Moeilijk te overleven in binnenland van Suriname Westerlingen op de wachtlijst voor een weeskind uit China Geen duivepoep op het Binnenhof! BINNENLAND/BUITENLAND CcüUcSommit VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA y] Economisch akkoord Sovjet - republieken MOSKOU De Federatieraad van de Sovjetunie is gisteren akkoord gegaan met het voorstel het economisch sy steem tussen de Sovjetrepublieken te handhaven: Het plan is onderdeel van het nieuwe unieverdrag, waarmee Sov jetleider Gorbatsjov de vijftien republie ken bij elkaar wil houden. Het econo misch plan. waarover geen details wer den bekendgemaakt, moet nog door de parlementen van de republieken goed gekeurd worden voordat het kracht van wet heeft. De raad stelde ook een com missie in, die onder voorzitterschap van vice-president Janajev de komende da gen het nieuwe kabinet moet gaan sa menstellen. Twaalfduizend nieuwe leden voor Amnesty AMSTERDAM De ledenwerfactie van Amnesty International in Neder land heeft tot nu toe 12.000 nieuwe le den opgeleverd. Een woordvoerster van de mensenrechtenorganisatie noemde de actie gisteren een succes. Het totaal aantal leden van Amnesty in Nederland ligt nu op ongeveer 136.000. Wereldwijd telt Amnesty 1,1 miljoen leden. Aan de Nederlandse campagne is belangeloos meegewerkt door een aantal bekende Nederlanders, zoals FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg, tv-presentratrice Astrid Joosten en acteur John Kraaij- kamp. Zij waren te zien op posters en in advertenties, waarin ze waren ge schminkt als politieke gevangenen. Pleidooi voor leger van vrijwilligers GRONINGEN Een vrijwilligersleger is het beste al ternatief voor het systeem van de militaire dienst plicht Dat is de conclusie van een onderzoek dat door de Rijksuniversiteit Groningen is gedaan in opdracht van de Algemene Vereniging van Nederlandse Mili tairen (AVNM). Bij het onderzoek werden vier alter natieven bekeken voor het huidige systeem van mili taire- dienst: verkorting van de dienstplicht, maat schappelijke dienstverlening, dienstrecht en een vrij willigersleger. De AVNM gaf opdracht tot het onder zoek omdat men het onjuist vindt dat momenteel slechts drie van de twintig jongens in dienst gaan. Uit het onderzoek blijkt dat de dienstplicht onrechtvaar dig is en bovendien duur. Als ander nadeel wordt ge noemd dat dienstplichtigen in de laagste rangen te rechtkomen en daardoor „kanonnenvoer" zijn. Het ar gument dat dienstplicht een versterking betekent van de democratie gaat volgens de onderzoekers niet op. Rebellen Somalia bereiden zich voor op eindoffensief NAIROBI De rebellen van het Vere nigd Somalisch Congres hebben gisteren een oproep van president Barre tot een wapenstilstand afgewezen en gezegd dat meer dan tienduizend soldaten in de hoofdstad Muqdisho zijn aangekomen voor een eindoffensief. In een in Rome vrijgegeven communiqué zeiden de rebel len dat de met zware wapens uitgeruste versterkingen uit het achterland kwamen en dat de gevangenneming van Barre slechts een kwestie van tijd is. Door de verklaring is de hoop op een snelle evacu atie van de naar schatting 500 buitenlan ders in Muqdisho verminderd. Aanslag met bus in Gaza-strook JERUZALEM In de door Israël bezet te Gaza-strook heeft een Palestijnse bus chauffeur vandaag een Israëlische vrouw gedood door opzettelijk op haar auto in te rijden; de twee andere inzittenden raak ten licht gewond. Enkele honderden me ters verder trachtte de chauffeur op nieuw twee auto's te rammen. Daarop sprong hij uit zijn bus en begon met een ijzeren staaf op een andere Israë lische auto in te slaan, onder het schreeu wen van „Allah is groot". De bestuurder wist echter te ontkomen en waarschuwde Israëlische soldaten, die