bedrijfsbeleid ïodig tegen ingewenste ntimiteiten PvdA-cultuur remt vrouwen Vier mensen gewond na ruzie in drugspand üeidóaQowuvnt w Willem Schaap hield kind over aan de boerenacties Er is zeker perspectief voor de publieke omroep KERSTBOMENOPSLAG ONTRUIMD NA BEDREIGINGEN EN GEWELD BRAKS: Sovjetunie wil Nederlandse medicijnen zelf verspreiden Zeventienhonderd keer te snel op rijksweg Gewonde bruinvis op strand Hoek van Holland GIÜNENLAND MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PAGINA 3 LFZIJL Het was eigen- een idiote missie, zegt hij I achteraf. Maar in februari ideerde hij met duizend ere boeren op het Binnen- Willem Schaap, Hollander geboorte, boer in het Gro sse Leermens, werd in het rjaar van 1990 ineens een ende Nederlander. Hij dè actieleider van de r tt rdelijke boeren, hij stond i weken lang in de vuurli- is strijdvaardig, maar correct t nooit grof. Hij sprak ex-mi- er Braks steevast aan met ellentie. Een geboren lei- mag je hem niet noemen, w dt hij. Eerder verlegen en vaitggetrokken, maar dit rjaar nam zijn leven een iding van 180 graden. Hij is it meer de oude geworden, indt zich nu zelfverzeker- voor de duvel niet meer bang en een stuk efficiënter ingesteld. Schaap, 34 jaar, kwam in 1975 naar het Noorden. Zijn vader, boer bij IJmuiden, was net overleden. De veertig hectare landbouwgrond werd ten bate van de recreatie onteigend en zoon Willem zocht een andere plek om verder te boeren. In Leermens pachtte hij een 58 hectare groot akkerbedrijf en ging- als 18-jarig broekie aan de slag. Vrij snel raakte hij verzeild in de voorste linie van de bóeren-bestuurders. Logisch dat hij lid werd van de actiecommissie van de Gro ninger Mij. van Landbouw. Toen in het voorjaar de grote boerenactie begon, moest ij lings een noordelijke actie coördinator gezocht worden. Toevallig was Schaap thuis, toen hij gebeld werd met het verzoek de actie in het Noor den te organiseren. En zo trad hij van de ene op de andere dag uit de anonimiteit. „We durfden eerst niet goed, we wisten niet wat we los zou den maken. Als ik nu nog aan het begin denk, krijg ik de kriebels. Het was eigenlijk een idiote missie die 18e februari. Maar toen de boeren de zand bakken bij het Binnenhof leegschepten wist ik dat we een overwinning hadden be haald. Een blunder van de eerste orde van de autoritei ten. Die zandbakken werkten als een rode lap op een stier". Hij weet nu nog niet hoe hij toen, die eerste dagen, op de been is gebleven. Zijn vrouw Saskia had de vrijdag vóór de actie van maandag een auto ongeluk in Meppel gehad en lag daar in het ziekenhuis. „Ik heb haar al die tijd niet kun nen opzoeken, maar ik belde elk uur met haar en gaf de laatste berichten door". Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de boeren drie weken actie zouden gaan voe ren en wegen zouden blokke ren. „Als je me dat van tevo ren had voorspeld had ik je voor gek verklaard". Het wer den drie lange weken van ac tievoeren, waarin hij twee uur per nacht sliep en voortdurend op z'n tenen moest lopen. „Ik moest op mijn qui vive blijven. De actie zou heel gemakkelijk mis kunnen lopen als er ie mand over de schreef zou gaan. Dat moest te allen tijde voorkomen worden. Naast ac tieleider was je ook een soort brandweerman". Van het begin af wilde Schaap zoveel mogelijk openheid. Naar de pers, naar het publiek en naar de eigen achterban. Om de twee uur ging een fax met laatste nieuws uit naar alle blokkadepunten. Speciale koeriers, krantenbezorgers en helpers, bezorgden de