Oudejaarsconference van Desi Bouterse Diplomatie rond gespreksdatum kosmetische kwestie genoemd Wereldleiders roepen op tot vrede en eenheid in nieuwjaarsboodschap Regering Jordanië ingrijpend gewijzigd DESNOODS GAAN WE ZAND VERKOPEN" Henk Herrenberg begrijpt stappen Venezuela niet DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB mysterie van het zevengesternte inJUITENLAND CeidóeSoutcvnt WOENSDAG 2 JANUARI 1991 PAGINA 5 De Iraakse president Saddam Husayn. VS over wie het recht heeft oorlog te verklaren of feitelijk te beginnen: de president of het Congres. V raagteken Baker zal naar verwachting volgende week ook enkele Eu ropese hoofdsteden aandoen. Een woordvoerder van de mi nister zei gisteren het volste vertrouwen te hebben dat Eu ropa volledig achter de eisen zal blijven staan die de VN aan Irak hebben gesteld, ook indien een EG-vertegenwoor- diger zelfstandig met Saddam Husayn zou gaan praten. „Als de Europeanen kunnen be middelen in de kwestie van ple gespreksdatum, dan is dat zeer welkom. Maar die hele kwes tie is een kosmetische aangele genheid zolang Saddam niet van plan is zich binnen de kortste keren uit Kuwayt te rug te trekken". foto. epa Intussen blijft het in Washing ton een groot vraagteken wat president Bush zou doen, als Saddam een gedeeltelijke ont ruiming van Kuwayt zou voorstellen. Dat zou voor de president principieel onaan vaardbaar zijn, maar het hem politiek uiterst moeilijk maken om voor een beperkt doel nog een oorlog te starten. Niettemin menen veel inge wijden in Washington dat Bush gedwongen kan Worden tot een 'compromis' dat hij zelf nooit zo zal omschrijven, maar waarin Irak een deel van Ku wayt (twee eilanden en een olieveld) behoudt en de VS met een verminderde militaire aanwezigheid een economisch embargo tegen Irak in stand houdt. Dat embargo heeft dan officieel mede tot doel Irak tot teruggave van geheel Kuwayt te dwingen. ?enMSTERDAM De wereldleiders ebben in hun nieuwjaarsboodschap °bgeroepen tot vrede en eenheid in :c>rF wereld. Sovjetpresident Michail eforbatsjov deed maandag aan het oetmerikaanse volk opnieuw een op- ij !>ep voor een vreedzame oplossing an de Golfcrisis. Ook toonde hij ^a|ch verheugd dat voor februari rereer een topontmoeting met zijn ieumerikaanse ambtgenoot George cjush op het programma staat. bracht in herinnering dat in veel belangrijke gebeurtenissen en ntwikkelingen hebben plaatsgevon den, zoals de beëindiging van de Koude Oorlog. Maar hij gaf tevens toe dat het een heel moeilijk jaar voor de Sovjetbe volking is geweest, „een jaar van princi piële veranderingen in de maatschappij, een jaar van de moeilijkste, maar tege lijk ook noodzakelijkste beslissingen" om de crisis te overwinnen en „het pad van de stabiele democratische processen te bewandelen". Zijn Amerikaanse ambtgenoot George Bush richtte zich maandag in een tele visietoespraak tot „al die geweldige mensen in de Sovjetunie" en bood de belaagde Gorbatsjov steun aan. Bush verwelkomde de Sovjets in het bondge nootschap tegen Irak en prees de „ge meenschappelijke benadering van een nieuwe dreiging". Hij noemde de Iraak se inval in Kuwayt „wrede aggressie". De Duitse bondskanselier Helmut Kohl drong in een boodschap aan het Duitse volk aan op steun voor de hervormin gen in de Sovjetunie. Kohl benadrukte dat vooral Duitsland veel belang heeft bij een stabiel Europa. „De politieke en economische stabiliteit van ons Europe se continent is de beste garantie voor een duurzame vrede in vrijheid. Nie mand heeft daar meer belang bij dan wij Duitsers, in het hart van Europa", aldus Kohl. De Franse president Frangois Mitter rand riep Irak op zich terug te trekken uit Kuwayt en vroeg de wereld de con flicten in het Midden-Oosten te helpen oplossen, inclusief het Israelisch-Pale- stijnse vraagstuk. Volgens Mitterrand kunnen een of meerdere internationale conferenties nodig zijn om de conflicten uit de wereld te helpen. De Iraakse am bassade in Londen wenste de wereld een vreedzaam en welvarend nieuwjaar en noemde de toespraak van Bush „een boodschap van toenemende agressie, vernietiging