IcidóvOowuMit j? Studenten blijven aan de Hooigracht STAD OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV roen Links: BOA \Hooglandse Kerk BOUWPLANNEN? Drie jaar cel geëist voor wreed mishandelen Leidenaar Dit vak slaat aan omdat elke dag binnen verloren is Slimme EHBO-kit CcldócSomotit VRIJDAG 11 JANUARI 1991 PAGINA 9 van grond Roomburg uitgegeven le )EN De gemeente Leiden is in een vergevorderd stadi- net een drietal bedrijven voor de vestiging op het bedrijfs- in Roomburg. De ondernemingen in de grafische sector, echniek en electronica hebben de contracten reeds in huis. jjj naast heeft een kledingbedrijf een optie genomen. indernemingen, allen afkomstig uit de Leidse regio, zijn voor een grondoppervlakte van 6700 vierkante meter. De ni itiéle gegadigden meegerekend heeft de gemeente inmid- voor 4,7 hectare een bestemming gevonden. Daarmee is het in voor ongeveer eenderde gevuld. R. van Mullem van de ja ing grondzaken noemt dit geen gek resultaat. „Mede gezien enemende belangstelling en vraag". pns Van Mullem zitten nog twee ondernemingen op het •ntouw, die elk goed zijn voor 5000 vierkante meter. Daar- is de gemeente ook feitelijk rond met het milieulaboratori- g ill Control, maar is het nog onduidelijk of de 4000 vierkante 1(j r tellende vestiging op Roomburg komt of elders in de stad ja ocatie zoekt. Gedeputeerde staten steunen plannen voor meao in Lisse DEN HAAG/LISSE Gede puteerde staten van Zuid-Hol land ondersteunen het streven van het Holtland College in Leiden en het Frans Hals Col lege in Haarlem om in Lisse een nevenvestiging te starten. Het gaat hier om een opleiding voor middelbaar economisch onderwijs (meao). GS schrij ven dit in een voorstel aan Provinciale Staten. Inmiddels zijn GS in samen werking met de beide scholen, het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek, de ge meente Lisse en het regionale bedrijfsleven een projectgroep gestart. Deze gaat de haalbaar heid van de vestiging van een economische opleiding in het bollendorp onderzoeken. Behoefte Volgens GS staat vast dat er in de Bollenstreek behoefte is aan een opleiding voor mid delbaar economisch onderwijs. Het bedrijfsleven Vraagt er om en er is ook een groot poten tieel aan leerlingen aanwezig. Momenteel ligt de deelname van leerlingen uit de Bolenn- streek aan economieonderwijs onder het landelijk gemiddel de. De slechte spreiding van meao's over de regio en als ge volg daarvan de slechte be reikbaarheid van deze scholen voor jongeren uit de Bollen streek is hier de oorzaak van. Prognoses voor de nevenvesti ging in Lisse wijzen uit dat tussen de 430 en 660 leerlingen in de Bollenstreek belangstel ling hebben voor het volgen van economie-onderwijs in Lisse. Volgens GS is dit aantal meer dan voldoende voor een levenskrachtige nevenvesti ging voor economie, admini stratie en handel. Het bedrijfsleven staat even eens positief tegenover de ves tiging van de opleiding in Lis se. Jaarlijks zou er vanuit de bedrijven een behoefte zijn aan 150 afgestudeerden. T uinbouwschool Volgens gedeputeerde staten moet ook de mogelijkheid worden onderzocht of de nieu we vestiging kan samengaan met de bestaande middelbare tuinbouwschool in Lisse. Met de plannen die bestaan om de tuinbouwschool geleidelijk af te bouwen en uiteindelijk te sluiten gaan GS niet akkoord. „Een nader onderzoek naar de levensvatbaarheid van de school, eventueel in combina tie met de door ons voorgestel de economische opleiding is noodzakelijk", aldus GS. LEIDEN BLIJFT KANDIDAAT STADSDISTRIBUTIECENTRUM LEIDEN Leiden blijft een van de vier steden waar eventueel een stadsdistributiecentrum komt. Dat liet projectleider A. Ol- denburger van het ministerie van verkeer en waterstaat giste ren weten. Het ministerie heeft het bureau Coopers Lybrand (C&L) opdracht gegeven een tussenrapportage te maken naar de haalbaarheid