Particuliere beveiliging speelt in op groeiende angst Dubbeldekker verdwijnt uit Londens straatbeeld Beurs van Amsterdam MARKTEN EG naarstig op zoek naar nieuwe openingen ECONOMIE CcidócSouoant WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA! Lockheed weert bod Texaanse miljardair LOS ANGELES De Amerikaanse fa brikant van vliegtuigen en defensie-ap- paratuur Lockheed heeft gisteren een overnemingsbod ter waarde van 1,6 mil jard dollar verworpen. Het bod was af komstig van de Texaanse miljardair-za kenman Harold Simmons die al twee jaar geleden zijn zinnen op het bedrijf had gezet. Hij bezit nu ongeveer twintig procent van het uitstaande aandelenka pitaal. Toen de Texaan in april 1989 liet weten een overneming te overwegen, sloot Lockheed zich door allerlei be schermingsconstructies van de miljardair af De jongste poging van Simmons is mislukt omdat de miljardair volgens een woordvoerder van Lockheed nooit het geld voor de overneming bij elkaar zou kunnen krijgen. Deutsche Bank floreert dank zij voormalige DDR DÜSSELDORF Deutsche Bank, de groot ste bank van Duitsland, heeft dit jaar de sterkste groei in haar 120-jarige geschiede nis doorgemaakt. Dat was voor een belang rijk deel te danken aan de nieuwe activitei ten in de vroegere DDR, zo blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers over de eerste tien maanden van dit jaar. Het balanstotaal groeide in de eerste tien maanden met bijna 53 miljard mark tot 401,8 miljard mark 453 miljard) Dat was grotendeels toe te schrijven aan de overneming van de Britse effectenbank Morgan Grenfell en Deutsche Kreditbank in de voormalige DDR. Sinds de twee Duitslanden begin juli een monetaire unie vormden, zijn er in de vroegere DDR 410.000 cliënten gewonnen die 625.000 reke ningen hebben geopend. Omzetrecord bij 'Westland' NAALDWIJK Bij de Bloemenveiling Westland is gisterochtend de veilingklok een kwartier stilgezet nadat de omzetgrens van ander half miljard gulden was ge passeerd. Veilingvoorzitter A. J. van Marrewijk wees er in een toespraak op dat de omzet in 1978 nog vijfhon derd miljoen gulden be droeg. Dat gebeurde bij het verhandelen van een partij Gerbera's, die door kweker A. Vos uit De Lier was aan gevoerd en gekocht door in koper S. Groot van Holland Blumenmarkt. Vrije pompen houden dieselprijs in stand ROTTERDAM De organisatie van vrije-pomphouders Novok heeft van daag de benzineprijzen met twee cent per liter verlaagd, maar houdt de die selprijs in stand. Marktleider Shell kondigde voor vandaag prijsverlagin gen voor benzine en diesel aan van respectievelijk drie en twee cent. De Novok vindt deze verlagingen geen juiste interpretatie van de ontwikke ling van de produktnoteringen. Vol gens Novok-secretaris H. Oskam ver tonen de gasolienoteringen een stij gende trend. Een dieselpijsverlaging is volgens hem dan ook niet logisch. Hij houdt eerder rekening met een verhoging. Headhunters moeten vergunning aanvragen DEN HAAG Job- en headhun ters, ofwel bemiddelingsbureaus voor het werven van hoger gekwa lificeerd personeel, hebben vanaf 1 januari 1991 een vergunning nodig van het CBA, het landelijk bestuur van de arbeidsbureaus. Na een overgangsperiode van drie maanden wordt het bemiddelen door deze bu reaus zonder vergunning strafbaar. Dat blijkt uit de concept-regels voor uitzendbureaus die minister De Vries van sociale zaken en werkge legenheid gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Wervings-, selectie en outplacementbureaus moeten vanaf 1 januari 1991 ook een vergunning