en oorlog terwijl Irak al tijd de olijftak zal dragen, vredesliede ren zal zingen en de oorlog vervloe ken". De Iraakse president Saddam Hu sayn zei gisteren in een boodschap aan PLO-leider Yasser Arafat dat de Pales- tijnen moeten doorgaan met hun strijd tegen de „ongelovigen en hun agenten". De Israëlische premier Yitzhak Shamir wenste Bush de overwinning toe in de Golf Daarmee wordt het Midden-Oos ten volgens de premier bevrijd van de „dreiging van tirannie en agressie". De pas geïnstalleerde president Lech Walesa zei in zijn boodschap aan het Poolse volk dat de taak waarvoor hij zich gesteld ziet „niet gemakkelijk zal zijn". Hij beloofde dat de hervormingen het komende jaar in een hoger tempo zullen plaatsvinden dan in 1989. President Vaclav Havel van Tsjechoslo- wakije drong er bij zijn landgenoten op aan vertrouwen te hebben in het nieu we jaar, ondanks de economische en so ciale onzekerheden die het land kent na de val van de communisten in 1989. AMMAN De Jordaanse minister-pre sident Mudar Badran heeft zijn kabinet gisteren ingrijpend gewijzigd. Hij be noemde onder anderen een nieuwe mi nister van buitenlandse zaken en haalde vijf leden van de fundamentalistische Moslim-Broederschap in de Jordaanse regering. Volgens een regeringsverkla ring wordt minister van buitenlandse zaken Marwan Qassem vervangen door Taher Masri, die deze functie in het ver leden ook al eens bekleedde. De meest recente functie van Masri was voorzitter van de parlementscommissie voor bui tenlandse aangelegenheden zaken. Mas ri heeft de afgelopen maanden meer dan Qassem begrip getoond voor het standpunt van Irak inzake de Golfcrisis. „Leger van Irak kan binnen dag worden verslagen" LONDEN De Iraakse leider Saddam Husayn bluft tegen over het Westen omtrent de kracht van zijn leger. Mocht het namelijk tot een oorlog ko men. dan kunnen de strijd krachten van Irak binnen een dag worden verslagen, aldus het Britse dagblad 'The Times'. De krant baseert zich op uitla tingen van Saudische gene raals. Volgens de generaals overschat het Westen de kracht van Irak. De multina tionale strijdmacht zou een snelle overwinning kunnen behalen waarbij aan eigen zij de niet meer dan 1000 slacht offers hoeven te vallen. In middels houden de internatio nale vlooteenheden in en rond de Golf sterk rekening met een oorlog na de afloop van het VN-ultimatum op 15 janu ari. Volgens de Amerikaanse admiraal March rekent zijn vloot op de „onvoorwaardelij ke steun" van de Nederlandse schepen in de Golf. Nederland heeft nu drie schepen in het crisisgebied, de fregatten Ja cob van Heefnskerck en Phi lips van Almonde en het be voorradingsschip. de Zuider kruis. Voorts overweegt het kabinet een noodhospitaal van de marine naar de Verenigde Arabische Emiraten te sturen. Het gaat om veertig perso neelsleden. die dertig patiën ten kunnen verzorgen. In eer ste instantie betreft het hulp aan Nederlandse matrozen, maar als dat noodzakelijk is zullen ook buitenlanders wor den verpleegd. Admiraal March zegt in een gesprek met De Telegraaf dat de marine eenheden van de verschillen de landen de taken goed heb ben verdeeld. Als er oorlog uitbreekt, zullen de Nederlan ders de Amerikanen direct helpen, aldus March Officieel moet het kabinet bellissen of de Nederlandse schepen aan oorlogshandelingen deelne men „Democratie, prachtig", reageert March hierop. „Maar als er oorlog uitbreekt, verry sorry, dan hebben wij geen tijd meer voor debat. De samen werking tussen de marines blijft in geval van oorlog over eind. Die verzekering heb ik van de Nederlandse comman danten gekregen", aldus March. (Van onze I speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARIMARIBO Oude jaarsdag in Parimaribo. In je Memre Boekoe-kazer- lie zijn de verwachtingen n hooggespannen. Zo'n 800 violdaten zitten zich in de miporthal alvast te ver- gineukelen. hBevel', zoals de manschappen Jaiun bevelhebber Desi Bouter- me liefkozend noemen, komt ïgijn traditionele oudejaarstoe- fpraak houden en hij zal naar i-jrerwachting weer eens flink ithalen naar Nederland. De oirinaamse tv is er