Senaat twijfelt over gezondheid economie 1* Ex-BVD'er hekelt gebrek aan controle Lubbers dirigeert, Senaat zingt vals 1 Jonge gangsters steken kop op in Zuid-Italië Itelecom BINNENLAND EeidócSoutCMlt woensdag 5 december 1990 pagina Binckhorstlaan 180, Prinses Beatrixlaan 10, Den Haag. Nederlandse hulp voor Tsjernobyl DEN HAAG Nederland zal voor het bestrijden van de gevolgen van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl enkele miljoenen be schikbaar stellen. Dit heeft een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Een vijf man sterke missie, geleid door de Rotterdamse radio-bioloog dr. G. Wagemakers, en voorts be staande uit een chemicus, een psy choloog en ambtenaren van WVC en Buitenlandse Zaken, heeft enige tijd geleden een bezoek aan de Sov jetunie gebracht. De missie heeft nu nog geen definitief voorstel ge formuleerd. Het is de bedoeling dat zo'n voorstel op 25 januari in het kabinet wordt besproken. DEN HAAG Ex- BVD'er S. Bos hekelt deze week in het weekblad Nieuwe Re vu het gebrek aan controle op de praktij ken van de inlichtingen dienst. Bos (56) werkte van 1972 tot 1983 voor de Politieke Inlichtingen Dienst (PID), dat een on derdeel is van de BVD. Bos: „Zolang de diensten het nationaal belang dienen en be reid zijn zich te onderwerpen aan een parlementaire contro le, is ieder zichzelf respecte rende-staat gebaat bij een ge heime dienst. Maar terugkij kend op de jaren dat ik het in lichtingenwerk heb gedaan, moet ik .tot mijn spijt conclu deren dat het aan die controle schort". Bekend is dat de BVD belang stelling heeft (had) voor bij voorbeeld leden van de CPN. PSP, het IKV en de kraakbe weging. Maar volgens Bos strekt de interesse van de BVD zich uit over een breed scala aan organisaties. Zo heeft de BVD volgens het blad zelfs persoonlijke dossiers aange legd van bestuursleden van de buurtvereniging Oit en Tois uit Zaandam en een speeltuin vereniging in Wormerveer. Verder noemt het weekblad onder meer de Vriendschaps Vereniging Nederland China, de Socialistiese Partij en de de Werkgroep Voor Ecologisch Pacifisme en Socialisme. Formeel beslist de minister van Binnenlandse Zaken wan neer de BVD informatie mag inwinnen over organisaties- personen. „De praktijk is an ders. Er wordt heel wat infor matie verzameld over groepe ringen, organisaties of perso nen zonder dat daarvoor toe stemming is gegeven door de minister", aldus Bos. financiën. Volgens Lubbers treedt het kabinet deze tussen balans tegemoet met een eco nomie, die weliswaar proble men kent maar die in wezen kerngezond is. Daarvan zijn de senaatsfracties van CDA, VVD en D66 allerminst overtuigd. „Wij blijven grote zorgen hou den over de begroting. Dat ge voel bestaat bij veel burgers", aldus CDA-woordvoerder Franssen, vervanger van de zieke fractieleider Kaland. VVD-fractievoorzitter Luteijn zei „uitermate ongerust" te zijn over het antwoord van Lubbers. „Er gebeurt vanuit het kabinet veel te weinig", al dus de liberaal. „Daardoor gaan maanden verloren. Ik constateer binnen de coalitie partners CDA en PvdA een gebrek aan overeenstemming over het te voeren beleid". D66-zegsman Vis maakte niet veel woorden aan de tussenba lans vuil maar wilde wel kwijt: „Ik ben niet al te opti mistisch. Het kabinet loopt ba lancerend naar de tussenba lans toe en kan daarbij het evenwicht verliezen". PvdA- fractieleider Schinck was van de grote partijen de enige die Lubbers een hart onder de riem stak. „De premier slaat exact de spijker op de kop met zijn betoog over de prioriteiten van het kabinet" Schinck toonde zich uitermate tevre den met de erkenning door Lubbers van de gezondheid van de economie. CDA en VVD blijven ook kri tisch over de koppeling tussen lonen, ambtenarensalarissen VOORDELIG BEREIKBAAR. De vijf geavanceerde sema foons van PTT Telecom: al vanaf fl. 335,- (excl.BTW). De semafoons werken in de hele Benelux. Voor meer in formatie over onze modellen en de verkooppunten belt u gratis 06-0403, of faxt u 06-0433. Draaiboek in omloop voor sabotage acties bij NS ROTTERDAM Actievoer ders die de transporten van