Hulp-operatie in Etiopië draait nu op volle toeren ieEjJM uit de uueekblade De vijftiende,, ELSEVIER Grimmige staking van Griekse schooljeugd BINNENLAND/BUITENLAND £eüW Qouxant DONDERDAG 10 JANUARI 1991 PAGig] Zwarte Zuidafrikanen op blanke scholen JOHANNESBURG Voor het eerst in de Zuidafrikaanse geschiedenis kunnen zwarte leerlingen les volgen op blanke scholen. In de provincie Transvaal openden 33 blanke scho len gisteren hun poorten voor zwarten. El ders in Zuid-Afrika zullen 171 scholen later deze maand zwarten toelaten. Daarmee wordt op ruim tien procent van de blanke scholen rassenscheiding afgeschaft. De Zuidafrikaan se regering heeft het ANC-voorstel voor een meerpartijencongres een belangrijke door braak genoemd. ANC-leider Nelson Mandela stelde dinsdag voor om een conferentie te houden die een nieuwe grondwet moet op stellen en een overgangsregering gaat vor men. De conservatieve partij reageerde afwij zend. Ontvoerdersclan Italië opgerold ROME Met een militair aandoende operatie heeft, de Italiaanse politie dinsdagmorgen met 250 man vier van de vermoedelijke ontvoerders van Cesar'e Casella in de kraag gevat. De nu 20-jarige Casella werd op 30 januari vorig jaar vrijgelaten na een gevangenschap van 743 dagen in het onherbergzame Aspromonte-ge- bergte in Calabrië. Zijn ontvoering werd wereld nieuws in de zomer van 1989, toen zijn moeder zich uit protest tegen het falen van de politie vastketende voor het gemeentehuis van het in Aspromonte gele gen dorp San Luca. Sinds zijn ontvoering is Cesare een bekende tv-persoonlijkheid, terwijl moeder An gela onder de titel 'Mutter Courage geeft raad' een column heeft in een damesblad. De vier die dinsdag van hun bed zijn gelicht, wonen in het nabijgelegen Plati, dat met San Luca de haard van het ontvoe- ringsbedrijf vormt. Ze maken deel uit van een fami lie met de toepasselijke naam Barbaro (barbaar). Veiligheidstroepen martelen in Senegal LONDEN Veiligheidstroepen in Se negal lijken een vrijbrief van de rege ring te hebben gehad om in de zuidwes telijke regio Casamance burgers te mar telen en te doden. Dat zegt de mensen rechtenorganisatie Amnesty Internatio nal in een rapport dat vandaag is uitko men. Volgens Amnesty is het geweld in Senegal de laatste zes maanden opge laaid en stelt de rebellengroep Beweging van Democratische Krachten van Casa mance de regering voor problemen. Vol gens Amnesty lijkt de Senegalese rege ring de veiligheidstroepen een vrijbrief te hebben gegeven om het geweld van de guerrillastrijders te beantwoorden met martelingen en moorden. Cholera in Muqdisho MUQDISHO Het Somalische verzet heeft verklaard dat een cholera-epidemie is uitge broken in de hoofdstad Muqdisho. De straten van de stad, waar zich de afgelopen tien da gen zware gevechten hebben afgespeeld, lig gen bezaaid met lijken, aldus de rebellen. Ze deelden tevens mee de regeringstroepen vrij wel volledig verslagen te hebben. Het is nog altijd niet duidelijk waar president Mohamed Siad Barre, tegen wiens bewind de rebellen ten strijde zijn getrokken, zich bevindt. Ook gisteren werden pogingen ondernomen om buitenlanders uit Muqdisho te evacueren. Aangenomen wordt dat zich nog ruim 1100 buitenlanders in Somalia bevinden, van wie ongeveer de helft afkomstig uit westerse lan den. Een team van zeven medici van Artsen zonder Grenzen moet dagelijks tientallen ge wonden behandelen. ADDIS ABEBA In Etiopië zullen dit jaar mil joenen mensen van hon ger omkomen als zij geen voedselhulp krijgen. ,,Van zes miljoen mensen weten we zeker dat zij hulp no dig hebben", zegt Yitbar- rek Kelemu, hoofd van de afdeling hulpoperatie van het Etiopische Rode Kruis. Hij vervolgt: „Het zijn er waarschijnlijk