II Gert-Jan Theunisse als gevangene in eigen web TE K IJ K £eiclóe(2ou/ta/nt SPORT Zaterdag 29 december 1990 pagi Veldkamp Ondanks de vele tabaksrook in het afgeladen Thialf-stadion in Heerenveen werd astmapatiënt Bart Veldkamp de nieuwe Euro pese kampioen schaatsen. Vriend Ben van der Burg werd door een dramatische tien kilometer teruggeworpen van de eerste naar de vijfde plaats in het klassement. Bij het WK in Innsbruck werd de Westlander later tweede achter de Noor Johan-Olav Koss. FOTO: ANP Hockey 1990 was een succesvol jaar voor het Nederlandse hockey. Zo wel de mannen (in Lahore) als de vrouwen (in Sydney) verover den de wereldtitel. Bij terugkeer op Schiphol vertilden Stephan Veen, René Klaassen en Maurits Crucq (links) zich aan de we reldbeker. Lisanne Lejeune en Carina Benninga (rechts) hoefden wat minder gewicht te tillen. foto's: anp Van Hulst In het Schotse Glasgow liep Elly van Hulst (links) tijdens de Euro pese indoor-atletiekkampioenschappen naar een gouden medail le. Verspringer Emiel Mellaard (midden) greep zilver, Nellie Fiere- Cooman moest op de 60 meter genoegen nemen met brons. foto: anp BERGHEM De rol van marte laar ligt Gert-Jan Theunisse niet. Toch staat hij in Nederland mo del voor de fietsende schlemiel. Tegen wil en dank, want de wiel renner heeft naar hij hard nekkig blijft beweren buiten eigen schuld een loopbaan op gebouwd die bol staat van de te genslagen en incidenten. Als Theunisse de schade nog wil inha len, moet hij haast maken. Het is zelfs de vraag of hij nog wel in staat is alle ellende weg te poetsen. De veelbe sproken renner zal ten minste de Tour de France moeten winnen, wil zijn naam worden gezuiverd en niet eeuwig met dopinggebruik in verband worden gebracht. Na zijn besmette Tour in 1988 en de gebroken ribben in 1989, volgde de schorsing van 1990. Blijven de ambities intact en is een sportman geestelijk bestand te gen zoveel onheil? Theunisse zegt zelf van wel, maar ontkent niet dat de psychische rek er langzaam maar ze ker uitgaat. De gang naar een psychiater werd niet gemaakt, maar het heeft af en toe weinig gescheeld. Gert-Jan Theu nisse heeft dit jaar talrijke moeilijke momenteq gekend, maar vond steeds weer een oplossing. Na een zwarte dag zag hij na een nachtje slapen al tijd de zon weer schijnen. Gemiddeld genomen heeft hij de periode van schorsing redelijk goed doorstaan. De renner, geobsedeerd door de Tour de France, trapte de frustraties van zich af. „Tijd voor andere dingen? Man, ik trainde nog harder dan voorheen". Beroepsopleiding Eigenlijk kwam tijdens de schorsing schrijnend aan het licht dat Theunisse niets anders kan dan wielrennen. Hij is een gevangene in zijn eigen web. Als zeventienjarig talent liet Theunis se de havo voor wat het was en stort te zich op de wielersport. Met zijn hele ziel en zaligheid, want hij is een liefhebber en houdt niet van half werk. Een beroepsopleiding heeft Theunisse niet genoten, noch heeft hij buiten de wielersport op andere ter reinen enige kunde ontwikkeld. Na elke dopingaffaire was Theunisses eerste reactie: „Ik stop". Om na in dringende gesprekken met mensen in zijn omgeving op zijn schreden terug te keren. Tevens in het besef, dat er geen alternatief is. Als hij eenmaal tot rust was gekomen, kwamen er na alle drie dopingrellen eveneens sterke ge voelens van onrechtvaardigheid naar boven. Die werden allengs sterker en vormden zijn belangrijkste drijfveer om door te gaan en hard te blijven trainen. Onverteerbaar „Ik ervoer het als onverteerbaar dat ik een beslissing om te stoppen moet laten bepalen door mannen