College Rijnsburg krijgt brede steun voor aangekondigd beleid Vooral horeca vaart wel bij activiteiten stichting De Schelft PROFIJTBEGINSEL OM LASTEN DRAAGLIJK TE HOUDEN Noordwijk wijzigt opzet begrotingsbehandeling Vereniging Dorpsbehoud krijgt subsidie voor milieumarkt Portiers Noordwijk disco's bestraft wegens mishandeliif Gewonde bij arbeidsongev LEIDEN OMGEVING ÊeidócSowuvnt DINSDAG 8 JANUARI 1991 PAGINj gf Deel Noordwijk zonder stroom NOORDWIJK Door werk zaamheden aan de slootkant van de Weteringkade in Noordwijk heeft gistermorgen gedurende anderhalf uur een deel van de badplaats zonder elektriciteit gezeten. De stroom in de wijk tussen het sportpark en de Wetering kade viel om half elf uit nadat een graafmachine door een hoogspanningskabel was ge gaan. De reparatie was om kwart voor twaalf geklaard. Er hebben zich geen grote pro blemen voorgedaan. Sieraden gestolen VOORSCHOTEN Dieven heb ben gisteren op klaarlichte dag toegeslagen in Voorschoten. Bij twee woningen aan de Joke Smitlaan werd de voordeur open gebroken. De rooftocht leverde sieraden op. Inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Voor een nog onbekend bedrag zijn zondagavond sieraden gesto len uit twee aanleunwoningen aan de Prins Hendrikstraat. De daders kwamen in de huizen door respectievelijk het boven licht en de achterdeur open te breken. Diefstal drank LEIDER DORP Een dran kenhandel aan de Lijnbaan in Leiderdorp is de vorige nacht we derom be zocht door dieven. Er werden koolzuurcy- linders, kratten bier en fris drank weg genomen. DSS krijgt subsidie van Alphen voor compositie AARLANDERVEEN De gemeente Alphen stelt 10.000 gulden beschikbaar aan muziekvereniging Door Samenwerking Sterk uit Aarlanderveen. De muziekvereniging kan met dat geld een compositie opdracht verstrekken. In 1989 heeft de muziekvere niging op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade het Nederlands kampioenschap Fanfare behaald. Als blijk van waardering heeft de gemeente toen al ge dacht aan een door de gemeente te geven opdracht voor een compositie voor het fanfare-orkest in combi natie met een oratoriumkoor. De eerste uitvoering zou dan moeten plaatsvinden door DSS en een Al phens koor. De kosten voor één minuut muziek be dragen ongeveer 1000 gulden. Een compositie als bo ven bedoeld zal een lengte van circa 30 minuten heb ben. Alphen is van mening dat de rest van de beno digde gelden uit landelijke fondsen kunnen worden verworven. De opdracht wordt verstrekt aan compo nist Goorhuis. NOORDWIJKERHOUT —„Het is treurig dat je je als Stichting De Schelft inspant voor meer aktiviteiten, als de horeca met de cen ten gaat strijken." Dit zei chef welzijn H. van den Hil gisteravond in de commissie welzijn tijdens de behandeling van de pachtinkom- sten van De Schelft. De gemeente krijgt 20.000 gulden aan pachtgelden en daar bo venop tien procent van de omzet van de bar. Uitgegaan was van een jaaromzet van mini maal vier ton waar de gemeente dan 40.000 gulden van zou krijgen. Omdat de grootte van de omzet moeilijk te controleren bleek in de praktijk werd dit oorspronkelijk varia bele bedrag gesteld op een vast bedrag van 40.000 gulden. De gemeente had vermoedens dat de omzet in werkelijkheid hoger lag, om dat er steeds meer aktiviteiten in De Schelft werden georganiseerd. „Als er 300 mensen in de grote zaal kwamen, zag de gemeente daar eigenlijk niets van terug, alleen een schamele 75 gulden van de zaalhuur," aldus wethouder C. van der Klaauw. B. de Haas (PvdA) vond dat de voorgenomen promotie- aktiviteiten voor de Schelft dan ook geen zin hadden Vandaar dat de gemeente met be heerder Gelevert uit Baarn wil praten om te zien wat de ze aan extra inkomsten boven de genoemde 40.000 kan krijgen als er nieuwe evenementen worden georganiseerd die de omzet van de bar verder verhogen. Noordwijker ra; op A44 vangrai»^ SASSENHEIM Een 48f~ ge Noordwijker is gistel tend met zijn auto tegel vangrail van de A44 bef De man, die over de linlq stroook reed, werd rechj gehaald door een personej en vervolgens gesneden. 