TE K IJ K IJJ'.HUUIMN GEESTELIJK LEVEN 1 i Grondwoorden christelijke boodschap opnieuw spellen y Zaterdag 29 december 1990 pagina Paus in Tsjechoslowakije Jn het drukke reisprogramma van paus Johannes Paulus II werd in het voorjaar plaats ingeruimd voor een bezoek aan Tsjecho slowakije, het eerste Oosteuropese land dat de paus na het neer halen van het IJzeren Gordijn bezocht. De paus werd een zeer enthousiast welkom bereid, ook door president-toneelschrijver Vaclav Havel. Met kritiek werd de ï>aus geconfronteerd tijdens zijn reis door Afrika in september in verband met zijn aanpak van de aidsepidemie en de inwijding van een kathedraal in Ivoorkust. foto: ap Professor Van Gennep overleden In januari werd kerkelijk Ne derland opgeschrikt door het overlijden van prof. dr. F.O. van Gennep. Hij was kerkelijk hoogleraar in Leiden. Een be langrijk boek verscheen kort voor zijn dood: 'De terugkeer van de verloren vader'. Betrek kelijk kort voor zijn dood was er enige opschudding ontstaan rondom sommige opvattingen van Van Gennep. Hij zei onder meer dat hij niet geloofde in de lichamelijke opstanding van Jezus. Deze uitspraken waren aanleiding tot verontruste brie ven aan kerkelijke bestuursor ganen. Het moderamen van de hervormde synode besloot een 'herderlijk schrijven' over de opstanding te laten schrijven. In november werd een concept op de synode besproken. foto: pers unie Problemen rond pastorale werkers De Zwolse pastoraal werker Andrè Zandbelt (foto) werd na een anonieme klacht door kar dinaal Simonis op non-actief gesteld na een conflict over de bevoegdheden van de pastora le werker. Een commissie van kerkjuristen die een uitweg moest zoeken in het conflict, meende dat de kardinaal onre delijk had gehandeld door zo onverwacht in te grijpen. Zand belt wachtte de conclusies niet af en vertrok naar Haarlem om daar ziekenpastor te worden. Door deze aangelegenheid wordt bij sommige parochies overwogen pastoraal werkers aan te stellen buiten het bis dom om. De bisschoppensyno de over de priester die in Rome werd gehouden, bracht geen verruiming aan om het tekort aan ambtsdragers te verkleinen. foto: pers unie 'V Pasen In de orthodoxe kerken in de Oosteuropese landen kon het be langrijkste christelijke feest, Pasen, voor het eerst sinds vele de cennia in volle vrijheid gevierd worden. Kerken die jarenlang voor de eredienst gesloten waren geweest gingen weer open, maar toch waren er velen zoals op bovenstaande foto die geen plaats konden vinden in de kerken. foto: ap „Het jaar 1990 het Willibrord- jaar zou je het jaar van de ommekeer kunnen noemen. Kerk en theologie hebben in dat herdenkingsjaar ervaren hoe de boodschap die Willibrord zo'n dertien eeuwen geleden hier bracht, ten minste zo actueel is als toen. Er is een schreeuwende behoefte aan de 'grote woorden' van de christelijke boodschap over leven en dood, over schuld, vergeving, genade en verzoe ning". Dat vindt de Utrechtse theoloog dr. Martien Brinkman. Hij is het dan ook niet eens met de opvatting dat het Willibrordjaar, dat afgelopen novem ber werd afgesloten, eigenlijk is mis lukt. Dat weinig mensen 'op het grondvlak' betrokken zijn geweest bij het nadenken over het thema of hoe de kerk 'boodschap aan de bood schap' heeft, is onmiskenbaar. „Maar", voegt Brinkman er gelijk aan toe, „ik denk dat ds. Willem van der Zee van de Raad van Kerken gelijk had toen hij zei dat er in hetzelfde Willibrordjaar er een soort ommekeer tot stand is gekomen: kerk en theolo gie zijn er zich bewust van geworden dat de grote woorden van de christe lijke boodschap opnieuw moeten wor den gespeld en de ervaringen die daar achter liggen opnieuw moeten worden beleefd: zoals de grondwoor den ontferming, overgave en staan voor de ander de plaatsbekleding. Handelen De afgelopen decennia klonken de grote woorden van de christelijke tra ditie vooral in het handelen; de bood schap werd uitgedragen in het sociaal en politiek engagement en viel daar feitelijk mee samen: mensen als 'han den van God'. De jaren zestig en ze ventig werden ook gekenmerkt door de tolerantie en vrijheid. Een echt scheiding 