Bibliotheek pakt egloop aan met peciaal tarief Bewoners van Zonnebloemlaan: distributiecentrum moet weg Hotel en fitness-centrum op plaats voormalige scholen PvdA Sassenheim: Snelheidsbeperking mag niet uitgesteld 'IDEN& OMGEVING ZaidwOowiantDONDERDAG 10 JANUARI 1991 PAGINA 11 sthuis Rosarium blijft nog open STGEESTRusthuis Rosarium aan de Louise de ylaan in Oegstgeest blijft voorlopig open. Het huis tot 1 juli van dit jaar geëxploiteerd door de Stich- egeleid Wonen De Schakel. Dit is de gemeente jeest overeengekomen nadat op 1 september van k rorig jaar mevrouw Sehuil-Kempkes het door haar '6 1950 gevoerde beheer heeft overgedragen aan me- (5 v Schoneveld uit Rijnsburg. Het rusthuis, dat in een "'tal panden is gevestigd en waarvan tenminste één 1 op de nominatie staat om door de eigenaar te wor- 'erkoeht, biedt plaats aan 12 mensen die, om uiteen- ky ide redenen, kortere of langere tijd onderdak nodig 2) en Binnen drie maanden zal over al dan niet voort van de exploitatie door alle betrokkenen een defi- standpunt worden ingenomen. Naast mevrouw teneveld, die in dienst komt van De Schakel worden jllend beroepskrachten ingezet in verband met de 52, irs begeleiding. Er wordt van uitgegaan dat het mi- ie van WVC een bijdrage zal geven in de nieuwe van de exploitatie. Verdachte van steekpartij aangehouden HAZERSWOUDE Een 17-jarige inwoner van Hazerswoude is onlangs aangehouden vanwege een steekpartij in de nieuwjaarsnacht. De jongen bestookte met nog enkele andere jongeren in die nacht een 57-jarige Hazerswoudenaar met strij kers en ander vuurwerk. Dat gebeurde in de na bijheid van de woning van het slachtoffer. Toen de man één van, zijn belagers, de 17-jarige ver dachte, vastpakte haalde de jongeman en vlin dermes tevoorschijn waarmee hij de oudere man enkele malen in zijn hand sneed. Daarna sloeg hij op de vlucht. Hevig bloedend trachtte het slachtoffer zijn belager te achterhalen, maar dat lukte niet. Een andere buurtbewoner constateer de een slagaderlijke bloeding bij de Hazerswou denaar, die naar een ziekenhuis werd gebracht waar de wonden moestèn worden gehecht. De verdachte heeft inmiddels bekend en is voorge leid aan de officier van justitie. Nieuwbouw Northgo start volgend voorjaar NOORDWIJK Nieuwbouw van de openbare Northgoscholengemeen- schap in Noordwijk kan in april 1992 beginnen. Verwacht wordt dat het gebouw in augustus 1993 in gebruik kan worden genomen. De omvang van de school is nog niet duidelijk. Schattingen gaan uit van 1075 tot 1500 leerlingen. Noordwijk is begonnen met de voor bereidende werkzaamheden nu is gebleken dat het ministerie van on derwijs en wetenschappen nieuw bouw heeft opgenomen in het inves teringsprogramma scholenhuisves ting voortgezet onderwijs 1991-1995. Het architectenbureau Stuurman partners uit Waddinxveen heeft de opdracht gekregen voorbereidingen voor de bouw te beginnen. De school verrijst op de hoek Van Berckelweg- Gooweg, de gemeenteraad van Noordwijk heeft die plek enige tijd geleden aangewezen. Northogo ging dit jaar van start en is voorlopig on dergebracht in een noodbehuizing. Wethouder J. Bedijn hield gisteren in de commissie onderwijs nog wel een slag om de arm bij de aankondi ging van de plannen. „De school staat op het programma maar we hebben hem nog niet binnen. Een investeringsprogramma is te verge lijken met een meerjarenbegroting. Het is een planning, maar dat wil nog niet zeggen dat die ook zo wordt uitgevoerd". Ook in Oegstgeest flinke stijging reinigingsrechten