Vngst voor treinfeesten m topdrukte in spitsuren CRI wil tegen politie aankruipen Den Haag: contract over Algemene Bijstandwet ;lf gewonden in café oor traangasgranaat 'hijs Wöltgens (PvdA) „ideale fractieleider" Nieuwe strip: Casper en Hobbes Een nieuw jaar, een nieuwe strip: Casper en Hobbes van de Amerikaanse tekenaar Bill Waterson, in de kring van stripliefhebbers een zeer fameuzer naam. Zijn hoofdfiguur, het jongetje Casper beschouwt samen met zijn knuffel Hobbes zijn kleine wereld. Aan hem gaan de wereldproblemen voorbij, zijn eigen denk- en leefwereld is echter een on uitputtelijke bron voor vele vrolijke strips. JNENLAND CoidóC 6ou/iant woensdag 2 januari 1991 pagina 3 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG CRI-hoofd Wilzing, die vandaag in zijn nieuwjaarstoespraak pleitte voor een Europese informatiedienst, ver wacht niet alleen op inter nationaal niveau een an dere werkwijze van zijn dienst. In eigen land is de dienst van plan op boven regionaal niveau zo dicht mogelijk tegen de politie „aan te kruipen". De criminaliteitscijfers geven daartoe alle aanleiding. Wil zing verstrekte vandaag zoals gebruikelijk ook een jaarover zicht over de criminaliteit in Nederland. Het aantal omge komen slachtoffers door vuur wapengeweld steeg in 1990. Er vielen daarbij 76 slachtoffers, zeven meer dan in 1989. Wel werden minder vuurwapens in beslag genomen: 2.574 afge lopen jaar tegen 2.906 in 1989. Toch beveelt de CRI het her stel van het vuurwapenspecia lisme bij de Nederlandse poli tie „nog steeds van harte aan". De CRI turfde in 1990 verder record vangsten cocaïne en cannabisprodukten. De in be slag genomen hoeveelheid co caïne in ons land steeg van 1.425 kilo in 1989 naar 4.288 kilogram in 1990, terwijl hasi jsteeg van 14.071 kilo in 1989 'naar 90.010 kilo in het afgelo pen jaar. De inbeslagname van heroïne bleef vorig jaar min of meer gelijk aan voorgaande ja ren. Deze vangsten zijn een di rect gevolg van goede oogsten in Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika. Steeds nadrukkelijker richten zich volgens Wilzing Colombi aanse drugskartels op West- Europa. De drie maanden ge leden ingevoerde visumplicht voor Colombianen dient zo snel mogelijk te worden uitge breid tot de overige lidstaten van de Europese Gemeen schap, wenst de CRI. Volgens Wilzing is de cocaïnesmokkel uit Suriname flink gestegen. Hij voorspelde nauwe banden tussen handelaren uit Oost en West. De CRI is „minder positief" over de stijging van het aantal gewapende overvallen: 1.495 in 1989 en 1.580 vorig jaar. Overvallers richten zich steeds meer op benzinestations en an dere particuliere bedrijven. Steeds meer jongeren wagen zich aan overvallen. Zeventig procent van de aangehouden overvallers pleegde al eerder een overval. De computer- en milieucriminaliteit zijn vol gens de CRI nog een groei markt. De kunst- en antiek diefstalcentrale van de CRI krijgt de komende jaren vol gens Wilzing steeds meer te maken met kunstschatten die van achter het voormalige IJ zeren Gordijn in het Westen opduiken. DEN HAAG De Ge meentelijke Sociale Dienst in Den Haag wil dat het rijk met de gemeente Den Haag een contract sluit in het kader van de sociale vernieuwing over de uit voering van de Algemene Bijstandwet. Dat stelde di recteur S.J. van Driel vandaag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Volgens Van Driel snijdt het mes aan twee kanten; het rijk krijgt invloed op de uitvoering van en prioriteitsstelling in de bijstandwet en de gemeente krijgt in de praktijk ook wer kelijk de uitvoering. Daarnaast kan een intensievere samen werking rijk en gemeente sa men een financieel voordeel opleveren doordat geld en in spanningen gerichter worden ingezet. De beleidsinspanningen van de gemeente moeten zich vol gens de directeur meer richten op uitstroomaantallen en -per centages van specifieke groe pen in de bijstand