,eidse Rechtswinkel stopt icties tegen kamerbureaus Waardig afscheid Piet Kunst van Streekmuziekschool ALLER LEIIDS) e IXD: geld stadskabei e ïiet voor referendum ilDEN OMGEVING £cidóG(2om<mt MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGINA 7 ;iDEN De VVD-fractie in de Leidse raad vindt „uiterst ongewenst" dat er 14.500 gulden van de skabel wordt gebruikt voor het maken van een irlichtingsfilm over het referendum. De liberalen Hen bij de eerstvolgende raadsvergadering aan- ,nde maandag daar vragen over stellen. Volgens ■tievoorzitter Th. van der Nat moeten abonneegel- van de stadskabei alleen worden gebruikt waar in ze bedoeld zijn. Volgens de VVD is dat het tegen zo laag mogelijk bedrag doorgeven van een radio- TV-pakket alsmede een vergroting van het aantal '-kanalen. Verder is het volgens de Leidse liberalen •idisch niet mogelijk geld van stadskabei naar voor- jiting over te hevelen. Daarom vraagt Van der Nat :h af of deze uitgave niet in strijd is met de beginse- van behoorlijk bestuur. Concluderend wil de VVD het besluit wordt teruggetrokken. Hagenaar richt ravage aan in winkelcentrum LEIDEN Een 21-jarige Hagenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een enorme ravage aangericht in het winkelcentrum Diamantplein. De politie kreeg rond half vier een melding over een inbraak. Buurtbewoners hoorden stevig glas gerinkel. De politie ontdekte ter plaatse bleek dat een ingang van het centrum geopend was. Een man probeerde weg te komen. De agenten haalden hem in en hielden hem aan. Hij had alleen een grote hoeveelheid kleingeld op zak. De agenten troffen echter een chaos aan in het winkelcen trum Van acht winkels waren de ruiten of deuren met grof geweld vernield. De snijmachines van een slagerij werden bijvoorbeeld gebruikt om de ruiten van een fotozaak in te gooien. De buit van de Hagenaar bedroeg enkele honderden guldens wisselgeld. Greep in geldkist LEIDEN Een bedrag van 1800 gulden is za terdagavond gestolen bij garage Janson aan het Levendaal. De pompbediende was rond elf uur in gesprek met een klant. Opeens zag hij een man de rij baan over rennen. Het glazen hók bij de pomp stond open. De deksel van het geldkistje ook. Het slot van het kistje was vernield. De be diende zette onmiddel lijk de achtervolging in, maar de dief wist via de Rijnstraat te ontkomen. Jongen breekt been bij val LEIMUIDEN Een 11-jarige jongen uit Kudelstraat brak za terdagavond omstreeks zeven uur zijn been bij een aanrijding op de Hoofdweg in Leimuiden. Het slachtoffertje zat achterop een bromfiets die werd bestuurd door een 35-jarige inwoner van Ter Aar. De brommer reed over het verlengde van de Hoofdweg, het dijkje in de richting Bilder- dam, raakte een auto en kwam ten val. De politie Alkemade zoekt getuigen van het ongeval. Met name wordt gezocht naar de bestuurder van een taxi die rond dat tijdstip over het dijkje reed. Telefoon 01713-14400. Magazine over Leiden in 1991 LEIDEN Voor de tweede maal in successie verschijnt dit jaar een magazine voor economie, cultuur en toerisme, getiteld Leiden 1991. Het magazine is een gezamenlijke uitgave van de gemeente Leiden en uitgeverij GIN (Ge meentelijke Informatie Nederland). Het boekje bevat in formatie over Leiden, de economische situatie, een evene mentenoverzicht en foto's over specifieke plaatsen en ac tiviteiten in de stad. Zakenrelaties die het boekje ontvan gen krijgen artikelen voorgeschoteld als „Kantoren op een kermisterrein" (Schuttersveld), „Bedrijvenpark Roomburg" en „De jonge jaren van Rembrandt in Lei den". Een samenvatting