Bisschoppen Joegoslavië wijzen verschijningen in Medjugorje af CeidócSoiwa/tiiï £eid-óeÖou/ta/nt brieuen van lezers kerk wereld beroepingen Voortbestaan nederzetting Nes Ammim ernstig bedreigd Berlijnse Conferentie wil opnieuw beginnen VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINJF r GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ccidóe Sou/iant Bestuur Evangelische Hogeschool onder vuur AMERSFOORT Het bestuur van de Evangelische Hoge school (EH) te Amersfoort is gisteren opnieuw onder druk ge zet om af te treden. De 'groep van tien' die alternatieven wil ontwikkelen om het voortbestaan van de school te verzekeren, hoopt te voldoen aan een eis van het bestuur door te garande ren, dat de lerarenopleiding aan de EH inhoudelijk en finan- cieel-organisatorisch wordt versterkt. Voorzitter dr. C. Roos verklaarde afgelopen weekeinde dat het voor het bestuur veel makkelijker zou zijn om te vertrekken, als er garanties zouden worden gegeven voor het voortbestaan van de lerarenopleiding (theologie, geschiedenis en maatschappijleer). Het voorstel van de tien tegenstanders (uit de Raad van toezicht, de directie en het docentencorps) is het zoveelste in het slepende conflict. Carmina Burana tijdelijk op oude plaats terug BENEDIKTBEUERN Het beroemde middeleeuwse hand schrift 'Carmina Burana' keert dit jaar tijdelijk terug in de ab dij Benediktbeuern in Beieren, waaruit het afkomstig is. De verzameling van 250 Latijnse en 22 Duitse vagantenliederen uit de dertiende eeuw is te zien op de expositie 'Glans en einde van het oude klooster', die van 7 mei tot en met 20 oktober dit jaar in de abdij wordt gehouden. De Carmina Burana (Burana uit Beuern) worden bewaard in de Beierse staatsbibliotheek te Mtlnchen. De Duitse componist Carl Orff bewerkte een aan tal liederen in 1936 tot een modern oratorium. De expositie wil een beeld geven van de onteigening van het kerkelijk bezit door de Beierse regering in het begin van de negentiende eeuw. Daarbij werden kloosters als Benediktbeuern opgeheven. Een gedachte is aanstekelijk. Bepaalde gedachten zijn zelfs epidemisch. Wallace Stevens Aartsbisschop Haïti vreest weer dictatuur onder Aristide PORT-AU-PRINCE De behoudende aartsbis schop van Port-au-Prince, Francois Wolf-Ligondé vreest voor een nieuwe dictatuur in Haïti onder de nieuwe president, de priester en bevrijdings theoloog Jean-Bertrand Aristide. Tijdens een mis in de kathe draal van de Haitiaanse hoofdstad sprak Wolf-Ligon- dé de vrees uit dat de rege- ring-Aristide de publieke vrij heden zal beperken, de grondwet zal schenden en de politieke politie opnieuw zal oprichten. De aartsbisschop vroeg zich af, of de linkse ge zindheid van de nieuwe rege ring onder de vroegere pater salesiaan Aristide ertoe leidt, dat Haïti de „sociaal-bolsjevis- tische monnikspij aantrekt, waarvan de landen in Oost- Europa zich juist hebben ont- Wolf-Ligondé kreeg in 1988 felle kritiek te verduren van aanhangers van de volkskerk. Zij verweten hem het bewind van dictator Duvalier de hand boven het hoofd te hebben ge houden en de overplaatsing van Aristide naar Canada te hebben gesteund. Toen Aristi de aan het bevel van zijn al gemeen overste om naar Ca nada te gaan weigerde gehoor te geven, werd hij uit de orde der salesianen gezet. Tot nu toe heeft alleen de commissie Justitia et Pax, die wordt geleid door de progres sieve bisschop Willy Romélus, zich positief uitgelaten over de verkiezing van Aristide. De bisschopenconferentie 'en de Heilige Stoel, die weinig moeten hebben van de opvat tingen van Aristide, hebben nog niet officieel gereageerd. Het Haitiaanse persbureau AHP meldde gisteren dat 43 priesters Aristide hun steun hebben toegezegd. „Het is weer de dienst aan de armen, gepresenteerd in een andere vorm, die God in uw handen legt", aldus de priesters in