►100, Nu Frankrijk en aan zet in Golf 11 root-Brittannië vraagt opnieuw militaire steun 12 jdaTg 2 3 4 9 WRR: groter verschil lonen en uitkeringen Prijswinnaars Ceidóe Sou/tont I# Paardendagen gaan toch door 1990 warmste jaar Beurzen en oliemarkt in paniek na Geneve NASA gaat hemel kleuren 14 Dagen Gratis IcidócSowtcmt Donderdag 10 januari 1991 82ste jaargang no. 24926 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Minimum temperatuur van 6 graden aan de kust tot 2 graden in het binnenland, met kans op vorst aan de grond. Middagtempera- tuur circa 6 graden. Zuidwes tenwind, in het binnenland toenemend tot vrij krachtig, aan de kust tot hard of storm achtig. ff, T/M 0 ierrie Ywe tijd is". FOTO: AP DEN HAAG De Haagse Paardendagen gaan vermoe delijk toch door. Het is bijna zeker dat de Stichting Toeris me een hoofdsponsor heeft ge vonden die dit traditionele evenement voor een groot deel kan financieren. In november liet de stichting we ten geen geld meer te hebben voor de organisatie van de Paardenda gen. Er was een tekort van 150.000 gulden. Dit was met name te wijten aan de steeds meer afnemende in teresse van sponsors voor deze acti viteit. Al eerder had de stichting aan het college van B en W meege deeld dat ook het politie/brand- weerfeest en de festiviteiten van Koninginnedag op de nominatie stonden te verdwijnen, maar dat heeft men weten te voorkomen. Al tijdens de besprekingen in de raadscommissie voor promotie in december lieten de meeste fracties weten het jammer te vinden maar ze wilden niet zover gaan om de Paardendagen zelf te financieren. Directeur J. Tieleman zei vanmor gen dat hij al heel ver in de onder handelingen is met de nieuwe hoofdsponsor „Ze zullen niet het hele bedrag financieren, maar het ziet er allemaal goed uit. Half janu ari volgt de definitieve beslissing" Postkantoren mogelijk open op zaterdagmiddag DEN HAAG De PTT overweegt postkan toren in de omgeving van winkelcentra op zaterdagmiddag open te stellen. Een experi ment daarmee, dat aanvankelijk een half jaar zou duren, is met drie maanden verlengd. Volgens de PTT heeft het experiment, dat in negentien postkantoren werd gehouden, uit gewezen dat er met name in het centrum van de grotere steden belangstelling bestaat voor PTT-loketten tussen twaalf en vier uur 's middags. De komende maanden zal het expe riment nader geëvalueerd worden. Het initia tief voor de openstelling op zaterdag is af komstig van de ondernemingsraad, die hier mee werkgelegenheid hoopt te kunnen red den nu het aantal loketdiensten bij de post kantoren steeds meer terugloopt. WASHINGTON De gemiddelde temperatuur op aarde was in 1990 hoger dan ooit eerder is gemeten. Dit gegeven biedt volgens klimaatdeskundigen werkzaam op het Goddard instituut in New York nieuw bewijsmateriaal dat het geleidelijk warmer wordt op aarde. Uit gegevens, verzameld door 2.000 meteorologische stations verspreid over de wereld, blijkt de gemiddelde temperatuur in 1990 15,4 gra den Celsius te zijn geweest, een halve graad meer dan in 1989 en een stijging van 4,4 graden Celsius in vergelijking met de periode 1951-1980. Tot nu toe was het warmste jaar 1988 met 15,3 graden Celsius. Volgens de directeur van het Goddard instituut, Ja mes Hansen, is de temperatuurstijging geen bewijs voor het zogeheten broeikas-effect. „De relatie tus sen het warmer worden van de aarde en het broei kas-effect wordt steeds moeilijker te ontkennen, maar je moet de zaak niet opblazen op grond van cijfers van een jaar". - IS HOUDEN MILJOEN RESERVISTEN ACHTER DE HAND WASHINGTON/PA- IJS/BAGHDAD Er L /orden opnieuw pogin- en ondernomen om angs diplomatieke weg en vreedzame oplos ing te vinden voor het Jolfconflict, nadat gis- iren het overleg tussen e VS en Irak in Genè- e was mislukt. anavond vertrekt VN-se- _retans-genraal Perez de uellar voor een persoonlij- b e missie naar Baghdad en ok Frankrijk wil een laat- e kans aangrijpen om oor- k ig te voorkomen. 