Verdachten niet meer rij na procedurefout Jnëïïland Abortus Bang duikt op onder Brabantse koeien Eis viereneenhalf en negen jaar cel voor horecaterreur Qeid&aQowuvnt VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 3 ntsnapte betrokken 1 j smokkel cocaïne 'HEM De Spanjaard (35) die op oude- savond uit het nieuwe huis van bewaring Arnhem wist te ontsnappen, blijkt betrok- te zijn geweest bij de cocaïnesmokkel die j jaar in IJmuiden werd onderschept van- ;olombia. De man zat in Arnhem in pre- tieve hechtenis, in afwachting van hoger Dep, nadat hij door de rechtbank in Haar- tot negen jaar was veroordeeld voor zijn deel in de cocaïnesmokkel. Samen met de njaard ontsnapte ook een Nederlander (28) het Arnhemse huis van bewaring, die van zeven jaar gevangenisstraf nog maar an- ialf jaar behoefde uit te zitten. Vast staat liddels, dat de twee met hulp van buitenaf een auto spoorloos zijn verdwenen. Niet lelijk is of de mannen de vlucht samen ben beraamd of niet. Zeehonden aangespoeld door stormachtig weer PIETERBUREN Door het stormach tige weer spoelen aan de kusten van Noord-Frankrijk, België en ons land veel zeehonden aan. In de zeehonden crèche in Pieterburen heerst daardoor momenteel een topdrukte met 49 die ren. In de crèche is eergisteren de eerste jonge zeehond van dit jaar binnenge bracht. De baby zeehond, die nog geen dag oud was, is afkomstig van een zand plaat tussen Terschelling en Vlieland. De zeehondenpopulatie daar wordt be dreigd door agressieve zeemeeuwen. Enkele baby's zijn al doodgepikt. Ver ondersteld wordt dat de meeuwen door gebrek aan voedsel agressief geworden zijn. Andere jaren lieten ze de jonge zee honden met rust. Honderden vogels bij brand omgekomen ZWANENBURG Bij een brand in een volière in Zwa nenburg zijn gisteren honder den vogels om het leven geko men. Vogelliefhebber H. Verton moest gistermiddag bij thuis komst constateren dat van zijn vijfhonderd beo's, kaketoes, pa pegaaien en fazanten slechts en kele in leven waren gebleven. Ook de konijnen die in de kooi verbleven vonden de dood. De politie van de Haarlemmer meer stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand; brandstichting wordt niet uitge sloten. Geen schadevergoeding voor mosselvissers DEN HAAG Het ministerie van landbouw voelt er weinig voor schadevergoeding uit te keren aan gedupeerde mosselvissers. De vere niging Zeeuwse Visserij Belangen (Zevibel) heeft becijferd dat hongerige eidereenden en najaarsstormen dit jaar tussen de dertig en veertig miljoen gulden schade hebben veroor zaakt. De vereniging vindt dat het ministerie met geld over de brug moet komen. Het minis terie wijst er op dat de eidereenden in de per celen fourageren omdat door intensieve visse rij op de vrije gronden daar vrijwel geen voed sel voor de vogels meer aanwezig is. Dat de eend,en nu de mosselpercelen leegeten is triest voor de vissers, maar aan de andere kant heb ben de eenden het volste recht daar te verke ren. De Waddenzee is een natuurgebied en daar heeft de natuur zijn loop", aldus een woordvoerster. Kamervragen over fiscale aftrek van kosten kinderopvang DEN HAAG Het kamerlid Vermeend, fiscaal specialist van de Tweede-Kamer fractie van de PvdA, wil van staatssecreta ris van Amelsvoort van financiën weten wat de gevolgen zijn van een recente uit spraak van de Hoge Raad over de fiscale aftrek van de kosten van kinderopvang. De Hoge Raad sprak onlangs uit dat werkne mers onder bepaalde omstandigheden de kosten die zij maken voor kinderopvang van de belastingen kunnen aftrekken. Uit de schriftelijke vragen die Vermeend giste ren bij de staatssecretaris indiende, blijkt dat het kamerlid vindt dat de uitspraak van de Hoge Raad het kabinet dwingt zijn hui dige zienswijze te herzien. Nog geen