„Hele wereld gebaat bij een vrij Kuwayt Missie gaat in Sovjetunie voedselhulp voorbereiden it gro l e™ Raadsman Amsterdamse agent geeft opening van dossier Bezuinigingsdrift D'Ancona krijgt regen van kritiek ilNENLAND EcidócSouoant WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA 3 ie Vries: sluiting erncentrales onnodig 'N HAAG Minister De Vries (sociale ken) voelt er niets voor de kerncentrales Borssele en Dodewaard te sluiten tot na- r onderzoek is verricht naar eventueel tploffingsgevaar. De Tweede-Kamerfrac- /an de PvdA, D66 en Groen Links had- daarop aangedrongen in schriftelijke ;en De partijen zijn met name veront- 'over een recent rapport van het ECN nergiecentrum Nederland). Daarin zou iet de hoogste prioriteit" aandacht worden •raagd voor de effecten die in de reactor- aaifern optreden als snel grote hoeveelheden eiielwater worden toegediend. Het ECN lit niet uit dat deze operatie de reactor- irn kan beschadigen. De Vries laat echter eten geen aanleiding te zien tot het nemen in maatregelen. Communisten willen nieuwe partij GRONINGEN In Oost-Groningen wordt gewerkt aan de oprichting van een nieuwe communistische partij. Op een gezamenlijke ledenvergade ring van de afdeling Groningen van het Verbond van Communisten in Nederland (VCN) en de afdelingen Finsterwolde, Beerta en Nieuwe Schans van de CPN is afgelopen za terdag besloten nauw met elkaar sa men te werken Deze samenwerking moet uiteindelijk leiden tot eën nieu we communistische partij in Neder land Volgens Peter Holvast, woord voerder van de gemeenschappelijke ledenvergadering, zien veel Oostgro ninger communisten hun standpun ten niet terug in het beleid van Groen Links. Titanic onder de hamer De Titanic wordt geveild. Althans het schaalmodel, dat Klaas Betlem, een zestigjarige inwoner van Wormerveer heeft gemaakt. Op 11 december gaat het schip, dat op 15 april 1912 op zijn eerste reis in drie uur tijd met 1600 passagiers aan boord in de gol ven verdween, onder de hamer. Het model is 4.10 meter lang en gemaakt van limbahout. Betlem heeft aan al les gedacht, bouclé in de salons, drie elektromotoren om echt te varen, tweeduizend brandende lampjes, kroonluchters in de operazaal en broodjes in de bakkerij. Op 7, 8 en 9 december kan men het schip bekij ken op de kijkdagen bij veiling De Zon in Amsterdam. foto: anp Kamer eist extra geld voor gokverslaafden DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat minister D'Ancona en staatsse cretaris Simons van wvc meer geld beschikbaar stel len voor de behandeling van gokverslaafden. PvdA, CDA en de kleine christelijke fracties hekelden giste ren in het debat over de begroting voor volksgezond heid de huns inziens lakse houding van de bewindslie den tegenover het gokprobleem. Onlangs nam de Ka mer een CDA-motie aan, waarin de regering om extra geld voor behandeling van gokverslaafden werd ge vraagd. D'Ancona en Simons voelen er echter weinig voor aan deze wens gehoor te geven. De Kamer maakte ook duidelijk dat meer geld beschikbaar moet komen voor het werk van de Riagg's (regionale instel lingen voor geestelijke gezondheidszorg). Vorige week werd bekend dat de Riagg's met grote personele pro blemen kampen, waardoor veel mensen in geestelijke nood niet tijdig geholpen kunnen worden. g j|)EN HAAG De uit de tge Sovjetunie overgekomen )ey(afgezant van president Gorbatsjov, Vadim Zagla din en ex-minister Braks hebben gisteren ieder op hun eigen wijze een stevi- lans gebroken voor de 'oedselhulpactie van de ':enman Van Eeghen. Er gaat zo snel mogelijk en missie naar de Sovjet- nie om te bekijken hoe aan de eisen van de Ne derlanders goede en inelle distributie naar de uiste mensen kan wor- ien voldaan. ing let Nederlandse Rode Kruis naakt deel uit van die missie. Sveneens werd bekendge maakt dat de zendingen van le Stichting Voedselhulp te- echt komen in het Lenin-dis- trict van Moskou. Het gaat om een oude wijk waar ongeveer ;en miljoen mensen wonen. 