„Uitschakelen Saddam Husayn breekt het moreel van Irak" Kabinet: embargo's geen alternatief voor oorlog ïr Dienstplichtigen kunnen naar Golf Oorlog VS-medi tegen persbreidel BINNENLAND EeidóöSommit VRIJDAG 11 JANUARI 1991 PAGINi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voortzetting van de economische sancties te gen Irak kan geen alternatief zijn voor oorlog. Want zonder gewapend ingrijpen en bij het uitsluitend voortzetten van de VN-embargo's kan het nog wel twee jaar duren voor het regi- me-Husayn op de knieën wordt gedwongen. Dit concludeert het kabinet na evaluatie van de VN-embargo's tegen Irak, die al ruim vier maanden van kracht zijn. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Van den Broek van buitenlandse za ken dat de boycots betrekkelijk weinig effect hebben, hoewel ze nauwelijks worden ontdo ken. „Bedacht moet worden dat het in Irak na jaren van ge weld, oorlog en schaarste mo gelijk is om desnoods onder dwang op een lagere levens tandaard over te schakelen", zo tekent hij aan. Bovendien zou de ontevredenheid van de be volking weliswaar toenemen, maar pas omslaan in verzet als niet langer in de primaire le vensbehoeften wordt voorzien. De veiligheidsresoluties verbie den echter niet het aanbieden van voedsel om humanitaire redenen. De gespannen situatie in de Golf zorgde er gisteren voor dat de besprekingen over de 'tussenbalans' volledig yan de agenda van de ministerraad werden verdrongen. Alle veer tien bewindslieden stelden er prijs op uitgebreid stil te staan bij de Golfcrisis en de mogelij ke gevolgen voor Nederland. Het kabinet besprak ook aller lei juridische aspecten die met een eventuele oorlog tegen Irak en de inzet van de drie Nederlandse schepen in de re gio samenhangen en die van avond in een kamerderbat aan de orde komen. Hoewel de fre gatten bij eventuele acties on der Amerikaans commando ko men, betekent dat volgens mi nister Ter Beek- van Defensie geenszins dat hij er niets meer over te zeggen heeft. „Ik kan ■op elk moment zeggen dat ik het ergens niet mee eens ben Dat betekent dus dat wij niet bij voorbaat automatisch ak koord gaan met alles wat de Amerikanen straks mogelijk willen", aldus Ter Beek. Van den Broek benadrukte dat het kabinet geen toestemming van de Staten-Generaal in ver enigde vergadering nodig heeft om mee te doen met een mili taire actie. De speelruimte voor Nederland om een eigen koers te varen in de Golf moet vol gens hem echter niet worden overdreven. „Het moet toch heel duidelijk zijn dat de inter nationale coalitie, ook Neder land, één lijn zal trekken als een politieke oplossing onver hoopt niet lukt en tot militaire actie moet worden overge gaan", aldus Van den Broek. Van den Broek heeft vandaag met zijn collega's in de EG een ontmoeting met VN-secretaris De Cuellar voordat deze naar Baghdad reist. Pogingen van de EG om in Algiers een gesprek met Irak te regelen zijn voorlo pig van de baan. Volgens Van den Broek zal De Cuellar geen enkele toezegging mogen doen om vóór 15 januari te vergade ren over het Palestijnse pro bleem. „Een dergelijke koppe ling is onbespreekbaar", zei Van den Broek. Wel liet hij doorschemeren dat né de oplos sing van de Golfcrisis de aan pak van het Palestijnse pro bleem hoog op de politieke agenda moet komen te staan. BVD houdt niet alle Irakezen in de gaten DEN HAAG Het is onzin om alle in ons land verblijven de Irakezen het stempel 'po tentieel veiligheidsrisico' op te drukken. De BVD houdt de groep als zodanig dan ook niet in de gaten maar trekt wel aanwijzingen na als daaruit mogelijke betrokkenheid bij staatsgevaarlijke activiteiten blijkt, zo deelt een woordvoer ster van het ministerie van binnenlandse zaken mee. Uit cijfers van het CBS blijkt dat in ons land ruim 1100 Irake zen wonen. Volgens de vreem delingenpolitie kwamen er 439 Iraakse asielzoekers naar Ne derland. Overigens