Sluiten van Breestraat is doodsteek openbaar vervoer Het bedrijfsleven zit om nze leerlingen te springen STAD OMGEVING/SPORT/RTV Bezwaren omwonenden tegen goedkeuring bestemmingsplan Zijloever Bedrijf Homed morgenmiddag geopend Een cadeau van formaat DINSDAG 8 JANUARI 1991 PAGINA 9 idse kantonrechter udt echtpaar aan DEN Een Leids eeht- is gistermiddag door een mrechter aangehouden, at de man en vrouw twee ise vrouwen op het zebra van de Apothekersdijk ïandelden. Aanleiding tot uzie vormde een verkeers- Btie Het echtpaar zegt ge- lerd te zijn door de op de passerende vrouwen. De [gangster schopte een van en er ontstond een hand- ieen De andere fietsster door de man geslagen, kantonrechter die dat zag •uren hield het paar daar aan Vervolgens ging hij de vier personen naar het liebureau. DEN HAAG/LEIDEN Hebben de buurtbewo ners nu wel of niet hun bezwaren duidelijk kun nen maken tegen het be stemmingsplan Zijloever? Die vraag stond gisteren centraal tijdens een proce dure die omwonenden van het voormalige indus triegebied hadden aange spannen tegen gedepu teerde staten van Zuid- Holland. Zij verleenden eind 1989 goedkeuring aan het bestemmingsplan. De omwonenden laten er geen twijfel over bestaan De ge meente heeft volgens hen tij dens de inspraakprocedure on duidelijk en onzorgvuldig op getreden. A. Groeneweg, die gisteren namens de omwonen den voor de Raad van State het woord voerde, verweet de gemeente zelfs onbehoorlijk bestuur. Naar aanleiding van een ver- kavelingsplan stemden de buurtbewoners tijdens een in spraakavond in 1987 in met „Variant 3". Ze zijn nu echter van mening dat een heel an der plan. „Variant 4", ter tafel ligt. waarbij de inspraakproce dure niet is gevolgd. Kritiek die C. Cusell ambte naar van de gemeentelijke di rectie ruimtelijke ordening naast zich neer legde: „Destijds is Variant 3 in de inspraak ge bracht. Naar aanleiding van een aantal kritische noten die toen geuit zijn, hebben wij een deel van de bezwaren ver werkt in Variant 4. Het zou eerder incorrect geweest zijn als ze niet verwerkt waren". In een toelichting zei Cusell later dat destijds met name re kening is gehouden met de be zwaren van omwonenden in de Sumatrastraat. „Zij vonden het geplande huizenblok te massief, zodat er meer open heid in de gevelwand is ge creëerd". De Raad van State stelde de gemeente in een vooradvies in het gelijk. De bezwaren van de omwonen den werden daarin niet ont vankelijk verklaard. Ook het aantal in Zijloever te bouwen woningen levert stof tot discussie op. Zo is de ge meente van plan veel meer te bouwen dan het maximum aantal van 258 woningen. Een garantie die de buurtbewoners van oud-wethouder D. Tesse- laar kregen, liet Groeneweg weten. Inmiddels zijn al 236 woningen gebouwd of in aan bouw. „Van deze 236 werden er 48 niet meegeteld", stelde Groeneweg vast. Cusell legde uit dat de 48 hui zen geen deel uitmaken van het verkavelingsplan en dat daar een aparte bestemming (ouderenwoningen) voor geldt. De buurtbewoners vinden het echter zelfstandige woningen. Ook al omdat de toewijzing er van via volkshuisvesting ge schiedt, willen zij dat de 48 huizen in het totaal van 258 worden inbegrepen. Een maxi mum aantal dat volgens Cusell niet in het bestemmingsplan is vastgelegd. Bij het plaatsen van meer wo ningen vrezen de buurtbewo ners dat de verhouding tussen bebouwing en groenvoorzie ning nog schever groeit, dan nu al het geval is. Staatsraad Van Dijk wilde van Groene weg weten waarom hij bang is dat de gemeente zich niet zal houden aan de in de nota Bou wen in Bestaande Wijken ver melde groennorm. „In Noord is nu al een groot tekort aan groen en als er nog eens zoveel woningen bijkomen wordt het tekort alleen maar groter", al dus Groeneweg. Cusell meent daarentegen dat de gemiddelde norm van 29,51 vierkante meter groen per wo ning in Zijloever met 51 vier kante meter per woning zelfs ruimschoots wordt overschre den. Daarbij worden de 48 niet meegetelde woningen buiten beschouwing gelaten. Op de uitlating van Groeneweg dat aan de