meer, maar door de oorlog in het land kunnen we hen niet berei ken". De lach verhult zijn opi nie. „De wereld heeft te laat gereageerd", meldt hij emotio neel. De hulporganisaties in Etiopië zagen in oktober al aankomen dat er ernstig voedseltekort zou zijn in 1991 en de red dingsmachinerie draait inmid dels op volle toeren. In Addis Abeba bespreken vertegen woordigers van de kerken en particuliere en internationale organisaties de talloze rappor ten waarin steeds somberder voorspellingen over het totale aantal slachtoffers worden ge daan en berekenen de hon derdduizenden tonnen voedsel waarmee een herhaling van de grote hongersnood in '84-'85 moet worden voorkomen. Ondertussen rijden vanuit de havenstad Assab dagelijks tienlallen volle vrachtwagens met graan, olie en melkpoeder naar de getroffen noordelijke provincies Tigray, Wollo en Gondar. Daar hebben volgens het wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties 3,2 miljoen mensen dringend hulp nodig. De situatie is het ergste in Eri trea, in het uiterste noorden, waar 2,3,miljoen mensen wor den bedreigd met de honger dood Over voedseltransporten naar de 'getroffen bevolking moet langdurig onderhandeld worden met de regering. De afscheidingbeweging EPLF, dat vrijwel de hele regio in handen heeft, krijgt alleen hulp uit het buurland Sudan. Vloot Dinsdag kwam voor het eerst een schip met voorraad aan in de Eritrese havenstad Masawa. Op grond van een pas gesloten overeenkomst van het EPLF en de regering kan het voedsel gelijkelijk verdeeld worden over de bewoners van de ge bieden die ieder van hen con troleert. ..Het is een hele goede zaak", aldus een functionaris van het Etiopisch Katholieke Secretariaat. „Het is het eerste schip van een hele vloot". De voedselvoorraden in Etiopië raken echter uitgeput en op korte termijn zal er ook niet voldoende binnenkomen. „De internationale gemeenschap heeft te laat gereageerd", be toogt Kelemu emotioneel. „We hebben de donoren in novem ber gewaarschuwd. Het lijkt wel of ze eerst wandelende ge raamtes willen zien". Vertegenwoordigers van de vijf kerken in Etiopië wijzen Kelemu's kritiek van de hand, maar na enig doorpraten blijkt echter dat zij zich grote zorgen maken over de voedselvoor ziening in maart. Het duurt minimaal vier maanden eer hulp uit Europa in Etiopië aankomt. Het nu toegezegde voedsel is er pas in april, ter wijl de voedseldistributeurs voorraad hebben tot februari. Over de oorzaken van de steeds terugkerende honger is iedereen het eens. In Eritrea en Tigray heeft het voor het tweede achtereenvolgende jaar nauwelijks geregend en in Wollo, Gondar en Harar (in het oosten) kwamen de regens te laat. Daarnaast groeit de be volking met 3,1 procent per jaar en daar is niet tegenop te produceren. Ook de erosie en de ontbossing in hoger gelegen landbouwgebieden spelen een rol bij de achterblijvende oogst. En er zijn de menselijke factoren: de gewapende con flicten. Behalve het ETLF in Eritrea vecht in Tigray het Ti- grays Volksbevrijdingsfront voor meer autonomie en is in het midden van het land het Oromo Bevrijdingsfront actief. Dat belemmert het werken op het land, terwijl de jongen mannen worden gerecruteerd. „Maar. ook als de gevechten afnemen en het voldoende re gent zal er volgend jaar op nieuw voedsel naar het noor den gestuurd moeten worden",, voorspelt pater Gus o'Keeffe van het centrale hulp- en ont wikkelingsbureau CRDA dat de acties van alle hulporgani saties coördineert. „De boeren zijn verzwakt, hebben niets om in te zaaien, want alles is opgegeten. Ze hebben hun os sen verkocht om aan voedsel te komen, dus ze zullen weer hulp nodig hebben". JACCO VAN LAMBALGEN Sovjet soldaten bij