is het aan tal Iraakse vluchtelingen naar ons land na de annexatie van Kuwayt fors gedaald. „Honderden Nederlanders willen naar Israël" DEN HAAG Enkele hon derden Nederlanders zijn be reid om naar Israël te gaan als dat land betrokken raakt bij een Golfoorlog. De Israëlische autoriteiten stellen hun komst als gebaar van solidariteit op prijs, maar behoefte aan extra mensen om te helpen in het leger of het arbeidsproces is er op het ogenblik niet. Dat zegt T. Simon, stafmedewerker van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) in Den Haag. Volgens hem willen de Nederlanders vooral om „emotionele redenen" naar Israel, om dicht bij hun familie of geliefden te zijn. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die in het verleden in een kibboets in Israel hebben gewerkt. KLM krimpt diensten in AMSTELVEEN De KLM heeft besloten in verband met de oplopende spanning en de oorlogsdreiging rond de Perzi sche Golf haar dienstregeling verder aan te passen. De luchtvaartmaatschappij houdt rekening met 'sluiting' van het luchtruim in het Midden-Oos ten. De maatregelen houden in dat komende week een aantal vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten niet meer zal worden uitgevoerd. Met ingang van vandaag wordt de toeslag op tickets die wordt geheven in verband met de enorm gestegen verzeke ringspremies voor vliegtuigen die naar het crisisgebied vlie gen verhoogd. Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe zorgd. MILITAIR-STRATEGISCH HOOGLERAAR G.C. BERKHOF: DEN HAAG „Natuur lijk weten inlichtingen diensten als de CIA, de KGB en de Israëlische Mossad al lang op welke lokaties Saddam Husayn zich tijdens een oorlog zal ophouden. Het zou van een grote mate van onbe nul getuigen als ze daar niet van op de hoogte zijn. Ik neem aan dat de geal lieerden zo snel mogelijk zullen proberen Saddam uit te schakelen. Dan wordt de bereidheid om te vechten aan Iraakse zij de stukken minder, daar kun je donder op zeggen". Voor generaal b.d. Gé Berkhof is dit het minst moeilijke on derdeel van het denkbeeldige scenario voor een Golfoorlog, waarover hij desgevraagd „een eind weg filosofeert". Voor de rest blijft het ook voor hem voornamelijk giswerk. Vier woorden duiken om de haver klap in zijn betoog op: „Ik weet het niet". Maar hij ziet wel in dat een door de wol ge verfde oud-generaal die sinds een jaar aan de Leidse univer siteit werkzaam is als hoogle raar strategische studies zich niet met die vier woorden van alle vragen kan ontdoen. Dus filosofeert hij er lustig op los, peinzend, zuchtend, zoekend naar woorden en om de tien minuten een nieuw dun shag- gie tot ontbranding brengend. De kans dat het tussen Irak en het westers-Arabische pact van circa 30 staten tot een ge wapend conflict zal komen is volgens Berkhof inmiddels tot ruim boven de vijftig procent gestegen. „Gezien alles wat er is gebeurd zie ik nauwelijks nog mogelijkheden om een oorlog te voorkomen. Perez de Cuellar, met die van nature zo droeve blik, zal naar mijn me ning niets meer kunnen uit richten. En een oplossing van uit de Arabische wereld zit er vanwege de interne verdeeld heid ook niet meer in. Met an dere woorden: ik ben vrij som ber gestemd". Overigens is Berkhof er niet van overtuigd dat een oorlog al direct na het verlopen van het VN-ultimatum, op de zes tiende januari dus, zal uitbre ken „Er zal nog wel enige rek in zitten, niet alleen om even tuele oplossingen nog een kans te geven maar ook omdat de Amerikanen nog niet voor de volle 100 procent gevechts- klaar zijn. Ze kunnen wel al vast beginnen hoor, maar er zijn nog wat manschappen en stukken materieel onderweg. Ik kan me goed voorstellen dat ze wachten tot ze echt alles paraat nebben". Spionage „Hoe de oorlog zal verlopen en hoe lang hij zal duren weet niemand, maar zeker is dat het geen sinecure zal worden", do ceert de