Oranje kleurt licht bij ($Ss 'an Basten neemt wraak e Jong voelt zich lekker na debuut Interland kost KNVB miljoen MADE BY GRUNDIG Arhus Cede slaat toe Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! DORT ReidóaQowuwt DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 licas Buit overeind Hopen NK squash STERDAM Lucas Buit is er gis- Bkond als enige Nederlandse squas- ■jn geslaagd het nog een ronde uit te len bij de met 85.000 gulden gedo- le Open Nederlandse kampioen- ppen. Hij versloeg de Engelsman en Webb. Nationaal kampioen Ray- i d Scheffer was na een jaar in het :ircuit nog net niet geslepen genoeg le als vijfde geplaatste Jamie Hic- Canadees uit de Engelse school, te staan. Eric Smit en Michael Verto- hadden minder plezier van hun ificatie. Ook Erik van der Pluijm onderuit. Bij de vrouwen werd Hu- e van Hoorn uitgeschakeld. De an- Nederlandse vrouwen komen pas tweede ronde in actie. Handballers verslaan DHY HAARLEM De Ne- derlandse handballers hebben op de eerste dag van de Haarlemse Hand- balweek met 19-18 ge wonnen van DHV, een samenraapsel van spelers uit het oostelijke deel van Duitsland. Opmer kingen als „historische zege", uit de mond van bondsofficials, waren misplaatst. Want van het vroegere DDR-team, dat vorig jaar het toernooi in Haarlem als winnaar af sloot, waren slechts drie spelers over. Claus Veerman torent hoog uit boven de Duitse defensie, foto: anp Nederlaag voor waterpoloteam BUDAPEST De Nederland se waterpoloploeg is het inter nationale toernooi om de Tungsram Cup in Budapest begonnen met een nederlaag van 13-7 tegen de Sovjetunie. Het team stond voor het eerst onder leiding van de bonds- coaches Landeweert en Bult man. Met uitzondering van de eerste periode, afgesloten met een achterstand van 4-0, ac teerde Nederland actief, zowel aanvallend als verdedigend Opvallend was het spel van de jonge Arie van der Bunt in het doel en van debutant Gert de Groot, die drie keer scoorde. Handbaltrainer V&L laan uitgestuurd GELEEN Het bestuur van V en L, landskampioen hand bal bij de vrouwen, heeft trai ner Piet Kivit terzijde gescho ven. Kivit heeft dat dinsdag avond tijdens de training te horen gekregen. Met hem ver lieten elf speelsters de trai ning. De technische leiding wordt voorlopig waargenomen door Wiel Mayntz, die al deel uitmaakte van de trainersstaf. Het is nog onduidelijk of de weggelopen speelsters zullen terugkeren Kivit werd de laatste maanden in toenemen de mate geconfronteerd met tweedracht in de speelster- groep. Plovie helpt BRUGGE Pascal Plovie reist vandaag vrijwel zeker naar Genève, waar hij Marco van Basten wil helpen diens schorsing van vier Europese duels te verminderen. De Belgische verdediger brak tij dens de Europese wedstrijd tegen AC Milan twee weken geleden een jukbeen, toen Van Basten zijn elleboog ge bruikte in een duel. Plovie is graag bereid Van Basten te steunen. Plovie: „De straf is te zwaar. Vier wedstrijden is toch wel veel". Plovie werd maandag benaderd door AC Milan, dat besloot in beroep te gaan te gen de straf. Greiner leidt bij WK bowling PATTAYA De Ne derlandse Ross Greiner heeft na achttien games tijdens de wereldbeker strijd bowling voor amateurs in Pattaya (Thailand) de leiding. De 28-jarige secretares se uit Julianadorp heeft een pinfall van 3405 en plaatste zich voor de laatste zestien. Haar score is 84 pins be ter dan die van Sue Cassell uit Australië. ■ROTTERDAM Het Wederlands elftal heeft het verbleekte imago gis teravond wat kunnen bijkleuren dank zij de 2 ïaar tegenwoordige naatstaven gemeten on orthodoxe speelstijl van Griekenland. )e taktiek waarmee coach \ntonis Georgiadis zijn tor- natie het zware, door slechts 19.000 toeschouwers omzoom- Ie veld van de Kuip opstuur- 11 le was zoals hij had aange- condigd: aanvallend. Zo of- ensief dat de op revanche jeluste Oranje-ploeg zeeën ran ruimte kreeg om de gel- lingsdrang gedurende één ïelft in alle opzichten bot te zieren. Het