1 op raakte de Noordwijk! vangrail en liep zijn auto] ke schade op. J De andere auto is doorgei in de richting Amsterdam! voorval speelde zich omsl kwart over zeven af ter 1 van motel Sassenheim. litie zoekt getuigen: 12048. RIJNSBURG Het in fi nanciële moeilijkheden verkerende Rijnsburg kan rekenen op steun van de voltallige raad bij het op lossen van de problemen. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de vijf raadsfracties naar aanleiding van de begro ting voor 1991. Op enkele details na stemmen alle partijen in met de door burgemeester en wethou ders gekozen weg. De financiële nood is in Rijns burg zo hoog gestegen dat bij het Rijk is gevraagd om aan vullende steun uit het ge meentefonds. Dat burgemees ter en wethouders deze stap nemen, als gevolg waarvan Rijnsburg een zogeheten „arti kel 12-gemeente" wordt, wordt door alle partijen onder steund. „We hebben de hulp van de Rijksoverheid nodig opdat op termijn weer een evenwichtige verhouding be staat tussen de inkomsten en uitgaven", zo verwoordt de CDA-fractie het in haar alge mene beschouwingen. Volgens de christendemocra ten, die veruit de grootste frac tie in de Rijnsburgse gemeen teraad vormen, liggen er naast financiële problemen ook uit dagingen voor het gemeente bestuur te wachten. „Werken aan de kwaliteit van onze sa menleving en daarvoor de noodzakelijke voorwaarden scheppen; dat moet onze doel stelling zijn. En die zullen we gezamenlijk centraal moeten stellen. Die doelstelling mag niet worden weggedrukt door demotiverende gevoelens van machteloosheid of lauwheid. Juist in tijden van financiële krapte krijgt creativiteit een kans", zo spreekt het CDA het gemeentebestuur moed in. Belasting Met een forsè verhoging, 16,5 procent, van de gemeentelijke belastingen ging de Rijnsburg se raad in november al ak koord. Daar worden in de al gemene beschouwingen dan ook weinig woorden aan vuil gemaakt. Alleen de PvdA on derstreept in zijn beschouwin gen nog eens dat het niet be reid is voor 1992 opnieuw een dergelijke lastenverzwaring te accepteren. Om de belastingdruk voor de inwoners draaglijk te houden, pleiten verschillende partijen voor de invoering van een profijtbeginsel. De christelijke partijen in de raad, GPV en RPF/SGP, vinden het bijvoor beeld niet terecht dat elk huis houden evenveel aan riool- en reinigingsrecht betaalt. Eerlij ker zou het volgens deze par tijen zijn om te kijken naar het aantal personen dat een huis houden telt. Voor bedrijven zou bovendien een afvalstof fenheffing moeten worden in gevoerd. „Het is toch onbillijk dat een bejaard echtpaar met één vuilniszak per week het zelfde betaalt als een bloeme- nexporteur met vier vuilnis zakken en ander materiaal zo als dozen en dergelijke", aldus RPF/SGP. Een andere maatregel die door de beide christelijke fracties, alsmede de PvdA, wordt be pleit is de instelling van een steunfonds voor de minima Voorts moet er een kwijtschel dingsregeling komen voor hen die de belastingen financieel absoluut niet op kunnen bren gen. Het in de begroting voor 1991 aangekondigde voornemen van het college van burgem- neester en wethouders om tien mille te bezuinigen op het Ge coördineerd Ouderenwerk stuit op unanieme tegenstand van de Rijnsburgse politici. CDA en RPF/SGP dringen er wel bij het college op aan de afspraak die met de gemeente Valkenburg bestaat nog eens te bezien. Volgens deze partij en is de bijdrage van Valken burg aan de gezamenlijke voorziening te gering. Waterbos Zwembad Het Waterbos is en blijft een bron van voortdu rende zorg voor Rijnsburg. In afwachting van het onder zoeksrapport dat over het geldverslindende zwembad verschijnt, kondigen enkele partijen nu al aan niet afwij zend tegenover sluiting van het buitenbad te staan. „Het Waterbos is een financieel blok aan het been van onze gemeente. Wij benadrukken opnieuw dat wij van