Saddam onzekere factor bij diplomatieke oplossing Golf Dreigende taal van Bush en Saddam Husayi Gorbatsjov wil herverdeling beheerde grond Stemerdink: Schepen terugtrekken bij oorlog in Golf Verzet Somalia lanceert beslissende" aanval BUITENLAND fceidóvQowiarit MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGIN Marktgerichte organisatie gaat de Comecon vervangen MOSKOU De Comecon, de 41 jaar geleden opge richte handelsgemeenschap van communistische lan den, wordt volgende maand formeel ontbonden. Er komt een marktgerichte vervanger voor in de plaats. Het dagelijks bestuur van de gemeenschap heeft dit zaterdag in Moskou besloten. Het besluit werd met in gang van 1 januari ingeluid met de overgang naar een omwisselbare munt, hetgeen het voornaamste ob stakel voor aansluiting bij de wereldmarkt uit de weg ruimde De marktgerichte organisatie krijgt de naam Organisatie voor Internationale Economische Samen werking. In de huidige Comecon werken Cuba, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Hongarije, Mongolië, Po len, Roemenie, Vietnam en de Sovjetunie samen. Oost-Duits.and verliet vorig jaar bij de Duits een wor ding de gemeenschap. De Comecon werd in 1949 op gericht om een beschermde markt in het leven te roepen voor landen met een centrale planeconomie. Landsbergis als pianist Omdat hij toch in Oslo was voor een seminar heeft de Litouwse president Landsbergis de gelegenheid aangegrepen dit weekeinde een nieuwjaarsconcert in de Noorse hoofdstad bij te wonen. Tot verrassing van de luisteraars speelde hij zich zelf een compositie van een Litauwse componist te spelen. STALIN HAD DUBBELGANGER MOSKOU Josef Stalin, die voort durend bevreesd was voor een aan slag op zijn leven, had een dubbel ganger. Het was een joodse boekhou der die bij verschillende gelegenhe den de rol van Sovjet-dictator heeft gespeeld. Na de moord in 1934 op een lid van het Politburo liet Stalin zijn geheime dienst op zoek gaan naar een stand-in die men vond in de Oe kraïne. Een team van chirurgen, kappers en kleermakers moest het uiterlijk van de boekhouder vervol maken in een datsja even buiten Moskou. Na gedane arbeid werden zij geliquideerd. De dubbelganger sprak het volk toe in plaats van Stalin, die gedurende vele jaren bijna nooit in het openbaar verscheen. Thatcher in club anti- P' Europese parlementariersjel LONDEN De voormalige Britsef mier Margaret Thatcher heeft Britse zondagskranten in toegesl voorzitter te worden van een groep? servatieve en Labour-parlementarieif zich verzetten tegen een federaal Eul De organisatie staat bekend als de B Groep. In Brugge sprak Thatcher 2 1988 uit tegen volledige politieke èei ding in Europa een Europese 1 verzet leidde tot een breuk in het 1 kabinet waarop Thatcher op 28 noveJ het leiderschap van de partij en het]1 miersambt neerlegde. Haar jongste? kan gezien worden als een uitdaging!! de meer verzoenende toon die haar 0||[ ger, John Major, ten aanzien van de ff pese politieke en economische eenwow aanslaat. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Bron nen beklemtonen dat het streven naar een diploma tieke oplossing in het Golfconflict een 'probeer sel' is en dat Saddam Hu- sayn zelf de meest onze kere factor is in de po ging. De regering van Ku- wayt zou echter nieuwe signalen hebben afgege ven dat het bereid is tot een later vergelijk met Irak, omdat het Kuwayt veel waard is een oorlog en daarmee verdere afta keling van dat land te voorkomen. In Washington zei een mede werker van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken James Baker gisteren: „Als Kuwayt instemt met een deal met Irak na de terugtrek king. natuurlijk zal de VS dan niet tegen zijn. En als er een Arabische top moet komen, bij voorbeeld in