spoor van moordenaars MAASTRICHT Buurtonderzoek naar de moord op een 31-jarige vrouw in Maastricht heeft tot nu toe nog geen en kel spoor van de daders opgeleverd. Ook het technisch onderzoek van de re cherche in de woning heeft niets opge leverd. Volgens justitie is slechts een summier signalement van de gemasker de daders bekend. Zij zouden in de nacht van de moord van dinsdag op woensdag donkere kleding hebben gedragen. Berichten als zou de vrouw onder de ogen van haar 14-jarige zoon tje om het leven zijn gebracht, ontkent de politie thans zeer nadrukkelijk. De politie weigert de juiste doodsoorzaak, die inmiddels wel is vastgesteld, in het belang van het onderzoek prijs te geven. -IRSCH BALLIN KOMT MET WETSVOORSTEL iakt pre|EN HAAG Minister irsch Balli'n (justitie) wil wet wijzigen, zodat itzi£rdachten van ernstige "rijven niet langer we- aar4ns een procedurefout iten worden vrijgela- Een adviescommissie ïft de minister daartoe ,sa!jsteren geadviseerd en ïn firsch Ballin heeft er on- iddellijk positiéf op ge- igeerd. commissie adviseert de wet te wijzigen dat de rechter •oegd wordt om een dag- irding nietig te verklaren, ■vijl het bevel tot voorlopige ihtenis maximaal dertig da- van kracht blijft. bevoegdheid zou alleen ;ten gelden, wanneer het irdachten betreft van mis- ijven, waarop een gevange- T asstraf staat van acht jaar of leer. De minister zal reeds .xlgende week een voorstel lertoe aan de Tweede Kamer onderzoek 's a Istje commissie (voluit: de com missie herijking wetboek van strafvordering ofwel de com- missie-Moons) heeft eveneens geadviseerd de wettelijke mo gelijkheid te scheppen ver dachten van ernstige zeden- of levensdelicten te onderwerpen aan DNA-onderzoek. De mi nister staat ook welwillend te- FOTO: DIJKSTRA genover dit advies. Tot nog toe was het DNA-on derzoek, waarbij het erfelijks- heidsmateriaal van de mense lijke cel dient als mogelijk be- wijs^tegen een dader van een misdrijf, taboe bij de vervol ging van verdachten. Jarenlang is over het DNA- onderzoek gediscussieerd. Aanvankelijk werd de bewijs kracht niet voldoende geacht. Verdachten konden met een beroep op de wet, bezwaar ma ken tegen een DNA-onder zoek. Maar met de voortschrij dende technieken is de onder- zoeksmogelijkheid steeds meer geperfectioneerd. Volgens Hirsch Ballin is het DNA-on derzoek in bepaalde gevallen een uitstekende manier om een zaak tegen een verdachte rond te krijgen. „Het gaat dan uiteraard niet om lichte mis drijven", aldus Hirsch Ballin, „maar om de echt zware ge vallen. In het uiterste geval moet justitie de mogelijkheid hebben een DNA-onderzoek als bewijsvoering te verrich ten". Het belang van het DNA-on derzoek zit hem in het feit dat ieder mens 'unieke' celdeeltjes heeft. Dat kan al blijken door het bloed, een haar of het speeksel van een verdachte te onderzoeken. Daardoor is rela tief gemakkelijk na te gaan of de verdachte het delict heeft gepleegd. In het wetsvoorstel van Hirsch Ballin is opgeno men dat de verdachte het recht heeft een tegen-onder- zoek aan te vragen. ■out jes zijn et, zout en [uur, maar btoch succes )EN HAAG Een zak 2\! outjes kost vijf keer zo- A'eel als de prijs van de ge- b< iruikte grondstoffen. Ze en ijn twee keer zo vet als en zak patat. Ze bevatten st*iulpstoffen en zijn zouter V^an drop. Maar commer- ieel gezien zijn ze een ucces. lederlanders zijn er dol op, i'ant er wordt per jaar per lersoon 2,3 kilo van gegeten, [onsumenten Kontakt (KK) nderzocht achttien soorten outjes en chips. De resultaten an die speurtocht staan in het inuarinummer van het blad loopkracht. Nuttige voedings toffen kom je nauwelijks te en in een zak zoutjes, vitami- ien ook niet. )e onderzochte zoutjes en :hips bestaan gemiddeld voor 9 procent uit vet en