Amerikaans militair materieel naar de Rotterdamse haven willen vertragen, kunnen hun kennis halen uit een geheim sabotagehandboek in stencil vorm. Dat geeft instructies in schrift en tekening over me thoden om met name het transport per spoor te dwars bomen. Onder het motto „Stop de mi litaire transporten naar de Golf" wordt een aantal midde len aangedragen van het trek ken aan de noodrem tot het op perrons doorsnijden van rems- langen van wagons. „Steek schakelkasten van overwegbe veiliging in de fik", „Bevestig duistere pakketten met elek trische draden, een zak poe- dermelk en een batterij aan de rails". „Maak kortsluiting tus sen de bovenleiding, maar pas op", aldus de handleiding. Sommige instructies zijn geïl lustreerd met eenvoudige werktekeningen. In het draai boek staan bovendien de rou tes vermeld die treinen vanuit Duitsland richting Rotterdam kunnen nemen. Ook stelt het de actievoerders gerust: „Wees niet bang voor ongewilde on gelukken met treinen, de NS heeft op ieder gebied goede beveiliging". De politie heeft besloten de surveillance langs de spoorbaan te intensiveren. Weer meer dan 2.000 asielzoekers in november UTRECHT In november hebben 2.032 mensen in Nederland een asielverzoek ingediend, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van justitie. Het is voor de vierde keer dit jaar dat het aantal asielzoekers in een maand de tweeduizend overschrijdt. Justitie heeft over de eerste elf maanden van dit jaar 19.141 asielverzoeken geteld. Met nog een maand te gaan komt het totaal naar verwachting rond de 21.000 uit. Vorig jaar noteerde justitie 13.898 asielaanvragen. Het aantal asielzoekers uit Oosteuropese landen is vorige maand fors gedaald. Er kwamen aanzienlijk minder Bulgaren (68 in november tegenover 115 in oktober), Polen (56 tegenover 118) en Joegoslaven (31 tegenover 111) naar Nederland. Het aantal Roe menen daarentegen steeg van 185 naar 223. Hoog in de „top tien" staan nog steeds de Srilankanen (366 in november) en Iraniërs (218). Genetisch gemanipuleerd kalfje geboren Het Leidse bedrijf Gene Farming Europe bv is er in geslaagd een genetisch gemanipuleerd kalf te maken. Het gemanipu leerde embryo volgroeide in een draagkoe. Gisteren werd Adriana op proefbedrijf 't Gen in Lelystad geboren. Het is de eerste keer dat in Nederland een dergelijk kalf het levenslicht ziet. Nader onderzoek moet uitwijzen of in het genetisch ma teriaal van het kalf daadwerkelijk wijzigingen zijn doorge voerd. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Mr. Van de Ven directeur VBKO DEN HAAG Mr; J.M.M. van de Ven (47) wordt de nieuwe directeur van de Vereniging van Besturenorganisaties van Katholieke Onderwijsinstellin gen (VBKO). De VBKO is het ondersteunende bureau van een aantal organisaties van ka tholieke schoolbesturen. Van de Ven is op dit moment direc teur basisonderwijs op het mi nisterie van onderwijs. Ter Veld wil snel maatregelen tegen ziekteverzuim DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) wil da s de Sociale Verzekeringsraad (SVR) alles in het werk stelt on het ziekteverzuim in te dammen. In een brief die de staatssecre taris vandaag heeft verstuurd vraagt zij de SVR om overleg t r openen tussen deskundigen van werkgevers en vakbeweging s om de gemaakte afspraken hierover tijdens het najaarsoverle x snel vorm te geven Het gaat Ter Veld vooral om een intensie 1 vere begeleiding van zieke werknemers gedurende de eerste zé 1 weken van hun ziekteverzuim. De maatregelen zullen volger Ter Veld zonder wetswijzing kunnen worden ingevoerd. j Aantal proefdieren vorig jaar lager AMSTERDAM Vorig jaar zijn bijna 1.010.919 proefdieren ge bruikt, 51.757 of 4,9 procent minder dan in 1988. Vanaf 1978 gere 1 kend is de daling 36 procent. De sectie dierproeven van de veteri 1 naire hoofdinspectie meldt dit in haar jaarverslag over 1989. D( daling is een gevolg van het toepassen van alternatieven voo proeven met dieren. Bij muizen en ratten, was sprake van ee vermindering met 6 procent, vooral bij de bereiding van entstof fen en de ontwikkeling van geneesmiddelen. Anderzijds