Spanning bij Nederlandse bedrijven Golf gebied groeit Krijgshaftigheid van Belgen stelt niet veel voor DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB mysterie van het zevengesternte i Franse bladen melden principe-akkoord Irak Oorlogsrecht mogelijk in Golfgebied ;iHuitenland CeidócSouaatit VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 5 Griekse politie onderschept r< amfetaminen zvoor Irak THESSALONIKI De Griekse politie heeft gisteren bij de Joegoslavische grens een in een vrachtwagen verborgen lading amfetaminen in beslag genomen die, naar wordt aan genomen, bestemd was voor t" Irak De 800.000 pillen, die een zeef sterke amfetamine bevat ten, vallen onder het handels- embargo tegen Irak. Ze waren volgens de politie bestemd voor de Iraakse troepen. De Libanese chauffeur werd gear resteerd. Hij zei dat hij in Joe- goslavië in de vrachtwagen 1 was geklommen en dat hij verder van niets wist. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL België heeft de afgelopen dagen een twijfelachtige krijgshaftig heid aan de dag gelegd als het om de Golfcrisis gaat. Onze zuiderburen, die zoals onlangs bleek niet schro men zo nu en dan parachutis ten naar hun voormalige kolo niën te sturen als daar de vlam in de pan slaat, gaan achttien Mirages naar Turkije sturen om een oogje in het zeil te houden als de Golfcrisis tot een oorlog escaleert. Wie evenwel mocht denken dat de Belgen zich opmaken voor een harde confrontatie, begaat een pijnlijke vergissing. Want de Mirages gaan, om het met de Belgische minister van buiten landse zaken Eyskens te zeg gen, „daar wat rondvliegen". De Belgen willen koste wat kost buiten het conflict blijven en dat hebben de Belgische ministers woensdag na vijf tien uur vergaderen dan ook ondubbelzinnig laten we ten. De Mirages gaan in Tur kije „ontradend" optreden, hetgeen overigens niet hetzelf de lijkt te zijn als „defensief". Gaat de internationale troe penmacht evenwel tot een aanval over, dan houden de Belgen zich buiten schot. In het type oorlog dat mogelijk in de Golf gevoerd gaat wor den, is dat maar goed ook, want de Mirages zijn hopeloos verouderde toestellen die al in 1968 door de toenmalige mi nister Vanden Boeynants wer den aangekocht en die destijds al aan zo n schrijnend gebrek aan moderne elektronica le den, dat hun neuzen met lood moesten worden verzwaard om het evenwicht enigszins te kunnen bewaren. Nadien zijn de toestellen weliswaar gemo derniseerd, maar dat neemt niet weg dat ze, naar de huidi ge technische standaards, als „stokoud" mogen worden om schreven. Sterker nog: een week geleden nam de regering het besluit het nu naar Turkije gedirigeerde squadron in de mottenballen te zetten en met tertijd zelfs compleet naar de schroothoop af te voeren. België houdt het er vooralsnog op dat de Golfcrisis met diplo matieke middelen moet wor den opgelost en dat de nadruk moet blijven liggen op de strikte naleving van het eco nomisch embargo dat Irak door de VN is opgelegd. Van daar het „ontradend" optreden van de luchtmacht. Overigens heeft het squadron als voordeel, dat het in ge val van oorlog de taak heeft aan de zuidelijke flanken van de NAVO te opereren. Vandaar dat de Mirages en hun bemanningen veel in Tur kije hebben geoefend en daar dus enigszins de weg weten. Dat neemt niet weg dat de „ontradende" opstelling van de Belgische regering tot nau welijks verholen hoongelach in met name de pers heeft ge leid. Een commentator van de kwaliteitskrant De Standaard vond zelfs dat „de regering op eieren loopt". Nog minder krijgshaftig is het besluit geen munitie te leveren aan de Britse troepen in de Golf, nadat Londen daarom had verzocht. Boze Engelse kranten hebben die weigering al als „lafhartig" omschreven. „Belgische verraders zullen niet vechten", liet de Daily Express luidkeels weten. Dat blad kwam met de enigszins aangeblazen, maar voor de Belgen weinig vleiende con clusie dat „premier Martens heeft toegegeven dat zijn man schappen op de loop zullen gaan als het menens wordt". Voor de Britten zijn de Belgen dan ook de 'An-twerps' van Europa. Een 'twerp' is een klein, misselijk ventje, of om het met onze Van Dale te zeggen een sul, domkop of sufferd, dan wel een verve lende klier. De 'twerp' heeft in elk geval aangetoond dat de bondge nootschappelijke solidariteit nog ver te zoeken