1 I I 9 Zesde CNB-Midwinterflora Dvertreit voorgaande edities Historisch jaar voor Sint Bavo en NAf IL jSancta Maria" inaEIDEN OMGEVING EcidócSoumnt VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 11 Der ja- markt Jjj3ilkenburg is nu echt de frfdjeinste van Zuid-Holland ^■LKENBURG „Valkenburg is nu echt de kleinste ^Hneente van Zuid-Holland", aldus burgemeester C. Sin- woensdag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het ge- entehuis. Het Rijndorp dankt deze status aan de ge- i en I entelijke herindeling waardoor op 1 januari diverse 1241 neenten in Zuid-Holland werden samengevoegd. Op 1 fo. 1i Uari van dit jaar telde Valkenburg 3.244 inwoners, in l5-2,iuari 1990 waren dat er 3.217. In het afgelopen jaar ma rden 53 kinderen geboren en overleden 17 Valkenbur- "Ihl s. Er werden 23 huwelijken gesloten en vijf ontbon- tracl Tijdens de druk bezochte nieuwjaarsreceptie hield vr. ke zijn gasten voor dat 1991 voor Valkenburg een be- ma Igrijk jaar is. Niet alleen belangrijk op het gebied van woningbouw, maar tevens wordt de nieuwe brand- raat erkazerne in gebruik genomen. Ook komt er een be- Cla rdenvoorziening op het Weitje en wordt de nieuwe ""erst gdsociëteit geopend. Wassenaar wil geen wild groei van schotelantennes WASSENAAR Schotelantennes, die de omge ving ernstig ontsieren en die zonder toestemming zijn neergezet, moeten worden weggehaald. Dat vinden burgemeester en wethouders van Wasse naar. Alleen voor schotelantennes op of aan een muur is een vergunning nodig. Voor op de grond geplaatste schotelantennes is een vergunning niet verplicht, maar zij moeten wel aan een aantal ei sen voldoen: ze mogen niet hoger zijn dan ander halve meter en geen groter oppervlakte hebben dan zes vierkante meter. Schotels die op het voor- dakschild of in de voortuin van een woning bin nen de bebouwde kom worden neergezet zullen volgens B en W niet worden toegestaan. Een abso luut verbod kan echter niet: als het de bedoeling is met de schotelantenne meer zenders te ontvangen dan via de kabel mogelijk is, en er is geen andere plaats, dan moet de gemeente akkoord gaan. Inbrekers maken 1200 gulden buit RIJNSATERWOUDE Uit een woning aan de Woudse Hout in Rijnsaterwoude is vannacht circa 1.200 gulden gestólen. Inbrekers bezochten de woning tussen half een en zes uur. Zij kwamen binnen door een keukenraam aan de voorzijde van het huis open te breken. De gehele beneden verdieping werd doorzocht en daarbij werd in een envelop het geld aangetroffen. Op het eerste gezicht was het geld het enige dat de bewoners misten. In de loop van vandaag is ech ter een definitieve lijst van vermiste spullen opgesteld. Jaar voorwaardelijk voor Katwijker die vrouw bijna wurgde DEN HAAG/KATWIJK De 40-ja- rige Katwijker die op 4 december 1989 zijn echtgenote probeerde te wurgen om haar vervolgens bewuste loos van de trap te rollen, is veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan 301 dagen voorwaarde lijk. Ook blijft de man onder toezicht van de reclassering staan. Psyciatri- sche rapporten wezen uit dat de man verminderd toerekeningsvatbaar was. De Katwijker was er destijds van overtuigd zijn echtgenote ver moord te hebben en meldde zich zelf bij de politie. Later bleek dat de vrouw alleen buiten bewustzijn was geraakt. Inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP In een flatwoning aan de Laan van Ouderzorg is tussen zes uur gister avond en twee uur af gelopen nacht ingebro ken. De