Wijk Rijnsoever heeft betere busverbinding ft Erepenningen Katwijk voor Schaap en Yan Hartingsveld Kloof tussen inwoners en bestuur Marjolein van der Jagt is Noordwijker van het jaar Voormalig raadhuis Woubrugge „Huis der gemeente Jacobswoude" LEIDEN OMGEVING CfikiócSouoant DONDERDAG 3 JANUARI 1991 PAGINA 8 El Belangrijk jaar voor Oegstgeest OEGSTGEEST Veel inwoners van Oegstgeest kwamen gisteravond het college van burgemeester en wethouders de hand drukken tijdens een nieuw jaarsreceptie in het raadhuis aan het Wilhelmina- park. Er was veel muziek, verzorgd door een combo bestaande uit leden van de Big Band Oegstgeest, maar geen burgemeesterlijke toespraak. Het werd een ongedwongen ontmoeting aan het begin van een voor de gemeente belangrijk jaar. Er moeten beslis singen worden genomen over een recreatiegebied en het wel of niet verplaatsen van de openbare bi bliotheek naar het centrum van de gemeente. Voorts staat de vraag Krijgt Oegstgeest een nieuw raadhuis? centraal. Tijdens een uitzending van Oegstgeest Lokaal liet wethouder J. van der Reyden (financiën) zich vorige week ontvallen dat hij de verbouwing en aanpassing van de oude Jelgersmak- liniek en de bouw van een nieuw raadhuis in het centrum Lange Voort te kostbaar en derhalve niet haalbaar acht. Adviesbureau moet oordelen over gemeentesecretarissen JACOBSWOUDE De nieuwe gemeenteraad van Jacobswoude heeft nog geen besluit kun nen nemen over de benoeming van een ge meentesecretaris. Ook langdurig overleg gis teravond leverde geen concreet resultaat op. De voormalige secretarissen van de gemeenten Leimuiden/Rijnsaterwoude en Woubrugge, de heren Bello en Meester, zijn beiden kandidaat. In de eerder samengestelde bènoemingscom- missie bleek al dat het geen eenvoudige taak zou zijn een beslissing te nemen over deze twee kandidaten, die als gelijkwaardig worden be schouwd. Op voorstel van VVD-raadslid Van Woerden wordt nu een onafhankelijk adviesbureau in geschakeld die nog voor het einde van de maand een objectief oordeel moet vellen. Warmondse Vrijwilligersprijs toegekend aan Schippertjesdagen WARMOND De Warmondse Vrijwilligersprijs is dit jaar toege kend aan de Stichting Warmondse Schippertjesdagen. Het bij de prijs behorende bedrag van duizend gulden werd gisteren door burgemeester G.W. van der Wel tijdens de nieuwjaarsreceptie overhandigd aan de heer N. Ouwehand. Met M. Streng en G. Pranger was hij een van de drie initiatiefnemers van het nautisch evenement dat vorig jaar september voor het eerst werd gehou den. Drie dagen lang stond Warmond in het teken van zaken die in en op het water gebeuren. Grote trekpleister waren de veertig historische sleepboten die bij de Geemeentehaven lagen afge meerd. Het gemeentebestuur heeft voor het toekennen van de prijs gezocht naar 'mensen die wat verder keken dan zichzelf en daarbij iets nieuws brachten,' zoals Van der Wel het uitdrukte. Daarbij voldeed het evenement aan de criteria die de gemeente- hanteert bij het invullen van het begrip recreatiegemeente. Na mens de stichting dankte Ouwehand de burgemeester en kondig de voor 13 tot en met 15 september een vervolg van de Schippert jesdagen aan. Hij verwachtte een nog grootser evenement, waar het geld van de prijs mede toe kan bijdragen. Gemeentehuis Benthuizen blijft service verlenen ur RIJNEVELD Het gemeentehuis van Benthuizen moet een beperkte serviceverlening blijven bieden aan de burgers. Hier was iedereen het gisteravond tijdens de raadsvergade ring van de gemeente Rijneveld over eens. B en W stelden voor om het ge meentehuis voorlopig op dinsdag- en donderdagmorgen van elf tot twaalf uur open te houden. Hierdoor blijft het voor de inwoners van -Benthuizen-mogelijk om aanvragen voor bijvoorbeeld paspoorten, rijbewijzen, be volkingsregisters in hun eigen dorp te blijven doen. De afgifte van fraude-ge voelige documenten kan echter alleen in Hazerswoude-Rijndijk. :ie Het in Benthuizen wonende raadslid P Bregman (SGP/RPF) pleitte ervoor omjO de beschikking te