Mogen onze fregatten meevechten in Golf? Mislukte coup kost leven aan tientallen Haitianen TWEEDE KAMER ONDERBREEKT VAKANTIE CDA-VOORMAN BRINKMAN: „Ondenkbaar dat fregatten wegvaren" President Kraag installeert nieuwe ministerraad Suriname NBUITENLAND CeidóeSomant DINSDAG 8 JANUARI 1991 PAGINA 5 in de zuidelijke de Perzische Golf fliegtuigkaper loodgeschoten ■MA De Peruaanse politie heeft gis- fravond rond zeven uur een vliegtuig- Iper doodgeschoten op de luchthaven In Lima. Twee van de vijftig inzitten- |n van het vliegtuig raakten gewond de schietpartij die plaatshad na een [storming .van het vliegtuig. De met tanaten en een pistool gewapende ka- zou lid zijn van de linkse guerrilla- /eging Tupac Amaru. Hij kaapte het liegtuig om 17.00 uur plaatselijke tijd Ide noordelijke stad Trujillo en dwong It naar Lima te vliegen. De DC-8 had ten 125 mensen aan boord, waarvan er I Lima 75 werden vrijgelaten. De 23- Hge-kaper eiste 750 000 dollar losgeld, fij wilde na bijtanken doorvliegen. De nieuw gekozen president Jorge Serrano en zijn echtgenote zwaaien naar aanhangers toen duidelijk werd dat tegenstander Jorge Carpio is verslagen. FOTO: epa Evangelist Serrano president Guatemala GUATEMALA-STAD De evan gelist Jorge Serrano is uitgeroepen tot de winnaar van de zondag in Guatemala gehouden presidentsver kiezingen. Van de 3,2 miljoen kies gerechtigden heeft 54,7 procent niet gestemd Van al de getelde stemmen heeft Serrano, leider van de MAS, de Beweging voor Solidaire Actie, er 936.389 gekregen. Hij heeft daarmee 68 procent van het kiezersvolk ach ter zich gekregen. Zijn tegenstander, Jorge Carpio Nicolle, behaalde 438.990 stemmen ofwel 31,9 procent. Seranno wordt op 14 januari beë digd Dan is de eerste vreedzame op democratische wijze tot stand geko men machtsoverdracht in Guatema la sinds 1951 een feit. Duitse verpleger bekent moord op negen bejaarden BIELEFELD Een 34-jarige Duitse ver pleger heeft bekend negen bejaarde patiën ten van een ziekenhuis vermoord te heb ben. Hij is vorige week gearresteerd in ver band met de dood van een 86-jarige vrouw in een regionaal ziekenhuis in Guetersloh toegegeven. Hij zei lucht in de aderen van zijn 86-jarige slachtoffer te hebben gespo ten omdat hij wilde bereiken dat de toe stand van de vrouw zodanig achteruit ging dat de artsen meer aandacht aan haar zou den schenken en hem van zijn verplegings- taak zouden ontheffen. Het openbaar mi nisterie zegt een onderzoek te hebben inge steld naar de dood van 50 patiënten sinds de indienstreding van de verdachte, medio Tsjechoslowakije krijgt lening van 3 miljard WASHINGTON Het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) gaat Tsjechoslowakije 1,7 mil jard dollar (bijna 3 miljard gulden) lenen. Het is de eerste lening aan het land, dat afgelopen september tot het IMF toetrad. IMF-functiona- rissen zeiden gisteren te hopen dat de lening particuliere kredietverschaffers en investeer ders ertoe zal aanzetten met grotere bedragen over de brug te komen. De regering van presi dent Vaclav Havel werd door het IMF gepre zen voor de maatregelen die zij heeft genomen om de gevolgen van de te verwachten terug gang in de economie en de daaruit voortko mende werkloosheid op te vangen. In februari en maart vorig jaar stelde het IMF Polen 775 miljoen dollar en Hongarije 230 miljoen dollar beschikbaar, nadat die landen het communisme vaarwel hadden gezegd. Drugsbaron wil zich overgeven BOGOTA Pablo Escobar, de lei der van het cocaïne-kartel van Me- dellin, is bereid zich aan de autori teiten over te geven als de regering van Colombia geen drugshandelaren meer uitlevert aan de Verenigde Staten. De