3raks, voorzitter van het co- nité van aanbeveling van de stichting, maakte duidelijk dat iet het goed mis is in de Sov- etunie, dat hulp onontbeerlijk is en dat er geen plaats is voor wilde initiatieven van plaatse- ust lijke comités die zelf -pakket ten gaan sturen. ,,Het gaat om ers pen goede gecoördineerde ver deling van het voedsel, dat te recht moet komen bij de men sen met de hoogstè nood, men- »en die te weinig inkomen lebben om de torenhoge voed-_ selprijzen die op de zwarte markt gelden te kunnen beta len. Mensen met kinderen, ou deren die op zichzelf wonen en die van een'pensioentje le ven. Nood Die mensen blijken moeilijk op te sporen. Daarom streven de organisatoren en de Soviets ernaar de verdeling zo goed mogelijk te regelen. Er gaat zo gauw mogeljk een 'fact finding mission' naar het door de Rus sen aan de stichting toegewe zen Lenin-district om te kij ken hoe aan de hulp precies moet gaan verlopen. Zeker is ook dat er alleen plaats is voor standaardpakketten die voor zien van een label zonder grensformaliteiten recht streeks naar de te helpen ge bieden zullen worden ge stuurd. Wat er in de pakketten wordt gedaan in nog niet ze ker. Braks zei „te voelen voor een pakket zoals de Duitsers dat sturen". „We moeten via goede coördinatie en organisa tie voorkomen dat de pakket ten in het informele circuit be landen, daarvoor is de nood te groot, dat heb ik zelf deze week in de Sovjetunie gezien". Volgens Braks moeten de eer ste pakketten in de loop van januari „successievelijk" de meest getroffenen bereiken. Het liefst heeft de stichting van Van Eeghen hij was slechts op de achtergrond aan wezig tijdens de bijeenkomst overigens geld. Zagladin prees de initiatiefne Conferentie over energieplan Lubbers DEN HAAG In de eerste helft van 1991 kan wellicht een in ternationale conferentie worden gehouden over het plan van premier Lubbers, een soort 'Europese Energiegemeenschap' te vormen. Dit heeft de woordvoerder van de premier gisteren gezegd naar aanleiding van een aankondiging van Gorbatsjov's adviseur Va- dim Zagladin, dat in maart in Moskou een conferentie wordt ge houden waar Lubbers' voorstel ter sprake komt. De conferentie die Nederland voor ogen staat is er een tussen staten over een Europees Energie Handvest, een soort verdrag met algemene beginselen voor samenwerking op diverse ener gieterreinen; in de eerste plaats aardolie en aardgas, maar ook kernenergie. Premier Lubbers heeft het plan voor een Paneuropese energie gemeenschap tijdens de EG-top van eind juni in Dublin gelan ceerd. Belangrijkste doel is de bevoorrading van West-Europa met Russische olie en Russisch gas veilig te stellen en Westerse oliemaatschappijen de gelegenheid te bieden moderne technolo- aan de Sovjetunie te verkopen. mers voor hun werk. „We zit ten in de Sovjetunie in een unieke situatie. We moeten het land omvormen naar een de mocratie, we moeten ons sy steem omvormen tot een markteconomie en we moeten de bureaucratische overregule ring wegwerken. En dat alle maal tegelijk en ook nog met een. Veranderingen waar an dere landen soms tweehon derd jaar voor nodig hadden. En daarnaast hebben we te maken met oppositie van anti democraten". Die krachttoer is voor de Sovjetunie volgens hem teveel, zeker als bedacht wordt dat de oogst tegen is ge vallen en een deel ervan ligt te rotten op de akkers. „Het oude systeem werkt niet meer en het nieuwe is nog niet Dat heeft gezorgd voor een ha perende distributie Braks: „Ik heb daar ongelooflijke staaltje van gezien" en een sterk informeel circuit van zwarte handel. Zaglatin: „Veel voedsel bereikt de steden niet, omdat men op het platteland bang is dat er in het voorjaar honger komt". Op de zwarte markt liggen de prijzen daar door tien keer hoger dan de van staatswege geldende prij zen in de veelal lege winkels. „En daar worden de minst draagkrachtigen het slachtof fer van", constateerde Braks met scherpe nadruk. Zaglatin was wel een beetje verlegen met de situatie. „In