Lybië, om zo'n deal te sluiten, natuurlijk zal de VS dan niet tegen zijn. En als Amerika nogmaals zijn standpunt moet herhalen dat er na de volledige ontruiming door Irak van Kuwayt op een geschikt tijdstip een algehele vredesconferentie voor het Midden-Oosten moet komen, Hoewel de verveling bij de geallieerde troepen in het Golfgebied zo nu en dan toeslaat zijn er ook vaak genoeg momenten waarbij de handen flink uit de mouwen moeten worden gestoken. Zo de den enkele Britse soldaten gisteren de nodige moeite om een truck uit te graven die vast zat in het zand. natuurlijk zal Amerika dat dan doen". De zegsman wees er echter op dat een en ander zou neerko men op een totale afgang van Saddam Husayn en dat het aan Saddam zou zijn om te proberen zulks als een 'over- winningLte verkopen aan zijn eigen bevolking. De Iraakse leider toonde gisteren in een tv-toespraak geen enkele be reidheid tot een compromis en herhaalde dat Kuwayt voor goed een provincie van Irak is. Tegelijk echter beklemtonen Saddams diplomaten, zoals Iraaks ambassadeur Al Mas- had in Washington, dat Irak „flexibel" is en over alle con flicten in het Middden-Oosten wil onderhandelen. Bronnen in Washington zien in de aan drang van Irak op een Arabi sche conferentie in Lybië een mogelijkheid dat Irak bij die gelegenheid een voorwaarde lijke terugtrekking uit Ku- foto: afp wayt zou willen formuleren. Een groot probleem voor het huidige diplomatieke offensief is overigens de tijd. In zijn ra diorede beklemtoonde presi dent Bush zaterdag dat lang wachten met oorlog na 15 ja nuari als het VN-ultima- tum jegens Irak afloopt on verantwoord zou zijn omdat een nog dieper ingegraven Iraaks leger in Kuwayt de strijd nog bloediger zou ma ken. Bovendien wil Bush niet door Saddam op sleeptouw worden genomen nadat Baker woensdag in Genève met zijn Iraakse collega Aziz zal heb ben gesproken. Bush verklaar de zaterdag dat Baker zich in Zwitserland zal beperken tot het persoonlijk overdragen van de boodschap: „Vertrek uit Kuwayt, onvoorwaardelijk en onmiddellijk, of reken op verschrikkelijke gevolgen". Niettemin zou Irak het Bush moeilijk maken als Aziz in Ge nève zou voorstellen dat Baker bij wijze van follow-up Sad dam ontmoet in Bagdad of el ders. De politieke druk binnen en buiten de VS op Bush om op dat voorstel in te gaan, zou groot zijn, terwijl het gevaar voor de VS is dat de interna tionale coalitie tegen Irak uit een wordt gespeeld en dat de motivatie van de Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië al te zwaar wordt beproefd. Ook de mogelijkheid van een trage en slechts gedeeltelijke terugtrek king van Irak uit Kuwayt zou Washington voor een groot di lemma plaatsen. Eerder heeft Bush geweigerd om Baker pas vlak voor 15 ja nuari naar Baghdad te sturen omdat Saddam met die timing de VN-embargodatum politiek en militair onschadelijk zou willen maken. Echter, ook za terdag herhaalde Bush weer dat 15 januari niet noodzakelij kerwijs het begin zal zijn van een militaire actie". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Afgelopen weekeinde liet het PvdA-ka- merlid Stemerdink weten dat de Nederlandse schepen zich uit de Golf moeten terugtrek ken als het op vechten aan komt. Volgens Stemerdink kan er ook geen sprake van zijn dat Nederlandse legereenheden naar het crisisgebied gaan. Zijn collega Melkert nuanceer de deze uitspraken gisteren in diverse radio-uitzendingen. Volgens Melkert hangt veel af van het gesprek tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker en zijn Iraakse collega Aziz. Pas dan wordt duidelijk hoe groot de Nederlandse bijdrage dient te zijn. Ook Melkert is echter niet gecharmeerd van het zen den van grondtroepen. Voor het CDA is nu al helder wat er moet gebeuren. De