„Overheid ontloopt verantwoordelijkheid rond wao-problemen' Samenwerking KLM, British Airways en Sabena van de baan Tienduizend schoorsteenbranden per jaar HUIS_ ■RAADi Amerikaanse economie blijft traag groeien 7 Beurs van Amsterdam Bij medicijngebruik altijd bi jsluiter goed lezen Tas van de toekomst „HOE ZIT DAT DAN?' Autokostenvergoeding Doe-het-zelf milkshake 19! lONOMIE QtidóaQowuvnt WOENSDAG 2 JANUARI 1991 PAGINA 7 lederlandse >eren zien Ikomen met [4 dalen EMBURG De boe- in Nederland hebben jaar hun inkomen dalen met 2,4 procent een stijging van 16,6 icent in 1989, zo blijkt H een overzicht van het ropese bureau voor de tistiek (Eurostat) in Lu- (nburg. Alleen hun col- ja's in Frankrijk kregen Jnaken met een kleine- [inkomensdaling, name- 4 van 1,9 procent. In |9 steeg het Franse boe- jiinkomen nog met 15,6 Beent. de andere landen moesten boeren het met veel minder n. In België zakte het inko- n in 1990 met 15,2 procent, in 1989 met 16,5 procent te gestegen. De Ierse boeren en hun inkomsten dalen i tien procent (1989: plus 1,3 leent). De boeren in Duits- |d verdienden 9,8 procent ider na in het voorgaande 16,7 procent meer te heb- binnengekregen. In Lu- burg bedroeg de daling ze- procent (1989: plus vijftien icent), in Griekenland 5,8 cent (plus acht), in Dene rken 4,7 procent (plus 19,5) in Groot-Brittannië 3,6 pro- it (plus 11,7). mje en Portugal vormen uitzondering. Hier steeg boereninkomen met res- tievelijk 3,6 en 10,5 procent in 1989 te zijn gestegen met pectievelijk 1,8 en zeven- i procent. De uitzonderings- iitie van de twee landen is gens Eurostat het gevolg het feit dat er steeds min- mensen in de agrarische tor werken. WASHINGTON De meeste sectoren in de Amerikaanse economie blijven in 1991 groeien, zij het in een langzaam tem po. De export, die in de eerste drie kwartalen van 1990 ruim zeventig pro cent van de economische groei van de VS leverde, zal voor een deel de zwakke gang van zaken in andere sectoren kunnen opvangen. Dit staat in de jaarlijkse vooruitblik van het Amerikaanse ministe rie van handel. Er wordt een groei verwacht van tussen de één en de drie procent, met een groeipercen tage van 1,3 a 1,4 als meest waarschijnlijke uitkomst. Het ministerie gaat er in zijn rap port van uit dat de inflatie vol gend jaar vier a 4,5 procent be draagt. Dat is iets minder dan de 4,5 a vijf procent van 1990. De rente zal iets lager worden en de werkloosheid loopt iets op. Naar schatting tussen de 5,5 en de 6,5 procent van de Amerikaanse beroepsbevol king zit in 1991 zonder werk. In 1990 was dat 5,5 a 6 procent. De gegevens waarop het mi nisterie zijn ramingen baseert, zijn inmiddels wat achter haald. Binnenkort verschijnt er een economisch rapport van de regering-Bush met recente re gegevens. De sterkste groeiers in de Amerikaanse economie zijn in 1991 de computersector en de halfgeleiderindustrie met per centages van respectievelijk zes en 8,9. De vliegtuigindus trie blijft het goed doen met een groei van 4,6 procent, hoe wel die groei een stuk kleiner is dan de 17,9 procent van 1990. Ook de medische indus trie zal sterk groeien. Het mi nisterie van handel houdt het op 7 a 9 procent. DIRECTEUR DETAM IN NIEUWJAARSREDE: UTRECHT De over heid moet de hand in ei gen boezem steken als het gaat om de stijging van het aantal arbeidsonge schikten in Nederland. De verantwoordelijke be windslieden geven „ten onrechte" het bedrijfs leven de schuld van de groei in plaats van met goede wetgeving te ko men. Dat zei directeur drs. B. Vos van de Detam, de bedrijfsvereniging voor detailhandel, ambachten en huisvrouwen, vandaag in zijn nieuwjaarsrede in Utrecht. Vos verweet minister De