financiële haalbaarheid van het plan getwijfeld moet worden, reageerde Cusell kort: Desondanks verdient de ge meente in de ogen van Groe neweg geen fair-play prijs. „Op belangrijke punten vol doet het plan niet aan de basis normen van duidelijkheid, zorgvuldigheid en controleer baarheid". Dat wordt beves tigd in het vooradvies van de Raad van State vindt hij. Daarin staat dat het plan vol doende duidelijk is. hoewel de makers iets anders voor ogen stond. ftEIZIGERSRAPPORT: „DE BUS IS NOG VER WEG" jEIDEN/REGIO Af- luiting van de Bree- traat voor bussen bete- ,ent de doodsteek voor et openbaar vervoer in ..eiden. Dat meent de hereniging Reizigers )penbaar Vervoer tover) afdeling Leiden het rapport Op weg OV-maal-twee. In et rapport worden al- irhande suggesties ge- aan om het busvervoer Leiden en omgeving verbeteren. Zo wordt ok het instellen van neldiensten naar Kat- 'ijk en Noordwijk be- leit. Voor veel (nieuw- iouw)wijken blijkt de ius nog aardig ver weg. e loopafstand naar een bus- alte mag volgens Rover niet eer zijn dan 500 meter rotere afstanden zijn moei- jk te overbruggen voor ensen die slecht ter been I jn. Stations, ziekenhuizen, inkelcentra en bejaarden- izen zouden een halte voor deur moeten hebben. Die I xpafstand wordt in de Ufdse regio nogal eens over- .■reden Dat geldt vooral ®or nieuwbouwwijken. De Reu we wijken worden vaak -las ontsloten als alle huizen ibouwd zijn. De eerste be- iners stellen het dan in- iddels al jarenlang zonder >enbaar vervoer. En zijn de ito niet meer uit te bran- Leidse station en de Kore- vaarstraat liggen bijna een kilometer uit elkaar. Onder zocht moet worden of een halte tussengevoegd kan worden. Rovers' voorkeur gaat uit naar een halte bij het Kort Rapenburg voor alle Breestraatlijnen. De dreigen-, de verbanning van bussen uit de Breestraat noemt Rover dramatisch. Dagelijks stap pen ruim 6000 mensen in en uit bij de halte voor het stad huis. Een aanzienlijk gedeelte daarvan keert het openbaar vervoer de rug toe als de Breestraat tot verboden bus terrein wordt verklaard, zo voorspelt Rover. Lijn 16 is de enige buslijn die over de Hooigracht kan worden om geleid. Knippen De bewoners van enkele wij ken in en rond het centrum zijn na 20.00 uur verstoken van openbaar vervoer, lijn 43 van het station rijdt dan na melijk niet meer naar de Me ren wijk. Gepleit word torn alle ritten van 43 door te la ten rijden. Voor de lijnen 31, 42, 50, 60 en 169 wordt een nachtbus bepleit in het week einde. Rover stelt voor om meer streektrajecten en stadstra- jecten te koppelen. Voor de bewoners van de Bollen streek is het sinds 1881 on mogelijk om rechtstreeks naar het Leidse centrum te reizen. Rover wil lijn 15 en 16 'knippen' ter hoogte van het staiton. De Westneder- land-lijnen 167, 169, 177, 187 kunnen het traject van lijn 15 en 16 naar de Stevenshof overnemen. De tak Leider dorp van 15 en 16 kan wor den gekoppeld aan Bollenlij- nen 50 en 51. Bezoekers uit de Bollenstreek kunnen zo rechtstreeks in hartje Leiden uitstappen, terwijl ook de be woners van het westelijk ge deelte van de Stevenshof een rechtstreekse verbinding krijgen met de Breestraat. Ook het oostelijk gedeelte van De Kooi en De Waard zijn slecht bereikbaar Rover lost dit op met een wijziging van de route van lijn 43. De wijk Boschgeest in Voor schoten is niet aangesloten op het busnet. Door het traject van lijn 49 te verlengen kan de wijk worden ontsloten. De ritten station Voorschoten richting Wassenaar kunnen zonder bezwaar komen te vervallen. Dat zijn er name lijk zes per dag met in totaal 25 passagiers, schrijft Rover. Het binnengebied van Oegst- geest. omgeving Koningin Emmalaan, kan beter wor den ontsloten. Als lijn 30 met een midibus wordt geëxploi teerd kan de 'te smalle' Hof- dijck hiervoor namelijk wor den gebruikt. Sneldiensten Voor de Bollenstreek is een snelle verbinding met het Leidse station noodzaak. In deze agglomeratie wonen bij na 80.000 mensen. Dagelijks worden ruim 7000 passagiers vanuit Katwijk en Noordwijk naar Leiden vervoerd. Om