OEGSTGEEST De reinigingsrech ten gaan ook in Oegstgeest aanmer kelijk omhoog. Per 1 maart stijgt het tarief met ruim 48 procent. Deze ver hoging heeft te maken met de slui ting van de Leidse vuilverbranding. De kosten voor verwerking van het vuil zijn daardoor van 179 naar 280 gulden per ton gestegen. Bewoners van een eengezinswoning gaan in Oegstgeest 34 gulden per maand beta len en voor flatbewoners gaat een maandtarief van 31,05 gulden gelden. Bedrijven die een hoog tarief betalen, moeten maandelijks 144,70 gulden ophoesten en bedrijven met een laag tarief 77,05 gulden. De reinigings rechten moeten dit jaar ruim 2,6 mil joen gulden in het laatje brengen. INGEREN VERTREKKEN MASSAAL el )RDWIJKERHOUT in )mdat er een terugval i,an enkele honderden tienjarige lezers heeft to< bestuur van de biblio- k in Noordwijkerhout overgangscontributie achttien- tot 21-jari- ingesteld. Zij betalen 50 in plaats van het uldentarief voor vol- senen. deelde wethouder C. van e', Klaauw gisteren mee. De jval bij juist de achttienja- (I lezers hangt samen met eit. dat tot die leeftijd het latsehap gratis is. Daarna ?n lezers het volwasse- irief betalen. In 1990 dat opgetrokken van 20 n naar 25 gulden. Ook igen moesten het volle 45 ig gaan betalen en dat A dan geleid tot honderden I [gingen der Klaauw: „Het bestuur le bibliotheek zegt dat die opslag van gratis naar 25 gul den ervaren wordt als een te hoge drempel. Vandaar dat men het (arief voor de catego rie van 18 tot 21 jaar per 1 ja nuari 1991 terug heeft ge bracht tot 17 gulden 50. Zo hoopt men ook dat degenen die 'verloren' zijn gegaan, weer terug zullen komen. Ik hoop dat men gelijk heeft. De redenering is dat als de lezers eenmaal gewend zijn naar de bibliotheek te gaan en ze zijn 21 jaar, dan hebben ze meer geldmiddelen en blijven ze wel komen." Peanuts Van der Klaauw geeft toe dat de vraag blijft of de terugval in deze lezerscatergorie wel te wijten is aan de hoogte van het bedrag van 25 gulden en niet aan andere oorzaken In de commissie welzijn van afge lopen maandag stelde VVD-er R. Nulkes voor een jeugdcon- tributie in te voeren van 2 gul den 50 voor de hele jeugd tot 18 jaar. Daar ziet Van der Klaauw niets in. „Peanuts. Dat is een sybolisch bedrag en het is vorig jaar ook al eens ter sprake geweest en toen afge wezen. In Maassluis verloor de bibliotheek daardoor 3000 jeugdleden. En de jeugd moet eerst leren lezen. Als je boven dien de kosten die zoiets met zich mee brengt, eraf rekent, hou je bijna niets over." Het voorstel kwam naar aan leiding van de begroting van de bibliotheek waarin van de gemeente een hogere bijdrage van 7000 gulden wordt ge vraagd om deze kloppend te krijgen Dat wordt veroor zaakt door de rijksbezuinigin gen op subsidies. Omdat de Noordwijkerhoutse bibliotheek toch al de hoogste contributie heeft in de regio en diezelfde contributie in 1990 nog met vijf gulden omhoog was ge gaan. voelt men niets voor een nieuwe verhoging. Dus moet de gemeente het bedrag gaan bijleggen. Van der Klaauw voelt daar wel voor: „Veertig procent De bibliotheek in Noordwijkerhout. Honderden achttienjarigen zegden op omdat ze het volwassenentarief moesten gaan betalen. foto: henk van den ende van de Noordwijkerers is lid. Met De Zilk mee is dat 32 pro cent en dat zijn geen slapende leden maar mensen die echt boeken komen lenen." Toen verschillende commissie leden wat problemen hadden met dit extra bedrag, kon Van der Klaauw dan ook niet nala ten een oneigenlijke vergelij king te maken: „Als we door één enkele woonvergunning voor de Leidse vaart te verle nen meer dan een ton uitge ven om er waterleiding aan te leggen, wat is dan nog 7000 gulden extra voor de biblio theek?". vroeg hij zich af. Zijns inziens is er aan de uitgaven van de bibliotheek weinig te besparen. Bovendien verwacht hij dat de bibliotheken in de toekomst met verdere bezuini gingen te maken gaan krijgen omdat de diensten kostendek kend moeten worden gemaakt. Zo is ook het door het rijk op gelegde leenrecht dat de bi bliotheek voor elk lid moet betalen van 64 cent in 1985 in middels opgetrokken naar het maximum van 2 gulden 50. De begroting wordt verder be handeld in de nanciën op 22 januari. Tweede sporthal in Voorschoten van de baan VOORSCHOTEN De bouw van een tweede sporthal in Voorschoten is van de baan. De gemeenteraad kan geen initiatieven op dit punt ver wachten van het college van Burgemeester en Wethouders. Door de fusie van het Lucas- college met een Leidse school zijn er thans overdag al lege uren in sporthal De Vliethorst. Het college komt wel met voorstellen tot aanpassing van de Johan Willem Friso-gym- nastiekzaal. Die mededeling deed wethouder M. Breunesse tijdens de vergadering van de commissie welzijn. Ook de verenigingen zien ken nelijk geen kans meer om hun plannen voor een tweede sporthal financieel rond te krijgen. SVLV heeft nog steeds geen gegevens ingele verd, evenmin als de Stichting Binnensport Voorschoten. Bei de verenigingen hadden tot half november vorig jaar de tijd om concrete plannen in te dienen. De Accommodatienotitie 1991 werd door de commissie wel zijn gunstig beoordeeld. Ver schil van mening bleef er over de bepaling van prioriteiten. De gemeente streeft naar goe de en onderhoudsarme gebou wen. Daarom worden eerst de gebouwen van die verenigin gen aangepakt, die bijna op in storten staat of alleen gehand haafd kunnen worden met veel onderhoudskosten. Een groot aantal accommodatiemo gelijkheden vallen of staan met de verwerving van het vrijgekomen gebouw van het voormalige Lucascollege. Kan de aankoop niet doorgaan, dan moet de gemeente nieuw bou wen. Autokrakers stelen auto DE ZILK Naar nu bekend is geworden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag geen vijf, maar zes auto's in diverse straten in De Zilk opengebro ken. Bij één auto bleef het bij een poging. Bovendien werd een auto van het merk Opel gestolen uit de P.J. de Kok straat. De politie vermoedt dat het om dezelfde daders gaat. uterspeelzaal >fht na %zvaren tegen aatsing van lodlokalen RDWIJK Peuterspeel- sHarlekijn in Noordwijk ,C na de kerstvakantie 0 gedwongen haar deuren H kunnen openen. Dat bleek a en uit vragen die in de je nissie onderwijs werden tei Id door J. van Eijken van VD. De VVD-er was ter 5nj gekomen dat werkende ;0f s in problemen waren 09 nen toen zij onverwacht ste kind niet naar de speel- konden brengen. r ikijn, inwonend bij basis- ll de Zeevlam aan de wakersbosstraat, was 00 tos geworden omdat het Zeevlam-gebouw wordt u opt De peuterspeelzaal weliswaar ondergebracht chiikele lokalen van de de- "ance van de Zeevlam, die lokalen had de school 'If nodig. Voor de peuters 19 onderwijswethouder J. 12 h (PvdA) samen met het 3£ilbestuur een plekje uitge- aan de buitenkant van I8. choolterrein waar noodlo- n i zouden worden ge- u it. Bezwaarschriften te- j it plan. kwamen niet bin- j'n totdat de aannemer vlak ;t. kerstmis de noodbehui- kwam afleveren. „Toen ik plotseling boze om- nden aan de telefoon", zo 17 Bedijn gisteren