van zo'n centrum. Die rapportage was positief. Het experiment behelst het aan de rand van de stad bouwen van een overslagstation waar goederen, die voor de stad bestemd zijn, worden overgeladen van vrachtwagen in milieuvriendelij ke kleine stadsbusjes. Voor een te bouwen centrum hadden naast Leiden ook Maastricht, Arnhem en Leeuwarden zich ge meld. Volgens Oldenburger blijkt uit de tussenrapportage van C&L dat er met het plan én met de vier steden door gegaan moet worden. Dit ondanks het feit dat de gemeente Leiden als enige kandidaat nog niet alle gevraagde gegevens heeft opge stuurd. Oldenburger kon niet zeggen welke stad of steden van de vier kandidaten de beste kans maakt op het uiteindelijk bin nenhalen van een distributiecentrum. „Er komt nog lang geen definitieve beslissing", aldus Oldenburger. 'I iuw (85) gewond aanrijding j STEEST Een 85-jarige f onster van Ogestgeest is morgen gewond geraakt ze op de Geversstraat in i woonplaats werd aange- i door een auto. Het onge- pbeurde rond kwart voor Een 25-jarige Alphense over de Geversstraat |ing Rijnsburg en reed bij trkeerslichten ter hoogte sl de Rijngeesterstraatweg oranje. Volgens eigen n was de automobiliste uising te dicht genaderd a iog te kunnen stoppen. De rde Oegstgeestse die op ïoment over het zebrapad itak werd door de Al- °r se aangereden. De vrouw it letsel aan haar hoofd en i overgebracht naar het De politie stelt een on- ïlek Hbroken been fj aanrijding EN Een 25-jarige bbenes is gistermiddag na anrijding met een gebro- [been naar het AZL ge- De man reed om vijf net zijn bromfiets op het ad langs de Schipholweg. ïoogte van het postkan- verd hij aangereden door 1-jarige Leidse automobi- De vrouw wilde vanaf arkeerterrein de Schip- g op. Ze kruiste het 1, de bromfietser had ze ij niet gezien. CONTRACT VOORMALIG ZIEKENHUIS VERLENGD LEIDEN Het voor malige Elisabeth Zie kenhuis aan de Hooi gracht blijft tot 1992 dienst doen als woon ruimte voor ongeveer 200 studenten. Dat zijn de stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) en de toekomstige eige naar van het pand, de Leidse projectontwikke laar Erica beheer, over een gekomen met toe stemming van de ge meente. Studenten voer den gisteren een ludieke actie om in het pand te mogen blijven. Het heeft er in de afgelopen maanden naar uitgezien dat de SLS en Erica het niet eens zouden worden over een nieuw huurcontract. Daarom hield een groepje studenten gistermiddag om vier uur een actie waarbij de projectontwikkelaar aan de schandpaal werd genageld en de zwarte Piet kreeg toe gespeeld. De studenten wer den op hun wenken be diend. Vanochtend liet de universiteit (als eigenaar van het pand nog steeds be trokken) weten dat de partij en het eens zijn en er een nieue huurcontract is gete- kent tussen directeur A. Swaak van Erica en A. Hüb- ben namens de SLS. Ontheffing De SLS gaat het gebouw ge bruiken voor de opvang van ongeveer honderd buiten landse studenten en nog eens honderd studenten die als gevolg van renovatiepro jecten tijdelijk vervangende woonruimte nodig hebben. Wethouder T. van Rij (ruim telijke ordening) gaf toe stemming voor verlenging van het huurcontract. Die toestemming van de ge meente is nodig omdat op het gebouw geen woonbe stemming rust en dus een tijdelijke ontheffing nodig is. Als Erica het gebouw vol gend jaar leeg tot haar be schikking krijgt, kan een be gin worden gemaakt met de bouwplannen die de project ontwikkelaar voor het grote gebouw heeft. Winkels en appartementen zijn slechts twee van de wensen van Swaak. De studenten kun nen dan verhuizen naar het nieuwe grote complex aan de 5 Meilaan dat tegen die tijd wordt opgeleverd. Onderscheiding voor Woutertje Pieterse Basisschool Woutertje Pieterse is gistermiddag onderscheiden voor de beste prestatie geleverd tijdens de Unicef-loop vorig jaar. Van de vijftig Leidse