professor-generaal. „Op Frankrijk na is er nauwe lijks een westers land te be denken dat ervaring heeft met oorlogvoering in en rond een woestijn. In zo'n zandbak heb je te maken met grillige kli matologische en terreintechni- sche omstandigheden. Eén flinke zandstorm en de zaak kan vastlopen". „Bovendien: het is wel impo nerend dat er een zeer grote alliantie klaar staat om tegen Irak te vechten, maar het na deel daarvan is dat zij bestaat uit eenheden met totaal ver schillende opleidingen, ideeën, procedures en culturele ach tergronden. Er zijn uiteraard wel allerlei afspraken gemaakt en communicatielijnen uitge zet, maar je kunt er niet volle dig van op aan of alles perfect zal werken. Ik denk daarom dat de Amerikanen het over grote deel van het vuile werk zelf opknappen. Dë Britten en de Fransen zullen ook nog wel een aardige rol spelen, maar de inbreng van de overige sta ten zal marginaal zijn'1. De Amerikanen hebben vol gens Berkhof in elk geval niét te klagen over een gebrek aan gegevens betreffende Irak en Kuwayt. De spionagesatellie- ten en de op zeer grote hoogte vliegende spionagevliegtuigen hebben de laatste maanden bij wijze van spreken overuren gemaakt. „Er zijn eerder te veel dan te weinig gegevens", bromt de strateeg. „Daar moet u niet om lachen, want een te veel aan gegevens kan knap FOTO: ANP verwarrend zijn. Vergis u niet: dagelijks moeten er duizenden codes en beelden worden ont cijferd en geanalyseerd. Dat gaat maar door, ih een einde loze stroom. In de Verenigde Staten zijn daar bij elkaar zo'n 30.000 mensen in ploegen dienst continu mee bezig. Het idee alleen al!" Luchtaanvallen „Maar goed, laten we het mo gelijke oorlogsscenario eens in grote lijnen doornemen. Men zal ongetwijfeld beginnen met vliegtuigaanvallen op Iraakse luchtverdedigingswerken, zo wel in Irak zelf als in Kuwayt. Als je die uitschakelt ben je al een heel eind op weg. De Amerikanen hebben voor zul ke aanvallen speciale vliegtui gen beschikbaar, de 'Wild We- azles', omgebouwde Flll- straaljagers die de vijandelijke radarsystemen kunnen storen. In het kielzog van die Weazles kun je dan een aantal bom menwerpers hun werk laten „Dan komen we bij fase twee' het bombarderen van vliegvel den, raketinstallaties en ande re vitale complexen die voor de Irakezen van militair be lang zijn. Hiervoor kunnen bij voorbeeld kruisraketten wor den ingezet, met een conven tionele lading uiteraard, die vanaf schepen of vanuit bom menwerpers worden gelan ceerd. Fase drie is het uitscha kelen van Saddam Husayn, die ongetwijfeld in één of an dere onderaardse bunker zit. Als men daarin slaagt zal de vechtlust van de Irakezen sterk afnemen en kan de oor log snel tot een einde komen. Het breken van het moreel van de tegenstander is een van' de hoofddoelstellingen van een oorlog, dat wordt vaak vergeten. Veel mensen zijn ge neigd alleen maar te kijken naar de omvang en kwaliteit van de wapenarsenalen". „Pas als de eerste drie fasen achter de rug zijn - ze kunnen trouwens net zo goed alle drie tegelijk worden uitgevoerd of elkaar overlappen - kan de oorlog te land beginnen, ge richt op de daadwerkelijke be vrijding van Kuwayt. Dat zal beslist geen koud kunstje zijn, zoals wel wordt gedacht. Ku wayt is inderdaad maar half zo groot als Nederland, maar de Irakezen hebben alle tijd ge had om het gebied goed te mi litariseren. Je loopt het heus niet zomaar onder de voet". „Ik heb er werkelijk geen flauw idee van hoe die land oorlog in z'n werk zal gaan en het heeft dan ook geen zin er over te speculeren. Er zijn zo veel mogelijkheden! Amfibi sche landingen op de kust, tankdivisies die van vele kan ten tegelijk oprukken, het droppen van parachutisten, het geven van vuursteun van uit de lucht, noem maar op. Zeker is in elk geval dat er op zee, in de Perzische Golf dus, nauwelijks iets van betekenis te doen zal zijn, want Irak heeft