E 3 9 Provincie wil aanleg nieuwe natuurgebieden V m boekje Kencijfers over Zuid-Holland Akkoord over overdracht van Valkenburgse Meer Wassenaar nag 33 woningen ïxtra jouwen IL ;IDEN OMGEVING Qeid&Qowuvnt WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA 11 9 1 O dïUphen verlaagt tarief Inroerend-goedbelasting ^H,PHEN AAN DEN RIJN De tarieven voor de onroerend- ^^dbelasting in Alphen worden verlaagd. De eigenarenbelas- gaat van 5,45 gulden per 3000 gulden waarde naar 5,30 gul- De gebruikersbelasting gaat van 4,40 naar 4,25 gulden. De •laging wordt doorgevoerd om te voorkomen dat de Alphena- 1 als gevolg van waardestijging van het onroerend goed meer asting moeten betalen. B en W zijn van mening dat met name >r de categorie woningen, die ongeveer vier procent in waar zijn gestegen, de tarieven dienen te worden verlaagd. Vanwe- een onjuiste inschatting van de gemiddelde waarde van in lbouw zijnd onroerend goed over het belastingjaar 1990, ont- at ér in 1991 een structurele meeropbrengst van ongeveer RIA' 1.000 gulden. Vanwege de vele onzekerheden en risico's aan 7<5': uitgavenzijde van de begroting, bestaat er nog geen aanlei- cig voor B en W om de geraamde opbrengsten te verhogen. In raad van 20 december wordt het voorstel van B en W bespro- :UR( BEZWAAR TEGEN PLAN CN: Brugconstructie bij busbaan brengt ander verkeer in gevaar Leimuiden Leimuidenaar I. den Dekker maakt bezwaar tegen de bouw van een brug- conctructie voor de busbaan langs de provinciale weg in zijn woonplaats. Busmaat schappij Centraal Nederland heeft i daarvoor een bouwver gunning gevraagd. Den Dekker voert aan dat de bereikbaarheid van het Esso station voor fietsers en brom fietsers door de aanleg van de busbaan onmogelijk wordt ge maakt. Het invoegen van de bus die vanachter het tanksta tion vandaan komt zou een schrikeffect teweeg brengen bij het overige verkeer. Den Dekker wijst er boven dien op dat in de nieuwe situa tie de verkeerslichten aan de uitgang van het dorp de door gang van het verkeer belem meren. Fietsers, bromfietsers en voetgangers kunnen daar bovendien nog maar moeilijk oversteken. Volgens Den Dek ker zijn ze ronduit vogelvrij. Hij dringt er dan ook bij het college op aan om een over steekplaats aan te leggen. Den Dekker stelde gisteren in de commissie ruimtelijke orde ning en milieu dat het er op lijkt dat „grote broer" Alphen en Centraal Nederland Lei muiden plat walsen. Commis sielid A. Kea vond dat de per manente busbaan langs de weg en de tijdelijke naar het kruis punt niet op éém hoop ge veegd mogen worden. De tij delijke verdwijnt na de ver breding van de brug over de Ringvaart. Den Dekker hield daar twijfel over. Burgemeester Boelen zegde toe dat ter hoogte van de ver keerslichten in het dorp een voetgangersoversteekplaats zal komen en dat een deskundige ingeschakeld wordt om na te gaan of de verkeerslichten provincialeweg/Leimuiden goed op elkaar afgestemd staan. Verder zegde Boelen toe zowel bij de provinciale Zuid-Hol land alsook bij de provincie Noord-Holland de nodige druk uit te oefenen wat voortvaren der te werk te gaan met de verbreding van de brug en de reconstruktie. CLAUSULE BODEMVERONTREINIGING IN OVEREENKOMST STARRENBURG VOORSCHOTEN In de koopovereenkomst voor de eerste fase van de Voorschotense nieuwbouwwijk Starrenburg tussen de ge meente en Vastcon