Plezierreisje goed voor werknemer en zijn werk Studentenstroom in ochtendspits kan nog oplopen Kort geding Den Haag over ligtaxi's ZES MAANDEN CEL VOOR OPLICHTER IN ZAAK HEIJN FNV mijdt oorlogstaal Polen: Quo Vadis? BINNENLAND Qeid&aQowuvnt DINSDAG 8 JANUARI 1991 PAGIN il Dienstverlening voor bijtgrage man DEN BOSCH Officier van justitie mr. J. Boogers heeft gisteren bij de rechtbank in Den Bosch 240 uur dienstverlening (of zes maanden ge vangenisstraf) en zes maanden voor waardelijk geëist tegen een 19-jarige man uit Eindhoven. Deze wordt er van verdacht dat hij mensen ernstig heeft verwond door hen te bijten. De Eindhovenaar bekende dat hij de be heerder van een filmclub een oorlel en bijna een ringvinger heeft afgebe ten tijdens een vechtpartij uit onvre de over de kwaliteit van de peep show. Bij een vechtpartij in een Eind- hovens café beet de verdachte zich zo „als een pitbullterriër vast in ie mands dijbeen. Hij was al eens beboet wegens het bijten van een agent. Celstraf en tbs geëist wegens verkrachten moeder DEN BOSCH Een 24-jarige man uit Mill heeft gisteren bij de rechtbank in Den Bosch zestien maanden cel en tbs met verpleging tegen zich ho ren eisen. De man zou in mei zijn moeder hebben verkracht. De verdachte erkende dat hij gemeenschap met de vrouw heeft gehad, maar ontkende dat hij geweld had gebruikt. De man zei dat hijzelf voor de gebeurtenis veel alcohol had genuttigd, maar dat zijn moe der drie kratten bier per dag dronk en dat zij in haar dron kenschap hem had UTRECHT Volgens de Nederlandse Spoorwegen mag de betrekkelijk rusti ge ochtendspits van maandag niet als maatgevend worden gezien. Komende maanden zou het veel drukker wor den De Landelijke Studenten Vak bond (LSV) bestrijdt dat en verwijt de spoorwegen volksopruiing. De betrek kelijk normale ochtendspits van maan dag betekent volgens volgens de NS- directeur Exploitatie, ir. J. Schouten, allerminst dat de studentenstroom ook in de komende weken en maanden vlot kan worden verwerkt. Januari is over het algemeen een rustige maand, aldus Schouten, die bovendien denkt dat veel mensen maandag voor de ze kerheid niet hebben gereisd of een an dere vorm van vervoer hebben geko zen. „Onzin", meent voorzitter Robert Giesberts van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). „Het reisgedrag tij dens de spitsuren zal niet wezenlijk veranderen. Waarom zouden nu in eens zeshonderdduizend studenten de spits inkruipen als je nergens naar toe moet? Wat moeten al die kamerbewo ners in de trein? Die pakken hooguit eerder de bus of tram bij slecht weer. De studenten die in de spits in de trein zitten, zaten daar vorig jaar ook al. Al leen studenten die met een auto reizen zouden voor extra drukte kunnen zor gen, maar dat is maar een kleine groep". Volgens de studentenvakbond hebben de Nederlandse Spoorwegen met opzet verontrustende berichten de wereld ingestuurd. „Men heeft bewust de politiek onder druk gezet en op de publieke opinie ingespeeld om onder het project uit te komen". In de maan den maart, april en mei zal volgens Schouten pas blijken of het openbaar vervoer werkelijk goed loopt. Bijzon der belangrijk daarbij is dat de NS sa men met minister Ritzen van onder wijs erin slagen meer onderwijsinstel lingen te overhalen hun aanvangstij den te verschuiven. Zo moet de drukte in de zogenoemde superspits (tussen 7.45 en 8.15 's ochtends) worden ver minderd. Tot nu toe is slechts 40 pro cent van de gewenste spreiding be reikt. De spreiding is één van de voor waarden van het contract tussen de NS en minister Ritzen van onderwijs, dat in 1994 afloopt. ZWITSERS WINNEN TOERISME-PRIJS EUROPESE COMMISSIE DEN HAAG Het wel varende westerse gezin is verzadigd wat luxegoede ren betreft. Ook geld ver liest zijn aantrekkings kracht in een samenleving die steeds maar rijker wordt. De tijd waarin geld en goederen nog een prik kel vormden om gemoti veerd en hard te werken is voorbij. Ontspanning wint de laatste vijftien jaar steeds meer aan