is. Washing ton meende dan ook te moeten. volstaan met de mededeling dat de Belgische bijdrage „be tekenisvol" is, hetgeen een passend diplomatiek eufemis me is voor „niet veel om het lijf". Premier Martens en mi nister Eyskens zullen de ko mende weken dan ook al hun politieke vaardigheden moeten inzetten om het Belgisch standpunt aan hun minder te rughoudende bondgenoten te verkopen. Overigens is de Belgische wei gering voor het leveren van munitie aan de Britten ruim schoots gecompenseerd door bijdragen van de Nederlanders en de Duitsers. ng[tellen in Berlijn na jntruiming kraakpanden sec ;t( ERLIJN In het oostelijk deel van erlijn is het gisteravond tussen de op- lerpolitie en demonstranten tot ongere- eldheden gekomen nadat de politie erder op'de dag drie kraakpanden had ntruimd. Ingeveer 1200 krakers en sympathisan- m trokken na de ontruiming door de ad. Zij botsten op de politie toen zij zich egang wilden verschaffen tot een straat ie was afgezet. De betogers gooiden met enen en vuurwerk waarna de politie ze il demonstranten arresteerde. De eige- ar van de panden had om de ontrui- ing gevraagd. Krakers trokken na de litse eenwording op 3 oktober in de legstaande huizen Momenteel zijn nog ,e°ond 100 panden in het voormalige Oost- lerlijn gekraakt. NASA en ESA samen naar Saturnus WASHINGTON Het Amerikaanse ruimte vaartcentrum NASA en het Europese ruimte vaartbureau ESA gaan samenwerken bij een onderzoeksmissie naar de planeet Saturnus. De Cassini, waarvan de lancering gepland staat voor april 1996, bestaat uit een satelliet geleverd door NASA en een ruimtesonde af komstig van ESA. Het zal ongeveer zeven jaar duren voordat de Cassini de planeet be reikt. Eenmaal in een baan om Saturnus zal het hemellichaam vier jaar lang worden be studeerd. De missie onderzoekt de verschillen manen met name de maan Titan rin gen, atmosfeer en magnetische velden van Saturnus. Op weg naar de planeet worden as teroïden bestudeerd. Na het onderzoek van Saturnus zal de Cassini zijn reis voortzetten naar de planeet Jupiter. „VS-militairen in El Salvador door hoofd geschoten'" WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie beschuldigt het Salvadoraanse bevrij dingsfront Farabundo Marti (FMLN) ervan drie Amerikaanse militairen met een schot door het hoofd te hebben gedood. De drie zaten in een heli kopter die woensdag in het Salvadoraanse lucht ruim door de opstandelingen werd neergehaald, 120 kilometer ten oosten van, de hoofdstad San Sal vador. Volgens het Pentagon zijn de militairen, in tegenstelling tot berichten op de radio van de FMLN, niet bij het neerstorten van het toestel om het leven gekomen, maar later met een schot door het hoofd gedood. De VS zal een onderzoeksteam naar El Salvador sturen. De helikopter was op weg naar een VS-basis in Honduras na een routine- vlucht naar San Salvador. „Nog 700 KGB'ers in Bondsrepubliek" BERLIJN/BONN Er zijn nu nog bijna 700 KGB-agenten in de Bondsrepubliek ac tief voor de Sovjetunie, zo heeft de voorma lige KGB-spion Oleg Gordievsky gisteren in een interview met een Duitse krant gezegd. Ook zei het hoofd van de Duitse contraspio nage, Gerhard Boeden, dat er een dreiging blijft uitgaan van de Sovjet-spionage, maar dat zijn dienst de doelstellingen moet aan passen nu de Koude Oorlog voorbij is. Boe den verwacht dat de KGB op grotere schaal zelf informatie zal gaan verzamelen, omdat Sovjet-spionnen geen gebruik meer kunnen maken van de inlichtingendiensten van an dere Oostbloklanden. De Duitse dienst zou volgens Boeden bovendien onderzoek moeten doen naar „maffia-netwerken" in Duitsland. gej )EN HAAG Bij Neder- andse bedrijven die vesti- ekk ^êen hebben in het de ïolfgebied neemt de panning met de dag toe iu het VN-ultimatum te- Ranen Irak bijna afloopt. In r ietiommige gevallen liggen l' le noodplannen voor on- vo('er meer evacuatie van werknemers al klaar, as, n Niettemin proberen be- 1 er Irijven hun werknemers cJ.ié o lang mogelijk in het Midden-Oosten te houden digi )m de verliezen zoveel 5 ge nogelijk te beperken, ezoc ie aDe financiële gevolgen voor do ;en aantal bedrijven zijn niet jering. Volgens de werkge a rersorganisatie VNO zijn er menkele ondernemingen die nog nacbpgeld wachten voor opdrach- Ijten die al vóór de Iraakse in- bjval in Kuwayt zijn uitgevoerd. gaat in totaal om twee niljoen