Moskou-aanhangers taken in Litouwen Weinig keus voor Litouwers: desertie of mishandeling CeidócSoutunt Aruba houdt vast aan zelfbeschikking }rolemen et inning (elastingen )p Sicilië Drie doden in Athene bij betoging scholieren Presidenten zoeken naar nieuwe vorm Joegoslavië Duitse coalitie vindt geld in sociale lasten Dakje 1UITENLAND VRIJDAG 1 1 JANUARI 1991 PAGINA 7 'oolse tv-ploeg eergestort ARSCHAU In het zui- U van Polen is gisteren >n politiehelikopter in een 0s neergestort en ontploft. 11e tien inzittenden - drie 31 (irianningsleden, zes poli- -agenten en een burger - ramen om het leven. Het "Bestel maakte op het mo ment van het ongeluk een A jiningsvlucht. Kort tevo- 5 in was het nog gebruikt bij jnamen voor het televisie- ogramma '997', een Poolse ,2 rrsie van 'Opsporing Ver- I cht' dat is genoemd naar Et alarmnummer van de ilitie. ORANJESTAD Bij het parlementaire over leg tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Aruba is gebleken dat Aruba blijft vasthou den aan het recht op zelfbeschikking. Aruba staat erop, dat dit ook expliciet in het Statuut wordt opgenomen. Nederland had Artikel 62 van het Statuut wil len schrappen, waarin als datum voor de onaf hankelijkheid van Aruba 1 januari 1996 is ge noemd. Parlementaire delegaties van Nederland en Aruba, die elkaar deze week in Oranjestad ontmoeten, stellen nu werkgroepen samen waarin dit en enkele andere belangrijke kwes ties worden bestudeerd en waarover vervol gens advies wordt uitgebracht. Vijftien jaar cel voor relschoppers FEZ Een rechtbank in de Marokkaan se stad Fez heeft gisteren gevangenis straffen van vijftien en tien jaar uitge sproken tegen mensen die waren be schuldigd van plundering, brandstichting en andere gewelddaden tijdens een alge mene staking op 14 december. De straf van vijftien jaar, het zwaarste vonnis van de honderden processen die sinds de rel len hebben plaatsgevonden, werd slechts eenmaal uitgesproken. Drie mensen kre gen tien jaar. acht van de 48 beklaagden werden vrijgesproken Volgens de vak bonden die de staking hadden georgani seerd zijn bij de ongeregeldheden dertig doden gevallen. De regering zegt dat er maar vijf slachtoffers waren. Enge verhalen op slof sigaretten STOCKHOLM De Zweedse regering wil volgend jaar doods hoofden en verhalen over slacht offers van nicotinegebruik gaan afdrukken op sloffen sigaretten. Een voorbeeld van een waar schuwing: „Stefan nam zijn eer ste trekje op de lagere school. Met twintig rookte hij een pakje per dag. Twintig jaar later voelde hij zich nog opperbest. Maar op een middag zakte hij op zijn werk plotseling in elkaar. Hij stierf nog dezelfde dag. Oorzaak: (hart)infarct. Hij was veertig". De tabakindustrie mag tegen het plan in beroep gaan. i HLNIUS In Litouwen adden pro-Moskou-acti- isten voor vandaag een eeks stakingen aange- ondigd tegen de rege- ig, die naar onafhanke- theid van de Sovjetunie eeft. Gisteravond bezet- i ze de controlekamer an het treinstation van filnius. Audrius Butkevicius, oofd van het Litouwse bu- iu voor nationale veiligheid, sturen communistische activis ten en de Sovjetstrijdkrachten aan op een verhoging van de spanning om zo een militaire ingreep uit te lokken. „We hebben berichten ontvangen dat het leger in verhoogde staat van paraatheid is", aldus Butkevicius. „Er zijn wapens uitgedeeld en speciale oefenin gen gehouden". Het Litouwse parlement koos gisteravond de 41-jarige Alber- tas Simenas tot premier, enke le dagen nadat in Vilnius de regering-Prunskiene was ge vallen over prijsverhogingen. Sovjetpresident Gorbatsjov heeft Litouwen met een dub bele crisis opgezadeld. Hij droeg het parlement van de republiek op de Sovjetwetge ving te herstellen. En als de rebelse republiek geen orde op zaken stelt, dreigt Gorbatsjov met presidentieel bestuur. De