De islamitische kaart van Saddam Husayn Arabische leiders erschepen goud 5 olfoorlog persoonlijk dilemma voor Amerikaaas politicus „Miljoenen nodig voor opvang vluchtelingen" Moskou vraagt Irak in te gaan op nieuwe vredesvoorstellen X)EL OPTREDEN IS DESTABILISEREN REGERINGEN ARABISCHE STATEN ITENLAND OeidAaOowuvnt VRIJDAG 11 JANUARI 1991 PAGINA 5 j (Van onze correspondent Mare de Koninck) SHINGTON Als er een Ame bian is voor wie het oorlogsdilem- rjjin het Midden-Oosten een wel J persoonlijke tweestrijd betekent, >nJis het Jerry Costello, lid van het n| van Afgevaardigden in Was- aalton. De politicus uit Illenois is ne^r van een 21-jarige parachutist k de 82-ste divisie, mogelijk een ls.Jde eerste Amerikaanse militairen raipaadwerkelijk hun leven op het vaj moeten zetten. le"|ello zal dit weekeinde zijn ste n u'fbrengen over een mede Bush de vrijheid geeft joorlog in de Golf te beginnen, elit Vader Costello denkt in het gisteren begonnen Congresdebat tegen de oor logsmotie te zullen stemmen. Hij is voor een resolutie die voorziet in lan ger wachten tot economische sancties tegen Irak hetzelfde bereiken als wat nu ten koste van veel bloedvergieten lijkt te gaan gebeuren. Maar de afgevaardigde uit Illenois wordt gekweld door de vraag of zijn standpunt wel objectief is en of het geen voedsel geeft aan de verdenking van veel Amerikanen dat politiek Washington minder gemakkelijk tot oorlog zou besluiten als meer politici zonen en dochters aan de frontlinie in de verre woestijn hadden. Amerika heeft een volledig vrijwilli gersleger, waarin maar weinig mili tairen uit hogere en invloedrijke kringen dienen. Van alle 535 Huis- en Senaatsleden zijn er slechts twee met een zoon in het Golfgebied. De tweede is Huislid De la Garza, wiens zoon chirurg is en geen gevechtsfunc tie heeft. „Ik vrees dat mijn objectiviteit is ver nietigd door mijn persoonlijke be trokkenheid Er gaat geen kwartier voorbij of ik denk aan mijn zoon", al dus Jerry Costello sr. die een behou dend Democraat is en inzake onder werpen van buitenlandse politiek al tijd een loyaal supporter van het be leid van Republikeins president Bush is geweest. In dit geval echter rijgt hij alle argu menten tegen oorlog met gretigheid aaneen. „Ik betrap mezelf op de emo tionele invloed op mijn redenering, waarin ik denk dat we geen Ameri kaans bloed moeten verspillen om een discutabele monarch in Kuwayt weer op de troon te zetten. En toen ik onlangs in het Midden-Oosten was vond ik het onthutsend te zien hoe veel Saudische en Kuwaytse mannen er in Riyadh over straat liepen te slenteren, wachtend tot de Amerika nen voor hen zouden gaan vechten". Jerry Costello zelf heeft zijn zoon vo rig jaar gestimuleerd om in het vrij willigersleger te gaan. „Mijn vrouw was er niet voor, maar ik heb haar ervan overtuigd dat hij waarschijn lijk nooit het gevecht in zou hoeven, omdat immers de koude oorlog voor bij is", aldus de geplaagde politicus. Afgelopen zondag heeft hij zijn zoon vanuit Saudi-Arabië voor het laatst aan de telefoon gehad. „Hij is niet bitter en hij denkt dat hij zal overle ven Al zijn persoonlijke bezittingen heeft hij al in een doos naar huis ge stuurd. Hij heeft nu alleen nog maar zijn rugzak, want de paratroepers zijn begonnen aan de laatste voorberei dingen voor het gevecht. Hij zei dat het wel na 15 januari zal worden dat hij weer kan bellen". GENEVE Het VN-bureau voor de coördinatie van hulp bij rampen (UNDRO) heeft gisteren gezegd dat 38 miljoen dollar nodig