be lang in het leven van de mens. Om een werknemer te motive ren moet het bedrijf hem van daag de dag een vakantiereis als beloning voorhouden. En dan niet alleen zakenreizen met meerdere collega's om el kaar beter te leren kennen en zo de sfeer op het werk te ver beteren, maar ook nu en dan plezierreisjes. Dit is een trend die werd gezet door bedrijven in de Verenigde Staten, en zo langzamerhand in Europa wordt gevolgd, zo constateren twee economie-studenten uit Bern. De manier van reizen, een apart soort toerisme eigen lijk, die met deze ontwikkeling gepaard gaat, wordt wel 'in centive travel' genoemd, rei zen om motivatie op te doen. Met hun werkstuk 'Incentive Travel', waarin zij de voor- en nadelen van bovengenoemde nieuwe trend in de reiswereld bespreken, hebben de Zwitsers JUrg Thölke (25) en Riccardo Casanova (26) gisteren de eer ste prijs in de wacht gesleept in de Europese wedstrijd 'Tou rism Research Project'. Zij vertegenwoordigden één van de zes landen die deelna men aan de finale van deze wedstrijd die door de Europese Commissie was uitgeschreven onder studenten uit de EG- landen met de afstudeerrich ting toerisme. De kandidaten presenteerden gistermiddag het resultaat van hun inspan ningen voor een internationale jury in het gebouw van de Eu ropese Commissie in Den Haag. Aisling Callaghan uit Ierland werd tweede en de derde prijs viel de Deen Klaus Jacobsen ten deel. Voor Nederland deden Renate Joldersma en Jolanda Kamps van de Hoge Hotelschool Maastricht mee. Zij vielen met hun inzending 'Ecotoerisme in Europa' echter buiten de prij zen Joldersma en Kamps om schrijven deze vorm van toe risme - die volgens hun on derzoek sterk in opkomst is - als 'alle vormen van vrijetijds-, besteding in een andere omge ving, waarbij beleving van na tuur en landschap als doel van de reis wordt gezien.' Iemand die tijdens zijn vakantie de na tuur ingaat, z'n rommel op ruimt, geen hout kapt, geen schetterende radio meesleept, andere recreanten met rust laat en (als belangrijkste) de natuur na zijn bezoek nog even ongerept laat als daar voor, mag zich een ecotoerist noemen. Hoewel de auteurs in hun onderzoek ook de negatie ve kanten van het ecotoerisme aanstippen - wanneer immers een ecotoerist een stukje onge repte natuur ontdekt kan dit de bestorming van een horde ongemanierde gewone toeris ten tot gevolg hebben - me nen zij toch dat het ecötoeris- me grote kans maakt de na tuurbeschermer van de toe komst te worden. Bij elkaar Hoe kunnen de Europeanen elkaar beter leren kennen dan door bij elkaar op bezoek te gaan? Onder dit motto riep de Europese Commissie 1990 uit tot het Europees jaar van het toerisme. Het afgelopen jaar werd in dit kader tal van eve nementen georganiseerd met het doel het sociale, economi sche en culturele belang van toerisme te benadrukken. Aan de internationale finale waren vorig jaar nationale voorrondes voorafgegaan. De acht finalisten (uit Zwitserland (2), Ierland, Denemarken, Ita lië, Nederland (2) en Spanje) waren de nummers één in hun eigen land. Tenminste, dat was 'de bedoeling. Niet alle deelne mende landen hielden zich hieraan. Zo ontving het win nende koppel van gisteren in hun eigen land niet de eerste prijs maar de tweede. De eer ste prijs werd in Zwitserland niet uitgereikt. Bezuiniging, denkt Jürg Thölke, die in in ternationaal verband samen met co-auteur Riccardo Casa nova wel de eerste prijs won. „De Zwitserse jury vond ons werkstuk niet 'Europees' ge noeg, te veel toegespitst op Zwitserland. Om die reden kregen we de tweede prijs, waaraan een lager geldbedrag is verbonden dan aan de eer ste. De eerste werd gewoon niet uitgereikt". Dat het met de Europese com municatie nog niet helemaal zo gladjes verloopt als we ons als oprechte Euroburgers zou den wensen, ondervond ook de Spaanse deelnemer aan den lijve. Uitgezonden als winnaar van zijn eigen land mocht An tonio Pedrosa Hurtado, in het dagelijks leven onderwijzer in Sevilla, gisteren opeens niet- meer