steeg hé aantal honden, katten, apen en vogels dat als proefdier werd ge bruikt. Deze stijging deed zich vooral voor bij wetenschappelijl onderzoek en onderzoek naar entstoffen en geneesmiddelen. derzoek uit om alles terug te vinden. Rond de twintig agenten moesten het nieuwsgierige publiek op afstand houden. Over de omvang van de juwelenroof is nog niets bekend. FOTO: ANP Ambtenaren zijn po DEN HAAG Lobbyen, een geaccepteerde bezigheid om deelbelangen vanuit het bedrijfsleven, non-profit-organisaties en la gere overheden in „Den Haag" voor het voetlicht te brengen. Zo omschrijven de au teurs van „Lobbyen, hoe werkt 't" dit om streden begrip. Ze onderbouwen hun defini tie met onder meer de uitslag van een (ano nieme) enquête onder 150 topambtenaren, die speciaal voor dit boek werd gehouden. Het boek werd vanmiddag aangeboden aan minister Andriessen van economische zaken. Bij ambtenaren bestaat een positieve hou ding tegenover lobby-activiteiten. Ze vinden het een eerzaam en geaccepteerd beroep. Lobbyen draagt bij aan een goede en even wichtige besluitvorming en levert bovendien vaak nuttige informatie en goede argumen ten op die borg staan voor een zorgvuldige belangenafweging. Lobby is echter niet on- sitief over lobbyen misbaar of van doorslaggevende betekenis, aldus het merendeel van de ondervraagde departementale beleidsambtenaren. Hun functies variëren van secretaris-generaal, raadsadviseur van de minister president tot directeur en afdelingshoofd. Bijna vijftig procent reageerde op de enquête en veertig procent stuurde volledig ingevulde enquête formulieren terug. De onderzoeksresultaten kunnen als representatief worden be schouwd, aldus het boek van prof. dr. M. van Schendelen, mr. B. Pauw en de inmid dels overleden drs. W. Bennis. Minder uit- sgeproken zijn de ondervraagde ambtenaren over de betekenis van de lobby-activiteiten voor hun eigen besluitvorming. Van hen er kent 31 procent-zonder lobby niet goed te kunnen functioneren. 24 Procent zegt dat lobbyen geen grote invloed heeft op het ei gen handelen, maar 14 procent zegt van wel. Speurtocht naar edelstenen Na een overval gistermorgen op een Amsterdamse juwelier verloren de vluchtende overvallers een gedeelte van de buit in de Amsterdamse Beethovenstraat. Het plaveisel lag be zaaid met edelstenen en sieraden en agenten gingen op on- Soldaten sturen explosieven per post naar huis PRAAG Zeven Tsjechoslowaakse soldaten, die binnenkort zouden af zwaaien, hebben pakjes met gesto len explosieven naar hun huisadres sen gestuurd om er vuurwerk voor nieuwjaar van te kunnen maken. Drie van hen hebben vorige week ingebroken in een munitieopslag plaats, waarna ze de munitie deel den met de vier anderen. De dief stal werd ontdekt toen op een post kantoor een van de pakjes per onge luk werd beschadigd. De ontstekers, die bij een kleine schok kunnen af gaan, waren vlak naast granaten in gepakt. De politie heeft inmiddels vier pakjes achterhaald DEN HAAG Ondanks de optimistische visie van premier Lubbers heeft de meerderheid van de Eer ste Kamer grote twijfels over de 'gezondheid' van de overheidsfinanciën en de Nederlandse economie. Alleen de PvdA toonde zich in grote lijnen tevre den met het antwoord dat Lubbers gisteren in de Se naat gaf tijdens de alge mene politieke beschou wingen. Eind januari stelt het kabinet de tussenbalans op van 's lands en uitkeringen. Lubbers meent dat de discussie over het invoeren van een nieuwe norm voor het handhaven van de koppeling de dreigende overheidstekorten nu niet ter zake is. „Waardevastheid" van de lonen en een beheerste salarisstijging staan voor hem centraal, zodat er ruimte over blijft voor belangrijke kabi netsplannen op terreinen als milieu, onderwijs en criminali teitsbestrijding. De VVD wil de koppeling helemaal af schaffen. Het CDA vraagt zich af of Lubbers' standpunt wel reëel is. „Velen hebben het ge voel dat ze de afgelopen jaren qua inkomen op achterstand zijn gezet. Zij zullen alle moei te doen méér te krijgen. Dat is een buitengewone belasting voor de begroting". Vt Nieuwe