hun steunbetuiging. Onbekende gever redt twee kerken in Rotterdam ROTTERDAM De her- vormde Prinsekerk en Opstandingskerk in Rot terdam worden niet afge broken. Een hervormde Rotterdammer heeft on geveer 1,2 miljoen gulden gegeven voor instandhou ding van beide kerken, wier voortbestaan ernstig werd bedreigd, zegt des gevraagd ds. L.J. Geluk, voorzitter van de classica- le (regionale) vergadering Rotterdam-Noord van de Nederlandse Hervormde Kerk. De centrale kerkeraad van Rotterdam-Centrum bezon zich samen met de kerkeraad van de gereformeerde Berg- singelkerk al enige tijd op een saneringsplan voor Blijdorp en het oude Noorden, waar het aantal kerkleden sterk is verminderd. Waarschijnlijk zou dat hebben geleid tot de sloop van beide kerken. Dat is nu van de baan, aldus Geluk. Het geld wordt ondergebracht in een stichting die beide ker ken om niet aan de hervorm de gemeente afstaat. De Prinsekerk dateert van 1933 en is genoemd naar prins Willem van Oranje, van wie in dat jaar werd herdacht dat hij 400 jaar geleden geboren was. De Opstandingskerk da teert van 1963. Beide kerken zijn volgens Geluk in goede staat. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Klundert J. Ouwendijk te Oudshoorn-Ridderveld. Aangenomen naar Almelo als predi kant voor bijzondere werkzaamhe den (geestelijk verzorger van ver pleeghuis Eugeria en verzorgingshuls De Klokkenbelt) J.A. Kanis te Weer- selo. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amersfoort als zieken huispastor in de Lichtenberg S.W.J. Zoutman te Wageningen, die dit beroep heeft aangenomen. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De Joegoslavi sche bisschoppenconfe rentie hecht geen geloof aan de dagelijkse Maria- verschijningen in het in Herzegowina gelegen plaatsje Medjugorje. Maar volgens de Italiaanse pater Angelo Mutti, de voor naamste propagandist van de Maagd van Medjugorje, heeft de uitspraak van de bisschop pen geen enkele invloed en gaan de bedevaarten gewoon door. Sinds 24 juni 1981 ver schijnt de Madonna iedere dag om 17.45 uur aan vier meisjes en twee jongens, die nu alle 23 of 24 jaar zijn. In trance ontvangen deze zes van haar persoonlijk wijze boodschappen, zoals een op roep tot vrede afgelopen Kerst. De punctuele openba ringen in het '(ex-)communis- tische Lourdes' werden al snel vermaard en hebben tot nu toe meer dan tien miljoen vereerders aangetrokken. Dat is vooral te danken aan don Angelo, die al zestien be devaarten naar Medjugorje heeft georganiseerd en daar naast de 'Echo van Medjugor je' redigeert, een blad dat in het Italiaans maandelijks in 325.000 exemplaren wordt verspreid en daarnaast wordt vertaald in het Duits, Frans, Engels, Catalaans, Oekraiens, Tsjechisch, Russisch, Pools en Roemeens. (De afwezigheid van Zuidslavische talen is in dit verband veelzeggend.) Bo vendien worden de voor naamste boodschappen van Medjugorje in Italiè maande lijks uitgezonden door Radio Maria, een particuliere reli gieuze zender die daarvoor het alleenrecht heeft Voor de kerk drong zich de vraag op, of het hier om een heus wonder gaat, dan wel om autosuggestie of boerenbe drog, zoals in het geval van de .228 al dan niet regelmatig te rugkerende verschijningen, die het Vaticaan in de afgelo pen vijftig jaar niet heeft er kend. Een door de bisschop van Mostar (in wiens diocees de mirakelen plaatsvinden) inge stelde onderzoekscommissie verklaarde in april vorig jaar het 'wonder' kortweg tot een vorm van blinde massahyste rie en sprak zelfs van „sanc ties" om volhardende gelovi gen te treffen. De bisschop bleek toen in het bijzonder gebeten op Franciscaanse priesters, die hun diocesane collega's een aantal parochies betwistten en naar zijn zeggen de zieners nauwgezet hadden geïnstrueerd om het examen van de commissie te door- Om de gemoederen wat te sussen, werd op last