dit blok af willen", aldus de RPF/SGP-fracte in haar alge mene beschouwingen. Bijna alle partijen vragen in hun beschouwingen aandacht voor de problematiek van het parkeren van vrachtauto's in de gemeente. Verder dringen de partijen er op aan ondanks de beperkte financiële midde len een actief milieubeleid te voeren. Daarbij vvordt vooral gedacht aan het langer open hebben van het inleverdepöt voor klein chemisch afval, be tere voorlichting en meer bak ken waarin afval gescheiden wordt verzameld. Burgemeester en wethouders van Rijnsburg geven begin volgende week een schriftelij ke reactie op de algemene be schouwingen van CDA, PvdA, RPF/SGP, GPV en VVD. KAVB IN JAARVERSLAG: Bollensector maakt nog steeds moeilijke tijden door HILLEGOM/BOLLEN- STREEK Het gaat de bloembollensector nog altijd niet voor de wind. In de al eerder geconstateerde neer gaande tendens op het gebied van het rendement voor de bedrijven is nog geen verbete ring opgetreden. Dat consta teert F. Zandbergen, secretaris van de Koninklijke Algemee- ne Vereeniging van Bloembol lencultuur (KAVB) in het jaar verslag 1989/1990. Volgens Zandbergen bleef het gemiddeld prijsniveau van bloembollen in de periode juli 1989 tot en met juni 1990 op een peil dat in veel gevallen het kostprijsniveau lang niet haalt. „Slechts bij een enkel produkt trad verbetering op. In deze jaren wordt daarom een enorme wissel getrokken op de flexibiliteit en inventivi teit van de bloembollenonder nemers". Door binnen de sector goed sa men te werken kunnen vol gens de KAVB-secretaris de problemen het best het hoofd worden geboden. In telers kringen zijn wat dat betreft al enkele initiatieven genomen om te komen tot een grotere bundeling van aanbod. En ook de contacten tussen de ver schillende organisaties, zowel commerciële als niet-commer- ciële, worden intensiever. Zandbergen noemt dit in de inleiding van het vandaag ge presenteerde jaarverslag een positieve ontwikkeling. Volgens de secretaris interne zaken van de KAVB speelt het thema milieu in de bloembol lensector een steeds belangrij kere rol. Het heeft aldus Zand bergen zelfs de andere ontwik kelingen overvleugeld. „In het afgelopen jaar is geen enkele sector zo nadrukkelijk met de factor milieu geconfronteerd als de onze. Overheden en mi lieu-organisaties laten geen mogelijkheid onbenut om het vak te wijzen op zijn verant woordelijkheden milieuvrien delijker te produceren en te verwerken. De daarbij gefor muleerde doelstellingen zijn in veel gevallen echter niet reali seerbaar". NOORDWIJK In Noordwijk wordt voortaan minder langdurig over de gemeentebegroting verga derd. Op voorstel van burgemeester J.W. van der Sluijs wordt een vaste spreektijd per partij inge steld en is bespreking van details tijdens de begro tingsraadsvergadering voortaan uit den boze. Volgens het manegementteam van de gemeente, dat onder anderen bestaat uit de ge meentesecretaris en de sector- hoofden, worden de begro tingsbehandelingen in Noord wijk algemeen ervaren als „een voorgekauwd, emotieloos en van politieke beladenheid ontdaan spel van vraag en ant woord". In de vergaderingen wordt bovendien teveel over details gepraat. Het managementteam vindt dit geen juiste gang van zaken. De begrotingsbehandeling zou volgens de Noordwijkse top ambtenaren moeten gaan over de hoofdlijnen van beleid voor het komende jaar, waarmee het een politiek debat is. De tails zouden alleen ter sprake moeten komen in commissie- vergadei'ingen. Ook burgemeester Van der Sluijs komt in zijn evaluatie van de begrotingsbehandeling van vorig jaar tot de conclusie dat te veel tijd is gebruikt. Volgens de burgemeester be hoort het doel van een begro tingsbehandeling te zijn dat de gemeenteraad het college het groene licht geeft voor het voorgenomen beleid in het ko mende dienstjaar. „Tijdens de zeven uur durende begrotings behandeling van vorig jaar heeft het beleid echter zelden ter discussie gestaan. De mees te tijd ging heen met