ieidócSomont ^litie: Jaarwisseling rustig oor werk preventieteams STAD OMGEVING/RTV AZL sluit 1990 af met positief saldo Persoonlijk cadeau EeidócSomotit WOENSDAG 2 JANUARI 1991 PAGINA 11 •j li denaar beroofd van geld en fiets EN Een 54-jarige Leidenaar is gisteravond van zijn le- ick en twintig gulden beroofd op de Oegstgeesterweg. De liep vanwege een lekke band met zijn fiets aan de hand huis, toen hij werd besprongen door twee jongemannen. ;egden zijn zakken en gingen er ook met de fiets vandoor, an verklaarde tegenover de politie niet te hebben ingegre- mdat hij door het nuttigen van de nodige alcohol niet zo doorhad wat er gebeurde. nhouding na poging tot inbraak EN Een inwoner van Leiden is gisteravond aangehou- adat hij twee keer was overlopen bij pogingen in te bre- De man probeerde het eerst bij een woning in de Tirnor- waarvan de bewoners thuis bleken te zijn. Hij nam daarop nen, maar probeerde tijdens zijn vlucht bij een groentezaak hoek van de Timorstraat opnieuw in te breken. Ook bij jging werd hij betrapt. De man is meegenomen voor ver- LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft 1990 afgesloten met een positief saldo. „Weliswaar minder groot dan we ons hadden voorgenomen, maar we zijn wederom in staat ge bleken de kosten te beteugelen en niet in de rode cijfers te geraken". Dat zij de voorzitter van de raad van bestuur van het AZL J. Peters vanmid dag tijdens zijn nieuwjaarsrede. Om hoeveel geld het gaat zei Peters niet. Volgens hem is het sy steem van interne budgettering dat bij het AZL wordt toegepast, een van de oorzaken voor het po sitieve resultaat van 1990. Voor het komend jaar verwacht Peters dat het financieel moeilijk zal worden. De hoop is onder meer gevestigd op het ministerie van onderwijs voor het aflossen van vroegere tekorten. Jongen aangehouden voor verkrachtingen LEIDEN Een 17-jari- ge jongen zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisternacht aangehou den door de Leidse po litie op verdenking van het plegen van drie ver krachtingen. De politie kwam de jongen op het spoor door een mel ding van de Haagse politie dat een 14-jarig Haags meis je in Leiden was verkracht. Het meisje had haar ver krachter op oudejaarsnacht leren kennen in een café. Kort daarna sleurde de jon gen het meisje mee naar een goederenwagon van de Nederlandse Spoorwegen naast de Haagweg en ver krachtte haar. Daarbij liep het slachtoffer ook verwon dingen op aan de hals. De dader kon dankzij het be kend zijn van zijn voor naam na een intensieve speurtocht worden aange houden in een café in de Janvossensteeg. Uit verklaringen van het slachtoffer blijkt dat ten minste nog twee meisjes, een 17-jarige Leidse en een 18-jarige stadgenote, een week eerder ook door de jongeman zijn verkracht. Zij hadden nog geen aangifte gedaan en worden vandaag gehoord. Politie-woordvoer- der D. Graveland sluit niet uit dat er nog meer ver krachtingen aan het licht komen. De dader, waarvan de iden titeit nog niet kon worden vastgesteld, was naar eigen zeggen al meerdere malen Nederland uitgezet. Volgens hem omdat hij een moord had gepleegd, maar Grave land sluit dat uit. De jonge man zou door zijn uitlatin gen wel een gevreesd man zijn in eigen kring, maar al leen twee keer de grens zijn overgezet omdat hij illegaal in Nederland verbleef. Speurtochten door museum LEIDEN In het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum zijn speurtochten uitgezet naar vliegende en zwemmende dieren van vroeger. Vliegende sau riërs, vishagedissen, libelles, pantservissen en an dere dieren die miljoenen jaren geleden stierven, staan tentoongesteld. Andere speurtochten die nog worden gehouden zijn: „Aai eens een krokodil", „Het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht" en diverse speurtochten langs permanente tentoon stellingen in het museum. Lunchconcert in Kapelzaal LEIDEN Contrabassist Niek de Groot en pianist Sander Sittig geven morgen een lunchconcert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Het concert, dat drie kwartier zal duren, begint om kwart voor een. Op het programma staan werken van Brahms, Hindemith en Berio. olg van voorpagina) >EN/REGIO De lige jaarwisseling is in Ten voor een groot te danken aan het k dat de diverse pre ieteams van de dweer, politie en de iging de afgelopen da- hebben verricht. Dat politiewoordvoerder raveland gisteren. [tweetal branden zorgde in ten voor de grootste