3 et belangrijkste streven an de Fransen is gelijk aan v.dat van de VS: de onvoor- aardelijke eri volledige te- gtrekking van Irak uit jwayt. Frankrijk is echter [indei rechtlijnig dan ïerika en daarom wordt sommigen verwacht at de Fransen meer in aat zijn een overeenkomst lit te werken waarbij Sad- im „zijn gezicht redt". Iet is mijn plicht als secre taris-generaal van een orga nisatie die de vrede dient al het mogelijke te doen om oorlog te vermijden", zei Perez de Cuellar gisteren. Verscheidene diplomaten hadden een klemmend beroep op hem gedaan een laatste poging voor vrede te ondernemen. Volgens de Iraakse minister van bui tenlandse zaken Aziz is Pe rez de Cuellar welkom in Baghdad. In kringen van de VN wordt overigens met weinig optimisme gespro ken over de poging van Pe rez de Cuellar. Intussen gaan de VS onver minderd door met de voor bereidingen voor een even tuele oorlog. Minister Che ney bereidt een verzoek aan president Bush voor om een nationale noodtoestand uit te roepen waardoor het mo gelijk wordt een miljoen re servisten op te roepen in het geval van een oorlog in de Golf. Bush zelf heeft een presidentieel besluit geno men waarbij het Ameri kaanse leger in het geval van een oorlog het eerste recht krijgt op voedsel. energie, transport en andere essentiële goederen en dien sten. Door het mislukken van het overleg in Genève is het waarschijnlijker geworden dat een door president Bush ingediende resolutie die het gebruik van geweld tegen Irak rechtvaardigt door het Amerikaanse Congres wordt aangenomen. Zwaar bewapende politie mannen hebben gisteren in Bonn invallen gedaan in ze ker twee Arabische pen sions. Volgens bewoners waren ze op zoek naar door Irak gesteunde terroristen. De Duitse radio meldde dat er twee arrestaties waren verricht. Het onlangs door Irak geuite dreigement om terreuraanslagen te zullen plegen in Europa en elders als in de Golf oorlog uit breekt was voor de Duitse regering aanleiding tot het nemen van scherpe veilig heidsmaatregelen. Pagina 5: Grote teleurstel ling na mislukken over leg Wild gebarend schreeuwt een Amerikaanse handelaar een nieuw bod terwijl hij koortsachtig het gesprek in Genève volgt. _I_ FOTO: Al NEW YORK De effec tenbeurs van Wall Street heeft gisteren staan schud den op zijn grondvesten toen bekend werd dat het overleg tussen de VS en Irak over de Golfcrisis was mislukt. Direct nadat minis ter Baker liet weten dat hij zijn Iraakse collega Aziz niet tot andere gedachten had kunnen brengen, kel derde de Dow Jones-index binnen tien minuten met vijftig punten. De beursba- rometer kwam uiteindelijk uit op 2470,30 punten, 39,11 punten lager dan dinsdag. De olieprijzen daarentegen gingen als een raket de lucht in. Op de oliemarkt in New York steeg de prijs binnen tien minuten met zes dollar tot dertig dollar per vat (159 liter). Een Amerikaanse oliehandelaar sprak van „de meest specta culaire prijsstijging die hij ooit meemaakte". Uiteinde lijk sloot West Texas per vat slechts negen dollarcent ho ger op 27,26 dollar tegen over 27,17 dollar op dins dag. Het hoogste punt op woensdag lag op 31 dollar per vat, het laagste punt op 23,35 dollar. Pagina 6: Wall Street zakt als pudding in elkaar PEN HAAG De Brit- jen hebben de partners de Westeuropese Linie, waaronder Ne derland, opnieuw steun gevraagd voor de troe- en in het Golf-gebied. eze keer ging het niet jbm grondtroepen, maar Om marineschepen, zo als mijnenjagers en mij nenvegers. Voorlopig zal het kabinet niets met het Britse verzoek doen. Het kabinet heeft deze week, met steun van een ruime meerderheid van de Tweede Kamer, besloten dat de Nederlandse