Vluchtelingenstroom is niet meer te stuiten Italiaanse president Cossiga breekt lans voor Gladio Chaos in Muqdisho na hevige gevechten BUITENLAND CctdócSoiruuit WOENSDAG 2 JANUARI 1991 PAGIN 'Ontlastend' bewijs kampbeul Demjanjuk JERUZALEM De advocaat van de wegens oor logsmisdaden veroordeelde John Demjanjuk heeft nieuw „ontlastend" bewijsmateriaal aangedragen voor het beroep dat zijn cliënt tegen zijn vonnis heeft ingediend bij het Israëlische Hooggerechts hof. Advocaat Yoram Sheftel eiste dat Demjanjuk op vrije voeten zou worden gesteld, in afwachting van de uitspraak van het hof. De nu 70-jarige Demjanjuk is ter dood veroordeeeld. Volgens Sheftel bewijst een dossier dat onlangs in Moskou is ontdekt dat Demjanjuk niet de beruchte kamp beul is. In het dossier wordt op verscheidene plaatsen gesteld dat Ivan de Verschrikkelijke ei genlijk Ivan Marchenko heette. Volgens Sheftel valt te bewijzen dat zijn cliënt nooit zo is genoemd en geboren is onder de naam Demjanjuk. Voormalig leider IRA overleden DUBLIN Daithi O'Conaill, naar verluidt chef-staf van het Ierse Republikeinse Leger in de jaren zeventig, is gisteren in zijn woning in Dublin over leden. O'Conaill was 53. Gezinsleden zeiden dat zij hem dood hadden aangetroffen na dat hij naar bed was gegaan en had gezegd dat hij zich niet goed voelde. O'Conaill, een in Cork geboren onderwijzer, sloot zich op 18-jarige leeftijd bij het IRA aan. Hij was vei> moedelijk degene die het ge bruik van de autobom perfec tioneerde. Familieleden van de gevangenen die opgesloten zitten in de centrale gevangenis van Dhaka demonstreerden giste ren in de straten van de stad massaal voor hun vrijlating. FOTO: AP Meer dan twintig doden bij gevangenisoproer DHAKA Tussen autoriteiten en vertegenwoor digers van muiters in Bengaalse gevangenissen zijn vandaag onderhandelingen begonnen. Dat ge beurde nadat bij opstanden in verschillende gevangenissen in Bangladesh meer dan 20 gevan genen om het leven kwamen en ruim 200 gedeti neerden gewond raakten. De meest recente onge-' regeldheden deden zich tijdens de jaarwisseling voor in de gevangenis van de stad Chittagong waar acht muiters werden doodgeschoten en 100 gewond raakten. In Chittagong deden ruim 2.000 gevangenen aan het oproer mee. Ze namen zes be wakers in gijzeling. De golf van opstanden begon het afgelopen weekeinde in de gevangenis van de hoofdstad Dhaka. Bij een uitbraakpoging van hon derden gevangenen schoten veiligheidstroepen met scherp. Er vielen tien doden. Paniek in Chinese bioscoop: 18 doden HONG KONG In een bio- scoop in China zijn op nieuw jaarsdag 18 personen omgeko men en 34 mensen gewond ge raakt nadat in een overvolle zaal paniek uitbrak. Het onge val gebeurde in de stad Bao'an in de provincie Kanton in het zuiden van China en deed zich voor op het moment dat een voorstelling was afgelopen en net een nieuwe film zou begin nen. De directie van de bioscoop had meer kaartjes verkocht dan is toegestaan. De meeste slacht offers zijn vrouwen. De verant woordelijken zijn door de politie ondervraagd. Acht jonge Belgj in verkeer gedoe BRUSSEL Bij verkeeij] gelukken op de ochtend nieuwjaarsdag in No! Vlaanderen zijn acht j< Belgen om het leven gekor Vijf mensen tussen de 16 e1 jaar verloren het leven toet) auto waarin zij zaten bij h pellen, in de omgeving Antwerpen, van de weg ra, en tegen een boom reed. ders kwamen twee andere ge automobilisten om het: ven toen zij de macht hun vertuig verloren; een de vond de dood bij een aai ding. Oppositie Aruba tegen benoeming Bos ORANJESTAD De Arubaanse oppositiepartij Arubaanse Volks Partij (AVP) heeft minister Hirsch Ballin gevraagd alsnog af