meedoen aan de wed strijd. Zijn inzending bestond uit een reeks reacties op het toerisme in Sevilla, opgete kend - letterlijk - door zijn leerlingetjes. Bij nader inzien kon de jury dit werkstuk toch niet met de andere stukken zo is de winnende inzen ding de afstudeerscriptie van de kandidaten - laten wed ijveren. KARIN VERAART Alarmnummer 06-11 ook uit cel gratis DEN HAAG Het wordt bin nen enkele maanden mogelijk ook vanuit de openbare tele fooncel gratis het landelijk alarmnummer 06-11 te bellen. Het ministerie van binnen landse zaken en de PTT heb ben hierover overeenstem ming bereikt. Volgens project manager Lagerwaard van het ministerie wordt het landelijk alarmnummer „redelijk vaak" gebeld. Uit een enquête is ge bleken dat het nummer jaar lijks 1,2 miljoen keer wordt ge kozen. DEN HAAG De ge meente Den Haag heeft bij het College van Beroep voor het Bedrijfs leven een kort geding aangespannen tegen de provincie Zuid-Holland. De gemeente eist van de provincie het intrekken van de vergunning die is afgegeven voor het zie- kenvervoer per ligtaxi. Het kort geding dient morgen. De Haagse ziekenfondsen zijn 1 januari in samenwer king met het Witte Kruis een experiment gestart, waarbij de artsen kunnen kiezen tussen het vervoer via een normale ambulance en een ligtaxi, waarin wel een bed maar geen appara tuur aanwezig is. Er zijn vooralsnog vijf ligtaxi's in gezet. De ligtaxi zou per rit 250 gulden goedkoper zijn, waardoor in de regio Den Haag enkele honderddui zenden guldens zouden kunnnen worden bespaard. Volgens Ziekenfonds Haag landen zou op dit moment vaak ten onrechte door art sen en patiënten een beroep gedaan worden op „dure" ambulances voor vervoer naar een polikliniek of tus sen twee ziekenhuizen. De Haagse ambulancedienst meent dat de inzet van lig taxi's ten koste gaat van de kwaliteit van het zieken- vervoer. De CN V-bond CFO schreef eerder aan het ministerie van WVC een brief waarin zij stelde dat er onaanvaardbare risico's worden genomen indien zonder apparatuur wordt gereden, omdat tijdens de rit naar een ziekenhuis con ditieveranderingen bij de patiënt kunnen optreden. De Haagse ambulancedienst verwacht daarnaast een wildgroei van ondeskundig ziekenvervoer. Ook zullen door het veelvuldig inscha kelen van ligtaxi's de kos ten van het spoedvervoer stijgen, vanwege het gerin gere gebruik van de ambu lances, verwacht de ambu lancedienst. AMSTERDAM Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 37-jarige B.S. uit Stadskanaal tot een gevange nisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, veroordeeld wegens een po ging tot oplichting in de ont- voeringszaak-Heijn De man had op de zitting bekend dat hij op 7 december 1987 een brief had geschreven aan de vrouw van G.J. Heijn. Hij vroeg daarin 60.000 gulden in ruil voor informatie over de verblijfplaats van de ontvoer de Ahold-topman en over de identiteit van diens ontvoer ders. Justitie onderschepte de brief destijds zodat de politie de man kon aanhouden bij de overhandiging van een tas met nepgeld De veroordeling door het hof is gelijk aan de staf die de rechtbank in Haarlem in april aan de man oplegde. SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Voorzitter Johan Stekelenburg van de FNV voelt er niets voor oorlogszuchtige taal uit te slaan kort voor het begin van een nieuw cao-seizoen. „Ik kan niet voorspellen of het grillig zal worden of niet, dus het lijkt me zinnig dat ik me daar dan ook maar niet over uitlaat", zei hij gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in Amsterdam. Eerder had Stekelenburg al laten weten dat de vierdaagse werk week, die sommige aangesloten bonden willen invoeren, hem geen staking waard is. Alleen als er op meer punten geen over eenstemming is te bereiken met de werkgevers, kan het tot acties komen. De werkgevers hebben zich al wel voorbereid op een grimmig voorjaar door te zeggen dat de invoering van de vier daagse werkweek en de automatische prijscompensatie moeten worden