„Ik heb in Baghdad echte vrienden gemaakt kerk wereld brieven van lezers ÊcidócSomo^ beroepingen 'Gebed' hoofdthema komende Assemblee Wereldraad GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Qeidó&Qowuvnt JIJ MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGIT_ Moeder Teresa roept Bush en Husayn op tot verzoening NEW DELHI Moeder Teresa, winnares van de Nobelprijs voor de vrede, heeft de Amerikaanse president George Bush en zijn Iraakse collega Saddam Husayn per brief opgeroepen zich met elkaar te verzoenen. De 80-jarige vrouw, bekend om haar liefdadigheidswerk onder de allerarmsten in India, schrijft dat „het lijden, de nood en het verlies aan mensenlevens" als gevolg van een eventuele Golf oorlog nooit gerechtvaardigd zullen kunnen worden. Zij roept Bush en Husayn op om „te luisteren naar de wil van God". „God heeft ons geschapen om te worden liefgehad en niet om verwoest te worden door onze haat". Paus wijdt dertien nieuwe bisschoppen VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zondag dertien nieuwe bisschoppen gewijd. Onder hen bevonden zich de nieuwe Vaticaanse "minister van buitenlandse zaken' Jean- Louis Tauran en de leider van Opus Dei, Alvaro del Portillo. De nieuwe bisschoppen uit Europa, Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika verrijken de wereldkerk met „spirituele en culturele rijk dommen uit hun eigen traditie", aldus de paus in zijn preek. „Moge uw geloof een pad voor anderen zijn", wenste hij hen toe. Zeven bisschoppen zullen in dienst van het Vaticaan werken. Het totaal aantal rooms-katholieke bisschoppen in de wereld is met de nieuwe wijdingen gekomen op 4.193. Evangelische School Amersfoort sluit deuren AMERSFOORT De Evangelische Hogeschool in Amersfoort ligt plat. Vanaf vandaag wordt geen onderwijs meer ge geven, de tegenstanders van het beleid van het bestuur van de EH zijn ontslagen. Zij kunnen het gebouw niet meer in, om dat er een ander slot op de deur zit. De nu al tien maanden duren de vertrouwenscrisis tussen bestuur en tien tegenstanders van het beleid, (drie directeu ren, docenten en leden van de raad van toezicht en advies) is dit weekeinde geëxplodeerd. Het bestuur heeft de drie di recteuren op non actief gezet. Vijf leden van de Raad van toezicht en advies, onder wie voorzitter dr. R. Seldenrijk, docent filosofie dr. W.J. Ou- weneel en 'dissident' be stuurslid mr. H.P. Medema zijn ontslagen. Samen met de drie directieleden proberen zij sinds november het bestuur wegens „wanbeheer, wanbe leid en woordbreuk" tot aftre den te dwingen. Mogelijk vol gen vandaag nog meer ontsla gen. Docenten zou worden ge vraagd een loyaliteitsverkla ring te ondertekenen. Bij wei gering zou ontslag volgen. Vanmorgen om negen uur zijn de ongeveer 35 perso neelsleden in vaste dienst door het bestuur ingelicht over de kwestie. Docenten konden hun eigen sleutel niet gebruiken om bin nen te komen, omdat het be stuur nieuwe sloten liet aan brengen. Alle anderen, stu denten, pers en buitenstaan ders werden buiten de deur gehouden Om half twaalf zouden de stu denten officieel worden inge licht over de situatie. De stu denten van de lerarenoplei ding hebben deze week tenta mens. Die tentamens zouden gewoon doorgang moeten vin den. Inmiddels hebben studenten echter acties aangekondigd. Woordvoerder Jan Willem Vink van de ESJ zei vanmor gen dat het slechts 'ludieke acties' zullen betreffen. „In het verleden zijn we wel eens beticht van revolutionaire praktijken, dat willen we nu voorkomen." Volgens Vink wordt bij de school een alter natieve klaagmuur gebouwd en worden posters uitgedeeld. Zes studenten laten weten dat de weerstand onder de stu denten tegen het beleid van het bestuur groter is dan blijkt uit een eerder gehouden handtekeningenactie. Twee weken geleden vroegen 250 van de 360 studenten het be stuur af te treden. Volgens Axel Pothof, zijn ruim 80 van de 110 studenten die de lijst niet tekenden, avondstudent, die slechts enkele uren per week les krijgen op de EH. Zij zijn daarom niet gevraagd de lijst te ondertekenen, aldus de zes studenten. 