gulden. Verder lijden pub bedrijven verliezen omdat ze renrjhun werk in het Golfgebied mne hebben moeten staken. Het Nederlandse, bedrijf met het grootste aantal werkne mers in het Midden-Oosten is Ballast Nedam. Voor het bag ger- en waterbouwbedriif zit-* ten duizend mensen in Saudi- Arabiê. Zij staan vrijwel dage lijks in contact met de hoofd vestiging van Ballast Nedam in de Saudische hoofdstad Riy ad. Veel werknemers zijn op het moment op eindejaarsver- lof in Nederland. In principe gaan ze rond 10 januari ge woon terug. Bijna alle werkne mers van Volker Stevin zijn teruggehaald. Er zit nog één gezin in Abu Dabi. Voor bag geraar Boskalis zitten nog der tig mensen in het Golfgebied. De Koninklijke Shellgroep heeft vestigingen in Saudi- Arabië, Oman en de Verenig de Arabische Emiraten. Voor de werknemers daar liggen twee - geheime - evacuatie plannen klaar. Banken De ABN/Amro heeft geen kantoren in Irak en Kuwayt, maar wel in andere Golfsta ten. In Saudi-Arabië zitten twintig werknemers. In zowel Bahrayn als de Verenigde Arabische Emiraten zijn het er drie a vier. De meeste mede werkers van de bank zijn met kerstverlof geweest. Veel mee gekomen familieleden hebben besloten in Nederland te blij ven en eerst af te wachten wat er na 15 januari gaat gebeuren. Degenen die er nu zitten zul len - in overleg met de am bassades - op het 'moment su prème' zelf besluiten wat ze doen: blijven of vluchten. Op dit moment zijn de betrokken medewerkers van oordeel dat hun kantoren niet in de direc te gevarenzone liggen. Ook luchtvaartmaatschappijen ondervinden gevolgen van de crisis. Gisteren besloot de KLM het aantal vluchten op Israël te verminderen. De maatschappij vliegt al niet meer op de Jordaanse hoofd stad Amman en beraadt zich op de vraag of nog wel vluch ten op Riyad moeten worden uitgevoerd. Bij de KLM liggen verscheide ne 'rampenplannen' klaar voor het geval de situatie hele maal uit de hand loopt. De plannen variëren van alterna tieve routes over bijvoorbeeld de Sovjetunie en alternatieve voorzieningen op vliegvelden waar normaal niet wordt ge land tot sluiting van de KLM- kantoren in het gebied. Martinair heeft sinds het uit breken van de Golfcrisis vrachtvluchten die via het Midden-Oosten naar het Verre Oosten liepen, omgeleid. Het zelfde geldt voor de vakantie- vluchten richting Bangkok en Phuket. Overigens constateren de luchtvaartmaatschappijen wel dat er een enorm aanbod aan vracht voor het Midden- Oosten blijft. Volgens de Algemene Federa tie voor Zeevarenden is nog niet duidelijk of de circa dertig opvarenden van de Smit New York in het Golfgebied kun nen werken op basis van vrij willigheid. Hetzelfde geldt voor een aantal Nederlandse koopvaardijschepen. Ministerie Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken heeft men daar nog geen evacuatieplannen voor Nederlanders in het Mid den-Oosten klaar liggen. In de eerste plaats wil men geen verwachtingen wekken naar de mensen die in het Golfge bied zitten en naar hun fami lieleden in Nederland. In de tweede plaats is het voor een groot deel gewoon nog onze ker wat er precies zal gebeu ren als er een oorlog uitbreekt. Het ministerie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat Nederlanders niet meer per vliegtuig weg kunnen, om dat mogelijk veel luchtvaart maatschappijen zullen beslui ten niet meer op het Midden- Oosten te vliegen. Overigens is tien dagen voor het aflopen van het VN-ulti matum nog geen sprake van hoogspanning op Nederlandse ministeries. Er vindt wel over leg over de Golfcrisis plaats tussen de departementen van algemene zaken, buitenlandse zaken, binnenlandse zaken, defensie, economische zaken, justitie, WVC en verkeer en waterstaat Veel concreets is daar nog niet uitgekomen. Wel is bekend dat binnenlandse za ken extra beveiligingsmaatre- Ook Amerikaanse legerhonden zijn volop in training in Saudi-Arabië. foto: ap gelen treft voor mogelijke gen voor het geval de olieprij- voerd, gaat de maximumsnel- doelwitten voor Iraakse terro- zen enorm gaan stijgen. In het heid terug naar 80 kilometer risten. Verder heeft economi- meest vergaande plan wordt per uur en wordt benzine ge- sche zaken scenario's klaar lig- een autoloze zondag inge- rantsoeneerd. 