antihistamine veilig bij autorijden AMSTERDAM De nieuwe gene middelen ter bestrijding van allerlei lergische ziekten (antihistaminen) h ben geen invloed op het rijgedrag de bestuurder van een auto. De ou )l nog steeds in gebruik zijnde antihistai nen. zijn echter niet veilig, blijkt uiting onderzoek van het Nederlands Institi^j, voor Drugs- en Dopingonderzoek. het onderzoek werden medicijnen tej ,L bestrijding van ziekten als hooikoo jje netelroos en astmatische aandoeninj uitgetest. Volgens prof. Maes, direct! van het instituut, zijn de resultaten belang voor de miljoenen mensen deze middelen gebruiken. Ze kunnen medicijnen, waaronder cetin terfenadine veilig innemen iele rerl DEN HAAG Premier Lubbers heeft ook een muzi kale kant. Die presenteerde hij gisteren vol trots in de Eerste Kamer die zich met de algemene politieke beschou wingen bezighield. Maar dat kon niet verhullen dat het kabinetsbeleid veel kritiek kreeg van de Senaat, niet in de laatste plaats van Lubbers' eigen partij, het CDA Hoe zat het nou precies met de ruzie tussen Lubbers en minister Van den Broek over de vraag wie de baas is over het buitenlands beleid, wilde een aantal senatoren weten. „Het kabinet is eigenlijk een orkest", aldus de breed grijn zende Lubbers. „Ik ben de dirigent die de maat aan geeft. Van den Broek is op zijn terrein de eerste violist. Steeds als er een mooi stuk gemaakt is, geven de dirigent en de eerste violist elkaar de Kortom, bedoelde Lubbers, is helemaal niets aan de hand. Hij dacht hiermee de lachers op zijn hand te krij gen De senatoren keken echter wat zuur, begrepen dat Lubbers niet op de kwes tie wilde ingaan en lieten het woord aan de verbaal begaaf de D66-woordvoerder Vis, wiens broer per slot van re kening dirigent is. „Lubbers moet oppassen", begon Vis, die wèl lachsalvo's oogstte. „Ik heb uit betrouwbare bron vernomen dat er in Wenen orkesten zijn waar de eerste violist tevens de dirigent is! Maar feitelijk is de vergelij king met een orkest niet juist, want zoals u weet heeft dat geen vice-dirigent". aldus Vis met een plaagstootje naar vice-premier Kok. Luis in de pels Het steekspel was amusant ir verhulde niet de onvre de die in de Eerste-Kamer- fractie van het CDA leeft. Al eerder toonden de christen democraten zich een luis in de CDA-pels. Bijna een jaar geleden het kabinet was nog geen twee maanden oud - stelde Kok in de Senaat de vertrouwenskwestie aan de orde. vooral omdat het CDA het kabinetsplan voor de passing van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) wilde torpederen. Sindsdien is het nooit meer goedgekomen tussen het ka ne' binet en de CDA-senaatsfrac T" tie. Lubbers deed gisteren zijl 'ee best om een redelijk roosne kleurig beeld te schetsen var 'aa de overheidsfinanciën en d( nationale economie. Goe< erkende hij, de rente is hoog 'a' de belastinginkomsten vallei je tegen en de Golfcrisis brengP' problemen met zich mei „Maar met verstandig beleii is een groei van de economii mogelijk", aldus de premier. Alsof Lubbers niet had ge fy sproken, herhaalde viee^ voorzitter Franssen van heg, CDA de kritiek die zijn 'baas Kaland een week eerder, bi het begin van de algemem beschouwingen, had geventi l'eerd Franssen, al ruinfcc) twintig jaar senator en hard tijdens een loopbaan 111 de Limburgse steenkolenmij nen, trok een flink aantal op Ca: merkingen van Lubbers in twijfel. „Lubbers kijkt noga optimistisch naar de tussen balans. Wij hopen dat zijn op timisme bewaarheid wordt" aldus Franssen. Maar de goe de luisteraar proefde in'zijn woorden iets van 'er komt toch niets van terecht Moeilijkheden Opvallend was dat PvdA- fractieleider Schinck poeslief was voor Lubbers. Schinck wilde PvdA-leider, vice-pre mier en minister van finan ciën Kok niet voor het hoofd stoten. Binnenkort praat de Senaat met Kok over het fi nanciële beleid. Elke vorm van kritiek vanuit de PvdA: zou Kok voortijdig in moei-! lijkheden kunnen brengen] Schinck had dus niet vee noten op zijn zang en liet ziel graag leiden door dirigen Lubbers. De rest van de senaat zong een heel ander lied. Het ge