voorkomen, ook al zou dat leiden tot stakingen. Stekelenburg stelt zich het liefst gematigd op. Hij vindt dat de vakbeweging ook een maatschappelijke verantwoordelijkheid heeft. Aangezien momenteel de koppeling tussen lonen en uitke ringen gevaar loopt bij een te hoge loonstijging (volgens premier Lubbers is 3% de kritische grens) is Stekelenburg voor een gema tigde loonontwikkeling. Hij heeft het op dat punt vooral aan de stok met de Industriebond FNV, die vindt dat alleen de leden moeten bepalen wat er gebeurt. Overigens liet voorzitter Krul van de Industriebond gisteren doorschemeren dat hij bereid is zijn leden voor te stellen de loon eis van 4 procent af te zwakken als er een Golfoorlog uitbreekt. Op 6 februari komt de ledenraad van de bond bijeen om een defi nitief standpunt over de cao-onderhandelingen te bepalen. FNV-voorzitter Stekelenburg benadrukte gisteren sterk het be lang van een goed werkgelegenheidsbeleid. Hij vindt dat het ka binet op dat punt veel te weinig doet. „Niet het zogenaamd te rui me stelsel van sociale zek~-heid maakt uitkeringsgerechtigden tot (langdurig) werklozen, i. r het feit dat te veel mensen moeten vechten om te weinig banen", aldus Stekelenburg. Met een ver wijzing naar de tussenbalans die het kabinet de komende drie we ken moet opmaken, zei Stekelenburg dat de pijn evenredig ver deeld moet worden en dat de sterkste schouders de zwaarste las ten moeten dragen. Stekelenburg kon terugzien op een goed jaar voor de FNV. Er kwamen meer leden dan ooit bij: 60.000. Het totaal steeg daardoor tot 1.026.500 en dit jaar wordt vermoedelijk het record uit 1978 van 1.080.043 leden verbeterd. De Dienstenbond FNV was verant woordelijk voor de grootste toename( 10.636) en de Vrouwenbond verloor de meeste leden (670), vooral omdat veel vrouwen lid werden van één van de andere FN V-bonden. De ambtenaren bond AbvaKabo is nog altijd de grootste FN V-bond met 282.000 Kamerleden naar Antillen en Aruba DEN HAAG Een dertiental Nederlandse parlementariërs bezoekt van 8 tot en met 25 ja nuari Aruba en de Nederland se Antillen. De delegatie van uit Eerste en Tweede Kamer staat onder leiding van de VVD'er Korthals Altes. Er staat onder meer een ontmoe ting op het programma met le den van de Staten van de Ne derlandse Antillen en Aruba in het kader van de zogeheten Contactplanbijeenkomst. Daar naast bezoeken de Nederland se Kamerleden de vijf eilands- gebieden van de Antillen om ter plekke te vernemen welke opvattingen er leven tea aan zien van de staatkundige ver houding van de Antillen met Nederland. CNV waarschuwt voor hoge looneisen PUTTEN De vakbonden moeten in het komende cao- overleg geen hoge looneisen stellen, maar afspraken maken over het verbeteren van de kwaliteit van de arbeid. „De verleiding van een paar cen ten of procenten meer is groot, maar op iets langere termijn kunnen de effecten desastreus zijn", aldus CNV-voorzitter H. Hofstede gisteren tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van de Verbondsraad in Putten. Hofstede noemde de nieuwste cijfers van het Centraal Plan bureau onrustbarend. Het feit dat het Centraal Plan Bureau een stijging van de werkloos heid voorziet maakt volgens Hofstede herbezinning noodza kelijk. Volgens de voorzitter, kan iets meer loon binnen korte tijd duizenden mensen weer 30 procent kosten, te we ten het verschil tussen een baan en een WW-uitkering. De CN V-bonden moeten het accent leggen op het verbete ren van de kwaliteit van de arbeid in sectoren als de bouw- en houtnijverheid en het vervoer. Forse loonsverho gingen zijn te vermijden door afspraken te maken over winstdeling. Hofstede vreest dat forse loonsverhogingen een neer waartse spiraal in beweging zetten: de teruglopende con junctuur krijgt een extra duw, de inflatie stijgt, investeringen lopen terug en de concurren tiepositie verslechtert. De ge volgen voor de werkgelegen heid zullen dan rampzalig zijn, aldus de voorzitter. Mient Jan Faber is alge meen secretaris van het