te zien van de benoeming van mr. P.A.H. Bos tot procureur- generaal op Aruba. Dit blijkt uit een brief die de AVP aan de Nederlandse mi nister van justitie en Arubaan se en Antilliaanse Zaken heeft geschreven. Bos, momenteel advocaat-ge neraal bij het gerechtshof in Den Haag, is bijna twee weken geleden door Hirsch Ballin bij de Koninkrijksministerraad voorgedragen als procureur- generaal op Aruba. De voor dracht van Bos heeft op Aruba veel deining veroorzaakt. In een interview met Het Parool had Bos zich eerder laatdun kend uitgesproken over het functioneren van het Aru baanse parket. Hij liet zich toen ook kritisch uit over de wijze waarop twee uit Neder land uitgezonden collega's hun taak op Aruba hadden uitgeoe fend. De Arubaanse regering, met name minister Hendrik Croes van justitie, zei desondanks geen redenen aanwezig te ach ten de benoeming van Bos niet te laten doorgaan. In een gesprek met Hirsch Ballin zei Bos zijn uitspraken te betreuren, waarna een tien tal dagen geleden de voor dracht volgde bij de Konink rijksministerraad. In het schrijven aan Hirsch Ballin wijst de AVP erop, dat „in de afgelopen 22 maanden niet alleen de Arubaanse bur ger, maar ook het openbaar ministerie en zelfs de rechter lijke macht het doelwit zijn ge worden van politieke repre sailles en stelselmatige pogin gen tot manipulaties en partij politieke beïnvloeding zijdens de huidige Arubaanse minister van justitie". De AVP wijst verder op „de alom bekende betrokkenheid van de huidige minister van justitie met personen die nauw gelieerd zijn aan de internatio nale drugshandel". De AVP is daarom van mening, dat bij de benoeming van een nieuwe procureur-generaal „een zeer grote mate van voorzichtig heid" dient te worden be tracht. Volgens de AVP heeft Bos door zijn uitspraken ei blijk van gegeven „geen be nul" te hebben van de zeer be langrijke taak van de procu reur-generaal binnen de klein schalige, Arubaanse gemeen schap. De AVP brengt in herinne ring, dat een vanuit Nederland uitgezonden officier van justi tie door de huidige Arubaanse minister van justitie werd ont slagen. Dit geschiedde, omdat de officier weigerde de op dracht van de minister uit te voeren een drugshandelaar in vrijheid te stellen, die later door het gerechtshof tot zes jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Het meest schokkend noemt de AVP daarom de uitspraak van Bos dat hij zich zonder meer zal schikken naar beslis singen van de Arubaanse mi nister van justitie ten aanzien van het openbaar ministerie, een uitspraak die ook werd ge hekeld door de Orde van Ad vocaten op Aruba. GRIEKSE PRESIDENT VOOR HET EERST NAAR ALBANIË ATHENE Griekenland is plotseling overspoeld door tienduizenden en misschien wel honderd duizenden vluchtelingen uit het naburige Albanië. De stroom vluchtelingen die het afgelopen week einde op gang is gekomen, is niet meer te stuiten. Af gelopen dagen zijn er drieduizend Albanezen de grens overgetrokken, en volgens de Griekse grens politie maken opnieuw vijfduizend personen in de grensdorpen zich op om naar Griekenland te ko men. Een klein kampvuur brengt de half bevroren voeten van de naar Griekenland gevluchte Albanezen weer tot leven. FOTO: AP De Albanese autoriteiten heb ben opgeroepen het land niet clandestien te verlaten. Wie het toch zou proberen zou zijn leven riskeren. Maar de grens naar Griekenland is praktisch open. Vluchtelingen die pas zijn gearriveerd vertellen dat aan Albanese kant de grens wachten totaal zijn verdwenen en er geen patrouille meer te bekennen is, en dit op plaatsen waar tot voor kort 'geen muis' kon ontsnappen en iedere vluchteling zonder enige vorm van