CDA-woordvoerders Van Weezei en De Hoop Scheffer vinden dat Nederland de mili taire bijdrage moet uitbreiden. „Alleen met internationale so lidariteit kan de druk op Irak maximaal worden gehouden", aldus beide zegslieden. Duidelijkheid op korte termijn voor het personeel is volgens de christelijke vakbond voor militairen ACOM zeker ge wenst. De ACOM wil dat er een einde komt aan alle specu laties over de Nederlandse deelname. Ook D66-fractielei- der Van Mierlo meent dat het kabinet snel moet beslissen. Volgens Van Mierlo moet de wereld laten zien dat Irak ie dereen tegen zich heeft en dat de geallieerden allen bereid zijn de strijd aan te gaan als uiterste middel. In het tv-programma Het Ca- pitool zei luitenant-generaal Van der Vlis, commandant van het Eerste (en enige) Le gerkorps van Nederland, dat zijn troepen het meest geschikt zijn voor uitzending naar de Golf-landen. „Dan bedoel ik een brigade. Daar zit alles op en aan", aldus Van der Vlis. „Maar dan spreek je wel over vijfduizend man". In hetzelfde programma stelde CDA- woordvoerder Van Weezei dat Nederland „niet met de staart tussen de benen mag vluch ten". Van Weezei en diens partijgenoot minister Van den Broek (buitenlandse zaken) kregen overigens zware kri tiek, van de Vlaamse socialist Vandenbrouoke. Volgens de Belg hebben Van den Broek en het CDA „een anti-Europe- se houding" en volgen zij min of meer blindelings het Ame rikaanse en Britse beleid. Van- denbroucke verdedigde het standpunt van zijn regering dat erop neerkomt dat de Bel gische marine zich terugtrekt als er een oorlog uitbreekt. Duitsers staan bij de balie van Lufthansa op het vliegveld van Tel Aviv te wachten op een ticfcn waarmee ze Israël kunnen verlaten. De Duitse regering riep uit voorzorg landgenoten op Israël vi di de 15e januari te verlaten. FOTO:|m WASHINGTON/BAGH DAD De Amerikaanse president Bush en de Iraakse leider Saddam Husayn hebben het week einde benut om elkaar nog eens duidelijk te ma ken dat zij inzake de Golf crisis niet van plan zijn van hun eerder ingeno men standpunten af te wijken. De hernieuwde standpuntbepaling kwam drie dagen voordat de mi nisters van buitenlandse zaken van beide landen, Bush en Aziz, elkaar in Genève ontmoeten. Baker zal in het gesprek met Aziz opnieuw benadrukken dat de VS willen dat de Iraak se troepen uit Kuwayt ver trekken of „de verschrikkelij ke gevolgen moeten aanvaar den". President Bush zei dat 15 janu ari weliswaar de deadline was voor Saddam om zijn leger te rug te trekken, maar niet „voor onze eigen troepen". Als het VN-ultimatum afloopt zal hij niet noodzakelijkerwijs on middellijk het bevel tot de aanval geven. Saddam Husayn liet op zijn beurt weten er niet over te denken Kuwayt op te geven. Gekleed in gevechtstenue be nadrukte hij dat de verovering van Kuwayt „definitief" is. Hij zei dat Irak vecht „tegen de Amerikaanse regering, haar zionistische handlanger Israël en tegen alle slechte mensen die zich bij hen hebben aange sloten". „Maar de overwinning is zeker", aldus Saddam. Irak wees zaterdag het aanbod vóór een gesprek met een af vaardiging van de Europese Gemeenschap af. Het Iraakse persbureau INA citeerde de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Baghdad die meldde dat mi nister Aziz de EG zijn veront schuldigingen had aangeboden voor het niet aanvaarden van de uitnodiging. De EG had een dag eerder Aziz voor donder dag 10 januari in Luxemburg uitgenodigd voor een ontmoe ting met de ministers van bui tenlandse zaken van Luxem burg (de huidige EG-voorzit- ter), Italië (de voorgaande voorzitter) en Nederland volgende voorzitter). De Israëlische premier Shai hoopt ondanks de felle r van Saddam op een vreeda regeling. Shamir zei ook reid te zijn de Arabische