Interkerkelijk Vredes beraad. Hij heeft een boek over de ontwikke lingen in Oost-Europa in voorbereiding en reist daarvoor veel door het Oostblok. In onze krant doet hij maandelijks tus sentijds verslag van er varingen die actualiteits waarde hebben. Op 22 december 1989 werd Lech Walesa „gekroond" tot president van Polen. Zijn voorganger, de generaal Woj- ciech Jaruzielski, was niet uitgenodigd voor de plechtig heid. Want Walesa wilde be nadrukken dat sedert 1939 er geen vrije republiek Polen meer bestaan had. „Op dit ogenblik beleven wij het plechtige begin van de Derde Republiek Polen", zo sprak hij. „Niemand en niets kan dat feit ontkennen. De slech te tijden van weleer, toen de autoriteiten van ons land on der buitenlandse druk geko zen werden of tevoorschijn kwamen als gevolg van opge drongen compromissen, zijn thans voorbij". Walesa kreeg de versierselen die bij zijn ambt horen dus niet aangereikt door Jaru zielski, maar uit handen van de 71-jarige Ryszard Kaczo- rpwski, president van de Poolse regering in balling schap die tot voor kort haar zetel in Londen had. Je kunt je afvragen of deze publieke vernedering van Jaruzielski wel verdiend was. Natuurlijk, Jaruzielski was een communist en heeft jarenlang een systeem ge diend dat oneigenlijk en op gedrongen was aan Polen. Maar Jaruzielski was ook een „echte" Pool en zoveel is nu wel duidelijk, dat hij degene is geweest die in 1981 een Russische militaire inval in Polen heeft voorkomen. Ze ker, de prijs was hoog: de vrije vakbeweging Solidar- nosc werd verboden en de Staat van Beleg werd afge kondigd. Maar wat zou er in Polen zijn gebeurd als de Breznev-doctrine nog eens was toegepast zoals in 1968 in Tsjechoslowakije? Zou Soli- darnosc dan ook de kans hebben gekregen „illegaal" gewoon verder te functione ren? En zouden we dan ook getuige zijn geweest van „glasnost", „perestroika" en het einde van de Koude Oor log in Europa? Ontmoeting Ik herinner me nog levendig een ontmoeting van Walesa, in april 1985 ten huize van pastoor Jankowski, de pries ter van Walesa. De sfeer waarin de ontmoeting plaats vond, zal ik niet snel verge ten. Op het erf van de pasto rie stonden negen politie-au- to's, die Walesa gevolgd wa ren vanaf de werf in Gdansk. De twee telefoons in de pastorie rinkelden onop houdelijk, maar werden niet opgenomen, omdat de gehei me politie altijd op deze ma nier probeerde de afspraken van Walesa te ontregelen. We zaten aan een lange tafel en aten. Walesa, zijn tolk en ik aan het ene en Jankowski aan het andere uiteinde. Jan kowski at niet, maar bleef e?n uur lang in diep gebed verzonken, een geestelijke ondersteuning van het ge sprek dat wij voerden. Wale sa at nauwelijks maar sprak des te meer. Hij legde uit dat hij helaas niet naar Amster dam kon komen, omdat hij bang was dat de communis ten hem wel zouden laten gaan, maar vervolgens zou den verhinderen dat hij het land weer in kwam. Hij was bezig een persoonlijke brief aan de conferentie te schrij ven, maar ontevreden over hetgeen hij tot dusver op pa pier had gezet. Ik moest be grijpen dat hij een arbeider was en niet gewend aan het schrijven van mooie en lange brieven. Praten over Polen ging hem des te beter af. In kleurrijke verhalen be zwoer hij me dat Solidarnosc leefde, ook al was de vak bond verboden. De eerste stap was gezet: de onafhan kelijke vakbond had meer dan een jaar bestaan, van 1980 tot 1981, in alle open heid. Dat kon niemand meer afnemen. Na de eerste stap zou een tweede volgen, over een paar jaar al, voorspelde Walesa. Een man met een onwankelbaar geloof in de goede zaak, die het gevoel van scepsis dat mij in het Po len van 1985 vaak bekroop, volledig wegnam. Na een uur namen we afscheid. De schafttijd was om, Walesa moest weer naar de werf. Gevolgd door een escorte van politiewagens verdween hij de stad in. Aansluiting Nu is hij president en mag hij het waar gaan maken: de de mocratische ontwikkeling van Polen en de aansluiting bij Europa. Een onmenselijke