'Het is daarom onjuist te veronderstellen dat de 110 niet-ondertekenaars al len aan de zijde van het be stuur staan', aldus de zes. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Berkel en Rodenrijs P.L. de Jong te Nunspeet. Bedankt voor Rijsoord H.J. Franzen te Rhoon. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Deventer J. Bosch te Surhulsterveen. Hij slaapt goed die niet weet dat hij slecht slaapt ACTIEGROEP BRACHT VREDESBRIEVEN NAAR IRAK AMERSFOORT Opge togen over het bereikte resultaat keerde de - in Oud Ade geboren en ge togen - vredesactiviste Lieneke Schakenbos za terdag terug uit Irak. Sa men met vier anderen van de actiegroep 'Con tact Golf' had ze ruim veertienhonderd brieven van vredelievende Ne derlanders bezorgd bij particulieren, een zieken huis, een school, dè Bond van Iraakse kunstenaars, een moskee en bij twee kerken in Baghdad. Een schoenmaker kreeg een brief van een schoenma ker uit Nederland, een arts een vredeswens van een Nederlandse college, en zo voort. Met rond tweehonderd ant woorden van Irakezen keer den de Nederlanders na een verblijf van vijf dagen terug in hun moederland. „Wij wil den dat de gewone mensen uit Irak een gezicht kregen en gelijkertijd dat zij ons leerderl kennen. In die opzet zijn wij behoorlijk geslaagd. Wij we ten nu dat de mensen in Irak vreselijk graag vrede willen, lederen die wij hebben ge sproken had al vrienden of familieleden verloren in de achtjarige oorlog met Iran. In Baghdad heerste dan ook een gedrukte sfeer. Wij kre gen een heel open en oprecht contact met de gewonen men sen in Baghdad. Ze waren ontzettend blij met de brieven en tekeningen uit Neder land", zo vertelt Lieneke Schakenbos. Ze verwijt de Nederlandse journalistiek te weinig aan dacht te schenken aan de ge wone Iraakse mensen. „Ik weet me geen raad als er oor log uitbreekt, want ik heb daar in Baghdad échte vrin- De vier Baghdadgangers namen een reusachtige kaars mee. Het licht ervan verbeeldt volgens de vredesgroep het licht van de hoop dat zij hebben gezien in de ogen van de Irakezen. Van links naar rechts: Sietje Kruyt, Lieneke Schakenbosch en Marco Ganzeman. FOTO: ANP den gemaakt", aldus De Oud Adese Lieneke. De andere ac tivisten waren de actieve Fietje Kruyt van 'Kerk en vrede', Marco Ganzeman van 'Peace Brigades Internatio nal', Abel Hertzberger en de Nederlandse - van Palestijnse afkomst - gevangenis-imam Hamsa Zaid. Lieneke zelf is actief binnen 'Vrouwen voor vrede' en Pax Christi. Vanaf 1 oktober kwam een grote groep mensen van de Vredesbeweging regelmatig bijeen ten huize van Abel Hertzberger in gebouw 'De Expeditie' in Amersfoort. Met zijn allen waren ze het erover eens dat de economische boy cot van Irak daar geen men senlevens mocht kosten. Daarom wilden ze oorspron kelijk de reis naar Irak met een eigen boot vol babyvoed- sel en medicijnen maken. Dat grapje moest meer dan een miljoen gulden kosten. Aan die begroting zouden ze zich behoorlijk vertillen, zo bleek tijdig. Daarom werd besloten dat een kleine groep mensen per vliegtuig naar Irak zou reizen om daar zoveel moge lijk persoonlijke vredeswen sen uit Nederland te bezor gen. Veel particulieren en scholen werkten mee. Zo kon den enige honderden brieven en kindertekeningen in de trant van 'Ik wil vrede voor jou' worden bezorgd. Bij de briefschrijvers behoorden naast oud-dorpsgenoten van Lieneke uit Oud Ade ook de Nederlandse bisschoppen Ernst en Bar. Een paar honderd brieven ar riveerden pas na het vertrek van de groep op hun contact adres in Amersfoort. Die brie ven zullen binnenkort wor den meegenomen door een groepje Duitse vredesactivis ten. Lieneke vertelt dat ze de meeste tekeningen van kinde ren heeft bezorgd bij hun leeftijdsgenootjes op een school in Baghdad. Tesamen met een Italiaanse vredesacti vist dansten de Nederlanders op het schoolplein met Iraak se kinderen Die Italiaan lo geerde tesamen met andere vredesactivisten uit Italië, België, Duitsland, de Verenig de Staten en Nederland in een bungalowpark op een mooi eilandje midden in de ri vier de Tigris. Van daaruit bezochten