leverde een zeer rroeg, bevrijdend doelpunt ran Ajacied Bergkamp op en zervolgens het bewijs dat een Nederlands elftal nog wel de- [elijk een verdienstelijke irestatie kan leveren. Voor iet eerst sinds tweeëneenhalf aar, het al bijna in de verge elheid geraakte Europese ti- eltoernooi van 1988. Om na le pauze ver terug te vallen, ïaar een niveau, dat maar al 'e gauw nare herinneringen lovenhaalde. „Toen liep een lantal spelers misschien al veer aan andere dingen te ienken", betoogde bonds- oach Michels na afloop, doe- end op de diverse clubver- ilichtingen van komend veekeinde. ïeen betere ilichels en zijn kennelijk ge motiveerde spelersgroep, waarvan na het vertrek van Kieft slechts Valckx naar de tribune was verwezen, had den zich zo bleek gisteren in Rotterdam geen betere oppo nent kunnen wensen dan de Grieken. Die niet alleen een tegenwoordig in uitwedstrij den nog maar zelden te aan schouwen tactisch concept (soms zelfs vier aanvallers) hanteerden en het daarmee Oranje wel erg makkelijk maakten om prestigewinst te boeken. Maar vooral zelf ver achterbleven bij de reputatie, die ze zich sinds kort hadden eigengemaakt. Hetgeen nog het best werd geïllustreerd door Saravakos. Weliswaar leverde debutant De Jong contra de meest geroutineer de Griekse aanvaller een pri ma prestatie, maar die leek vooral mogelijk te worden gemaakt door een volslagen off-day van de Griekse aan valler, bij wie niets lukte en die zelfs aan aantal kinderlij ke fouten afleverde. Dat deed overigens ook gele genheids-libero Blind aan de andere kant, hetgeen de Grieken hun enige doelrijpe kans opleverde. Een correctie van de ver uitgekomen Van Breukelen voorkwam echt onheil. Voor het overige was het gisteren Oranje dat de klok sloeg, op verfrissend irrt- ponerende wijze in de eerste helft, plichtmatiger na de pauze. Het stilstaande stadio nuurwerk na de pauze kreeg daardoor een symbolische be tekenis. Toen de digitale cij fers nog wel versprongen zat Dennis Bergkamp verrast de Griekse verdediger Manolas en kopt Oranje naar 1-0. Portugal 2 110 3 1-0 Griekenland 2 10 12 4-2 Nederland 2 10 12 2-1 Finland 10 10 10-0 Malta 1 0 0 1 0 0-4 Volgende wedstrijden: 25/11: Malta-Finland. 19/12. Malta- Nederland. er ook meer spirit en bewe ging in het spel van Michels' ploeg. Die misschien wel voor eens en altijd met drie aanvallers opereerde met de vooraf door ploegmaats zo gepushte Bergkamp in een opvallende rol. De Ajacied, die overigens vijf minuten voor het einde leeggespeeld werd vervangen door Win ter, scoorde niet alleen de openingstreffer, maar zorgde naast en soms voor Van Bas ten voor diepte en gevaar. Nog verheugd Michels, die zich daags voor het duel nog verheugd had getoond over de spelers-op standing rond het geval- Kieft, zag tot zijn genoegen ook in het veld leven. Vooral Van 't Schip en Vanenburg, doorgaans toch niet de eer sten die de kat de bel aanbin den, gingen bijna voorop in energiek aanvalsspel, maar vooral ook defensieve gretig heid. Het leverde, mede dank zij ook veel onzuiverheid, tempoloosheid en balver liefdheid van vooral Karapi- alis veel balwinst aan Neder landse zijde op. Waaruit vooral via de rechterkant nogal wat gevaar voor het doel van de toch boven Sar- ganis verkozen doelman Pa- padopoulos voortvloeide. De treffer van Bergkamp uit een voorzet van Van 't Schip was daarvan het voorbeeld. Van Basten, als één der wei nigen tot het eind van het duel volop actief maar wei nig gelukkig met zijn acties, nam de tweede treffer voor zijn rekening. Wouters kon volkomen ongehinderd, in het ongekend sportieve duel werden in totaal slechts 26 overtredingen gemaakt (Ne derland scoorde er vijftien, de Grieken slechts elf) door stomen richting achterlijn en Van Basten bedienen: 2-0. Het leek de voorbode tot een grote uitslag in de Kuip, maar gedrevenheid maakte al te snel plaats voor lichtzin nigheid (Witchge, Roy), waardoor de zich ietwat her groeperende Grieken moeite loos op de