hebben van het CBA. Personeel akkoord met nieuwe R'damse krant ROTTERDAM De werkne- mers van het Rotterdams Nieuwsblad, Het Vrije Volk en de Avondbladen Combinatie Rotterdam, die beide kranten uitgeeft, houden de fusie tot één Rotterdams dagblad niet meer tegen. Ze zijn gisteren in principe akkoord gegaan met het eindbod van de eigenaren dat er in het ongunstigste ge val per 1 juli 1993 16,5 arbeids plaatsen verdwijnen. De nieu we krant moet in april op de markt verschijnen De makers van RN en HVV wilden van de eigenaren Sijthoff Pers (RN). Dagbladunie en Pers combinatie (HVV) de garantie dat er geen gedwongen ontsla gen zouden vallen. Sijthoff Pers had al toegezegd dat zij het eigen personeel niet op straat zal zetten. SP roept werknemers Philips op tot actie OSS De Socialistiese Partij SP heeft vandaag bij tientallen vestigingen van Philips, ver spreid over heel Nederland, pamfletten aan de werkne mers uitgedeeld waarin wordt opgeroepen om actie te gaan voeren. ..Philips probeert tus sen de verschillende fabrieken en afdelingen verdeeldheid te zaaien Daar moeten we niet intrappen", aldus het pamflet. De SP wil de Philips-werkne- mers aanzetten om, samen met de vakbonden, in alle vestigin gen actiecomité's op te richten die zich ten doel stellen ge dwongen ontslagen te voorko men. In Oss werd het afgelo pen weekend het eerste actie comité opgericht nadat bekend werd dat daar 190 van de 1.000 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen. VEEMARKT LEIDEN - Prijzen slacht- runderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aanvoer slachtrunde- ren 50, waarvan mannelijk 5. Manne lijk 2e kwal. 6,40-7,00, mannelijk 3e kwal. 5,90-6,40. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Vrouwelijk 2e kwal. 4,60-5,50, vrouwelijk 3e kwal. 4,10- 4,60 en worstkwallteit 3,50-4,25. Han del rustig en prijzen gelijk. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 51, waarvan 14 graskalveren. Melk- en kalfkoeien 1e soort 1700-2200, 2e soort 1100-1700. Handel stil en prij zen lager. Melkvaarzen 1e soort 1500-2000 en 2e soort 1000-1500. Handel rustig en prijzen gelijk. Kalf- vaarzen 1e soort 1800-2200 en 2e soort 1250-1800. Handel stil en prij zen gelijk. Guste koelen 1e soort 1400-1900 en 2e soort 900-1400. Handel stil en prijzen gelijk. Enterstie ren 1300-1800. Handel redelijk en prijzen gelijk. Pinken 900-1400. Han del redelijk en prijzen gelijk. Graskal veren 500-1000. Handel rustig en prij zen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 768. Stierkalveren extra kwaliteit 625- 750, 1e kwaliteit 400-500 en 2e kwali teit 150-350. Handel slecht prijzen la ger. Vaarskalveren extra kwaliteit 350-550, vaarskalveren 1e kwaliteit 225-325 en vaarskalveren 2e kwaliteit 100-200. Handel slecht en prijzen la ger. Aanvoer zwartbont 800. Stierkal veren extra kwaliteit 325-400, stier kalveren 1e kwaliteit 210-270, stier kalveren 2e kwaliteit 80-150. Handel slecht en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 225-300, 1e kwaliteit 150-175 en 2e kwaliteit 50-80. Handel slecht en prijzen lager. Aanvoer vleesrassen 150. Vleesrassen 1e kwa liteit 650-850 en 2e kwaliteit 275-500. Handel slecht en prijzen lager. Varkens per kg levend gewicht. Aan voer slacht varkens 831. Prijzen slachtvarkens 2,30-2,40, zeugen 1e kwal. 2,05-2,15 en zeugen 2e kwal. 1,95-2,05. Handel rustig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht Inklusief BTW: Aan voer 1128. Slachtschapen 2,50-4,50. Handel rustig en prijzen gelijk. Ooien tot 20 kg 7,50-8,50 Handel goed en prijzen iets hoger. Ooien boven 20 kg 5,75-6,50. Handel matig en prijzen gelijk. Rammen tot 22 kg 7,50-8,75, 22-25 kg 7,50-8,50. Handel redelijk en prijzen gelijk. Rammen boven 25 kg 6,50-7,50. Handel redelijk en prij zen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 90-130. Ooien tot 20 kg 130-150, boven 20 kg 130-150. Rammen tot 22 kg 160-180, 22-25 kg 160-200, boven 25 kg 175- 210. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 100 stuks. Weidelammeren 100-150. Han del vlot en prijzen hoger. Aanvoer geiten en bokken 63 stuks. Geiten en bokken per stuk 20-70. Handel redelijk en prijzen gelijk. To taal 3941 stuks, i extra-zware 9,50. Coöperatieve Tuinbouwveilingvereni- ging "Westland West". Bosradijs S middel 1.08-1.42. Cher. torn. 15 mid. 1-1 2.26-2.86. Ch. torn. 23 mid.-l los 11.24-11.44. Courgette 1 14 0.25- 9.45. Crispijssla 30 2 0.37-0.44. Krulsla 21 L 0.39-0.80. Papr. RD 85 Super AM 9.30-9.60. Paprika groen 2 85 3.75-5.10. Paprika rood 2 65 7.20- 8 70 Pepers rood kg 6.60-15.40. Ra dijs V4 S middel 0.76-0.76. Radijs 2 gr zakje 0.37-0.84. Sla 15 super D/P 0.32-0.74. Sla 21 super D/P 0.70- 0.85. fomaten A 2 2.74-4.01. Vl.tom„ „BEDRIJFSTAK NOG ONVOLWASSEN EN ONBETROUWBAAR" DIEMEN De gevoelens van onveiligheid in Ne derland zijn de laatste ja ren gegroeid. Dat meldde gisteren het ministerie van justitie. Tegelijkertijd liet personeel van de NS weten het vervoer van voetbalsupporters meer dan beu te zijn. Op een congres in Diemen gaf staatssecretaris A. Kosto van justitie antwoord: „Er ligt een markt open voor particuliere beveiligings diensten". De woorden van Kosto waren koren op de molen van zijn gehoor: een zaal vol snorren en zenuwachtige piepende se mafoons van voornamelijk be veiligingsmensen. Op uitno- ding van Randon Beveiliging (een dochterbedrijf van Rand stad Holding) waren ze naar Diemen gekomen voor het congres „Hoe veilig is Neder land in de wereld?" Antwoord: veel veiliger dan de Verenigde Staten en ongeveer even (on- )veilig als andere Europese landen. Van een land met in verhou ding weinig criminaliteit is Staatssecretaris A. Kosto. FOTO: DIJKSTRA Nederland in korte tijd opge rukt tot de top vijf van de meest criminele landen van Europa. De politie heeft deze inhaalmanoeuvre niet kunnen bijbenen. Maar beveiliging is niet alleen een zaak van de politie, maar ook van onszelf. En dat beseffen Nederlanders volgens Kosto niet voldoende. ,,In het buitenland is het besef dat men er zelf iets aan kan doen duidelijk sterker ontwikJ keld. Blijkbaar is hier de cri minaliteit nog niet hoog ge noeg of spelen de criminele in cidenten zich steeds af bij de buurman". De staatssecretaris vindt Nederlanders „twee slachtig". Enerzijds beklagen ze zich over het niveau van de veiligheid en anderzijds zijn ze niet bereid om er wat aan te doen. „Er wordt hier te lande nog teveel gekeken naar wat de overheid er aan doet. Ver geleken met andere landen is het aantal politiemensen in Nederland niet bijzonder klein; dit kan echter wel ge zegd worden ten aanzien van i het aantal particuliere beveili gers. Er ligt een markt open". Onbetrouwbaar Hoe groot die markt is, reken de algemeen directeur F. Goldschmeding van Rand stad Holding voor. De polities terkte is redelijk in evenwicht met die in ons omringende landen: 250 politiemensen per 100.000 inwoners tegenover 290 in de ons omringende lan den. Het aantal beveiligings mensen daarentegen blijft sterk achter bij dat van het buitenland: 100 per 100.000 in woners tegenover 300 in