gerekend zijn dat slechts 85 ritten per 1000 inwoners. De bus kan qua rijtijd de concur rentie met de fiets nauwelijks aan, laat staan met de auto. Van het Noordwijkse Picke- plein naar het Leidse station moeten 33 busminuten wor den uitgetrokken. En dat voor een rit van 10 kilometer als de kortste weg wordt ge nomen. De doorgaande passa gier van lijn 42 wordt getrac- teerd op een complete sigh tseeing door Oegstgeest, alvo rens koers wordt gezet naar de bestemming in Leiden of Noordwijk. Rover komt met een alterna tief, namelijk sneldiensten vanuit Katwijk en Noordwijk naar Leiden via de S-4. Lijn 31 kan worden omgezet in snellijn voor Katwijk. bus Mensen uit het westelijk deel van Hazerswoude-dorp moeten anderhalve kilometer lopen voor een bushalte. Als lijn 168 weer op wordt ge waardeerd tot een doorgaan de lijn van Leiden naar Al phen aan den Rijn en omge keerd. En daarbij de spits- dienst 165 van Alphen naar Zoetermeer ieder uur rijdt. En als tenslotte lijn 177 of 187 wordt omgeleid, dan zijn de vergeten plekken van Ha- zerswoude weer bereikbaar. Ook grote delen van Alke made blijven achter qua Dat betekent dat lijn 31 niet openbaar vervoer. Rover wil meer door Rijnsburg rijdt. Ter compensatie wordt het aantal ritten van lijn 32 sterk uitgebreid- Voor Noordwijk kan een nieuwe snellijn (35) worden opgezet De reistijd wordt in beide gevallen met zo'n twaalf minuten bekort. De sneldiensten mogen ech ter niet het einde betekenen van bestaande lijnen. Voor Alphen aan den Rijn wordt het instellen van een zogeheten sneltreinbus van en naar Schiphol bepleit. Deze bus moet goede aanslui tingen opleveren voor de treinen naar leiden. Utrecht, Gouda en Amsterdam. De wijk Kerk en Zanen is niet bereikbaar met het openbaar vervoer. Aangezien het aan tal stadsbussen in Alphen niet mag worden uitgebreid, stelt Rover voor om een streeklijn door te trekken naar de nieuwbouwwijk. Dat is zowel met lijn 178 als met lijn 147 mogelijk. Buurtbus onderzocht zien of dit gebied in aanmerking komt voor een buurtbus. Zo niet dan zou het instellen van eerl afroepbus het overwegen waard zijn. De voorstellen van Rover kunnen op korte termijn worden uitgevoerd tegen lage kosten. De aandacht gaat de laatste tijd voornamelijk uit naar grootschalige plannen voor de lange termijn, zo wordt in het rapport opge merkt. Dat betekent voor de Leidse regio de terugkeer van de tram. Plannen die niet voor het jaar 2000 wor den verwezenlijkt. Rover vindt dat er zolang niet kan worden gewacht met het ver beteren van het openbaar Het rapport is inmiddels aan geboden aan de vervoers maatschappij NZH, Westne derland, Centraal Nederland en diverse gemeenten in de regio Rover verzoekt de bus maatschappijen een onder zoek in te stellen naar de vervoerstechnische en finan ciële haalbaarheid van de suggesties. Nieuwjaarswensen uitgewisseld in het Waaggebouw De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Leiden die gister avond in het Waaggebouw werd gehouden kan in een woord worden omschreven: Druk. Wethouders, raadsleden, veel ambtenaren en de burge meester tracteerden hun ste delijke relaties op een drankje en een stemmig, geheel uit vrouwen bestaand strijkorkes tje. Vertegenwoordigers van poli tie, brandweer, buurt-, studen ten- en sportverenigingen, journalisten, ondernemers, winkeliers, diverse instanties en een enkele „gewone" bur ger kwamen op de uitnodiging van de gemeente af. De bier- pomp deed zijn werk maar hoefde geen overuren te ma ken. De gebodsbordjes om niet te roken werden redelijk opgevolgd. Het is nog de tijd van de goede voornemens. Het haperen van de geluidsin stallatie dwong burgemeester C. Goekoop zijn nieuwjaar stoespraak kort en luid te hou den. Volgens hem is de grote uitdaging voor Leiden in het komende jaar: „Het tot stand brengen van sociale en be stuurlijke vernieuwing, en der gelijke" Leiden moest volgens de inmiddels ook succesvolle auteur: Een eigen smoel to nen", alvorens hij de aanwezi gen een gelukkig nieuwjaar toewenste. foto: wim van noort 'LEIDING LOGISTIEK