Zwolle en Zijlstra etten Last voor blok dM oaches laken NKop onoverdekte baan alve finales in zicht voor waterpolosters Feiten van het WK KOERSEN 1 'Gi'ORT CeidócSommit MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGINA 13 ..O 'H Het Nederlandse vrou- vaterpoloteam wordt in Perth ast de belangrijkste gegadigde de wereldtitel genoemd. Deels dat te maken met de vroege liakeling van gastland Australië, daarnaast een gevolg van de ie van Oranje, dat door over- -liingen op Canada (9-8) en (16-9) de halve finales in heeft werd er bij tijd en wijle heel be- d gekeken. Niet ten onrechte, eigenlijk werd er door Oranje ide duels maar één periode van minuten echt goed gespeeld. In iv ste rende tijd werd er te veel ge- de'buitenstaander geloof en krijgen in de juistheid van de voorspellingen. Voorlopig kunnen die eerder worden gebaseerd op de beperkingen van de tegenstander dan op de superieure bracht van Neder land. Aan de juistheid van de eerste resul taten mag overigens niet worden ge twijfeld. Ze kwamen alleen wel tot stand door de inbreng van de enke ling. Beide keren was Alice Lindhout de 'grote animator. De snelle en altijd overzicht houdende speelster van Po lar Bears scoorde niet alleen al tien keer, maar het in samenwerking met aanvoerster Patricia Libregts ook zien een kwakkelend team boven water te kunnen houden. Libregts haalde door drie persoonlij ke fouten tegen Frankrijk weliswaar het einde niet, de doorbraak was toen al geforceerd. Excuses In de openingswedstrijd tegen de Ca nadese vrouwen konden bondscoach Peter van den Biggelaar en zijn al sterk op de voorgrond tredende op volger Kees van Hardeveld zich ver schuilen achter enkele geldige excu ses. „Het was wennen doordat Cana da geheel tegen de verwachting in met een zóneverdediging op de prop pen kwam. Dat hebben ze nog nooit tegen ons gedaan", zei Van den Big gelaar. De aanpassing verliep vrij snel en succesvol door een sterke fase. Onverklaarbaar bleef wel waar om de paniek tien minuten voor tijd ineens toesloeg en de voorsprong van 9-4 bijna geheel werd verspeeld. Dat gebeurde op een manier die de nacht merrie van de mannen in Drachten tegen Canada in herinnering riep. De laatste Canadese treffer berustte wel iswaar op een grote misvatting van de arbiter, maar toch. De inhaalrace kon niet overtuigend worden gestopt. De achterstand van 4-6 in het begin van de tweede periode tegen de felle Francaises .was ook al een misreke ning van jewelste. „Toch heb ik geen moment het idee gehad, dat we in problemen zouden komen", zei uit blinkster Lindhout, onderwijl de krassen op haar lijf tellend. „Het was in het begin heel hard, heel fysiek polo. Die Francaises hebben in de eerste twee perioden alles gegeven. Daarna zijn we er overheen gegaan. Toen kwamen we conditioneel pas uit de verf. Daar waren geen takti- sche veranderingen voor nodig". Lindhout en Libregts zorgden het eerste kwartier, eendrachtig maar al leen, voor de belangrijkste Neder landse doelpunten. Die productie (acht stuks) gaf Van den Biggelaar de moed wat frekwenter te wisselen. De mooiste treffer kon daardoor op naam komen van debutante Marjan op den Velde, die met een noodworp van 20 meter in de laatste seconde via de onderkant van de lat voor de eindstand zorgde. Sport op tv VANDAAG Nederland 1, 18.28 uur: NCRV Sport Nederland 2, 18.55 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 18.00 uur: WK zwem men; 22.15 uur: Studio Sport Jour- België Nederlands 2, 20.50 uur: Tof- TV°5, 19.15 uur: Sport. Duitsland 2, 22.10 uur: Zwemmen BBC 1, 23.40 uur: Voetbal. BBC 2, 19.50 uur: Cricket; 00.15 uur: Darts. Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 17.30 uur WK zwem- Duitsland 1, 11.25 uur: Zwemmen BBC 2, 15.15 uur: Darts. Eurosport, 09.