Vries (sociale zaken) zich te ver schuilen achter „collectifeve onmacht" als verklaring voor het steeds groeiende leger van arbeidsongeschikten. Er zijn wel degelijk manieren om de stijgende lijn in gunstige zin om te buigen, aldus de Detam- directeur. Vos pleitte er maar weer eens voor om de taken van de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) onder te bren gen bij de bedrijfsverenigin gen. Dat komt de snelheid van diagnose, aanpassing van de arbeidsplaats en herplaatsing van zieke werknemers ten goede. Uitstroom naar de wao kan veelal worden voorkomen door aanpassingen aan de ar beidsplaats. Kosten daarvoor kunnen worden vergoed door de aaw. Nu is daar echter een advies van de GMD voor no dig, dat vaak maanden op zich laat wachten. Bedrijfsvereni gingen werken veel sneller, aldus Vos. Het aantal aangiften in het ka der van de Ziektewet bij de Detam steeg in 1990 met 6,5 procent tot 830.000. In totaal werd 685 miljoen gulden uitge- Minister De Vries van sociale zaken, die wordt verweten zich te verschuilen achter „collec tieve onmacht" als verklaring voor het steeds groeiende le ger van arbeidsongeschikten. FOTO: SP keerd, een stijging van 13,5 procent. Het aantal wao'ers ging met 9,7 procent omhoog tot bijna 55.000. Dat kostte de Detam 940 miljoen; 12,7' pro cent meer dan in 1989. Het aantal aanvragen voor een ww-uitkering tenslotte daalde met ruim 3 procent tot 36.000. Het uitgekeerde bedrag bleef nagenoeg gelijk op 350 miljoen gulden. Overslag Rotterdamse haven licht gedaald ROTTERDAM De overslag van goederen in de haven van Rotterdam is in 1990, in verge lijking met 1989 jaar, met an derhalf procent gedaald. Het Gemeentelijk Havenbedrijf houdt de totale overslag voor alsnog op 288 miljoen ton. Havenwethouder drs. R.M. Smit, die dit gisteren tijdens de traditionele oudejaarsbijeen- komst van de Havenvereni ging bekend maakte, is on danks de lichte daling tevre den. Smit stoelt zijn tevredenheid vooral op het feit dat er met de overgeslagen goederen „meer is gedaan". „Het 'stre ven van kwantiteit naar kwa liteit is in 1990 weer een stapje naderbij gekomen", aldus Smit. In tegenstelling tot de ver wachtingen op basis van het eerste halfjaar is de aanvoer van ruwe olie in Rotterdam met 1,4 procent gedaald tot 83,5 miljoen ton. De afvoer is met 3,6 procent tot 4,5 miljoen ton gestegen. De golfcrisis heeft volgens Smit een belang rijke rol gespeeld. De aan- en afvoer van minera le olieprodukten is met bijna acht miljoen ton gedaald tot 29,4 miljoen ton. De overslag van agrarische bulkprodukten is met een miljoen ton tot 21 miljoen ton gestegen. De totale overslag van ertsen en schroot is met een kleine vier miljoen afgenomen tot 41,3 miljoen ton. Volgens Smit het gevolg van een dalende staalproduk- tie in de Bondsrepubliek Duitsland, na een extreem hoge produktie in '89. De havenwethouder verwacht gunstige effecten voor de ha ven van de snelle eenwording van de beide Duitslanden MSTELVEEN De LM, British Airways en Belgische luchtvaart- aatschappij Sabena heb- ;n gisteren in goed over- g besloten hun samen- erking in Sabena World irlines (SWA) met on- iddellijke ingang te Voornaamste aanleiding tot deze toch wel opmerkelijke beslissing vormen de tegenval lende resultaten bij de betrok ken luchtvaartmaatschappijen. Met name de problemen bij Sabena, dat een belang in SWA heeft van zestig procent, stonden continuering van de samenwerking in de weg. Sabena zal British Airways en de KLM, beide eigenaar van twintig procent van de aande len SWA, de reeds geïnves teerde bedragen van ieders 2 miljard Belgische frank (f 53,5 miljoen) in de loop van 1991 terugbetalen. Netwerk SWA