been konden blij ven. Zeker na de pauze toen het ook op de tribunes weer wat aangewakkerde Oranje vuurtje al snel doofde. Alle opzichten Georgiadis toonde zich in alle opzichten ontevreden. „Met het resultaat en met het spel", aldus de Griekse bondscoach. „Na die twee snelle goals heeft Nederland het gemakkelijk gehad". Mi chels had meer reden tot vol doening. „In de eerste helft is er wat afgedwongen", aldus de trainer. „Individueel en qua team werd er in hoog tempo gepresteerd. Na de pauze was het minder". De Nederlandse coach zei te be seffen dat er sterker tegen standers zijn dan Grieken land. „Dat geen kans zag om te schakelen van de speelwij ze die in grote lijnen thuis wordt toegepast. Maar Grie kenland op eigen veld is een andere ploeg", waarschuwde hij. In elk geval positief was het feit dat de spelers binnen en buiten het veld als een eenheid zijn opgetreden. Dat mankeerde er de laatste tijd nog al aan". Eind december kan Neder land aan verder herstel van het imago werken op Malta. Dan zal moeten blijken of er geen sprake is van een tijde lijke bijkleuring van Oranje. FRANK WERKMAN Nederland-Griekenland 2-0 (2-0): 9. Bergkamp 1-0; 19. Van Basten 2-0. Scheidsrechter: Horvath (Hon). Toeschouwers 29.000. Gele kaart: Manolos (Gri). Wouters (Ned). Nederland: Van Breukelen; Rutjes, Blind en De Jong; Vanenburg, Wouters en Witsehge; Van 't Schip, Bergkamp (84. Winter), Van Basten en Roy Griekenland: Theologis Papadopou- los; Apostolakis. Manolas. Kalitza- kis, Tsalouchidis en George Papa- dopoulos; Tsiantakis, Karapialis en Kofidis (53. Karageorgiou). Sarava kos en Borbokis. TERDAM Hij kreeg I wat kritiek te verduren atste maanden. Marco van en zou zich nauwelijks interesseren voor het ïrlands Elftal. De spits AC Milan zou spelen met t ije zien als een uitstapje en I nauwelijks meer bekom- in om zijn prestaties in het ;ren tegen Griekenland Van Basten voetballend hts twee overtredingen te- wraak op de critici, die de te tijd nauwelijks aan- t hadden voor het vele K dat de voormalige spits Ajax verrichtte. Daarom 'het ook niet verwonder- dat afgelopen maandag, er tijdens het trainings- p spijkers met koppen it worden geslagen voor betreft de taktiek waar- Nederland gisteren de ken zou moeten benade- Van Basten koos voor het ept van Ajax. „Logisch", s Van Basten, die een stuk akzamer was dan tijdens trainingskamp in Wasse- ,Er lopen zo veel Ajacie- de selectie, dat het niet dan normaal is dat je speelt zoals die gasten dat zijn gewend. Bovendien ben ik ook nog eens oud-Ajacied, dus voor mij was de keuze voor dit con cept niet zo moeilijk". Van Basten vond niet dat met de keuze voor het systeem met drie spitsen Rinus Michels een nederlaag had geleden. „Het was een meerderheidsbesluit", benadrukte hij. „En de coach heeft zich daarbij neergelegd. Het lijkt me duidelijk dat Mi chels eerder een andere tak tiek voor ogen had. Met twee centrumspitsen zoals in de oe fenwedstrijd tegen SVV bij voorbeeld. Maar toen de spe lersgroep eenmaal voor het sy steem van vanavond hadden gekozen had hij er geen moei te meer mee". Motie van wantrouwen Het feit dat Wim Kieft geen basisplaats meer kreeg en der halve teleurgesteld opstapte, betreurde Van Basten. „Kieft kan zijn waarde nu eenmaal anders bewijzen. Als pinch- hitter of zo. Maar om dan maar gelijk een motie van wantrouwen in te dienen en op te stappen, vind ik wat ver gaan. Ik heb, als aanvoerder, nog wel met hem gesproken, maar hij hield voet bij stuk". Van Basten voelde zich tegen Griekenland eindelijk weer eens in zijn element in Oranje. Dat blijkt wel uit het aantal acties dat de aanvalsleider maakte. In de eerste helft kwam Van Basten 22 keer aan de bal. Vijftien keer deed hij er iets goeds mee (waaronder het tweede doelpunt), vijf keer mislukten zijn acties en twee keer zat het er een beetje tus senin. In de tweede helft kwam Van Basten 21 keer aan de bal. Score: 12-5-4. „Maar in de laatste twintig mi nuten zat