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00 uur: Sport Bart Veldkamp in atletencommissie ALKMAAR In Alkmaar is zaterdag de zogenaamde NOC-at- letencommissie opgericht. De commissie moet topsporters de kans bieden vragen en wensen direct binnen het NÓC-bestuur te brengen. Tijdens de oprichtingsvergadering werd uit bijna veertig door de bonden afgevaardigde toppers, een commissie van twaalf gekozen; Hans Koeleman (atletiek), Eric de Bruin (honkbal), Ben Spijkers (judo) en Ron Boudrie (volleybal) na mens de olympische mannen, Annemieke Fokke (hockey) en Eline Coene (badminton) voor de olympische vrouwen, Joop Stokkel (Invaliden Sportbond) en Raymond Scheffer (squash) namens de niet-olympische mannen, Thea Sybesma (triathlon) namens de vrouwen en Hans Kelderman (roeien) als afgevaar digde van Topsport in Geding (TIG). Twee vrije plaatsen gingen naar Bart Veldkamp (schaatsen) en Pernette Osinga (schermen). Een voorzitter werd nog niet aangewezen, de volgende vergade ring is 1 maart. vechten tegen het onrecht dat mij is aangedaan. Ik wilde een goed toernooi rijden, om te la ten zien wat ik dat ik best goed kan schaatsen. En ik voel me sterk, zowel qua fysieke kracht als qua mentaliteit". Haar rentree aan de nationale top, resulterend in winst op de 500 meter en een tweede plaats op de 1500 meter, was een gevolg van de harde hand van Sijtje van der Lende Zwolle: „Bij haar vond ik steun en begrip, we hebben een hele goede band". De trainster, die in haar eigen carrière ooit eenzelfde erva ring had onder de toenmalige bondscoach Gerard Maarse; „Ik heb gezegd: niet langer zeuren over wat er is gebeurd, maar voor de volle honderd procent wérken Zo kun je ie mand maken of breken, ge lukkig was het in haar geval het laatste". De nu weer kern gezonde Zwolle viel door een dieet en de intensieve trainin gen negen kilo af en reed zich bij het door de extreme weers omstandigheden veel kracht vergende weekeinde in Alk maar naar een persoonlijke ge noegdoening. Jan-Wiebe Last toonde zich geen al te goede verliezer. „Sandra is gewoon tweede ge worden, dus gaat ze mee naar het EK. Ze hoort nu gewoon bij de ploeg", klonk het schoorvoetend. Eerder op de zondagmiddag had Last de prestaties van Zwolle zelfs ge bagatelliseerd door te spreken over vermeend windvoordeel op zowel de 500 als 1500 meter. „Iedereen had dezelfde om standigheden", zo wees Zwolle zelf deze twijfels over het al of niet eerlijke toernooi-verloop van de hand. „Last wil ge woon z'n eigen fout niet toege ven dat hij Sandra-te vroeg heeft laten vallen", wist ook Sijtje van der Lende. Zelfde ervaring Dezelfde positieve ervaring beleefde Carla Zijlstra. De 21- jarige studente bewegingswe tenschappen in Groningen, af komstig uit het bij Alkmaar gelegen Bergen, voltooide de sprong voorwaarts op eigen kracht. „Misschien moet de kernploeg wel eens wat harder gaan trainen", zo stelde de zelf met de Groningse mannen-se lectie meetrainende rijdster zichzelf een retorische vraag. Last moet het in haar rijtje fa voriete trainers afleggen tegen Ab Krook en Henk Gemser. „Twee fijne kerels. Last ken ik niet, maar ik denk dat er met zo'n voorbereiding, als de kernploeg die drie weken in Leo Visser en Jolanda Grimbergen vieren feest temidden van andere prijswinnaars. Canada heeft gehad, veel meer uit te halen moet zijn". Zijlstra, die na de prijsuitrei king haar kansen op een EK- deelname op dertig procent schatte, vond haar uiteindelij ke uitverkiezing „niet meer dan terecht" Want. „Ik heb Lia van Schie op de vijf kilo meter in een rechtstreeks duel duidelijk (ruim elf seconden, red.) achter me gelaten". In de aanloop naar Sarajevo doet de nu voor de helft vernieuwde selectie van Last nog het Zwit serse Davos aan waar komend weekeinde een World Cup wedstrijd plaats vindt. „Nu ho- penlijk ook voor mij eens mooi weer, bergjes om me heen en lekker kunnen schaatsen", lachte Zijlstra, die haar uitver kiezing vooral dankte aan haar