'moest kunnen' en je daar over schuldig voelen was 'onzin'. Een rouwproces mocht niet te lang duren; het leven gaat immers door? In de psychiatrie werd het geloof afgedaan als 'niet ter zake' voor de therapie en in het zakenleven en de economie ging het alleen maar om de cijfers en de vooruitgang; morele normen daar in waren ouderwets. De geëngageerde christenen zijn in middels teleurgesteld naar huis ge gaan. Alle demonstraties en acties hebben de werkelijkheid niet echt kunnen veranderen en het aantal mensen dat met zware schuldgevoe lens rondloopt jegens hun kinderen die beschadigd uit de echtscheiding zijn gekomen, groeit. In de psychiatrie ontdekken zowel hulpverleners als cliënten dat een 'therapietje' ook niet alles is; er is een zingevend kader no dig om met het bestaan in het reine te komen. „Mensen", aldus Brink man, „komen tot de ontdekking dat er toch zoiets bestaat als 'schuld' en 'schuldgevoel'. Er gebeuren nu een maal dingen in een mensenleven die je niet loslaten". „In het hulpverleningscircuit komen steeds meer mensen terecht met in derdaad schuldgevoelens over hun echtscheiding. Anderen ervaren hoe na een plotselinge dood van een dier bare opeens blijkt dat 'het niet meer kan worden goedgemaakt'. Soms worden die gevoelens als een molen steen om de nek en is hulp nodig". In zo'n situatie wordt duidelijk dat be grippen als 'schuld' 'vergeving' of 'verzoening' onmisbaar zijn in het le ven, vindt Brinkman. „Er zijn heel wat k, „Soms worden de van schuld een molensteen om de nek en is hulp nodig". mensen die zulke woorden niet meer willen horen omdat ze op zó'n manier hebben gefunctioneerd dat ze er niet meer aan herinnerd willen worden. Sommigen draven door in hun overi gens begrijpelijke afkeer; ze denken bijvoorbeeld dat de cultuur is bedor ven door de prediking van schuld en vergeving. Dat is natuurlijk apekool; je zou eerder het omgekeerde kunnen zeggen: onze cultuur is gered door de prediking van schuld en genade. Mensen die geen vergeving nodig hebben zou je bij wijze van spreken willen ontlopen". „Er heerst wat dat betreft veel ver warring en er is ook veel onvolwassen geloof. Veel mensen zijn blijven ste ken in een fase van kinderlijk geloof en reageren op dat niveau ook op de grondvragen van het leven. Dan is het begrijpelijk dat ze er niet uitkomen". Oude woorden Brinkman meent dat kerk en theolo gie aan de ene kant te vaak blijven hechten aan de oude woorden en als die niet klinken, worden bezorgde vragen gesteld of wordt meteen maar geconcludeerd dat de levensvragen niet worden gesteld. Brinkman verwijt foto: sp gen te vaak 'om de hete brij' heen te lopen. Terwijl de samenleving bij wij ze van spreken schreeuwt om zinge ving, om kaders waarin de dingen be tekenis kunnen krijgen, zijn theologen bezig met hun historische studies op kleine onderdelen. De actualisering van de geloofsvragen is overgelaten aan de oudere garde: mannen als Berkhof en Schillebeeckx. Op de slotbijeenkomst van het Willi brordjaar, in november van dit jaar in Utrecht gehouden, zei Brinkman het zo: „Mijn stelling zou zijn dat er in onze samenleving thans een ontstel lend grote aandacht is voor precies die grote vragen waar de christelij G geloofsleer van oudsher altijd al ov p handelt, maar dat er amper iemand die deze vragen kan of wil vertal naar die aloude geloofsleer. Een pt voorbeelden: Voor de televisie woi dit winterseizoen een serie üitgezo den over de tien geboden. De van o gine Poolse serie heeft al vele prijzjtf, gewonnen en heeft als strekking i elk gebod een uiterst existentieel vensterrein raakt. Elk gebod woi aangewend om een facet van ons ven te problematiseren. 