inbreker kwam binnen door de voor deur te forceren. Ver mist worden een bedrag van 5000 gulden en sie raden. In het Studiehuis Volksuniversiteit aan de Splinterlaan hebben dieven tussen 20 decem ber en gistermiddag een computer en een kop ieerapparaat meegeno- Leiderdorper mishandeld HOOGMADE Een 60-jarige man uit Leiderdorp heeft gistermiddag aangifte gedaan van mishande ling in het volkstuinencomplex langs Rijksweg 4 in Hoogmade. Volgens een woordvoerder van de poli tie is hier sprake van een slepende ruzie tussen de Leiderdorper en de plaatsgenoot die hem zou heb ben mishandeld. De aard van de verwondingen is niet bekend. Broeken buit bij snelkraak ALPHEN AAN DEN RIJN Dieven hebben af gelopen nacht voor 8.000 gulden aan spijkerbroe ken weggegrist uit een kledingzaak in winkelcen- broeken in een auto werden geladen. De snelkraak vond plaats rond half een. Ondanks het alarm dat afging konden de dieven ontkomen. 13 O "I "I Schapendel en Witte School prolongeren basketbaltitel Zowel de Schapendel als de Witte School uit Noordwijk hebben gisteren in de Northgohal hun basketbaltitel geprolongeerd. Net als vorig jaar bleken de teams van beide scholen tijdens het door MSV-basketball en de gemeente Noordwijk georganiseerde kersttoernooi opper machtig. De meisjes van de Schapendel gaven de ploegen van de Vierboet en de Zeevlam het nakijken. Bij de jongens werd de Witte School op de voet gevolgd door de Schapendel en de Zeevlam. In totaal traden 22 teams tegen elkaar in het strijdperk. In de verschillende poules was -soms spral^p van ware monsterscores als 22-0 of 4-18. Vanaf de tribunes werden de kinderen luid aangemoedigd. In het vuur van de strijd en het gevecht om de bal bleven rugby-achtige toestanden nu en dan niet uit. De vrijwillige scheidsrechters van MSV hielden de zaken ech ter goed in de hand. De leerzame basketbaldag leverde de kinderen allen een kleurig vaantje op en de winnende scholen fraaie bekers. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SSE Honderdvijftig ibieke meter tuinturf, J sduizend klinkers, dui- 5. nd tuintegels, vijftig oorbielzen en vijfhon- id vierkante meter Dat en natuurlijk A|Jiizenden wonderschone oemen in allerlei soor- n zijn te zien in de zesde idwinterflora die van 8 en met 13 januari in de NB-hallen aan de rachtweg in Lisse wordt gehouden. Mensen uit het ak, maar ook overige be- ngstellenden, kunnen ï'iïun hart weer ophalen. ede door de komst van een intal nieuwe inzenders is de vierkante meter omvat- nde show tot de laatste hoek ;vuld. De belangrijkste doel- elling van de Midwinterflora weer bloembollenkwekers -handelaren, alsmede bol- CIN loemenbroeiers te laten zien )a 1 relke bolbloemen begin janu- 3®lri in bloei te brengen zijn. foor veel bedrijven uit de oo loembollensector heeft een londagje Lisse een vaste plaats ge zwegen in de agenda. Vorig i. jaar trok de tentoonstelling c zon 20.000 bezoekers. Dat de l Midwinterflora parallel loopt 3.1 net de mechanisatietentoon- telling, die vrijwel gelijktijdig n bi de Hobaho-hallen aan de tverkant van de Grachtweg rRC 'ordt gehouden, is ongetwij- eld van invloed op het toene- j tiend aantal bezoekers. Handel ',cDe officiële opening van de ^Midwinterflora wordt dit jaar t/ayerricht door drs. P. Vermeu- M en, directeur van de Bond 1-31 van Bloembollenhandelaren te ^Hillegom. Daarmee wordt ze<ioor de organisatoren nadruk- 1/1 telijk onderstreept, dat de tó^Midwinterflora een (informa- ,01 