berich ten bij de actievoerders. Heeft hij zich tijdens die acties nooit eens opgewonden? „Na tuurlijk ben ik wel eens kwaad geweest. Dan ga ik niet schelden, maar voorzichtig en heel gearticuleerd formuleren. Als je vraagt wat mijn grootste kracht toen was, is het denk ik mijn rust en mijn vermogen de zaak weer te relativeren". De boerenacties hebben hem veranderd. Zijn vrouw Saskia: „Hij denkt nu heel econo misch, doet alleen zinnige din gen. Hij heeft ook meer zelf vertrouwen". Willem: „Toen ik voor het eerst voor de radio moest optreden, had ik het zweet in de handen. Ik zag er vreselijk tegenop. Maar nu zie ik nergens meer tegenop. Met die acties heb ik ook iets aan gepakt dat ik absoluut niet kon overzien". Tijdens de acties heeft Saskia haar man nauwelijks gezien. Ja, één keer; hij stond er op haar in het ziekenhuis op te halen. Maar eenmaal thuis moest hij meteen weer terug naar het actiecentrum. Voelde zij zich niet eenzaam? „Nee, je kreeg geen kans zielig te zijn. Buren en kennissen hielpen enorm". Willem: „Dat saamho righeidsgevoel, die solidariteit is me enorm bijgebleven. We hebben toen vrienden ge maakt voor het leven". Vrijdag 9 maart staakten de boeren hun acties. Het illuste re trio, commissaris der konin gin Wiegel (Friesland), zijn collega Meijer (Drenthe) en oud-minister De Koning zette de akkerbouwproblemen op een rij en kwam tot de conclu sie dat de graanprijs negen procent omhoog moest. Prach tig mooi. maar sinds die tijd is de prijs alleen maar gedaald. Ziet Schaap nog toekomst voor de akkerbouw? „Op de lange termijn wel, maar ik zal de slag niet overleven. Ik hoor bij de honderden afvallers". Wat heeft hij aan de boerenac ties overgehouden, een kater? Het antwoord is verrassend: „Nee, een kind: het derde". Saskia trots: „Ons actiekind". CEES STOLK a !N HAAG Een werk- ver moet binnen zijn drijf zodanige omstan- [heden scheppen dat gewenste intimiteiten min mogelijk kunnen zwjorkomen. dient hij een eventueel on- Ivenste cultuur op het werk 13(1 bestrijden. Zo'n cultuur kan iaah uiten in bijvoorbeeld sek- ;el getinte opmerkingen, lappen" en plaatjes aan de ur. Ook moet gezorgd wor- voor een goede verlichting goede afsluitbaarheid van erdrkvertrekken, vooral bij je)nd- en nachtwerk. staat in een gisteren be- adgemaakte aanbeveling ■•un de Stichting yan de Ar- 'an d. Volgens de stichting, neijiarin de organisaties van rkgevers en werknemers nenwerken. is een goede r~l ïpak van ongewenste inti- ieiten in het belang van alle tijen op het werk. Zowel de •ksfeer als de produktiviteit en kwaliteit van het werk wordt er positief door beïn vloed. Werknemers die zich schuldig maken aan ongewen ste intimiteiten, kunnen vol gens de stichting berispt wor den, een negatieve aanteke ning krijgen in hun beoorde ling, overgeplaatst worden en, in zeer ernstige gevallen, op staande voet of met een ont slagvergunning van de direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau ontslagen worden., In overleg met de werknemers dient in de bedrijven een ver trouwenspersoon te worden aangesteld, waarbij het voor de hand ligt om daarvoor een vrouw te nemen. Die vertrou wenspersoon is er onder meer voor de eerste opvang en door verwijzing en het bijstaan van mensen die een klacht willen indienen. Ook moet de ver trouwenspersoon de onderne mingsraad en -leiding van ad vies dienen! De Stichting van de Arbeid wijst nog op de noodzaak om goede waarbor gen te scheppen voor privacy (van zowel klagers als aange klaagden), anonimiteit en ge