ook. Daar- iee wordt dit tegelijk de eer- e speech van de coupleider it het Surinaamse volk sinds e staatsgreep. bouterse stelt zijn gehoor niet ?leur. Zijn optreden lijkt wel aben oudejaarsconférence. „Zal Ik u wat grappigs vertellen? "ot nu toe wist alleen de presi- lent hiervan". De bevelhebber inthult een plan voor een ge- i ftieime missie naar zijn Iraakse riend Saddam Husayn. ,,U ent mijn contacten in het n|Midden-Öosten. Na het deba- djcle van Luns zeg ik tegen onze jpresident: Wedden dat die Ne- nlderlanders het niet voor el kaar krijgen, daar hebben ze niet genoeg brains voor. Ik ga lijnaar Saddam en breng die Hollanders terug. Ik kèn Sad- 'im. De president zegt: Bou rse als je dat huzarenstukje ;unt uithalen, ga!" In de sporthal klinkt luid ap plaus op voor dit geniale plan, iwaardoor Bouterse zo op dreef raakt dat hij met zijn beeld- >]|spraak in de knoop komt: „Ik had ze daar in het Catshuis al Britten in 1960 al bang |VOor invasie van Kuwayt lemaal het hoofd in het zand laten steken, want ik was heus wel met die Hollanders onder mijn arm teruggekomen. He laas, voor ik wegging had Sad dam net aangekondigd dat die lui met de Kerst thuis zouden zijn. Ik dacht, kans gemist". De zaal ligt krom, dit lijkt wel cabaret. Maar Bouterse op lage venijnige toon: „Uitgerekend die Hollanders, voor wie ik ging vechten in het Midden- Oosten, hebben nu laten zien waar ze staan. Als de bevel hebber van ons nationaal leger van de wettig gekozen Suri naamse regering in Holland op bezoek wil komen, kunnen ze hun haat niet inhouden en proberen ze die goede man te kwetsen". Bouterse pauzeert even, de sol daten wachten in spanning af. „Maar ze zijn er mooi ingelo pen. Iemand zei me: Je hoeft niet via Schiphol te vliegen, je kunt ook via Caracas of via Rio. Ik zeg: „Kijk, ik ga je be wijzen dat zij door hun blind heid en door hun haat zullen proberen mij te vernederen. Ze gaan proberen ons te kren ken, ze gaan er alles aan doen om ons van onze missie af te houden. En ze zijn er met hun grote boerenklompen ingelo- Die laatste woorden schreeuwt hij uit. De soldaten slaan zich op de knieën van de pret. Bou- terses opzet om zich niet als kwajongen, maar als held van Schiphol te etaleren, slaat aan. Maar de bevelhebber is nog niet klaar. Nadat hij twee we ken geleden in Luzern zonder een glimp van bewijs de Ne derlandse BVD ervan beschul digde betrokken te zijn ge weest bij de septembermoor- den van 1982, komt hij nu met een nieuwe aanklacht. Via zijn spionage-dienst heeft hij de bewijzen, zegt hij, dat Neder land en de BVD „de vuile oor log in het binnenland volledig ondersteunen". De BVD helpt Brunswijks Junglecommando bij de recru- tering, bij de financiering en bij de propaganda, zegt Bou terse. „U moet niet vergeten dat het leger binnen het Jun glecommando mensen heeft die ons constant rapporteren over wat daar gebeurt, en u moet ook niet vergeten hoe veel documenten het leger in Moengo op het Junglecom mando heeft buitgemaakt". Helaas laat Bouterse geen van die documenten zien. De zaal moet hem op zijn woord gelo- Nee, Bouterse houdt niet van Nederland. „Laat ze hun kraan dichtgedraaid houden", fulmineert hij. Applaus volgt. „Dan gaan we desnoods zand verkopen, of stenen. Laten we op een waardige wijze dit volk voortstuwen. We willen voor uitgang, maar niet op onze knieën". Helemaal afstand doen van die anderhalf miljard Nederlandse ontwikkelingshulp wil Bouter se echter niet. „Laat die Hol landse kruideniers de rente houden, daar gaat het ze toch om, en laten wij ons gewoon ons banknummer geven en zeggen: Als het u eindelijk be lieft, stort dan het geld van het Surinaamse volk daarop". Dringend verzoek Het wordt tijd voor binnen landse onderwerpen, per slot van rekening heeft Bouterse net een staatsgreep gepleegd. De bevelhebber is die ochtend, zegt hij, bij de nieuwe presi dent geweest, die hem 'op dringend verzoek van het le ger' weer heeft geïnstalleerd als bevelhebber, een functie die hij een week eerder had neergelegd, de aanleiding tot de coup. „Ik heb deze week veel bloemen en bijbelse tek sten gekregen. Allen die voor het leger gebeden hebben, be dankt!" Bouterse heeft echter ook af keuring beluisterd en hij be grijpt die niet. „Iedereen, van taxichauffeur tot dokter, wist dat het gewoon niet goed ging in dit land. Het kon zo niet doorgaan. U kent die bordjes langs de weg toch wel? 