de Palestijn neerschoten. MOIWANA IS EEN SPOOKSTADJE GEWORDEN (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) MOI WANA Moi Wana is een spookdorp gewor den, nog griezeliger dan al die andere verwoeste dorpen hier in Oost-Suri- name. De jungle woekert over kapotgeschoten hut ten, over een ingestorte waterput, over de groen tetuintjes. Er ligt nog wat huisraad, een pot, een alu minium lepel. Slangen schuifelen tussen de al hoog opgeschoten begroei ing. Vier jaar geleden, in december 1986, veranderde dit bosneger- dorpje in enkele minuten van een aards paradijsje in een hel. Militairen, op zoek naar Ron nie Brunswijk, drongen het dorp binnen en schoten tien tallen vrouwen, kinderen en bejaarden dood. Geen mannen van Brunswijk, want die wa ren er niet. Enkele kilometers verderop ligt Alfonsdorp, ooit een india nen nederzetting, en nu ook al zo'n desolaat oord. Hier waren het de bosnegers van Bruns- wijks Junglecommando, die de indianen verjoegen en een aantal van hen langdurig gij zelden. Pas sinds kort is Oost-Surina me weer een béetje bereik baar, nadat Bouterse in het na jaar het Junglecommando in Moengo en Langatabbetje ver sloeg, ten koste overigens van opnieuw enkele tientallen le vens. Bouterse mag dan zeg gen dat het leger vrede in Oost-Suriname heeft gébracht, maar overal zijn nog wegafzet- tingen, overal lopen nog zwaargewapende soldaten Skelet Oost-Suriname ziet er ver schrikkelijk uit. Geen dorp is de gevolgen van de burgeroor log bespaard gebleven. De meeste huizen zijn verwoest, geplunderd, afgebrand. Albi- na, aan de Marowijne gelegen, is weinig meer dan een skelet van wat eens een wondermooi stadje was. Veel huizen verto nen kogelgaten, wegen zijn op geblazen. Maar in de restanten en in de enkele huizen die ge spaard zijn gebleven wonen al weer mensen de eerste vluchtelingen die het waagden terug te keren. Korjaal In de afgelegen nederzetting Sjiemieriedje, ook wel Pierre- Kondre genoemd, wonen nu vijf indianengezinnen, 30 mensen, waar er eens 325 een goed bestaan vonden. „De re gering beloofde ons hulp, als wij zouden terugkeren, maar we hebben niets gezien, nog geen pond rijst", zegt Ronnié Biswane triest. Hij woont met zijn vrouw en drie kinderen in een huis, dat hij heeft ge bouwd van de puinhopen om hem heen. Toen het Junglecommando het dorp binnentrok, vluchtten alle indianen naar de overkant van de rivier, naar Frans- Guyana. Een deel van het dorp werd verwoest, toen het leger op zijn beurt het Jungle commando er verdreef. De vluchtelingen, die er nu terug keren, behoren tot een dappe re voorhoede. In Frans-Guya- na bevinden zich naar schat ting nog zo'n 10.000 anderen, onder wie ruim 1000 indianen. Degenen die terugkeren, ko men echter klem te zitten, dat blijkt duidelijk in Sjiemieried je. Het is moeilijk in leven te blijven, klaagt Stefan Sjapeki, de man die de indiaanse ritue len van deze Caraiben-stam verzorgt. „We worden aan alle kanten gepakt. Wij indianen hebben Bouterse geholpen het vuur van de bosnegeropstand te doven, maar we krijgen er niets voor terug. Van de Ne derlandse humanitaire hulp zien wij ook niets. Die gaat al leen naar de bosnegers". Onderwijs wordt allang niet meer gegeven. In het Suri naamse binnenland groeit een generatie op zonder enige scholing: de ongelijkheid met de stad groeit alleen maar, het geen sombere uitzichten op de toekomst biedt. „Nee, van de zending ver wachten wij niets", zegt Geor ge Pierre, die zich opwerpt als woordvoerder van de indianen in dit gebied. „We vertrouwen de kerk niet, de regering niet en Nederland niet", zegt hij. Dat betekent ook dat de 'natio nale verzoening', waar Bouter se en zijn adviseur Herrenberg de mond vol van hebben, deze indianen koud