buur landen. De beveiligingsbranche is in middels ingesprongen op het gat in de markt. Iets té gretig, meent P. Vos van de vakbond Unie BLHP. „De concurrentie is zó groot dat de bedrijven ten koste van hun personeel hun diensten zo goedkoop mogelijk aanbieden. De werknemers worden vaak slecht betaald en ook de arbeidsomstandigheden zijn slecht. Beveiligingsmensen moeten soms veertien tot zes tien uur achtereen werken. Het verloop is erg hoog: vijf entwintig procent. Veel werk nemers lukt het niet om na aanstelling in tweeëntwintig maanden een diploma te ha len.. Dan worden ze weer op straat gezet en wordt een nieu we groep goedkope krachten aangetrokken. Zestig procent van de werknemers van parti culiere beveiligingsdiensten heeft geen diploma. De be drijfstak is ronduit onbetrouw baar", aldus Vos. De vakbond pleit voor wettelijke maatrege len die beveiligingsdiensten verplichten alleen gediplo meerde beveiligingsmensen in dienst te nemen. Angst Hoewel de beveiligingsbran che ongeveer honderdtwintig bedrijven telt, staat de be drijfstak (zeker internationaal gezien) nog in de kinderschoe nen. Alle sprekers waren het er gisteren over eens dat de particuliere beveiliging uitge breid en verbeterd moet wor den. Daarbij is het van groot belang dat er een goede sa menwerking bestaat tussen po litie, beveiligingsdiensten én de bevolking. „Pas als er ver trouwen is, kan vooruitgang worden geboekt. Deze vooruit gang kan leiden tot een grote re bereidheid om aangifte te doen bij de politie. Wij willen bereiken dat het publiek zich niet opsluit achter deuren, tra lies en grendels, maar dat het openbare plaatsen als gemeen schappelijk eigendom gaat zien en dat het de crimineel wordt die bang is om op straat te lo pen en /niet de leden van de gemeenschap zelf", betoogde hoofdofficier S. Bailey van het Engelse politiekorps in Nort- humbria en actief in diverse preventiecommissies. Bij het terugdringen van angst is het volgens Bailey belangrijk dat niet langer nadruk wordt ge legd op de dader maar op het slachtoffer. „De angst voor cri minaliteit en ongeregeldheden beïnvloedt het leven van veel meer mensen dan de crimina liteit zélf". MONIQUE VAN DE VEN LONDEN De rode dubbel dekker-bussen hebben net als de Rolls-Royces en de taxi's ja renlang het straatbeeld van Londen bepaald. De Route- master, de meest bekende ver sie van de bus, is net zo be roemd als de Big Ben en kan het symbool van Londen wor den genoemd. Het is de meest efficiënte^ stadsbus die ooit is gebouwd, schreef het Britse dagblad The Independent in november na het overlijden van Douglas Scott, de ontwer per van de Routemaster. Helaas is de bus nu het slacht offer geworden van de moder nisering. London Buses, de on derneming die als opvolger van het overheidsbedrijf Lon don Transport verantwoorde lijk is voor de busdiensten in Londen, is de dubbeldekkers geleidelijk aan het vervangen omdat het ontwerp verouderd is. Van de ruim 5000 stadsbi|s- sen in Londen zijn er nu nog maar 700 van het oude type. Sceptici zeggen dat de werke lijke reden om de bussen weg te doen besparing van de kos ten is. De nieuwe dubbeldek kers groter en vierkanter dan de Routemaster kun nen zonder conducteur toe. In de nieuwe bussen is het de chauffeur die de kaartjes ver koopt. Volgens London Buses worden de Routemasters on der meer vervangen om de service aan de passagiers te verbeteren. „We komen tege moet aan de passagiers, die een beter milieu en automati sche deuren willen", aldus een woordvoerder. Niettemin klagen de