Henk Hofstede: „De kerk is ons volgende onderkomen" finale De ruige schoonheid van Ierland THE NITS: ZOEKTOCHT NAAR EEN ORIGINEEL IDEE Zwembaden-tournee Toekomst Onschuld Saai Gersteschuur Levenswater AMSTERDAM - „Werken in het theater is nu geen uitzondering meer. Steeds meer artiesten vinden het een behaaglijke plek om dingen te doen. Het wordt dus tijd om weer eens verder te kijken. Ik wil niet dat The Nits het etiket krijgt opgeplakt een theatergroep te zijn. Dat is te gemakkelijk. Dus eigen zinnig als we zijn, zoeken we nu naar andere ruimten. Zo lijkt het mij heel aangenaam om in een kerk te staan". Henk Hofstede, zanger en gitarist van The Nits, zit midden in een uitgebreide Nederlandse tournee ter ondersteuning van de nieuwe elpee 'Giant, Normal, Dwarf. Zaterdag en zondag staat het trio in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Henk: „Als we echt voor de kerk kiezen, zullen we er speciaal werk voor schrij ven, anders knalt het publiek er weg van de galm. Maar met de akoestiek is het natuurlijk dik in orde. Ik geloof in zulke plekken, denk ook dat de mensen die ons volgen het leuk vinden om steeds er gens anders terecht te komen. In het denken van veel artiesten is de kerk ver boden terrein. Voor hen speelt popmu ziek zich af in clubs en zalen. Je moet in het Amsterdamse Paradiso spelen, an ders tel je niet mee. Onzin. Het zijn van die vastgeroeste ideeén. Popmuziek kent volgens mij geen regels. Ik bedoel, na twaalf jaar clubcircuit hadden we het daar echt gezien. Maar het is dat strenge vingertje... Echt Hollands, vind ik dat". „Robert-Jan Stips heeft jaren geleden, toen hij nog bij Transistor speelde, eens voorgesteld een lege zwembaden-tournee te doen. Ook niet gek, maar zwembaden staan alleen leeg als het heel koud is, dus dat lijkt mij niet zo aangenaam spelen. Dan spreekt een bioscopen-tournee mij meer aan. Maar ik vind dat je sommige dingen gewoon vaarwel moet zeggen. Je moet verder. Ook ik heb mijn sentimen ten natuurlijk en kies voor Paradiso als we een Amnesty-concert geven, maar te rug naar het clubcircuit, dat nooit. Dat doen alleen oude rocksterren zoals Dave Berry. Die duiken ineens weer op in een sociëteit in Amstelveen. Dat is dus echt een schrikbeeld voor mij. Ik geloof dat het dan tijd wordt om een serieus dich ter of tuinier te worden of misschien ge woon een herenmode-zaak te openen. Sommige mensen genieten van dat beeld, de superster terug in de kleine club, de op- en ondergang van de rock and roll. Het is een ideaalbeeld waar ik al jaren tegen strijd. Ik wil niet het slachtoffer worden van die jaren vijftig droom. Ik ben ook niet van plan op jon ge leeftijd te sterven. Toevallig zijn er wat rock and rollers omgekomen, maar hetzelfde geldt voor hockeyspelers of ei genaren van herenmode-zaken. Het zijn van die sentimenten waar de Amerika nen nogal last van hebben, maar die hebben last van meer dingen. Ik vind niet dat een moderne wereldbewoner zich daarmee moet bezighouden". „Ik kijk liever naar de toekomst, naar de mogelijkheden die daar liggen. Zo staat er een groot project met het Radio Phil- harmonisch Orkest voor de deur. Dat is weer even wat anders dan de intieme sa menwerking binnen The Nits. Het plan is om in 1992 samen een aantal concer ten te doen, die worden opgenomen voor de radio. We denken aan twee con certen in Amsterdam en twee in Den Haag. Robert-Jan houdt zich er meer mee bezig dan ik, maar het wordt geen The Nits spelen hiln grootste hits met orkest'. Het is een heel vrije opdracht, die in feite los staat van het oeuvre van The