ders in Jeruzalem te ontv gen om te praten over vi in het Midden-Oosten. Hij dat alle meningsverschillen het Midden-Oosten bespro kunnen worden wanneer een oplossing voor de Golfi sis wordt bereikt. Maar weigerde een verband te gen tussen de bezetting e Israël van de Westelijke daanoever en de Gazast< en de invasie in Kuwayt Irak. De regering in Bonn heeft Duitsers die in Israël verl ven gevraagd het land te laten met commerciële vlu ten totdat de situatie in Golf duidelijk is. De luc vaartmaatschappij Lufthai is verzocht genoeg plaatsen schikbaar te stellen van re gers die het land verlat Volgens het ministerie het om een voorzichtighei maatregel in afwachting 15 januari. MUQDISHO De opstande lingen van het Verenigde Na tionale Congres (USC) in So malia hebben een „beslissen de" aanval geopend op het mi litaire vliegveld bij Muqdisho waar president Mohamed Siad Barre zich zou hebben ver scholen Regeringssoldaten zouden inmiddels massaal de Somalische hoofdstad ont vluchten. Dat hebben verte genwoordigers van het USC in Rome gisteren bekendge maakt. Volgens Italiaanse, vluchtelingen heeft president Barre zich niet teruggetrokken in een bunker bij het militaire vliegveld van Muqdisho maar zit hij nog steeds in het presi dentiële paleis. Het paleis zou worden verdedigd door rege ringssoldaten; de rest van de hoofdstad is volgens gevluchte ooggetuigen in handen van op standelingen. Twee Italiaanse transportvliegtuigen die bui tenlanders uit Muqdisho wil den evacueren konden gisteren als gevolg van de gevechten niet landen. De vliegtuigen met aan boord een medische hulpploeg keerden terug naar hun basis in Mombasa, in het zuidoosten van Kenya. Van daag is een volgende evacua tiepoging ondernomen. Meer 'dan 400 buitenlanders konden zaterdag wel in veiligheid wor den gebracht met behulp van Italiaanse vliegtuigen en Ame rikaanse helikopters. De Ame rikanen voltooiden zondag de evacuatie van ongeveer 200 landgenoten en buitenlanders. Het internationale Rode Kruis heeft alle stafleden uit de So malische hoofdstad Moqdisho geëvacueerd vanwege de hevi ge gevechten die daar aan de gang zijn. Inventariseren Een lid van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina in ventariseert de schade van een Israëlisch bombardement op stellingen bij de stad Sidon. Zes Israëlische F-16 gevechts vliegtuigen vielen gisteren kampen aan bij de Zuid-Liba- nese stad. Volgens de Libane se politie zijn daarbij zeker drie guerrillastrijders gedood en vijf gewond geraakt. In het gebied rond Sidon zijn vooral de Fa- tah-Revolutionaire Raad, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en het Democra tisch Front voor de Bevrijding van Palestina actief. foto: epa DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE 791 Door een onzichtbare hand geleid zetten de duiven koers naar de Dam. In scheervlucht duiken zij dan naar beneden en laten boven het plein de bommetjes los, die met een doffe knal uit elkaar spatten met een hevige rookontwikkeling. Het Is nog vroeg in de ochtend, maar een krantenverkoper op de hoek van het Rokin slaat alarm en even later komen met gillende sirenes brandweerauto's aanrijden. Dikke rookwolken onttrekken het Paleis en de Nieuwe Kerk aan het gezicht. Niemand begrijpt er iets van, want vuur is nergens te zien. De brandweerleiden zetten hun rookmaskers op en spoedig hierna stort een vloed van water zich uit op de rookwolken. Ja, Lupardi heeft niet kunnen voor zien, dat de brandweer er zo spoedig bij zou zijn, want water kan hij bij deze proefneming niet gebruiken. Inmiddels is ook burge meester d'Ailly op de Dan aangekomen, evenals de hoofdcom missaris van politie, de heer Kaasjager en de commandant van de vrijwillige hulppolitie, Henk van Laar. Zij