„Kerkelijke contacten met Stasi waren onvermijdelijk ficidócSotwcml brieven van lezer ËeidóeSoutont kerk wereld Hollands toeristenpastoraat Luxemburg internationaal beroepingen Argentijnse kerken verdeeld over gratie boekwijzer Cultuurfilosoof De Graaff houdt zich ver van crisis op Evang. Hogeschool Diplomatiek offensief mSr EcicLcSoUAOTlt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE WOENSDAG 2 JANUARI 1991 PAGI1 Explo 91 trekt minder belangstelling DRIEBERGEN Ongeveer 700 jongeren hebben de afgelopen dagen deelgenomen aan de evangelisatiecampagne Explo '91, die op zeven plaatsen in Nederland werd gehouden. Dat is be duidend minder dan de 1.000 1.500 jongeren waar de organi sator,de Evangelische Alliantie, op had gehoopt. Er zijn voor de tegenvallende belangstelling enkele oorzaken aan te wijzen, aldus woordvoerder Dick Kraay. Het is een te ken aan de wand dat evangelisatie zo weinig in de christelijke gemeenten leeft. Verder was wellicht de drempel te hoog. Jon geren werden er na een korte voorbereiding meteen op uitge stuurd om te evangeliseren. In geen enkel land dat aan deze Europese campagne meedeed, werd op zo'n direkte wijze evan gelisatie toegepast. Ruim 80.000 jongeren bij "aizé-ontmoeting PRAAG Ruim 80.000 jongeren febben in Praag de Europese bijeenkomst van de oecumenischi gemeenschap Taizé bijge woond. De meeste deelnemers(stes) kwamen uit Polen: naar schatting 35.000. Voor de eerste mal waren er ook Russen en Russinnen. Zo'n 1.500 waren uit di Sovjetunie naar Praag ge reisd. President Havel van Tsjectoslowakije zei in een bood schap aan de deelnemers dat „jullii gezamenlijk gebed een sti mulans is voor alle mensen van gede wil en dat het ons ver trouwen in de solidariteit van de mensen versterkt. Dit ver trouwen hebben we nodig op de wg naar verzoening, een weg die ons moet leiden naar een Euopa dat door vrije mensen wordt gevormd die met elkaar als boeders en zusters samenle ven." Er zijn weinig dingen waaraan men zich zo ergert als aan een goed voorbeeld. Paus Johannes Paulus tijdens zijn Nieuwjaarstoespraak. FOTO: AP „Vaticaan zal niet bemiddelen in Golfconflict' VATICAANSTAD Het Vaticaan spreekt berich ten tegen dat het als be middelaar in het Golf conflict zal optreden. Goed geïnformeerde kringen in het Vaticaan zeggen dat uitspraken dienaangaande van kar dinaal Casaroli als „strikt persoonlijk" moeten wor den beschouwd. Casaroli, tot voor kort de rechterhand van de paus, had zondag in een vraaggesprek met de Italiaanse krant La Repubblica gezegd dat een di aloog tussen Irak en de Vere nigde Staten alleen nog maar op gang kan worden gebracht door „een gezaghebbend en onafhankelijk persoon die het vertrouwen van beide partij en geniet". Vanaf het begin van de Golfcrisis heeft het Vaticaan met alle diplomatie ke middelen geijverd voor een vreedzame oplossing, al dus dezelfde bronnen. De nuntius in Baghdad en de permanente vertegenwoordi ger van de Heilige Stoel bij de Verenigde Naties doen hun uiterste best de kanalen voor een dialoog open te houden. De paus heeft keer op keer betoogd dat een oplossing van het probleem in de Golf al leen kan worden bereikt door met geduld en wijsheid een dialoog na te streven. De paus heeft opnieuw voor een vreedzame oplossing van het conflict in de Perzische Golf gepleit. Voor het Angelusge bed op Nieuwjaarsdag sprak hij de wens uit dat 1991 een jaar van vrede en niet van oorlog zal zijn. Na het gebed riep hij alle ontvoerders op hun slachtoffers aan de fami lies terug te geven. De paus veroordeelde ontvoeringen als gewetenloze criminele daden. Keston College wil kantoor in Moskou