ging op 1 januari 1990 van start. De onderneming hield zich bezig met de ont wikkeling van een uitgebreid netwerk, waarbij 75 Europese steden met elkaar zouden wor den verbonden met als cen traal punt het Brusselse vlieg veld Zaventem. Een woord voerder van de KLM noemt drie redenen voor de beëindi ging van de samenwerking. Belangrijkste daarvan is de onzekere situatie bij Sabena, waarin de Belgische regering momenteel nog een meerder heidsbelang heeft van 54,5 procent. De staat zal dit belang binnenkort via een herkapita lisatie afbouwen tot 25 pro cent. Sabena zal dit jaar naar verwachting een verlies lijden van vier miljard frank (f 220 miljoen). Er is inmiddels een nieuwe di rectievoorzitter Pierre Godfroid, die bezig is met een reorganisatieplan. Centraal daarin staat de conti nuering van de huidige ker nactiviteiten en dus is het vol gens de KLM-zegsman onze ker of Sabena de forse investe ringen, die met zijn meerder heidsparticipatie in SWA sa menhangen, in de toekomst nog wel kan en wil betalen. Als tweede reden wijst de KLM op de tegenvallende re sultaten in de internationale luchtvaartindustrie die ook British Airways en de KLM niet ongemoeid laten. werking stond, maar eerst een onderzoek wilde, heeft voor de KLM eveneens een - zij het beperkte - rol gespeeld. Hoewel de huidige samenwer king met Sabena is beëindigd, houdt de KLM de mogelijk heid open van andere vormen van samenwerking met de Belgische luchtvaartmaat schappij. ONSUMENTENINFORMATIE 1 Veel mensen maken zich zor gen over de bijwerkingen van de geneesmiddelen die ze slik ken. Een medicijn heeft naast zijn bedoelde werking in bijna alle gevallen één of meer niet gewenste bijwerkingen. Een fabrikant is verplicht in de bijsluiter deze bijwerkingen te omschrijven. Gelukkig wor den de bijsluiters steeds vaker in begrijpelijk Nederlands ge schreven. Sommige mensen denken dat wanneer er een bijwerking wordt genoemd ze er ook last van zullen krijgen. Dat is niet zo. In de bijsluiter moet, als het goed is, een per centage staan bij de kans op een ongewenste bijwerking. Slechts een deel van de men sen krijgt er mee te maken. Soms is een bijwerking zo ernstig dat de toediening van een medicijn gestaakt moet worden. Bij een levensred dend medicijn is dit niet altijd mogelijk. Om problemen te voorkomen is het zinvol de bijsluiter goed na te lezen. Vaak kunnen er goede tips worden gegeven om de hin der zoveel mogelijk te beper ken. Bij vragen kunt u altijd uw arts of apotheek raadple gen. Naar schatting ontstaan jaar lijks in Nederland 10.000 schoorsteenbranden. In 2300 jevallen moet de brandweer iet vuur bestrijden. De scha de is vaak aanzienlijk. De meeste branden komen voor voor- en najaar. Dat kan volgens de Stich ting Consument en Veiligheid te maken hebben met bij verwarming en met sfeerma kers zoals een open haard. Oorzaak is de vorming van creosoot in het kanaal, een teerachtige substantie van on- verbrande deeltjes van de brandstof, zoals hout of kolen. In ten minste één op de vijf woningen brandt weieens de haard, kachel of open haard. Er zijn type kachels en haar den die nauwelijks as geven, maar in verreweg de meeste gevallen wordt niet alle brandstof verbruikt. De open haard is daarvan een goed voorbeeld. Vege Schoorsteenbranden kunnen beperkt worden, wanneer de gebruikers zorgen voor een optimale conditie van de ka nalen en de toestellen regel matig laten controleren en schoonmaken. Een schoor steen die constant de afval- gassen van een open haard moet verwerken, is een 'broeinest' van creosoot. Als men die één keer per jaar (grondig) laat vegen, zit men bij een brand ook redelijk ge heid via de rekening bij de