geen noemenswaardige marine. De Nederlandse fre gatten lopen volgens mij niet zo'n groot risico, tenzij ze héél dicht bij de kust van Kuwayt moeten gaan varen". Vuurbal Door zijn grote belangstelling voor explosieven, bommen en granaten luistert Gé Berkhof al sinds zijn puberteit naar de bijnaam 'Sjakie Plof. Ook nu doet hij die naam weer eer aan als hij met de vanzelfspre kendheid van de kenner de werking uitlegt van het 'FAE- wapen', waarover niet alleen de Amerikanen maar ook de Irakezen beschikken. „Het is een soort raketje met in de kop dispensers waar een heleboel kleine bommetjes uit komen die verschillende gas sen spuiten. Tezamen vormen die gassen een enorme explo sieve wolk. Als die wordt ont stoken krijg je een dreun als bij een aardbeving en een vuurbal die zuurstof uit de lucht vreet. Je kunt er bijvoor beeld een aanval mee uitvoe ren op één van die commando bunkers waarin Saddam Hu sayn zich bevindt, maar het is ook mogelijk er mijnenvelden mee op te ruimen of in een bos een landingsplaats te creëren voor helicopters. Je blaast er makkelijk een hectare be groeiing mee weg". „Dat ding is niet nieuw hoor. De Duitsers hadden er in 1939 al een prototype van. Ze wil den het gebruiken voor aan vallen op de Maginot-linie, maar daar hebben ze van afge zien. Later is er wel mee geëx perimenteerd bij het beleg van Warschau". De Amerikanen hebben dit wapen gevechtsklaar, weet Berkhof, maar hij vraagt zich af of de Irakezen ook zo ver zijn. Het probleem zit 'm na melijk in de ontsteking. Daar voor is veel technisch vernuft nodig want het luistert heel nauw. „Als je te vroeg ont steekt' is het effect gering of zelfs nul en als je te laat bent, is die gaswolk al teveel ver spreid". Terrorisme „De Irakezën hebben chemi sche wapens, dat is bekend, maar wat we niet weten is welke kwaliteit ze bezitten. Voor een goed effect moet je wapens hebben met een spe ciale kop die over een breed terrein gifgassen uitbraakt. Maar wellicht hebben ze al leen maar bommen waar in één klap een bepaalde hoe veelheid gas uitkomt. Dan is het effect veel geringer. Ik heb woensdag nog gebeld met een paar Israëlische experts, maar die zeggen allemaal dat ze niet precies weten wat Irak op dit gebied voorradig heeft. Men weet wél zeker dat Sad dam Husayn nog geen atoom wapens kan irlzetten. Mis schien hebben ze wel een be paalde nucleaire lading ont wikkeld - en zelfs dat wordt betwijfeld - maar als ze die zouden hebben zijn ze beslist nog niet in staat 'm af te schie ten". Het dreigement van Saddam Husayn dat Israël zal worden aangevallen moet volgens Berkhof met een korrel zout worden genomen. „Ach, ze hebben wel een paar raketten die Israël kunnen bereiken, maar die zullen al lang on schadelijk gemaakt zijn voor dat ze aankomen, 't Is een flin ke afstand hoor! Ik denk dat Israël en de rest van de wereld meer bevreesd moeten zijn voor. terroristische aanslagen. Natuurlijk, wereldwijd worden er nu Irakezen in de gaten ge houden, ongetwijfeld ook in Nederland, maar dat is nog niet afdoende. Er kunnen best aanslagen namens Saddam Husayn door anderen worden gepleegd: Libiërs, Palestijnen, misschien ook wel westerlin gen. We moeten trouwens niet alleen aan gewelddadige terro ristenacties denken, maar ook aan andersoortige terreurda den. Het is bijvoorbeeld ook denkbaar dat er ergens een waterzuiveringssysteem wordt vergiftigd, waardoor je dode lijk drinkwater uit de kraan krijgt. Men is in principe tot alles in staat, maar of men het bok uitvoert: ik weet het niet". DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG De regering kan dienstplichtigen tegen hun zin naar het Golfgebied sturen als ze dat nodig vindt. Daar voor is dan wel de toestemming van de Tweede Kamer nodig, zo schrijft minister Van den Broek in een brief aan de Tweede Kamer. Verplichte uit zending van diensplichtigen is voorlopig echter