ik er dan ook be hoorlijk doorheen", verklaar de hij zijn iets mindere spel. „Toch heb ik het gevoel dat ik lekker heb gespeeld. Voor het publiek ook belangrijk. Die halfvolle Kuip van vanavond was natuurlijk een aanfluiting. Maar dat is niet de schuld van het publiek. Daar zijn wij als spelers verantwoordelijk voor. Maar niet alleen voor het pu bliek was deze overwinning en het vertoonde spel belangrijk. Als we deze wedstrijd weer hadden verloren, dan denk ik dat de hele KNVB op zijn kop was gegaan". DICK DIJKHUIZEN Marco van Basten speelde gisteravond uiterst geconcentreerd, zoals ook uit deze situatie blijkt. foto: anp TERDAM Als één na afloop van Nederland- kenland blij uit de kleed- er stapte, dan was dat Jer- e Jong wel. De donkere fabitant in het elftal van Ri- Michels had de niet een- Üge opdracht de gevaar- i te Griekse spits Saravakos d e schakelen. opdracht waar hij wel jll szins tegenop had gezien, iter die De Jong uitstekend ulde. Saravakos kwam niet of nauwelijks aan de bal. De Jong speelde een voortref felijke partij en werd door aanvoerder Van Basten „een openbaring" genoemd. De Jong lijkt zich nu al, na een wedstrijd in Oranje, een vaste stek te hebben veroverd. „En dan voel je je lekker", aldus De Jong, die tijdens het trai ningskamp in Wassenaar nog verklaarde geen woord met vedettes als Van Basten te hebben gewisseld. Van Basten moest dan ook vreemd hebben opgekeken dat in eerste in stantie niet alle aandacht naar hem uitging, maar dat De Jong het doelwit was van de media. De 26-jarige PSV'er bleef nuchter onder alle aan dacht voor zijn persoontje. Ook over het feit dat hij toch op een andere plaats moest spelen dan hij bij PSV is ge wend. „Of ik nou links of rechts moet spelen, dat maakt me niets uit. Ook bij PSV kom ik wel eens aan de rechterkant terecht als ik een spits moet uitschakelen. Dat moest ik vanavond ook en waar ik dan loop kan me niets schelen". Jerry de Jong wilde niet in gaan op de affaire-Kieft. „Daarvoor moet je bij Michels zijn en niet bij mij", aldus de verdediger die via Telstar en Heerenveen bij PSV terecht kwam. „Maar", lachte hij de tanden bloot, „ik was niet naar huis gegaan als ik niet zou worden opgesteld". ROTTERDAM De eerste thuiswedstrijd van Oranje in het kader van de EK-kwalifi- catie is de KNVB duur komen te staan. Het duel tegen Grie kenland leverde de voetbal bond weliswaar een miljoen gulden aan recettes op, maar de KNVB is door het slechte bezoek (29.000 fans) hetzelfde bedrag misgelopen. Sinds 1982 hebben slechts twee kwalificatiewedstrijden voor Europees- of wereldkampioen schap minder toeschouwers getrokken. Op 22 september 1982 kwamen er 22.000 toe schouwers naar de Kuip voor de wedstrijd tegen Ierland. Iets minder dan een jaar later, toen de KNVB voor de wed strijd tegen IJsland was uitge weken naar het Groninger Oosterpark, waren er slechts 7000 kijkers. De KNVB heeft de financiële tegenvaller van gisteravond aan zichzelf te wijten. De bond maakte al in een vroegtijdig stadium bekend dat de inter land 'live' op de televisie zou worden uitgezonden en bracht daarmee veel potentiële klan ten ertoe thuis te blijven. Al werd dat dan ontkend door KNVB-directeur Harry Been. „Jullie, de kranten, hebben een paar weken geleden al ge meld dat deze wedstrijd op de buis zou komen. Een recht streekse uitzending is pas in de laatste dagen rondgekomen. Ja, dat heeft ons een hoop geld Het klonk weinig overtuigend. De KNVB sneed zich daar naast in de vingers doordat zij absurd hoge toegangsprijzen hanteerde. Het goedkoopste toegangsbewijs, een staan plaats, ging voor maar liefst veertig gulden van de hand. „Dat is inderdaad aan de hoge kant", vond ook Been. Waardoor het erop leek, dat de mensen zich van Oranje heb ben afgekeerd. „Ik denk", filo sofeerde Van Basten, „dat de supporters het gedoe rond Oranje een beetje zat waren. Het slechte spel en allerlei an dere zaken hebben zeker in vloed gehad. Gelukkig hebben we daar vanavond een goede wedstrijd tegenover gezet". (ADVERTENTIE) M/A Z\ Stereo kleurentelevisie ST 63-450 txt. Met 63 cm black matrix beeldbuis, zichtbaar beeld 59 cm, teletekst, afstandsbediening, CTI-kleuren- scheidingssysteem, programmacodering, geheugen voor 49 voorkeuzezenders, 2 x 15 Watt uitgangsvermogen, SCART-, CINCH- en hoofdtelefoon - aansluiting. En dat allemaal voor f 1.699.