OV-treinfeest ontaardt in chaos s cy tutoyeren in het café mag niet meer onlicht bij intersport 3vaarlijk oor ogen NS DEELT STUDENTENHAVER UIT X, Hoofdagent gewond door schot uit dienstwapen tl* JNENLAND CcidóeGouoant MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGINA 3 ftTE NA GIJZELING TSNAPTEN GEPAKT ;ECHT Twee gedetineerden, 18 en 19 jaar hebben zaterdagavond korte tijd een groeps- r van het Pieter Baancentrum (PCB), de psy- rische observatiekliniek van Justitie in cht, gegijzeld om te kunnen ontsnappen. De psleider kreeg een mes op de keel en en werd rongen de deur te openen. Buiten lieten ze de psleider los en renden weg naar de nabijgele- ipoorbaan. Twee bewakers van het PBC zetten t de achtervolging in en kregen op de spoor- een van de gedetineerden te pakken. De in- e, leis gealarmeerde politie zette een groot gebied jom het PBC af en begon een zoekactie. Na kwartier spoorde een politiehond ook de twee- ian op. Hij had zich verstopt tussen de spoor- en de tuinen van de huizen er naast. De twee ben zijn ingesloten in het hoofdbureau van po- De groepsleider bleef ongedeerd. Puinhoop na ontploffing Een voorbijganger bekijkt de puinhoop die overbleef na een ontploffing zaterdagavond in een woning in Eindhoven. De politie acht het niet uitgesloten dat het huis moedwillig is •J opgeblazen, omdat volgens getuigen direct na de explosie twee mannen snel met een auto wegreden. FOTO ANP Rotterdammer na overval overleden ROTTERDAM De man die vrijdagmorgen bij een overval op een postagentschap aan de Abtsweg in Rotterdam-Schie- broek door een overvaller werd neergeschoten, is zater dagmorgen aan zijn verwon dingen overleden. Het slacht offer is de 54-jarige G. v.d. Oord uit Rotterdam. Het slachtoffer probeerde de over val te verhinderen. De over valler schoot hem daarop in zijn hoofd. De dader, die sa men met een medeplichtige op een motor vluchtte, is nog voortvluchtig. De buit bedroeg volgens de politie enige dui zenden guldens. BOLLENMAN CO BAKKER PLOTSELING OVERLEDEN NOORDWIJK Op 61-jarige leeftijd is zaterdag de bekende bollenman J.H. (Co) Bakker plotseling overleden. Bak ker was onder andere directeur van het Hillegomse bloembollenexportbe drijf M. van Waveren Zonen BV. Voorts was hij directeur van Bakker van Vorst BV, J.M. Bakker Vast Goed BV en Bouw en Exploitatie Mij Bak ker Bennebroek BV. Enkele jaren ge leden kwam hij in het nieuws met het bericht dat hij het Haagse winkelcen trum Babyion gekocht zou hebben. Bakker raakte in deze periode zwaar overspannen. De geruchtmakende transactie ging op het laatste moment niet door. Bakker was gehuwd en had drie kinderen. Woensdag wordt hij be graven. De uitvaartmis is om twee uur in de St. Jozefkerk te Bennebroek. Aruba bant witwassen van drugsgelden uit ORANJESTAD Aruba heeft besloten maatregelen te nemen tegen het zogenaam de wiswassen van drugsgelden. De leden van de Aruba Financial Center Association (AFCA), waarbij vrijwel alle bankinstellin gen, advocatenkantoren en accountantsbu reaus zijn aangesloten, hebben zich vrijwil lig verplicht de twee jaar geleden opgestelde gedragscode na te leven. Het niet nakomen ervan kan uitsluiting als lid van de AFCA en zelfs intrekking van de vestigingsver gunning van de betrokken bank, tot gevolg hebben. De AFCA meent, dat de invoering van de gedragscode een positieve bijdrage zal leveren aan de off-shore industrie en het verder verbeteren van de goede reputatie van Aruba als financieel dienstencentrum. N HAAG Langdurige itstelling aan zonlicht in de dentersportgebieden kan scha- jk zijn voor de ogen. Uit on- zoek is gebleken dat vooral deren tot 20 jaar, mensen lichtgekleurde ogen en i tersporters die bepaalde licijnen innemen extra risi- lopen. Bovendien moeten staar geopereeerde mensen of zonder een kunstlens ee gen voor een goede bescher- swi |g van de ogen. onderzoek is gedaan door ogenkliniek van de univer- it in Zürich. De onderzoe- s maken zich zorgen omdat tun miljoen Nederlanders de kk nende maanden naar de euw trekken, waarbij aan is wordt gedacht, behalve i zonnebril die de ogen de te bescherming biedt tegen felle zonlicht. ogen van jeugdigen zijn etsbaar omdat hun ogen wel geen bescherming bie- tegen ultraviolette straling, "figeraden wordt kinderen list een zonnebril te laten gen die de ultraviolette stra- absorbeert. Ook mensen die gdurig en intensief aan zon- 'itraling zijn blootgesteld, zo- ski-leraren en berggidsen no en risico. Lensvertroebeling vaint bij hen in sterkere mate zv>r. Volgens de onderzoekers en mensen met licht ge urde ogen veel risico. Hun heeft minder pigmenten, ardoor meer licht het oog ïen valt. Een donker gepig- iteerde iris beschermt het 'lies tegen te veel invallend it. Wintersporters die ge smiddelen innemen, moeten ineens letten op een goede icherming van hun ogen om- l bepaalde medicamenten de voeligheid van ogen voor ht sterk vergroten. Aangera- i wordt bij de arts te infor- ;ren of een medicijn de licht- 'oeligheid van de ogen ver- ogt. onget je komt m door brand 1GHT Door een brand in ■eestal van een boerderij in ight is gisteren een negenja- jongetje uit die plaats om leven gekomen. De brand vermoedelijk ontstaan ten volge van het spelen met iur. Het slachtoffertje was be iend met een kind van de ei- tnaar van de boerderij. AMSTERDAM Zater dagavond, 21.30 uur, sta tion Amsterdam Centraal. De eerste doodzieke stu dent hangt bewegingloos met zijn gezicht boven de prullenbak. Slijmdraden lopen via zijn kraag naar beneden. Om hem heen klinkt vuurwerk en ruikt het naar drank, zweet en weed van zo'n tweedui zend joelende studenten. Hun „OV-jaarkaart feest" is nog' maar vier minuten geleden begonnen. De intercity naar Antwerpen, die om 21.26 moest vertrek ken, was door een groep ano nieme studenten van de TU Twente, onder de naam „Sos- si", uitgekozen om een groot feest te bouwen. Een ludieke introductie van de Openbaar Vervoer-jaarkaart, die zij allen a zestig gulden per maand (verplicht) kregen van onder wijsminister Ritzen. Zo'n tweeduizend studenten meld den zich zaterdagavond in Amsterdam, om de hele nacht te feesten, pendelend tussen de hoofdstad en Rotterdam. Op het moment van voorgeno men vertrek bood perron 4a al de aanblik van een voetbalsta dion tijdens een risico-wed strijd. Uit alle ramen hingen studenten, de voetbalkreet „Olé, olé" was voor de gele genheid vervangen door ,,Ové, Ové". Vuurwerk, toeters en veel gedrang begeleidden het geheel. Wanneer de Spoorwegen twee extra dubbeldekkers laat aan rijden, ontstaat er verwarring onder de groep. Blijven zitten of overstappen? Al gauw wordt besloten de dubbeldek kers massaal te bestormen, om er tientallen meters lange slierten toiletpapier doorheen te trekken. De zakjes studen tenhaver die de NS bij elke zitplaats had klaargelegd blij ken uitermate geschikt om mee te gooien. Binnen enkele minuten speelt het feest zich af op een tapijt van vermalen muësli, bierblikjes, wc-papier en sigarettepeuken. De tempe ratuur in d.e coupé's stijgt, ge lijk met het verhitten van de gemoederen. Door de luidspre kers klinkt vele malen het dringende verzoek van de noodremmen af te blijven. Langzaamaan wordt het dui delijk: deze trein zal niet ver trekken. Vertraging De intercity naar Antwerpe^ vertrekt ondertussen vrijwel leeg, met een half uur vertra ging. In Leiden zorgt een groep van 250 studenten nog voor overlast. Vijf mensen worden in Den Haag door de Spoorwegpolitie aangehouden wegens vernieling. Het „ech te" feest gaat ondertussen door op Amsterdam CS. Daar proberen conducteurs zich wanhopig een weg te ba nen door de mensenmassa, om de noodremmen op slot te draaien „Anders kunnen we niet gaan