en Kommesto moet een bodemverontreini gingsclausule worden opgenomen. Het Garantie Instituut voor de Woningbouw heeft deze eis gesteld wil de gemeente voor het GIW-certificaat in aanmerking komen. Dit certificaat is nodig in verband met de 39 premie-A-woningen, die op het terrein worden gebouwd. B en W hebben de gemeenteraad verzocht hiermee ac- coord te gaan. De huidige regeling houdt in dat de grond op de datum van overdracht, 1 februari 1991, wordt overgedragen in de staat waarin deze zich dan bevindt. De nieuwe regeling betekent, dat als de grond tengevolge van bodemverontreiniging ongeschikt is voor bebouwing, teruggegeven kan worden aan de gemeente. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het risico voor de gemeente gering. Voordat de koopovereenkomst is gesloten heeft een extern bureau een oriënterend onderzoek uitgevoerd, waaruit geen verontreiniging bleek. „Maar mocht iemand in de tussentijd olie gaan storten, dan is de gemeente daar verantwoordelijk voor", aldus de woordvoerder. IOSGEBIED IN BOLLENSTREEK 8 DEN/DEN HAAG ider het motto „Nieuwe ien voor milieu en idschap" gaat de pro- icie Zuid-Holland een ever natuur- en land- lapsbeleid voeren. ;t behoud van natuur landschap wil de pro- icie nieuwe natuurge- iden ontwikkelen en .dschappen vernieu- ;n. Bij de ontwikkeling nieuwe gebieden nkt de provincie aan •ie grote groengebieden: ;n bosgebied op een af- inkelijk van de verste- ilijking te bepalen plaats de Bollenstreek, een iedbos van 2000 hectare oosten van Zoeter- ;r (het 'Bentwoud') en bosgebied aan de •rdrand van de Hoekse 'aard. :t beleidsplan Natuur- en Uindschap werd gisteren in jr pn Haag gepresenteerd door ■k-Édeputeerde P. van Heemst In natuur en landschap, p provincie gaat een metho de ontwikkelen, waarmee de basiskwaliteit van de natuur en kan worden gemeten. In het provinciehuis kunnen be leidsmakers op het gebied van verkeer en vervoer, stede- bouw, recreatie en milieu straks kaarten raadplegen waarop de kwetsbare natuur gebieden in beeld zijn ge bracht. Ander belangrijk punt uit het plan is het oprichten van een stimuleringsfonds voor natuur en landschap, waaruit gemeenten, water schappen en boeren financieel kunnen worden ondersteund bij het uitvoeren van kleine natuurontwikkelingsprojecten. Van Heemst: „Tot nu toe is de bereidheid van met name de gemeenten om prioriteit te ge ven aan 'natuurzaken' gering. Om ze tot meewerken te be wegen is zo'n fonds misschien een goede stimulans". Ook zal een' compensatieboek houding worden opgezet, waarbij schade aan de natuur, bijvoorbeeld veroorzaakt bij bouwwerkzaamheden, ter plaatse of elders in Zuid-Hol land wordt geregistreerd. De instantie die schade veroor zaakt, moet een financiële bij drage leveren om elders na- tuurbouw mogelijk te maken. Juridisch gezien heeft dit idee volgens Van Heemst nog tal van haken en ogen. „Bij het Zoetermeerse bos laten we een dergelijke constructie onder zoeken. Verstedelijking zou als kostendrager kunnen funge ren voor een stuk bos. Blijft de afweging, in hoeverre de op pervlakte die je inlevert op weegt tegen het feit dat je het bos sneller kunt realiseren", aldus de gedeputeerde. Zuidhollands Land schap De provincie heeft voor het voorgenomen actievere na tuur- en landschapsbeleid van 1991 tot 1994 1,7 miljoen gul den beèchikbaar. De provinci ale