KESTON Het Engelse Oost-Europa-instituut Keston College wil een bureau ope nen in Moskou. De in Keston zetelende organisatie denkt met een kantoor in de hoofd stad van de Sovjet-Unie een beter overzicht over de "com plexe situatie" in dat land te kunnen verkrijgen. Hulpac ties zouden vandaar uit ook beter gecoördineerd kunnen worden, aldus Keston. De or ganisatie zoekt fondsen om de kosten van het kantoor, onge veer 118.000 per jaar, te kunnen dragen. Keston Colle ge is een organisatie die zich wijdt aan de bestudering van religieuze gemeenschappen in de Sovjet-Unie en Oost-Euro pa. Eerder dit jaar maakte Keston bekend het perso neelsbestand te moeten in krimpen wegens dalende in komsten. De terugloop van de giftenstroom was volgens de organisatie te wijten aan de democratiseringsgolf van BERLIJN Een hoge kerkelijke functionaris in (Oost-)Berlijn heeft zich gekeerd tegen criminali sering van kerkelijke lei ders die door hun werk in contact met de Stasi kwamen. Het is onjuist beroepsmatige Stasi-con tacten naderhand als mis dadig aan te duiden zon der dat degenen worden vervolgd die verantwoor delijk voor die situatie waren, aldus Werner Krusche, 'Generalsupe- rintendent' van de Evan gelische Kerk in (Oost- )Berlijn. In een vraaggesprek met het dagblad Junge Welt zegt Kru sche dat „men soms een pact met de duivel moest afsluiten om nog wat voor de mensen te kunnen doen". De ver dachtmakingen zijn volgens hem afkomstig van hoge offi cieren van de vroegere gehei me dienst van de voormalige DDR „Voor goed geld ver schaffen zij bepaalde media deze informatie," zo meent Krusche. In de (Oost)duitse kerk wordt verschillend gedacht over de wijze waarop kerkelijke Stasi medewerkers moeten worden bestraft. De lutherse bisschop van (Oost-)Berlijn, Gottfried Forck, predikt in dit verband de boodschap van vergeving der zonden. Hij pleitte er kortgeleden voor alle Stasi- dossiers maar te sluiten en „met nieuw vertrouwen een nieuw begin te maken". Zijn Saksische collega Johan nes Hempel, luthers bisschop van Dresden, wil dat diege nen worden vervolgd die een ander of anderen aantoonbaar nadeel hebben berokkend. Verder vindt hij dat het niet bij het wezen van de kerk past om alle tijd te verdoen met het doorsnuffelen van honderden meters dossier. Het Westduitse weekblad Der Spiegel schrijft in het laatste nummer van 1990 dat de o- penbaarmaking van Stasi-dos siers tot gevolg heeft tiental len kerkelijke functionarissen als Stasi-medewerker worden ontmaskerd. Zelfs een van de zes ondertekenaars van de op roep tot geweldloosheid, waardoor in oktober 1989 een bloedbad in Leipzig werd voorkomen, was een Stasi-in formant. Kortgeleden erken de ds. Peter Zimmermann voor de NDR-tv dat hij voor de Stasi had gewerkt. Alle kerkelijke functionaris sen (van dorpsdomineè tot bisschop van Berlijn) werden door de Stasi in de gaten ge houden. In de jaren 'vijftig noemde de toenmalige DDR- leider Walter Ulbricht de kerk al „een bruggehoofd van de vijand". Hij liet de kerken nog beter 'bespitzelen' dan de kunstenaars of de intellectue len. Uit Stasi-documenten blijkt dat de Stasi zelfs moordaan slagen tegen 'lastige' predi kanten heeft overwogen. Een complot tegen jeugdpredikant Rainer Eppelmann (jarenlang een onbevreesde tegenstander van het communistische regi me en een vriend van Mient Jan Faber) werd afgelast om dat onschuldige mensen ook gewond of nog erger zouden kunnen worden. Eppelmann zou de dood in zijn Trabi moeten vinden. De Stasi dacht er onder meer aan de moeren van zijn wielen los te draaien of vlak voor een scherpe bocht zijn voorruit te verbrijzelen. De