krant El Tiempo meldde verder dat de cocaïne-miljardair in onderhandeling is met de regering. President Cesar Gaviria heeft ge zegd dat drugshandelaren niet uitge leverd zullen worden en coulant zul len worden behandeld als zij zich overgeven en een bekentenis afleg gen. Het kartel van Medellin wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van duizenden Colombianen in de afgelopen twee jaar. yS vernietigen latste dossiers Baghdad (Vervolg van Hp vnnrnatrina) AGHDAD De Ameri- lanse ambassade in t ighdad is gisteren be ginnen met de vernieti- van de laatste over bleven archieven. cj|iitenlandse missies in de lakse hoofdstad hebben hun ïdgenoten gewaarschuwd ze wellicht via gevaarlijke idroutes zullen moeten jchten als Irak zijn lucht er im sluit. Diverse ambassades Eu elden hun landgenoten in ij ik mee dat ze zich voor ty »eten bereiden op een barre :ht over land als ze het land snel per vliegtuig verla- crJ1 sl; in zal volgende week, wan- er het ultimatum van de -Veiligheidsraad afloopt, or )te militaire oefeningen be- jr( men die een maand zullen )0, ren. Het Iraanse persbureau VNA heeft gezegd dat voor eerst SAM-2 en SAM-6 bnd-lucht-raketten zullen jêj irden gebruikt in een lege- Mening. Teheran heeft Irak de hoogte gesteld van de feningen die „in direct ver- nd staan met de aanwezig- id van buitenlandse mach- doen hebben met Iraans- lakse zaken". Iraakse vice-premier Taha ssin Ramadam herhaalde teren weer eens dat de lestijnse kwestie eerst be oken moet worden als de de Golfcrisis willen oplos- Ramadam deed zijn uitla gen in Baghdad tijdens een *?enkomst ter gelegenheid 1 de 26e verjaardag van de 1 tah, de belangrijkste organi- i\e binnen de PLO. PLO-lei- Yasser Arafat herhaalde 3,1 Baghdad dat de Palestijnen e geval van oorlog aan de zij van Irak moeten vechten. ti-Iraakse Arabische landen iden dat Israël het recht :ft vergeldingsmaatregelen indien het wordt jigevallen door Irak. Dit nc rklaarde de Israëlische pre- er Yitzhak Shamir gisteren jenover een groep Britse ■lementsleden. Die vergel- aatregelen mogen ech- de anti-Iraakse coalitie niet iaden. itse parlementariërs ver- larden na afloop van een Jar sprek met Shamir dat de mier hen de verzekering gegeven dat zijn land niet overgaan tot een pre ven- ve aanval. Saddam Husayn >e eft gedreigd Israël aan te len als een Golfoorlog uit- pekt. lar ort geding donderdag tzi [STERDAM Voor de r? sident van de Haagse recht- ïk, mr. A.H. van Delden, donderdagmorgen het geding tegen de staat der ierlanden dat is aangespari- door een aantal (vredes- oepen. Deze eisen dat Ne land pas in een Golfoorlog g worden betrokken na toe- e zjmming van de Staten-Ge- ri :aal. De betrokken organi- rujies zijn onder meer Juristen Lr Vrede, de soldaten vak- i id VVDM, Vrouwen voor ?de en het Humanistisch edesberaad. Ook Groen 'orjiks wil dat de Eerste en 'eede Kamer in 'verenigde v^gadering' beslissen of Ne- dat land deelneemt aan een 1 gelijke oorlog met Irak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer onderbreekt vrijdagmiddag om 13.00 uur haar kerstvakantie om met het kabinet te de batteren over de Neder landse bijdrage in een eventuele oorlog tegen Irak. Daarbij zal het vooral gaan om de taak van de twee Neder landse fregatten. Het staat nu al vast dat er géén gevechts- klare grondtroepen, bijvoor beeld mariniers, naar de Golf worden gezonden. Mogen de fregatten meevech ten met de Amerikaanse en Britse schepen, zoals CDA-mi- nister Van den Broek wil, of moeten ze zich beperken tot puur defensieve acties, zoals PvdA-minister Ter Beek heeft voorgesteld? Het kabinet hoopt daarover vandaag nog een brief aan de Kamer te