potentie is de Sovjetunie een rijk land, maar we hebben tijd nodig die potentie aan te wen den en zo de produktie op te voeren. Een actie als deze lost niet al onze problemen op, maar helpt ons door een lasti ge periode heen". Of er volgend jaar andermaal hulp nodig zal zijn in de Sov jetunie is volgens Zaglatin moeilijk te zeggen. „In zes maanden kan er een hoop ge beuren. Vast staat dat mijn land door moet gaan met de hervormingen De mensen we ten dat de huidige problemen niet het gevolg zijn van het beleid van Gorbatsjov". ERIK HUISMAN Het gironummer van de stich ting is 5588, het bankrekening nummer 7070074 en het tele foonnummer 06-3212266. Het het adres luidt: Postbus 934, 1200 AE, Hilversum. Prins Claus naar India DEN HAAG Prins Claus en zijn zoon Willem-Alexander gaan half januari voor een tiendaags bezoek naar India. Het betreft een privéreis, zo heeft de Rijksvoorlichtinings- dienst vanmorgen bevestigd. Volgens een woordvoerder zijn de prins en zijn zoon uit genodigd door de Indiase pre sident Venkataraman. „Groeihormoon ook overdag toedienen" AMSTERDAM Groeihormonen moeten zowel overdag als 's avonds worden toegediend bij kinderen met een groeistoornis. Op deze manier wordt de natuurlijke situatie het best nage bootst. Verder moeten het uitblijven van de puberteit en de „groeispurt" bij kinderen op tijd worden bijgestuurd door het toedienen van hormonen. Deze aanbevelingen doet de kinder arts drs. J. Wennink in haar proefschrift waarop ze vrijdag hoopt te promoveren aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Tot nu toe werd kinderen het groeihormoon slechts 's avonds v^or het slapen gaan gegeven. EX-MINISTERS BEZETTE OLIESTAAT: DEN HAAG Alle vier dragen ze een button op het revers: „Free Ku wayt". Ex-minister van justitie Salman al-Sabah, ex-minister van onderwijs Anwar Al-Nouri, zaken man Faisal al-Mutawa en ex-bankdirecteur Ali al- Bader zullen hun vraag om steun deze weken nog vele malen herhalen tij dens hun rondreis langs Westerse regeringen. De kern van hun boodschap is eenvoudig: Kuwayt moet bevrijd, zo snel mo gelijk. „Wanneer Saddam Husayn niet vrijwillig terugtreedt uit Kuwayt, kan en mag militair geweld niet uitblijven", verze kerde ex-minister van justitie Salman al-Sabah gisteren te genover de pers. Samen met zijn drie companen vormt hij een delegatie die bij regerin gen de noodzaak van snelle beëindiging van de Golfcrisis moet onderstrepen Dat Ku wayt daarbij de hulp van an dere landen nodig heeft lijdt geen twijfel. Afgelopen maan dag sprak de delegatie met mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken. Offeren Volgens de delegatieleden zal het steeds moeilijker worden Husayn. uit Kuwayt te krijgen, naarmate de internationale ge meenschap hem langer onge moeid laat. Ook economische sancties zijn volgens Salman al-Sabah niet toereikend. „Irak heeft landsgrenzen met Iran en Jordanië, en daar kan gemakkelijk gesmokkeld wor den. Wanneer Saddam Husayn zegt dat er door een handels embargo kinderen zullen ster ven in zijn land, is dat onzin. Wanneer hij uit Kuwayt ver trekt zal er niemand sterven. Husayn wil met die uitspraak enkel de indruk wekken dat hij begaan is met zijn volk. De werkelijkheid is anders. Sa- dam is bereid alles te offeren, behalve zijn eigen hoofd", al dus de delegatie. De vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken ontving gisteren de Kuwaytse delegatie (aan de overkant van de tafel). Op de voorgrond rechts mr. J. Gualtherie van Wezel, met naast hem M. van Traa. FOTO: anp Volgens de leden van de dele gatie is hun land op grote schaal geplunderd door het Iraakse leger. „Kinderen kun nen niet meer naar school, zie kenhuizen zijn gesloten en universiteiten zijn bestolen. De Iraakse soldaten komen om twee, drie uur 's nachts de hui zen binnengevallen en bedrei gen de bewoners. Wie zich op straat vertoont wordt beroofd en verkracht door de solda ten", zo zei Salman al-Sabah. Volgens ex-minister van on derwijs