in blauwe blazers. Op die manier wens ik niet uit de wielersport te stappen. Dat ogenblik wil ik helemaal zelf bepalen. Zeker, ik heb altijd geroepen dat ik zou stoppen als ik zou worden be trapt. Maar ik heb niet gepakt of ge rommeld. Bij nader inzien vond ik het daarom hoogst onbevredigend om er een punt achter te zetten. Bovendien riepen mensen in mijn omgeving dat het stom zou zijn om te stoppen. En dan waren er nog al die reacties tij dens mijn trainingstochten. Automo bilisten die claxoneerden en voorbij gangers die hun duim opstaken. Dat betekende een geweldig hart onder de riem". Theunisse blijft dus fietsen, ook al is hij gebrandmerkt. Een stigma waar hij de nodige moeite mee heeft. Vooral als hij bijvoorbeeld in de krant leest Gert-Jan Theunisse dat een crimineel vanwege een proce durefout wordt vrijgesproken. „Die loopt vrij rond en na twee dagen weet niemand meer van zijn bestaan af, laat staan van zijn daden", klinkt het geërgerd. „Mijn naam wordt bij voortduring in verband gebracht met doping; dat houdt maar niet op. Hoe vaak lees ik niet in de krant: 'De op doping betrapte wielrenner'. Dat doet pijn". „Ik sprak er pas nog met een Franse 'journalist over dat Fignon in eigen land nooit meer in verband wordt ge bracht met doping. En hij is wel dege lijk betrapt. Vorig jaar nota bene op gebruik van amfetamine in de Grand Prix de la Libération in Eindhoven. Maar in Frankrijk blijft men daar niet over doorzeuren. In Nederland wordt 't het allemaal zo opgeblazen. Als je toch ziet wat er over mij allemaal is geschreven, echt ongelooflijk. Wie rept er nog over Adri van der Poel die al twee keer is betrapt? Of Joop Zoe temelk? Daar hoor je toch niemand meer over? Dat gezeur moet een keer ophouden. Op het laatst denk je zelf ook bijna nergens anders meer aan. Dat kan niet, want je moet tenslotte verder". Verbittering Is hij een verbitterd mens geworden? Theunisse ontkent het niet. „Ergens wel, ergens niet", is zijn reactie. „Nu het allemaal nog zo vers is, is er wel degelijk sprake van verbittering. Maar als ik straks weer tussen de wielen zit, zal dat gevoel ook weer snel zijn verdwenen. Je rolt terug in 't wereldje en dan neemt het leven weer z'n nornmale gang". „Of ik rancuneus ben? Ja, ten opzich te van een aantal mensen wel dege lijk. Nee, namen noem ik niet. De be trokkenen weten dat zelf wel. Dat geldt met name voor hen die aan mij hebben getwijfeld". „Of ik tijdens mijn schorsing andere waarden in het leven heb leren ken nen? Nauwelijks. Of beter gezegd, ei- i - foto: pers unie genlijk niet. In het begin van mijn schorsing dacht ik nog lekker tijd voor andere dingen te krijgen. In de praktijk kwam daar geen klap van te recht. Ik had me voorgenomen eens een dagje met mijn vrouw op pad te gaan. Of er regelmatig een weekeind je tussenuit te knijpen. Daar kwam echter niets van. Als ik een keer niet trainde, nam ik dat mezelf hoogst kwalijk. Ik voelde me dan erg schul dig. Ik wilde hoe dan ook voorkomen dat ik een achterstand opliep ten op zichte van mijn collega-renners". Littekens Bij de vele tegenslagen in zijn leven staat de realist Theunisse niet te lang stil. Zijn scheiding heeft sporen ach tergelaten, evenals de talrijke blessu res en vanzelfsprekend de doping-af- faires met als dieptepunt de schor sing. Verder het feit dat hij de eerste vier jaar van zijn profloopbaan door zijn toenmalige ploegleider Peter Post steeds werd gepasseerd voor de Tour de France. Die manoeuvre van Post heeft littekens achtergelaten sportman Theunisse heeft het ni kunnen verkroppen, dat hij all van de betere klimmers