subsidie voor de aankoop van natuurterreinen en het beheer ervan bedraagt, voor zover het de stichting Zuidhol lands Landschap (ZHL) be treft, 1,6 miljoen gulden per Overigens neemt de provincie' de beheerskosten van het ZHL onder de loep. Van Heemst: „In vergelijking met andere provincies zijn de beheerskos ten per hectare extreem hoog. Dat legt een veel te groot be slag op de subsidie-bijdragen van de provincie. De over heidsbijdrage is ƒ940,- per hectare. Alleen Noord-Holland scoort hoger met 980,-. Ande re provincies scoren tussen de ƒ160,- en ƒ320,-".-Een van de oorzaken voor de hoge kosten is de versnippering van de ter reinen van het ZHL. Het on derhoud van verspreid liggen de terreinen is meestal kost baarder. Het ZHL heeft in de provincie ongeveer tweedui zend hectare. De provincie is niet tegen het aankopen van nieuwe terrei nen door het ZHL. Van Heemst: „Integendeel, wij wil len juist natuurgebieden door aankoop veiligstellen. Het is echter zo, dat het ZHL de af gelopen tien jaar nauwelijks grond heeft aangekocht". Om alle voornemens te kun nen verwezenlijken zou buiten de hierboven genoemde kos ten nog eens drie miljoen gul den per jaar voor 1991 1994 beschikbaar moeten komen. De provincies hebben het Rijk gevraagd in totaal 50 miljoen ter beschikking te stellen, maar het Rijk heeft de helft van dat bedrag in gedachten. Vrijdag worden de voorstellen van Gedeputeerde Staten be sproken in de Statencommissie recreatie, natuur en agrarische HAAG Het aantal ■rsonenauto's in Zuid-Hol- d is in 1989 ten opzichte an 1984 met 10,1 procent toe rnooien tot bijna 1.120.000 jj, ito's. Van alle natte bedrijfs- ;ka|rreinen in Nederland is in "9 51,9 procent uitgegeven Zuid-Holland. Het aantal werkzame personen is in de periode 1984-1989 met 67.000 toegenomen. Het aantal sociale huur-nieuwbouwwoningen is tussen 1982 en 1989 afgenomen van 60 procent naar 39 pro- Dit zijn enige opvallende fei ten uit het boekje 'kencijfers 1990 van de provincie Zuid- Holland'. In dU boekje is in één oogopslag informatie te vinden over de provincie. Het is mogelijk om snel op te zoe ken hoeveel koopwoningen er de afgelopen jaren zijn ge bouwd en bijvoorbeeld hoe veel batterijen en brandbare vloeistoffen in 1989 zijn inge zameld. De informatie is geor dend in tabellen en grafieken. Het boekje, dat voor de vierde maal is verschenen, is gratis verkrijgbaar bij Bureau voor lichting van de provincie Zuid-Holland, Koningskade 1, Den Haag. tel. 070-311 66 22. KWALITEIT ZWEMWATER vorigjaar hefcterti«O doorzicht 3 sept O O dit jaar mei juni jul kwaliteit O O O O OO hekfertieid a a a temperalur a □ja OO aja la voor meer informatie en folder zwemwater FOTO: WIM VAN NOORT Een deel van het Valkenburgse Meer is al jaren geleden door de provincie overgenomen. RECREATIEGEBIED KAN WORDEN AANGELEGD DEN HAAG/VALKEN BURG Over de over dracht van het Valken burgse Meer van kalk zandsteenfabriek Van Herwaarden aan de pro vincie Zuid-Holland is overeenstemming bereikt. Als gevolg daarvan staat niets de inrichting van de 90 hectare water en land tot recreatiegebied meer in de weg. Zuid-Holland kocht enkele ja ren geleden al een derde deel van het gebied van Rijkswa terstaat. Over de overige zestig hectare is langdurig onderhan deld met de Hillegomse steen fabriek. In ruil voor de over dracht van het resterende dee