is om honderdduizenden vluchtelingen op te vangen uit Irak en Kuwayt in geval een oorlog in de Golf uitbreekt. Volgens het VN-agentschap is het door de spanning, die is opgelopen na het mislukte overleg tussen Irak en de VS in Geneve, niet ondenkbaar dat grote stromen mensen Irak en Kuwayt zullen ontvluchten nog voordat er sprake is van oor log. De bijdragen die UNDRO eerder ontving toen in de eerste maanden na de Iraakse inval in Kuwayt duizenden mensen naar naburige landen vluchtten, zijn volledig gebruikt. ëfJDEN Hoewel zij in openbaar praten over hoop op vrede, heb- de Arabische leiders de Golfstaten hun 'jrbereidingen voor oor- e al getroffen. Het ge- it gaat dat zij, om hun en eigendommen te k*chermen, ongeëve- °rde hoeveelheden on- 'g^erkt goud hebben atscheept richting Euro- djen de Verenigde Sta- f handelaren in Dubai, van er veel van Iraanse af- ie st zijn, overwegen een tod van Iran om hun i devolle zaken in Teheran slaan tot het conflict is idigd. In Teheran is deze de hoogste Iraakse dele- aangekomen die Iran bezocht sinds de islamiti- revolutie van 1979. De Spatie werd dermate warm aald door de Iraanse auto ten, dat het de vele fami- die hun zonen, vaders of 'r genoten missen als gevolg de acht jaar durende oor- ussen Irak en Iran zicht- tegen de borst stuitte, dit moment bereidt het ise leger zich voor op tscheepse oefeningen bij met Irak om te voor- en dat toekomstige ge- ten tussen Irak en de in- itionale troepenmacht uitstrekken tot op Iraans dgebied. 'v, dat de aanwezigheid van Ierse troepen in Saudi- bie in krachtiger termen veroordeeld dan de inva- in Kuwayt door Irak, zou, uit betrouwbare bron omen, de Verenigde Sta- en Groot-Brittannië ge- Jordaanse Airbussen naar Beek BEEK Vanmiddag zijn op de luchthaven Beek vier Airbussen van het type 310 van de koninklijke Jordaanse luchtvaartmaat schappij gearriveerd. De pas een half jaar oude toestellen van elk rond 60 miljoen gulden worden tijdelijk in ons land gestatio neerd. Jordanië heeft wegens de opgelopen spanningen in het Midden-Oosten onvoldoende emplooi voor de vliegtuigen. De hoofdreden evenwel waarom deze toestellen naar Beek komen, laat zich echter makkelijk raden. De luchtvaartmaatschappij wil haar kostbare bezit in geval van oorlog in veiligheid brengen. De toestellen kunnen door chartermaatschappijen worden ge huurd. De keuze is op Beek gevallen omdat Jordanië geregelde lijndiensten voor vrachtvervoer onderhoudt met dit vliegveld. zegd hebben zonder uitstèl Saddam Husayn omver te werpen en daarna onmiddel lijk te vertrekken uit het Golf gebied. Woensdag waarschuwde Tehe ran de westerse bondgenoten de heilige Shia-plaatsen in Irak niet te bombarderen. De heiligdommen zijn makkelijk herkenbaar, zeker overdag, omdat de meeste tempels grote koepels hebben die zijn bedekt met glanzend bladgoud. Het lijdt overigens geen twijfel dat Saddam Husayn, de man die in 1988 gifgassen inzette te gen de Kurdische stad Halabja, een religieuze moslimheld is geworden. In Pakistan werden woensdag veel mensen verrast door de woorden van minister Maulana Abdus-Sattar Khan Niazi. Deze zette zich af tegen zijn collega's en veroordeelde het besluit van Saudi-Arabië om het Westen om hulp te vragen. Verder beschuldigde hij de Verenigde Staten ervan de olievelden in hèt Golfge bied in bezit te willen krijgen. Pakistan, een nauwe bondge noot van Saudi-Arabië, heeft 15.000 manschappen gezonden als aanvulling op de Saudische en westerse troepen. Washing ton heeft er