krijgen over een kluis nir zodat ook fraude-gevoelige documenten in Benthuizen kunnen worden afgege ven. W. Boevé (CDA) wilde een ope ningstijd van elf tot één uur. „In de tijd at dat de ambtenaar even niets te doenjn heeft, zou hij met behulp van een porta- et ble p.c. toch verder kunnen werken",|ani meende hij. Van der Lecq (PvdA) wilde ide naar een openstelling op de dinsdag- of ine donderdagmorgen van acht tot elf uur en aar op donderdagmiddag van drie tot half ver zes, zodat een grotere doelgroep kan wor- or( den bereikt. eel ilte Tijdens de raadsvergadering van 10 janu- ri wordt een definitief besluit genomen. KATWIJK De bewo ners van de Katwijkse nieuwbouwwijk Rijnsoe ver hebben gisteren een betere busverbinding ge kregen met Leiden. Lijn 32 rijdt nu door tot de winkelpassage van de nieuwbouwwijk. Met de doortrekking van de buslijn komt de NZH goedeels tegemoet aan de wensen van de bewoners voor een betere ontsluiting van hun wijk. Tot gisteren reed lijn 32 niet ver der dan de ESTEC; nu rijdt de bus circa 500 meter verder de nieuwe wijk in naar de win kelpassage aan de Poolster. Wethouder W. van der Plas opende de doortrekking gister middag officieel door van de nieuwe route een stuk te rij den. De bus zat overvol met onder anderen raadsleden, ge meenteambtenaren en mensen van de NZH. Er waren verder twee betalende passagiers. Op de nieuwe route is een bus- sluis aangelegd om te voorko men dat het autoverkeer de busbaan als sluipweg naar Noordwijk gaat gebruiken. Na afloop zei Van der Plas te ho pen dat de ontsluiting van Rijnsoever zal bijdragen aan een verminderd autogebruik. „Maar het verkeer neemt toe, ondanks het betere openbaar vervoer. We moeten goed na denken hoe we dit in de toe komst in Katwijk gaan rege len. De bus moet frequenter gaan rijden, misschien moet er een ringbus komen of een overstapstation". Hij pleitte verder voor een regionale sa menwerking in SDB-verband. Districtschef B. Leeuwen- burgh van de NZH ging in op de plannen van de vervoers maatschappij. Hij kondigde een snellere spitsbusverbin- ding aan tussen Katwijk en Den Haag zodra de brug van de S4 over de Rijn klaar is. Hij wees op het belang van een speciale busbaan op de Rijks straatweg in Wassenaar, als enige middel om het vastlopen van het verkeer in de toe komst te voorkomen. „Naast het vervoer in de spitsuren zal ook de rol van het openbaar vervoer in het recreatiever- keer groter moeten worden. Hier in Katwijk hoeven we maar te denken aan de gevol gen van een zomerse strand- dag. Het onwikkelen van ge combineerde busattractiekaar- ten door het openbaar vervoer kunnen hier een grote bijdra ge leveren". W. Kijzers krijgt erepenning van Leiderdorp W. Kijzers-Huntjens is gister- avond onderscheiden met de erepenning van de gemeente Leiderdorp. Dat gebeurde tij dens de nieuwjaarsreceptie die in het gemeentehuis werd ge houden. Burgemeester A. Bruggeman reikte de penning uit. De erepenning van Leider dorp wordt uitgereikt aan per sonen „die zich in bijzondere mate jegens de gemeente Lei derdorp verdienstelijk hebben gemaakt". Kijzers kreeg de on derscheiding voor haar werk binnen het bestuur van de Al gemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp, waarvan ze op 24 september van het vorig jaar afscheid nam. In totaal heeft mevrouw Kijzers veertien jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de woningbouw vereniging. Van 1979 tot 1983 was zij vice-voorzitter en van 1983 tot haar aftreden voorzit ter. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voorschotense burgemeester bang voor monstergemeenlen VOORSCHOTEN De lan- delijke politiek wil supergrote politiekorpsen, waardoor de politie een macht van buitenaf dreigt te worden die vreemd is aan de omgeving. Burgemees ter P. Cannegieter, die giste ren voor het eerst in zijn tien jarige ambtsperiode een nieuwjaarstoespraak hield, be kritiseerde de schaalvergro ting die door de hogere over heid wordt opgelegd. Met name het vormen van regio nale politiekorpsen moest het daarbij ontgelden. Voorschoten wordt dan een onderdeeltje van een groot po litiekorps met een regio vanaf Noord-Holland tot het rivie rengebied. Gemeenten met rond de 20.000 inwoners kun nen hun zaakjes best zelf goed regelen. Het onttrekken van het politioneel toezicht aan de gemeente is een „crime" en wordt waarschijnlijk alleen toejuicht door de criminelen, aldus Cannegieter. Natuurlijk De gemeente is een natuurlij ke gemeenschap, gegroeid door de eeuwen heen. Ge meenten van de grootte van Voorschoten kunnen de meest ideale gemeenschappen zijn omdat bestuurders elkaar ken nen. Zowel de bestuurders van de gemeente als' die van de verenigingen zijn geen groep notabelen, maar staan midden in de burgerij. „Herbezinning over het be stuurlijk functioneren van overheden is zeker op zijn plaats, maar moet niet over haast gebeuren. Wat pijnlijk ontbreekt is een goede analyse van de problemen. Je moet geen monstergemeenten scheppen met grote bovenge- meentelijke besturen zoals het filan is ten opzichte van de po- itie. De praktijk is dat grote politiekorpsen zeer inefficiënt werken, tot het onbeheersbare toe", aldus de burgemeester. De nieuwjaarsreceptie in Voorschoten werd vooral door mensen uit het verenigingsle ven druk bezocht. De functie loze burger ontbrak echter. time - design OUD KATWIJK EN OUDE KERK KRIJGEN MEERBURGPRIJS KATWIJK J. Schaap en H.C. van Hartingsveld- van Hartingsvelt zijn gis teravond onderscheiden met de erepenning van de gemeente Katwijk. Burge meester G.W. van Mont- frans reikte de onder scheidingen uit tijdens de nieuwjaarsreceptie. Mevrouw Van Hartingsveld heeft zich lang ingzet voor het ontwikkelingswerk en de ont wikkelingssamenwerking. Zij is van 1973 tot 1988 integratie begeleidster/taailerares ge weest voor Tunkse en Marok- kanse inwoners van Katwijk. Zij deed dit werk als vrijwil ligster bij de Stichting Sociaal Cultureel Werk Katwijk. Sinds 1983 is Van Hartings veld medewerkster van de in stelling „Moeder Theresa". Ook richtte zij in 1988 de stichting „Katwijk voor India" De heer Schaap heeft zijn spo ren vooral verdiend in het jeugdwerk waarbinnen hij al sinds 1951 actief is. Van '51 tot '69 was hij leider van de jon gensclub van het CJV en van '69 tot '78 voorzitter. Sinds '78 is Schaap conciërge van het Jeugdhuis. Tijdens de nieuwjaarsreceptie is voor het tweede jaar in suc cessie ook de Meerburgprijs uitgereikt. De prijs ging dit jaar naar de Stichting Restau ratie Oude en Nieuwe Kerk (10.000 gulden) en naar het Genootschap Oud Katwijk (15.000 gulden). De stichting gebruikt het geld om twee oude wandborden in de Oude Kerk te restaureren. Op de borden staan de Tien Geboden en de Apostolische Geloofsbe lijdenis afgebeeld. Het Genoot schap Oud-Katwijk zal hét geld besteden aan een catalo gus voor de grote Jan Zoetelief Tromp-expositie die dit jaar in het Katwijks Museum wordt gehouden. De Meerburgprijs wordt uitge reikt door de Stichting Herin neringsfonds en betaald uit de nalatenschap van de in 198? overleden ereburger van Kat wijk D.F.E. Meerburg. Perso nen of instellingen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het culturele of economi sche leven van Katwijk kun nen voor de prijs worden ge nomineerd. Vorig jaar ging de prijs naar visverwerker Teun Hoek, de VLOK en dorpshis toricus J.P. van Brakel. d; A.J. Meerburg, zoon van D.F.E. Meerburg en voorzitter van het Herinneringsfonds, reikte de prijzen gisteravond De Noordwijkse prijswinnaars op een rijtje FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK Dank zij haar enthousiasme, geloof in de badplaats Noordwijk en grote inzet waarmee zij de bloemenbadplaats na tionaal en internationaal promoot, is VVV-direc- teur Marjolein van der Jagt gisteren uitgeroepen tot Noordwijker van het jaar 1991. Dat gebeurde tijdens een enorm druk bezocht nieuwjaarsgala in Hotel Oranje. Beste spreker van het jaar werd Marion van der Zalm van Radio Noordwijk Lokaal. Uitgedost met grote plastic oren en met behulp van een