twaalf lidstaten van de EG hebben de Sovjetunie gisteren opgeroepen zo spoedig moge lijk onderhandelingen aan te gaan met de Baltische staten om op vreedzame wijze aan de „legitieme eisen van de Balti sche volkeren" te voldoen. Met verbeten gezichten vormen man nen in de Li touwse hoofdstad Vilnius een haag om het parlements gebouw om te voorkomen dat Sovjet troepen het gebouw zul len bezetten. FOTO: AP (Van onze correspondent Rob Vunderink) ILNIUS „U heeft de liste beslissing genomen, i aat uw zoon gewoon oorgaan met werken of uderen, en zich verder weel mogelijk gedeisd ouden. Eventueel kunt u em bij vrienden laten vernachten, dan over- omt hem zeker niets". anuit haar kantoor in het ge- iuw van de Opperste Sovjet de Litouwse hoofdstad Vil lus kalmeert Meile Kirdaite ioveelste bezorgde moeder an de zoveelste jongeman in le rebelse republiek die on- daduikt om niet in het Rode Ifjer te hoeven. Zij staat de peder aan de andere kant van de lijn in het Russisch te oord. De avond tevoren liet het hoofdjournaal van de Sovjette levisie vier Litouwse jonge mannen zien die vrijwillig op kwamen voor hun nummer. Waarom zouden we dat niet doen?, vonden de vier Ze had den van de militaire autoritei ten de toezegging gekregen dat ze niet buiten het Baltische ge bied hoefden te dienen. Woordvoerders van het Li touwse parlement doen het in terview af als een goedkope propagandastunt. „Die vier jongens komen van zelf bij ons terecht", voorspelt de ruim 50-jarige Kirdaite. „Die belofte van het leger ken ik maar al te goed. Over twee maanden gaan die jongens naar Armenië of naar Nagor- ny Karabach, waar ze met de nek worden aangekeken en hun leven gevaar loopt. In een beschaafd land kun je de be loften van de machthebbers geloven, maar hier weten ze zelf niet wat ze morgen zullen gaan doen". Eenling Kirdaites unieke organisatie helpt niet alleen Litouwers. Net zo goed als Litouwse dienstplichtigen mishandeld worden als ze in onderdelen terechtkomen met voorname lijk islamitische Sovjet-Azia ten, moet ook een Oezbeek het ontgelden als hij het ongeluk heeft als eenling tussen Euro pese Sovjetjongens te belan den. Onlangs heeft Kirdaite nog een Oezbeekse dienst plichtige geholpen die in Li touwen was gedeserteerd. De jongen was door zijn Baltische medesoldaten zwaar mishan deld en zat onder de blauwe plekken. Angst voor mishandeling is niet de enige en ook niet de belangrijkste beweegreden om geen dienst te nemen. Ainis Smetona, twintig jaar oud: „Je neemt toch geen dienst in het bezettingsleger!" Smetona is nu drager van de zwarte over all van de Litouwse verdedi gingstroepen die onder meer het parlementsgebouw in Vil nius bewaken tegen een moge lijke bestorming door het re guliere Sovjetleger. Sinds de Litouwse onafhanke lijkheidsverklaring van 11 maart vorig jaar heeft het Kremlin dienstontduikers on gemoeid gelaten, maar nu in Litouwen zich bij de laatste lichting maar 1400 man heb ben gemeld, dat wil zeggen 12 procent, onder wie bovendien slechts vierhonderd jongens van de Litouwse nationaliteit, is Moskou van tactiek veran derd. Moskou kan zich de lage op komsten niet meer veroorlo ven, gelooft Kirdaite, want op deze manier houdt de Sovjetu nie geen leger meer over. De Litouwse leiders plaatsen ech ter vraagtekens bij dit argu ment, nu honderdduizenden Sovjetsoldaten terugkomen uit de bevrijde landen van Oost- Europa. Voor die terugkeren de soldaten is nauwelijks an der werk. Boek vol namen Trots laat Kirdaite haar grote boek met namen zien, dat alle gegevens bevat van jonge Li touwse mannen die zich aan de dienst onttrekken. Is ze niet bang dat de Sovjetmachtheb bers het boek in beslag nemen om in één klap alle gegevens van alle onderduikers te be machtigen? Kirdaite lacht: „Als het spannend wordt, zoals nu, laten we het boek nooit