van het Vaticaan een nieuwe commis sie ingesteld, die vorige maand een iets milder oordeel velde. Het wonder wordt nog steeds niet erkend, maar van straf voor bedevaartgangers wordt niet meer gerept. Dat komt overeen met het oordeel van de Congregatie voor Ge loofsleer, die de Italiaanse bis schoppen heeft „ontraden" om bedevaarten naar Medju gorje te organiseren. Don Mutti hoeft zich voorlo pig geen zorgen meer te ma ken. Dat de sancties van de baan zijn, acht hij al een hele overwinning. In laatste in stantie zal de H. Stoel moeten oordelen over het bovenna tuurlijke karakter van de ver schijningen maar - zei hij in een gisteren in de Corriere della Sera gepubliceerd inter view - „laten we niet verge ten dat dat bij Fatima 17 jaar heeft geduurd en in het geval van Lourdes zelfs 33 jaar". Volgens de Franse Maria-ex- pert René Laurentin die een bewonderend boek schreef over de verschijningen in Medjugoije, geeft het docu ment van de Joegoslavische bisschoppen geen antwoord op de vraag, of Maria nu wer kelijk in Medjugoije ver schijnt. De bisschoppen er kennen de verschijningen van Maria niet, maar ze sluiten ze Vicka, een van de drie zieners vooraan in c ook niet uit, meent Laurënti' 'n Medjurgorje. Wijding in SintPieter Rijen wijdelingen lagen voor het hoofaltaar in de Sint Pieter in Rome waar zij gisteren door de paus tot priester werden ge wijd. FOTO: AP Spreuken van Phil Bosmans Phil Bosmans, de Vlaamse montfortaan en leider van de 'Bond zonder Naam' heeft met zijn boekjes vol 'goede ge dachten' al duizenden mensen een dienst bewezen. Dat zal ook het geval zijn met: 'Van daag, je leeft maar één dag'. In de vorm van een dagboek heeft Bosmans voor iedere dag van het jaar een goede ge dachte ter overweging. Uitga ve Lannoo; prijs 14,50. Vrouw en spiritualiteit Drs. Anny Matti heeft onder de titel: 'Als vrouwen opstaan' een overzicht gegeven van enkele belangrijke ontwikke lingen op het brede terrein van vrouwen en kerk. Het gaat onder meer over de posi tie van de vrouw in de rooms- katholieke kerk, volgens de leer en in de context van de hedendaagse ontwikkelingen; het gaat over 'zelfrealisatie' en 'zelfopoffering' van vrou wen, over de diakones in de vroeg-christelijke kerk en over de vrouw en het rooms- katholieke priesterambt. 'Als vrouwen opstaan' is uitgege ven bij Kok en kost 19,50. Van dezelfde auteur ver scheen ook een boekje over het 'belang van vrouwen bij het Conciliair Proces'. Het verscheen eveneens bij Kok en heeft als titel: 'Dichtbij je huid'. Prijs 22,50. Vliegen als een vogel De vrijzinnig-hervormde emeritus-predikant D.A. Wer ner en oud-voorganger van de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Protestanten bond, heeft een aantal 'vrij zinnige gedachten' en gedich ten gepubliceerd onder de ti tel: 'vliegen als een vogel'. De vrijzinnige (theoloog) is her kenbaar aan zijn ondogmati sche kijk op de wereld, tege lijkertijd echter met een diep ontzag voor het heilige en de Heilige. 'Vliegen als een vo gel' is uitgegeven bij Kok en kost 12,90. Kerk en armoede Kerken en kerkelijke organi saties hebben de afgelopen ja ren diverse manifestaties ge organiseerd tegen de armoe de. De laatste vond plaats op 19 mei van vorig jaar. Van die manifestatie in Den Haag ver scheen een verslagboek met delen van toespraken, citaten, liederen en foto's. 