Nits, maar die in al zijn grilligheid er ook weer bij past. De bedoeling is een werkstuk te componeren dat met blazers en strijkers kan worden uitgevoerd. We denken erover de taken te verdelen. Misschien hou ik mij alleen bezig met de visuele kant". „Zo'n uitdaging met het Radio Philhar- monisch Orkest houdt ons op de been. Kijk, waar wij toch steeds weer achter komen is dat we het op Amerikaanse leest geschoeide rock and roll-gebeuren heel onaantrekkelijk vinden. De hele groep heeft zoiets van: dat willen wij niet. Die Amerikanen hebben ook zo'n povere geschiedenis, (lachend) Ze zijn al dingen aan het bewaren uit 1977. Wij hebben tenminste nog het fatsoen om de Cavern in Liverpool (waar de carrière van The Beatles begon) te slopen, maar daar denken die Amerikanen anders over. Eigenlijk zijn het gewoon senti mentele rakkers, die dus de CBGB's, echt een rattenhol (waar de punk explo deerde) in stand houden. Ik ben niet van plan al mijn energie in het beloofde land Amerika te steken. Ik vond het niet zo veelbelovend wat daar gebeurde. Het land is ouderwets, macho en kapitalis tisch op een verkeerde manier. Een enorme faade. Dan is Canada veel aardi ger. Daar gaan we binnenkort ook op tournee, met mogelijk een uitstapje naar de westkust van Amerika; Los Angeles, San Francisco en Seattle. Als het aanbod interessant is doen we het. Zo weet ik dat er in Los Angeles bijvoorbeeld een hele kolonie Nits-fans zit. We hebben er zelfs een fanclub. Er zit daar een groep mensen die Nederlandse groepen verza melt, veel meer over MAM weten dan de gemiddelde Nederlandse popkenner. Het zou mij ook niets verbazen als het in Amerika wat wordt. Uit gesprekken met journalisten heb ik begrepen dat ze ons 'prettig anders' vinden, maar dat komt natuurlijk omdat onze muziek zich on-Amenkaans heeft ontwikkeld. We zijn bijvoorbeeld heel geliefd op de universiteits-radio. Ik krijg soms play- lists en daar staat dan een nummer als 'Bike In Head' van de elpee 'Henk' op. Volgens mij is er een plek voor ons. Dat moet ook wel met muziek die redelijk eigenaardig is en teksten die nu niet di rect van de Amerikaanse schrijftafel rol len. Er moet een klankbord zijn te vin den voor onze surrealistische sfeer. Maar ik wil niet in het voorprogramma van Aerosmith. Ik heb wel eens voorgesteld om met een diaprojector lezingen te gaan houden over The Nits, zoals een schrijver een lezing houdt over zijn boek. Dan stel ik de groep voor en vertel gelijk wat over Nederland. Misschien moet je zo een Amerikaanse tournee doen, meer als een Dada-kunstenaar dan als een roek-zanger. Het lijkt mij in elk geval heel amusant". „Hoewel we de laatste jaren behoorlijk professioneel zijn geworden, probeer ik toch nog iets van die eerste onschuld vast te houden. Ik vind dat we altijd moeten proberen een eigen manier te vinden. We moeten zelf de beslissingen blijven nemen en niet in de gebaande paden treden door bijvoorbeeld een En gels management te nemen, die je even vertelt hoe je kunt doorbreken in Ameri ka. Ik waarborg liever mijn eigen identi teit". „'Giant, Normal, Dwarf is het resultaat Henk Hofstede (l): „Misschien moet je een Amerikaanse tournee Dat lijkt mij in elk geval heel amusant". van improvisatie. Ik merk dat we steeds vaker de studio binnenkomen en dan maar gewoon beginnen. Het ligt heel dicht tegen jazz-sessies aan. De videoca mera, die vaak meedraait, registreert dat ook. Als ik die banden terugkijkt, heerst er zo'n 'Let it Be'-sfeer als bij The Beat les. Wat dat betreft vond ik dat ook een goede film. Het gaf perfect aan hoe ses sies