voor 61 irocent uit koolhydraten: af- comstig van verwerkte aard- ippels, maïs of cassave (wor- elmeel). De rest is eiwit (5 irocent), vocht (3 procent) en zout (2 procent). Het zijn dus likmakers en de term 'light' lie soms wordt gebruikt acht KK dan ook nogal overdre ven. Zoutjes worden bij uitstek ge bruikt om met smaken te ex perimenteren. Zo bleek bij een „krokant bacon-cheese zoutje" op de ingrediëntenlijst kaas noch bacon te worden ge noemd. Geur- en smaakstoffen en smaakversterkers daarente gen zijn ruim voorhanden. Meer ziekenhuis hygiënisten nodig UTRECHT Hygiënisten vervullen op het ogenblik 160 fulltime functies in de zieken huizen. Als het recente advies van de Gezondheidsraad wordt gevolgd, één hygiënist per 250 bedden, moeten er nog 80 bijkomen. Verder zijn er nog eens 125 nodig voor het opzetten en coördineren van een infectiepreventiebeleid Geld meenemen bij inleveren oud papier DEVENTER/OEGSTGEEST De prijs van oud papier daalt de komende weken waar schijnlijk tot onder de nul cent. Dat betekent dat inzamelaars bij het inleveren van het oud papier bij verwerkers geld moeten betalen. De Vereniging van Groothandelaars in Papieraf- vallen (VGP) adviseert haar leden waarschijn lijk volgende week de prijs per kilo oud papier te verlagen tot min 2 cent. Het zou voor het eerst in de geschiedenis zijn dat de prijs van oud papier tot onder het nulpunt zakt. „Het in nemen van oud papier wordt een dienstverle ning", vojgens een VGP woordvoerder. „De in- nemers maken kosten en kunnen die niet meer terugkrijgen van de papierfabrieken". De grote aanvoer van oud papier uit Duitsland zou de oorzaak van de ontwikkeling zijn. Voor parti culieren betekent deze ontwikkeling dat zij geld moeten 'meenemen' om hun oude papier bij een verwerker in te leveren. Bij inzamelaars die een gegarandeerde prijs krijgen wordt „toe gift" in mindering gebracht. Plaatsvervangend hoofdredacteur Bartlema van Panorama toont de foto's van E. die aanleiding zijn voor de rechtzaak. FOTO: ANP Moordenaar Ahold-topman procedeert tegen Panorama HAARLEM Ferdi E, de ontvoerder en moorde naar van Ahold-topman G.J. Heyn, probeert vol gens üanorama een slaatje te slaan uit de publicatie van zijn foto's in het weekblad Panorama. De advocaat van Panorama, P. Hendrick, zei dat giste ren tijdens de behande ling van de rechtszaak die E. tegen het weekblad heeft aangespannen. blad zijn verschenen. Met een van die foto's won ANP-foto- graaf Paul Stolk de Zilveren Camera van 1988. De bekroon de foto toont Ferdi E. tijdens een reconstructie van de ont voering. E. eist van Panorama een nog onbekende schadever goeding. Hij vindt dat de gepu bliceerde foto's inbreuk ma ken op zijn persoonlijke le venssfeer. Als de procedure te gen het blad succes heeft, kun nen andere media volgens raadsman Sanders een proces tegemoet zien. Volgens E. wordt hij door de foto's onnodig gestigmatiseerd. Bovendien zouden ze zijn te rugkeer in de maatschappij moeilijker maken. Ook wor den familie en vrienden van E. telkens weer met het mis drijf geconfronteerd, vindt hij. Volgens Sanders is de boos heid van Ferdi E. vooral ge richt tegen de „overdreven en tomeloze" belangstelling voor zijn privé-leven. Ferdi E. voelt zich gesteund door een recent arrest van de Hoge Raad, waarin is bepaald dat een foto van een vrijend stelletje in het Vondelpark niet had mogen worden gepu bliceerd. De advocaat van Pa norama bestreed dat. Volgens hem kan iemand zich niet in alle gevallen verzetten tegen publikatie van een portretfoto. Hendrick meent dat E. alle pu bliciteit rond zijn persoon aan zichzelf te wijten heeft. De raadsman vindt dat Ferdi E, absoluut geen belang heeft bij een publicatieverbod op de fo- Mr. Hendrick vond ook dat de bescherming