in het Engels, Duits en Italiaans is achterin opgenomen. Het boekje wordt in een oplage van 20.000 verspreid via gemeente, vvv's, hotels, het bedrijfsleven en zakelijke in termediairs. Ook vanuit het buitenland is al belangstel ling getoond. De presentatie van Leiden 1991 vond van middag plaats tijdens de nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur in De Waag. Man gewond na val van steiger VOORHOUT Een 39-jarige inwoner van Oegstgeest is za terdag gewond geraakt na een val van een bouwsteiger. De man had aan een gebouw aan de Herenstraat schoonmaak- werkzaamheden verricht en wilde naar beneden klimmen. Vermoedelijk omdat de spijlen glad waren als gevolg van de regen gleed de man uit en viel hij naar beneden. De Oegst- geestenaar liep kneuzingen aan zijn gezicht en bovenli chaam op. Hij is per amnbu- lance overgebracht naar het Elizabethziekenhuis in Leider dorp. '[LACHTEN OVER INSCHRIJFGELD BLIJVEN UIT EIDEN De Leidse Jechtswinkel is gestopt 4et haar acties gericht te- |n de Leidse kamerbe- tddelingsbureaus Ka- èjerraad aan de Narm- fraat en Hogeland aan de jiddelstegracht. Dat ver- flde C. Huussen van de •chtswinkel gistermid- kg. Over Kamerraad ble- fn de verwachte klach- over de hoge inschrijf- fclden uit. Directeur Turk Hogeland werd om |e reden in augustus ver- ferdeeld. bezwaren van de rechts winkel tegen de twee bureau's waren voornamelijk gericht op de hoogte van het inschrijfgeld dat kamerzoekenden moesten betalen. Kamerraad vroeg 45 gulden wat volgens de ge meentelijke vergunning 35 gulden te veel is. Hogeland dat niet eens over de in 1988 inge stelde vergunning beschikte, vroeg maar liefst 60 gulden. Daarom kondigde de in de Ke- telboetersteeg gevestigde rechtswinkel acties aan tegen de kamerbemiddelaars. In het geval van Kamerraad wilde de rechtswinkel klach ten verzamelen. Als genoeg klachten bijeen zouden zijn ge sprokkeld. dan zou de ge meente Leiden gevraagd wor den de vergunning van het bureel in te trekken. „Er kwamen maar enkele klach ten binnen en dat is begrijpe lijk. Als de nood van iemand hoog is om aan een kamer te komen is hij of zij snel geneigd het inschrijfgeld te betalen en veel minder snel bereid een klacht te deponeren", aldus Huussen. Hoewel Kamerraad wel een bedrag vraagt dat ho ger is dan toegestaan wil de gemeente alleen ingrijpen bij excessen. Het soort excessen waar de rechtswinkel tever geefs naar heeft gezocht. Rechtzaak Hogeland werkte zonder ver gunning. Pas in augustus van het vorig jaar, nadat de ge meente een rechtzaak tegen het bureau aanspande, kwam daar een einde aan. Directeur Turk werd tot duizend gulden boete veroordeeld en het bu reau moest dicht. Huussen be twijfelt echter of Hogeland daadwerkelijk gestopt is met kamerbemiddeling. „Hier en daar", duikt volgens hem nog wel eens een advertentie van het bureau op. Het uitzoeken daarvan zal voorlopig het laat ste zijn dat de rechtswinkel te gen de commerciële kamerbe middelaars onderneemt. De beide kamerbemiddelings bureaus waren vanmorgen niet voor commentaar bereik baar. vJ'erkzaamheden |)osterstraat i Trompstraat eginnen vandaag IIDEN Met de herinde- ig en verharding van de .terstraat (tussen Evertsen- raat en Trompstraat) en de impstraat (tussen Van nifceykstraat en de Zijlsingel) fordt vandaag een begin ge laakt. Aannemer Stuifzand uit Leiden voert het werk it dat in totaal acht weken it duren mits het redelijk er blijft. Er wordt begonnen de Oosterstraat. Daarna is Trompstraat aan de beurt. ;t werk duurt in iedere weken. Bewoners de straten worden ver- icht