van het gebied heeft Van Her waarden het recht verkregen in het gedeelte dat al van de provincie is zand te winnen. Het gaat hierbij om 755.000 kubieke meter. Met de inrichting van het Val kenburgse Meer tot recreatie gebied kan nu op korte ter mijn worden begonnen. Het gebied wordt afgestemd op de kleine watersport, zwemmen en vissen. Als gevolg van de overheersende zuid-westelijke wind is het meer ideaal voor beoefening van de surfsport. Het Valkenburgse Meer wordt verboden terrein voor recrea tieve motorvaartuigen. Smalspoor Zoals bekend wordt in het ge bied het Nationaal Smalspoor museum gevestigd. Daarbij wordt een smalspoorbaan aan gelegd die in hoefijzervorm rond het meer komt te liggen. Bij het museum komt ook een horecavestiging. De verwachte capaciteit van het recreatiege bied bedraagt bij mooi weer drie a vierduizend mensen. De ontsluiting van het terrein vindt voorlopig via de Voor- schoterweg plaats. In 1991 denkt de provincie een hoofd ontsluiting via de Ommedijk- seweg te hebben gerealiseerd. Aan de Voorschoterweg ko men tweehonderd parkeer- plaatsén op de grond die nu voor een deel als parkeervoor ziening voor Kwantum wordt gebruikt. Bij de ontsluiting via de Ommedijkseweg moeten 350 parkeerplaatsen komen. Op de 25 hectare land die re creatiegebied Valkenburgse Meer telt worden voorts fiets en wandelpaden aangelegd en eventueel ruiterpaden. 'ASSENAAR De gemeen- Wassenaar mag dit jaar 33 Dningen meer bouwen dan j !t toegekende contingent in sociale huursector. Het al egekende contingent was 'intig woningen in de sociale iefc lursector en zes premiekoop- seli Dningen. :ht< aantal was verdeeld over roufet project Molenweg (negen de sociale huursector en zes L emiekoopwoningen) en het v oject Kloosterland (elf soeia- 'mnJ-huurwoningen). Daardoor (01 >h het project Molenweg ;el gebouwd worden. De sa iling van de vervuilde grond vrijwel voltooid en de Was- inaarse Woningbouw Vereni- iNC ng hoopt nog voor het einde eld( in dit jaar de eerste paal offi- mï Bel in de grond te slaan. Het n oject Kloosterland kon ech- ;or< r door de toekenning van elf ooi oningen in de sociale huur- w ctor geen doorgang vinden, et zou een groot complex rag oeten worden van 44 aan el- iuri iar gekoppelde woningen dat één keer moet worden 'ge- 1 >uwd. Door de toekenning ooi30 de extra woningen kan i0 i igin volgend jaar toch met de 07 >uw worden begonnen. Het oject is al goedgekeurd door gemeenteraad. Wethouder 'ensveen (CDA, welzijns- en t oonzaken) verklaarde eraagd zeer gelukkig te zijn r° 1 iet deze percentueel en gut gesproken hoge toewij- eCl ng. In totaal konden bij de 3ku erverdeling 74 woningen 304 orden vergeven waarvoor '2 aanvragen klaar lagen. Na "tensief overleg in geweste ik verband kreeg Wassenaar latifi van de 74 te verdelen wo- igen in de sociale huursec- Katwijk 17, Voorburg 8, mheim 6 woningen en 'oordwijkerhout 1 woning ex- toegewezen. Toneel Het Geestgrond Theater in Lisse opent zaterdag het to neelseizoen '90/ '91. In 't Poel- huys wordt het blijspel „Ons tweede huisje" op de planken gebracht, een stuk dat is ge schreven door Bob van Leer- sum en wordt geregisseerd door Patty Ruigrok. „Ons tweede huisje" is 8 en '15 no vember te zien vanaf 20.15 uur. De zaal opent een half uur voor aanvang. Kaarten zijn a 6,50 (kinderen en 65- plussers 3,25verkrijgbaar