scha- ""apier en een pallet in een izijn van supermarkt in de Kopermolen vatte [ongeveer twee uur door onbekende oorzaak vlam. snel gearriveerde brand- was het vuurtje vlug ster. Doordat een luifel die fel alle winkels in de Ko- lolen met elkaar verbindt nasmeulde, is echter in groot aantal zaken rook ie ontstaan. Verwacht It dat veel goederen, voor- ?nswaren, als gevolg daar- onverkoopbaar zijn ge len. De totale schade is niet vastgesteld. Ier op de avond brandde appartement boven een enenwinkel (Bata) aan de iemmerstraat uit. Een •pijl, die onder de dakrand f steken, is er waarschijn- de oorzaak van dat een de vijf hooggelegen appar- enten in brand vloog. Ook a dak van het nabijgelegen i-filiaal liep hierdoor scha- 'P- Idadigheid im even voor zeven uur op sjaarsavond moest de Leid- olitie een groep van onge- tien jongeren tot de orde >en die in de omgeving van Hyacinthenlaan uit pure adigheid lantaarnpalen ihopte. Daarna bleef het na middernacht rustig in len. „Alleen in wat vuil- ainers brandden wat vreu- iren", aldus Graveland. team van de reiniging de de afgelopen dagen dat e concentraties van kerst en direct werden opge- zodat grote, illegale mverbrandingen uitbleven, hts enkele minuten na dernacht sneuvelden rui- op de Apothekersdijk en Haarlemmerstraat en wer- vier jongens betrapt op plunderen van een kle- ;zaak. Een 17-jarige Leide- werd hiervoor opgepakt, elders in de stad, zoals bij cholen aan het Regenboog- in de Merenwijk, moest werk het ontgelden, de omgeving van de krui- Marnixstraat/Willem de jgerlaan waren weer de uikelijke opstootjes ver- taakt door een groep van eveer honderd jongeren, voorzorg leidde de politie verkeer tussen de IJssel- irlaan en Gooimeerlaan om de Merenwijk. Een 30-jari- man uit Oegstgeest werd gehouden omdat hij met len gooide en zijn 34-jarige er uit Leiden mocht met mee omdat hij zijn fami- d met een bierfles probeer- e ontzetten. I-jarige Leidenaar werd in vier uur op de Stevens- dreef aangehouden. Hij d daar auto's aan om ver lens de bestuurders enkele >pen te verkopen. „Van de 000 Leidenaars hebben er .000 een rustige jaarwisse- beleefd en daar kunnen tevreden over zijn", aldus Grave- >llenstreek overlast tijdens de jaarwis- ing bleef in de Duin- en llenstreek eigenlijk beperkt één grote klap, die zich )rdeed in Sassenheim. Een arwerkbom sloeg rond half i de complete voorgevel uit i winkel in de Hoofdstraat, het overige bleef het in gemeenten opmerkelijk 22-jarige man die de bom plaatste kon di- t worden aangehouden. De politie had een gersurveillance op pad ge- die zelf ook driftig ME'ers in de Marnixtraat in Leiden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE rotjes afstekend .een oogje in het zeil hield. Dat had suc ces. De twee agenten-in-bur- ger zagen een half uur na mid dernacht op enkele meters af stand een man een pakje voor de gevel van een schoenen zaak plaatsen. Een oorverdo vende klap volgde, waarbij de gevel van de zaak flink be schadigd raakte. Alle ramen sprongen kapot en deur vloer en plafond raakten volldig ontzet. De totale schade aan de winkel, die de nieuwe eige naar vandaag voor het eerst had willen openen, wordt ge schat tussen de 15 en 25.000 gulden. Volgens een politie woordvoerder werd ook na de ontploffing nog schade in de zaak aangericht doordat jonge lui rotjes en ander vuurwerk door de kapotte ramen naar binnen gooiden. Bengaals vuur De 22-jarige verdachte zit nog vast op het bureau in Sassen heim. Naar alle waarschijnlijk heid wordt hij vandaag voor geleid aan de officier van justi tie. De man zei niet geweten te hebben met welk krachtig vuurwerk hij te maken had. Het pakje had hij van iemand gekregen die hem vertelde dat het om bengaals vuur ging, zo verklaarde de Sassenheimer tegenover de politie. In Sassenheim deden zich ver der weinig tot geen ongere-. geldheden voor. De schade bleef verder beperkt tot een enkele geneuvelde ruit van een bushalte en een verbrande prullenbak. Hetzelfde gold voor de kustplaatsen Noord- wijk en Katwijk. „Op enkele kleine vernielingen aan licht masten en auto's na, is het al lemaal bijzonder rustig verlo pen", zo lieten de politie woordvoerders van beide plaatsen weten. Opvallend in Rijnsburg was het grote aantal meldingen van vuurwerkoverlast vanuit de wijk Frederiksoord. Verder week de viering van oud en nieuw in deze gemeente niet af van de gebruikelijke gang van zaken: veel lawaai, een Rumoerig