zware opgave. En frustre rend eveneens, dat werd wel duidelijk uit de rede van de Poolse premier Mazowiecki in Parijs, waar van 19 tot 21 'U ij november 1990 een top-ci ferentie van de vierendei zogenaamde „Helsinki"-li 7' den, werd gehouden. Ma wiecki deed een dringe beroep op het Westen. „1 1 was mijn land waar de her sche ervaring met Solid rj nosc alle veranderingen beweging zette en de baande voor de bewustwi ding van andere naties Maar we moeten nu de vr; k1 onder ogen zien of ook in komende tijd een kloof t sen Oost en West onze |n II; wordt verduisterd door dreigende wolken van w oplevende oude conflict Tenzij we bereid zijn om verdeling van Europa in arm en een rijk deel, in Klasse-A en een Klass^( Europa, op te heffen En Mazowiecki sprak over diepste wortels van de Eu pese beschaving, over de b vende spanning tussen tv)e schijnbaar tegengeste waarden: vrijheid en vera woordelijkheid. Hij vri1 zich af of we niet doorsl^1" in Europa. Overal wordt vrijheid gepredikt, m waar blijft de verantwoor0' lijkheid? Als Oost-Eun zijn armoede niet te boi komt, dan dreigt het te v drinken in allerlei oude nieuwe conflicten, tussen tionaliteiten, tussen groej en tussen mensen. Maai*' West-Europa bereid echt delen? EG Op diezelfde topconferei Parijs vulde president vel van Tsjechoslowakije wat de Oosteuropese lan< voor ogen staat als zij sp ken van „hun recht om w bij Europa te horen". Zo hij: Hongarije, Polen Tsjechoslowakije willen in toekomst alledrie „volle van de EG word Voorts zou de NAVO moeten omvormen, opdat deel kan gaan uitmaken een nieuw Europees vei - heidssysteem, gebaseerd wat Havel noemde „Helsi akkoorden van een generatie", die niet vrijblijvend maar verpli tend zijn voor de lidstaten dat perspectief zou de NA misschien alvast „associa verdragen" kunnen slui n met andere Europese land r Havel en Mazowiecki klemtoonden dat we nu clusief" moeten denken Europa en niet meer in men van „zij" en „wij". Vlak voor kerst ben ik een paar dagen naar Bruijj gegaan om bij de EG en NAVO eens te horen waar voorstellen smeekbeden" uit Oost-Eujj pa zo weinig open oor v den. Helaas, „inclusief-d v ken" is er nog ver te zoeke Hulp aan Oost-Europa wo j wel degelijk gegeven, zij met mate en ook om te vo komen dat te veel Oosteu peanen hun heil bij ons. West-Europa, komen zoek Maar een volwaardig maatschap van de EG is wordt niet in het vooruitzi gesteld. Daar zijn vele re nen voor. Eén reden is platvloers: we zijn simpeh niet bereid om de prijs betalen: de DDR was dure uitzondering. Bedreiging Maar er zijn ook politieke denen. Nu de Sovjetunie weer in een gevaarlijke ri ting beweegt en lijkt teruji vallen in een dictatuur, len we er rekening moeten houden dat zij lange tijd een (potentiële) dreiging voor ons vor i Welnu, de EG is op weg een Politieke Unie te den. Dat wil zeggen dat een gemeenschappelijke tenlandse politiek gaat men, ook op het terrein vrede en veiligheid. Alle voorstellen doen al de Maar hoe die veiligheids} er uiteindelijk ook komt te zien, voor de p< militaire strategen langrijk dat potentiële teg standers op afstand van EG worden gehouden, omdat de Sovjetunie een vaar" blijft, is het dus verstandig Polen en and Midden Europese landen de EG op te nemen. W dan zou immers de EG streeks gaan grenzen aan Sovjetunie! Dat zal de Sov unie ook niet op prijs stel zo werd me verzekerd. P< moet dus gaan funge als een bufferzone tus Oost en West. Maar dat lijkt mij voor de Polen echt een nachtmerrie! W in de Europese geschiedf is Polen voortdurend pla drukt en -gewalsd door en/of West. MIENT JAN F Al De winnaars van de Europese wedstrijd voor toerisme krijgen hun prijs uit handen van de heer Eppo Jansen, hoofd informatie van het Europees Parlement. Van links naar rechts: Aisling Callaghan uit Ierland (tweede prijs), Klaus Jacobsen uit Denemarken (derde), Eppo Jansen (midden), Riccardo Casanova en Jürg Thölke, beiden uit die de eerste prijs wonnen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4