uit. „Er den nogal wat emoties en l1- im hebben we besloten de nog even stil te zetten en ji nriijn voor het inzenden f lezwaarschriften te ver- t n". Het aantal bezwaren innenkwam loog er niet )m de omwonenden tege- rc te komen werd naarstig neer aanvaardbare plaats B de noodbehuizing van kijn gezocht. Die werd e nden zo dicht mogelijk te st de bestaande school aan. irt aren kunnen er volgens ethouder nu niet meer in gemaakt omdat de lo- m .binnen de bebouwings- o van de Zeevlam komen °aan. Vanaf maandag is /01 ikijn alsnog in vol bedrijf. u" Do tair gepakt Ite elf inbraken HEN AAN DEN RIJN Mkjarige militair uit Lan- K r is gisteren aangehouden effrdenking van het plegen !'f inbraken in Alphen a.d. 2 De jongeman werd gear de d or de koninklijke ohaussee in Hoogerheijde al vandaag voorgeleid bij de bank in Den Haag. De mi- sitbekende de elf inbraken, iis "j de afgelopen drie maan- vftou hebben gepleegd. Van ""pt is niets teruggevonden. CNV Katwijk huldigt trouwe leden Zes leden van de afdeling Katwijk van de Bouw- en Houtbond CNV zijn gistermiddag gehuldigd. De mannen zijn allen veertig jaar lid van de vakbond en ontvingen daarvoor uit handen van districtsbestuurder P. Ermêrins een oorkonde en een speldje met lauwerkrans. De feestelijke bijeenkomst vond plaats in het kan toor van het Christelijk Nationaal Vakverbond aan de Zuidstraat. De afdeling Katwijk van de Bouw- en Houtbond CNV maakt de laatste tijd een sterke groei door. Zeer binnenkort denkt de afde ling het zeshonderdste lid in te kunnen schrijven. „Alleen al in 1990 hebben we 52 nieuwe leden kunnen begroeten. Een re cord", aldus afdelingsbestuurder N. Zwaan. Op de foto de zes jubilarissen met hun echtgenotes. Van links naar rechts: J. Tangeman, A. van Duijvenbode, C. Ouwehand, W. Boesaars, W.J. van Duijvenbode en A. de Zeeuw. Boven: district- bestruurder P. Ermerins en bestuursleden van de afdeling Kat wijk P. Vooys en N. Zwaan. foto: henk van den ende Kinderdagverblijf krijgt nieuw pand NOORDWIJK Kinderdag- verblijf Wolkewietje in Noord wijk kan per 1 oktober haar intrek nemen in een gloed nieuw pand. De gemeentelijke commissie onderwijs ging gis teren akkoord met een bouw plan waarvoor de gemeente 960.000 gulden beschikbaar moet stellen. Alleen Noordwijks Belang had voor behoud over het plan. Strui kelblok voor deze partij was de manier waarop de bouw was aanbesteed. Van een open in schrijving was geen sprake ge weest. Wethouder J. Bedijn (PvdA) van onderwijs gaf tijds druk als reden op. „We moes ten een aannemer hebben die binnen het tijdsbestek en bin nen de gestelde begroting de klus kon klaren". J. van Eij ken (VVD) en A. Ouwehand (GL) wilden weten of er al kindplaatsen aan het bedrijsle ven waren verkocht Het nieu we kinderdagverblijf krijgt in totaal 40 kindplaatsen, waar van er twee gereserveerd zijn voor de gemeente en zes plaat sen bestemd zijn voor werkne mers van bedrijven. De huidi ge exploitant van Wolkewietje, de Stichting Peuterspeelzalen, is belast met de werving van bedrijven. Volgens Bedijn had de stichting beloofd in decem ber de stand van zaken door te geven. Die belofte heeft zij niet gestand gedaan. De gemeente heeft inmiddels schriftelijk om opheldering gevraagd. „Het zou triest zijn als de Stichting Peuterspeelzalen traag is met de verkoop en het kinderdag verblijf daardoor met minder plaatsen van start moet", aldus Ouwehand. OEGSTGEEST Bewoners van de Zonnebloemlaan in Oegstgeest vinden dat het dis tributiecentrum van weekbla den en