kunnen sturen. Ook gisteren spraken de ministers langdurig over dit onderwerp. Volgens de woord voerder van het kabinet liggen de meningen van de diverse bewindslieden „niet meer zo heel ver uiteen" Het was oppositieleider Bolke- stein (VVD) die gisteren het initiatief nam tot het debat in de Tweede Kamer De rege ringspartijen CDA en PvdA hebben er intussen mee inge stemd. Ook zij vinden het een goede zaak dat de regering over zo'n belangrijke zaak van gedachten wisselt met de volksvertegenwoordiging. Bolkestein legde uit wat hem bewogen heeft. „Op 15 januari verloopt het ultimatum van de Veiligheidsraad aan Irak. Op dat Ynoment kan de Tweede Kamer niet net doen of haar neus bloedt. Het zou toch hoogst onverantwoordelijk zijn als wij zouden zeggen: we pra ten er nog eens over als we op 21 januari terug zijn van re ces". Voorafgaand aan het debat, ui terlijk donderdag dus, wil de VVD een brief hebben van het kabinet met daarin een stand punt over de Nederlandse bij drage aan een eventuele oor log in de Golf. „Er heerst nu een schrijnend gebrek aan dui delijkheid", constateert Bolke stein, die in het vorige kabi- net-Lubbers minister van de fensie was. „Wat gaan onze fregatten doen? De Belgen ha ken af als het menens wordt in de Golf, de Britten zitten helemaal op de lijn van de VS. Maar waar staat Nederland? Ik zou het niet weten. De com mandant van de Nederlandse fragatten gaat ervan uit dat zijn schepen volledig met een Amerikaanse operatie mee doen, maar dat wordt door De fensie weer min of meer ont kend. Zo kunnen we het ver strijken VN-ultimatum niet te gemoet gaan". Reserves Een Amerikaans squadron, bestaande uit reservisten, oefent op een luchtmacht-basis in Saudi-Arabië. Het squadron van reservisten uit New Orleans is het eerste dat ooit daadwerkelijk naar een gebied met oorlogs dreiging werd gestuurd. DEN HAAG De VVD meent dat de Nederlandse fregatten bij een even tueel gewapend conflict niet de aftocht mogen bla zen maar actief aan de zij de van de Amerikanen moeten meedoen. CDA- fractievoorzitter Brink man is het daar tot op ze kere hoogte mee eens. „Het is voor ons ondenkbaar", aldus Brinkman, „dat onze schepen het voorbeeld van de Belgen zullen volgen en weg varen. Onze fregatten zullen in elk geval meehelpen bij het verdedigen van de Ameri kaanse vliegdekschepen. Ze kunnen dus betrokken raken bij vijandelijkheden. Uiteraard is het ook zo dat de fregatten zichzelf zullen verdedigen, als ze door Iraakse schepen of vliegtuigen zouden worden aanvallen". Hoe het CDA zich precies zal opstellen in het debat van vrij dag is echter ook afhankelijk van het vooroverleg met het kabinet en met de coalitiepart ner. PvdA-buitenlandspecialist Melkert kon desgevraagd nog niet zeggen wat .de inzet van zijn fractie zal zijn. „We zijn alle mogelijkheden nog aan het bestuderen". Het is een pu bliek geheim dat de PvdA ver deeld is over de Golfkwestie. Sommige sociaal-democraten, onder wie oud-minister Ste- merdink, willen dat de Neder landse fregatten samen met de Belgische mijnenvegers de Golf verlaten als het tot een oorlog komt. Een meerderheid van de PvdA zou echter ge neigd zijn zich neer te leggen bij het standpunt van het kabi net Doorgaans welingelichte krin gen verwachten dat het kabi net tot een compromis zal be sluiten: 'bijstand verlenen aan de Amerikanen in de Golf'. Daarbij zou het aan de com mandant ter plaatse worden overgelaten om te beslissen wat de schepen wel of niet mogen. Ook zal een Neder lands noodhospitaal naar de Verenigde Arabische Emira ten worden overgevlogen. Een deel van de veertig man perso neel bestaat uit nog op te roe pen reserve-officieren (artsen). Voorts zal met spoed Neder landse munitie in Duitsland beschikbaar komen voor de Britten en Amerikanen. De PvdA-ministers hebben zich in het kabinet met succes ver zet tegen het uitzenden van mariniers, zoals door verschei dene CDA-kamerleden was gevraagd. Roger Lafontant (tweede van rechts), die gisteren een mislukte couppoging deed, zit geboeid met drie van zijn aanhangers. foto: epa PORT-AU-PRINCE De soldaten die Roger Lafon tant gistermorgen hielpen bij een poging tot staats greep op Haiti, hebben zich enkele uren later overgegeven. Lafontant, voormalig adviseur van gewezen dictator Jean- Claude Duvalier, werd ge arresteerd en in de hand boeien weggevoerd. Het geweld rond de mislukte staatsgreep heeft zeker aan 36 Haitianen het le ven gekost. De arrestatie volgde enkele uren nadat het regeringsleger had aangekondigd dat er een eind gemaakt zou worden aan de couppoging van Lafontant, die in het begin van de jaren tachtig als minister van defen sie en binnenlandse zaken verantwoordelijk was voor de gevreesde privé-militie van Duvalier. Het was niet bekend of de arrestatie van Lafontant met bloedvergieten gepaard ging. Een schietpartij rond het hoofdkwartier van de Unie voor Nationale Verzoening, de partij van Lafontant, kostte volgens de staatsradio het le ven aan 26 mensen. Twee uur voordat interimpresident Ert- ha Pascal-Trouillot even na de middag via de radio bekend maakte dat zij was afgetreden, was in het presidentiële paleis zwaar geweervuur gehoord, dat vijf tot tien minuten aan hield. Of daarbij doden of ge wonden zijn gevallen was niet bekend. Haitiaanse burgers, die woe dend waren over de bedrei ging van wat zij zien als de langverwachte vreedzame overgang naar de democratie, gingen in de hoofdstad Port- au-Prince de straat op om te protesteren. Op sommige plaatsen richtten .de demon stranten brandende barricades op Zeven mensen die er van werden verdacht Duvalier- aanhangers te zijn werden ge lyncht. Elders in Port-au-Prin- ce zouden drie mensen door de politie zijn doodgeschoten om dat ze aan het plunderen wa ren geslagen. Ertha Pascal-Trouillot werd door een menigte toegejuicht toen zij gistermiddag na de ar restatie van Lafontant op het balkon van het presidentiële paleis verscheen. Kort na een radioboodschap waarin Lafon tant meldde de macht gegre pen te hebben, verscheen hij op de televisie. Hij meldde dat hij in samenspraak met het le ger de macht had overgeno men. De legerleiding ontkende dat en meldde dat de voorlopi ge burgerreging van Pascal- Trouillot zou worden hersteld. Volgens Radio Metropole wordt Lafontant niet geëxecu teerd maar moet Jean-Ber- trand Aristide. de rooms-ka- tholieke priester die op 7 fe bruari zijn ambt moet aan vaarden, over zijn lot zal be slissen. Aristide press gisteren via Radio Haiti Inter het leger, de bevolking en diplomaten voor het neerslaan van de staatsgreep. VS schrappen ontwikkeling van Stealth gevechtsvliegtuig WASHINGTON De Ame- rikaanse minister van defen sie Dick Cheney heeft de ontwikkeling van een nieuw marine-gevechtsvliegtuig van het type Stealth A-12 stopgezet, omdat de kosten ervan veel te hoog worden. De vliegtuigbouwers McDon nell Douglas en General Dy namics bleken volgens Che ney niet in staat het nieuwe toestel binnen de afgespro ken termijn en kostenraming te ontwikkelen en af te leve ren. Het Pentagon zal gaan zoe ken naar alternatieven voor de Stealth A-12 om de verou derde A-6 bommenwerpers van de marine te vervangen. De opzegging van het con tract met McDonnell Douglas en General Dynamics zal volgens de twee bedrijven 8000 mensen hun baan kos- Model van de omstreden