Anwar al-Nouri wor den schoolgebouwen in Ku wayt op grote schaal gebruikt als gevangenis, martelkamer of opslagplaats voor het leger. „Veertig procent van de bevol king van Kuwayt is onder de achttien jaar. Onderwijs is es sentieel Dat Husayn de scho len en bibliotheken van Ku wayt plundert en de buit naar Baghdad stuurt, bewijst het destructieve karakter van de man", aldus de ex-minister. Volgens de ex-bewindslieden is het eerste belang van Ku wayt nu dat Husayn zich te rugtrekt. „Alles wat hem daar toe brengt zonder bloedvergie ten is welkom. Maar laten we niet vergeten dat het bloed vergieten al lang is begonnen". Pas na een terugtreden uit Kuwayt valt er volgens de de legatie te onderhandelen over de conflicten die inzet zijn van de. Golfcrisis. „Zelfs over de eilanden tussen tussen Irak en Kuwayt valt te praten, maar niet zonder dat Husayn ons land heeft teruggegeven". Hoewel de delegatieleden voor een vreedzame oplossing zijn van de Golf-crisis, kijken zij met „gemengde gevoelens" naar de Amerikaanse minister Baker van buitenlandse zaken, die in Baghdad wil gaan pra ten met Saddam Husayn. „Het is een goede zaak dat Bush en Baker nu eindelijk een termijn stellen. Misschien dat dat Hu sayn kan overtuigen van de noodzaak om zich terug te trekken. Maar aan de andere kant biedt zo'n missie Husayn ook de mogelijkheid om in zijn eigen land te zeggen dat hij al tijd al wilde onderhandelen met de Verenigde Staten". Dat Husayn ook uit zou zijn op een vreedzame oplossing van het conflict betwijfelen de de legatieleden overigens. „De man heeft maar één doel, en dat is zijn naam in alle massa media over de hele wereld te rugzien". Mocht het uiteinde lijk tot een oplossing van de Golfcrisis komen, vreedzaam of met militaire middelen, dan wordt het volgens de delegatie tijd om in Kuwayt een inter nationale veiligheidsorganisa tie te vestigen, die kan toezien op ontwikkelingen in de hele Arabische wereld. Ook de Palestijnse kwestie zou onder toezicht van zo'n organisatie kunnen komen te staan, vin den de voormalige bewindslie den van Kuwayt. „Zo heeft de hele wereld baat bij de bevrij ding van ons land", aldus Sal man al-Sabah. JEAN-PIERRE GEELEN AMSTERDAM De Amster damse officier van justitie W. Mijnssen en hoofdcommissaris E. Nordholt verschillen van mening over de vraag of er een strafzaak tegen de 36-jari- ge Amsterdamse rechecheur N. Zijp loopt. Mr. J. Pen, de raadsman van Zijp, en de rechercheur zelf gaven gisteren tijdens een unieke persconferentie ope ning van Zijps dossier, waarin volgens Pen geen stukken zit ten die de rechercheur belas ten. De rechercheur werd op 16 november van zijn bed ge licht, overgebracht naar het bureau in Amersfoort om ver hoord te worden in verband met diefstal en of verduiste ring en overtreding van de opiumwet. Hij bleef drie dagen vastzitten. De officier heeft in middels besloten het gerech- terlijk vooronderzoek (GVO) uit te breiden. Verder vervol ging is dus niet van de baan. aldus Mijnssen. Volgens advocaat Pen moet de officier echter maar eens ope ning van zaken geven, omdat uit het dossier en de afgeluis terde telefoongesprekken geen strafbare feiten blijken. Vol gens Pen wordt Zijp van zes strafbare feiten verdacht, waarbij in één zaak daadwer kelijk aangifte van diefstal is gedaan. Maar volgens Pen gaat het daarbij om een twijfelach tig,' aangifte. Zijp zei gisteren dat er tijdens zijn verhoor niet inhoudelijk op de zaken is ingegaan. „Het gaat niet om jou, maar we wil len gegevens weten", zo zou hem zijn voorgehouden. Vol gens hem is hij deels als getui ge in de zaak tegen de andere rechercheurs aangehouden. Volgens Pen moet het GVO zo spoedig mogelijk wordt geslo ten. Ook de korpsleiding heeft zijn cliënt inmiddels gerehabi liteerd. Hoofdcommissaris Nordholt heeft na bestudering van het dossier geconcludeerd dat Zijp geen laakbaarhande- len valt te verwijten. Zijp kan zonder enige reserve weer aan het, werk. Contact- Golf wil vijandbeeld doorbreken