bijdrage blijft beperkt tot drie sche pen, die bij een oorlog on der Amerikaans commando gaan varen, en een nood hospitaal van de marine. Het materieel voor dit hos pitaal wordt morgen ver stuurd naar de havenstad Jabal Ali in de Verenigde Arabische Emiraten. Maan dag vertrekt het team, dat uit vijftig personeelsleden bestaat, naar de Golf. In be ginsel is het hospitaal be doeld voor de bemanning van de drie Nederlandse schepen in het Golfgebied, maar in voorkomende ge vallen zullen ook bondgeno ten er gebruik van kunnen maken. Morgen debatteert de Ka mer met het kabinet over de Nederlandse militaire aan de troepen macht in de Golf. Het ziet ernaar uit dat de laatst overgebleven stafle den van de Nederlandse ambassade in Baghdad de zer dagen zullen vertrek ken. De ambassade blijft formeel in de Iraakse hoofdstad, maar is niet ope rationeel. Ambassadeur Van Dam is momenteel niet in Baghdad. Het ligt voor de hand dat hij vooralsnog niet naar zijn standplaats terug keert. Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft de ambassades in Marokko, Algerije en Tu nesië geen speciale instruc tie gegeven voor wat Ne derlanders in deze landen zouden moeten doen als in de Golf oorlog uitbreekt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie meege deeld naar aanleiding van berichten dat de Ameri kaanse regering haar on derdanen hebben aangera den de Maghreb (het Arabi sche westen) zo spoedig mo gelijk te verlaten. Pagina 5: Van den Broek: Geneefs beraad anticli max 22 P/KINA'S Duitse christelijke organisaties: weiger dienst voor Golf Kok wijst discussie wao niet af Hulp-operatie in Etiopië draait nu op volle toeren Leiden stelt stationsplan veel te rooskleurig voor Bibliotheek pakt leegloop aan met speciaal tarief Weer smet op medaille voor estafette-ploeg GEESTELIJK LEVEN/OPINIE... BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE KUNST/RTV LEIDEN/REGIO SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Irdwijkerhouter 'ehouden na I ïlijk ongeluk DWIJKERHOUT S3-jarige inwoner van wijkerhout is onlangs c louden in verband met itrokkenheid bij een do- verkeersongeval op don- 27 december in Hille- )p die dag werd een 81- Hillegommer op de ig Meerlaan/Hillinen- aangereden door een wagen, terwijl hij op de .stond. Vervolgens werd an nog eens door de \Jijkerhouter in zijn per- luto overreden. De wagenchauffeur stopte, loordwijkerhouter reed lij kon na uitgebreid on- k op aanwijzing van ge worden achterhaald. De verklaarde bij het ver- n shocktoestand wegge- te zijn. Er zal proces- worden opgemaakt. (ADVERTENTIE) rm. ii MAXI PC's OP UI-FORMATEN dealer Wagenstraat 39 en k App Grote Marktstraat 43 Efirf Den Haag SstïkV Tel: 070-3639686 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ver schil tussen lonen en uit keringen moet groter worden, ouderen moeten tot hun 65e jaar en even tueel langer kunnen blij ven werken en voor wer kende ouders met kinde ren dient er een kinderop- vangtoeslag te komen. Deze voorstellen heeft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) vandaag gedaan in een advies aan het kabi net. Volgens de WRR moeten alle werklozen kunnen rekenen op een baan of een opleiding die hun kans op werk vergroot. Het is niet voldoende alleen plannen te maken voor jonge ren tot 27 jaar, zoals het- Jeugdwerkgarantieplan. Ie dereen moet de kans hebben op een plek waar ervaring in werk kan worden opgedaan. Ook langdurig werklozen en werkloze ouderen, die daar mee de kans krijgen op een tweede carrière. Dergelijke plaatsen moeten niet alleen worden geschapen door de overheid maar ook bij onder nemingen in de marktsector, die er tot nu toe niet zo ge charmeerd van waren. De nieuwe regionale arbeidsbu reaus (RBA's), die per 1 janua ri zijn gestart, kunnen hier meteen laten zien wat