drukwerken, de VOF van Leyden en Dochters, uit hun woonomgeving moet ver dwijnen. Zij beklagen zich over geluids- en verkeersover last en zijn van mening dat de vestiging op een terrein met garageboxen, waarin een kan toorgedeelte is opgenomen, niet in overeenstemming is met het bestemmingsplan en daarom illegaal is. Gisterochtend werden beide partijen door burgemeester Sj H. Scheenstra gehoord. De raadsman van de firma Van Leyden, mr. Roest, verklaarde dat de problemen „overtrok ken" worden voorgesteld. Vol gens hem is er geen sprake van „illegaal" omdat in 1985 het bestemmingsplan voor het hele gebied door de Kroon is goedgekeurd naar de toestand waarin het toen verkeerde. De raadsman deelde bovendien mee dat er sinds het begin van de klachten het een en ander is veranderd. Zo wordt er geen onderdak meer verleend aan de distributeur/agent van di verse dag- en ochtendbladen. Door de bewoners werd naar voren gebracht dat er sprake is van een „overslagbedrijf" van onder meer folders en an dere drukwerken. Mevrouw Van Leijden voerde aan dat de drukwerken alleen op vrijdag worden aangevoerd. Het ter rein jnclusief de garageboxen is sinds 30 maart 1990 particu lier bezit van de vennootschap. Eerder heeft de gemeente ten aanzien van het bedrijf een beleidslijn uitgezet maar de omwonenden zijn van mening dat de geluidsoverlast niet valt te beperken gezien de omvang van het bedrijf. Burgemeester Scheenstra zei dat het college waarschijnlijk op 22 januari een beslissing over deze zaak bekend zal maken. ALKEMADE De voorma lige LHNO-school 'De Ko perwiek' en kleuterschool Mariëngaard, die thans als tijdelijk gemeentehuis inge- bruik zijn, worden verkocht aan een combinatie van vier bedrijven uit Alkemade. Het gaat daarbij om Laborato rium Van der Sprong, Res taurant De Woelige Baren, Aannemersbedrijf Heem- bouw en Architectenbureau Van Rijn. Speciaal voor die transactie heeft het gemeentebestuur de voor horeca bestemde op-, pervlakte in het bestem mingsplan Meerkreuk ver hoogd tot 3.000 vierkante meter. Zodra het tijdelijk ge meentehuis is ontruimd, vindt het notarieel transport plaats. Een koopovereen komst moet nog worden op gesteld. De verhuizing van het tijde lijk gemeentehuis aan de Schoolbaan naar de nieuw bouw aan het Westeinde is gepland op 18 februari aan staande. Uit een brief van Heembouw aan het College blijkt dat het aannemersbe drijf de voormalige LHNO- school wil renoveren en doorverkopen aan Laborato rium Van der Sprong. Dat bedrijf is nu gehuisvest in het Heembouw-gebouw aan Industrieterrein De Lasso. Nadat Van der Sprong is verhuisd wil Heembouw het ontruimde deel als kantoor in gebruik nemen. Heembouw wil in samen werking met Restaurant De Woelige Baren en architec tenbureau Van Rijn de gym nastiekzaal naast de voorma lige LHNO afbreken, evenals het gebouwtje Mariëngaard. Op de dan ontstane percelen wordt beneden een ontspan ningscentrum annex sauna en fitness-centrum gereali seerd. Daarboven komt een hotelaccomodatie met 35 tot 40 kamers. De plannen wor den dinsdag besproken in de Raadscommissie Ruimtelijke Ordening en woensdag in de Raadscommissie Financiën. SASSENHEIM PvdA- woordvoerster J. Héns- kens liet er tijdens de gis teravond gehouden verga dering van de verkeers- commissie geen twijfel over bestaan, ze propa geerde onomwonden snel- heidsbeperkende maatre gelen te treffen voor de Floris Schoutenstraat, de Berkenlaan en de Mei doornlaan. „Er zijn bij de bewoners verwachtingen gewekt. We kunnen niet langer