rijden" waarschuw de de stem uit de speakers nog. „Wat mij betreft hoeven we helemaal niet meer te rijden. Het is zo toch al een goeie bor rel?", verwoordde een kakki neuze jongeman met zijn blikje Heineken in de hand de alge mene opinie. Net als zijn jaar genoten oogt hij als de iaeale schoonzoon. Maar later op de avond loopt hij trots zingend met een gele NS-dienstrege- ling onder zijn arm, waarvoor andere feestgangers zojuist de glazen plaat hadden verbrij zeld. Vanaf dat moment heet het OV-treinfeest" voor de Spoorwegen geen feestje meer. „Om technische redenen" vindt de NS het niet verant woord meer de trein te laten vertrekken. Een woordvoer der legt achteraf uit: „Deuren konden niet meer gesloten worden. Dronken studenten liepen over de rails en klom men op het dak van de dub beldekkers Levensgevaarlijk, omdat ze dicht bij de span ningsdraden kwamen, waar zo'n 1500 Volt op staat". En flan stapelt de ene vernie ling zich op de andere. Op het perron gaat de brand in recla meborden en een kerstboom, aangewakkerd met T-shirts voorzien van de tekst: „Ritzen Feestende studenten op het station in Rotterdam. &4 'K f V' - - Agenten drijven de studenten van het perron terug naar de hal van het Centraal Station in Amster dam. FOTO: ANP maakt meer kapot dan drank goedmaakt". Borden met de dienstregeling worden ge sloopt, grote witte wolken ko men uit de losgerukte brand blussers die door studenten worden leeggespoten. De eer ste arrestatie dient zich aan, terwijl in de verte het geblaf van politiehonden klinkt. Ontruiming Geen trein vertrekt nu meer van Amsterdam CS. De politie besluit het station te ontrui men. Met veel duwen, trekken en slaan, wordt de onwillige meute door de smalle neer gaande trappen naar de sta tionshal geperst. Ook journa listen moeten het daarbij ont gelden, perskaart of niet. De eerste gewonde is een spoor weg-agent, gebeten door zijn eigen hond. Het gedrang kan de pret van de studenten niet drukken. In tegendeel. „Van voor naar achter, van links naar rechts", zingt het studentenkoor vro lijk schommelend. De politie arresteert vier studenten we gens vernieling; ze worden proces-verbaal weer vrijgela ten. Het naar buiten gedreven pu bliek viert zijn feest ten slotte noodgedwongen verder op het stationsplein. Niemand komt de grote hal meer binnen, ook niet de verbouwereerde reizi gers die de laatste trein naar Zwolle of Venlo hadden wil len halen. Verhitte discussies ontstaan tussen reizigers die hun vliegtuig op Schiphol zul len missen en dronken studen ten. Ze worden overstemd door uitgelaten gejuich, nadat het anp-nieuws rond midder nacht op de radio melding maakt van de vernielingen en het platgelegde treinverkeer. Twee koude uren volgen. De dronk raakt op, vermoeidheid tekent zich af op de bleke ge zichten. Hier en daar deelt een agent rake klappen uit aan studenten die zijn uiterlijk zo juist bezongen hadden met „Hij heeft een hondekop", een variant op een bekend thema. Terwijl de voornaamste vraag voor menig feestganger nog lijkt: „Hoe kom ik weer thuis?", doen pamfletten van de studentenvakbond LSVb de ronde. 14 Januari weer een feestje in de trein. Dan gaat de FOTO: STEPHEN EVENHUIS reis naar de Informatiserings bank in Groningen, de verant woordelijke voor de uitvoering van de studiefinanciering. Daarna achtereenvolgens naar Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Zoetermeer om te eindigen in Delft, waar minis ter Ritzen woont. En dan, na lang wachten, opent de politie de poorten van Amsterdam CS. Opnieuw bestormt het publiek onder luid gezang de treinen. Over vol, maar verbazend pro bleemloos vertrekken zij rich ting Zaandam, Amersfoort en Rotterdam. Hier en daar spuit een volhouder nog zijn bier flesje leeg in de trein, maar voor de meesten is de grootste pret nu voorbij. De studenten hebben gelachen, gedronken, gekickt