heimhouding. Pauze Prinses Margriet (tweede van rechts), haar man Pieter van Vollenhoven en hun vier zonen nemen, met een glaasje sterke drank, even pauze tijdens hun ski-vakantie in het Oostenrijkse Saalfelden. FOTO: EPA VLAARDINGEN De Vlaardingse politie heeft gis termorgen een opslagplaats voor kerstbomen ontruimd, die aan een groep jongeren was toegewezen. De politie be sloot tot ingrijpen nadat zater dagnacht twee agenten door een groep van zestig jongeren werden bedreigd met steniging en hun surveillancewagen werd vernield. De nachten er voor verschillende vernielin gen hadden aangericht en pas serende auto's met stenen had den bekogeld. Dè verzameling kerstbomen, in totaal zo'n tweeduizend, is inmiddels afgevoerd. De bo men zullen bij de Afvalver werking Rijnmond worden vernietigd. Eén jeugdige Vlaardinger is aangehouden wegens het bekogelen van au to's. Een andere verdachte kon nog niet worden opgepakt om dat hij is ondergedoken. De politie heeft, na overleg met burgemeester Van Lier van Vlaardingen, besloten een ex tra team in te zetten om de jongeren in de gaten te hou- (Vervolg van de voorpagina)' HILVERSUM Braks wil zich direct op 2 januari storten op de problemen die de publieke omroep te wachten staan. „Natuur lijk ken ik de grote lijnen van het rapport McKin- sey. Vanaf 2 januari zal ik me in de details gaan ver diepen. Maar nogmaals, ik heb er alle vertrouwen in dat er wel degelijk per spectief is voor de publie ke omroep". Dat de omroepwereld voor mogelijk turbulente tijden staat, schrikt Braks niet af. „Dat maakt het juist aantrek kelijk. Ik heb mij altijd bezig gehouden met vernieuwingen. Toen ik ruim tien jaar geleden in de'landbouw stapte, zei men dat er voor die landbouw geen perspectief was. Dat is er wel, heb ik altijd volgehouden, als je je maar aanpast en ver nieuwt. En inmiddels is dat ook gebleken. Datzelfde geldt voor de publieke omroep". Braks erkent dat omroepen mogelijk nauwer zullen moeten gaan samenwerken. „We zullen aan de ene kant de hokjesgeest moeten verlaten. Maar anderzijds zullen we ons sterk moeten blijven maken voor de eigen identiteit. Als dat goed gebeurt, zal de kwali teit van de publieke omroep wel eens zodanig kunnen zijn, dat we mensen moeten aan trekken." De oud-bewindsman gaf gis teravond toe dat hij wel ver rast was toen men hem bena derde met de vraag om voor zitter van de KRO te worden. „Ik heb wel aan dat idee moeten wennen. Maar dat ge wenningsproces is inmiddels omgeslagen in een zeker en thousiasme. Overigens heb ik direct bij mijn aftreden al ge zegd dat ik rond de kerstdagen wel iets nieuws zou hebben. Alleen dat het dit zou worden had ik niet kunnen bevroe den". Door de benoeming van Braks per 1 april tot voorzitter van de KRO, trekken vanaf dan bij vier van de acht grote omroeporganisaties in Hilver sum oud-politici aan de touw tjes. Bij de VARA heeft oud kamerlid en ex-minister Van Dam het voor het zeggen; het voorzitterschap van de AVRO berust bij Wallis de Vries (oud- kamerlid en oud-staatssecreta ris) en de Veronica Omroep Organisatie heeft oud-staatsse cretaris Van der Reijden als voorzitter. Braks werd op 23 mei 1933 ge boren in Odiliapeel en woont in Sint-Michielsgestel. In 1965 behaalde hij aan de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen het diploma landbouw kundig ingenieur. Via banen bij het ministerie van land bouw en visserij, de Europese Gemeenschap (EG) in Brussel en de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond, belandde hij in 1969 