van de privacy van Ferdi E. heeft moeten wij ken voor de informatievrijheid van de media. De raadsman was verbaasd dat alleen tegen Panorama juridische stappen zijn ondernomen, terwijl veel media de omstreden foto van Paul Stolk hebben gepubli ceerd. De Haarlemse recht bank wijst vonnis op 26 febru- Een rechercheur neemt voor sporenonderzoek kleding mee uit de woning in Bussum waar een 21-jarige meisje zwaar werd mishandeld. FOTO: ANP Meisje opnieuw mishandeld door betrapte inbreker BUSSUM In Bussum is gisteren een 21-jarig meis je uit die plaats voor de tweede keer slachtoffer geworden van mishande ling bij een inbraak in haar woning. Volgens het recherchebij standsteam van het district Amsterdam, dat is ingescha keld om de dader op te sporen, is het zo goed als zeker dat het dezelfde man is die in septem ber vorig jaar het huis van het slachtoffer binnendrong. Toen hij op heterdaad werd betrapt door de Bussumse sloeg hij haar in elkaar. Het onderzoek in september leverde echter niets op. Volgens een woord voerder van de politie wilde de dader met de actie van gis teren herkenning voorkomen. Het meisje had in oktober een anoniem telefoontje gekregen met het bevel de politie buiten de zaak te houden. Het slachtoffer werd gister middag door haar moeder in de tuin van het ouderlijk huis bewusteloos aangetroffen en ligt momenteel in zware shock-toestand in een zieken huis in Bussum. OIRSCHOT/ECHT Op het bedrijf van een vee houder in het Brabantse Oirschot en bij de koeien van de abdij van de Cis terciënzers Lilbosch in' Echt is de besmettelijke koeienziekte Abortus Bang uitgebroken. Alle 89 koeien van de veehouder in Oirschot en alle 76 koeien van de abdij moeten worden afge maakt. Volgens directeur T. de Ruijter van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zuid-Neder land gaat het in Oirschot ver moedelijk om een incidenteel geval. Naar de oorzaak van de besmetting wordt een onder zoek ingesteld. Ook wordt on derzocht of de ziekte voor komt bij een twintigtal vee houderijen in de directe omge ving en enkele toeleveringsbe drijven. Er wordt rekening mee gehouden dat de ziekte is overgebracht door uit het bui tenland geïmporteerde koeien. De ziekte werd ontdekt bij een periodieke controle van de melk. Abortus Bang leidt bij drachtige koeien tot een spon tane abortus. In 1989 is in Noord-Brabant voor miljoenen guldens schade ontstaan toen de ziekte op diverse bedrijven uitbrak. Bij de abdij in Echt lijden drie koeien aan Abortus Bang. Het is nog onbekend waardoor de besmetting in Echt is veroor zaakt. Importkoeien uit België en Frankrijk zijn soms de oor zaak, maar die kunnen vol gens De Ruijter in dit geval niet de veroorzakers zijn, aan gezien de abdij al zes jaar lang geen koeien uit het buitenland meer heeft aangekocht. Wel wordt gedacht aan besmetting via contact met buitenlandse koeien in de weilanden rond het klooster. Aantal kanker patiënten blijft stijgen UTRECHT Het aantal mensen dat in een zieken huis wordt opgenomen met de diagnose kanker is in tien jaar met 23 procent gestegen. Van 1988 op 1989 nam het met ruim 2 procent toe tot 816 per 100.000 inwoners. De stij ging hangt onder meer sa men met de vergrijzing van de bevolking. Dit meldt SIG, het informatie centrum voor de gezondheids zorg, in het jaarboek zieken huizen 1989. Voor hartklachten veroor zaakt door problemen met de bloedtoevoer naar het hart is het aantal opnamen, na een ja renlange stijging, in 1989 voor het eerst gedaald met 1,5 pro cent. In deze groep daalde het aantal patiënten dat met een acuut hartinfarct werd opge nomen met 13 per 100.000 in woners. Het aantal operaties aan hart en bloedvaten rond het hart (inclusief dotterbehandelin gen) is al vele jaren stijgende. Het nam van 1987 