explosie gedood Zeker twintig Sovjetsoldaten kwamen om het leven toen gisteren in Bo- hosudov in het noordwesten van Tsjecho- Slowakije een tank ontplofte en in brand vloog. Van de Russische tank bleef slechts een schroot hoop over. De oorzaak wordt gezocht in een technisch mankement waardoor de munitie in de tank tot ont ploffing is ge komen. Boho- sudov, nabij de grens met de ex-DDR, is een van de laatste Ruim miljoen Amerikanen achter tralies (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In de Ver enigde Staten zitten op dit mo ment meer dan een miljoen burgers in de gevangenis. Amerika is daarmee de absolu te en relatieve wereldrecord houder 'burgers opsluiten'. Naar verhouding vertoeven er in de VS meer mensen achter tralies dan in Zuid-Afrika (nummer twee op de wereld ranglijst) en de Sovjetunie (derde plaats). De jongste tel ling van het ministerie van justitie in Washington laat zien dat thans 1.057.875 Amerika nen opgesloten zitten in gevangenissen en huizen van bewaring. Het nieuwe cijfer van een mil joen heeft een kleine schok en een hevig debat teweegge bracht in de VS. Critici van het vervolgingsbeleid in Ame rika wijzen op de budgettaire en maatschappelijke kosten van de justitiële praktijk. De New York Times schreef dezer dagen dat „een doetjes maatschappij als die van Ne derland slechts 40 van de 100.000 inwoners in iets werpt dat belachelijk weinig op een gevangenis lijkt, en dat dat land niettemin veel minder dan de VS last heeft van loslo pende criminelen". Velen in Amerika lijken zich nu pas te gaan realiseren dat strenger straffen niet automa tisch tot geringere misdadig heid leidt. In de afgelopen tieq jaar is de gevangenisbevolking in de VS verdubbeld, terwijl het aantal misdrijven vrijwel gelijk is gebleven. Voorts blijkt gevangenneming zeer ongelijk over de rassen verdeeld. Terwijl slechts 12 procent van de Amerikaanse bevolking zwart is, is bijna de helft van alle celbewoners van Afrikaanse komaf. Veerboot vecht uren tegen storm LONDON Een Britse veer boot heeft gisteren veilig afge meerd in Dover na een gevecht in het Kanaal van ne gen uur tegen winden van soms 128 km per uur. Na de 33 kilometer lange oversteek vanuit het Franse Calais werd de met 252 passagiers en auto's gevulde Fantasia bij Dover door de storm van zijn koers geblazen. De veerboot smakte tegen de kade tóen een van de meerkabels brak. Andere veerboten moesten uren op het Kanaal blijven rondvaren tot de Fantasia haar aanlegmanoeuvre had voltooid. Bij andere door het weer veroorzaakte ongeluk ken vielen in Groot-Brittannië twee doden. Een 70-jarige man overleed in Sharpness nadat hij door de storm tegen de grond was gesmakt. In het westen van Engeland werden door noodweer bomen ontwor teld en raakten gebieden over stroomd. Het tweede slachtof fer overleed nadat de auto waarin hij meereed in Win- wick, Cheshire, op een beijzel de weg slipte en tegen een lan tarenpaal botste. De veerboot van Sealink die door de storm SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions (Van onze correspondent Ab Courant) ATHENE De Griekse schooljeugd is in opstand. Al wekenlang zijn praktisch alle middelbare scholen in heel Griekenland in staking en worden de schoolgebouwen door de leerlingen bezet ge houden. De leerlingen eisen verbetering van de miserabele toestand bij het onderwijs. Gis teren is de zaak zelfs uit de hand gelopen. Een 38-jarige wiskundeleraar werd in zijn schoolgebouw vermoord en een andere leraar raakte zwaar gewond. De daders zijn nog niet opge spoord, maar men vermoedt dat het het werk is van rechts- extremistische elementen, die de scholen zijn binnengedron gen en de strijd van de leerlin gen in een