scholen die aan de loop deelnamen, leverde Woutertje Pieterse de meeste leerlingen. Van de school bij de Leidse Hout liep ongeveer 60 procent van het totale aantal leerlingen mee. De Unicef-loop was georganiseerd door de drie Leidse Rotary-clubs en leverde Unicef, een onderdeel van de Verenigde Naties, een geldbedrag van 80.000 gulden op. De on derscheiding werd gistermiddag uitgereikt in het schoolgebouw aan de Antonie Duycklaan. FOTO: WIM VAN NOORT IJlDDfGroen Links vindt de Hooglandse Kerk of het stad- 'jusjogek nog niet" voor de tentoonstelling Kunst tegen ras- jpevan de Stichting Boycot Outspan Aktie (BOA). Dat schrijft ^ctie in een brief aan de BOA. ai Links onderschrijft het belang van de jaarlijkse BOA- 2 pagne tegen apartheid en racisme. „Maar we zien niet dat de isitie alleen en uitsluitend in De Waag z'n mobiliserende ie kan vervullen; de locatie waarop jullie op grond van tra- en gemakkelijke inloop recht doen gelden". De BOA is al een jaar in conflict met de gemeente Leiden over het ge- van De Waag. Sinds het uitkomen van de cultuurnota 3.) t het Waaggebouw niet meer aan derden verhuurd. Links schrijft dat te hebben ingestemd met de nota. Dat ent dat de programmering van De Waag in handen ligt en speciale commissie. „Je kan het dan bij tijden niet eens 5Sjnet de keuze en smaak, dat zij zo. Dat is geen reden om je politieke visie in de artistieke stoel te gaan zitten", eelt Groen Links BOA's opvatting niet dat anti-racistische hedendaags, vernieuwend en experimenteel is. „We wil- och anti-racistische verengen tot modern, experimenteel, andersom aan hedendaagse kunst dringend een politiek opleggen", zo schrijft de fractie. is niet blij met het standpunt van Groen Links. De stich- enkt dat er misverstanden in het spel zijn en probeert een der in een brief recht te zetten. Zo is de hal van het stad- liet geschikt om in te exposeren, de ruimte is te beperkt, ooglandse Kerk kampt met een gebrekkige verwarmings- latie, te koud derhalve. De kunstenaars die bij BOA expo- bestempelt de stichting wel degelijk als hedendaags, ver- rend en experimenteel. BOA wenst Groen Links vervol- norele moed toe bij het mogelijk opnieuw bepalen van het )unt. „Wij begrijpen het dilemma van Groen Links nu een •wethouder samen met hen een beslissing nam over de cul- program mering" (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunstslof van het kwaliteitsmerk Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI AC/V isffl rbvcvi Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe- ARNHEMMER BESCHULDIGD VAN MARTELPRAKTIJKEN DEN HAAG/LEIDEN Een in en in misselijke rotstreek: drie mensen die een weerloos slachtoffer murw slaan. Offi cier van justitie Renckens schroomde gistermiddag niet om een 36-jarige Arnhemmer die een Leidenaar zwaar had mishandeld van martelpraktij ken te beschuldigen. Ze eiste voor de Haagse rechtbank drie jaar gevangenisstraf. Tegen een medeplichtige 20-jarige Arnhemse werd een jaar cel geëist waarvan een half jaar voorwaardelijk. Bij de Leidenaar werd in okto ber vorig jaar plotseling aan gebeld. De man stond te strij ken en opende vervolgens nietsvermoedend de deur. Hij kreeg de loop van een pistool in zijn mond, werd de keuken in geduwd en vervolgens zwaar mishandeld. De Arn hemmer sloeg hem met de kolf van het pistool tegen zijn hoofd en neus. Een Noord- wijkse handlanger sloeg met zijn vuisten tegen het gezicht van de Leidenaar. Hij moest wijdbeens gaan staan, waarna de vrouw fors in zijn kruis trapte. Met het gloeiendhete strijkijzer werd tegen zijn hoofd en geslachtsdelen gesla gen. De Arnhemmer dreigde hem vervolgens met een scheermesje te ontmannen. Er werd getreiterd met branden de sigaretten en er werden va zen naar de Leidenaar ge gooid. Het hele huis werd overhoop gehaald en er wer den vernielingen gepleegd. De trieste oogst voor de