EN TRANSPORT VOOR LBO DEN De transport- •ijven in de Leidse re- zitten te springen om sen met een adequate iding op het gebied transport en logistiek voersplanning). Dat ieidse school De Nieu- Vaart als enige scho- emeenschap in de dstad de opleiding Lo- lek en Transport voor* voorbereidend be- isonderwijs (vbo) mag ■orgen is daarom des I elangrijker. En het is vreemd dat De Nieu- Vaart de opleiding ewezen heeft gekre- meent directeur Hans naam van de school, ervaring met eerdere vernieuwingspro jecten, een goed gebouw en de centrale ligging ten opzichte van andere scholen voor de vervolgopleiding, somt Snik door deze opleiding goede per spectieven op een baan in het bedrijfsleven". Bang ,-,Eigenlijk ben ik altijd wat - bang voor de verlangens uit -op- ..Logistiek en Transport het bedrijfsleven. Hebben ze 00 tien typisten nodig en zet de school de benodigde opleiding op, dan is de vraag na een jaartje over. Maar dit is langlo pend. Een goed initiatief". Werkgevers en vakbonden in de vervoersector sloegen eind september de handen ineen om de opleiding van de grond te tillen en stuurden een groot aantal scholen een informatie formulier toe. Eind november volgde een gesprek met De Nieuwe Vaart en nog geen maand later was de toezegging binnen. Het structurele tekort aan vakkrachten op lbo-ni- veau binnen de logistieke en transportsector was daartoe de dwingende aanleiding. De snel naderende Europese eenwor ding maakte de noodzaak voor een specifieke opleiding nog dringender omdat de Neder landse bedrijven nu nog vooral op logistiek en organisatorisch gebied een goede uitgangsposi tie hebben. De transportsector zorgt jaarlijks voor zo'fi zeven procent van het Bruto Natio naal Produkt. Met de keiharde Europese concurrentieslag in zicht mag die voorsprong niet uit handen worden gegeven. Pluspunten Dat Leiden de opleiding kreeg, was te danken aan een groot aantal pluspunten waarmee De Nieuwe Vaart de strijd met andere scholen aanging. Een breed pakket met de voor de nieuwe opleiding vereiste vak ken administratie en motor voertuigentechniek, de goede typisch bedoeld als basisoplei ding. Een soort mavo, je moet verder studeren om je vakop leiding af te ronden. Het ge bouw van De Nieuwe Vaart staat pal naóst de meao en de streekschool. Leerlingen kun nen voor de administratieve richting en de opleiding tot vrachtwagenchauffeur zo bij onze buren binnenlopen. Die concentratie is een belangrijk motief geweest om onze school de opleiding toe te wijzen". Dat De Nieuwe Vaart een school is voor het lager be roeps onderwijs, wil Snik niet horen. „Dat heeft zo'n negatie ve klank. Ik hou het op vbo: voorbereidend beroepsonder wijs. Dat dekt de lading be ter", verklaart de directeur de wervingstekst van de eerste advertenties die binnenkort worden geplaatst. In die ad vertentie staat de nieuwe op leiding wel als laatste in de op somming. „We wisten tot twee weken geleden niet of we die zouden krijgen. Zo niet, dan konden we met de tipp-ex de opleiding makkelijk uit de ad vertentie vlakken". Vegen Nu de opleiding binnen is moeten de stageplaatsen nog worden verworven. Snik ver wacht daarbij geen problemen, hoewel via de Stichting Vak opleiding Wegvervoer nog contact moet worden opgeno men met de bedrijven. „In de Leidse regio, het gebied rond Alphen aan den Rijn en in de Bollenstreek zijn 325 trans portondernemingen gevestigd, 10 kraanverhuurbedrijven en 175 op- en overslagbedrijven. Daar is een enorme vraag naar vakkrachten. Maar de leerlin gen mogen niet worden mis- Directeur Hans Snik in de bedrijfsruimte van Homed in De Nieu we Vaart naast leerlinge Monique Altorf: „Hier wordt gewerkt en geleerd tegelijk". foto: wim van noort bruikt voor het aanvegen van de magazijnvloer. Snuffelsta ges om een week lang bij een bedrijf rond te kijken zijn niet zo makkelijk te regelen, omdat vaak de mogelijkheid voor een goede begeleiding door het vaste personeel van zo'n be drijf ontbreekt. Daar schiet je niks mee op. De stichting moet die goede stageplaatsen zonder veel moeite