bij de Amerikaan se burgers in Pakistan op aan gedrongen om voor vijftien ja nuari het land te verlaten. In Syrië zijn Shell en de Ame rikaanse oliemaatschappij Ma rathon begonnen met het eva cueren van hun personeel. Veel luchtvaartmaatschappijen hebben hun vluchten naar het Golfgebied afgelast of beperkt. Een lichtje in de duisternis is dat de crisis de media in de Golf nieuw leven heeft inge blazen. De voorheen wat timi de pers in Saudi-arabië heeft meer vrijheid gekregen en le vert nu interessanter leesvoer. De Egyptische pers heeft over al nieuwe aanhang gekregen. Waar de Egyptische kranten als gevolg van censuur de le zers niet bereiken, wordt aan dachtig naar Radio Cairo ge luisterd. Het station zendt urenlange, vrijwel ongeremde discussies tussen krantenmen sen over de Golfcrisis uit. Ira kezen lopen het risico gevan gen te worden genomen wan neer zij hun radio erop afstem men, hoewel Saddam Husayn zelf een gretige luisteraar zou zijn. HAZHIR TEIMOURIAN (c) The Times De supermarkten in Israël, zoals op de foto boven in Tel Aviv, staan vol met mensen die voedsel hamsteren met oog op een eventuele Golfoorlog. Ook wordt geoefend met gasmaskers voor het geval Irak een aanval mocht doen met chemische wapens. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Sovjetu nie heeft haar voormalige bondgenoot Irak opgeroe pen om een oorlog te voorkomen en om in te gaan op nieuwe vredes voorstellen. Volgens een verklaring van het minis terie van buitenlandse za ken heeft een oorlog ge vaarlijke consequenties voor de bevolking in de Golf en Irak. „Wij roepen alle partijen, met name Irak, op zich de ernst te realiseren van de situatie en verantwoordelijkheid te tonen voor het lot van de regio en haar bevolking". Ook Moskou steunt de missie van VN-secre- tarus-generaal Perez de Cuel- lar naar Baghdad. De halfbroer van Saddam Hu sayn, Barzan al-Takriti die VN-ambassadeur is in Genève, zei dat „de deuren nog steeds open staan voor initiatieven". Hij zei dit na de ontmoeting tussen Aziz en Baker. Op de vraag of het mislukken van de besprekingen oorlog betekent, zei Barzan dat „dat afhangt van president Bush zelf, en dat wij klaar zijn voor zowel vrede als oorlog, hoewel wij liever vrede willen". In de Arabische wereld vra gen diplomaten zich af of de weigering van Irak om zich uit Kuwayt terug te trekken is gebaseerd op gevaarlijke mis rekeningen, zoals Baker na af loop van de besprekingen met Aziz zei, of politieke bluf. Men vraagt zich ook af of Irak te trots is om te weigeren gehoor te geven aan de oproep zich terug te trekken. Anderen me nen dat Baghdad veronderstelt dat het een militaire nederlaag kan omzetten in een politieke winst en dat Irak tijd wil rek ken zolang in Washington het Congres nog debateert over een wet die Bush toestaat mili taire middelen te gebruiken. Het debat hierover is gisteren begonnen en naar verwach ting zal morgen de stemming plaatsvinden. De bevelhebber van de Israëli sche luchtmacht, Avihu Bin Nun, is gisteren op tv versche nen om de bevolking ervan te verzekeren dat de luchtmacht er klaar voor is een Iraakse aanval af te slaan. Bin Nun zei: „De piloten zitten in hun vliegtuig, onze anti-ballistische batterijen staan opgesteld en zijn operationeel. Naar mijn mening zijn we in staat om een Iraakse aanval op de staat Israël te stoppen". Premier Shamir maande eveneens via de televi sie het volk tot kalmte. „Ik sta onder geen enkele span ning en er is geen reden tot gespannenheid. Iedereen