iejtrefpunt is van kwekerij èn •^ïandel. Ontwerper en hoofd ig, arrangeur Leo Strengers uit Yoordwijkerhout die ook /oor de vorige edities van de $1 ilidwinterflora tekende is '2 ;r in geslaagd een stijltuin te .30 uitwerpen, die toch weer ver- .30 schilt van de vorige. tentoonstelling in de CNB- id le e- n NOORD WIJK/NOORD- - WIJKERHOUT „Voor Sancta Maria, Bavo en de regio wordt 1991 een his- I torisch jaar. Na vele jaren naast elkaar te hebben ge- leefd, versmelten de twee grote psychiatrische zie kenhuizen tot één organi satie. De fusie had al in 1990 geraliseerd kunnen zijn, maar we moeten er begrip voor hebben dat niet over een nacht ijs wordt gegaan wanneer een 75 jaar oude heer en een 62 jaar jonge dame be sluiten te gaan samenwo nen". Met deze woorden begon Sancta Maria-directeur T. van der Zanden gistermiddag zijn nieuwjaarstoespraak voor be stuursleden en medewerkers van het Noordwijkse psychia trisch ziekenhuis. Van der Zanden stond uitgebreid stil bij de komende fusie, die hij consequent met een huwelijk vergeleek. „Het al jaren ver toonde baltsgedrag van Bavo en Sancta Maria krijgt binnen kort eindelijk zijn bekroning. Geen verstandshuwelijk van twee oudere mensen. Geen lat- relatie of een andere moderne verworvenheid. Het stel is in ondertrouw en het huwelijk zal over enkele weken worden voltrokken. Trouwen is im mers weer in de mode". Werkdruk Terugkijkend op 1990 bracht dè directeur algemene zaken ook de werkdruk bij Sancta Maria ter sprake. „We moeten vaststellen dat door de krapte op de arbeidsmarkt de werk last voor met name verplegen- den en verzorgenden dusdani ge vormen aanneemt, dat meer dan eens de grenzen van het aanvaardbare worden overschreden". In dit verband roemde Van der Zanden de acties die de verpleegkundigen van Sancta Maria in het voor jaar voor betere arbeidsom standigeheden voerden. „De patiënten ondervonden geen hinder. En de politiek heeft begrip getoond voor de nood kreet vanuit de ziekenhuiswe reld en in juni aanzienlijk be dragen gevoteerd. Hulde", al dus Van der Zanden. Koninklijk zilver voor tante Ploon VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van haar ze ventigste verjaardag heeft mevrouw A. van der Burg, beter bekend als tante Ploon, een konink lijke onderscheiding ge kregen. Zij werd onder scheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Ploon van der Burg is bijna 50 jaar EHBO'er. Op haar eenentwintigste jaar behaalde zij de vereiste diploma's. Ruim 40 jaar geleden meenden de toenmalige pastoor J. van Benmeten en de huisarts F.J.M. Tonino dat er een R.K. EHBO-vereniging moest ko men en dat betekende voor mevrouw Van der Burg een verplichte overstap. Geduren de al die jaren is zij bestuurslid geweest en thans is zij nog penningmeester van de R.K. EHBO. Voor haar had er één EHBO- vereniging mogen blijven: „Toch komt er voorlopig geen fusie, want daar zijn we alle maal te veel vuurvreters voor. Bovendien is er meer dan vol doende werk voor twee briga des, want helaas zijn vrijwilli gers moeilijk te krijgen". Ploon van der Burg werd ge boren in de Kattenlaan en had jarenlang een bloemenwinkel in de Pilatusbuurt. De Katten laan heet tegenwoordig Bij dorpstraat en de Pilatusbuurt is afgebroken en daar staat nu de supermarkt van Albert Heyn In 1966 kreeg zij een bloemenkiosk op de hoek Raadhuislaan-Leidseweg te genover het gemeentehuis. Vijf jaar geleden stopte ze met de bloemenhandel, maar met de EHBO gaat ze