waarschuwing werd neer geknald. De vluchtelingenstroom zou veroorzaakt worden door een demonisch plan van het com munistische regime in Tirana. Zoals bekend heeft de Albane se leider Ramiz Alia onder druk van de omstandigheden verkiezingen aangekondigd voor 10 februari. Het is niet zo dat de tirannen te Tirana plot seling zo hunkeren naar de mocratie, maar zij kunnen niet anders. Als ze geen concessies doen riskeren ze hetzelfde lot als Ceausescu in Roemenië. De kortgeleden overhaast ge vormde oppositiepartij, de zo geheten Democratische Partij van professor Paschko, heeft uitstel van de verkiezingen ge- eist tot het voorjaar. Een pe riode van zes weken zou te kort zijn om een behoorlijke verkiezingscampagne te voe- Maar de Albanese leider wil niets van uitstel weten. De goed georganiseerde commu nistische partij, die bovendien de media beheerst, is bij de verkiezingsstrijd door deze korte voorbereidingsperiode natuurlijk in het voordeel. Tactiek In deze politiek om het com munistische regime, wellicht overgoten met een democra tisch sausje, past ook de tactiek van Tirana om de grenzen naar Griekenland open te zet ten. In Albanië woont een Griekse minderheid van naar schatting 400.000 zielen, op een totale bevolking van drie en een half miljoen. Deze Griekse Albabezen zijn, al was het maar door hun ver knochtheid aan de Grieks-or thodoxe kerk, fel anti-commu nistisch, en vormen dus zeker niet de groep waar Ramiz Alia bij de aanstaande verkiezingen steun van kan verwachten. Om de Griekse Albanezen aan te sporen toch maar zo snel mogelijk te vertrekken wor den er zelfs geruchten ver spreid, dat de Griekse autori teiten van hun kant binnen kort de landsgrenzen herme tisch zullen afgrendelen. Ook gaat het sprookje, dat de vluchtelingen, als ze eenmaal Griekenland hebben bereikt, gemakkelijk kunnen doorrei zen naar Westeuropese landen als België en Nederland, en kunnen emigreren naar Ame rika, waar ze dan met open ar men worden ontvangen. Griekenland ziet met angst en beven deze aanzwellende vluchtelingenstroom tegemoet. De toch al wankele Griekse economie kan moeilijk tien duizenden totaal beroofde lie den absorberen. De vluchtelin gen komen letterlijk zonder een schoen aan hun been over de bevroren bergen. De tra giek wil, dat de Griekse rege ring moeilijk de grens kan sluiten en de grenswachten opdracht kan geven zonodig te schiëten op deze Griekse broe ders die zich een weg banen naar de vrijheid. De toestand zou makkelijk uit de hand kunnen lopen, en daarom zal de Griekse premier Mitsotaki op 13 januari naar Tirana vlie gen, om de Albanese regering te bewegen paal en perk te stellen aan deze exodus. Nog nooit heeft een Griekse pre mier Albanië bezocht. In 1987 maakte de twee buurlanden pas formeel een einde aan de staat van oorlog die sinds de Tweede Wereldoorlog bestond. Vuurwerk en kogels doden tientallen Filipino's* MANILA/LONDEN Vuur werk en geweerschoten heb ben bij de jaarwisseling in de Filipijnen aan zeker veertig mensen het leven gekost. Ten minste 1000 mensen raakten gewond bij het afsteken van vuurwerk. Het gebruik van geweren en afsteken van voet zoekers tijdens de nieuwjaars viering is officieel verboden. Maar de Filipino's lappen dit verbod massaal aan hun laars en houden vast aan de traditie om de boze geesten van het oudejaar te verjagen. Bij de traditionale oud en nieuwviering op Trafalgar Square in het hart van Lon den werden 145 mensen opge pakt. Zeker 35 feestvierders moesten voor verwondingen worden behandeld in zieken huizen. Op het plein hadden zich rond middernacht onge veer 60.000 mensen verzameld om het nieuwe jaar te begroe ten. De Londenaren