zoals jonge ren, vrouwen, minderheden en op fraudebestrijding. Wat betreft de fraudebestrijding moeten volgens Van Driel nieuwe afspraken worden ge maakt met het rijk en het Openbaar Ministerie over de handelwijze met betrekking tot aangiften en mogelijke ad ministratieve sancties. Het aantal fraude-aangiften is in Den Haag vorig jaar ten op zichte van 1989 met 40 procent gestegen. Conditie agenten DEN HAAG De lichamelijk con ditie van politiemensen is ver onder de maat. Met specifieke program ma's over voeding, roken, alcohol gebruik en beweging willen be drijfsartsen de conditie van agenten opkrikken en een mentaliteitsver andering op gang brengen. Volgens de Landelijke Overleg groep Bedrijfsartsen (LOB) heeft veertig procent van de politiemen sen een slechte conditie. Roken, drinken, maar vooral weinig bewe gen bij slechte eetgewoonten zijn de boosdoeners. „Veel politiemensen hebben een verkeerde levensstijl die mede wordt ingegeven door de werkdruk en de onregelmatige werktijden", aldus LOB-voorzitter onder de maat P. Slikker, tevens bedrijfsarts van de Haagse politie. Met name in de grotere steden moet de politie meer doen met minder mensen. Slikker: „Door de grote werkdruk, het ge brek aan tijd en de spanningen die het werk met zich meebrengt heb ben veel politiemensen een ver keerde invulling van ontspanning. Ze zoeken die bij voorbeeld in alco hol". Slikker: „We zullen tot een mentali teitsverandering moeten komen binnen de politie. Het politie-appa- raat kent een specifieke bedrijfscul tuur. Bijna niemand zal toegeven dat zijn conditie onvoldoende is. De mensen dekken elkaar af omdat ze allemaal dezelfde kwaal hebben". Ijsbeert je overleden ROTTERDAM Van de ijsbeer-drieling die vorige week in de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp is geboren, is één iong be-/ gin deze week overleden. De conditie van het jonge ijsbeertje was vanaf de geboorte al zorgelijk, ondanks de goede zorgen van ijsbeer-moeder Katrien. Een ijsbeer-wijfje heeft weliswaar vier tepels, maar slechts twee daarvan geven melk. De drie ijs- beertjes moesten daarom voor het zogen worden omgewisseld. Voor diergaarde Blijdorp is december een recordmaand geworden. Doorgaans is de laatste maand van het jaar goed voor ongeveer 12.500 bezoekers, maar door de geboorte van een olifantje vorige maand hebben meer dan 50.000 mensen de kassa gepasseerd. De diergaarde maakte maandag tevens bekend dat er mogelijk nog twee olifan ten zwanger zijn. verlengd, gekapt en een spe ciaal vervoersplan gemaakt. In de spitsuren hebben we zeven tig treinen kunnen versterken. Meer kunnen we niet doen, wij putten hoop uit de rede lijkheid van de instellingen". Van de (vaste) klanten vragen de NS in advertenties en fol ders begrip voor langere wachttijden en staanplaatsen. Hoornvliezen HAAG De eerste dat studenten hun rrjaarkaart konden ge- iken is probleemloos fopen. De grote drukte évachten de Neder- dse Spoorwegen (NS) gende week maandag de scholen en universi- ipn weer beginnen, ^ruitlopend daarop zijn |enten uit dertien ste- van plan een groots jend treinfeest te vie- tussen Amsterdam en .terdam. De NS juichen creativiteit van „het kje van de natie" toe, 5 het de maatschappe- regels maar in acht jmt". jNS houden hun hart vast maandag de leerlingen en (enten weer moeten begin- ll Tijdens de spitsuren zul- ftnet name de treinen in de idstad overvol zijn. Volgens NS hebben veel te weinig Srwijsinstellingen hun aan- [stijden aangepast. Woord der D. Dragstra: „Slechts iderde van het door de NS rgestelde aantal studenten Worden gespreid. Dat is on- ioende. Wij hebben treinen Gisteren was het betrekkelijk rustig in de treinen, bussen en trams. De komende dagen wacht de Nederlandse Spoor wegen (NS) veel meer feestge druis. De Leidse student Mart Pinkaers viert vrijdag zijn verjaardag in de nachttrein Utrecht-Rotterdam en Jan Maarten Slagter