laat. Toch gloort er hoop in de dorpen aan de Marowijne. In de nabij gelegen bosnegernederzettin gen zijn de eerste bewoners ook teruggekeerd en de relatie is onverwacht goed. De india nen en de bosnegers, die el kaar in de burgeroorlog soms op leven en dood bevochten, blijken, als ze weer gewone buren zijn, toch weer in har monie te kunnen samenleven. „We praten er nu zelfs over om in een gezamenlijke ver klaring onze vrede aan de Ma rowijne af te kondigen", zegt George Pierre. „Misschien dat ze daar in Paramaribo iets van George Pierre (links) en Stefan Sjapeki i Gashopper Het is bedoeld als kunstwerk, maar in het jaar dat deze 'gashopper' nu op het Haarlemmer plein in Amsterdam staat, is de jeugd het werk van kunstenaar Hans Daniel meer en meer gaan beschouwen als een goed klauterobject. FOTO: ANP katr| lerzdl 1 bedL omn J Kort gedingR' tegen onderzoekeii Amnesty DEN HAAG Het ministef1 van justitie gaat bij de ree ad bank van Amsterdam een k !e£: geding aanspannen tegen 'e A.J. Ramdas, onderzoeker en' de Universiteit van Amst en dam en Amnesty Internat a.ar nal. Justitie wil daarmee blicatie van een artikel Ramdas in een deze maa door Amnesty te publicei bundel voorkomen. l6" Het artikel van Ramdas g over de werkwijze van de t viescommissie voor vreemi lingenzaken (ACV) die asielzoekers te hebben hoord, advies uitbrengt aan staatssecretaris van justi over Het al of niet honorer van het verzoek om Ramdas kreeg in het van een promotie-onderzJ] toestemming een aantal bel ten zittingen van subcomn sies van de ACV bij te won Volgens justitie verbond Ra das zich daarbij aan de vck waarde „geen tot individui personen herleidbare gej )E vens" in de openbaarheid an brengen en „tot strikte -n heimhouding met betrekki tot al hetgeen hem bij de 1,0 raadslagingen van de cornmPP3 sie ter kennis zou komen". iu verband daarmee moet Ra ei das volgens Justitie voor iet ori re vorm van publicatie ti j stemming hebben van de n nister van justitie en de vck 'el zitter van de ACV. we De advocaat van Ramdas, n T. Spijkerboer, vindt dat er jfj de publicatie van zijn clié ;0 geen sprake is van tot indivi duele personen herleidbare gevens. Ook de beschuldigi ,rr van Justitie dat Ramdas ge n( overleg zou hebben gezoc met het ministerie en de a De viescommissie wordt do eer Spijkerboer tegengesproki ;ei Juist de voorzitter van de a vei viescommissie had op dat men! ment geen behoefte aan nadop overleg, aldus Spijkerboer. Iter advocaat verbaast zich er bva! vendien over dat het ministHe rie geen enkele inhoudelij ui reden geeft waarom de pub bet catie van het artikel onevenr hu dig schadelijk zou zijn. Amn< he ty International is verbaa over dë dagvaarding en bdy over de suggestie van Justil L dat de publicatie het belaij. van asielzoekers zou kunn schaden. Het geding djent 10-januari. PEKING Wanneer de zes jaar oude Xjaoning honger heeft of moe is, maakt ze haar nieuwe Ca nadese adoptie-ouders met gebaren of speelse rukjes duidelijk wat ze wil. Xiao- ning is pas een paar dagen bij hen, maar ze lijkt ont spannen en gelukkig in haar nieuwe leventje in Montreal, ver van haar weeshuis in zuidoost Chi na. Xiaoning is één van het groei end aantal Chinese kinderen dat door westerlingen wordt geadopteerd. Geschat wordt dat in 1990 meer dan honderd baby's uit weeshuizen, meren deels meisjes tussen de zes maandenen een jaar, door westerse echtparen zijn gea dopteerd. De vraag is nu gro ter dan het aanbod en de wachttijden belopen vaak meer dan een jaar. Een van de tehuizen waar de kinderen vandaan komen is het Kinder Welzijnscentrum in Changsha in de provincie Hunan. Ook Xiaoning zat daar. Tang Yupin, voorzitter van het Welzijnscentrum is blij met de enorme belangstel ling voor