zal doen wat van hem wordt ver wacht en dat is alles", zei Sha mir. Lloyd's 7 dagen per week open LONDEN Lloyd's of London, 's werelds grootste verzeke raar, heeft gezegd in geval van een oorlog in de Golf zeven dagen per week open te blijven. Alan Lord, de voorzitter van de raad van bestuur, zei tijdens een persconferentie dat zijn maatschappij in deze „turbulente tijden" bereikbaar moet zijn voor ongeruste cliënten. Sinds de Iraakse inval in Ku wayt op 2 augustus zijn de verzekeringspremies sterk om hoog gegaan. ai fjj HAAG Het aftel- >g is begonnen, de geluk- Clfisen voor het nieuwe j zijn verstomd. Onaf- nadert 15 janu- de dag waarop het •ultimatum afloopt en jeweld tegen Irak mag 'en gebruikt om het Kuwayt te verdrijven, de Arabische wereld verwarring en woe- de aanwezigheid de westerse troepen ,udi-Arabië, waar de belangrijkste heilig- ,men van de islam bevinden. Ook heerst dom frustratie over het dat de Arabieren we- t(.om niet in staat zijn gieken zelf hun zaakjes te knappen. Het is te- deze achtergrond dat lident Saddam Husayn Irak zijn „islamitische speelt. [werpt zich niet alleen op idé Arabische leider die het fit op te nemen tegen de „imperialistische en zionisti sche krachten" in de Verenig de Staten en Israël, maar riep in augustus zelfs op tot de ji had. de heilige oorlog, om de heilige plaatsen Medina en Mekka te bevrijden van de on gelovigen. Islamitische funda mentalisten in Saudi-Arabië en Egypte, die in het westerse kamp zitten, worden opgeroe pen hun eigen regeringen ten val te brengen. In verschillende Arabische landen wordt gedemonstreerd voor Saddam. Zo betuigen Palestijnse vrouwen en kinde- ■ren in Jordanië en Israël voor televisiecamera's hun liefde voor Saddam die het zegt op te nemen voor de Palestijnse zaak. In hun ogen is Saddam een held. De televisiebeelden met lijken van verkrampte .Kurdische kinderen en hun moeders (de etnische minder heid in Irak) na een gifaanval hebben ze blijkbaar nooit ge zien. Toch werd niet massaal ge hoor gegeven aan Saddams op roep. Islamitische schriftge leerden verklaarden dat er geen jihad gevoerd kan wor den tegen andere moslims in Saudi-Arabië. Een heilige oor- •AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB log kan namelijk alleen ge voerd worden tegen ongelovi gen om de islam te bescher men. Iraanse geestelijken we zen er op dat de wereldlijke leider niet gemachtigd is tot een heilige oorlog op te roe pen. Bovendien ontzegde de Islamitische Conferentie Orga nisatie (ICO) Saddam het recht zich te beroepen op de islam. Duivelse doeleinden Ook verklaarden de schriftge leerden dat het van Saudi- Arabië geheel legitiem is de hulp in te roepen van de niet- islamitische strijdkrachten om zich te verdedigen. Ze wijzen erop dat in de Koran situaties worden beschreven waarin profeet Mohammed destijds eveneens bondgenootschappen sloot met niet-islamieten, zoals christenen en jodep. De meeste gelovige moslims begrijpen dat de Iraakse leider hun geloof voor zijn eigen dui velse doeleinden probeert aan te wenden. Saddams Ba'ath- partij, gefundeeerd op seculie re grondslag en het Arabisch nationalisme predikend, treedt niet alleen meedogenloos op tegen de sunnitische Kurden in eigen land, maar ook tegen de shi'itische Arabieren, die er de meerderheid vormen. In de jaren tachtig, tijdens de oorlog met Iran, werden honderden shi'iten gemarteld en gedood. Tienduizenden werden gede porteerd. Hun leider, Ayatol lah Mohammed Baqr Al-Sadr, werd zwaar gefolterd