verzekeringsmaatschappij. Zelfs een klein brandje kan al flinke schade veroorzaken. Bij het vegen wordt de teerachti ge laag verwijderd. Stoken is een 'kunst', hoewel, de manier is afhankelijk van het type kachel, de vorm' van het schoorsteenkanaal in vooroorlogse huizen is dat meestal vierkant opgebouwd van gemetselde stenen; soms zit er ook een eternit pijp in en de constructie van de uitgang. Lang niet alle kana len zijn geschikt en moeten dus worden aangepast. Men dient eigenlijk het juiste toe stel bij de juiste schoorsteen te kiezen. Dat is zeker in huizen met een open haard niet het geval. Deze sfeermakers zijn overigens ook milieuvervui lers, maar dat is een ander verhaal. Tips Ontstaat er schoorsteenbrand, dan nooit met water tekeer gaan. Probeer eerst de klep waardoor zuurstof wordt aan-' gezogen te sluiten. Is zo'n afsluiter niet aangebracht (en dat komt voor) raak niet in paniek, maar tracht het zicht bare vuur te doven met een deken, met het vloerkleed desnoods en blokkeer alsnog het kanaal voor zuurstoftoe voer. Natuurlijk kan men ook zand gebruiken als dat toeval lig voor het grijpen ligt. Wacht vervolgens een mo mentje en bel dan uit voor zorg de brandweer. Hoe schoorsteenbranden voor een deel kunnen worden voorko men staat in de brochure 'Ka chels, haarden en schoorste nen'. Gratis te verkrijgen. Verder informatie via tel.: 06 - 0220220. Grote weekendtas van linnen met leer van Claudio Ferrici: 'sur vival bag' voor 260 gulden (op de grond) hand/schoudertas uit dezelfde lente-collectie, 200 gulden (op de stoel), de kleur is na turel/mosgroen. FOTO: PR Er wordt heel wat afges jouwd: als we op reis gaan, om boodschappen te doen; voor een weekend uit logeren. Na tuurlijk komt de commercie aan de wensen van de consu ment tegemoet. Zeker nu we, zoals minister Maij-Weggen wil, de auto uit moeten en de trein of tram in. Er is immers geen kofferbak meer om de boel in te gooien om vervol gens nog slechts het gaspedaal in te drukken. Nee, het zelf je lasten dragen is dan de bood schap. Kipling heeft daar in middels een stevig antwoord op gevonden en het mark- taanbod tassen flink uitge breid met een vrouwelijke collegelijn. Die is opgebouwd uit drie thema's: „Street Sor row", „Pacific Palace" en „Churchill". Ze vertegen woordigen het concept reizen, vrije tijd en stad. Speciaal voor het samenstellen en het ontwerpen van tassen heeft het bedrijf Gianfranco Battis- tini aangetrokken, die samen met Xavier Kegels (de maker van Kipling) aan de slag is ge gaan. De belijning van de tas sen is eenvoudig. In de 'Paci fic Palace'-serie zijn sportieve reismodellen, rugzakken (veel maten) en A-4 tassen in om loop gebracht. Het logo is her kenbaar aan een ronde cirkel van glanssatijn. In de 'Fun- factories' van Kipling '91 zit tasmodel 'Goggles' van semi- transparant pvc. Nouveauté is het gebruik van transparant ABS-materiaal voor ritsaf werking, gespen en lussen. De singels zijn van glanzend ny lon in twee kleuren (te koop op 120 verkooppunten, in ja nuari/februari bij Zumpolle). Het Nederlandse label Clau dio Ferrici komt voor het vooijaar met een collectie tas sen in leer, eveneens van Ita liaanse origine. In samenwer king met Italiaanse looiers werd een keuze gemaakt uit de beste huiden. 'Rancho Bril- lant' is een leercollectie in warm bruin, bordeaux, zwart en marineblauw. Veel aan dacht ook voor de reistas „Travelling" met bijpassende toilettas (steeds 2-vaks ge scheiden voor natte en droge attributen). Zowel het spul van Kipling als van Ferrici gaat makkelijk als handbagage mee in het vliegtuig. De Bijenkorven gaan dit jaar Claudio uit Italië verkopen. En verder is deze 'life style in leer' bij 150 Ne derlandse verkooppunten aan te schaffen. 