onbeheerd achter. Dan draag ik het bij me. Als ze me arres teren, kan ik natuurlijk weinig doen om de gegevens uit han den te houden van de militai ren, maar het risico is niet al te groot. Het leger heeft dit soort gegevens zelf ook, tot aan de achternaam van ie mands oma toe. Ze hebben ons boek niet nodig". Het Litouwse parlementsge bouw staat onder bewaking van jongens die bij wijze van uniform zwarte overalls, gum miknuppels, messen en pis toolholsters dragen. Of die hol sters gevuld zijn, verklappen zij niet. Onder deze Litouwse nationalistische bewakings dienst bevinden zich veel jon gens die al een half jaar of lan ger geleden in dienst hadden gemoeten. Sommigen slapen zelfs gewoon thuis. De militai re politie is niet eenmaal langs geweest om de dienstontdui kers op te halen. Met dat thuis slapen moet het nu afgelopen zijn, aldus Kir daite, want in opdracht van Sovjetminister van defensie Jazov zijn nu duizend man commandotroepen gestuurd om de jongens op te pikken. In hun dienstijver gaan de plaat selijke militaire autoriteiten nu zo ver, dat ze ook jongens oppakken die om gezondheids redenen uitstel hebben gekre gen. Algis Pavlovskis, 19 jaar oud, kreeg vorig jaar uitstel omdat hij ziek was. Aan de hand van zijn moeder, een goedboertig klein vrouwtje met een hulpeloze glimlach van blikkerende gouden tan den, komt hij nu hulp'vragen bij Kirdaite. Zijn dokter is er ook bij. „Niemand die in dienst wil, hoeft dat", zegt Kirdaite zelfverzekerd. „Wij nemen de verantwoording, onze jongens gaan vrijuit". Ze bedoelt het goed, deze gedre ven dame, maar ze is toch wel een typisch voorbeeld van mo dern-progressieve Sovjetnaïe- viteit. om te denken dat de verantwoordelijkheid voor de sertie overdraagbaar is. OME Het mag dan niet le al zijn om de maffia te ge- uiken om belastingen te in- rriaar zoals de Italiaanse ;ering nu tot haar schade lervindt, is dat soms de eni- om de klus goed ge- ird te krijgen. Italiaanse minister van fi- iciën heeft nu een speciale :tigde aangesteld om de itingen te innen op Sicilië, belastingstelsel van het id liep eind vorige maand it De belastingkantoren zijn 'it en zelfs- de postgiroreke- j is gesloten nadat het con- rtium van banken dat sinds 85 de belastingen inde er- ee ophield na verliezen te ibben geleden die opliepen t meer dan 300 miljoen gul- in. Op dit moment kan zelfs i meest gezagsgetrouwe Sici- lan geen belasting betalen, n situatie die de Italiaanse t ruim negen miljoen gul per maand kost. regionale regering is tot isver niet in staat geweest n nieuwe bank of nieuwe nken te vinden die het leilijke werk op zich willen men. Een eigenaardigheid n het Italiaanse belasting- elsel is dat het innen van de lastingen wordt uitbesteed. )t 1985 werd op Sicilië de be sting efficiënt geïnd door n bedrijf onder bestuur van ino en Ignazio Salvo, twee Even met goede politieke nnecties die, zo werd tot nie- lands grote verbazing ont- Ekt, ook banden hadden met i maffia. Nino is nu dood en [nazio is in beroep gegaan te- n een veroordeling tot drie ar wégens zijn relatie met de laffia. a neven leidden het innen m de belasting als een parti- Üier feodaal systeem en wer- in beschuldigd van een ver- heidenheid van misdaden, aaronder afpersing. Wat hun inden ook geweest mogen |n, zij slaagden erin een zeer •nvaardbaar bedrag aan in- pmsten richting staatsschat- st te dirigeren. Toen het •nkconsortium het van de aven overnam daalden de in- ïet vijftig procent. PAUL BOMPARD (c) The Times Athene protesteerden. Een auto van de oproerpolitie staat in brand terwijl ongeveer 80.000 studenten en scholieren i SCHOLEN, FABRIEKEN EN DEEL BEDRIJVEN LIGGEN STIL FOTO: EPA ATHENE Bij geweld dadige scholierenprotes ten in de Griekse hoofd stad Athene zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond geraakt. De