Leide naar: een gebroken neus, scheurwonden in het gelaat en aan de lippen, een scheurtje in de schedel, een gekneusde lin kerkaak, gekneusde testikels en blauwe plekken in het schaamgebied. Het slachtoffer lag vier dagen in het zieken huis. Nog steeds mist hij zijn reukvermogen en heeft hij ernstige psychische proble men. „Het is wonderwel goed afgelopen met meneer, hij was bij wijze van spreken bijna het leven uitgeschopt", merkte president Timmermans fijntjes op. Handgranaat Aanleiding voor de slachtpartij was een telefoontje van de zus van de Arnhemmer. Zij ver telde dat haar stiefdochter was mishandeld door de bewuste Leidenaar en nu ondergedo ken zat. De volgende dag reed het Arnhemse duo richting Leiden om deze man eens flink op z'n nummer te zetten. Via een 06-lijn werd een Noordwijkse telefoonvriend gebeld en opgehaald. De Arn hemmer kon vanwege zijn drankprobleem zelf niet meer rijden, een buurman fungeer de als chauffeur. Hij dronk twee flessen whisky per dag „als basis", daar kwamen nog andere borrels en wijn bij. De man dronk zo erg dat hij 's nachts om de twee uur wak ker werd voor een slok alco hol. Timmermans kon zich best voorstellen dat hij zich van net voorval weinig herin nerde. Zware mishandeling gericht op zwaar lichamelijk letsel, concludeerde de officier. En eiste drie jaar cel. „Het was ze ker geen opwelling. Iedereen wist dat het geen gesprek werd, maar dat de man in el kaar geslagen zou worden. En dat het slachtoffer geen kant uit zou kunnen, gewoon misse lijk. Dit is een van de zwaarste delicten. U heeft een mede mens op een ongehoorde ma nier verschrikkelijk toegeta keld", trok ze fel van leer. Verboden wapenbezit, een pis tool en een handgranaat, werd de Arnhemmer tegelijktertijd aangerekend. Advocaat Barendrecht vond dat de politie die wapens „on rechtmatig" had verkregen. En wilde de zaak aanhouden. Dat leverde hem een standje op van de president. „U be ticht de politie van valsheid in geschrifte. Gaat u maar eens stage lopen bij de politie, dan kunt u eens zien hoe dat in zijn werk gaat" Barendrecht probeerde vervolgens aan te tonen dat de mishandeling geen opzet was. De verklarin gen van de handlangers noem de hij ongeloofwaardig. „Het lijkt erop alsof mijn cliënt de grote man was en hij de rest mee trok. Ze willen hun han den in onschuld wassen", voerde hij aan. Kogels achterna De vrouw die de Arnhemmer vergezelde kreeg de plastische opdracht „zijn ballen in zijn strot te stampen" mee. Zij kweet zich met verve van die taak, maar vertelde op de zit ting dat zij eigenlijk doodsbang was. Omdat ze de avond voor de mishandeling door de Arn hemmer in elkaar was gesla gen. De officier vond haar rol „al lerminst fraai". Ze verweet haar dat ze niets had gedaan om het te verhinderen. Ook had ze de mogelijkheid gehad om weg te lopen. Reden om twaalf maanden gevangenis straf te eisen waarvan zes voorwaardelijk. Raadsman Fresacker zette daar vraagtekens bij. Hij deed een beroep op psychische overmacht. „De man had wel een pistool op zak. Weglopen met het risico een paar kogels achterna te krijgen, daar kan ik de heldhaftigheid niet voor opbrengen", legde hij uit. Hij vroeg om vrijspraak. De Noordwijker is vrijgelaten vanwege plaatsgebrek in de gevangenis, maar „hij krijgt zijn portie nog wel", zo verze kerde de officier. Uitspraak donderdag 24 janua- INBOUWKUNDE ALS EXTRA OPSTAP NAAR DE ARBEIDSMARKT )EN „Je hoort van als mensen praten de natuur en over toedeel dat ze dage eten. Bruine bonen n bomen groeien en soort opmerkingen, ■^s ook niet vreemd als »oit gezien hebt waar andaan komen en je alleen de blikken in ipermarkt". Peter van werkzaam bij het 'naai Natuurhisto- Museum maar voor ichtend per week do de Dr. Van Voort- enschool aan de Mar- raat, geeft sinds au- het nieuwe vak bouwkunde. was in het begin even jken hoe het aanslaat, het