de be handeling van detailvragen, waarvan de meeste al in de schriftelijke behandeling aan de orde waren geweest", aldus Van der Sluijs. Doordat de vergadering zo lang duurde, ging volgens de burgemeester ook de ver moeidheid bij de raadsleden een woordje meespreken, wat de kwaliteit van de besluitvor ming niet te goede kwam. Als oplossing draagt Van der Sluijs aan de hoofdstukgewijze be handeling af te schaffen en het invoèren van spreektijdbe perking. Mechanisatietentoonstelling Een halve hectare trekkers, plant-, rooi-, sorteer-, pel- en telmachines, koel- en verwarming men, verpakkingsmaterialen en verder alles wat met de bloembollensector te maken heeft, weer te zien op de mechanisatietentoonstelling die deze week in de Hobahohallen in Lisse gehouden. Gistermiddag is de tentoonstelling, die dit jaar zijn 43ste aflevering beleeft, beg E] Vandaag, morgen en overmorgen is de show nog geopend van tien uur 's morgens tot negbl] 's avonds. Vrijdag zijn de Hobahohallen aan de Grachtweg van tien tot zes uur geopend. gangsprijs bedraagt twee gulden. FOTO: HENK VAN DEf 1 P< Schuttersdebuut van burgemeester VOORHOUT Burge- meester M. de Goeij- Smulders van Voorhout maakte gisteren haar de buut als schutter bij de Voorhoutse schietvereni ging Sint Hubertus. Ze was bovendien de eerste vrouw die mee mocht schieten bij de jaarlijkse wedstrijden van de vere niging die traditioneel worden gehouden op „Koppermaandag", de tweede maandag in het nieuwe jaar. Al even traditioneel is dat de burgemeester beschermheer of -vrouwe is van de vereniging die 50 uitsluitend mannelijke leden telt en die dit jaar 70 jaar bestaat. Daarbij hoort dat de beschermvrouwe het hele wedstrijdprogramma op Kop permaandag mee afwerkt. Sa men met voorzitter Ad Deute- kom, tevens schutterskoning van 1990, opende mevrouw de Goeij het schietfestijn. Helaas wist zij tijdens haar schietde- buut geen punten te verzame len, maar zag wel kans de vo gel te raken. Wat op zich toch niet erg „schutterig" was, aan gezien het doelwit, een houten vogel, op grote hoogte van een paal in de wind hing. De nieuwe schutterskoning Burgemeester M. de Goeij maakte haar schuttersdebuut. Ze was bovendien de eerste vrouw die mee mocht schieten bij Sint Hubertus. FOTO: HENK VAN DEN ENDE werd Frans Goudsmit. Hij ver overde de felbegeerde titel door het afschieten van li chaamsdelen van de vogel. Hij behaalde daarmee zeventien punten. Tweede werd Ed Rib- berink met tien punten en als derde eindigde Nol Verkleij met negen punten. Ook de politie krijgt op Kop permaandag de gelegenheid te laten zien wat ze met het ge weer presteert. Aangezien de mannen van de Hermandad assisteren bij het vogelschieten en zorgen voor de veilige af wikkeling daarvan, wordt voor hen een binnenwedstrijd georganiseerd. Daarbij werd P. van Boxtel winnaar met 54 punten, tweede P. Vrijburg met 52 punten en J. Hak be zette met 48 punten de derde NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij- kerhout zal een door de vereniging Dorpsbehoud te organiseren milieu markt gaan subsidiëren. Dat adviseerde gister avond de commissie wel zijn. De hoogte van de subsidie moet nog nader worden bepaald. Dorpsbehoud vraagt 2000 gul den als bijdrage aan iets wat volgens verenigingsvoorzitter Jaques Warmerdam een groot schalig en divers gebeuren moet worden. „Het hele marktplein moet vol, niet al leen met kramen van ideele instellingen zoals Greenpeace maar ook kleinschalige com merciële instellingen uit de ei gen omgeving zoals Edelweiss en de Noord wijkse kwekerij Yggdrasil en restaurant Wik ke. En er moeten attracties zijn voor kinderen om zo de ouders hier te krijgen," aldus Warmerdam. „Van de Bavo hebben we de kinderboerderij, de kaarsenmakerij en de pot tenbakkerij gevraagd te ko men. Er moeten niet alleen folders worden uitgedeeld maar het hele plein moet brui sen. Er zal muziek worden ge organiseerd door de Folkclub." Er is echter nog niets defini tief geregeld. Volgens