'Bouta helpt!'. Als het lachen bedaard is, vervolgt hij op verongelijk te toon: „En nu heeft Bouta geholpen en nu vinden al die organisaties plotseling de mili tairen weer misdadig en onde mocratisch. Ik snap dit volk niet, hoor". Bouterse eindigt met een ju daskus voor parlementsvoor zitter Lachmon en de afgezette vice-premier Arron. Die twee liggen in hun eigen politieke partijen momenteel zwaar on der vuur vanwege hun mede werking aan de legalisering van de coup. Maar van de le gerleider krijgen ze een com pliment. „Let op hun rol, man nen. In volledige coöperatie hebben zij het probleem afge handeld Op het juiste moment hebben zij de juiste beslissin gen genomen". De show is voorbij, er is ap plaus, gejoel, gejuich en er zijn zoenen van de 76-jarige Denise de Hart, jarenlang voorvecht ster in Nederland van het Su rinaamse verzet tegen Bouter se, en nu op diens uitnodiging hier aanwezig in de Memre Boekoe. Ze omhelst de coup plegers alsof het dierbare vrienden zijn. Het leven in Su riname is soms onbegrijpelijk. Na afloop van het optreden van Bouterse in de Memre Boekoe-kazerne staat Denise de Hart tussen de Surinaamse legerleider en chef-staf Sital. FOto: rob ruggenberg (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Vorige week dreigden de Surinaamse militairen Venezuela nog met een visserijverbod en diploma tieke maatregelen toen dit land in de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) een strenge veroordeling van Suriname bewerkstelligde. Dat Venezuela de rollen nu heeft omgedraaid, hadden Bouterse en de zijnen niet verwacht. Henk Herrenberg, adviseur van de legerleider, zei: „De visserij-overeenkomst die onze landen hebben is voor Vene zuela zo belangrijk, dat ik hun stap echt niet begrijp". Herrenberg heeft vorig week einde uitvoerig gesproken met Touron Lugo, een speciale af gezant die de Venezolaanse president Andres Perez naar Suriname had gestuurd. „Ik meende echt dat hij met een ander advies naar Perez is te ruggekeerd dan het verbreken van de betrekkingen", aldus Herrenberg. Venezuela is de oudste demo cratie in Zuid-Amerika. Presi dent Perez is al jaren een per soonlijke vriend van de door Bouterse afgezette vice-presi dent Henck Arron. Met name de opmerking van Perez dat „deze schandelijke staatsgreep opnieuw het hoofdstuk opent van de mili taire dictaturen op het Ameri kaanse continent", is in Para maribo hard aangekomen. Dat geldt ook voor de vergelijking die Perez maakt met het Golf- conflict. Volgens Perez is het onaanvaardbaar dat de wereld een gewelddadig conflict ris keert om de soevereiniteit van Kuwayt te verdedigen, „en te gelijk de verkrachting en het misbruik van de Surinaamse soevereiniteit zou tolereren". In Suriname groeit het verzet tegen de staatsgreep overigens nog steeds. Artie Jesserun, on dervoorzitter van de regeren de NPS-partij, zei: „Een dicta toriale en een democratische macht kunnen niet samen in een staat bestaan. Dat is als een roofdier samen met zijn prooi in een kooi opsluiten en dan afwachten wat er ge beurt". De Surinaamse bisschop mgr. A. Zichem heeft zich in soort gelijke bewoordingen uitgela ten. „Nu het militair gezag ge toond heeft naar eigen goed vinden te kunnen ingrijpen in de rechtspositie van een geko zen regering, staat het vast, dat voor de toekomst de demo cratie in Suriname niet ge waarborgd is", aldus de bis schop. „De toekomstige rege ring zou immers onder con stante druk staan van een dreigende machtsovername". De verklaring van mgr. Zi chem is mede-ondertekend door dominee J. Kent. sluitend tot doel om de VN-eis te herhalen dat Irak per 15 ja nuari uit Kuwayt moet zijn vertrokken. Bush is nu bereid een 'eencij- ferige' gespreksdatum te aan vaarden, waarmee wordt aan gegeven dat een ontmoeting tussen Baker en Saddam voor 10 januari