en Fred Fen- gers verzorgen een cabaret voorstelling. Dat laatste is een voorproefje op het groots aan gekondigde rijdende treinfeest zaterdagnacht tussen Amster dam en Rotterdam, waar stu denten uit het gehele land worden verwacht. De NS zeg gen geen maatregelen te heb ben getroffen. „Formeel weten wij niets. En we werken niet op basis van geruchten", rea geert woordvoerder D. Drag stra geïrriteerd. De OV-jaarkaart biedt volgens studenten ongekende moge lijkheden. Uitgaan in Gronin gen en Maastricht wordt plot seling betaalbaar, evenals een bezoek aan een tentoonstelling in Den Helder of een vriend in Middelburg. De OV-jaar- kaart kan niet alleen geld be sparen. maar ook opleveren. In diverse steden hebben stu denten koeriersdiensten opge zet, die door het gratis vervoer veel goedkoper kunnen wer ken dan professionele bedrij ven. Morgen vervoeren Leidse studenten hoornvliezen voor Eurotransplant. De studenten zullen voorts worden inge schakeld door drukkerijen, uitgeverijen, reclamebureau's en andere koeriersbedrijven. In Amsterdam, Maastricht en Groningen hebben studenten inmiddels ook koeriersdien sten opgezet. „Bedoeling is, dat we zoveel mogelijk gaan sa menwerken en ook gezamen lijk gaan adverteren", vertelt Dennis Zieren, één van de Leidse initiatiefnemers. „O ja, en we hebben ook een carna valsplaatje gemaakt over de OV-jaarkaart". De NS juichen de creativiteit van de studenten toe, zolang deze plaats heeft buiten de spitsuren waarin de meeste treinen al bomvol zitten. Drag stra: „Jong geleerd, oud ge daan. We praten hier over een generatie die op de achterbank van de auto is opgegroeid, mo gelijk zelfs verwekt. Als deze generatie dan op een creatieve manier de mogelijkheden leert kennen van het openbaar ver voer, dan is dat goed. Als ze de maatschappelijke regels maar in acht neemt". Zoals? „Reke ning houden met elkaar. Niet op ander mans tenen gaan staan, geen extra lawaai ma ken en zo. Kortom, geen over last bezorgen aan andere reizi gers". Een waarschuwing aan het adres van de studenten die zaterdagnacht feest willen gaan vieren in de trein tussen Amsterdam en Rotterdam. „Bij wanordelijkheden kan de con ducteur de trein stil laten zet ten", aldus Dragstra. Het idee van Neerlands eerste treinfeest komt uit het brein van Twentse studenten die anoniem willen blijven. Zij hadden totaal niet voorzien dat hun idee zich als een olie vlek over studerend Neder land zou verspreiden en door sommigen zou worden aange grepen als protestactie tegen de invoering van de OV-jaar kaart. Want niet alle studen ten zijn blij met de kaart. Wie nauwelijks gebruik maakt van het openbaar vervoer, krijgt toch een kaart en wordt maan delijks veertig tot zestig gul den op de beurs gekort. Het verplichte karakter van de kaart stuit een aantal studen ten tegen de borst. Volgens ge ruchten zouden grote groepen studenten het treinverkeer vrijdagmiddag overvol maken door massaal vanuit Gronin gen, Nijmegen, Utrecht en Leiden naar Amsterdam te reizen. De Landelijke Studen ten Vakbond (LSVb) weet echter niets van een protest actie, is alleen op de hoogte van het treinfeest zaterdag nacht. Fraude De busmaatschappijen en de gemeentelijk vervoersbedrij ven maken zich geen zorgen. Hier en daar zijn extra bussen ingezet, maar over het alge meen verwacht men de extra stroom reizigers met de be staande capaciteit te kunnen opvangen. Volgens prof. dr. P. Fortuyn, directeur van de OV-studen- tenkaart BV in Rotterdam, is er ook geen reden tot paniek. Fortuyn verwacht dat het niet zo'n vaart zal lopen met over belasting van het treinverkeer. Ook het aangekondigde trein feest ziet hij met vertrouwen tegemoet. De NS zeggen welisT Treinfeest Overvolle perrons, dringen bij het in- en uitstappen van de trein, het is de grote schrik van de NS nu studenten sinds gisteren gratis kunnen reizen. FOTO: SP waar geen rekening te houden met overlast, hij is ervan over tuigd dat de spoorwegen zater dagnacht mensen en materieel achter de hand houden. „We zullen wel zien. Ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen met die feestjes. Dat gebeurt misschien één of twee keer en dan is het afgelopen. Geloof me mevrouw, ik ben zelf ook student geweest, na één of twee keer is het nieuwtje er vanaf". Het bedrijf van Fortuyn draait op volle toeren. In totaal vijf tig part-time telefonistes en zestien vaste krachten staan de studenten te woord. De meeste telefoontjes betreffen het af- haalbericht voor de OV-jaar kaart, dat is zoek geraakt of nooit ontvangen. „Omdat er reclame-boodschappen staan afgedrukt op de afhaalberich- ten worden ze door sommige studenten voor oud vuil aan gezien en weggegooid", aldus een medewerkster. De vervoerskaarten kunnen worden afgehaald bij de post kantoren. Zestigduizend kaar ten (tien procent van de in to taal 609.000 kaarten) zijn nog niet opgehaald, terwijl de kaart vanaf 1 januari recht geeft op gratis openbaar ver voer. Fortuyn: „Ik vind zestig duizend niet veel. Ongeveer tienduizend studenten verke ren in het buitenland. Daar naast zijn er veel studenten die pas half januari weer naar school gaan en de kaart waar schijnlijk pas begin januari zullen afhalen". Van fraude is tot dusver nauwelijks sprake, meent de directeur. Van elf studenten hebben de NS de kaart ingenomen omdat ze reeds voor 1 januari gratis dachten te reizen. Over foefjes met kaarsvet en lijm over pas foto's, laat Fortuyn zich niet uit. Hij vindt het „schandelijk" dat De Volkskrant tips heeft gepubliceerd om de kaart te vervalsen. „Persvrijheid is de basis van onze democratie, maar ik vind een handleiding voor frauderen echt te ver gaan!" MONIQUE VAN DE VEN ■volg van de voorpagina) HAAG De jaarwisse- 1990-1991 is in het hele relatief rustig verlopen. Stie-woordvoerders van de le steden spraken over nor- ie weekeinde-drukte zon- 1 golven van kleine crimi- iteit en vernielingen. Be id ongebruikelijk was. de Je van een 19-jarige mili- j, die met het gooien van j traangasgranaat een café let Noordhollandse Groote ek uitrookte waardoor elf risen in een ziekenhuis festen worden behandeld. I vielen in de jaarwisseling r doden. In Leeuwarden Tleed een 33-jarige man t een stuk vuurwerk dat in mond ontplofte. In Barne- d werd een 21-jarige man In Nijmegen een 15-jarige en neergestoken. Beiden •leden aan hun verwón- jen. Een inwoonster van nendaal kwam in Lunte- om het leven toe ze met Ir auto frontaal botste op 1 sloopauto bestuurd door 1 19-jarige man die zonder lichting rondreed. politie in Rotterdam, ïecht en Amsterdam had de Iden vol aan kleine inci- Iten zoals kerstboombrand- 'en ingegooide ruiten. „De (ruikelijke dingen", aldus politie in de hoofdstad. Ver- i dwaald vuurwerk veroorzaak te brand in het Scheepvaart museum. De collectie heeft geen schade opgelopen. In Assen vatte een deel van een winkelcentrum vlam. Drie winkels brandden totaal uit. De schade loopt in de miljoe nen guldens. Gisteren is een 20-jarige verdachte aangehou den. In de rest van het noor den van Nederland verliep de jaarwisseling rustiger dan an ders. In Leeuwarden werd in de Frieslandhal het festival Warme Winternacht gehou den. Dit muziek- en vuur werkspektakel wordt al een aantal jaren georganiseerd om nachtelijke vernielingen tij dens de jaarwisseling te voor komen. In Noord-Holland was het rustig, met uitzondering van het district Alkmaar. Na wekenlange dreiging ging het leegstaande gebouw van de voormalige coöperatieve vei ling West-Friesland in Lutje broek in vlammen op. Gewonden door vuurwerk vielen er door het hele land. In Friesland moesten dertien mensen in het ziekenhuis be handeld, worden. In Rotterdam raakte een 28-jarige inwoner van die stad zijn rechterhand kwijt toen een strijker die hij wilde aansteken meteen ont plofte. De hand werd door de enorme