oproerpolitie heeft duizenden traangasgrana ten afgevuurd nadat de monstranten zich tegen haar keerden en vernie lingen aanrichtten. De politie trof het verbrande lichaam van een circa 30 jaar oude man en de stoffelijke res ten van twee andere mensen aan in een warenhuis in het centrum van Athene dat door betogers met molotovcocktails in brand was gestoken. Vol gens de politie zijn 106 men sen, onder wie 23 agenten, ge wond geraakt of naar het zie kenhuis gebracht vanwege ademhalingsmoeilijkheden, veroorzaakt door het traangas. De betogers wierpen barrica des op van brandende auto's en gooiden etalageruiten in. De schade bedraagt bijna een miljoen gulden. Ongeveer 60.000 scholieren, le raren en arbeiders hadden zich in Athene verzameld uit protest tegen de plannen voor onderwijshervormingen door de regering van Konstantinos Mitsotakis en de gewelddadige dood van een onderwijzer. Verspreid over het land hou den scholieren al enkele we ken honderden middelbare scholen bezet. De verschillende vakbonden voor het onderwijzend perso neel kondigden gisteren een 48-uursstaking af op alle scho len in Griekenland. Ook fa brieken en dienstverlenende bedrijven kwamen gedeeltelijk stil te liggen. Oppositiepartijen zeiden dat de politie „zonder enige aanleiding en uiterst grof" is opgetreden. Premier Mitsotakis heeft inmiddels be sprekingen aangekondigd met scholieren en leraren over de onderwijshervormingen. BELGRADO De Servi sche president Slobodan Milosevic zal aan de over- legtafel moeten gaan zit ten met zijn politieke riva len, Franjo Tudjman van Kroatië en Milan Kucan van Slovenië. Dat is het gevolg van besprekingen van gisteren tussen de presidenten van de ru- zieënde Joegoslavische deelrepublieken. Besloten werd overleg tussen alle zes deelrepublieken te houden. Vooral een akkoord tussen Servië en Kroatië, verrreweg de grootste etnische groeperin gen in Joegoslavië, wordt on ontbeerlijk geacht voor het voortbestaan van enigerlei vorm van Joegoslavische staat. De onderlinge besprekingen zullen vooral gericht zijn op het vinden van een nieuwe constitutionele vorm waarin Joegoslavië bijeen kan worden gehouden. Kroatië en Slove nië, waar het afgelopen jaar centrum-rechtse regeringen aan de macht zijn gekomen, thebben aangedrongen op een lossere staatsvorm. Milosevic, die onlangs is herkozen als lei der van Servië, wil het huidi ge, centralistische systeem handhaven en heeft gedreigd gebieden buiten Servie waar veel etnische Serviërs wonen in te lijven als andere repu blieken zich afscheiden. Hoe wel hij heeft ingestemd met bilaterale onderhandelingen, hield Milosevic tijdens het overleg van gisteren vast aan zijn onbuigzame standpunt, zei een bron bij het overleg. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De drie partijen die straks de nieuwe rege ringscoalitie moeten vor men zoeken de financie ring van de Duitse een heid in de breedte. Niet de winsten van het bedrijfsleven of de inko mens van de zelfstandigen worden afgeroomd. De bulk van het benodigde geld moet komen van de grote groep van de werk nemers. De CDU onder voorzitterschap van bondskanselier Helmut Kohl, haar Beierse zusterpartij CSU onder minister van fi nancien Theo Waigel en de li berale FDP onder Otto Graf Lambsdorff werden het giste ren in de voortgezette onder handelingen eens over een pakket van bezuinigingsmaat regelen dat 35 miljard mark (bijna 40 miljard gulden) moet opleveren. Uit een verhoging van de werknemersbijdrage in de pre mie voor de werkloosheidsver zekering en een geringe verla ging van de 'aow'-premie re sulteert een meeropbrengst voor de staatskas van 18,5 mil jard mark. Voor de gemiddel de werknemer met een maandinkomen van bruto 3500 mark betekent dat een lasten verzwaring van 20 mark. Verdere middelen ter finan ciering van