'ARIJS Irak heeft zich logelijk tijdens geheime on- erhandelingen in principe :reid verklaard zich geheel of gedeeltelijk terug te trek ken uit Kuwayt, zo hebben het tijdschrift Paris-Match en het satirische weekblad Le Canard Enchaine bericht. Paris-Match meldde dat in Ge- nève besprekingen waren ge houden tussen Iraakse, Saudi sche en Kuwaytse onderhan- delaars. Hierbij zou de Iraakse 1 onderhandelaar Adnan Barzan al-Takriti, een halfbroer van president Saddam Husayn, hebben ingestemd met een ^irincipe-akkoord waarin Irak leloofde zijn troepen uit Ku wayt terug te trekken. Daarte genover zouden de Kuwaytse regering in ballingschap en de Saudische koning Fahd bereid zijn geweest de strategische Kuwaytse eilanden Bubiyan en Warban voor 99 jaar aan Irak te verhuren. De onder handelingen raakten uiteinde- lijk in een impasse door de eis van Kuwayt en Saudi-Arabië dat Irak zijn troepen vóór de ondertekening van de over eenkomst terugtrekt. Op deze eis wilde Irak niet ingaan, al dus Paris-Match. De Franse minister van bui tenlandse zaken Roland Du mas zei gisteren in Parijs te verwachten dat de Europese Gemeenschap de druk op Irak „tot op de laatste minuut" zal opvoeren. De ministers van buitenlandse zaken van Iran, Pakistan en Turkije die zich in de Paki staanse hoofdstad Islamabad over de Golfcrisis beraadden, riepen na afloop de secretaris generaal van de OIC (Organi satie van de Islamitische Con ferentie) op een buitengewone zitting te beleggen over de si tuatie in het Golfgebied. De Iraakse oppositieleider Abu Maytham Al-Saghir zei in de Libanese hoofdstad Bayrut dat de Iraakse oppositiegroeperin gen van plan zijn een regering in ballingschap te vormen. Ten zuiden van Baghdad geven Iraakse soldaten een persdemonstratie van hun kunnen. DEN HAAG Als er een gewapend conflict uit breekt in de Golf waarbij Nederlandse troepeneen heden en/of oorlogssche pen zijn betrokken, kan de regering voor het be treffende gebied het oor logsrecht van toepassing verklaren. Daardoor kunnen Nederlandse militairen voor vergrijpen tot zwaardere straffen worden veroordeeld dan normaal het feval is, zo zegt prof. jhr. mr. van den Bosch, oud-presi dent van het Hoog Militair Ge rechtshof. Volgens Van den Bosch moet de regering, als het werkelijk tot een oorlog komt in het Golfgebied, een aanzegging doen dat het voor de betrok ken troepen „tijd van oorlog is". „Een dergelijke aanzegging zou dan in eerste instantie gel den voor de militairen in de Golf, maar zou later ook van toepassing kunnen worden verklaard op mensen die klaarstaan voor vertrek naar de Golf". In de huidige situatie is de „tijd van oorlog" niet aange zegd voor de Nederlandse ma-, rinemensen in het Midden- Oosten. Die situatie zou zelfs na het uitbreken van een gewapende strijd kunnen blijven bestaan. „Niet ondenkbaar", aldus Van den Bosch, „omdat de regering tot nu toe heel voorzichtig opereert rond deze kwestie". Als er oorlogsrecht van toepas sing zou zijn in het Golfgebied worden vergrijpen beoordeeld en eventueel bestraft door de Militaire Strafkamer van de rechtbank in Arnhem of door een mobiele rechtbank, die ter plaatse vonnissen kan vellen. Luttele uren nadat de afscheidings beweging FLNC aanslagen had gepleegd op zes vakantieparken op Corisca, besloot het Franse kabinet gisteren de topfunctionaris veiligheidszaken op het eiland te vervangen. Tevens zegde onderminister van justitie Georges Kiejman toe dat er binnenkort wijzigingen worden aangebracht in het politie-apparaat en de rechterlijke macht op het eiland. foto: epa manten teruggeeft en dat u uw proefnemingen staakt". Even staat Lupardi verstomd, maar dan springt hij overeind, is met twee grote stpappen bij een schakelbord en haalt een hand- Ie over. Rob, Ross en Prudon voelen plotseling al hun ledematen verstijven en na twee minuten staan ze als drie poppen tegen over Lupardi, die met hen kan doen wat hij wil; de zonderlinge geleerde is hun even te vlug af geweest. 789 Voorzichtig sluipen Rob en Prudon de trappen weer af, want Rob wil eerst Ross waarschuwen. Een half uur later komt deze ook bij het laboratorium aan en dan gaan ze met hun drieën weer naar boven. Ross gooit de deur open en roept: „Professor, u bent in het bezit van de diamanten. Het heeft geen zin dit te ontkennen en wij weten bovendien dat u bezig bent met heel gevaarlijke plannen. Ik eis van u, dat u ogenblikkelijk de dia-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5