'Nederland tegen verarming' - 19 mei 1990 - een kijk en informatie- boek is uitgegeven bij Dabar/ Boekmakerij Luyten en kost 12,50. AMERSFOORT De christelijke nederzetting Nes Ammim in Israël verkeert in ernstige fi nanciële en economische problemen. Daarnaast is er gebrek aan geschoold personeel. Het jaar 1991 wordt, aldus mevrouw S. van de Minkelis van Nes Ammim Nederland, het jaar van de waarheid: "De situatie is dreigender dan ze ooit geweest is. Nes Ammim krijgt nog een jaar de kans: of we gaan door of we stoppen" Om aan de slechte financiële situatie het hoofd te bieden heeft Nes Ammim een nieu we organisatiestructuur ge kregen. Voortaan is een dage lijks bestuur verantwoordelijk voor het dagelijkse beheer van het dorp. „Wij leggen ons deze veranderingen op om de besluitvorming in het dorp te verhelderen en zaken sneller te laten verlopen. Dit was noodzakelijk gezien de econo mische en financiële situatie", schrijft algemeen-secretaris Klaus Dtlrsch in het Nes Am mim magazine. De eerste op dracht die het dagelijks be stuur zich gesteld heeft, is de doeltreffendheid in het dorp te verbeteren. Vervolgens zal geprobeerd worden meer ge schoolde mensen aan te trek ken. De algemeen-secretaris spreekt de hoop uit dat de ge nomen maatregelen het voortbestaan van. het dorp kunnen garanderen. De werving van mensen, vooral geschoolde, is moeilijk. „We hebben problemen bij de invulling van alle manage mentposities", aldus mevrouw Van de Minkelis. Op korte termijn is er een bedrijfsleider van de trappenfabriek nodig en een businessmanager. Voor de rozenkwekerij wordt al ge adverteerd voor een assistent bedrijfsleider. Dringend heeft de christelijke nederzetting die de dialoog met het jodendom zoekt, ver der timmerlieden, technici en mensen met een opleiding in horeca of hotelbedrijf nodig. Het aanbod van het personeel uit Nederland is op dit mo ment echter zeer klein. De Golfcrisis is daar voor een niet onbelangrijk deel debet aan. Naast de Golfcrisis stagneert de werving van personeel ook om andere redenen. „Aan mensen met beroepen die wij nodig hebben, bestaat in Ne derland ook grote behoefte", licht mevrouw Van de Min kelis toe. Ze noemt als voor beelden mensen die werk zaam zijn in de land- en tuin bouw. Daarnaast krijgt Nes Ammim ook een tik van de afnëmende belangstelling voor de kerk in Nederland. De meeste Nes Ammim-gan- gers komen uit een kerkelijk milieu. In hoeverre het ont breken van een 'dik' salaris - in Nes Ammin wordt alleen zakgeld uitbetaald - een rol speelt, weet mevrouw Van de Minkelis niet. Wel wordt na gedacht of het uitbetalen van salarissen de problemen mee kan helpen oplossen. De meeste mensen uit Neder land die voor kortere of lan gere tijd naar Nes Ammim gaan, vertrekken in de perio de van mei tot september. Van de groep die het afgelo pen jaar in die periode ver trokken is, zijn er alweer tien mensen terug gekomen. „Bij een aantal van hen heeft de gespannen situatie in het Golfgebied de doorslag gege ven om terug te gaan", vertelt mevrouw Van de Minkelis desgevraagd. Ook ouders von den het soms niet verant woord dat hun kind langer in het oorlogsgebied zou blijven. Voor het hotel in Nes Ammim is de situatie van dit moment ronduit slecht. „Zoals overal in Israël is ook in Nes Am mim het hotel slecht bezet en dus verdwijnt een belangrijke bron van inkomsten", aldus voorzitter C. Visser in het Nes Ammim magazine van deze maand. Hij maakt ook mel ding van het feit dat door de slechte financiële situatie van het dorp allerlei activiteiten van het Bureau Communica tie beëindigd dreigen te moeten worden. Het Bureau Communicatie, waarvan ook de beide predi kanten van Nes Ammim deel uitmaken, stelt voor de bewo ners van het dorp program ma's samen over de joodse godsdienst en cultuur en de verhouding tussen jodendom en christendom. Ontmoetin gen met zowel joden als Pa- lestijnen staan eveneens op het programma. "Nes Ammim is niet alleen leerhuis voor ei gen inwoners en gasten, maar het dorp is ook een ontmoe tingspunt geworden in Israël, waar joden, christenen en moslims elkaar kunnen ont moeten", aldus Visser. „Bureau Communicatie is echter het enige 'bedrijf' in het dorp dat geen directe in komsten heeft. Het werk wordt voor een belangrijk deel gedragen door de kerken in Nederland en Duitsland, maar