als landbouwraad bij de permanente vertegenwoor diging van ons land bij de EG. Hij bleef dat tot 1977 toen hij zijn loopbaan in de landelijke politiek begon. In 1977 werd Braks CDA-ka- merlid. In het eerste kabinet Van Agt (maart 1980-septem- ber 1981) werd hij minister van landbouw en visserij. Die functie bekleedde hij ook in drie kabinetten Lubbers van november 1982 tot zijn terug treden in september 1990. In het nieuws Braks die na zijn aftreden als minister in het nieuws bleef door zijn voorzitterschap van het comité van aanbeveling voor de inzamelingsactie voor Oost-Europa, wil politieke contacten blijven houden. De nieuwe functie is voor hem geen reden zich terug te trek ken als kandidaat voor de Eer ste Kamer. CIOLOGE IN UNIVERSITEITSBLAD afk 'RECHT Vrouwen die lid van de PvdA en actief worden in de partij, ko- 'in van een koude kermis r_. Ze stuiten op mensen die r°l( aar met ingewikkeld taal- lan iruik bestoken, universitair ichoolden die iedereen plat- en carrièrremakers die een eng ons-kent-ons-sfeer- opereren. Ze treffen kort- een PvdA aan die als Ikspartij van zichzelf is ver- blijkt uit onderzoek dat de rechtse sociologe drs.' fi 'i rmeulen heeft gedaan naar belemmeringen die de luwelijke leden 'van de rechtse afdeling van de dA ondervinden als ze n partij actief willen wor- n. De PvdA in het Utrechtse leden van wie 670 ouwen. Slechts vijftig vrou- stkin zijn min of meer actief, rest betaalt alleen het lid- ipatschap. Voor haar onder- ik, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het week- blad van de universiteit van Utrecht, bezocht Vermeulen ondermeer afdelingsvergade- nngen en hield ze een enquete onder alle vijftig actieve en tweehonderd niet-actieve vrouwen. Uit het onderzoek blijkt dat de niet-actieve vrouwen best be reid zijn om zich in te zetten voor de partij. Ze doen dat niet, omdat ze er de kans niet voor krijgen. De cultuur van de PvdA stoot de niet-actieve vrouwen af. Op de PvdA-bij- eenkomsten is een kleine ge sloten groep leden aanwezig die de sfeer voor het grootste deel bepaalt, zegt Vermeulen in de „Nieuwsbundel" van de Utrechtse universiteit. Er wordt in ingewikkelde termen gesproken over gedetailleerde kwesties en officiële nota's en niet over wat de mensen echt bezig houdt. De paar vrouwen die op de bijeenkomsten aan- Bekonkeld Vermeulen constateert ook dat er bij de PvdA een groot infor meel circuit bestaat dat buiten staanders op een afstand houdt. Zo kreeg ze van een partijlid te horen dat je na af loop van de eigenlijke verga dering naar een bepaald café in Utrecht moet gaan als je echt wil weten wat er in de partij gaande is. Daar wordt alles „bekonkeld". Bovendien is er een florerend „telefoon circuit" en een „spoorwegcir cuit". Ook het verband tussen de PvdA-groepering „Rooie Vrouwen" en de actieve vrou wen schrikt niet-actieve vrou wen af. Het merendeel van de actieve vrouwen beschouwt zichzelf als een „Rooie Vrouw" terwijl veel niet-actie ve vrouwen juist een negatief beeld van die club hebben. Die is naar hun smaak veel te ra dicaal. Ook de structuur van de PvdA is, volgens de onderzoekster erg ingewikkeld. De commu nicatie binnen de partij is for meel goed geregeld maar in de praktijk komt er weinig van terecht. Informatie wordt ge brekkig doorgespeeld met alle verwarring van dien. Vermeulen vindt dat de PvdA zich zou moeten bezinnen op de gesloten partij-cultuur. Ver der moeten de Rooie Vrouwen zich op een groter publiek gaan richten door aansluiting te zoeken bij andere