door Saddams halfbroer Barzan Ibrahim die toen hoofd was van de Mukhabarat, de gehei me dienst. De Mukhabarat doodde Al-Sadr in 1980 door zijn baard in brand te steken en spijkers in ^ijn hoofd te slaan. Met het inspelen op de islami tische gevoelens heeft Saddam Husayn drie doelen voor ogen. In de eerste plaats wil hij zo zijn eigen bevolking, die de el lende van de vorige oorlog met Iran nog niet te boven is, mobiliseren voor een nieuw avontuur. Daarnaast probeert hij de bevolking van de Arabi sche landen op te zetten tegen het Westen, om de anti-Iraak- se alliantie te breken. Tenslot te zet hij de islamitische fun damentalisten in landen als Egypte en Saudi-Arabië op te gen hun eigen regeringen. In MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Lupardi binnen is beklimmen ook Ross en Prudon de voorzichtig glippen zij naar binnen. In het restaurant is ■Jnand aanwezig, maar uit het daar achter gelegen vertrek ho- jlzij stemmen. Ross gluurt door een gordijn en ziet dat Lupar- 'Wang Hang een doos laat zien. Wat er in zit kan Ross wel jen: Lupardi probeert natuurlijk zijn kostbare bezittingen van Tiand te doen. Ross kucht een paar maal nadrukkelijk en dan tiet Wang Hang te voorschijn. Hij buigt beleefd. „Komt u bin nen, mijne heren", zegt hij vriendelijk, „waarmee kan ik u die nen?". „Wij wilden die vriend van je, Lupardi, wel eens spre ken!", zegt Ross bars. „Aha, de professor....maar komt u toch verder, mijne heren", zegt de Chinees buigend en gaat hun voor. Argeloos lopen Ross en Prudon verder, maar dan voelen zij opeens de grond onder hun voeten wegzakken: Wang Hang heeft een valluik geopend, waardoor ze in een kelder onder het restaurant vallen. zijn gooi naar het Arabisch lei derschap beschouwt Irak Egypte, Syrië en Saudi-Arabië als zijn grootste rivalen. Desta bilisering van hun regeringen zou hem dan ook goed uitko men. Hoewel nauw met elkaar ver weven, staan de islam en het nationalisme in de Arabische landen toch los van elkaar en zijn zij vaak eikaars tegenpo len. De islam kent het idee van een moderne natie niet, terwijl vrome moslims zich doorgaans slecht kunnen vin den in het concept van het we reldlijke (Arabisch) nationalis me. Hoewel de meeste Arabie ren moslims zijn, willen zij geen theocratische staatsvorm, zoals de fundamentalisten dat willen. De meeste regeringen, behalve in Saudi-Arabië en Kuwayt, hangen het westerse idee aan van een natie, waar bij de macht van de religieuze leiders kort wordt gehouden. Saddam zelf komt bijvoorbeeld voort uit de sunnitische Arabi sche minderheid die het in Baghdad voor het zeggen heeft. Frustratie Het Arabisch nationalisme ontstond in de jaren twintig uit frustratie over de over heersing van de Engelsen en Fransen die het Turkse Otto maanse rijk (toenmalig bond genoot van Duitsland) ver overden tijdens de Eerste We reldoorlog. De aanhangers van het Arabisch nationalisme wil den hun landen met behulp van westerse technologie mo derniseren, zonder echter hierbij hun eigen identiteit te verliezen. Op scholen krijgen de kinderen geschiedenison derwijs en \yordt verhaald over het Arabisch-islamitische „Gouden Tijdperk", toen het Arabische rijk zich in van de 7e tot de 15e eeuw uitstrekte van de Indus tot Zuid-Spanje. Door de jarenlange verheerlij king van het verleden en het dromen over een gouden toe komst, is de grauwe werkelijk heid extra bitter. Men bleek niet in staat het land econo misch op te bouwen, laat staan te verenigen onder één Ara bisch