Stealth bommenwerper. PARAMARIBO De nieuwe Surinaamse presi dent Johan Kraag heeft gisteren elf ministers als lid van een zakenkabinet dat verkiezingen moet or ganiseren, beëdigd op het presidentieel paleis in Pa ramaribo. De portefeuille financiën, planning, ontwikkeling en ontwikkelingssamenwerking is toevertrouwd aan vice-pre sident Jules Wijdenbosch. Vol gens Wijdenbosch is er een „tijd van daden" aangebroken. Hij acht het zakenkabinet dat volgens hem bestaat uit „vo gels van diverse pluimage" in staat zijn „meer-sporenop- dracht" uit te voeren. Wijden bosch wilde gisteren niet voor uitlopen in zijn reactie op maatregelen die onder andere Nederland en Venezuela na men uit protest tegen de mili taire machtsovername op 24 december. „Er zijn al gesprek ken op gang gebracht en het ziet ernaar uit dat de leveran ties van geneesmiddelen en medische apparatuur uit Ne derland gewoon doorgaan", al dus de vice-president Een datum voor de verkiezin gen is nog niet genoemd. Pre sident Kraag zal de komende week een streefdatum noe men. De ministersploeg bestaat ver der uit: Eddy Varseveld op na tuurlijke hulpbronnen. Hum- bert Eersel op economische za ken, Ronnie Ramlakhan op buitenlandse zaken. Ellen Smit-Naarendorp op volksge zondheid, Lothar Boksteen op openbare werken, René Kai- man op arbeid en sociale za ken, Rupert Christoffer op de fensie, Hans Breeveld op bin nenlandse zaken en regionale ontwikkeling, Paul Shak Sjie op justitie en politie, Patrick van Muiier op onderwijs en volksontwikkeling en Wo ther Salmijn op landbouw, veeteelt en visserij. In het ka binet zitten twee personen die ook in de jaren '80 reeds mi nistersposten hebben gekleed: Wijdenbosch en Boksteen. Israel deporteert vier Palestijnen JERUZALEM Israel heeft vannacht vier Palestijnen uit de Gazastrook naar Libanon gedeporteerd. De vier worden verantwoordelijk gehouden voor de moord vorige maand op drie Israëliërs Het was voor het eerst in 16 maanden dat Israel Palestijnen uit de bezette gebieden heeft verban nen. De deportaties zullen vrijwel zeker leiden tot protesten van de Verenigde Staten en andere westerse landen omdat de ver banning in strijd is met de Vierde Geneefse Conventie, die de rechten beschermt van mensen in bezet gebied. Het Israëlische leger heeft in vier vluchtelingenkampen en ste den in de Gazastrook uitgaans verboden ingesteld om demon straties tegen de deportaties te voorkomen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Lupardi, in zijn laboratorium, staat te razen en te tieren, dat de brandweer zijn plan in de war heeft gestuurd. Want dat i alleen lukken, wanneer de grond droog blijft. Nu voltrekt zich erdaad een ramp en tot hun grote ontzetting zien degenen, op de Dam brandweer en politie gade slaan, dat langzaam »r zekerde grond begint te zakken. Lantaarnpalen zakken eef, brandweerauto's glijden weg in diepe trechters en kijk- Agidaar zakt ook de grond onder het Paleis weg en Jacob van Unpens schone bouwwerk staat nu alleen nog op zijn 13.658 MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE palen! „Wat moeten we doen?", gilt burgemeester d'Ailly Henk van Laar in de oren. „Ik weet het niet, ik weet het niet", jammert de commandant van de vrijwillige hulppolitie. Maar meteen horen beiden, hoe hoofdcommissaris Kaasjager bevel geeft om de stroom uit te schakelen. Wat hij daarmee bereikt, kan hij zelf niet weten, maar ook de stroom in Lupardi's laboratorium valt weg en de geleerde is nu opeens machteloos. Bovendien worden Rob en zijn vrienden uit hun verstijving gewekt en Rob rent naar de kamer van de proefessor.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5