kwaad daglicht wil len stellen. Dientengevolge heeft de actie van de leerlin gen een grimmig karakter ge kregen. Er zijn in verschillen de steden demonstraties ge houden door tienduizenden leerlingen, studenten en on derwijzend personeel. Men vreest escalatie van de toe stand en eenheden van de op roerpolitie worden in paraat heid gehouden om te voorko men dat er nog meer bloedige incidenten plaatsvinden. Met name in Athene is men bang voor ongeregeldheden. Ondertussen is de minister van onderwijs afgetreden en zullen zelfs de lagere scholen en kleuterscholen voor enige dagen gesloten blijven. De leerlingen van de middelbare scholen hebben verklaard de staking te zullen doorzetten, totdat de regering hun eisen heeft ingewilligd. Volgens de leerlingen is het gegeven on derwijs beneden elk peil; bo vendien hebben honderden scholen geen verwarming en zijn de ruiten al jaren lang ka pot. Ook ontbreken de noodza kelijke leermiddelen. Zo heb ben de meeste scholen geen natuur- en scheikundelokalen en is vaak het gymnastieklo kaal afwezig, zodat de leerlin gen de lichamelijke oefenin gen moeten doen op de open bare weg tussen het voorbijra- zende autoverkeer. Sovjettroepen weg bij parlement Litouwen MOSKOU Sovjet-troe pen en pantserwagens hebben zich gisteravond laat teruggetrokken van het parlement en de ge bouwen van de televisie in de Litouwse hoofdstad Vilnius, die zij eerder op de dag hadden omsingeld. Voor de tweede achtereenvol gende dag hadden ongeveer tienduizend demonstranten zich rond het parlement verza meld om te voorkomen dat Sovjet-soldaten het gebouw zouden bezetten. Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie, ver klaarde dat het sturen van troepen onverstandig is omdat „geweld tot meer geweld leidt". Hij zei dat de nationale regering met de republieken had moeten overleggen om de situatie in detail te bespreken en een oplossing te zoeken. Jeltsin zei dat de Russische Federatie aan eigen plannen voor een alternatieve dienst plicht werkt. Ook de Verenig de Staten en Zweden hebben de Sovjet-acties veroordeeld als onaanvaardbaar. Volgens het Litouwse infor matiebureau landden gisteren vijftig parachutisten en waren vijftig pantserwagens op weg waren naar Vilnius. In de loop van de dag riep de Litouwse regering de bevolking op het parlement opnieuw te verdedi gen. De regering vreesde dat Sovjet-troepen gisteren tijdens een pro-Moskou demonstratie het parlement zouden binnen dringen. Veel demonstranten brachten de nacht voor het ge bouw door. Een militaire func tionaris zei dat drie deserteurs zijn opgepakt. Hij verklaarde dat geen orders waren gege ven voor het oppakken van dienstweigeraars en zei dat hij ook niet verwachtte dat dat zou gebeuren. Ook in Letland kwamen giste ren Sovjet-troepen in pantser wagens en bussen het land binnen. De Letse regering vreesde dat troepen vandaag zouden starten met militaire acties. Een functionaris van het Sovjet-leger zou dat aan de regering hebben laten weten. Twee jongeren die alternatie ve dienstplicht vervulden zou den zijn opgepakt. Volgens de Letse regering be tekent het sturen van militai ren het einde van alle beloftes van de Sovjet-regering om al leen politieke middelen te ge bruiken bij het oplossen van de problemen tussen de natio nale regering en de republie ken en kunnen de laatste maatregelen alleen gekwalifi ceerd worden als een „poging tot staatsgreep". In de Baltische republieken zijn wetten aangenomen die jonge mannen de gelegenheid bieden hun dienstplicht in het nationale Sovjet-leger te om zeilen door een vervangende dienst in ziekenhuizen of door het doen van ander sociaal werk. ;a£ Bijna is het zover: 15 januari 1991. En dus hebben de