vrouwelijke predikante Ruth Misselwitz, die ook tot de kerkelijke oppositie be hoorde, kon het beste bij een 'verkeersongeluk' uit de weg worden geruimd. Plannen om haar tijdens een fietstocht met een auto omver te rijden, werden afgeblazen „omdat men niet zeker van het resul taat was". LAROCHETTE Er gloort hoop voor het oecumenisch pastoraal recreatiecentrum 'Heimstatte' in het Luxem burgse Larochette. Luxem burgse protestanten hebben aangeboden het Nederlandse vakantie-oord om te vormen tot een internationaal cen trum voor toeristenpastoraat. Met steun van de Luxem burgse overheid zou de met sluiting bedreigde Heimstatte zo behouden kunnen blijven. Heimstatte in Larochette is sinds 1979 eigendom van de Nederlandse Maatschappij van Welstand. Het voormalig jachtslot is een geliefd oecu menisch vakantieoord, waar bovendien kerkdiensten wor den gehouden. Heimstatte trekt jaarlijks 14.000 Neder landers. Dit jaar besloot de Maatschappij het gebouw te sluiten. De Maatschappij heeft tien jaar lang moeten toeleg gen op de exploitatie. De ver eniging van Nederlandse sympathisanten heeft zich sterk gemaakt voor behoud van het centrum. Begroeting met vlaggen Begroet door liederen en Israëlische vlagen kwamen ook op ou dejaarsdag op de luchthaven Ben Goerion Russische joden aan om zich in Israël te vestigen. Afgelopen jaar vestigden tweehon derdduizend Russen in Israël. Dit jaar worden er nog eens vier honderdduizend immigranten verwacht. FOTO: EPA Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot pred. voor buitengew. werkzaam (docent aan het Zomba Theological College te k/lalawl, Afrika) J.J. Tig- chelaar, eervol ontheven predikant te Putten; te Nieuw-Vennep L.F. de Graaff te Nieuwveen; te Sint Anna- land drs. ir. W.C. Meeuse, kandidaat te Zeist. Aangenomen naar Kloetinge J.P. Oosterhoff te Njekerk-Oldekerk- Faan en Lutjegast (part-time). Beroe pen te Almelo als pred. voor bijz. werkz. (geestelijk verzorger van ver pleeghuis Eugeria en verzorgingshuis de Klokkenbelt) J.A. Kanis te Weer- selo. Gereformeerde Kerken Beroepen te Surhuistervaan A. Han sen te Drachten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Amsterdam-Zuid West H.J.D. Smit te Marknesse. Bedankt voor Meppel H.J. Bolten te Enschede-Zuid. BUENOS AIRES De Argentijnse kerken heb ben verdeeld gereageerd op de gratie die president Menem heeft verleend aan de juntaleiders die tussen 1976 en 1983 ver antwoordelijk waren voor ernstige schendingen van de mensenrechten. Aartsbisschop Antonio Quar- racino van Buenos Aires zei „blij" te zijn met de vrijlating. Het besluit van president Me nem is „goed voor het land". Vorig jaar met Kerst bezocht hij de juntaleiders in hun lu xueuze gevangenis en zei daarbij dat hij voorstander van gratiëring was. Mgr. Miguel Hesayne van Viedma, een van de weinige rooms-katholieke bisschoppen die zich tijdens de militaire dictatuur tegen de schending van mensenrechten heeft uit gesproken, zei voor de radio dat hij tegen vrijlating was. „De militairen zijn door legale rechtbanken veroordeeld we gens schending van de men senrechten. Zij moeten hun straf uitzitten," aldus mgr. Hesayne, die als enige bis schop heeft getuigd in het proces tegen de generaals. Ook de methodistenbisschop Aldo Etchegoyen, die tijdens de dictatuur de oecumenische beweging voor de rechten van de mens oprichtte, keerde zich tegen gratie. „Door deze vrijlating leeft Argentinië weer onder het teken des doods," zo schreef hij in zijn N ieuwjaarsboodschap. Verder hebben de theoloog José Miguez Bonino, een van de oud-presidenten van de Wereldraad van Kerken, en de rooms-katholieke bisschop