zeggen: we wach ten nog een tijdje. Ik vind dat we het nu moeten doen". Zij kreeg daarmee ook de aan vankelijk terughoudende ove rige commissieleden aan haar zijde. In eerste instantie leek het er gisteravond op dat de bewoners van de Floris Schou tenstraat opnieuw met een kluitje in het riet naar huis ge stuurd zouden worden. Bij de leden van de verkeerscommis- sie bestond de mening dat de gewenste maatregelen voorlo pig uitgesteld zouden moeten worden. Drijfveer daarvoor was de on derlinge verdeeldheid van de bewoners over de onveiligheid van de straat. Met name de winkeliers zouden de huidige situatie allerminst onveilig vinden. Winkelier Van Rijn uit de Floris Schoutenstraat drong er bij de gemeente op aan beide partijen in het over leg te betrekken. Een zig-zag route in de straat zou naar zijn oordeel allerminst acceptabel zijn. Bewoner W. van der Krogt stelde de herinrichting van de Zandslootkade als ide aal voorbeeld: voor efficiënte snelheidsbeperking: „Drie drempels zijn grandioos je moet er bijna voor stoppen". Groepscommandant A. Troost van de rijkspolitie waarschuw de tegen de aanleg van wat hij noemde tankwallen. „We moeten" voerde hij aan „Sas senheim niet volleggen met drempels die we er over 5 jaar toch weer uitgooien". Ondanks voornoemde bezwaren de commandant pleitte voor duurdere herinrichting van de betreffende straten zal er op korte termijn worden tege moet worden gekomen aan de wensen van de bewoners. Voor de Charbonlaan die aan gemerkt wordt als buurtstraat en waarvoor andere criteria gelden zal, oordeelde men, unaniem geen enkele wijziging in de huidige situatie worden aangebracht. Vrachtauto's Eveneèns aan de orde tijdens de vergadering van de ver- keerscommissie kwam het reeds jaren nijpende probleem van de overlast van gepar keerde vrachtwagens. Hoewel J. Henskens aandrong op het onmiddellijk in gebruik ne men van het terrein aan de Oost Haven zal pas na 1 mei bekeken worden of dir plan gerealiseerd kan worden. H. van Dorssen (VVD) bena drukte het belang van snel op treden tegen al te hinderlijk parkeren, door dat op sommi ge plaatsen onmogelijk te ma ken. „Er is sprake van een be perkt probleem dat echter gro te uitwerking kan hebben op een individu en nadelig kan werken voor de gezinssfeer". Hij haakte in op de bezwaren van W. Engelberts die te ken nen gaf dat de verguisde vrachtwagens oorzaak zouden zijn van de verkoop van 5 hui zen aan de J. W. Frisolaan. Ook bewoners van de Willi- brorduslaan hebben klachten van gelijke strekking. Hoewel de gemeente in over leg met vrachtwageneigenaars heeft getracht het parkeren in woonwijken in te dammen blijkt dit niet het gewenste re sultaat te hebben. Ook groeps commandant Troost ver woordde zijn onmacht in deze: „Het heeft voor ons geen en kele zin te verbaliseren, want de officier van justitie vervolgt ze niet omdat de gemeente geen parkeerplaats heeft". Directeur van openbare wer ken, Diekhuis, voerde aan: „Stelt u zich niet teveel voor van een gebruik van de Oost Haven als parkeerterrein. Er kunnen 17 wagens staan en het achteruit insteken vanaf de Parklaan levert duidelijk gevaar op. Ook wethouder N. Wagemakers wees op de bijko mende consequenties t.a.v. on derhoud van de Oost Haven. Tot 1 mei zal worden bekeken of de vrachtwagenchauffeurs zich houden aan de belofte buiten de woonstraten te par keren Daarna wordt overwo gen of het zinvol is de Oost Haven aan te wijzen als vrachtwagenparkeerterrein.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11