hadden het bijna moeten stellen zon der de traditionele Noorse reu- zenkerstboom op Trafalgar Square. Een man had in de nacht daarvoor geprobeerd met een motorzaag de boom te stelen. Hij had al driekwart doorgezaagd toen agenten hem overmeesterden. Hij werd tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op Times Square in New York kwamen zö'n 260.000 feest vierders bijeen voor de tradi tionele nieuwjaarsviering waarbij om middernacht als in andere jaren een roestvrijsta len bal van twee meter door snede van een 23 meter hoge vlaggemast viel. Veel feest gangers droegen oranje linten als eerbetoon aan de Ameri kaanse troepen in de Golf. In Peking werd de nacht op sommige plaatsen doorge bracht met rapmuziek, liefi liedjes en rock-and-roll, meeste Chinezen brachten jaarwisseling rustig met vri< den en bekenden door, wie ze speciale gerechten nj tigden en mah-jong speeldi In Tokyo gingen miljoenen J panners naar een tempel omjc bidden voor succes in Ijk „Jaar van het Schaap". r In Spanje werd een tradi bijna verstoord doordat klok op het Puerto del i plein in Madrid op oudeja; dag door toedoen van een ti visietechnicus defect raai 1 Vele Spanjaarden probei elk jaar geluk af te dwing door op oudejaarsavond, als klok twaalf slaat, bij elke sl een druif door te slikken, klok werd net op tijd gerep reerd zodat Spanjaarden het plein en voor de televi alsnog het ritueel konden u voeren. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De Italiaanse president Francesco Cossi ga heeft in zijn nieuw jaarsboodschap onver wacht de organisatie Gla dio verdedigd, die in Italië nog steeds het voorwerp is van heftige discussies. die zei mede als op perbevelhebber van de Itali aanse strijdkrachten te spre ken, definieerde Gladio (hij gebruikte de NAVO-term 'Stay Behind') als een wettige nationale defensiestructuur in NAVO-verband. Hij haalde fel uit naar politici die verbanden hebben gelegd tussen Gladio en de subversieve activiteiten van de jaren '60 en '70. Als dergelijke beschuldigingen worden geuit zonder bewijs, dan „scharen wij ons onder de laatste landen van het reëel bestaande socialisme", aldus de president. Door deze steek on der water naar de communisti sche oppositie, die in de Gla- dio-discussie scherpe kritiek heeft geleverd op regering en legerleiding, heeft het staats hoofd zich in een actueel poli tiek debat gemengd, hetgeen in Italië ongebruikelijk is. Bo vendien heeft hij gesproken voor het kamerdebat dat over morgen begint en in de loop waarvan het al dan niet legale karakter van het geheime le gertje moet worden vastge steld. Cossiga, die in de jaren '60 en '70 als premier, minister van binnenlandse zaken en van defensie, rechtstreeks met Gladio van doen heeft gehad, is daardoor al enkele keren in opspraak geraakt. In oktober weigerde hij de Venetiaanse rechter van instructie Casson, die het verband tussen Gladio en enkele bomaanslagen on derzoekt, te woord te staan. Toen de rechter het Opperste Gerechtshof verzocht een oor deel uit te spreken over die weigering, werd dit verzoek niet in discussie gebracht door toedoen van de voorzitter van het hof, en dat is niemand minder dan Cossiga zelf. Om die reden heeft de linkse splinterpartij Democrazia Pro- letaria een voorstel ingediend om Cossiga te vervolgen we gens hoogverraad. Zo ver zal het zeker niet komen, maar het aanzien van de president wel geschaad door de Glad affaire. In Italië vraagt m zich af, waarom Cossiga a de ene kant Gladio verdedi maar anderzijds hardnekl weigert er over te praten, indruk bestaat daarom dat president op oudejaarsavo niet alleen voor de gladiator in de bres is gesprongen, m; ook