sterke winst op de 5000 meter. De 1500 meter was eerder met een twaalfde en laatste plaats op een falikante mislukking uitgelopen. „Ze voelde toen te veel stress", al dus Tjaard Eisses, de trainer van het gewest Groningen. Al voorbij Voor Yvonne van Gennip was het NK al voorbij voor het goed en wel begonnen was. Evenals tijdens de seizoen ouverture om de IJssel Cup, beging de Haarlemse tot twee maal toe een valse start. Winst op de 1500 en 3000 meter ga ven haar volgens de Begelei dingscommissie Kernploegen (BCK) toch voldoende recht op afvaardiging naar het EK. Dat gold niet voor de nu als reser ve aangewezen Lia van Schie (die een ook voor zichzelf on verklaarbaar zwakke 5000 me ter reed), Sandra Voetelink (gevallen op de 3000 meter en niet meer in staat tot eerher stel), stayer Hanneke de Vries (hoewel tweede op de 5000 en derde op de 3000 meter) en de al weken met vormverlies tob bende Herma Meijer, die zich nu alle vier op de NK afstan den kunnen concentreren. Voor Voetelink en Meijer is ook het NK sprint nog een doel om naar te streven. DICK KIERS 3 .KMAAR Juist op moment dat Leo Vis it na zijn winnende vijf ometer van het podium Kjiiuterde, verschenen de "ste zonnestralen op het ^'nstijs van de Meent in «iikmaar. Niet begrijpend ai. ek schaatsend Neder- *5eid naar boven. Het 3. rk van een hogere TSicht, mompelde het pu- ek. Leo Visser maalde 30 niet om. Hij greep in de ;en en vechtend tegen *d de wind, zijn derde natio nale titel. Natuurlijk laaiden op de eerste dag van het Nederlands kam pioenschap schaatsen voor vrouwen- 'en mannen-allroun- ders de discussies over het rij den in de buitenlucht weer hoog op. Ook vorig jaar werd de nationale titelstrijd, in As sen, ontregeld door harde windstoten. Zaterdag en giste ren werden er langs het Noordhollandse ovaal snelhe den tot honderd kilometer per uur gemeten. Opvallend was ook het grote aantal valpartij en op de eerste dag, toen de regen met bakken uit de he mel kwam zetten. In totaal kwakten zes rijd(st)ers tegen de 'stormbaan' van Alkmaar. Met de twee valse starts van Van Gennip, een direct gevolg van de harde wind, kreeg het NK een merkwaardig verloop. De omroeper werd op hoonge lach getracteerd toen hij ver zocht papiertjes en bekertjes toch vooral vast te houden. De tribune barstte echter vooral in lachen uit, toen een blaadje langs het electronische oog van de finishlijn waaide. In opperste verwarring klonk „een rondje van twintig secon den voor Rintje Ritsma" door de omroepinstallatie. Maar de deelnemers hadden uiteraard de meeste last van de wind en op zaterdag vooral van de striemende regen. Den nis Duba, lid van Jong Oranje, kwam er liefst twee keer door ten val op de vijf kilometer. „Je rijdt tegen de wind. Daar door hang je een beetje naar voren. In de bocht bij een ta lud viel de wind weg. Ik ver loor er twee keer mijn even wicht en stapte min of meer op een blokje". Jan Wiebe Last, bondscaoch bij de vrouwen, vond dat de KNSB weinig had geleerd van de titelstrijd in Assen. Hij deed de bond een aardige suggestie aan de hand: „Drie dagen voor een belangrijke wedstrijd zijn de weersvoorspellingen al wel bekend. Wanneer vooruitzich ten slecht zijn moet je het toer nooi naar Thialf kunnen ver plaatsen. Een selectiewedstrijd kan en mag niet onder derge lijke omstandigheden worden verreden". Ook Dick van Zanten, vice- voorzitter en eerste man van de BCK, begeleidingscommis sie kernploegen, meende dat de schaatsbond nog niet zover is dat elk toernooi zonder meer naar Heerenveen of Den Haag gaat „Kijk, in de zwem- wereld is het uitgesloten dat een selectiewedstrijd in het buitenbad van Garderen wordt gehouden. Dat is on denkbaar Maar wij proberen de toernooien zo eerlijk moge lijk te verdelen. De internatio nale wedstrijden gaan allemaal al naar Heerenveen. Maar voor de rijders is het natuur lijk onbevredigend