pen Jorge Novak van Quil- mes en Jaime de Nevares van Neuquén zich tegen de vrijla ting uitgesproken. President Menem kreeg voor zijn besluit echter de steun van de Evangelische Pinkste ralliantie, de Presbyteriaanse Kerk, alle Orthodoxe patriar chaten die in het land zijn vertegenwoordigd, de Assem- blies of God, de Mormonen, het Islamitisch centrum in de Argentijnse Republiek en be houdende joodse organisaties. Bijbel Op basis van een Franse uit gave heeft de Katholieke Bij belstichting in Boxtel een nieuwe editie verzorgd van de bijbel: 'de bijbel dichter bij ie dereen'. Het boek is geen bij bel in de strikte zin van het woord. Geprobeerd is het werk voor hedendaagse lezers verstaanbaar te maken door de bedoelingen ervan te ver duidelijken en een selectie te geven van de belangrijkste teksten uit de bijbel. Ook is een indeling gemaakt naar genre. Het Oude Testa ment wordt opgedeeld in de Tora (de eerste vijf levenso- riënterende boeken waaron der het boek Genesis, vervol gens de historische boeken (waaronder Jozua, Rechters en Makkabeeën), de wijs heidsliteratuur (Job, Psalmen, Spreuken, Prediker, Hoog lied) en de Profeten. Uit het Nieuwe Testament is het oudste evangelie geno men, dat van Marcus, en se lecties uit het werk van de overige evangelisten en ten slotte uit de handelingen en brieven van de Apostelen. Het boek is bijzonder fraai geïllustreerd en ook voorzien van twee kaarten uit de bij belse tijd. Een minpunt is dat er nogal wat drukfouten in deze uitgave zijn blijven staan.. (De bijbel dichter bijeen, KBS/Brepols. Prijs 74, -) Zuidelijk halfrond Emeritus-bisschop J. Bluyssen van Den Bosch schreef ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan van de Week van de Nederlandse Missionaris een brochure, 'De Kerk van de toekomst heb ik gezien op het zuidelijk halfrond'. „Temidden van de geloofscri sis in de oude kerk is het goed en genadevol te zien naar de jeugdige vitaliteit die jonge kerken drijft. De missionaris sen zijn wat dit betreft voor ons in velerlei opzicht ver spieders in een nieuw belofte- land." Dat vertelde de bis schop tijdens een ontmoeting met missionarissen in 1977. Het geldt nog steeds voor hem, zo blijkt uit dit boekje waarin hij vertelt over zijn contacten met missionarissen. (J.W.M. Bluyssen, De kerk van de toekomst heb ik ge zien op het zuidelijk half rond. Uitgave WNM, CMC, post bus 75 2340 AB Oegstgeest, Prijs 5,-.) HATTEM De 72-jarige cultuurfilosoof dr. F. de Graaff vindt het vreemd dat zijn naam de laatste weken in één adem wordt genoemd met de bestuurscrisis aan de Evangelische Hogeschool (EH) te Amersfoort. Aan leiding tot het conflict zouden zijn onbijbelse op vattingen zijn, maar, zegt hij, „mijn werk is zo bij bels als wat". De hervormde emeritus-pre dikant uit Hattem, die eigen lijk helemaal geen zin heeft om woorden vuil te maken aan de kwestie, heeft naar ei gen zeggen altijd behoord tot de orthodoxie. „Iedere letter van de bijbel is door God ge ïnspireerd". De Graaff doelt hier op de Hebreeuwse en Griekse grondtekst en dus niet op latere vertalingen van de bijbel. Het doet wat vreemd aan dat juist naar aanleiding van De Graaffs opvattingen aan de orthodox-christelijke school in Amersfoort een conflict is uit gebroken. Van alle kanten wordt het aftreden van het bestuur geëist, omdat dit'dr. M. Oudkerk de hand boven het hoofd houdt. De omstre den directeur van de EH-lera- renopleiding propageert na melijk de opvattingen van De Graaff. „Ze gebruiken mij als stok om de hond te slaan", zegt hij desgevraagd. „Ik vermoed dat ze die Oudkerk kwijt willen en daarvoor gebruiken ze alle middelen. Dus