'Wet zonde kennen' heet dat in Christel jargon. De directe verbinding tuss gebod en dagelijks leven, die in i kerk danig uitgesleten is, wordt h zomaar gelegd door een cineast. W theologen overslaan, doet de cinea j, Maar hij doet weer te weinig, is naargeestige reactie van menig thejgi loog op de serie". „Een ander voorbeeld: de religieu markt voor vragen met betrekking l dood en leven bloeit als nooit tev la ren. Ook hier gaat het om alle vrag g die van oudsher in de christelij! w eschatologie aan de orde komen: aard van ons voortbestaan na dood, de verhouding tussen individ aliteit en collectiviteit, de kwestie v s loutering of gericht enzovoort. E enigszins getraind oog pikt de bot jes over deze vragen zo van de pla ken van de stationsboekhandels" Niet uitspelen Brinkman wijst er op hoe maar al vaak de sociale actie wordt 'uitg speeld' tegen de aandacht voor 'grondwoorden'. Die spanning tuss beide is oneigenlijk, meent hij. gaat om beide. „Je moet de persoo lijke verhouding met God i grond voor het geloof niet uitsp len tegen de politieke standpuntbep ling van iemand. Het is een eenhei in de oecumene zeggen we: het gt om de eenheid in de kerk en om eenheid met de wereld. Centrum omtrek. Anders uitgedrukt: Als God zeggen betekent dat niet allj 'actie', maar ook 'vergeving' en zoening' en met net zoveel recht kt je de volgorde omdraaien". Brinkman meent dat steeds me< mensen ontdekken dat het meer is dan 'alleen maar' een inspir tie voor de actie, het is een eigen mensie waarin mensen zich kunm terugtrekken; het heeft een eigen b tekenis. De woorden van Augustinus: hart is onrustig totdat het rust vindt U' krijgt in onze tijd een nieuwe acl aliteit, meent Brinkman. De dieps vragen van geloof en theologie, vi zin en waarde komen alom op, he haalt hij; de 'bewijzen liggen straat': behalve in de al genoemi geestelijke gezondheidszorg kunm als voorbeeld dienen de manage die tijdens cursussen en training! tot de onthutsende vraagstelling k men: 'ben ik eigenlijk nog wel me waard dan mijn werk'? Of een mi ter van justitie die kerken oproept te werken aan verhoging van het m reel van het Nederlandse volk; of e minister van onderwijs die oproept meer waarden in de scholen. En al aandacht voor alles wat wordt doeld met 'New Age', daaruit spr( toch een groot verlangen naar verband, naar een 'een en het al De christelijke traditie heeft huis' dat ze kan tegemoetkomen die diepe verlangens van zoveel n sen in de moderne wereld. De scl ten in de oude geloofstraditie onl vangen en zo open mogelijk benat ren, dat is de taak van kerk en thi logie in de jaren negentig. LÜTSEN KOOISTI aan de andere kant kerk en theolo Raad van Kerken contra Ojec Al langere tijd is de verhouding tussen de Raad van Kerken en het Overlegorgaan Joden en Christenen (Ojec) problematisch. De verschillen van inzicht betreffen onder meer de houding van de Raad ten opzichte van de Palestijnen en de PLO. In mei kwamen de betrekkingen opnieuw tot een dieptepunt toen de Nederland se Raad van Kerken het Ojec niet uitnodigde voor een gesprek met een delegatie van de Raad van Kerken in het Midden-Oos ten (MECC). De delegatie stond onder leiding van MECC-secre- taris Habib. Deze verklaarde dat de MECC niet was geraad pleegd over het Ojec bij de organisatie van de ontmoetingen in Nederland. Naderhand heeft een delegatie van het Ojec een ont moeting met de MECC gehad op Cyprus, waar de Raad kantoor houdt. FOTO: SP Moslims geweerd uit moskee Islamitische Palestijnen in Jeruzalem namen in oktober een plaat van de Al Aqsa-moskee om dai voor te bidden. Deze moskee die een van de allerbelangrijkste geestelijke centra is voor de rr lims, was door de Israëlische politie afgesloten na het bloedbad op de Tempelberg in de oude s van Jeruzalem op 8 oktober. Tijdens die schietpartij werden 21 Palestijnen door schoten van Israëlische politie gedood. foto. Af Op het Malieveld in Den Haag vond een grote manifestatie plaats tegen nieuwe armoede in Neder land. Aan het gebeuren namen een kleine zesduizend mensen deel. De gezamenlijke kerken wilden dat de politici zich zouden gaan bezighouden met de nieuwe armoede die naar hun zeggen zo'n achthonderdduizend huishoudens raakt. Toch was de deelname aan de manifestatie aanzienlijk kleiner dan de organisatoren hadden verwacht. In de kerken vonden velen dat het tijdstip van deze manifestatie niet goed gekozen was omdat er net een nieuw kabinet was aangetreden dat zich anders tegen het armoedevraagstuk opstelde. foto: cees verkerk Arme kant van Nederland

Leidse Courant | 1990 | | pagina 22