Chinese wezen van uit het buitenland. Verder is hij echter terughoudend, uit angst dat de publiciteit over buitenlandse adopties de aan dacht zal vestigen op het aan tal verlaten kinderen in Chi na. Hel geloof dat kinderen van het mannelijk geslacht waar devoller zijn dan meisjes leeft nog steeds in China. Meisjes werden vroeger wel „larven in de rijst" genoemd omdat zij na hun huwelijk gingen Werken voor de familie van hun echt genoot in plaats van voor hun ouders. Ze werden vaak aan hun lot overgelaten. Sinds het recente regeringsbeleid dat ie der echtpaar slechts één kind mag hebben worden weer meer meisjes achtergelaten. Voor de Meynencs, de adoptie ouders van Xiaoning, kwam de keuze uiteindelijk neer op een kind uit Zuid-Amerika of uit China. Aanvankelijk zou den zij een vierjarig meisje adopteren, maar dat bleek nierproblemen te hebben en dus werd het Xiaoning. Hoe wel in de weeshuizen ook ge handicapte kinderen worden geplaatst komen alleen gezon de baby's en kinderen in aan merking voor buitenlandse adoptie. De Meynecs weten weinig over de achtergrond van hun dochter, alleen dat zij twee jaar in het weeshuis heeft gewoond. Ze hebben geen te kenen van verwaarlozing kun nen ontdekken en het kind is spontaan en lief. China kent geen adoptiewet geving, maar de weeshuiz moeten zich wel aan regi houden bij adoptie door bu tenlanders. Eventuele adopti ouders moeten getrouwd, kii derloos en ouder dan 35 ja P zijn. De echtparen moeten du zend tot vijfduizend guldi P betalen aan het weeshuis. Ve der moesten De Meynencs n ferenties, een financiële ve klaring, gezondheidsatteste n en een politieverklaring ove leggen. Ook moesten zij de bt lofte afleggen dat zij de Chint se culturele identiteit van hf t kind zouden bewaren. Olivie i Meynenc geeft toe dat hf moeilijk is om Xiaonings Chi nees op peil te houden, hf - echtpaar spreekt Engels e Frans. „Zodra de kinderen ii een ander land zijn willen z als de anderen zijn, ze willei niet anders zijn", aldus Mey nenc. HELEN BERG j (c) The Sunday Time Stadje geëvacueerd na explosie tankwagons WALDSHUT Een deel van de bevolking van het Zwitserse stadje Stein, nabij de Duitse grens, is vanochtend geëvacueerd nadat kort na middernacht een goederentrein met zeven tan kwagons met benzine op het station ontspoorde. De trein vloog in brand en een aantal tankwa gons explodeerde. Hierbij hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Vanmiddag stroomde nog steeds benzine uit vijf van de wagons en waren 400 brandweerlie den bezig met bluswerkzaamheden. Wegens de grote hitte en de kans op nieuwe explosies kon de brandweer aanvankelijk niet te dichtbijko- men. De waterpolitie heeft nog geen benzine sporen in de Rijn ontdekt. SUSKEENWISKE fSfl,. Pte.' H/> ieh oio iiGins m oe bosseh m unm t [in mm oemeboohpje, 20 eehtje m het soon dit mn OEI GE mm Y0EIT TUSSEH DE 6BOTE EH STEM E WSOtlEn 21 tl I HET BOS, STUTTE BttlEtl 21 tl PU HE E HE HOE HOE IOU JE 1 BOOHPJE WIS DE MYSTERIEUZE MIJN In het mededelingenblad dat overal op het Binnenhof ver spreid wordt, las ik onlangs het volgende bericht: „Duivenoverlast - De duiven op en rond het Binnenhof veroorzaken veel overlast in de vorm van uitwerpselen. Hierdoor ontstaat onder meer schade aan gevels en gebou wen, maar het geeft ook aan leiding tot bedrijfsmedische problemen. De Kamer zal er voor zorgen dat er extra schoonmaakwerkzaamheden worden uitgevoerd. Hinder lijke overlast van duivepoep kan telefonisch worden ge meld via nummer 3088. De gemeente Den Haag is bo vendien verzocht maatrege len te nemen om het voeren van duiven door het publiek op het Binnenhof en Plein te beperken. Het verzoek om niet te voederen geldt na tuurlijk ook voor de gebrui kers van de Tweede