de Nederlanders ondermeer een ziekenhuis. Daar maakte Lieneke, die in het dagelijks leven lerares is op een opleiding voor ver pleegkundigen, kennis met Iraakse artsen en verpleeg kundigen. „Die mensen wa ren zo blij met ons bezoek; ze straalden gewoonweg. Ze vonden het fijn te weten dat er in Nederland veel mensen zijn die, net als zij, geen oor log willen". Politieke gesprekken werden niet gevoerd. „Dat zou geen zin hebben". Voor Lieneke Schakenbos staat vast dat ie dereen vrede wil. „Vaak heb ben we de Irakezenin dit ver band horen zeggen: „Ik wil niet dood". Waardevolle con tacten kreeg te groep 'Contact Golf' met leden van de Iraak se Bond van Kunstenaars. Be zoeken brachten de vredes activisten voorts aan een Sy- risch katholieke en een Rooms katholieke kerk. „Daar spraken we ondermeer met een tweetal bisschoppen. Beiden waren ontzettend blij met de solidariteitsbetuigin gen van de Nederlandse bis schoppen en van 'gewone' Ne derlanders. Tijdens een mis lieten ze weten dat de kerk gangers bij ons brieven kon den halen. Die brieven kon den ze gebruiken voor een vredeswens aan Nederlanders of voor het maken van een vredestekening. Van die mo gelijkheid maakten de Iraakse christenen royaal en enthou siast gebruik", vertelt Liene ke Schakenbos. Ook kondig den de bisschopen voor 5 ja nuari een dag van bidden, vasten en boeten aan. De Ne derlandse activisten waren vooral met dat laatste erg blij, „want bij boete doen kijk je ook naar jezelf". Tot slot voerde de Palestijnse imam in het Nederlandse ge zelschap een diepgaand ge sprek met een belangrijke imam in Irak. Ook aan hem werd een brief van de Neder landse bisschop Bar overhan digd. ELLEN VERHAAR Kerstfeest in Sovjetunie voor het eerst vrije dag MOSKOU Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Sovjetunie is het orthodoxe kerstfeest, dat vandaag wordt gevierd, een officiële vrije dag. Hoogtepunt is de mis in Moskou, onder leiding van de Russisch-orthodoxe patri arch Alexej II, die eveneens voor de eer ste keer wordt uitgezonden door de Sovjet-televisie. In zijn kerstboodschap roept de patriarch op tot „een wederge boorte van de barmhartigheid en van de morele volksgezondheid". Alexej vraagt aandacht voor het lot van de zwaksten in de samenleving, die vooral de nare gevolgen van de economische hervor mingen ondervinden. Op de linker foto: De patriarch tijdens een mis, gehouden aan de vooravond van het kerstfeest. Bij de foto rechts: Ook de koptische christenen in Egypte vieren vandaag het kerstfeest. In de kathedraal van Caïro was in de kerstnacht een dienst met pa triarch Shenouda III. FOTO'S: AP DEN HAAG Uit alle delen van de wereld ko men zo'n drieduizend christenen in februari in Canberra, Australië, bij eenkomen voor de zeven de assemblée (algemene vergadering) van de We reldraad van Kerken. Hoe verschillend christe nen hun geloof ook bele ven, hier verenigen ze zich in het gebed dat het hoofdthema van de as semblée vormt.' 'Kom Heilige Geest, vernieuw de ganse schepping'. Het is de eerste keer dat 'gebed' hoofdthema is van een Assamblee. Er zit iets in van 'gericht zijn op de toekomst'. De kerken zullen in Canberra nagaan wat de geestelijke en theologische basis is van de eenheid die zij in de oecume nische beweging zoeken. De eerste algemene vergade ring, bij de oprichting van de Wereldraad in 1948 in Am sterdam, stond in het teken van 'Mensen-wanorde en Gods plan'. Daar waren toen 147 kerken vertegenwoor digd, In 1954 kwamen men samen in het Amerikaanse Evanston en het thema was 'Christus de Hoop van de wereld'. New Delhi, India, was de plaats van de volgende assemblée, in 1961 met als thema 'Jezus Christus het Licht der wereld'. Zeven jaar later in het Zweedse Uppsala was gekozen voor de tekst 'Zie, ik maak alle dingen nieuw'. In 1975 kwam men samen in Nairobi, de hoofd stad van Kenya. Thema 'Je zus Christus bevrijdt en ver enigt' In 1983 vond de zesde assemblée plaats in de Cana dese stad Vancouver en was het thema 'Jezus Christus - het leven van de wereld'. De bijeenkomst van Vancou ver zou men kunnen noemen de