Zeker voor degene die alles tegen- heef t". Volgens Van Zanten moeten de afstandskampioen schappen volgend jaar, de se lectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Albert- ville, in ieder geval in Heeren veen worden gehouden. „Dat is een absolute noodzaak". Ab Krook tenslotte, bonds coach bij de mannen, vond het onverantwoord om een selec tiewedstrijd voor het Europees en wereldkampioenschap niet onder dak te houden. ..Per soonlijk ben ik graag buiten, maar de omstandigheden zijn te veel verschillend. Belangrij ke toernooien, en dat is een NK, moeten gewoon in de hal worden afgewerkt". udo-titels voor Spijkers en Seriese Spijkers en Angelique Seriese hebben zaterdag de nationale judokroon heroverd. In het NK categoriën onttroonde Ben Spijkers (foto) zijn rivaal Theo Meijer en zette Angelique Seriese (telverdedigster Monique van der Lee aan de kant. Sportwereld Skiën In het alpine-skicir cus gingen het afgelopen weekeinde de overwinningen naar de Zwitser Daniel Mah- rer (afdaling), de Oostenrijker Günther Mader (Super G) en de Duitse Katrin Gutensohn (afdaling vrouwen). Kunstzwemmen Met har de cijfers heeft de jury giste ren in Perth duidelijk ge maakt dat niet tien kunst zwemsters maar slechts één af gevaardigd had moeten wor den naar de wereldkampioen schappen: Marjolijn Both. De 19-jarige kwalificeerde zich als zevende voor de finale van de solisten. Voor de overige ne gen gold dat het geld voor de uitzending naar Australië be ter besteed had kunnen wor den aan goede trainingsfacili- teiten in eigen land. Hockey De nationale he- renploeg is een oefenserie van drie duels tegen Spanje begon nen met een kleine zege. In Valencia won het team van bondscoach Rob Bianchi met 2-1. Veldrijden Een week voor de nationale titelstrijd veldrij den heeft Adri van der Poel zijn goede vorm getoond. In' het Belgische Asper behaalde de Nederlandse professional zijn achtste overwinning in negen wedstrijden. Volleybal De eerste ont moeting tegen het herenigde Duitsland is goed verlopen voor de nationale vrouwen volleybalploeg. Nederland werd derde tijdens het acht- landentoernooi in Bremen door een zege in vijf sets op Duitsland: 15-8 15-10 12-15 14- 16 en 15-13. Tennis Richard Fromberg. Helena Sukova en Niclas Kulti zijn de eerste toernooiwin- naars van het tennisjaar 1991 geworden. De Australiër won de Grand Prix van Welling ton. KMAAR Met hun ede en derde plaats ter nationaal kampioe- Jolanda Grimbergen elen Sandra Zwolle en ve la Zijlstra het afgelo- 'er weekeinde Jan-Wiebe duidelijk voor het Beide revelaties van door storm en regen I Meisterde toernooi in [maar uitten pittige tiek op de KNSB-coach ns kernploegleden Lia Schie, Sandra Voete- daj Herma Meijer en lnneke de Vries buiten boot voor de Europese lstrijd, over twee we- nkb in Sarajevo, vielen. ille behoorde begin vorig oen mede tot het elite- I )s van de KNSB, maar Ik im door een long-infectie ien tweetal blessures (enkel bilspier) nooit uit de verf. tweede invitatie bleef terwege voor de nu 19-jari- •ijdster uit Heerenveen. Sij- ei]jvan der Lende, haar train- in het gewest Friesland: st vond haar te lui, te wei karakter". Een geslaagde inche dus. „Nee", zei ech- Zwolle gistermiddag, „ik hier voor mezelf. Ik was op revanche of zo uit, niet nc ai Spelmoment uit de door Nederland met 2-1 gewonnen hockeywedstrijd tegen Spanje. foto: ap PERTH KNZB- voorzitter Klaas van de Pol vocht zater dag met Robert Helmick. oud- praeses van de FINA en te genwoordig een big boss" in de Amerikaanse Olympische beweging, een mondelinge tweestrijd uit over het verrich ten van de prijsuitreiking voor het schoonspringen van de 1- meterplank. Als compromis rolde er uit', dat Van de Pol de medailles uit zou reiken als de winnaar Ed win Jongejans heette en Hel mick in het geval Mark Lenzi. zoals verwacht, wereldkam pioen zou worden. De