Kamer gebouwen". U ziet waar onze problemen liggen en hoe snel ze vervol gens weer worden opgelost. Voor je het weet is er een duivepoep-alarmlijn en heeft de gemeente ambtenaren aangesteld om toeristen te wijzen op de gevaren van het voederen der duiven. Prach tig, maar in werkelijkheid dreigen politici over hele an dere dingen uit te glijden dan over duivenpoep. Wat te denken van de bedrijfsmedi sche gevaren van de zogehe ten Mid Term Review, ofwel de 'tussenbalans' die het ka binet moet opstellen. Een echt probleem waarvoor de oplossing vooralsnog wordt gevonden in het uitstel. Toch zal het kabinet dat niet kun nen volhouden, want welke mooie Engelse term je er ook voor bedenkt, het moeilijke moment komt een keer. Het kabinet staat voor een formidabel financieel pro bleem: er dreigt maar liefst een tekort' van 15 miljard gulden, zo'n 1000,- gulden per inwoner als we ook de pas geboren baby's meereke nen. Natuurlijk kan het kabi net kiezen voor de wel eerder met succes beproefde methode om de problemen door te schuiven naar het volgende kabinet. Bijzonder populair, en ook deze coalitie is reeds voor de verleiding bezweken. De WIR-betalin- gen worden uitgeschoven tot 1994, waardoor het volgende kabinet opgezadeld wordt met een .tekort van 800 mil joen gulden. Dat is het begin en ik durf er een mooie fles wijn op te zetten dat het hier niet bij blijft, ondanks de vroom klinkende verhalen dat we de toekomst niet met onbetaalde rekeningen mo gen opzadelen. Alternatieven Als Kok en de zijnen wel de moed hebben om dit uit gangspunt in de praktijk te brengen, blijven er twee al ternatieven over: verhoging van de lastendruk en/of be perking van de overheidsuit gaven. In het regeerakkoord is afgesproken dat de collec tieve lastendruk niet hoger mag zijn dan 53,6 procent van het netto-nationaal inko men. Hoger mag niet, maar let op (en daar gaat de twee de fles wijn): ik wed dat het kabinet deze doelstelling niet zal halen! Dat is geen verwijt, want ook wij zien wel in dat alléén be zuinigen op de overheidsuit gaven onaanvaardbare gevol gen met zich mee zou bren gen en dan is lastenverho ging misschien nog wel de minste van twee kwaden. Daarmee is tevens de grens van het derde alternatief aa- gegeven, maar misschien is het toch wel aardig om met u als klankbord eens even 15 miljard bij elkaar te bezuigin- gen. Daar gaan we: Wij schaffen de vut af voor het gehele overheidsperso neel: 2 miljard Alle subsidies worden met 10 procent verminderd (dus ook de individuele huursubsidie); een al eerder opgelaten CDA- iroefballonnetje: miljard F fi De ministeries krijgen voor de jaren 1992 t/m 1994 geen prijscompensatie: ƒ1,4 miljard De Basisbeurs Studiefinan ciering wordt geheel als le ning verstrekt (een PvdA- plan dat ook onder het hoofdstuk lastenverhoging kan worden gebracht): ƒ1,4 miljard De progressie in de Kin derbijslag wordt afgeschaft: ƒ0,4 miljard De Premie-C-regeling voor nieuwbouw-woningen wordt afgeschaft: ƒ0,05 miljard Wij bezuinigen aanzienlijk op Defensie (voorstel van minister Kok): ƒ1 miljard Wij slagen erin het aantal mensen in de wao niet ver der te laten groeien: ƒ2,1 miljard Ik ben er nog lang niet, en er zal tegen deze lijst terecht storm worden gelopen, want het overheidspersoneel wordt opnieuw slechter behandeld dan de werknemers in de particuliere sector, veel sub sidies kunnen helemaal niet met 10 procent worden ge kort, enz. enz. Conclusie: de regering valt niet te benijden. De D66- fractie trouwens ook niet, want wij staan in wezen voor dezelfde opgave als de rege ring. Dat zullen nog levendi ge fractievergaderingen wor den. (Dr. D.K.J. Tommei is lid van de Tweede Kamer voor

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4