rebus op een spandoek wist zij in 60 seconden het belang van het „oor" van Noordwijk uit de doeken te doen. Eervolle vermeldingen waren er voor Arnold Geerlings van tafelten nisvereniging TOV die een rijm voorlas met als trefwoord „golf" en de samensteller van het jubileumboek 125 jaar bad plaats, Willem van Hilten, die verklapte in Sleeswijk Hol- ;tein een fotocollectie van Moordwijk anno 1920 te heb- jubliek vooral gericht was op le wervelende Can-Can-show /an de groep Ten Dance en het muzikale spectakel van de uit Suriname stammende groep Trafassi, werd er en thousiast gereageerd toen KNVB-scheidrechter John Blankenstein op het toneel verscheen. Gala-organisator Frans van der Veen, oud- Noordwijkvoetballer, had hem weten te strikken voor het uit reiken van de prijzen aan de sportploeg, sportvrouw en sportman van het jaar. Het eerste herenteam van vol leybalvereniging Novo, de 12- jarige Stephanie Lemain van tafeltennisvereniging TOV en alteet Eddy Akerboom konden de bekers, bloemen, horloges en dagtochtjes Parijsuit de handen van Blankenstein in ontvangst nemen. De jeugdige sportvrouw waren de emoties gisteravond wat te machtig. Dolgelukkig, maar wel in tra nen, riep zij haar vader, tevens trainer/coach, Jan Lemain toe; „Papa, hartstikke bedankt voor alles". Jacobswoude kiest drie wethouders JACOBSWOUDE De ge- meenteraad van Jacobswoude (Woubrugge-Leimuiden-Rijn- saterwoude) heeft gisteren drie wethouders gekozen. Het zijn de CDA'ers A. Kea en C. de Lange en R. Thunnissen van Gemeentebelangen/PvdA. VVD en Politiek'90 stemden tegen. Deze partijen vinden drie wethouders te duur. Vol gens B. van Puffelen (Poli tiek'90) kost een derde wet houder 50 gulden per inwoner extra. D66 ging akkoord met een tijdelijke derde wethou der. De raad koos voor drie wethouders omdat wrodt ver wacht dat er door de herinde ling erg veel werk zal zijn. De gezinnen in de voormalige ge meente Rijnsaterwoude moeten het komend jaar 70 gulden meer belasting betalen dan zij gewend zijn. Voor de huishoudens in de voormalige gemeenten Leimuiden en Woubrugge is dat 11 gulden. L. Bruins (Politiek'90), drong er bij burgemeester en wet houders op aan zo spoedig mo gelijk te bekijken hoe dit one venredig grote verschil ver kleind kan worden. BURGEMEESTER DE JONGE: SASSENHEIM „Als men geen vreemdeling in het bestuurlijke Jeruza lem is, moet men nog al eens constateren dat er een kloof is tussen bestuur en de inwoners van het land, de provincie en de gemeente. Zo ook in Sas- senheim". Met deze op merking begon burge meester H. de Jonge gis teravond zijn nieuwjaar stoespraak in het gemeen tehuis. De Jonge, die zoals hij aangaf, zijn eerste volle jaar als inwo ner van dit bollendorp achter de rug heeft, bespeurt een ge brek aan interesse voor de lo kale politiek. Ook zou er wan trouwen en een gevoel van machteloosheid bestaan ten aanzien van het gevoerde ge meentelijke beleid. „Het is jammer dat het veelal bij een constatering van dit feit blijft". De Jonge, die zich kennelijk tijdens zijn nieuwjaarsbood schap geroepen voelde uitslui tend de vinger opo de wonde te leggen, gaf geen oorzaken voor het gesignaleerde gebrek aan belangstelling voor het po litiek toneel. Wel wilde hij de aanzet geven voor een voort gaande discussie over dit on derwerp. De Jonge waarschuwde daar naast tegen een trend in de so ciale evolutie waarbij nastre ving van het ontwikkelen van persoonlijke individuele vrij heden prioriteit heeft. Een streven dat volgens hem uit gaat van de eigen capaciteiten en mogelijkheden. „Daarvan heeft niet iedereen er even veel gekregen", constateerde de burgemeester zodat de con sequentie een grotere ongelijk heid is. Dit zou in strijd zijn met de doelstellingen van de politieke partijen die meer ge lijkheid propageren. De Jonge vervolgde: „Recht vaardige verdeling en emanci patie staan hoog in het vaan del. Wil men echter de belof ten waarmaken dan zal men de individuele vrijheden moeten inperken. In feite dus twee doelstellingen die onver