voor zichzelf. Botsing in Rusland eist 55 levens MOSKOU Op een autoweg in Zuid-Rusland zijn af gelopen zondag 55 mensen omgekomen en 14 zwaar gewond geraakt toen in de mist een auto, een vracht wagen en een autobus op elkaar botsten en in brand vlogen. Het ongeluk gebeurde ongeveer 200 kilometer ten noorden van Rostov, een stad nabij de grens met de Oekraïne. De personen auto en de vrachtwagen zijn in de mist frontaal op elkaar ge botst. De vrachtauto, die twee vaten dieselolie vervoerde, vloog daarop in brand en zette ver\|plgens de de bus in lichterlaaie. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery P Palestijnen vieren de 26e verjaardag van de eerste gewapende actie in Israël van de Fatah-groep van PLO-leider Yasser Arafat. FOTO: AFP Palestijnen gedood op 'Dag van Al-Fatah' JERUZALEM Israëlische troepen hebben gisteren, tij dens de herdenking van de 26e verjaardag van de eerste militaire Palestijnse actie te gen de joodse staat, zeker vier Palestijnen doodgeschoten. In het dorpje Rajib op de Weste lijke Jordaanoever werd een ï7-jarige Palestijnse jongen doodgeschoten toen een groep Palestijnen Israëlische militai ren aanviel. Drie anderen raakten gewond. In Kabatiya, eveneens op de Jordaanoever, werd later nog een Palestijnse man doodgeschoten. In het dorp Khuzaa in de Gazastrook werden twee gemaskerde mannen doodgeschoten. Sinds zaterdag heeft het leger zeker negen mensen doodgeschoten en ruim 150 verwond. Maan dag werd een Palestijnse vrouw gedood toen een bom die zij op een markt wilde plaatsen, voortijdig explodeer- (Vervolg van de voorpagina) MUQDISHO In de So malische hoofdstad Muq disho is de toestand chao tisch. De opstandelingen beweerden eerst het presi dentiële paleis en het grootste deel van de stad in handen te hebben, maar dit werd door ande re bronnen weersproken De rebellen zeggen dat de So malische president Siad Barre zich schuilhoudt in een bunker bij het internationale vlieg veld, dat omsingeld is door op standige troepen. In twee da gen van gevechten zijn vol gens rebellenwoordvoerders ruim 500 doden gevallen. De Somalische premier Muham mad Hawadleh Madar heeft de bevolking via de staatsradio opgeroepen „de vrede te bewa ren". De oproep duidt erop dat de radio nog in handen is van de regering, ondanks bewerin gen van het tegendeel door de opstandelingen. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Was hington onderstreept het chao tische karakter van de situatie. „Ik denk dat niemand ook maar iets onder controle heeft. Niemand weet echt wie wat handen heeft". Een Italiaan diplomaat in de 700.000 inw ners tellende Somaliscl hoofdstad meent dat de slach offers van de gevechten „ta rijk moeten zijn". De aanleiding tot de gevechte is onduidelijk. Ze zouden zi begonnen toen soldaten pr< beerden „tegenstanders" b het presidentiële paleis te on wapenen. De BBC meldd echter dat de gevechten afgi lopen zondag uitbraken nadi indringers zich gewapende hand toegang hadden vei schaft tot een opslagplaats. B dat incident zouden ten minsl 20 doden zijn gevallen, ondi wie een hooggeplaatste officii van het leger. Siad Barre, die in 1969 doe een coup aan de macht kwan geraakte in de jaren '70 in gunst bij de Sovjetunie toen h het „wetenschappelijk sodalis me" invoerde. Maar toen 1977 de oorlog om de Ogader woestijn uitbrak met het trad tioneel pro-Westerse Etiopii schaarde de Sovjetunie zie aan de kant van Etiopie e wendde Washington zich t< Somalia. De afgelopen jare draaiden de Verenigde State en andere westerse landen d steun voor Somalia terug val wege grove schendingen va de mensenrechten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4