tot 1989 toe met 22 procent. De grootste procentuele stij gingen in het aantal opnamen deden zich in 1989 voor bij de specialismen cardiologie, reu matologie en maag-darmziek ten, de grootste dalingen bij mondheelkunde en keel-, neus- en oorheelkunde. Verpleegduur Het totale aantal ziekenhui sopnamen is in 1989 voor het eerst sinds 1984 gestegen en wel met ruim 17.000 (van 103 tot 104 per 100.000 inwoners). De gemiddelde verpleegduur daalde opnieuw: van 11,3 tot 11 dagen. Het aantal dagver- plegingscpnamen nam met ge middeld 11 procent toe. De 65-plussers nemen ruim 29 procent van de klinische opna men voor hun rekening, noe- wel ze maar 13 procent van de bevolking uitmaken. Het aan tal 65-plussers dat in 1989 in een ziekenhuis werd opgeno men was 449.000. Dat is 43 procent meer dan in 1980. DEN BOSCH Tegen twee mannen uit Roosen daal en Nispen is gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch negen en viere neenhalf jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist. Beiden (39 en 29 jaar oud) zouden de hoofdfiguren zijn geweest van een bende die jaren lang de horecawereld in Bergen op Zoom en wijde omgeving terroriseerde. Procureur-generaal mr. H. Bergkotte schetste hoe de oud ste verdachte met mensen van zijn sportschool door intimida tie en geweld horeca-onderne- mers dwong zijn bescherming aan te nemen. Uitsmijters daarvoor werden in de sport school gerecruteerd. Ook zou hij incasso-opdrachten hebben aangenomen bij de uitvoering waarvan grof geweld evenmin werd geschuwd. De tweede verdachte, tegen wie de procu reur-generaal een jaar meer eiste dan de rechtbank in Bre da al had opgelegd, was vol gens de procureur-generaal „een van de meest geweldda dige deelnemers aan deze maf fiapraktijken". Daarbij zou sprake zijn geweest van ont voering en afpersing. Beide verdachten ontkennen het grootste deel van de ten laste gelegde feiten. Het hof wijst over veertien dagen arrest. Kluis geborgen van Maersk Yare DEN HAAG Duikers hebben gisteren de kluis van het gekapseisde Britse vrachtschip Maersk Yare gelicht. De kluis met be langrijke papieren, zoals het logboek, bevond zich in de kapiteinshut. De hutten blijken als gevolg van het kapseizen van het schip nagenoeg allemaal zwaar beschadigd te zijn. Alleen de kapiteinshut bleek er redelijk ongehavend vanaf te zijn ge komen. Daardoor slaagde één van de duikers erin de kluis te bereiken. Nadat tot tweemaal toe -in de afgelopen dagen de zware storm het overpompen van de vijftig ton olie uit het gestran de schip onmogelijk had ge maakt, is gisteren dit karwei voortgezet. Veertig ton olie is inmiddels uit de Maersk Yare gepompt. Als het weer geen spelbreker meer is, wordt ver wacht dat dit karwei aan het einde van de dag is geklaard. Omdat het bergingsplan van Smit Tak nog niet door de ei genaar van de Maersk Yare, Maersk Company Limited in Londen, is geaccepteerd heet het karwei voor Smit Interna tionale formeel klaar te zijn. Verwacht mag echter worden dat Smit alsnog opdracht krijgt het schip overeind te zetten, waarna het naar Rotterdam kan worden gesleept. Overigens ontkent Smit Inter nationale dat met hulp van de zeesleepdienst Adriaan Koor- en de Maersk Yare al vorige week donderdag vlot had kun nen worden getrokken. Directeur Kooren van het ge lijknamige sleepbedrijf heeft gezegd dat hij op die dag met de zeesleper Mistral is opge- stoomd naar het vastgelopen vrachtschip. De Mistral voer samen met de Baracuda van een sleepbedrijf uit Vlissingen Bij aankomst op de bewuste plek bleek volgens Kooren dat Smit Tak al een overeenkomst was aangegaan met de eige naar van het gestrande schip en de hulp van de zeeslepers Mistral en Baracuda niet op prijs stelde.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3