de Duitse eenheid willen de coalitiepartners on der meer vinden in bezuini gingen op de defensiebegro ting (6,7 miljard mark), in krimping van de middelen voor het centrale orgaan voor de arbeidsvoorziening (de Bundesanstalt für Arbeit, 2,3 miljard) en het beperken van overheidssteun voor een aan tal projecten (0,5 miljard). Over het heetste hangijzer in de coalitieonderhandelingen, de eis van de FDP om in de voormalige DDR lagere belas tingtarieven (voor onderne mers) te laten gelden, wordt de komende dagen uitgebreid verder gepraat. door Bob van Huët Terwijl de meeste Fransen angstig naar de Golf blikken, verkeren 's lands literaire kringen al enige weken in staat van oorlog. Tegen de snode regeringsplannen om de Franse spelling wat te vereenvoudigen hebben zij het zwaarste geschut in stelling gebracht. De surrealistische taalstrijd concentreert zich vooral rond het lot van het accent circonflexe (in Nederland beter bekend als het 'dakje') boven de letters 'ien 'u De oerconservatieve krant Figaro heeft de kwestie bijna dagelijks op de voorpagina. De huiskrant van geletterd Frankrijk is niet minder verontwaardigd over het onrecht dat een woord als 'nenuphar' waterleliezou worden aangedaan (volgens de nieuwe spelling moet het met een simpele 'f' in plaats van het sjieke 'phj dan over de degradatie van Kuwayt tot Iraakse provincie. Als spreekbuis van een heus literair verzetscomité, Het Vrije Frans, behandelt de krant de kwestie bij voorkeur met vette oorlogskoppen. De eerste letterschermutselingen dateren van een maand geleden. Nadat de door een regeringscommissie voorgestelde spellingveranderingen in mei waren geaccepteerd door de 'onsterfelijken' van de Academie frangaise het illustere genootschap dat onder andere over de Franse taalschat moet waken - schrokken de geleerde eminenties wakker toen de 'unaniemaan vaarde wijzigingen in de Franse staatscourant werden gepubliceerd. Zelfs president Mitterrand was daarvan onder de indruk. Tijdens zijn traditionele nieuwjaarswensen aan de pers bevestigde het staatshoofd, tussen twee beschouwingen over de Golf en Corsica, zijn liefde voor de Franse taal. Het rumoer rond de accenten vond hij typisch Frans en derhalve wel sympathiek. „Ik was op de hoogte van het project. Ik was een beetje huiverig en heb nog wat accenten kunnen redden", onthulde Mitterrand, die niettemin achter de hervorming staat „waarpremier Rocard zoveel werk aan heeft gehad". Woorden als maitre (meester) en goüt (smaak) worden volgens de nieuwe spelling dakloos. Maitre en gout, dus. Andere woorden zijn - zeker voor buitenlanders - wat logischer gemaakt. Een voorbeeld: de door niemand uitgesproken 'i' gaat uit oignon (ui). Tenminste, als de taalhervorming inderdaad van kracht wordt, want de puristenlobby heeft opeens ernstige verminkingen van de bijna heilige Franse taal geconstateerd. De kritiek op de Academie is niet van de lucht. „We zijn bedrogen", zo huilde de ene na de andere academicien om de gepelde ui (zonder 'ij. Maurice Druon, de eeuwige secretaris der onsterfelijken, kreeg de schuld. Hij zou de volmachten van mede- onsterfelijken hebben misbruikt. „We dachten dat het om een klein hervorminkje ging", aldus een verontwaardigde Henry Troyat, eminent biograaf van Iwan de Verschrikkelijke. Andere academiciens voelden zich eveneens geflest. Slechts een enkeling was zo eerlijk toe te geven op de bewuste vergadering te hebben zitten snurken. De dakjescrisis moet binnenkort een ontknoping krijgen wanneer schoolhoofden en academiciens zich nogmaals over de kwestie zullen buigen. De laatsten kunnen zich nog onsterfelijker maken dan ze al waren dooi voor het eerst in de geschiedenis beroep aan te tekenen tegen zichzelf, de illustere Academie Frangaise.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7