vrouwen organisaties. De communicatie moet beter en de activiteiten van de verschillende afdelin gen moeten beter op elkaar aansluiten. Ook via thema avonden zouden niet-actieve leden op basis van de eigen in teresse' meer bij de partij moeten worden betrokken. Dringen Stilte voor de storm op perron 12 van station Den Haag Cen traal. De Nederlandse Spoor wegen verwachten dat het van af morgen dringen wordt op de perrons en in de treinen. Via advertenties in de dagbladen gaan de spoorwegen het pu bliek begrip vragen voor het ongerief dat de komende tijd tussen de rails te verwachten is veroorzaakt door omder- meer de invoering per 1 janua ri van de OV-jaarkaart voor studenten. NS leggen in de ad vertentie uit dat de „verstop ping" van Nederland niet in een dag is op te lossen en dat de reizigers vanwege capaci teitsgebrek tijdelijk maar moeten inschikken. Tijdelijk want als het toekomstplan Rail 21 wordt uitgevoerd moet het allemaal weer beter worden, beloven de spoorwegen. Ook komt er een foldertje met tekst en uitleg over het ongerief dat de reizigers wacht. Dat papier tje kunnen de conducteurs en lokettisten aan de klanten ge ven als ze het vanwege de drukte zelf te druk hebben om de reizigers uitgebreid te woord te staan. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ctievoerders rijgelaten ,KEL De rijkspolitie Jifèft de acht vredesactivisten vrijdag werden aangehou- n bij de vliegbasis Volkel, terdagavond vrijgelaten, acht waren ingesloten in politiebureaus van Veghel Uden, nadat zij de hekken n de vliegbasis op verschil- hde plaatsen hadden doorge Ze wilden de basis een „vredelievende bestemming" geven. Zaterdagochtend hebben ook de laatste vredesactivisten het vredeskampje in Zeeland (Noord-Brabant) verlaten. Dat kampje was opnieuw opgesla gen, nadat het vrijdagochtend door de politie was opgebro ken op basis van een door de burgemeester van Zeeland in gestelde noodverordening. Een van de actievoerders die daar bij werd aangehouden, zit nog steeds vast op grond van de vreemdelingenwet. KIND UIT AUTO GESLINGERD ARNHEM Vier mensen, waaronder een kind van twee jaar, zijn zaterdagnacht gewond geraakt na een drugsruzie in Arnhem. Eén yrouw verblijft nog in het ziekenhuis met een gebroken sleutelbeen en glaswonden in het gezicht. Volgens de Arnhemse politie begon de ruzie tussen een veertigjarige Arnhemmer en een 27-jarige man uit Eiber gen. De Arnhemmer verbleef met zijn vrouw en tweejarig dochtertje in een drugspand in de Arnhemse wijk 't Broek. De man uit Eibergen kwam bij hem cocaïne halen. De Arn hemmer verliet het pand even om de gevraagde drugs te ha len. Bij terugkomst beschul digde hij de Eibergenaar ervan dat deze zijn vrouw probeerde te versieren en stak hem met een mes in het bovenbeen. De gewonde man zocht dekking achter een hobbelpaard en sprong even later met hobbel paard en al door een ruit van de eerste verdieping naar be neden. Toen de politie arriveerde stapte het Arnhemse gezin net in de auto op weg naar huis. De Arnhemmer probeerde te vluchten en reed in een bocht met hoge snelheid tegen een lichtmast. Het kind werd me ters ver uit de auto geslingerd. Na observatie in het zieken huis kon het tweejarige kind naar huis. Ook de vrouw raak te gewond. Zijligt nog in het ziekenhuis. De Arnhemmer zelf werd aan gehouden op verdenking van drugsbezit, handelen in drugs, bedreiging, zware mishande ling en poging tot doodslag. Pas gisteren bleek op het poli tiebureau dat hij een gebroken sleutelbeen opgelopen heeft. USKE EN WISKE DE GOALGETTER kaaJJ/v?