ook de winstgevende bedrijven van het dorp dra gen hun steentje bij. Nu de in komsten van hotel, rozenkas- sen en advocadoplantage te ruglopen, is er vanuit het dorp geen geld voor dit werk beschikbaar. Tengevolge van de moeilijke economische om standigheden dreigen diverse activiteiten beëindigd te wor den". Moshav Nes Ammim is een coöpera tieve nederzetting (moshav) in het noorden van Israël, dat in de beginjaren '60 opgericht werd als teken van solidari teit met Israël. De belangrijk ste initiatiefnemer is de Ne derlandse arts J. Pilon, die ge troffen was door het leed, dat de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog overkwam en dat in verband bracht met de relatie Jodendom-christen- dom in de geschiedenis van Europa. Later werd een internationaal bestuur geformeerd, dat uit Nederlanders, Zwitsers en Duitsers bestaat. Honderden vrijwilligers uit vooral deze landen hebben inmiddels voor langere tijd gewerkt in de ro zen, landbouw of het hotel van Nes Ammim. Studie over Israël en de verhouding Jo- dendom-christendom vormt een belangrijk onderdeel van het leven in deze nederzet ting. Informatie over Ness Ammim is te krijgen bij het bureau van deze organisatie in Amersfoort, Hellestraat 37a, 3811 LK Amersfoort, tel. 033- 613959. BONN De Berlijnse Conferentie van Europese Katholieken, die zich vroeger door de steun van de DDR-regering een ruim financieel beleid kon veroorloven, moet de eerste helft van 1991 zien rond te komen met niet meer dan 15.000 mark (16.500 gulden). De mede werkers zijn allen ontsla gen en worden door vrij willigers vervangen. Het secretariaat verhuist naar een aanmerkelijk goed koper pand. Dat is bekendgemaakt na de bestuursvergadering eerder deze maand. De 'Berliner Konferenz' wil blijven be staan als een „aan de nieuwe situatie in Europa aangepast totaal-Europees forum". Een nieuw bestuur onder leiding van de Italiaanse journalist Franco Leonori moet plannen daarvoor uitwerken. De Do minicaan dr. Karl Derksen is de BK-vertegenwoordiger in Nederland. Tijdens het communistische regime werd de Conferentie om haar nauwe banden met de staat fel bestreden door de Rooms-Katholieke Kerk in de DDR. Vorig jaar verhinder den de bisschoppen dat de Conferentie deelnam aan de bijeenkomst in het kader van het conciliair proces in Basel. De bisschoppen gaven als re den dat de Conferentie niet de rooms-katholieken in hun land vertegenwoordigde en dat zij louter een staatsorgani satie was. Saddam als lachende derde*" Nauwelijks had secretaris-generaal van de Verenir'6 Naties Perez de Cuellar gisteravond zijn instemming betiloetJ met een 'laatste' poging van president Bush een oorlog iiLe Golf te voorkomen of hij voegde er onmiddellijk zelf >nj; aanzienlijk later gedateerde poging aan toe. De secretaris bp neraal wil de Veiligheidsraad bijeen laten komen als er g diplomatieke oplossing van het Golfconflict in zicht is te 15 januari, de dag waarop Irak zich op straffe van mili ingrijpen uit Kuwayt moet hebben teruggetrokken. DlE bijeenkomst van de Veiligheidsraad kan wat Perez Cuellar betreft vóór de vijftiende worden gehouden, maar heeft er ook geen moeite mee als dat „pas na die datum" geval zal zijn. Met zo'n vage en rekbare omschrijving sk de secretaris-generaal er zeker in zijn doel te bereiken: 'oorlogspsychose' rond de vijftiende moet worden teruj bracht. TEGELIJKERTIJD speelt hij echter Saddam Husayn stel in de kaart. De Iraakse dictator zal uit tactische overwegj gen waarschijnlijk nog wel ingaan op het 'laatste' aanbod Bush voor een ontmoeting van de ministers van buitenlan<| zaken van de VS en Irak begin volgende week in Zwik land. Saddam zal er zich echter beslist niet druk over make Zou hij weigeren, dan zou hij immers de positie van prei dent Bush in de VS zelf aanzienlijk verstevigen. GLIMLACHEND kan Saddam