hun auto en huisvuil ge durende de werkzaamheden gens anders neer te zetten, iet het vernieuwen van de lering in de Evertsenstraat lussen Munnikenstraat en J/an Speykstraat) wordt ook n leze week een begin gemaakt. lie werkzaamheden gaan vier J 'eken duren: Ook de bewo- e ers van deze straat worden )5 erzocht hun auto en huisvuil jdelijk elders neer te zetten. -eidenaar mishandeld EIDEN Een 19-jarige Lei- enaar is in de nacht van za- irdag op zondag ernstig mis- andeld in het Terweepark chter het station. Omstreeks alf drie had de Leidenaar een orte woordenwisseling op het tation. In het Terweepark rerd hij plotseling aangeval- ?n door twee andere perso en. Hij moest zich met een oofdwond, afgebroken hoek- and en enkele kneuzingen op et lichaam onder doktersbe handeling stellen. De aanval lers waren tussen de 20 en 23 r iar. (atwijks jongetje •verleden ATWIJK Het 3-jarige jon- ?tje D.C. Guyt uit Katwijk, at woensdag in Rijnsoever in ijn woonplaats waarschijnlijk pelenderwijs in een vijver te 'ater raakte, is vrijdagnacht verleden. Het jongetje werd tog door zijn broer uit het wa- ir gehaald en gereanimeerd, laar moest zwaar onderkoeld 'orden overgebracht naar het iekenhuis. Daar kon hij niet "eer worden gered. Spektrum-afdelingen kunnen samengevoegd SASSENHEIM/STREEK De afdelingen ITC en AGC binnen het werkvoorzienings schap voor de Bollenstreek Het Spektrum kunnen zonder grote problemen worden sa mengevoegd. Dat concludeert het onderzoeksbureau Krekel Van der Woerd Wouters (KWW), dat dit in opdracht van het Spektrum-bestuur heeft onderzocht. In het eerste onderzoeksrap port dat KWW naar aanlei ding van de problemen bij het werkvoorzieningsschap het licht deed zien, werd geadvi seerd de technische en grafi sche afdelingen van Het Spek trum niet samen te voegen. Een van de belangrijkste argu menten was dat het onverstan dig zou zijn het behoorlijk functionerende AGC te be trekken bij de problemen die binnen het ITC leefde. Door de benoeming van een nieuwe directeur bij het ITC zijn de problemen goeddeels de wereld uit. Een samenvoe ging van beide afdelingen, met het oog op aanstaande nieuw bouw in Voorhout waarbij bei de afdelingen onder één dak worden gebracht, is daarom nu wel mogelijk. Een belang rijk argument dat voor samen voeging spreekt is volgens KWW het feit dat op deze ma nier een bedrijfsdirecteur wordt bespaard. Het organisatiebureau advi seert de samenvoeging van de twee afdelingen 31 december 1991 te laten plaatsvinden. Is de nieuwbouw dan nog niet klaar dan moet de verande ring worden uitgesteld. Panorama van Leiden De Leidse zondagsschilder J. Bruins is bezig met het schilderen van een panorama van Leiden. Daarvoor heeft hij foto's geno men vanaf molen de Valk en aan de hand daarvan geeft hij een rond beeld op een plat vlak van de sleutelstad. De zijwand van een nieuwe uitbreiding van een restaurant aan de Pieterskerk- choorsteeg, vormt de achtergrond. De totale wandschildering meet zestien bij drie meter. Bruins koos voor het beeld van Lei den in de jaren vijftig. Zodoende staan er meer schoorstenen op de schildering dan er nu nog zijn, maar de Leiderdorpse flats aan de horizon kon hij daardoor juist wel weglaten. Bruins begon een aantal jaren geleden met het maken van ge schilderde prijslijsten voor cafees en restaurants. Ook maakte hij verfletters voor ramen en hier en daar een versiering. Als „hore- ca-schilder" heeft hij al heel wat werk afgeleverd maar zag hij ook een hoop weer verloren gegaan: „Als een zaak failliet ging of van interieur veranderde", aldus Bruins. Hij hoopt over twee we ken met zijn tot dusver grootste werk klaar te zijn. Volgens eigen zeggen het enige, geschilderde panorama van Leiden. FOTO: TEJO RINGERS Piet Kunst dirigeert bij zijn afscheid van de Streekmuziekschool het blokfluitensemble Praetorius. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Directeur Piet Kunst nam zaterdag op muzikale wijze afscheid als directeur van de Streekmuziekschool Lei den. Samen met zijn blok fluitensemble Praetorius en het koor Voces Lugdu- nenses gaf hij in de Taf- fehzaal van het Rijksmu seum van Oudheden een uitvoering van werken van componisten uit de renaissance en de twintig ste eeuw. Met de wereld première van 'Phantasy' van L. Samana gaf Kunst zijn afscheid een zeer fees telijk tintje. Kunst was 30 jaar, eerst als do cent, later ook als dirigent, en waarnemend directeur en ten slotte directeur, aan de Streek muziekschool verbonden. Wat zijn werk aan de muziekschool voor hem heeft betekend, gaf hij kort aan in een toespraakje. Duidelijker nog drukte hij dit uit in zijn afscheidsconcert. Met het Praetoriusensemble voerde Kunst onder andere twee 'Prelüden und Filgen' van Bach uit, een bewerking van een 'Intrada' uit de zes tiende eeuw van H.G. Lotz en een speciaal voor blokfluiten gemaakt arrangement van het bekende 'In the mood' van Glenn Miller. Een heel bijzonder onderdeel van het concert vormde de vertolking van 'Phantasy' van L. Samana. Dit achtstemmige, speciaal voor blokfluiten ge componeerde werk beleefde zaterdag in aanwezigheid van de componist zijn wereldpre mière. Voor de uitvoering van dit werk bleek nogal wat tech niek vereist te zijn. Wisselin gen in dynamiek, ritme in deze mengeling van middel eeuwse en oosterse klanken komen veelvuldig voor. Het Praetoriusensemble maakte er met de duidelijk dirigerende Piet Kunst een fraaie vertol king van. Met het koor Voces Lugdu- nenses bracht Kunst de 'Missa Mon coeur se recommande a vous' van de zestiende-eeuwse componist Ph. de Monte tot klinken. Het koor slaagde er met dit vijfstemmige werk uit stekend in de aanwezigen te boeien. Vooral het voortstu wende 'Gloria' sprak tot de verbeelding. Het concert werd besloten met een gezamenlijk optreden van ensemble en koor. Zij gaven een uitvoering van Psalm 100 'Jauchzet dem Herren, alle Welt' van H. Schütz. Het is een werk voor klein en groot koor. Het geheel is daarmee een achtstemmig werk. De uit voering was heel goed ver zorgd, wat niet in de laatste plaats kwam door de opstel ling. Kunst had het kleine koor met enkele fluitisten ach terin de zaal opgesteld. Die op stelling had een heel fraai ef fect. Afscheid lende toespraken, vergezeld van vele cadeaus. Als eerste voerde de heer Kohlbeck, wet houder van Oegstgeest en waarnemend voorzitter van de Streekmuziekschool. Hij sprak zijn waardering uit voor het vele werk van Kunst, eerst al leen als docent en de laatste ja ren als directeur, vaak, van wege de bezuiningen, onder benarde omstandigheden. De tweede spreker, de heer De Rhede, lid van de oudercom missie, gaf in zijn toespraak aan dat Kunst de blokfluit tot een waardig instrument had gemaakt, niet alleen op de ei gen muziekschool maar in heel Nederland. Vervolgens spra ken ook de heren Hermsen, afdelingshoofd lichte muziek, en Lourens, namens al het personeel, hun waardering uit voor de inspanningen van Voor de receptie begon, be reidden de huidige leden sa men met oud-leden van het ensemble Praetorius Kunst een verrassing. Zij speelden gezamenlijk het thema uit de 'Schilderijententoonstelling' van Moussorgski, heel