aan de zaal en in de voorver koop bij de Lissese VVV. Toneel (2) Toneelvereniging VIOS brengt haar jubileum voorstel ling op zaterdag en zondag in de Alkeburcht aan het Alke- burchtplein in Roelofarends- veen. Gespeeld wordt het stuk Dfie vliegen in één klap", geschreven door speler Piet Pouw. Aanvang op beide avonden acht uur, entree /6.50, de jeugd tot twaalf jaar betaalt drie gulden minder. Het Geestgrondtheater op de planken. Toneel (3) De Leidschendamse Toneel groep De Gezellen geeft vanaf zondag 8 december acht voor stellingen van het toneelstuk „De wonderbare wereld van professor Filarski". Het stuk voor kinderen van vier tot en met tien jaar gaat over een professor die een machine heeft uitgevonden die alles kan verdubbelen. Er gaat ech ter iets fout en dan gebeuren er rare dingen. De speeldagen zijn de zaterdagen en zonda gen 8 en 9, 15 en 16 decem ber en 12 en 13 en 19 en 20 janua ri. Aanvang telkens om 14.00 uur. Kaarten kosten f4,50De voorstellingen worden gege ven in Theater '88 aan het Molenpad in Leidschendam. Concert Het Vesperkoor en Capella pro Cantibus geven vrijdaga vond een adventsconcert in de Grote Kerk aan de Voor straat in Noordwijk. Er wor den werken uitgevoerd van Brahms, Bach. Preatarius, Schütz en Scheidt. Muzikale begeleiding is van Joop van der Horst (cello) en Maria Bol (dwarsfluit). Toegang kost f 10, houders van een CJP en Pas 65 en de jeugd tot 13 jaar moet /5 betalen. Aanvang kwart over acht. Concert (2) Het jaarlijkse kerstconcert van The British Choir heeft vrijdagavond plaats in de St. Agathakerk in Lisse. Het koor staat onder leiding van Malcolm Davies wordt bege leid door de organiste Fiona White. Uitgevoerd wordt een twintigtal kerstliederen. Toegang kost f7.50kinderen moeten J5 betalen. Aanvang kwart over acht. Concert (3) In 't Huys De ver in Lisse treedt zaterdag het duo Marco Kreiken (gitaar) en Leendert de Jonge (dwarsfluit) op. Dat gebeurt in het kader van de serie Dever-concerten. Het duo deed al twee maal eerder met succes dit monumentale gebouw in het bollendorp aan. Kaarten kosten f12,50 (CJP/65+ flO,-) en zijn ver krijgbaar bij de Lissese VVV. Het concert begint om acht uur 's avonds. Concert (4) In De Witte Kerk in Noord wijkerhout wordt zaterdag een adventsconcert gegeven. Het Utrechtse koor Hortus Musicus zingt vanaf kwart over acht. Soliste Regina Ederveen (harp) en Paul Smit (trombone) verlenen mede werking aan dit concert. Op het programma staan werken uit de rénaisance van onder anderen Dufais, Desprez, Isaac en Luis de Victoria. De toegangsprijs bedraagt /5. Concert (5) Organist Klaas Jan Mulder verzorgt het adventsconcert, zaterdagmiddag in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee Hij brengt een orgelimprovisatie en wer ken van Bach, Mendelssohn, Kee, Bruin, Busser, Guilmant en Widor. Toegang kost f7, houders van een CJP en P65 moeten 5,50 betalen en kin deren tot 12 jaarf4. Aanvang Big Band De Big Band Oegstgeest. Frits Landesbergen Big Band en de Big Band Voorschoten treden zaterdagavond op in 't Groot Proffijt aan het Boerhaave- plein in Oegstgeest. Aanvang kwart voor acht, entree f5. Kaarten zijn verkrijgbaar bij 't Groot Proffijt. Dwarsfluit In Muzenhof Leiderdorp wordt zaterdag de dwarsfluit- dag gehouden. Medewerking verlenen Pieter Odé, docent en Yizhar Dagan, eigenaar van een