passa giers. De nieuwe bussen zijn weliswaar rood, maar wat be treft ontwerp en doelmatig heid betekenen ze een stap achteruit. Het bovendek is 's a- vonds altijd vrijwel leeg omd^t de passagiers zich zonder con ducteur niet veilig voelen. Niet alle Routemasters in Lon den zullen worden vervangen. Er is op de drukke routes via bijvoorbeeld Oxford Street of Piccadilly nog geen beter al ternatief voor de bus in het voortkruipende stadsverkeer gevonden. Ongeveer 420 oude dubbeldekkers blijven in dienst. Ze worden wel van een nieuwe motor voorzien. Tussen 1959 en 1968 zijn er 2700 Routemasters gemaakt. De bus, „zo stevig als een tank", biedt plaats aan 64 pas sagiers en heeft stoelen die zijn bekleed met een Schotse ruit en zijn afgezet met leer. Vanaf 1983 zijn er 2000 verdwenen naar openbaar-vervoerbedrij ven in het buitenland, naar ondernemingen die de bussen inzetten op vakantiebestem mingen of ze gebruiken voor reclame-doeleinden en naar particuliere verzamelaars. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De in de Brus selse GATT-onderhandelingen volkomen geïsoleerde en met de rug tegen de muur geplaat ste Europese'Gemeenschap zal vandaag proberen haar voor stel tot het verminderen van de landbouwsubsidies zodanig aan te passen dat de in het slop geraakte besprekingen daar over opnieuw in gang kunnen worden gezet. Tijdens een speciaal bijeenge roepen raad van EG-handels- ministers hebben diverse lan den, waaronder Nederland, er op aangedrongen dat de Euro pese Commissie alsnog gaat bekijken of haar voorstel niet kan worden bijgesteld. „Zon der een dergelijke bijstelling heeft het geen zin meer verder te onderhandelen", aldus staatssecretaris mevrouw van Rooij gisteren in Brussel. De zogenaamde Uruguay-ron- de liep gisteren in het honderd omdat er niet meer serieus over het hoofdonderwerp, de vermindering van de land bouwsubsidies, kon worden gepraat. Het huidige EG-voor- steL om de landbouwsubsidies met dertig procent te vermin deren, werd niet alleen door de VS, maar ook door de meeste andere landen als vol komen onaanvaardbaar van de hand gewezen. Een lid van de VS-delegatie zei gisteren: „Deze onderhan delingen bevinden zich dicht bij een complete mislukking". Meer nog dan op de eerste dag van het overleg slaagden de VS en een groep andere lan den er in de schuld daarvoor geheel in de schoenen van de EG te schuiven. Gisteravond was duidelijk dat de Gemeen schap zich in een totaal geïso leerde positie bevindt. De EG poogde op haar beurt de aandacht nog te verleggen, door 'brede onderhandelingen' te eisen, die het tegelijk be handelen van alle lopende on derwerpen mogelijk zou moeten maken. Maar de Ame rikanen lieten weten dat als er geen doorbraak op het stuk van de landbouw komt, de Uruguay-ronde tot mislukken gedoemd is en er ook niet meer over de andere dossiers kan worden gesproken. Het was de Duitse minister Hauss- mann die er gisteravond in een speciaal beraad van de Eu ropese handelsministers op aandrong, naar nieuwe onder handelingsruimte te zoeken. „De Europese Commissie moet gaan bekijken of ze concessies kan doen", aldus Haussmann. Ook de Britten en de Span jaarden vinden dat de EG nu gedwongen is meer flexibiliteit te tonen. De Fransen eh de Ie ren verzetten zich daar giste ren nog krachtig tegen. Ook de Belgen bleken niet bereid veel water bij de wijn te doen. Intussen gaf ook Eurocommis saris Andriessen toe dat de EG niet meer in staat is verder te onderhandelen als zij geen concessies doet. Als de Europese ministerraad er