vaandel. Naast deze diepgewortelde frustratie groeit de onvrede onder de bewoners in de slop penwijken van de grote steden over de slechte economische situatie. Een deel van de arme bevolking in landen als Alge rije en Egypte zien Saddam als voorbeeld voor hun huidige regeringen die de economische problemen niet weten op te lossen. In deze landen is ruim de helft van de bevolking jon ger dan 20 jaar. Overbevolkte steden als Cairo barsten uit FOTO: AP hun voegen, woonruimte ont breekt en is onbetaalbaar, de bouw van scholen kan de snel le bevolkingsgroei niet bijbe nen. De werkloosheid is schrij nend, ook onder de mensen met een opleiding. Deze economische malaise is in Egypte en Jordanië dan ook de belangrijkste voedingsbo dem voor het oplevend funda mentalisme van de extreme Jama'at Islami en Moslimbroe derschap. Volgens de islam mogen de banken geen rente berekenen, waardoor volgens de aanhangers de prijzen van huizen kunnen dalen en het stukken eenvoudiger zou wor den een eigen bedrijfje te be ginnen. Broederschap Hoewel geen partij wordt toe gestaan, mochten kandidaten van de Moslimbroeders wel op persoonlijke titel aan de laatste verkiezingen meedoen. In Egypte is de Moslimbroeder schap met 35 zetels nu de be langrijkste oppositiepartij. In Jordanië behaalden zij 32 van de 80 zetels, terwijl bij de ver kiezingen van vorig jaar in Al gerije het Front voor Islamiti sche Redding 54 procent van de stemmen behaalde. Parallel aan de regeringsin stellingen bouwt de Moslim broederschap in Egypte islami tische scholen en ziekenhui zen, waardoor de aanhang zienderogen groeit. Voor veel Arabieren is de islam dan ook veel meer dan een godsdienst. Het is bovendien de bevesti ging van hun Arabische iden titeit. Dat geldt vooral voor de jongeren en werklozen die ageren tegen de moderne secu liere Arabische staat met wes terse geneugten waaraan zij geen deel hebben. Hoewel de fundamentalisten niets moeten hebben van een seculiere rege ring als die van Saddam Hu sayn, staan zij wel achter zijn anti-zionistische denkbeelden. Met zijn tirades tegen het zio nisme toont Saddam zich een pleitbezorger van de zaken die Arabieren altijd na aan het hart hebben gelegen, het Ara bisch hart dat volgens het spreekwoord in een gemeen schappelijk ritme klopt. Met zijn onverzettelijkheid appe- leert hij aan hun idealen als moed. mannelijkheid en lei derschap. Maandenlang weet hij al de gehele internationale gemeenschap te ringeloren en geeft hij de toon aan in de we reldpolitiek. Zijn gedrag dwingt respect af onder de ge frustreerde armen in een land als Egypte (het dichtbevolkste Arabische land) waar presi dent Hosni Mubarak er maar niet in slaagt hen een betere toekomst te verschaffen Waarnemers menen dan ook dat de Arabisch-islamitische kaart van Saddam als een ka talysator kan werken voor het fundamentalisme. Een even tuele permanente westerse le germacht in het Golfgebied na de crisis zou de islamitische oppositie in Egypte. Jordanië, Algerije en Marokko zeker versterken. Vooral ook omdat Washington dan zeker verdere democratische hervormingen zal eisen in deze landen en in de feodaal geregeerde landen als Saudi-Arabië, Kuwayt (als Irak zich mocht terugtrekken). Op de langere termijn lijkt het doel van Saddam om deze re geringen te destabiliseren dan ook het meeste effect te zullen sorteren. Of Saddam zelf hier van nog de vruchten zal pluk ken, blijft (voorlopig) nog een groot vraagteken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5