als ze iemands goede naam kunnen besmeu ren, zullen ze dat niet laten. Nu hebben ze mij erbij ge haald, maar ze hadden net zo goed iemand anders kunnen nemen". Het vervelende van de kwes tie is echter dat „zelfs de zoge naamde voorstanders" niet echt op de hoogte zijn van De Graaffs werk. „Ze lezen mijn boeken niet. Ze hebben er wel eens in gekeken, maar al heel snel gedacht dat ze het zelf beter konden." Bovendien worden vele gedeelten uit zijn omvangrijk oeuvre uit hun verband gerukt. De Graaff, die in 1951 promo veerde op de existentie-filoso fie van Martin Heidegger, heeft sinds 1956 een aantal boeken geschreven over de crisis in de westerse cultuur. 'Als Goden sterven' en 'Anno Domini 1000 - Anno Domini 2000' behoren tot de bekend ste. Ook schreef hij studies over Spinoza en Nietzsche en twee uitgebreide exegetische werken over, de evangelieën naar Johannes en Mattheüs. Binnenkort verschijnt een boek over 'Die Zauberflöte' van Mozart. Al zijn boeken lopen uit op de oproep tot bekering tot de God van Israël, de Vader van Jezus Christus. Te lang heb ben westerse christenen vol gens De Graaff de verkeerde goden nagevolgd. Hij doelt hier op hemelse wezens, enge lenmachten die in de geschie denis weliswaar zegenrijk werk hebben verricht („waar de Grieken, de Romeinen en de Joden al van Wisten"), maar ten onrechte voor God zelf zijn aangezien. Als Niet- sche schrijft dat God dood is, bedoelt hij niet de God van de Bijbel, maar deze goddelijke engelenmacht, zegt De Graaff. Hij pleit ervoor de bijbel in de grondtekst te gaan lezen. Dat kan in kringen van de Evan gelische Hogeschool - „waar ik niks mee te maken heb" - wel eens tot onaangename si tuaties leiden, aldus de cul tuurfilosoof. „Omdat dan blijkt dat de Heilige Schrift niet altijd in overeenstem ming is met hun eigen theo rieën". VEERTIEN dagen voor de 'fatale datum' van 15 januai een nieuwe diplomatieke zenuwoorlog rond de Golf on| tend. De vraag is hoe ver Saddam Husayn met zijn riskl pokerspel durft te gaan. De Iraakse leider heeft nog n een paar dagen de tijd om een plekje in zijn nieuwe age vrij te maken voor een ontmoeting met James Bakeri Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Baker, die in het drukke diplomatieke verkeer waar dit jaar is ingezet, in de komende dagen in elk geval in| Midden-Oosten zal rondreizen, gaat wellicht ook naar Bi dad. Maar dan moet eerst tussen de VS en Irak een com] mis zijn bereikt over een voor beide partijen aanvaard! ontmoetingsdatum. PRESIDENT Bush wilde de ontmoeting aanvankelijk uj lijk morgen laten plaatsvinden, terwijl Saddam Husaynl weerde niet eerder dan 13 januari, twee dagen voor de 'fa datum', tijd voor een gesprek te hebben. Het gaat er nu beide data van hun ultimatieve karakter te ontdoen en nog een plekje in de agenda's te vinden voor een gespl Dat gesprek zal uiterst belangrijk worden. Ondanks hj verzet van Israël zal de Palestijnse kwestie op de ach grond toch wel meespelen. Achteraf zal Saddam Husayn' rol zoveel mogelijk trachten op te blazen, terwijl presitj Bush het belang ervan zal trachten te bagatellisren. LEVERT dat gesprek en al het diplomatiek overleg dal aan vooraf zal gaan niets op, dan hebben de VS nog geleg heid zich een luttel aantal dagen voor te bereiden op een litaire actie, die in principe op 15 januari kan worden in zet. In theorie althans, want het is gelukkig zeerl waarschijnlijk dat op de vijftiende meteen de hel losbrel De Britse krant The Times heeft vandaag overigens opni( uiteengezet dat Irak daarbij tijdens een eerste luchtaaij grotendeels kan worden uitgeschakeld. IRAK zal hoe dan ook