nog niet aan de orde, stelt de minister van buitenlandse zaken, omdat het kabinet bij voorkeur vrijwilli gers inschakelt. SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Oefening Vijf Nederlandse journalisten die naar de Golf zullen afreizen om vanaf de Nederlandse marine schepen een eventuele oorlog te verslaan, hebben gisteren een stoomcursus gekregen in het om gaan met beschermende pakken en gasmaskers. Dit met het oog op een eventuele aanval doro Irak met chemische wapens. JURIDISCH STEEKSPEL ROND DEELNAME GOLFOORIjl „Kamerleden mogen niet fl met dubbele tong spreken" DEN HAAG De Amster damse advocaat mr. A. van den Biesen pijnigde de afgelo pen dagen zijn hersens. Ook hij was in de ban geraakt van de Golfcrisis en van het kabi netsbesluit om de drie Neder landse marineschepen onder Amerikaans commando te plaatsen als er een oorlog uit breekt. „Waarom verzetten het kabi net en tal van prominente par lementariërs zich toch tegen een gezamenlijke vergadering van Eerste en Tweede Ka mer?", vroeg Van den Biesen zich af. De raadsman van vijf tien organisaties die de staat der Nederlanden in kort ge ding voor de rechter daagden, trok de stoute schoenen aan en stelde zijn dringende vraag aan enkele kamerleden. Slechts onder de grootste ge heimhouding van hun naam wilden sommige volksverte genwoordigers wel kwijt: „Wanneer aan mij, bijvoor beeld per motie, in het parle ment de vraag wordt voorge legd of ik instem met de door het kabinet voorgestelde rol van de Nederlandse fregatten, dan zal mijn antwoord 'ja' zijn. Wanneer mij echter wordt ge vraagd of ik instem met het betrekken van Nederland in een oorlog, dan zou het ant woord 'nee' zijn". Over deze reactie wond Van den Biesen zich gisteren voor de Haagse rechtbankpresident mr. R. van Delden danig op. „Dit betekent dus dat volks vertegenwoordigers over exact dezelfde problematiek vol strekt verschillend zouden be slissen als er het ene of het an dere etiket op wordt geplakt", mopperde hij. „In juridisch op zicht is dat niet toelaatbaar. Het is de taak van de rechter de onrechtmatigheid hiervan vast te stellen en zo nodig ver dere veroordelingen uit te spreken". Van den Biesen hield het net jes maar bedoelde feitelijk dat kamerleden niet met dubbele |5H tong mogen spreken. In|an uitgebreid betoog, waariJin naar tal van nationale ei.P' ternationale juridische ontj's kelingen en uitspraken f wees, kwam de raadsma»10 de slotsom dat het kabinet derland niet op eigen hi een oorlog mag instfj'e Daartoe is in elk gevalP3 verenigde vergadering vjj™ Eerste en Tweede Kamer'' dig, aldus Van den Bieseife' De woordenstrijd voorF Haagse rechter kwam joc uit de afkeer van deelij-- aan een oorlog bij de vredj ganisaties. Er ontstond eetA ridisch steekspel dat voil melijk was gebaseerd op 1 kei 96 van de grondwet. lp in staat: „Het Koninj" wordt niet in oorlog verk dan na voorafgaande toes ming van de Staten-( raai". Verderop wordt meld: „De Staten-Genera; 1 raadslagen en besluiten zake in verenigde ver{ ring". Dezelfde bepali gelden overigens voor beëindigden van een oi De vredesplatforms zie N deze stellingen het bewijs C hun gelijk. Het kabinet, bij monde landsadvocaat mr. J. de kerslooth, gebruikte echte zelfde redenen om aan tr nen dat een gezaménlijke gadering niet nodig is. „li kei 96 is pas aan de orde i- regering zich in klassieke-j kenrechtelijke zin in o' met Irak zou wensen te klaren. Voor een dergP oorlogsverklaring bestaat&C der de huidige omstande den echter geen grond", de Wijkerslooth deftig, gens de raadsman heeft, kabinet herhaaldelijk blijken met het parleme s willen overleggen „onde )C normale beslag van de nr( teriële verantwoordelijkl e De Wijkerslooth stelde n dat de burgerrechter nif c vertellen heeft over een die louter regering en j j ment aangaat. rob s: z WASHINGTON Het ziet ernaar uit dat het Pentagon in het