toepas selijk gezien Kunsts interesse voor de beeldende kunst. Daarna richtte een van hen het woord tot Kunst. Het mu zikale gedeelte van de avond werd besloten met een reprise van het thema van de 'Schil derijententoonstelling'. Kunst kreeg een blokfluit overhan digd en werd uitgenodigd zelf mee te spelen, een uitnodiging waar hij gretig op inging. PETER VAN VEEN iUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard UltgeveriJ/Wavery Productions Expositie Ienke Kastelein exposeert in de LAK-galerie drie series fotowerken vanaf vandaag tot en met 15 februari. De fo to 's kenmerken zich door een sterke .ruimtelijke illusie en een bijzondere lichtwerking door het fotograferen van collages van stof. verf, licht en papier. De LAK-galerie is te vinden aan de Cleveringa- plaats 1. Expositie Dick Bakhuizen exposeert deze maand in de blauwe gang van het Holiday Inn Leiden. Bakhuizen, een gebo ren en getogen Leidenaar, maakt composities met een duidelijk symbolisch karak ter met vaak neo-symbolisti- sche trekken. Abstractie, mystiek en de vrouw zijn centrale begrippen. Inlichtin gen: telefoon 071-355430. plaats in de aula van het zie kenhuis gebouw 50) aan de Wassenaarseweg 6. De aanvang is 20.00 uur. Bingo Ba tak straat worden in de maand januari verschillende rond leidingen gehouden bij de ex positie Batak, Indonesië. De rondleidingen zijn op 8, 13. 15, 20. 22, 27 en 29 januari. Honderden voorwerpen, voor een deel uit eigen collectie, geven een beeld van de zes in Noord-Sumatra levende Batakgroepen. Aanvang om 14.00 uur, kosten 2,50Aan melden een kwartier voor aanvang bij de portier. Suiker P. Maaswinkel, medewerk ster van het klinisch gene tisch centrum van het AZL, verzorgt morgen een lezing over de erfelijkheid van dia betes. De bijeenkomst heeft De stichting Ouderenwerk Kooi- en Zeeheldenbuurt houdt morgen een bingomid dag bij Zijloever aan de Lage Rijndijk 129 in Leiden. Het spel met de balletjes begint voor de 55-plussers om 14.00 uur. Iedere woensdagmiddag is er klaverjassen. Voor in lichtingen: 071-233208 Film Angotee, een eskimo-jongen is de titel van de film die woensdag wordt vertoond in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aa de Steenstraat. Een Inuit-eskimo wordt ge volgd vanaf zijn geboorte tot het moment waarop hijzelf vader is geworden. De Inuits leven van de jacht. Aanvang om 15.00 uur. Entree drie gulden bovenop de toegangs prijs voor het museum. Ted Jansen trekt lijst VVD bij provinciale statenverkiezingen REGIO De Noordwijker Ted Jansen is lijsttrekker van de VVD voor de provinciale statenverkiezingen op 6 maart. Hij is sinds 1978 lid van pro vinciale staten en sinds 1982 gedeputeerde. In die functie is hij nu belast met de portefeuil les verkeer en vervoer en ruimtelijke ordening. Jansen komt uit het bedrijfs leven en was voordat hij gede puteerde werd, jarenlang wet houder van Noordwijk. Twee de op de lijst is gedeputeerde Irma Günther uit Den Haag. Zij wordt gevolgd door Henk van der Goot uit Nieuwerkerk aan den IJssel. De nieuwe bur gemeester van Rijneveld, Maarten Boelen uit Rijnsater- woude, neemt een zevende plaats in. Andere streekgenoten zijn Koos Nolten uit Wassenaar op de twaalfde plaats. Annette van der Most-de Ridder uit Nieuwkoop op de negentiende en Helen Graniewski-Weer- man uit Zoeterwoude op de eenentwintigste stek van de kieslijst. De Zoeterwoudenaar Cees van der Sluis sluit met nummer 25 de lijst. In de huidige staten van Zuid- Holland bezet de VVD 15 van de 83 zetels.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7