we tel bladen deze week toegeslagen met bespiegelingen over Va Golf. Elsevier spant de kroon met maar liefst zes verha er Vrij Nederland doet het wat rustiger aan. In Terzijde ^g laconieke grap. Nederlander: We hadden Saddam Hus met een kort geding moeten dreigen". De redacteuren van Elsevier zijn op zoek gegaan naar pa niek als gevolg van de oor logsdreiging. In alle mogelij ke hoeken en gaten werd gezocht naar verontruste Nederlanders. Die inspan ningen zijn niet beloond. Er is namelijk geen paniek. „Het crisisteam van Econo mische Zaken heeft de druk order voor benzinebonnen klaar liggen". Klinkt span nend, maar de werkelijkheid is anders. De scenario's voor crisissituaties liggen sinds de eerste oliecrisis in '74 perma nent, kant en klaar in de kast. Elsevier ging zelfs te rade bij de huisartsen en in stellingen op het gebied van geestelijke volksgezondheid. Gelukkig maar, ook zij sig naleren geen extra spanning onder de Nederlandse bevol king. En de conservenfirma Hak en Unox vertrouwen Elsevier toe, dat er geen en kele aanwijzing is voor na derende hamsterdrang on der de burgerij. Interessanter is een artikel tje over de eigenwijze hou ding van de Belgen. Dat Brussel weigert mee te spe len, heeft heel wat laatdun kende reacties teweeg ge bracht. Maar „het soort bluf poker dat de Amerikanen met Irak spelen" staat mi nister Louis Tobback (bin nenlandse zaken) nu een maal niét aan. Hij gelooft dat het embargo op de lange duur tot een knieval van Husayn zal leiden. „Ik ben geen pacifist. Ik laat me niet op mijn smoel slaan. Door niemand. Maar daarom moet ik nog niet op de lijn van Van den Broek gaan zitten die alleen bezig is met de vraag: wat zouden de Ame rikanen wel van mijn stand punt kunnen denken?" Het is niet eenvoudig een antwoord te geven op de vraag wat je met gevaarlijke mannetjes als Saddam Hu sayn moet beginnen. „Het lukt niet met 'eerst onvoor waardelijke overgave en dan onderhandelen'. Wie zegt dat het in alle omstan digheden onverdraaglijk en daarom ongeoorloofd is te buigen voor een dictator, leeft in een overzichtelijke wereld die niet bestaat", stelt HN-magazine. Kortom: buigen voor een dictator is niet altijd verkeerd. Aan het uitdiepen van die stelling komen de bladen volgens -HN-magazine niet toe. „Het lijkt wel alsof de psychologi sche oorlogsvoering ons ver doofd heeft". Intussen vreest HN-Magazine het ergste. Ook voorziet het blad dat er bloed gaat vloeien in om roepland. McKinsey wil drie duidelijk herkenbare netten, waarop de omroepen zich gezamenlijk in nauwe sa menwerking presenteren. Op die manier worden de kijkers afgeleid van die suc cesvolle jongens en meisjes van RTL4. Maar belangrij ker is de weglopende adver teerders te stuiten. Althans, dat is de bedoeling. McKin sey veegt de vloer aan met het huidige omroepbestel en HN-magazine doet hetzelfde met McKinsey. De belangen van de bestaande omroepen zijn „te zeer tegengesteld". En Nederland zou te klein zijn voor drie publieke net ten. Bovendien betekenen de voorstellen in feite de doodslag voor kwalitatief hoogstaande, maar slecht be keken programma's. Het gaat McKinsey volgens HN- magazine slechts om één ding: de commercie, de macht van de grote getallen. De Golf blijft in Vrij Neder land een beetje uit. In 'Ge dachten op dinsdagochtend' schrijft hoofdredacteur Ri- nus Ferdinandusse er een klein artikeltje over. Hij ver gelijkt Husayn met Hitier. „Komt er oorlog?", vraagt Ferdinandusse zich af. „De logica zegt ja. Met als enige hoop dat dat in de wereldpo litiek niet logisch is". Pre mier Lubbers wordt over al lerlei kwesties driftig werkt het kabinet aan de tussenbalans aan de tand gevoeld. VN zette er een ac tuele kop boven: Lubbers: „De Golf vreet aan me". Wat bedoelt de premier daar precies mee? „Als burgers over zo'n onderwerp inzit ten, moet de minister-presi dent dat zeker doen. Je pie kert wat je eraan kunt doen om tot een goede oplossing te komen. In die zin vreet het aan me". Over de Neder landse bijdrage wil hij geen Lig kwaad woord horen. M getuigt van typisch Net lands masochisme om /oorstelling van zaken te ven alsof wij te kort zoui schieten". Zorgen heeft premier ook over de tuss balans. Er is namelijk g enkele minister die fin cieel wil bloeden als gev van de rentestijging. „Ze len allemaal zeggen: he mijn schuld toch niet? kan een groot probit worden", weet Lubbers. VN klopt zichzelf trots oj borst, omdat de redactie eerste een kijkje mocht men op de School Milil Inlichtingendienst in De glasnost is ook dooi drongen tot de 'spioni school'. Zelfs de Russen er tegenwoordig welk Het bezoek van VN leve een amusant verhaal op o de eliteschool en enl daaraan verbonden gehefE heren. Op de school kr| u de studenten onder n gj een stoomcursus Russi ,n „Ik zie kans om een Russisch te leren als ik n genoeg tijd en bananen h zegt een van de talenspe !C listen. Maar wat heeft ra aap vandaag de dag n] Russisch? e, Het Rode Gevaar is dan ,e weken, er komt oorlog. ,j. leen beseft Amerika het gens de Groene nog niet. Amerikanen denken er e niet aan, want thuis ziji problemen genoeg. Het |D) niet goed met de welvaar :e het land van de ongeke mogelijkheden. Maar het sef dat de Golf voor ;s meer narigheid zorgt, r doordringen zodra de ee p, doodskisten worden ove vlogen. De Groene gaat in op een tot dusverre j; derbelicht gevolg van eventuele oorlog. Tur heeft honderdduizend m schappen extra naar grens met Irak gestuurd dat is toevallig ook het bied waar de zwaar om drukte Kurden wonen, dreigen nu de schietschi van de Golfoorlog te den. De Groene maakt nog andere tussenbalans oj die van het kabinet. Te den is het weekblad a minst. Continuïteit en nieuwing, luidde de sla van het kabinet. Van i laatste is weinig terecht komen. „Op het minist van financiën vielen de genvallers als overja mottenballen uit de kast dadendrang van het eej uur (sociale vernieuw milieu!) verzanddde al in oeverloze competentie schillen". De Groene li[ de onmacht van „de ve 1 dertijgers". HI>DETIJ HP/De Tijd haalde Mi Jan Faber van stal om licht over de Golfcrisis t( ten schijnen. Hij denkt I dat Amerika omwille vai; olie ten strijde dreigt te 11 ken. Het ligt aan de K< Oorlog. „De Verenigde i ten, Engeland, en in mii re mate Frankrijk, blij gevangen zitten in een ti tionele Koude-Oorlogfil fie. De status van hun i ders wordt in belangi mate bepaald door het mogen zich als wereldlei te presenteren in een ïi de-Oorlogcontext". Zijn i werkelijk bezorgd om i wreedheden van I „Waarom zijn er dan nie ren geleden sancties ui vaardigd, toen de Kui massaal werden afgesli toen chemische wapens den gebruikt", stelt Fi En evenmin werd ge geerd op de Turkse inv in Cyprus, de Indonesii invasie in Oost-Timor Vietnams invasie in Lao Verderop in HP/De Tijd interview met schrijfstei ministe Anja Meulei („eigenlijk kies ik al twi jaar met genoegen de ties waar ik gegarandeei mijn lazer krijg"). Vol Meulenbelt neemt een van de vrouwenbewe het haar kwalijk dat ze starre denkster is, dat ideeën evolueren. Mal totaal verwerpen kon niet. Maar aan dat vol nog steeds van alles mis. willen dat er van ze v gehouden zoals een kin< zichzelf als het middel van de wereld ziet. Krai ge vrouwen ervaren ze bedreigend. Daar krijge hartverzakkingen van. derzoekingen wijzen uil ze al in de stress raken a met een feministe prate WIM BUNSCHO

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4