-. Dat kan alleen Grundig maken! Ga kijken bij uw Grundig-dealer. G R U fl DIG Joon Muyskenweg 77.1096 CJ Amitefdam. Sport op tv Nederland 2, 19.20 uur: De heilige Studio Nederland 3, 22.15 Sport Journaal. RTL 4, 23.00 uur Match Barend Van Dorp. BBC 2, 18.00 uur Snooker Eurosport, 18.00-01.30 uur Sport. Sportnet, 18.00-02.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 15.15 uur: Sport on (riday. Eurosport, 10.00-18.00 uur Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. NOOTDORP Ondanks het gemis van een echte publieks trekker was er gisteren aardig wat volk op de been in Noot dorp. De Noordhollandse pi keur Ad Suykerbuyk was met twee overwinningen het meest succesvol. De eerste maal lukte dit met de snelle merrie Drieske M, die van start tot de streep ruim voor het veld uitging. Niet lang daarna kon Suykerbuyk een tweede bosje bloemen in ontvangst nemen nadat hij de eveneens 4-jarige merrie Daf- ne Buitenzorg naar de over winning had gedirigeerd. De koers voor de betere klasse (winsom tot 100.000,-) werd een prooi voor Arhus Cede met de Westlandse pikeur Ge rard van Eykelenborg. Al eni ge tijd deden er goede berich ten van deze ruin de ronde, maar Arhus Cede, een paard wat enkele jaren terug in zes tien starts ongeslagen bleef, slaagde er niet in te winnen. Het moet immers in de koers ook een beetje meezitten. Gis termiddag verliep alles naar wens en Arhus Cede kon weer eens voorrijden. „Let nu maar eens op, hij zal meer van zich laten horen",-klonk het opti mistisch vanaf de sulky. Zoals gebruikelijk waren de verrassende aankomsten niet van de lucht in Nootdorp. De eerste koers 'werd een totaal onverwachte zege van Delight Brandy in de beginnersklasse. Het koppel met de al even min aangekeken Edel Hollandia betaalde bijna 150 tegen 1. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Schaesberg (morgen, aanvang 19.00 uur) luiden: le koers; 1 Elma De Bloomerd. 2. Dion. 3. El Ambro JC (6-9-5). 2e koers: 1 Watermill Olymp, 2. Sa- lutier, 3. Blakey Delta (7-1-4). 3e koers: 1 Strausie, 2 Duke Hano ver. 3 Quote Unquote (7-6-5) 4e koers: 1 Satagoras. 2 Moon Child. 3 King's Lass (3-1-9). 5e koers: 1 Calino Majo, 2. En Tete. 3 Elstar Hallinck (2-8-9) 6e koers: 1 Elfje van Troje, 2. Da- nais, 3. Danseur d'lle (10-4-9). 7e koers: 1. Stanhope. 2. Why Daros, 3 Kentucky (1-2-7). 8e koers: 1 Alain B, 2. Brigitta R, 3 Champ Hallinck (1-8-2). 9e koers: 1 Sixstring, 2. Snowshoe Thompson, 3. Edelman Boszorg (7-1- 2). Sportwereld Handbal Lambert Schuurs is door het Nederlands Hand- balverbond tot lid van ver dienste benoemd. De cirkel- speler droeg enige tijd geleden voor de 200e keer het Oranje shirt in de oefeninterland te- §en Noorwegen. 'ennis Het Nederlandse vrouwentennisteam start de Europese titelstrijd in de twee de divisie vandaag in Goirle tegen Finland. Nederland werd bij de loting verder inge deeld bij Tsjechoslowakije. In groep A komen Zwitserland, Denemarken en Oostenrijk uit. Schaken Roman Toran uit Spanje en Rabell Mendes uit Puerto Rico hebben zich kan didaat gesteld voor functie van voorzitter van de wereld- schaakfederatie (FIDE). De verkiezing voor de opvolging van de Filipijn Campomanes staat volgende week in Novi Sad tijdens het FIDE-congres op het programma. Paardesport De Hippische Wereldspelen, in augustus ge houden in Stockholm, zijn uit gedraaid op een financiële flop. Organisator Ulf Rosen- gren maakte bekend, dat het evenement van twee weken bijna vier miljoen gulden ver lies heeft opgeleverd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7