voorlopig ge woon door ook al staat ze niet meer op de barricaden. Ze is nog steeds instructrice, want ze is bij de tijd gebleven. En net als iedere EHBO'er staat tante Ploon dag en nacht klaar om eerste hulp te bieden. Vletter/J.A. den Haan. Ook dit jaar heeft het bedrijf aan gekondigd met een mooie in zending naar Lisse te zullen komen, waarbij het accent ligt op de orientals met hun zachte pasteltinten. Verder ontbreken de irissen en amarylissen na tuurlijk niet. Bouvardia De padvindsters van de Der- ja-groep uit Oegstgeest hou den morgen een markt bij hun clubhuis aan de Voscuyl. Deze markt wordt georgani seerd om een gehandicapten centrum in Zaïre financieel te steunen. Er zijn onder andere originele poppen uit Zaïre te koop en er kan echt Koreaans worden gegeten. Ook kan men zich laten schminken en is een waarzegster aanwezig. Verder wordt informatie ver strekt over de wereld-Jambo ree die komende zomer in Korea wordt gehouden. De markt duurt van twee tot vijf uur. Muziek Neuzen De traditionele Frisse Neu- zentocht van de commissie Northgo Wandeltochten is dit jaar op zondag 6 januari. Deelnemers kunnen kiezen uit een strandwandeling over vier of acht kilometer. Tussen half twaalf en half twee kan worden gestart vanuit restau rant De Blauwe Gans aan de Koningin Wilhelminaboule- vard 4 in Noordwijk. Deel name kost drie gulden. Tradi tiegetrouw serveert De Blau we Gans na afloop van deze dertiende Frisse Neuzentocht warme erwtensoep. De soep is echter niet bij de deelname prijs inbegrepen. Receptie In buurthuis Bloemenwijk Boschgeest aan de Baron S. van de Ovelaan in Voorscho ten wordt zaterdagavond om zeven uur een nieuwjaarsre ceptie gehouden. Aansluitend, om negen uur, is er een nieuwjaarsbal. Instuif Zoals elk jaar houdt de Big Band Oegstgeest een nieuw- jaarsinstuif. Dat gebeurt zon dag in partycentrum La Fran ce aan de Rhijngeesterstraat- weg, naast de Willibrordkerk. Het concert begint om kwart voor drie en is gratis toegan kelijk. Tijdens de instuif zal ook door een combo, samen gesteld uit leden van de band, worden opgetreden. Golf In de weken dat de meeste Putdeksel door etalageruit van drogist KATWIJK Een 19-jarige inwoner van Katwijk heeft gisteren om nog onbekende reden de etalageruit van een drogisterij aan de Tatedam in Katwijk vernield. De jongeman wrikte een put deksel los uit het wegdek en smeet dat door de ruit. Daarop ver dween hij in een café. Dankzij een signalement kon hij later worden aangehouden. andere buitensporten vanwe ge de winterstop stil liggen, organiseert de Oegstgeester golfbaan De Voscuyl traditie getrouw een Nieuwjaars- golf- wedstrijd. Zondag is het weer zover. De familiewedstrijd, waarvoor altijd een enorme belangstelling bestaat, begint om negen uur. Niet-leden betalen 10Er wordt gestre den om een wisselbeker. KMTP De afdeling Lisse van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) houdt maandag haar jaarvergadering. Dat gebeurt in de zaal van de Pauluskerk aan de Ruishornlaan. De aanvang is om acht uur 'sa- vonds. Na de opening en het behandelen van de diverse jaarverslagen, wordt gespro ken over de heem tuin en de activiteiten die de KMTP voor 1991 op de agenda heeft staan. N. Groen houdt tenslot te een lezing met dia 's over de natuur in Washington. De Midwinterflora in de CNB-hallen in Lisse beleeft van 8 tot en met 13 januari zijn zesde afleve ring. FOTO: HENK VAN DEN ENDE hallen bevat per definitie een aantal primeurs en