ze waard zijn. De WRR - sinds kort onder voorzitterschap van voormalig topambtenaar economische za ken prof. dr. F. Rutten - stelt dat er de komende jaren zeker 750.000 mensen meer betaald werk hebben dan nu. Dat is nodig omdat Nederland verge leken met andere industrielan den een te kleine arbeidsbe- volking heeft. Dat is schadelijk voor de werkgelegenheid en de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. Bovendien is daardoor de druk op de collec tieve uitgaven te hoog. Als het verschil tussen een uit kering en het loon voor een betaalde baan groter wordt, zullen meer mensen geneigd zijn te gaan werken. De WRR adviseert daarom de sociale uitkeringen en het minimum loon te ontkoppelen. Werklozen die werk weigeren of zwart bijverdienen, moeten een kleinere uitkering krijgen of die zelfs helemaal verspe len. Het begrip 'passende ar beid' moet worden verruimd, zodat mensen zich er niet te gemakkelijk op kunnen beroe pen een aangeboden baan te weigeren omdat die niet bij hun opleiding zou passen. Pagina 3: WRR benadrukt belang kinderopvang Vechten Twee jongens vechten om een pak melk dat ze hebben gestolen uit een super markt in Port- au-Prince in Haïti. De su permarkt zou worden be heerd door een aanhanger van Roger Lafon- tant die zon dag een mis lukte coup pleegde. Het leger kreeg gisteren op dracht een eind te maken aan de plunde ringen. WASHINGTON De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA gaat vanavond vanuit een satelliet op 32.000 km boven de aarde met enkele chemicaliën de hemel kleuren met een fel blauw en rood licht. De chemische 'lichtshow', dip aanvankelijk de indruk zal wekken dat er een nieuw helder hemellichaam rond de aarde cirkelt, wordt uitgevoerd in het kader van eën onderzoeksproject, dat meer inzicht moet verschaffen over het elektro-magnetisme in de ruimte. Als de omstandigheden goed zijn, zal om 2.43 uur vannacht de eerste van de zeven hulzen met de stoffen barium en lithium in de ruimte worden uitgestrooid. Volgens een NAS A-woord voer der zal de proef een lichtschijnsel te zien geven, helderder dan van enige andere planeet of ster. Het spektakel zal bij een onbe wolkte hemel vanuit de VS, West-Europa en het hele westelijke halfrond duidelijk te zien zijn. Gereedschap gestolen LEIDEN Uit twee bestelau to's is in de nacht van dinsdag op woensdag voor duizenden guldens aan gereedschap ge stolen. Een van de wagens, van een Leids bouwbedrijf, stond geparkeerd op het Schuttersveld. Nadat het slot was opengebroken, namen de daders een boormachine, de- cóupeerzaag, slijptollen, hand gereedschap en een radio mee. De andere bestelauto van een bedrijf uit Boskoop stond op de Fokkerweg. Daaruit verdwe nen een decoupeerzaag en compressor. Vandaag valt er een regenbuitjë dat niet is voor speld. Geen lintjes- maar een prijzenregen. Het valt wel plaatselijk. In Oude Wetering, Langeraar, Leimuiden. Roelofarendsveen en Leiden om precies te zijn. Bij lezers van de Leidse Courant die met Kerstmis en op Oudejaarsdag aan het puzzelen zijn geslagen en vandaag met naam en toenaam in de krant staan. Ze stuurden de woorden 'Scheerspie gel' en 'Zondagsdienst' in. Anderen deden dat met de wel heel actuele woorden van de schrijver A. den Doolaard: „De eerste dode in elke oorlog is het gezond verstand". Jammer, dat u niet bij de - prijswinnaars bent. Een (proef-)abonnement ver hoogt uw kans voor een volgende keer. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I I I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: Voorl.: (voor-controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel» naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 24* <io> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1 ■■■imnn.iM.nm'mni

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1