van del thuis werd gelaten. Het gevolg: nisse heeft van de zeven jaar c beroepswielrenner is nog maar <jbf)| keer de Tour gereden. „Alles reed ik die eerste jareL Post: de klassiekers, de Rondf ,|'g Spanje, de Ronde van Zwitse [r maar niet de Tour. En juist oiqe wedstrijd te kunnen rijden, ben roepswielrenner geworden. Altiji ik gëboeid geweest door de fl van Frankrijk. Dat vind ik met sprong de mooiste wedstrijd va jaar. Maar Post gaf me toen d< niet. Dat was bijzonder frustri Nam-ie weer Knetemann-of-zo Post had in die tijd een vrij sterke ploeg en het kostte hem te daar renners uit te halen. Ik me ook altijd bewijzen voor de ploeg. Daar werd ik nerveus houd er niet van om tegen ploi ten te moeten rijden. Bovendii ik een type dat graag vroegtiji weten of ik de Tour kan rijden] kan ik me daar in alle rust op v< reiden". Volksheld Theunisse haalde later zijn grai ondubbelzinnige wijze. Hij wen danks de dopingsmet, een ben heid na zijn glorieuze optreden Tour van 1988 en kon in Nedi helemaal niet meer kapot toen hj jaar later met een krakkemikki; benkast op l'AIpe d'Huez zegei De ranke renner uit Berghem w< gen wil en dank een volksheil zelfs niet werd verketterd toen drie keer toe op dopinggebruik betrapt. Sterker nog( de pli stonden in de rij toen Theuni: Post hun dienstverband verbi Zelfs een geschorste Theunisi goed in de markt. De Brabander koos uiteindelijk] TVM. Voornamelijk om praktiscl denen. „TVM is een Nederli ploeg, dat heeft mijn voorkei TVM stelde geen eisen aan dj komst van mijn arbitragezaak, een contract krijgen, hoe de ook zou uitvallen. Dat vertri vind ik belangrijk en heb ik zwi ten wegen. Financieel moet ik ren, hoewel ik bij goede pre; het salaris waarvoor ik bij Pani op de loonlijst stond (één miljoi den, red.) kan benaderen via] gunstig premiestelsel". Waardering Vertrouwen vond Theunisse oo professor Thijssen uit Utrecht, di drocinoloog die hem wetenscha lijk heeft begeleid in de arbiti zaak. De wielrenner beschouwt als een grote eer dat zo'n hoog geschreven wetenschapper hem bijstaan. Bovendien is Theunisse onder de indruk geraakt van hë^( sultaat van Thijssens werk. „Hij toch maar zijn nek uitgestolva steekt Theunisse zijn waardering onder stoelen of banken. „Thijssen zette tenslotte zijn g naam op het spel. Op zijn vak) is hij toonaangevend. En die heeft zijn kostbare tijd vrijgei om een rennertje als ik te helpi natuurlijk, dat heeft me veel gelj kost. Ruim vijftigduizend Maar dat is het waard geweest. Renault Alpine heb ik moeten im voor een kleiner model. Zo'n dur zit er even niet meer in. Maar datp ik onbelangrijk. Geld interesseei sowieso niet. Het enige dat telt i! ik weer kan fietsen. Wat mij b^l komen er straks ook geen claims. Ik wil geen financiële, sportieve genoegdoening". HENK STOUW;" Tour Greg Lemond won voor de tweede achtereenvolgende maal de Tour de France. De Italiaan Claudio Chiappucci (links) werd tweede, de Nederlander Erik Breukink betrad met een knappe derde plaats ook het podium op de Champs Elysees. foto: epa Van Moorsel Leontien van Moorsel (tweede van links) veroverde bij de wereldkampioenschappen wielrennen in Japan twee gouden medailles. Alleen op het onderdeel achtervolging, met Monique Knol, Cora Westland en Astrid Schop op de 50 kilometer ploegentijdrit. foto: anp Baars Tot ieders verbazing werd Henk Baars op 4 februari wereldkampioen veldrijden. De outsider i Brabantse Diessen bleef in het Spaanse Getxo landgenoot Adri van der Poel (links) en de FrfJ man Bruno Lebras ruimschoots voor. fotc

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32