vandaag niet in slaagt het onderhandelingsmandaat van de EG-commissie bij te stellen, lijkt een totale mislukking van de Uruguay-ronde niet meer te vermijden. Modernisering telefoonnet Oost-Europa kost miljarden LONDEN/AMSTERDAM Het moderniseren van het sterk verouderde telefoonnet in de Oosteuropese landen gaat de komende tien jaar on geveer 110 miljard gulden kos ten. Dat heeft een functionaris van de Wereldbank, Timothy Nulty, gezegd tijdens een con gres over telecommunicatie. Volgens Nulty zal door gebrek aan geld in de landen van Oost-Europa de telefoonmarkt volledig braak liggen voor bui tenlandse investeerders. Hier door neemt de druk tot priva tisering van de staatstelefoon- bedrijven steeds verder toe omdat anders de modernise ring onbetaalbaar is, aldus de Wereldbank-econoom. Vooral de aanleg van een tele foonnet dat werkt op radiofre quenties (draadloze telefoons) is een van de eerste werkge bieden waarin de concurrentie haar slag kan slaan. Hiervoor is namelijk geen peperdure nieuwe aanleg van grondlei- dingen voor nodig. Inmiddels zijn al Amerikaanse bedrijven als Bell Atlantic en US West gestart met de op richting van een gezamenlijke onderneming die een net voor draadloze telefoons in Tsjecho- land en Siemens uit Duitsland gaan meewerken aan een be ter telecommuncicatienetwerk in het land. Een telefoontje plegen in Oost- Europa is geen gemakkelijke opgave. Slechts één op de tien keer wordt een aansluiting be werkstelligd tijdens de zes drukste uren van de dag. Ge middeld is elf procent van de huishoudens in de Oosteurope se landen aangesloten op het telefoonnet. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 20310 - 20910 20530 - 21130 onbewerkt 190 - 260 185- 255 bewerkt 22510 22730 bewerkt 300 300 AMSTERDAM Op een me rendeels prijshoudend Damrak lagen de aandelen er gisteren rustig bij met maar 420 mil joen omzet. Het meeste ging nog om in obligaties 863 mil joen). Bij de aandelen scoorde Van Ommeren Ceteco weer hoog met ruim 34 miljoen op bijna 750.000 aandelen. De koers kon zich ditmaal niet handha ven, maar de winstnemingen werden goed opgevangen, zo dat het verlies beperkt bleef tot twee kwartjes op 45,60. Het bankiershuis Staal, dat grote verliezen heeft aange kondigd die wel tot 60 mil joen kunnen oplopen, zag de aandelenkoers hiervoor afge straft met een aderlating van maar liefst 32 procent. De prijs daalde 6 tot 12,80. Op de lo kale markt viel verder voor Infotheek een nieuw verlies te noteren van 1 op ƒ21,50. Drukkerij De Boer werd 9,50 lager geprijsd en Nijverdal-ten Cate moest 2,20 prijsgeven op 76. Aan de andere kant won Gras- so ƒ3,50 op 87 en ICA twee kwartjes op 7,50. West-Inves^. kreeg er 1 bij op 28,201 NBM-Amstelland voegde drie dubbeltjes aan de prijs toe op ƒ9,60 en Nutricia 2 op ƒ113 Op de parallelmarkt schoot Groothandelsgebouwen een tientje naar voren op 123. Berghuizer Papier zag zien een daalder hoger geplaatst op 45 en Management Share schoot negen dubbeltjes vooruit naar ƒ11,50. De hoofdfondsen gaven naar beide kanten kleine verschui vingen te zien. Uitspringend vast lag Gist-brocades waar voor beleggers f 1,30 meer over hadden op 29,10. Hunter Douglas mocht 0,80 omhoog naar ƒ58,80 en Uhilever trok 0,40 aan tot 147. Koninklij ke Olie daarentegen bracht 1,40 minder op en ging naar 132,60. VNU kalfde 2 af en daalde tot 85. Daf zag zich de voorgaande winst van 0,40 op 17,70 helemaal ontglippen. De stemmingsindex daalde per saldo 0,2 punt tot 95,7.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6