en gesloopt. De schade aan de treinen kon gisteren worden verholpen, vandaag zijn ze weer ingezet. De kosten worden geschat op tienduizenden guldens. „Jam mer", zegt de woordvoerder, want het bedrijf had niets te gen een goed feest. Dat wordt geen zakjes studentenhaver meer, die veertiende januari. JEAN-PIERRE GEELEN 10RECA MIKT OP DE OUDERE BEZOEKERS g MSTERDAM Nog dit :cennium zal de horeca grootste bedrijfstak (in Nederland worden, nderzoeken voorspellen at de groei vooral zit in 55-plussers. Tijd dus )or de horeca-onderne- lers om zich voor te be iden op de wensen van e oudere. Vandaag hield e horeca-sector in Am- erdam een symposium ver de voorspelde ont- - wikkelingen. Iet onderzoek dat vandaag epresenteerd werd op de Ho- eeava toont aan dat ouderen linder gebruik maken van oreca-voorzieningen dan an- ere bevolkingsgroepen. Van e senioren die in Nederland iet vakantie gaan, maakt lechts 29 procent gebruik van en hotel. 43 Procent bezoekt zelden of nooit een café en 35 procent komt vrijwel nooit binnen de muren van een res taurant. Die cijfers moeten omhoog kunnen, denken en hopen de horeca-ondernemers. En het onderzoek, uitgevoerd door het NIPO en het Bedrijfschap Horeca, stelt dat dat ook kan, wanneer de hotels, restaurants en café's maar meer gaan vol doen aan de wensen van de oudere bezoeker. Door .in te spelen op de behoeften van ouderen uit de midden- en ho gere inkomensgroepen zouden in 1995 zo'n 82.000 nieuwe se nioren het café binnen gelokt kunnen worden, en vijf jaar later nog eens zo'n zesduizend. Een actief beleid zal in de res taurantsector in 1995 tot ruim 50.000 nieuwe bezoekers kun nen leiden, en tot 53.700 in het jaar 2000. Voor het hotelwezen liggen die cijfers op respectie velijk 26.800 en 28.800. Volgens P. Abraas, voorzitter van de Horecabond FNV, is het binnen de horeca al langer duidelijk dat de oudere de klant -van de toekomst gaat worden. De vergrijzing en de toenemende hoeveelheid vrije tijd zijn daar belangrijke oor zaken van. En dat heeft gevol gen voor het aanbod van de horeca-sector, dat tot nog toe vooral op het jongere publiek gericht was. „Het tutoyeren van je bezoekers is heel ge woon in veel café's. Maar de meeste oudere mensen zijn daar niet van gediend. Dat be tekent dus dat je als horeca anders om zult moeten gaan met je klanten", zegt Abraas. Maar ook aan de werkgevers zijde betekent het nieuwe pu bliek een verandering in de toekomst, volgens Abraas. „De slag om vakbekwaam, jong personeel is al begonnen bin nen de horeca. Er is behoefte aan goed opgeleide jongeren, terwijl het daarvan steeds meer afneemt. Je zult als werkgever dus de arbeids omstandigheden moeten gaan verbeteren. Geen vijftig- of zestigurige werkuren meer, en ook niet het wegkopen van el- kaars personeel met een paar tientjes per week extra, zoals in de jaren zestig wel gebeur de". Wensen Wat de wensen van de oudere bezoeker dan wel zijn, maakt het onderzoek van het Bedrijf schap wel duidelijk. Betere toegankelijkheid voor invali den scoorde het hoogst onder de ondervraagden. Betere ser vice, lagere prijzen en minder lawaai en muziek volgden. Vooral wat betreft de dienst verlening in de horeca blijken de ouderen nogal wat specifie ke wensen te koesteren. De onderzoekers hebben „sterk de indruk dat senioren aan het dienstbetoon meer traditionele eisen stellen". Dat komt blij kens het onderzoek vooral neer op „niet tutoyeren", „net jes serveren", „behoorlijk Ne- dérlands spreken", „jas ophan gen", „deur openhouden", en „goede manieren". Ook het uiterlijk van het per soneel wordt door de 55-plus sers belangrijk gevonden. De ober, caféhouder of hotelier dient „netjes gekleed" te gaan, „er verzorgd uit te zien" en mag vooral „geen lange, wap perende haren" hebben. En dat personeel mag ook niet „elke vijf minuten komen vra gen of