Golfge bied twee oorlogen zal moeten uitvechten: een tegen Irak en een tegen de Amerikaanse media. En het lijkt er nu reeds op dat de krijgsmacht die laatste oorlog zal verlie zen. „Uiteindelijk kunnen we jullie niet verhinderen wat dan ook te publiceren of uit te zenden. We kunnen alleen pleiten voor terughoudendheid in be paalde situaties", zo erkende gisteravond in Washington staatssecretaris voor defensie voorlichting Pete Williams. Hij reageerde op een lawine van protesten van uitgevers, hoofdredacteuren en omroep- directeuren tegen de 'definitie ve versie' van de persregels die het Pentagon heeft opge steld voor het geval er oorlog uitbreekt in de Golf. In zes volgetypte vellen staat onder meer dat de legerleiding te velde alleen medewerking zal verlenen aan journalisten aanbieding van vervoer naar het front en beschermen de kleding tegen chemische wapens indien die verslag gevers zich verzamelen in twee onder militaire leiding staande 'pools' van achttien, die na afloop van hun reporta gewerk hun bevindingen zou den moeten doorgeven aan honderden achtergebleven col lega's van concurrerende me dia. Bovendien moeten de arti kelen, foto's en beeldopnamen van de strijd voor publicatie ter goedkeuring worden aan geboden aan speciale publici- teitsofficieren. Foto's van mili tairen in doodsstrijd of' zwaar verminkte lich< zullen niet door de cei komen. „Het volk mag de ware dracht van de oorlog blij niet te zien krijgen. W niet bereid om dat te ac ren. Deze regels zijn een diging voor de pers en het publiek", aldus H Raines van de New Yor mes, een van de journa die het verzet tegen de suur leidt. De meeste vai Amerikaanse collega's he1 zich voorgenomen zich van de regels aan te tre en alleen die beperking! acht te nemen die al lang vrijwillig aanvaard zijn de pers: geen berichtg over de preciese plaats er vang van militaire confil ties en geen onthulling nog te beginnen sped operaties. Volgens Pentagon-staatss taris Williams beogen al gels alleen maar de veili van de Amerikaanse m ren te waarborgen, pers is unaniem in haar tuiging dat de Amerik regering - zeker in het van een langdurige Go log - wil voorkomen wat Vietnam gebeurde. Daar ren vrijwel geen resti voor verslaggevers, he -resulteerde in een daj stroom van gruwelijke tages van het slagveld. E detailleerde kennis var publiek van wat oorlo houdt, heeft de politieke voor het Vietnambeleid hold en uiteindelijk t< Amerikaanse nederlaag g „De wereld zal ook ditm. volle waarheid onder krijgen, want wij zullen de Pentagon-pools om na waarheid op zoek gaan", gisteren een woordvo van de redactie van de hington Post. Groeiende vraag naar beveiliging in havengebied ROTTERDAM Bij beveili gingsbedrijven groeit sinds een paar dagen de vraag naar ex tra personeel om bedrijven in het Rotterdamse havengebied te beveiligen tegen eventuele terroristische aanslagen. De Rotterdamse politie vindt het naïef om af te gaan op de uitspraak onlangs van de Iraakse' ambassadeur in Ne derland dat ons land geen doelwit van acties zal zijn. „De zaak heeft uitgebreide aan dacht", zegt een woordvoer der. Gisteren is bij het ministe rie van binnenlandse zaken overleg geweest, waaraan on der andere de Rotterdamse po litie heeft deelgenomen. De woordvoerder wil over de in houd verder niets meedelen. Zowel politie als bedrijve kennen dat het vaak mo is het havengebied van i hectare groot effectief tl schermen. Volgens de \V voerder zijn er maar eeij terreinen die al heel strii bewaakt worden. Volgens directeur J. 1 van de Nederlandse heidsdienst (NVD), één y grootste bewakingsdienst ons land, neemt de vraag beveiligers de afgelopen i sterk toe, met name vi kant van Amerikaanse e fensiebedrijven. De bed: in Europoort en Botlek zi zich vandaag beraden om ernst van de situatie en 1 maatregelen daarbij pass*

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4