fluitatelier. Het pro gramma omvat openbare les sen, een lezing over de bouw en reparatie van een dwars fluit en een concert. Aanmel den bij muziekschool Rijnak koord. tel. 071-894349, kosten A Voorlezen In de openbare bibliotheek in Muzenhof Leiderdorp wor den iedere woensdagmiddag van twee uur tot half drie kinderboeken voorgelezen. Kinderen van 4 tot 7 jaar kunnen komen luisteren en krijgen als aandenken een kleurplaat. Jaarvergadering Vereniging IJssport Leider dorp houdt vrijdagavond haar jaarvergadering in het clubge bouw aan de Mauritssingel in Leiderdorp. Aanvang kwart over acht. Film „Wait until spring. Bandini" is de film die vrijdagavond wordt vertoond in het Park- filmhuis aan de Cornelis Geellaan 2 in Alphen aan den Rijn. Deze film van D Deruddere met in de hoofd rollen Fay Dunneway en Joe Mantegna gaat over een ge liefd thema in de Amerikaan se filmindustrie: de immi grant die zich (zeer roman tisch) staande weet te houden in de Amerikaanse samenle ving. De voorstelling begint om half negen. Expositie H. Roosink en J. Jasper expo seren tot het einde van deze maand in tuincentrum Bak ker aan de Beeklaan in Hille- gom. Roosink laat onder an dere kleurrijke natuurland schappen met eenden en koei en. De schilder trekt in een busje naar bos en landschap om vanuit zijn auto de natuur en de dieren te observeren en te schilderen Jasper ging op 17-jarige leeftijd varen en be gon na zijn terugkeer met het schilderen van zeegezichten. De toegang is gratis. Deicide De Amerikaanse groep Deici de treedt zaterdagavond op in hardrockcentrum SCUM aan de Helmbergweg in Katwijk. In het voorprogramma speelt Messiah uit Zwitserland. Dei cide bestaat sinds in 1987 en bracht onalngs de lp „Deici de" uit. Toegang kost /12.50. De zaal gaat om acht uur open, de bands beginnen om half tien te spelen. Vereniging Groepswonen wil zichzelf opheffen WASSENAAR De Ver- eniging Groepswonen Wassenaar overweegt zichzelf per 1 januari 1991 op te heffen. Dit heeft voorzitter C.H. Kok het gemeentebestuur in een brief laten weten. „Het reeds zeven jaar durende touwtrekken om een (vrije- sector) woongelegenheid is hiervan de oorzaak", aldus Kok. „De gemiddelde leeftijd van onze leden is thans der mate hoog dat verandering van leefsituatie voor hen wei nig zinvol is en een nieuwe ge neratie leden is niet te vinden wegens de uitzichtloosheid van uw beleid in deze vorm van ouderenzorg". Kok wijst er voorts op „dat in 1988 door de heren Barning en Greep de verwachting werd uitgesproken dat in januari 1989 de bouw zou starten van nanciën en Greep wethouder belast met woon zaken. Het be stuur van de Vereniging Groepswonen Wassenaar is van mening dat de gemeente niets doet om op de plek van de inmiddels afgebroken Sal- vatorschool aan de Van Cra- nenburglaan een gebouw voor de leden van de vereniging neer te zetten. Op 8 september 1988 ontvouw de directeur Noordanus van Kasteel de Wittenburg een plan om op een stuk weiland aan de Schouwweg, nabij het Johannahuis, een gebouw neer te zetten bestemd voor groeps wonen. Het stuk grond aan de Schouwweg, waarvan Noorda nus eigenaar is, zou door hem om niet worden geschonken aan de Vereniging Groepswo nen. Noordanus had de bouw van 48 wooneenheden voor ogen. Wethouder Greep vond het plan echter onhaalbaar

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11