klap finaal afgerukt. Het rieten dak van een woonboerderij in Waardenburg vatte in de oudejaarsnacht vlam. De boerderij brandde geheel af. foto: anp Verdachte moord Karaman niet vrij Vossejachtin uiterwaarden Ruiters en jachthonden blazen uit aan het einde van de traditionele vossejacht die op Oudejaarsdag in de uiterwaarden en bossen van Bommelerwaard werd gehouden. foto anp iske Ter Veld terwoog aftreden HAAG Staatssecretaris Elske ter Veld sociale zaken heeft in november overwogen functie neer te leggen. Aanleiding vormde ruistocht van PvdA-voorlieden, onder wie ievoorzitter Thijs Wöltgens, tegen werk- vve uitkeringsgerechtigden. De opkomst de zogeheten 'nieuwe flinksheid' blijkt Ter behoorlijk te hebben geërgerd, zo blijkt uit interview met het weekblad Vrij Neder- Letterlijk zegt zij: „Zo nu en dan heb ik ïeens tegen mezelf gezegd: potverdorie, als •to moet doe ik het niet meer. Ik vond het [fatsoenlijk dat in de partij de sfeer ontstond de uitkeringstrekkers er de kantjes vanaf lo- f. Toen Wöltgens dit najaar opriep tot een •ffer sanctiebeleid verklaarde Ter Veld dat Jgens de plank had misgeslagen. V-JAARKAART BAART NS KOPZORGEN AMSTERDAM De 23-jarige verdachte van de moord op de Turkse vakbondsleider Kara man wordt niet vrijgelaten. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B.J. Asscher maandag besloten in het kort geding dat de ver dachte tegen de Staat had aan gespannen. De verdachte werd in augus tus dit jaar tot 12 jaar cel ver oordeeld door de rechtbank voor de moord op Karaman. Hij ging .tegen dit vonnis in hoger beroep en werd, door een administratieve fout, nog vóór de behandeling door het hof, op vrije voeten gesteld. Vlak voor Kerstmis behandel de het hof zijn zaak en liet hem toen weer vastzetten on der meer in verband met vluchtgevaar en het onder zoeksbelang. De verdachte te kende hiertegen tevergeefs be zwaar aan bij het hof en pro beerde later via een kort ge ding alsnog de hernieuwde ge vangenneming ongedaan te maken. Dit nu is mislukt. De zaak bij het hof is aangehou den tot begin maart. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Ruim een jaar zijn aantreden als fractie- (■zitter van de PvdA is js Wöltgens (47) in een en- te van het weekblad IDe Tijd gekozen tot politi- van het jaar 1990. Wölt- s kreeg de voorkeur boven mier Lubbers (tweede) en lister van financiën en vice-premier Kok, de politiek leider van de PvdA. Minister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) kwam als slechtste uit de bus. Het bijzondere van de verkie zing is dat niet alleen werd deelgenomen door de parle mentaire pers, zoals in het verleden gebruikelijk was, maar ook door Tweede-Ka merleden. Voorheen werd de verkiezing gehouden door het weekblad De Tijd, dat een aantal jaren geleden met de enquête stopte omdat het en thousiasme voor deelneming onder parlementaire journalis ten sterk was gedaald. Na de fusie met de Haagse Post werd de verkiezing 'nieuwe stijl' in gevoerd. Wöltgens versloeg Lubbers en Kok maar ook de fractielei ders Van Mierlo (D66; vierde) en Bolkestein (VVD: vijfde) met een forse meerderheid. Volgens veel deelnemers van de enquête is Wöltgens de „ideale fractieleider" voor de huidige coalitie van CDA en PvdA. Bovendien is hij „ver rassenderwijs het medegezicht van de PvdA geworden". Minister Maij-Weggen (CDA) werd met voorsprong „slecht ste politicus". Een greep uit de motiveringen voor deze keuze: „chaos in hoofd en beleid, bo vendien gewoon niet aardig", „prutser" en „vleesgeworden inefficiëntie". Bolkestein werd hier tweede, minister D'Anco- na (WVC) en ex-minister De Korte (VVD) werden gedeeld derde. IK HEB ER EEN E0TERHAM Ma TONIJN IN GESTOPT, PUS IK/MOET NU HAAST WEU EEN TIJGER TE PAK KEN HEBBEN! POEN AWES vooe EEN BO TERHAM /MET \SPER EN HOBBES i)T ZIENS PA! IK GA/WIJN flJSERME INSPECTEREN!

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3