enkele kapotte ruit en bloem bak en veel jeugd op straat. Na vier uur keerde de rust terug. Vanuit Valkenburg bereikte de politie zelfs geen enkele melding. Autobranden In Lisse verliep de jaarwisse ling al even kalm. De politie in het bollendorp kreeg nog wel de melding van een auto- brand in de Ooievaarstraat, maar dat bleek om een oude sloopauto te gaan. De brand weer hoefde niet in actie te komen. Autobranden woedden er ook, zoals gebruikelijk rond de jaarwisseling, in Warmond. Met vier fikkies luidden de Warmonders 1991 in. In drie van de vier gevallen in de Bisschopslaan en tweemaal na bij het gemeentehuis ging het om sloopauto's, die politie en brandweer gewoon lieten uitbranden. Een auto van een partculier raakte rond half zes 's morgens in de Beatrixlaan in brand. Hier heeft de brand weer het vuur wel geblust. De oorzaak is onbekend. De Raadhuislaan in Voorscho ten was eveneens het toneel van een autobrand. Samen met een caravan en enkele au tobanden nam het vuur daar zo'n omvang aan dat de politie de jongelui op afstand moest houden zodat de brandweer kon blussen. In de School straat werden.twee winkelrui ten ingegooid en een reclame bord vernield. In de overige wijken van Voorschoten werd veel vuurwerk afgestoken en ontstonden ook vreugdevuren. In Hillegom raakte even na middernacht in de Mgr. Van Leeuwenlaan een auto in brand. De brandweer heeft het vuur geblust. Verder bleef het in deze gemeente erg rustig. „Een ideale dienst, de beste Een groep van circa veertig jongeren zorgde ver na mid dernacht voor nogal wat over last in Noordwijkerhout. „Van twaalf tot twee uur was er betrekkelijk weinig aan de hand, daarna was het rumoe rig' in het dorp", aldus een po litiewoordvoerder. De jonge ren trokken vuurwerk afste kend en vernielend door de gemeente. Enkele ruiten en plantenbakken sneuvelden. Verder werd aan de Viaduct- weg een beeld van zijn sokkel getrokken en werd de vlagge- mast van het Noordwijker- houtse politiebureau gebroken. De politie heeft de groep in de nabijheid van het bureau uit- weer uitrukken om een twee tal brandjes te blussen. Om half tien 's avonds al moest een vuurtje gedoofd worden in een container van de provin cie aan de Provinciale weg. Om drie bluste de branweer een brand in een bouwkeet aan het Hoekgat. Rustig In tegenstelling tot de wat sombere voorspellingen die eind december de ronde de den, bleef het in Voorhout rond de jaarwisseling erg rus tig. Op last van de politie en B en W van Voorhout bleef jon- gerensociëteit Ex-Voto voor het eerst sinds jaren dicht. De verwachte ongeregeldheden als gevolg van dit besluit ble ven uit. In Oegstgeest was het beeld over de gehele avond geno men tamelijk kalm, aldus een woorvoerder van de politie van deze gemeente. In de In dische buurt dreigde nog wel even een opstootje toen enkele jongeren een keet sloopten om het hout voor een vreugde- Rechts: Brandweerlieden in actie bij supermarkt C2000 in de Kopermolen in de Leidse Merenwijk. Links: De jaarwisseling werd ingeluid met een groot aantal vreugdevuren. Dit vuurbrandde in de Sophiastraat in Leiden. vuur te gebruiken, maar dit liep zonder dat de politie hoef de op te treden met een sisser af. Het vuur dat in de Balie straat werd gestookt heeft de brandweer met het oog op het gevaar voor de omgeving ge blust. In Wassenaar beperkte de politie zich rond de jaarwis seling tot het opruimen van de resten van enkele vreugde- vuurtjes. Rijnstreek De jaarwisseling is volgens de verschillende politiekorpsen in de Rijnstreek bijzonder rustig verlopen. Alleen in Alphen aan den Rijn kwam het tot en kele serieuze ongeregeldhe den. „Maar eigenlijk valt ook voor Alphen de schade mee", aldus een woordvoerder van de politie. Op de Stelterweg (Rijksweg 11) ter hoogte van het Goudse Rijpad in Alphen aan den Rijn werd even na midder nacht een autowrak in brand gestoken. Brandweer en poli tie konden zonder problemen het wrak verwijderen. Dat was een uur later minder makkelijk op de kruising Ber- hardlaan/Zoutmanlaan. Ook daar werd een oude auto door een groep jongeren in brand gestoken. Gezien problemen in voorgaande jaren op die loca tie werd het wrak onder bege leiding van de mobiele een heid van de kruising verwij derd. De politie werd bij dit werk gehinderd door jongeren die de agenten „tracteerden" op een regen van stenen en zwaar vuurwerk. Ook wierp de jeugd een barricade van brandende autobanden op. Bij de