Dorps- behoudmedewerkster Joke Vogel zijn inmiddels dertig uitnodigingen de deur uit ge gaan naar instellingen en be drijven. „Als blijkt hoeveel er reageren, weten we waar we aan toe zijn. We gaan uit van dertig kramen en die willen we gevuld hebben," aldus Vo gel. Helaas bleek de Dorpsbehoud nog maar 900 gulden in de kas te hebben omdat er de afgelo pen tijd diverse evenementen waren georganiseerd. Ter ge legenheid van het tienjarig be staan worden nu plannen ont wikkeld voor de milieumarkt. Vandaar dat Dorpsbehoud om 2000 gulden vraagt aan de ge meente. In een ambtelijk ad vies aan de commissie welzijn werd dit verzoek afgewezen omdat de gemeente nu een maal nooit subsidies verstrekt voor festiviteiten ter gelegen heid van jubilea. Maar al direct bij het bekend worden van de plannen van Dorpsbehoud liet milieuwet houder Heemskerk enige tijd geleden doorschemeren dat hijzelf wel wat voelde voor zo'n evenement, 'en dat de ge meente dan zelf ook met een voorlichtingskraam wilde ko men. Gisteren bleek de com missie welzijn er precies zo over te denken. Het geld zou dan uit de milieupot moeten komen. Joke Vogel noemde het na afloop van de vergade ring opvallend dat alle partijen zich achter het intitiatief had den gaschaard. „Tien jaar gele den waren we nog een tegen stelling. nu werken we samen. Daaraan kun je zien wat er al lemaal in die tijd veranderd is," aldus Vogel. DEN HAAG/NOORD WIJK - Een 44-jarige hulpportier van de Noord- wijkse discotheek Club'71 en zijn 31-jarige collega van The Champ waren gisteren de centrale figu ren in een strafzaak, die voor de Haagse politie rechter N. Schipper dien de. De mannen stonden terecht wegens mishande ling en geweldpleging. De rechter deelde een geld boete en voorwaardelijke celstraffen uit. Het was 27 februari om drie uur 's nachts in Club '71. Het 900-koppige publiek had car naval gevierd. Op een zeker moment kregen twee vrouwen ruzie. De portier van The Champ, aanwezig met een groep medewerkers van The Champ, die allemaal gekleed waren in Amerkaanse voetbal kleding, meende zich met de ruzie te moeten bemoeien. Een andere man trad in dezelfde rol. Daarop sloeg de portier van The Champ de andere man. The Champ-portier werd vervolgens door vrienden weggehaald, maar keerde later terug naar het strijdgwoel. De bedrijfsleider van Club'71 had inmiddels op de alarmbel gedrukt. Daarop verschenen en portier en de hulpportier van Club'71 ten tonele. Volgens officier van justitie, F. gelost. Slits, is de hulpportier j hardhandig te werk Hij moet met een knuppeltje op het publin geslagen hebben. Ook hkt volgens getuigen buital man een aframmeling g met het knuppeltje. „Er staan daar 900 man! zaak. Je moet snel op» verweerde de hulpportit voor de rechter. „Elk jg het knokken met carna[_ moeten weg. zo gauw ni_ weg, anders gaan ze L verder. Dat heb ik al al meegemaakt". De hulmj is reeds 10 jaar in funcw „De grenzen van de no® lijke verdediging zijn® schreden", meende de Hij bestrafte de hul® met 1000 gulden boete I voorwaardelijke geva straf van twee wek rechter zei rekening te gehouden met „de mfl positie van de portier". Hij noemde de andei» dachte „de aanstichter 'e ellende". Deze kreeg 1 o gevangenisstraf voor' j lijk en 40 uur dienstve e De vonnissen waren j gelijk aan de voorstel ;i de officier van justitie. De rechter raadde de 1 tier nog aan om met e drijfsleiding van Clubje gaan praten. „Iedereee goed beseffen dat porti» slaan, bestraft worde e mag niet zo zijn dat poi maar op los slaan." Vo i rechter moeten proble andere manieren woH ZEVENHOVEN Een 24-jarige werknemer van een mersbedrijf aan de Kousweg in Zevenhoven is gistel rond tien uur door een valpartij gewond geraakt. De i komstig uit Uithoorn, viel van de zolder naar beneden betonvloer. Hij liep een hoofdwond en een zware herse E ding op. Hij is onder doktersbehandeling gesteld. De ai spectie is ingeschakeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12