zou moeten plaats hebben. De Amerikaanse pre sident is volgens woordvoer ders gebrand op een tijdige ontmoeting van Baker met Saddam, niet om een vergelijk met Irak uit te werken, maar om in Amerika zelf het ver wijt te voorkomen dat niet alle diplomatieke middelen be proefd zijn om oorlog te ver mijden. Ook het Amerikaanse Congres dringt aan op vol doende flexibiliteit in de da tumkwestie, opdat nog een ontmoeting tussen Baker en Saddam voor medio januari kan plaatshebben. „Zonder voorafgaand rechtstreeks ge sprek met Baghdad zal het Congres niet instemmen met militaire actie", aldus Les As- pin, afgevaardigde van de De mocratische (oppositie-, maar meerderheids-) Partij. Bush' partijgenoot en Republi keins fractievoorzitter in de Senaat Bob Dole sprak even eens van „geen oorlog zonder nog een diplomatieke inspan ning". Bush meent aan die eis tegemoet te komen door een datum tot en met 9 januari te aanvaarden en door minister Baker volgende week naar het Midden-Oosten te sturen en daarmee fysiek in de buurt van Baghdad te brengen zodat hij op de kortst mogelijke ter mijn Saddam Husayn zou kun nen ontmoeten. Overigens betwist Bush dat in stemming van het Congres vooraf moet gaan aan eventue le oorlogshandelingen. Bush, tevens opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrach ten, hoeft in zijn visie pas ach teraf verantwoording af te leg gen. Het gaat om een al sedert de oorlog in Vietnam slepende grondwettelijke discussie in de (Van onze correspondent Mare De Koninck) WASHINGTON In Washington heerst weinig vertrouwen dat de jongste diplomatieke activiteiten in de Golfcrisis een oorlog met Irak zullen kunnen afwenden. Ook wanneer alsnog een datum wordt overeengekomen voor een rechtstreeks Amerikaans- Iraaks gesprek vóór 15 ja nuari, blijft de kans op een gewapend conflict le vensgroot, waarschuwen regeringswoordvoerders in Washington. President Bush zou nog steeds geen enkele vorm van com promis aan de Iraakse leider Saddam Husayn willen aan bieden in de kwestie Kuwayt. Een mogelijk bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker aan Baghdad heeft voor Bush uit- 787 Enige weken gaan voorbij, zonder dat het raadsel der ver dwenen diamanten wordt opgelost. Ondertussen is Lupardi druk bezig. De structuur der stoffen heeft nu voor hem weinig gehei men meer en reeds is hij er in geslaagd planten in dieren te laten 1 veranderen; varens, die hij met radio-actieve stralen bestraald, veranderen langzamerhand in slangen, ook al leven de reptielen nog niet. Wanneer Prudon hem op zekere dag opzoekt, ziet hij Lupardi bezig een bak, gevuld met zand en veen, met een vloei stof besproeien. „Wat betekent dat?", vraagt hij nieuwsgierig. „Ik ben in staat", zegt Lupardi, „zand en veen te laten verande ren in een keiharde rotsbodem". Hoe hij op dat idee is geko men? Lupardi neemt Prudon mee naar buiten, waar arbeiders bezig zijn palen te heien voor een huis. „Zó moet hier worden gebouwd in deze mooie stad", zegt hij, „maar ik zal Amsterdam een stevige rotsbodem verschaffen". 1 LONDEN Britse militaire beleidsmakers hebben zich i 30 jaar geleden al ernstige 1 zorgen gemaakt over een in vasie van Kuwayt door Irak en maakten plannen voor een mogelijke oorlog met r Irak, zo bewijzen nu open- a baar gemaakte geheime rege ringsdocumenten. Het Britse - kabinet van premier Harold Macmillan vroeg in 1960 aan een comité van chefs van staven van het leger een ope ratie voor te bereiden tegen de Iraakse troepen wanneer I deze Kuwayt, toen nog een Brits protectoraat, binnen zouden vallen. Een jaar later werd Kuwayt volledig onaf hankelijk en verkondigde i generaal Abdul-Karim Kas- sem, de toenmalige leider van Irak, dat het emiraat een deel van zijn land was. Met hulp van de Verenigde Sta ten stuurde Groot-Brittannië 6000 man aan troepen om Kuwayt tegen een Iraakse invasie te beschermen. Bij een barbecue in Saudi-Arabië kan het er erg heet aan toe gaan, reden voor deze Amerikaanse militair met een fles water het vuur onder controle te houden. foto: epa

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5