beurde in keurige bewoor dingen, senatoren waardig. Maar de toon was vals en de vraag bleef hangen wie er nou gelijk had: Lubbers en Schinck of de critici De tus senbalans en de politieke dis cussie daarover moeten in het vroege voorjaar uitkomst bieden. Lubbers zal dan zijn dirigeerstokje driftig moeten hanteren om alle neuzen de zelfde kant op te krijgen ROB SEBES SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER U Q-vw/r m/6£ m SCHUIL PI RRIS WftlHT 01 1 ÉLHEinzmnicc hi on opren 1 f^1106 rltjd Vn Km RF j tlijn eerste popnq is m/slukl, maarjk laat met af1 J i «-5 (c) Standaard UltfleverlJ/Wavery Productions GEVESTIGDE MAFFIA KRIJGT ZWARE CONCURRENTIE (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Tot vorige week was de zestienjarige Ema- nuela Azzarelli de schrik van de Siciliaanse stad Gela, die zij terroriseerde als leidster van een bende van ongeveer vijftig jonge rovers en afpersers. Maar op 27 november kwam aan haar heerschappij een bloedig einde. In een flipperhal werden twee van haar luitenants, jongens van zestien en negentien jaar, vermoord. Die actie was een onderdeel van een groot scheepse repressaille van een rivaliserende clan, waarbij die avond in Gela in totaal acht doden vielen. Sindsdien is Emanuela samen met veertien leeftijdgenoten verdwenen, ondergedoken of slachtoffer van de 'witte lupa- ra'. De lupara, een geweer met afgezaagde loop, is het klassie ke moordwapen van de maf fia. Met de witte lupara wordt het nog vloeibare cement van flatgebouwen aangeduid, waar de maffia haar slachtoffers in deponeert. Ondertussen zijn vijf van de vermoedelijke da ders gearresteerd, onder wie een jongen van achttien jaar. Het bloedbad van Gela is de meest spectaculaire episode van een bendeoorlog, die in de afgelopen drie jaar alleen al in deze stad honderd slachtoffers heeft geëist. Het geweld in Gela en in talloze andere ste den in Zuid-Italië is het gevolg van de opkomst van een nieuw gangsterdom van groe pen meest jonge en onderling ongeorganiseerde delinquen ten, vooral daar waar de maf fia traditioneel minder sterk was. Het monopolie van de grote maffiafamilies, die welis waar zakenleven en politiek zware belastingen oplegden, maar in ruil daarvoor ook een zekere rust en orde garandeer den, is verleden tijd. Daarnaast hebben zich talloze kleinere bendes ontwikkeld, waarvande leden zich door een primitief gebruik van ge weld en een poenige levensstijl onderscheiden van de meer bezadigde maffiosi die de cri minaliteit bedrijfsmatig behe ren en wars zijn van uiterlijk vertoon. Bovendien hebben de jonge 'outlaws' geen enkel res pect voor de door de oude maffia overeengekomen terri toriale afbakening. Het gevolg daarvan is een meedogenloze strijd om de drugshandel en het afpersings- bedrijf, die dit jaar in Calabrië alleen al driehonderd levens heeft gekost. Door de onder linge concurrentie van de ben des worden bovendien de geëiste beschermingsgelden steeds hoger, terwijl de veilig heid allerminst is gegaran deerd. De opkomst van de nieuwe criminelen is in de eerste plaats te wijten aan de drugs handel, die in de jaren tachtig de klassieke, veel kleinschali ger handel in gesmokkelde si garetten heeft overvleugeld. Verder maakt de massale werkloosheid in Zuiditaliaanse steden Gela, een stad van honderdduizend inwoners, telt elfduizend meest jonge werk lozen de misdaad tot enig lucratieve bron van inkomstei en groeien veel jongeren op een atmosfeer van geweld. D vader van de hierboven ge noemde Emanuela is zelf doo een concurrerende bende ver moord, en in dorpen rondon Napels krijgen jongens ter ge legenheid van hun eerste com munie ook hun eerste pistool En ten slotte wordt, zoals Itaj liës meest bekende maffioloo Pino Arlacchi vorige maand La Repubblica schreef, „hu roversmentaliteit nog vei sterkt door het voorbeeld de talloze plaatselijke notabe len, die zich met steekpennin gen, diefstal van aardbevings fondsen en alle mogelijke an dere vormen van oplichtini ongestraft ten nadele werkende bevolking hebbe verrijkt".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4