het smaakt" of „de hele tijd achter je blijven staan". Ronduit taboe is de vraag aan een oudere bezoekster van een restaurant: „Smaakt het, oma?" Want als de 55-plusser één ding niet wil, dan is het wel op zijn of haar leeftijd aangesproken worden. JEAN-PIERRE GEELEN CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON \SIAPJAblU5. •9 Vriend steekt vrouw dood BOXTEL Een 21-jarige vrouw is zaterdagmorgen in haar woning in Boxtel doodgestoken door haar 22-jarige vriend. De man heeft zich kort na de steekpartij aangegeven bij de politie. Over het motief voor zijn daad heeft de verdachte nog niets losge laten. De vrouw werd ge dood in aanwezigheid van twee van haar drie kinde- EINDHOVEN Een politie agent uit Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt door een schot uit een dienstwapen. Het slachtoffer werd in de buik ge troffen. Na een operatie in een Eindhovens ziekenhuis is de politieman buiten levensge- Het ongeval gebeurde op het hoofdbureau. Het slachtoffer nam het dienstwapen aan van een collega. Op datzelfde mo ment ging het wapen af. Hoe dat kon gebeuren is nog niet bekend. Een onderzoek naar de juiste toedracht is nog in volle gang. PvdA-politici benadrukken belang lasten verzwaring (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee promi nente PvdA-politici hebben aan de vooravond van de 'tus senbalans' gepleit voor lasten verzwaring als gedeeltelijke oplossing voor het overheids tekort. Zowel PvdA-fractielei- der Wöltgens als staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) vindt dat de burgers moeten meebetalen. Wat Wöltgens be treft geldt dat alleen voor in komensgroepen van boven de 50.000 gulden. Degenen die minder verdienen zouden moeten worden ontzien. Simons vindt dat de individue le lasten van de burgers „ter- wille van de gemeenschaps voorzieningen" moeten wor den verzwaard. In een inter view met de Volkskrant van zaterdag stelt Simons zelfs dat de afspraak uit het regeerak koord om de collectieve las tendruk te beperken tot maxi maal 53,6% van het nationaal inkomen kan worden verla ten. Simons meent dat het vasthouden aan cijfers een ar moedige manier van politiek bedrijven is: „Er hoort eerst een inhoudelijke discussie te zijn. Inhoud komt vóór cijfers. De PvdA moet dit als oriënta tiepunt kiezen". Wöltgens is niet bang voor een conflict met coalitiepartner het CDA. Hij zegt in NRC Han delsblad dat het CDA „tame lijk rustig" met de pleidooien voor lastenverzwaring is om gegaan. „Zowel minister van sociale zaken De Vries als fractieleider Brinkman heeft heel duidelijk openingen ge maakt voor een verschuiving van de lasten van smalle schouders naar brede" Wölt gens benadrukt dat lastenver hoging niet iets is waar per se naar moet worden gestreefd, omdat je daarmee de looneisen opschroeft. Maar een lasten verzwaring voor de hogere in komens is volgens Wöltgens onvermijdelijk. Zonder plan geen geld voor Russen DEN HAAG De Stichting Voedselhulp aan de Russen moet het voorlopig stellen zon der een flink deel van de fi nanciële bijdrage van het ka binet. Minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) beloof de dat het kabinet voor elke gulden die werd opgehaald een kwartje zou bijleggen. De tv-actie in december leverde ruim zestien miljoen gulden op, zodat het kabinet vier mil joen zou schenken. De helft van dat bedrag is meteen overgemaakt. Maar de volgen de twee miljoen gaat pas door als de stichting een duidelijk plan heeft gemaaakt van de manier waarop de gelden over de Sovjetunie worden ver deeld. Tot nog toe is de actie niet werkelijk van de grond gekomep. „Geen goed plan? Dan geen geld", aldus een woordvoerder van Pronk in De Krant op Zondag. Kampioen 'overleven' 'overleven' en kon het kampioen schap op zijn naam schrijven. FOTO ANP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3