'Pacific Palace', themamodel, 'Pantheon', uit 100% nylon met jaquard ruitmotief. Verkoopprijs 89 gulden (Kipling). FOTO: PR Ingevolge het 'Oortse' belastingregime per 1 januari 1990 mag een werknemer 44 cent netto per kilometer declareren voor het gebruik van zijn of haar privé-auto voor zakelijk gebruik. Het moet dan gaan om zakelijke autoritten met eigen auto, buiten het woon-werkverkeer om gemaakt (voor dit laatste verkeer gelden weer andere fiscale regels). de belastingwetgeving staat dat deze 44 cent netto per kilometer verband moet houden met vervoer per auto. Onder deze kosten vergoeding vallen bijvoorbeeld ook parkeerkosten, tolgelden, stalling- en garagekosten. Worden deze kosten apart, naast de kilometerprijs vergoed, dan zijn deze vergoedingen onderhevig aan loon- en premieheffing. Werkgevers hanteren veelal auto kostenvergoedingsregelingen, waarbij méér dan 44 cent per kilo meter wordt vergoed. Het meerdere boven 44 cent is dan belast baar loon, waarover, evenals de hiervoor genoemde kostenver goedingen, loonheffing en premies sociale verzekeringen zijn verschuldigd. Middeling Belaste kilometervergoedingen (dus boven 44 cent per kilometer netto) moeten voor de loon- en premieheffing in aanmerking worden genomen op het moment, waarop ze aan de werknemer worden uitbetaald. In de praktijk worden deze belastbare kilo metervergoedingen bij de periodieke salarisbetaling aan de werknemer verrekend. Voor 'veelrijders' hanteren werkgevers in vele gevallen een aflopende reiskostenkilometertabel op jaar basis. Voor de eerste 5000 kilometers wordt bijvoorbeeld 70 per kilomter vergoed; voor de tweede 5000 kilometers bijvoorbeeld 50 cent per km. en voor de derde 5000 kilometers 35 cent per km. Op jaarbasis zou dan totaal worden vergoed: 5000 x 70 cent 3500 gulden; 5000 x 50 cent 2500 gulden; 5000 x 35 cent 1750 gulden. Totaal: 7750,—, waarvan belastbaar: 5000 km k (70 - 44 cent) 1300 gulden 5000 km a (50 - 44 cent) 300 gulden 1600 gulden. In een dergelijke situatie, waarbij onder de 44 cent netto wordt vergoed, is het wettelijk toegestaan om aan het einde van het jaar te gaan bekijken of gemiddeld meer dan 44 per kilometer is vergoed. Belastingvrij mag dan als vergoeding worden gehan teerd 15.000 kilometers a 44 6.600. In ons voorbeeld is totaal vergoed 7750 gulden. Het verschil van 1150 (7750 gulden - 6600 gulden) moet dan in januari van het eerstvolgende kalenderjaar voor de loon- en premieheffing in aanmerking worden geno- Voordeel Zonder toepassing van middeling was zoals boven gesteld het belastbare kilometervergoedingsbedrag 1600 gulden. Na midde ling is dit nog slechts 1150 gulden. Een belastbaar voordeel van derhalve 450 gulden. Afhankelijk van het aantal te rijden kilo meters en door de werkgever te hanteren kilometertabellen kunnen de na middeling ontstane voordelen nog aanzienlijk gro ter zijn! De middelingsmethode mag alleen per kalenderjaar worden toegepast. Bij verbreking van het dienstverband in de loop van een jaar mag de middelingsmethode meteen worden toegepast, waarbij de eventuele loon- en premieheffing binnen één maand na het einde van de dienstbetrekking moet worden vereffend. J. RAKERS milkshakes: de shake 20. Het drankje dankt zijn naam aan het feit dat het pakje met inhoud twintig seconden moet worden geschud, alvorens het volume zich vergroot van 200 naar 250 ml en het verandert in een milkshake. De shake bevat melk met puur sap, druivesuiker en een flinke dosis vitamine C en geen kleurstoffen. Er zijn vier smaken: vanille, aardbei, choco en banaan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7