zien elkaar wanhopig aan: welke ramp voltrekt zich nu over Amsterdam? Major: „Recessie Britse economie" LONDEN De economie van Groot-Brittannië verkeert in een recessie en het zal wel enkele maanden duren voordat daar een einde aan komt. De recessie is echter niet zo ernstig als aan het begin de jaren tachtig. Dit heeft de Britse premier, John Major, gisteren verklaard in zijn eerste grote tv-interview. Hij ver klaarde verder dat er duidelijk tekenen zijn die wijzen op een vermindering van de inflatie. Dat betekent dat de rente binnen afzienbare tijd omlaag kan. Op het ogenblik bedraagt de inflatie 9,7 procent. Major en zijn minister van financiën Norman La- mont hebben steeds gezegd de rente hoog te zullen houden tot dat de inflatie vermindert. De premier voorziet in de komende maanden een toeneming van de werkloosheid. In november steeg het aantal werklozen in Groot-Brittannië met 57.600 tot ruim 1,76 miljoen. Major herhaalde niets te voelen voor een de valuatie van het pond sterling en voor een uniforme munteen heid in de Europese Gemeenschap. Honderden doden in Sudan en Rwanda KHARTUM Regeringstroe pen hebben in Sudan 103 re bellen van het Volksbevrij dingsleger gedood, zo meldde een Sudanees persbureau gis teren. De doden vielen vrijdag tijdens een veldslag in de buurt van het zuidwestelijk gelegen Gabal Mansura. Daar zouden de regeringstroepen een kamp van de rebellen overvallen hebben. Zes rege ringssoldaten kwamen om het leven. MOSKOU Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft zaterdag de distribu tie van slecht beheerde grond onder prive-eigena- ren verordend om de voedselvoorziening in het land te verbeteren. Tege lijkertijd heeft Boris Jelt- sin, de leider van de Rus sische Federatie een ruzie met Gorbatsjov kunnen sussen door te zeggen dat zijn republiek de grootste bijdrage zal blijven leve ren aan de Sovjet-begro ting. Jeltsin zei echter meteen dat Rusland de bijdrage aan de be groting van de Sovjetunie met een kwart zal terugbrengen. Dit percentage ligt aanzienlijk lager dan de 85 procent waar toe het parlement van de Rus sische Federatie twaalf dagen geleden besloot, maar de maat regel is een duidelijke waar schuwing aan Gorbatsjov de Russen hun economia macht kunnen gebruiken hun eisen inzake grotere on hankelijkheid kracht bij te n ten. de bijdrage van Rusla bedraagt nu 80 miljard roei (215 miljard gulden). Het komende half jaar zal regering een inventarisa maken van stukken grond volgens persbureau TA! „niet rationeel" worden 1 heerd door staats- en collect! ve boerderijen. De slecht b heerde grond zal worden g ven aan „zelfstandige boere pachters, agrarische coopei ties en individuen". De ma 'regel is bedoeld om de selsituatie in de Sovjetiunie verbeteren. De voorzitter van het pari ment van de Sovjetunie, An toll Loekjanov, meent Edoeard Sjevardnadze op post moert blijft als Sovjet-i nister van buitenlandse zakt In een interview zei hij: zijn geen grote verschillen vi mening tussen Sjevardnad en het parlement". Pil helpt bij zwangerschap LONDEN Het klinkt zeer vreemd, maar de anticonceptie-] kan ook zwangerschap bevorderen. Bij een onderzoek in e Londens ziekenhuis is gebleken dat bij vrouwen, die enkele v ken de anti-conceptiepil slikken voordat ze proberen via de re geerbuismethode zwanger te worden, de kansen op een bal stijgen. Tien van de zeventien vrouwen die de pil namen raai ten zwanger nadat het bevruchte eitje bij hen was ingeplai Van de dertien vrouwen die de pil niet gebruikten, waren' slechts twee bij wie de reageerbuismethode succes had. Door b gebruik van de pil produceren de vrouwen volgens de onderzff kers meer eitjes, waardoor de kansen op bevruchting stijgen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4