# /ft n"wr BUflfflU m Ot 6£Vf)ly- unisDimnuR DEN HAAG De Sovjet-autoriteiten willen de medi cijnen die de stichting Voedselhulp aan Russen naar Moskou wil sturen, verspreiden via het ministerie van volksgezondheid in Moskou. De stichting, die de distri butie in eigen hand wil houden, heeft dat uit Moskou vernomen. De nieuwe voorzitter van de stichting, jhr. mr. F. Sickinghe, heeft dat gisteren bevestigd. Het bestuur heeft altijd op het standpunt gestaan dat de stichting zelf zo veel mogelijk de distri butie van voedsel en medicamenten zal verzorgen. De Neder landse actie voor hulp aan de Sovjetunie heeft ruim 20 miljoen gulden opgebracht. „We zullen het bericht eerst nog eens terdege natrekken", aldus Sickinghe. „Als het waar blijkt te zijn, gaan we daarover over leggen met de autoriteiten". In de tweede week van januari ver trekt een delegatie van de stichting naar de Sovjetunie om de distributie voor te bereiden. Volgens Sickinghe bestaat het ge zelschap uit mensen die goed op de hoogte zijn met de situatie in de Sovjetunie. Sickinghe zegt niet te weten wanneer de eerste zending medicij nen en voedsel naar de Sovjetunie gaat. Half januari moeten de plannen wat duidelijker zijn, zo hoopt het stichtingsbestuur. „Het is verstandig om eerst te denken en dan pas te doen. We hebben daar te maken met een logge machinerie, waar Neder landers niet erg op ingesteld zijn". Rotorblad breekt af van helikopter KLM SCHIPHOL Vlak na de landing op het booreiland De Logger, vijftig kilometer ten noordwesten van Den Helder, is zaterdag één van de rotor bladen van een KLM-helikop- ter afgebroken. Bij het onge luk deden zich volgens een KLM-wwordvoerder geen persoonlijke ongelukken voor. De piloot van het hefschroef- vliegtuig voelde een trilling waarna het blad vanaf de aan hechting bij de rotorkop af brak, tegen de cockpit botste en vervolgens in zee terecht kwam. In de helikopter be vonden zich tien passagiers en drie bemanningsleden. Na het incident is een onder zoek ingesteld. Volgens de KLM-woordvoerder worden alle zeven helikopters van het type Sikorsky S-61N van de luchtvaartmaatschappij voor lopig aan de grond gehouden. De KLM bekijkt hoe de heli kopter weer van het boor eiland af moet. DRIEBERGEN Op de autosnelweg A-12 (Utrecht - Arnhem) bij Bunnik zijn gisteren bij een snelheidscontrole 1.750 overtredin gen geconstateerd. Dat heeft de de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie te Driebergen gisteravond meegedeeld. Vooral bui tenlandse bestuurders Duitsers en Italianen reden vaak te hard. Door de motordienst werd er onder deze categorie voor 4.100 gulden direct aan boetes geïncasseerd. Ook Nederlandse be stuurders, terugkomend van een wintersportvakantie, overtraden de snelheidslimiet van maximaal 100 kilometer die daar ter plaat se geldt. De hoogst gemeten snelheid was 167 kilometer per uur. ROTTERDAM Op het strand van Hoek van Holland is gister morgen een vrouwtjesbruinvis aangespoeld met verwondingen aan haar buik. De Rotterdamse politie en medewerkers van het plaat selijke vogelasiel hebben het 1,60 meter lange zoogdier verzorgd en nat gehouden totdat het 's middags kon worden overgebracht naar het Dolfinarium in Harderwijk. Volgens een politiewoord voerder verkeert de bruinvis ondanks de verwondingen in een re delijke conditie. Het is volgens de woordvoerder de derde keer in twee jaar dat er een bruinvis aanspoelt op de Nederlandse kust.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3