DEN HAAG „Aan ie mand die invalide is in Irak. Ik zelf zit in de wao. Lieve medemens, wie u ook bent of waar u ook bent, laten wij werken en bidden dat wij mogen le ren geweld te vermijden en al het goede dat onze wereld ons schenkt, sa men te delen. Vrede voor u allen". Als alles goed gaat, zullen binnenkort honderden van zulke vredeswensen aan de Iraakse bevolking worden overhandigd. Dat is althans de bedoeling van de actie Contact-Golf, een initiatief van verschillende vredesbe wegingen waaronder De Ex peditie, een werkgemeen schap voor geweldloze ver andering, de Franciskaner vredesbeweging en Vrouwen voor Vrede. Eind volgende week hoopt men met een de legatie van zes mensen naar Irak te vertrekken als de gis teren ingediende visumaan- vragen tenminste worden ge honoreerd. De brieven en kaarten die de delegatie van Contact-Golf meeneemt, zijn vooral per soonlijk getint. Ook bisschop Ernst heeft, in zijn functie van voorzitter van de vre desbeweging Pax Christi, in middels een brief geschreven aan de patriarch van de As- syrische Kerk in Baghdad. Hij wenst daarin zijn collega sterkte bij het brengen van de vredesboodschap en wijst bovendien op de rol die de Verenigde Naties zijns in ziens bij de oplossing van het Golfconflict zouden moeten spelen. „We beogen met deze actie allereerst het razendsnel op gekomen westerse vijands beeld tegenover de Arabie ren te doorbreken," vertelt Abel Hertzberger, een van de initiatiefnemers van Con tact-Golf en beoogd lid van de delegatie. „Daarvoor is in de allereerste plaats contact nodig, nu de politici er voor hebben gekozen tegenover elkaar te zwijgen". DEN HAAG Minister D'Ancona van wvc heeft gisteren in de Tweede Ka mer een regen van kritiek over zich heen gekregen naar aanleiding van de bezuinigingen op het wel zijnsbeleid, De Kamer vindt met name dat zij de bezuinigingen in het vrij willigerswerk en de schoolinternaten moet te rugdraaien. Bij de behandeling van haar begroting verweten de woord voerders van PvdA. CDA, D66 en Groen Links de minister dat zij in het wilde weg bezui nigt en onzorgvuldig met de getroffen instellingen en orga nisaties omspringt. Tekenend waren wat dit betreft de woorden van mevrouw Ver- snel-Sehmitz (D66): „Ik heb de indruk dat de minister in de lucht schiet, waarna een wille keurig aantal eenden aange schoten omlaag komt. De mi nister telt dan of het er genoeg zijn en zo niet. dan schiet ze nog een keer". Kamerbreed werd kritiek ge uit op de bezuiniging van ruim een miljöën gulden op het vrij willigerswerk. Dit betekent bijvoorbeeld dat vrijwilligers die maaltijden rondbrengen bij bejaarden een lagere onkos tenvergoeding krijgen. „Onbe grijpelijk en' pijnlijk, want er is juist een enorme behoefte aan vrijwilligers. We accepteren die bezuiniging dan ook niet", aldus de CDA'er Esselink. Ook de aangekondigde bezui niging op de schoolinternaten (onder meer voor moeilijk op voedbare kinderen) viel bij de Kamer niet in goede aarde. PvdA en CDA dienden een voorstel in om de subsidiëring ten minste tot augustus vol gend jaar voort te zetten, zodat er geen leerlingen halverwege het schooljaar '90-'91 naar huis gestuurd hoeven te worden. In de tussentijd dient bekeken te worden of het wel de taak van WVC is om deze internaten in stand te houden en of wellicht ook andere ministeries een bij drage kunnen leveren. In een ander wijzigingsvoorstel stel den de fracties voor om de be ien terug te draaien. Voor de wijze waarop D'Anco na de subsidies voor de vor mingsinstituten wilde korten had de Kamer ook geen goed woord over. De bezuiniging op zich negen miljoen in totaal, te verdelen over alle vor mingscentra leek de Kamer wel haalbaar, maar de instel lingen dienen dan wel de tijd te hebben zich daarop voor te bereiden. Vanaf volgend jaar juli mag daarom maar de helft van het bezuinigingsbedrag worden gerealiseerd (4,5 mil joen) en in 1992 de rest, zo rryent de kamer.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3