enigbaar zijn". Het zou volgens De Jonge ook niet aanvaard baar zijn als het gemeentebe stuur voor het karretje wordt gespannen van de twee politie ke groeperingen, de voorstan ders van gelijkheid en dege nen die persoonlijke capacitei ten en vrijheden vooropstel len. Het behoort volgens de Jonge tot de taak van het gemeente bestuur - indien nodig - de burgers erop te wijzen dat zij hun eigen verantwoordelijk heid niet uit de weg moeten gaan en dat zij soms met een probleem zullen moeten leren leven. Het is zonneklaar dat de politieke groeperingen die pra ten over inperking van indivi duele vrijheden gefrustreerd raken. Hij stelde vast: „Ze kunnen hun ideeën niet slijten ze zullen zich moeten herbe zinnen in de wetenschap dat men uiteindelijk een zeker evenwicht zal moeten berei ken. Overstappend op een breder politiek kader onder het motto dat de gemeentelijke autono mie niet alleen zaligmakend is wees de Jonge op het belang van een toenemende samen werking van gemeenten in de Duin- en Bollenstreek: „Dat is lijfsbehoud". Een gemeen schappelijke visie op de pla nontwikkeling voor dit gebied zou in 1991 tot stand moeten komen. „Ik hoop ook dat men niet bij voorbaat zich afwe rend opstelt tegenover de lan delijke en provinciale ideeën over versterking van de Rand stad met als belangrijkste items Schiphol en de Rotter damse haven". De Jonge deed aan het slot van zijn nieuwjaarsrede een beroep op de Sassenheimse raadsleden met het verzoek: „velen te mobiliseren, opdat zij bij het nemen van belangrijke beslissingen kunnen rekenen op brede steun van hun kie zers". Dat zou de relatie tussen politie en burgers kunnen ver beteren. Koninklijke erepenning voor Lissesche ijsciub De 100-jarige Lissesche IJs club is gisteravond onder scheiden met een koninklijke erepenning. De penning werd in het gemeentehuis van Lisse uitgereikt door burgemeester G. van der Kroft (midden). Een verbouwereerde ijsclub-voor- zitter A. Nuij (links) nam, geas sisteerd door secretaris W. van Amsterdam de penning in ont vangst. De burgemeester schetste de club als een inven tieve vereniging waarvan het bestuur altijd klaar staat om te reageren op de dingen die ko men kunnen. „Ook slaagt u er steeds weer in om moeilijkhe den uit de weg te ruimen en door grote zelfwerkzaamheid allerlei zaken op poten te zet ten, zoals de fraaie accommo datie in de Poelpolder Zuid". Sportwethouder H. Smith ver telde dat het honderd jaar ge leden, toen de Lissesche IJs club werd opgericht het acht tien dagen lang gemiddeld kouder was geweest dan tien graden onder nul. „Een goed uitgangspunt voor het oprich ten van een eigen Lissesche IJsclub, die nu dus het eeuw feest viert op een vaste stek na jarenlang als een nomade door het dorp te hebben getrokken. Voorzitter Nuij zei de onder scheiding te zien als de bekro ning op het werk van onder andere het bestuur, maar ook op het sportbeleid van de ge meente Lisse. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Cardol nieuwe commandant JACOBSWOUDE H. Car- dol uit Woubrugge is de nieu we commandant van de brandweer in de nieuw opge richte gemeente Jacobswoude. Ondercommandant is A. de Pau uit Leimuiden. Cardol en de Pau komen in de plaats van Leimuidenaar F. Balder, die jarenlang brandweercomman dant was en Woubruggenaar J. de Feij die de leeftijd van 60 jaar bereikte en daarom eervol ontslag werd verleend. De benoemingen zijn het ge volg van de gemeentelijke herindeling. JACOBSWOUDE Het ge- den voorlopig in Woubrugge meentehuis van de voormalige plaats. Het ambtelijk apparaat gemeente Woubrugge wordt wordt in februari onderge- voorlopig „Huis der gemeente bracht in een tijdelijk kantoor- Jacobswoude". De gemeente- gebouw in Rijnswaterwoude. raad van Jacobswoude besloot dat gisteravond. Raads- en commissievergaderingen, hu welijksvoltrekkingen en re presentatieve activiteiten vin- Een en ander is in afwachting van de bouw van een nieuw gemeentehuis voor Jacobs woude.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8