Husayn nu echter uitzit naar een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad, die o getwijfeld pas na de vijftiende zal worden gehouden. Daarl kan volgens Perez de Cuellar gedebatteerd worden „nieuwe sancties of enige andere maatregel die geen militJ re actie inhoudt". Wie ervan overtuigd is dat alleen een va] beraden en eensgezinde houding tegenover Saddam Husafc de Iraakse dictator uiteindelijk op de knieën kan brengen daardoor ook op langere termijn vrede in het Midden-Oost» kan verzekeren, kan slechts met gemengde gevoelens kenri nemen van het initiatief van de secretaris-generaal van VN. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezondei, stukken te bekorten. Eenwording De staatkundige eenwording van het werelddeel Europa is in volle gang. Nieuwe perspec tieven openen zich voor de handel en de industrie. Het verwezenlijken van het ideaal van de eenwording stuit ech ter op onverwachte moeilijk heden waarvan niemand de oorzaak bevroedt. Zo was mi nister-president Lubbers ver bolgen over het voornemen van president Mitterrand om bij de vorming van een politie ke unie aan de Europese mi nisterraad grote bevoegdheden toe te kennen, waardoor de democratie gevaar loopt, ter wijl onze minister-president juist aan het Europese parle ment meer bestuurlijke be voegdheden wil geven. De voorzitter van het CNV, H.H. Westerlaken, toonde zich onlangs zeer bezorgd over het feit dat de sociale dimensie in het verenigde Europa achterop zal raken, waardoor het pro- duktoeproces zich van hier zal verplaatsen naar landen met de laagste lonen zodat overal de lonen naar het Nederlands model zouden moeten worden opgetrokken om deze ramp te voorkomen. Niemand stelt echter de vraag waarom president Mitterrand juist aan machtsvergroting denkt, waarom minister-presi dent Lubbers aan het EG-par- lement denkt of waarom de lo nen in tal van landen lager liggen dan in Nederland. Dit alles is het gevolg van funda mentele verschillen tussen het noorden en het zuiden. In het noorden staat bij alle doen en laten van de mens het gevoel centraal. Ieder mens is in het noorden volgens deze opvat ting een mede-mens van de ander.. Deze voelt zich mede verantwoordelijk voor sociale hulp en politiek beleid. In het zuiden woont de even-mens die geheel op zichzelf staat. Terwijl in het noorden het ge voel centraal staat, gaat de zui delijke mens in al zijn doen en laten uit van de rede. De rede ordent in hoog en laag. Het noorden ordent een staat van af de basis en het zuiden vanaf de top. Het zuiden benoemt en het noorden kiest. Het is dus begrijpelijk dat pre sident Mitterrand een Euro® se unie wil ordenen vanaf I top en minister-president Lu bers dit wil doen vanaf de F sis. Op grond van zuidelf denken meent president terrand dat met grote parl|u menten de eenheid van EuiftJ pa niet te bereiken valt als a volg van verschil in doelstq lingen en verschillen tuss politieke partijen. Een Europi se ministerraad en een Euitt pese Commissie kunnen beslf singen nemen omdat het klq ne lichamen zijn; een parlj- ment bereikt veel minder dor onderling verschil in stan punten. Het CDA moge bedeü ken dat wanneer de landi van Oost-Europa in een Eu» pees parlement zitting hebfcjx gekregen de socialisten t overhand hebben (communi me en socialisme zijn niP dood) en de christelijke E\f' geen invloed meer heeft, leen reeds om deze reden 1 ik voorstander van de zienl wijze van president Mitterraii en wijs ik de opvatting vaï premier Lubbers en ministl van buitenlandse zaken Val den Broek af. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres- Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart: per maand f. 23,70 per maand f. 26,70 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f. 78,60 per jaar f. 294,30 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2