binnen afzienbare tijd het signaal geven dat Saddam Husayn alsnog bereid is met zijn vijan te praten. En Washington zal hoe dan ook op dat gel moeten ingaan. De weerstanden, in de VS zelf en in Euri tegen een oorlog zijn zo toegenomen, het menselijk leed zo groot zijn en de kosten in velerlei opzicht zo hoog, Washingto zich niet kan permitteren zelfs maar de gerinj mogelijkheid van een diplomatieke oplossing te negerenj BlJ voortduring houden de VS daarom een slag om de aj Washington wil niet worden opgehangen aan de datun januari en is voorbereid op uitstel van militaire executie het beulsbewind in Irak. En defensieminister Cheney en generaals hebben in de laatste weken van het oude jaar toevallig rondgebazuind dat de multinationale legermach Saudi-Arabië pas ergens in februari op volle oorlogssteij zal zijn. i I Het zenuwslopende spelletje blufpoker dat in het Midcj Oosten gaande is, heeft als inzet de levens van mogelijk 1} derdduizenden mensen: Kuwayti, Irakezen en andere bieren, Amerikanen, Britten en Fransen, burgers en mil} ren. Het is maar al te begrijpelijk dat in Nederland steeds terughoudend wordt gereageerd op het verzoek troepen naar de Golf te sturen. Die zouden daar het lijdi voorwerp worden van een ingewikkeld schaakspel, dat nj januari van de ene op de andere dag kan ontaarden in j bloedige vechtpartij. BELGIË heeft al besloten dat Belgische militairen niet een eventuele oorlog tegen Irak zullen deelnemen. Den H| tracht de zaak te rekken en treft nu voorbereidingen om 5 veldhospitaal naar het Golfgebied te zenden. Het is begrij lijk maar het verdient geen respect. Met alle begrip voort dividuele emoties en zorgen, het Nederlandse leger J roepsmilitairen en dienstplichtigen gelijk is er uiteinde niet alleen om de Vierdaagse te lopen. Een defensieappai dat, als puntje bij paaltje komt, niet wil meevechten om resoluties uitgevoerd te krijgen tegen een mensonwaard dictatuur en niet mee wil helpen de wereld voor verd agressie naar het voorbeeld van Saddam Husayn te beft den, is geen knip voor de neus waard. Hetzelfde geldt vl een regering die de mond vol heeft van internationale solij riteit en mensenrechten, maar die haar militaire verplichf gen nog steeds wil afkopen met een handvol granaten, I oude blusboot en een veldhospitaal. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezond stukken te bekorten Roermond In een samenleving waar wei nigen zich nog storen aan de moraal in de maatschappij lijkt het een onmogelijke opgave standvastig alles te blijven doen voor het welzijn van kerk, priesters, gezinnen, jeugd en school, vanuit die standvastige kern die liefde heet voor onze Heer en mees ter Jezus Christus. Men heeft niet opgehouden de bisschop van Roermond aan te vallen zodat deze zelfs eens moest zeggen: „Wat hier gebeur! moord". Maar alle vernedet gen vernederden niet h| maar zij die het hem aan den, zowel van binnen als buiten uit. Volgens het wot „Wie zonder schuld is gooié eerste steen". Maar met de 1 vele getrouwen zal hij voorbeeld van trouw blijA Laten wij de Heer bidden o; bisschoppen nog lang te be ren, opdat wij in gehoorza heid ons naar hen blijven a gen. (Hebr. 13-17). 1 H. Rutges, DEN HAAG. l UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service k Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. f Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 uur| Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart per maand f. 25,70 per maand f. 26,7) per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f 78, per jaar f 294,30 per jaar f. 299,3j Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2