kunnen regelen". JOEP VAN ZETJL Het bedrijf Homed (Handels Onderneming Met Educatieve Doelen), onderdeel van scho lengemeenschap De Nieuwe Vaart, wordt morgenmiddag officieel geopend. Sinds augus tus vorig jaar wordt in het denkbeeldige bedrijf de prak tijk nagebootst van een echte handelsonderneming met re ceptie en afdelingen voor in- en verkoop, voorraadadmini stratie, magazijn en expeditie, facturering, boekhouding, in terne controle en loon- en per soneelsadministratie. Leerlin gen van de vier eindexamen klassen en ex-studenten voe ren elk een dag per week alle bedrijfsactiviteiten uit die ze in een echt bedrijf ook tegen komen. Aanvankelijk opgezet als werklozenproject is Homed in middels uitgegroeid tot een be drijf binnen de school waar leerlingen door te werken de leerstof leren gebruiken. Lera ren die een speciale cursus hebben gevolgd fungeren als bedrijfsleider en bij fouten worden de leerlingen door hun klasgenoten op de vingers getikt. „In de les krijg je eerder te horen dat een fout menselijk is. Hier is het direc ter. Werken en leren tegelijk", verklaart directeur Hans Snik van De Nieuwe Vaart. Binnen Homed werken 25 scholen samen die hun op drachten binnen krijgen van een al net zo fictieve organisa tie in Heerlen. „Het werk van de ene dag wordt de volgende dag voortgezet door een nieu we groep leerlingen. Een soort van stage maar dan met een optimale begeleiding door een leerkracht. Daar ontbreekt het nogal eens aan bij stages in be drijven". De opening is om drie uur in het volledig nieuw ingerichte lokaal. „Als je zo'n project op zet, moet je het goed doen. An ders nemen de leerlingen het project niet serieus", verklaart Snik de ruime inrichting. Van een plechtige handeling is morgen geen sprake. Snik en F. de Jongh, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophan del, houden een toespraak waarna de leerlingen na vijf maanden bedrijfsvoering offi cieel aan het werk worden ge- Inbraak LEIDEN Tijdens een in braak in een flatwoning aan de Nienke van Hichtumstraat is zondag voor een flink be drag aan spullen gestolen. Na dat de inbrekers de voordeur hadden opgebroken, is de hele woning doorzocht. Naast een geldbedrag van zes honderd gulden missen de be woners een stereo-installatie, videorecorder, draadloze tele foon, antwoordapparaat, twee sierzwaarden, een gereed schapskist met inhoud, foto toestel en een gouden kinde rarmband. Verfrissende duik ontnuchtert man LEIDEN Een 27-jarige Brit is gistermiddag zeer snel nuch ter geworden. De dronken gi tarist die eerder voor overlast in de Haarlemmerstraat had gezorgd, raakte op de Aal markt uit de koers en beland de in het ijskoude water. Door een omstander is hij met een touw weer op de kant gehol pen, waarna hij op het politie bureau de kans kreeg om nog even op adem te komen. De alcohol werd ook een nog onbekende jonge man te machtig. Hij meldde zich gis teravond op het politiebureau aan de Langegracht. Nadat hij de receptioniste nog had kun nen zeggen dat hij zich niet goed voelde en een ambulance nodig had, stortte hij in elkaar. Personeel van de Eerste Hulp dienst werd met spoed naar het bureau geroepen en zij troffen de man luid snurkend aan. Met een alcoholpromilla ge van 2,1, zo'n 16 biertjes, werd de man overgebracht naar het AZL. Een automobilist maakte het de afgelopen nacht nog bonter. Hij reed met hoge snelheid door de binnenstad. De politie achtervolgde de man over de Breestraat. Noordeinde. Witte Singel, Jan van Houtkade, Lammenschansweg en Euro- paweg waar hij uiteindelijk tot stoppen werd gedwongen. De politie had het vermoeden dat de 21-jarige Leidenaar even eens onder invloed was. Een blaastest wees later uit dat dit niet het geval was. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: i Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per Z maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: I I i I Postcode/plaats:I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag ]NZ I CeidócSowuxnt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9