gaat goed. De leerlin- an de school vinden elke |nnen zitten een verloren ■e willen naar buiten; fy- «zig zijn. Daarvoor is dit ij uitstek geschikt". Er is het overigens pas een paar maanden. Tot •e konden door geldge- alleen theorielessen wor- egeven met een knipoog >et echte werk. „Een ka- antenproject hebben we en een wormenbak, konden de leerlingen wat Directeur Van Hoof met leerlingen Carla van der Linden en Albert Bijleveld bij de tuin van de school. opsteken van het bodemleven. En we hebben de bramen ge snoeid die de hele tuin over woekerden. Die zijn herplant. We hebben in de school ook een keuken. Dat is het leuke van een vak als tuinbouwkun de. Je kweekt hier bramen, aardappelen en bonen en die kunnen meteen worden ver werkt en opgegeten. Je ziet iets vanuit het niets opgroei- Over enthousiasme op de school voor speciaal onderwijs heeft Van Dam niet te klagen. „Als in maart de kas wordt ge- FOTO: WIM VAN NOORT plaatst en de tuin definitief wordt ingericht, kunnen we pas echt beginnen. Hoe dat gaat gebeuren weten we nog niet: een paar grote percelen met alleen aardappelen en bo nen of voor elke leerling een eigen veld waar ze op kunnen verbouwen wat ze willen. Het gaat zeker ook om de lol. Pa paver? Nou, als ze willen vind ik het best. Maar zulke leerlin gen hebben we hier voor zo ver ik weet niet". Voorbereiden Volgens directeur Van Hoof gaat het niet om een echte tuindersopleiding: „Daar is de agrarische school voor". Het nieuwe vak wordt wel gege ven om de leerlingen, die meestal rond hun 17e of 18e levensjaar de school verlaten, beter voor te bereiden op hun latere werk als ze in de agrari sche sector terecht komen. „En dat is vaak het geval, in de tuinbouw bijvoorbeeld, bij een tuincentrum. Of ze krijgen banen bij de directie groen in Leiden, in de bollenteelt, dat soort werk. Door de theorieles sen beheersen ze het vak be ter, de praktijklessen die in het voorjaar van start gaan zorgen voor de nodige erva ring met het buitenwerk". Het nieuwe vak tuinbouwkun de wordt op de Van Voorthuy- zenschool niet als keuzevak gegeven, alle leerlingen vol gen de lessen. Van Hoof: „Het is een verplicht onderdeel van het totale lespakket. Het gaat ook niet om een project dat hooguit een paar jaar duurt. Tuinbouwkunde is structureel aan ons onderwijspakket toe gevoegd". Van Dam is het met Van Hoof eens. „Het is een kwestie van het aanroeren van de juiste ta lenten en het ontdekken van de echte wensen die bij elke leerling leven Op de school werden altijd vooral techni sche vakken onderwezen, zo als timmerwerk en handvaar digheid. De leerlingen vonden daar dus vaak werk in. Maar met een meer gevarieerd vak kenpakket kunnen de leerlin gen beter hun eigen richting bepalen en dan belanden er ook veel in de agrarische sec tor. Tuinbouwkunde biedt ze weer kansen in een ander deel van de arbeidsmarkt. En als ze er geen werk in vinden wordt het vaak een groene hobby. Het gaat niet alleen om de techniek, om de vraag hoe je een schoffel hanteert. Het is ook gewoon leuk". Het valt Van Dam mee dat de leerlingen na de eerste maan den zo enthousiast zijn. „Er is nog niet eens een tuin, die wordt in de loop van de win ter pas klaargemaakt. Het grasveld moet ook nog ge scheurd worden om het ge schikt te maken voor het kwe ken van groenten of aardap pels. Tot nu toe hebben we vooral geïmproviseerd. Zonder schop en schoffel valt er wei nig te doen en ze staan juist te trappelen om de tuin in te gaan". JOEP VAN ZEIJL ,SS^ Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt óok hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle be;orgin< I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J G maand (automatisch betalen) f25,70 I G kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de slimmè EHBO-kit naar: Naam; Adres: J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9