staaltjes van vakmansschap die niet vaak worden vertoond. Eén van de grootste blikvangers sinds jaar en dag is de collectie narcissen die K.J. van der Veek uit Burgerbrug voor het voetlicht brengt en die door het vroege broeiseizoen dit jaar weieens groter zou kun nen zijn dan ooit tevoren. Ze ker is in elk geval dat vrijwel alle narcissenvormen en - kleuren vertegenwoordigd zijn met de nadruk op de nieuwere aanwinsten. Extra aandacht wordt dit jaar besteed aan de mogelijkheden van de narcis voor de potcultuur. Voor deze tijd van het jaar betekent dat concreet dat met name de mi niatuurnarcissen hun opwach ting maken. Hyacint Ook de hyacinten vormen on getwijfeld weer een grote trekpleister. De combinatie Sanders/Brekelmans heeft voor de Midwinterflora een gevarieerd sortiment samenge steld. Aangezien bij de hyacin ten eveneens sprake is van een vlot broeiseizoen, wordt verwacht dat meer dan zestig soorten te zien zijn. De tulpen zijn op de Midwin terflora altijd al rijkelijk verte genwoordigd geweest en deze zesde editie vormt daar geen uitzondering op. Daarbij valt niet alleen te denken aan het handels- en nieuwere sorti ment, maar vooral ook aan de zaailingen. Verantwoordelijk daarvoor is een aantal vaste deelnemers alsmede enkele nieuwe inzenders Een vierde gewasgroep die op de Midwinterflora goed verte genwoordigd is is de lelie, al blijft het moeilijk om in deze donkere tijd van het jaar een gevarieerde en kwalitatief verantwoorde collectie voor het voetlicht te brengen. Een inzender die vorig jaar uitste kend voor de dag wist te ko men en die dat staaltje van vakmansschap dit jaar zal wil len herhalen, is de Rijnburgse vprdelingscombinatie Gebr. In de categorie overige bloe men is de inzending van Bar- tels-Stek uit Aalsmeer het be kijken waard. Dit in produc tievernieuwing gespecialiseerd bedrijf, laat niet alleen een aantal anjervariëteiten zien, maar presenteert tevens del phiniums, asters, phloxen, soli- dasters en diverse andere zo merbloemen. Een tweede in zender in deze groep is bou- vardiakweker John de Jong uit Roelofarendsveen, die met een marktaandeel van 86 pro cent van de totale bouvardia- stekproductie in Nederland beschouwd mag worden als 's werelds grootste stekleve- rancier. Het bedrijf laat op de Midwinterflora verschillende kleuren van deze schitterende bloem zien. Een bloem die zich overigens in een toenemende populariteit mag verheugen, wat ongetwijfeld heeft te ma ken met de lange houdbaar heid. Ook RZ Biofleur, het dit jaar door RZ Reseach BV, Veiling Flora en CNB opgerichte bio- technologische bedrijf, presen teert zich op de Midwinterflo ra. En dat geldt ook voor de Middelbare Tuinbouwschool en het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lis se en het Internationaal Bloembollencentrum in Hille- gom. Allen zijn met informa tieve stands van de partij. Openingstijden De Midwinterflora is op dins dag 8 januari van twaalf uur 's middags tot tien uur 's a- vonds te bezichtigen. Woens dag, donderdag en vrijdag is de tentoonstelling van half ne gen 's morgens tot tien uur 's avonds open en zaterdag en zondag van tien tot vijf uur. De toegang is gratis, maar de consument wordt dringend verzocht vooral in het week einde de tentoonstelling te be zoeken. In de Hillegomse bar-dan- cing Blues Brothers treedt zondag de band Right Con nection op. De zaal gaat om negen uur open. Right Connection.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11