assemblée van de toenade ring tussen oecumenici en evangelikalen. De laatsten zijn sterk bezig met de bete kenis van het Evangelie voor het persoonlijke heil; de oecu menici hebben wat ntieer oog voor de wereld en de politie ke consequenties van het ge loof. De komende assemblée zal gezien het thema de men sen van de charismatische be weging aanspreken. Het 'hart' van het programma van de assemblée is de dage- lijke godsdienstoefening. De agenda bevat liturgische ele menten, vergaderingen van secties en groepen en dien sten, zoals morgenwijding, middag- en avondgebed. Net als in Vancouver zal een grote tent op het terrein van de Au stralische Nationale Universi teit dienen qjs spiritueel cen trum. Hier vindt onder meer de openingsceremonie plaats, waarin de eerste inwoners van Australië, de zogenaamde Luisteren Voor de meer zakelijke on derdelen kan gedurende de twee weken dat de bijeen komst duurt gebruik worden gemaakt van het National Convention Centre, een paar kilometer van de universi teitsgebouwen. Elke assem blée is voor de aangesloten kerken er zijn er nu 311 in meer dan honderd landen met tezamen ongeveer 350 miljoen gelovigen een gele genheid om zich te bezinnen op haar positie in de maat schappij en de zaken waar voor zij staan. Maar ditmaal gaat er ook en vooral om dat zij 'luisteren naar wat de Geest de kerken te zeggen heeft' en in dat licht de gees telijke, maatschappelijke, poli tieke en economische onder werpen van deze tijd bespre ken. De wat ledental betreft voor naamste protestantse kerken, anglicanen en oosters-ortho- doxen zijn lid van de Wereld raad. In Canberra zullen een kleine duizend gedelegeerden (afgevaardigden die mogen stemmen) zijn. Zij zullen het beleid van de afgelopen jaren beoordelen en de lijnen voor de komende zoeven jaar uitzet ten. Hoewel de Rooms-Katho- lieke Kerk geen lid is, wordt er wel nauw mee samenge werkt en ook nu zullen er of ficiële vertegenwoordigers van het Vaticaan zijn. Op het programma staan on der meer plenaire vergaderin gen over het conciliair proces (voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping). Het hoofdthema zal worden ingeleid door prof. Chung Hyun Kyoung van de Presby teriaanse Kerk van Korea. Boekje Met als titel het thema 'Kom Heilige Geest, vernieuw de hele schepping' is een bundel beschouwingen over de We reldraad geschreven door een twaalftal Nederlandse theolo gen. Het boekje is uitgegeven door het IIMO (Interuniversi tair Instituut voor Missiologie en Oecumenica). Prof. dr. Dick Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken in Ne derland, meent dat er sprake is van enige vermindering van het élan, maar hij blijft de Wereldraad 'broodnodig' vinden voor de toekomst. Prof. dr. Anton Houtepen, di recteur IIMO, vraagt zich af hoe de kerk als lotsgemeen- schap in getuigenis, eredienst en dienst vorm moet krijgen als werktuig van de Geest. Hij meent dat de Wereldraad nog niet over z'n hoogtepunt is. De invalshoek die het thema biedt brengt volgens drs. Rob van Drimmelen, staflid bij de Wereldraad, vele mogelijkhe den met zich mee. Hij ziet het vooral in relatie tot de strijd voor gerechtigheid. HAITZE DE BOER Olifant door porseleinkast^, psl' Via zijn ambtelijke rechterhand Geelhoed heeft mi Andriessen (economische zaken) laten weten grote bez\ £0 te hebben tegen de verhoging van de belasting- en pr;t druk waarop premier Lubbers en minister Kok (finai aansturen. Ook met een fors aantal andere onderdelei het kabinetsbeleid is het duo ongelukkig. Uiteraard is het nieuwjaarsartikel in het economete ESB door Geelhoed op persoonlijke titel geschreven. Andriessen is het volledig met de inhoud eens. Dat ka een buitengewoon interessante discussie worden als het - net de komende twee weken over de 'tussenbalans' dert. Het verhaal van Geelhoed komt wat dat betreft o 0 tactisch belangrijk moment. Ook al omdat nu duidelijk bleken dat de belastingoperatie-Oort niet is geworden v 1 politiek ervan had verwacht. Zowel de vereenvoudigii de belastingverlaging is niet voor honderd procent vi grond gekomen. C^idócSouoatit Uitgave. Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 PostadresPostbus 112300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 van ma t/m vr van 18 00 tot 19 00 u op za van 1400 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokaai per maand 25,70 per maand 26, per kwartaal 76,60 per kwartaal f. 78,1 per jaar 294,30 per jaar 299,1 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondeif stukken te bekorten. HOEWEL het ESB-artikel getuigt van een grote kenni^Q de internationale en nationale economische ontwikkelii moet het belang ervan niet worden overschat. Het is en een puur economische bespiegeling die als een olifant de porseleinkast dendert. Politieke fijngevoelighede te: maatschappelijke problemen worden genegeerd. jk zot Het betoog van Geelhoed komt erop neer dat de subi aan gezinnen drastisch moeten worden beperkt, dat de heid doelmatiger en efficiënter moet worden en dat hetjdic ale zekerheidsstelsel eens flink door elkaar dient te geschud. De koppeling tussen lonen en uitkeringen ogen van Geelhoed, en blijkbaar ook van Andriessen, ee vaarlijk want te duur mechanisme. Lastenverzw, jg werkt averechts omdat het gevolg is dat de looneisen wo c opgeschroefd. og it Dat zijn conclusies die ook door niet-economen kun worden getrokken. Geelhoed maakt zich er te gemakkne van af door geen concrete, haalbare oplossingen aan te eu gen. Hij kan zich verweren met de opmerking dat dat s. zijn taak is. Maar wie zich, met steun van zijn politieke I te' zo nadrukkelijk voor de schijnwerper opstelt, kan vervol f( niet plotseling in de schaduw van de minister springen wordt niet duidelijk hoeveel geld zijn plannen zullen opl et ren. Geelhoed toont niet aan dat de vele miljarden die r w zijn om het gat op de rijksbegroting te dichten ook zoi1 x lastenverzwaring kunnen worden gevonden. Uiteraard is lastenverhoging in strijd met de Oor|a dachte. Aangezien 'Oort' toch al geen succes was, kom argument te vervallen. Natuurlijk ziet iedereen liever dal s geld elders vandaan wordt gehaald. Maar dat zal een enoei bezuinigingsronde betekenen waardoor in grote delen vai m samenleving klappen zullen vallen. Daarvan zullen de zv,r keren de dupe worden. Minister Andriessen dient zich d ei realiseren nu hij vanaf vandaag met zijn collega's ron< tafel zit. A ids-besmetting In de medische rubriek schreef de heer J. Paalman een stukje onder de titel: „Een op de miljoen". Dat zou de kans zijn om bij „uit vrijen gaan" met aids besmet te wor den. Ik wil met een getallen- voorbeeld nagaan of dat juist is. Stel dat er in Delft duizend mannen wonen die hetero „uit vrijen willen" en dat er in Lei den duizend vrouwen wonen die daar wel oren naar heb ben. Een van de duizend man nen is sero-positief of heeft aids, evenzo een van de vrou wen (immers 15.000 op de 15 miljoen) Op een vrijdagavond trekken die duizend mannen naar Leiden. Een van de man nen treft de aids-vrouw; een van de vrouwen treft de aids- man. Als de aids-geïnfecteer- den niet toevallig elkaar heb ben getroffen (kans 1 op de 1.000 x 1.000, dus 1 op de mil joen) lopen op die avond één man en één vrouw kans op be smetting. Conclusie is dat van duizend vrijpartijtjes er bij twéé risico is van aids-bestem- ming. Twee van de 2.000 men sen die die avond sexueel con tact hebben gehad lopen kans besmet te raken. Boven het ar tikel had dus moeten staan: „Een op de duizend". Let wel: ik beweer niet dat er één op de duizend ook werkelijk be smet wordt, maar dat er kans op is. F.L. Klingeman, DEN HAAG. Roermond (3) In de weekbladenrul werd betreffende de bisi van Roermond het blad vormd Nederland gecit» dat de werkelijke sanerin leen door anderen zal kui gebeuren. HN kan gerust De bisschop, die al langL vijanden alles vergeven hr zal de wereld laten doen die wil Hij zelf zal bl doen wat God wil. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. DeNSG heeft" ook iets tegen! do-re-mi-fa do-re-"1'"*3 doorklinken. De Nederlandse Stichtinr Geluidhinder heeft iets 0 tegen lawaai: gratis informatief

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2