laatste gaf zijn misvatting bijtijds toe. ..Helmick kwam al drie spron gen voor afloop naar me toe en zei: doe jij het maar", aldus Van de Pol. Australië vindt de door het lot bepaalde anti-dopingcon trole bij de wereldkampioen schappen zwemmen niet af doende. Het feit, dat een gou den medaille-winnaar onge controleerd kan ontsnappen, zint de autoriteiten niet. In Australië wil men de bestrij ding van het gebruik van on eigenlijke prestatiebevorde- rende middelen niet laten af hangen van het toeval. Beslo ten is dat er een aparte contro le komt. waaraan alle Austra lische finalisten zich dienen te onderwerpen. De achtergrond van sommi ge Amerikaanse schoonsprin- gers is nogal opmerkelijk. Mark Lenzi. de door Edwin Jongejans verslagen favoriet, is eigenlijk een worstelaar. Een jaar of wat geleden scha kelde hij over naar de 1-me- terplank. toen hij de grote Greg Louganis had zien sprin gen. Lenzi krijgt geen enkele vorm van ondersteuning. De Amerikanen hebben geen geld over voor n iet-Olvmpische ama teursporten. Russell Butler hoorde pas vijftien minuten voor het be gin van de 1-meterfinale, dat hij mee moest doen. De Zweed Joakim Andersson had zich met rugklachten teruggetrok ken. Met hem en Simon McGormack had de geëmi greerde vroegere nationale bondstrainer van China Wang Tongxiang twee Australiërs in de finale. De Australiërs rekenen bij het zwemmen op tenminste één wereldrecord. Hun 1500 meter-zwemmers Glen Hous- man en Kieren Perkins, zijn volgens de technische staf zo in vorm. dat de uit 1983 date rende toptijd van Vladimir Salnikov (14.54,76) geen belet sel mag heten. Het idee van zwemmen als laatste bolwerk van amateuris me is bijna gesloopt. De we- reldzwembond werkt er naar toe dat de laatste beperkingen van prijzengeld en individuele ondersteuning worden opge ruimd. De tv, die geld in het laatje brengt, eist nu eenmaal prestaties, die op amateur-ba- sis nauwelijks geleverd kun nen worden. We proberen ie dereen het zijne te geven en datgene te doen wat het beste is voor de zwemsport". beloof de FIN A-voorzitter Mustapha Larfaoui dezer dagen. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang 18.30 uur) luiden: Ie koers: 1 Edward H. 2. Éminence, 3. Flak Hazelaar (3-9-4). 2e koers: 1. Fiasco B. 2 Exciting Crown, 3 Ester Buitenzorg (6-3-1). 3e koers: 1 De Beste Peka. 2 Empire Hanover. 3 Dart Groenhof (3-1-4) 4e koers: 1 Cindy Gerron, 2. Dave K, 3 Evergold M (4-6-1). 5e koers: 1 Dazraff B, 2 Park Kos mos. 3. Don Victory (3-1-4). 6e koers: 1 Arjan G, 2 Zeb Wol- frath. 3. Champion's (5-2-10) 7e koers: 1 Candy White. 2 Easy Postille. 3. Cees Victrix (5-6-3) 8e koers: 1 Dali Robel, 2 Chelsea Cede. 3 Champ Hallinck (5-11-8) 9e koers: 1. Dutch Hanover, 2. Carlos S, 3. Comrade (1-5-7). Sportwereld IJshockey Scheidsrechter Douwes heeft in de topper van de ijshockeycompetitie tussen Rotterdam en Utrecht (4-4) honderd strafminuten uitge deeld. Spelers van de thuisclub zaten gezamenlijk 56 minuten op de strafbank, die van Utrecht 44. De problemen ont stonden in de eerste periode nadat Douwes bij de stand 1-1 een doelpunt van Utrecht eerst telde, doch op advies van de lijnrechter alsnog afkeurde. Schansspringen Jens Weissflog is de „koning van de lucht". De Duitse schari^sprin- ger veroverde in Bischofsho- fen (Oos) voor de derde keer in zijn loopbaan de eindover winning in het tradiotionele vier-schansentoernooi. Autosport Ruim 1200 kilo meter zandhappen heeft de klassementen van de rally Pa rijs - Dakar in het weekeinde weinig veranderd. Ari Vata- nen raakte zaterdag de leiding kwijt maar herstelde de ran gorde een dag later Bij de mo toren nam de Italiaan Eddi Orioli, winnaar van de laatste twee edities, de koppositie over van de Fransman Mag- naldi. De onttroonde leider volgt echter op slechts achttien seconden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13