opstootjes die volgden wer den drie Alphenaren van 19, 19 en 13 jaar aangehouden. In de vroege ochtend werd op de zelfde plaats een regelkastje van de verkeerslichten opge blazen echter zonder dat de stoplichten uitvielen. Uitzonderlijk Volgens de politie van Alke made verliep de jaarwsseling „uitzonderlijk kalm". Met uit zondering van een door vuur werk vernielde etalageruit aan de Noordhoek in Roelof- arendsveen, kwam uit deze plaats en uit Leimuiden, Oude Wetering en Nieuwe Wetering geen enkele mel ding bij de politie binnen. De etalageruit bleek bovendien niet met opzet te zijn vernield. Rustig was het ook, zoals de laatste jaren gebruikelijk is, in Zoeterwoude en Benthuizen. Op enkele plaatsen werden wat vreugdevuurtjes gestookt, maar omdat die geen gevaar voor de omgeving opleverden greep de politie niet in. Ook twee sloopauto's die in brand waren gestoken op de Schen- kelweg/Zuidbuurtseweg en de Dr. Kortmanstraat in Zoeter woude liet de politie rustig uit branden. Om half zeven 's morgens werd een Zoeter- woudenaar die een papierbak met vuurwerk in de brand stak op heterdaad betrapt. Met de jongen is een schaderege ling getroffen. De brandweer heeft* het brandje geblust, maar moest gistermiddag te rugkomen om smeulende pa- pierresten te doven. De pa piercontainer is van tafelten- Een appartement boven de Bata aan de Haarlemmerstraat in Leiden brandde volledig uit. Oorzaak was een vuurpijl die onder de dakrand bleef steken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE nisvereniging Zoeterwoude die het papier dat wordt ingeza meld opslaat in de container. Steekpartij In Hazerswoude deden zich in de loop van de nacht wat meer incidenten voor. Niettemin spreekt de politie ook hier van een rustig verlo pen oud en nieuw. Een 57-jari- ge Hazerswoudenaar zal daar ongetwijfeld anders over den ken. Hij kreeg het rond kwart voor een in de Jacob Revius- straat aan de stok met enkele jongeren die naar zijn mening te veel overlast veroorzaakten. De man liep door het vuur werk een gat in zijn broek op en toen hij daar de jongeren over aansprak werd de man door een van hen gestoken met een mes. Met verwondin gen aan zijn rechterhand is de Hazerswoudenaar overge bracht naar een ziekenhuis in Leiden. Na behandeld te zijn kon hij in de loop van de nacht weer naar huis. De problemen rond de jaar wisseling beperkten zich in Hazerswoude verder* tot enke le vreugdevuurtjes en vernie lingen. De verkeerslichten op de kruising Dorpsstraat/Ge-' meneweg werden ingeslagen, een brievenbus van de ptt ging de lucht in en van een aantal openbare gebouwen sneuvel den ruiten. In de Nicolaas Beetsstraat en de Van Beetho- venlaan tenslotte, werd van een aantal auto's spiegels en antennes afgebroken en ra men stukgeslagen. Tevreden De politie van Leiderdorp, Koudekerk, Hoogmade en Woubrugge is zeer tevreden over het verloop van de jaar wisseling. Alleen in Koude kerk werden drie mannen van 20 en 21 jaar aangehouden om dat zij ruiten van het politie bureau en het, inmiddels voor malige, gemeentehuis ingooi den. In de overige dorpen was van noemenswaardige overlast geen sprake. In Ter Aar vernielden vanda len de ruiten van het brug wachterhuisje, maar bleef de schade verder beperkt. In Nieuwkoop en Nieuwveen was het al even rustig. „We hebben eigenlijk al enkele ja ren geen problemen meer", zo stelde de politie van deze drie plaatsen tevreden vast. De nieuwjaarsviering in Leid- schendam is volgens een woordvoerder van de politie naar omstandigheden rustig verlopen. Afgezien van wat kleine straatbrandjes, enkele vernielingen en een zestal eta lageruiten in noord kijkt de politie „tevreden" terug. Iets nieuws was het verbranden van autowrakken, ook een zestal waarvan twee op de Veursestraatweg en verder op het Damplein, de Zaagmolen straat en het Pres. Kennedy- plein. De vernieuwde nieuw jaarsviering in de sporthal De Fluit, zonder organisatorische medewerking van de Stichting Poplife, is eveneens tot tevre denheid verlopen, aldus de po litie. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: e bezorging) J I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: Sm i i i i i i i i J NS Indien doortor oonMing btilool, kan een leuoek om een abonnement woeden geweigerd I Stuur deze bon in een open envelop po$tzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Inz j ■■H.ii.«n»<iiUBU'UUU

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11