verlopen, ideeën ontstaan. Met het video-materiaal dat wij inmiddels heb ben opgenomen, zouden we ook zo'n film kunnen maken. Het probleem is al leen dat er ongelooflijk veel troep tussen zit en die stapels banden zijn absoluut niet geordend. Maar ik heb een lange vi deo over Moskou, beelden van tournees door Amerika en Canada... misschien zouden we een keer een video-avond moeten houden voor alle mensen die ooit met The Nits hebben gewerkt. Toch steek ik er mijn energie liever niet in. Dan word je weer geconfronteerd met het verleden en ik hou mij liever bezig met het heden. Een nieuwe clip maken is dan belangrijker". „De opname-periode was deze keer min der hectisch dan tijdens 'In The Dutch Mountains'. Die sessies trokken een hoop vrienden aan. Nu was het eigenlijk behoorlijk saai. Ik fietste 's morgens naar de oefenruimte, werkte acht uur en fietste 's avonds weer terug. En dat maandenlang. Tijdens die periode heb ik thuis nauwelijks iets geschreven of zorg vuldig voorbereid. Het gaat toch om het moment. De kern was steeds spontaan, daarna werd het invullen. Ik heb het grootste deel van de teksten dit keer ge schreven toen de muziek al was opgeno men. Het schrijven ging gewoon niet zo vlot. Ik weet niet waarom. Het lukte wel toen ik weer begon te schilderen. Ik ben samen met Riemke, mijn vriendin, een paar weken in Italië geweest en heb mie daar voor het eerst sinds tien jaar weeing eens helemaal overgegeven aan het schraal deren. Dat tekenen en schilderen bleelQ. een inspiratiebron. Ik ben heel andei\nj. teksten gaan schrijven". „Dat tekenen heb ik altijd gedaan. Ik te33*: ken meestal het draaiboek voor de clip£r° gewoon omdat het voor mij een handigeb- manier is om uit te leggen wat ik wi^ar! Tijdens het inzingen van 'Dutch Moun tains' bijvoorbeeld maakte ik in de stue r dio tekeningen op het tekstvel, zoalL. mensen aan de telefoon ook wel tekt nen. Dat komt ook omdat je vaak moe wachten, banden moeten worden terugets gespoeld en er zijn discussies of het wir^ of niet goed is... Óp die momenten zat ir te tekenen. Michiel Peters bewaarde dif c velletjes altijd. Hij moet een behoorlijk stapel hebben. Tekenen is belangrijk voor mij, het is een manier om zin ii^ mijn onzin te brengen". HANS PIË1 P -H DUBLIN - In de O'Connell Street, de verkeersaorta van Dublin, staat een standbeeld ter ere van Theo bald Mathew, de apostel van de ge heelonthouders. Zijn leven lang streed hij tegen de tirannie van Ko ning Alcohol. Maar de broodnuch tere Ridder van de Blauwe Knoop slaagde er niet in de Ieren over te halen hun chronische dorst voort aan met water te blussen. En dus vinden broeders van de natte ge meente in Ierland nog steeds 11.000 gastvrije pubs op hun weg. Dat is gemiddeld één kroeg per 321 inwoners. Een wereldrecord. De pub is het klokhuis van het sociale leven in Ierland. Wie de groenovergoten achtertuin van Europa goed wil leren kennen, moet zich in een bruine kroeg rond het turfvuur scharen en er mee drinken, meepraten en meezingen met de stamgasten. Ier zijn met de Ieren. Neem er vooral de tijd voor, want als de bewoners van de zompige kluit land tus sen de Ierse Zee en de Atlantische Oceaan ergens een hekel aan hebben, dan is het aan jachtigheid. Dat gemoede lijke levenstempo werkt als valium. Voor het aanknopen van vriendschaps banden hoef je in een Ierse pub geen moeite te doen. Dat gaat vanzelf, want in het sociale verkeer kennen de drie miljoen Ieren geen stoplichten of weg versperringen. Ze zijn uiterst spontaan, vriendelijk, onbegrensd gastvrij en be schikken over een kristalhelder stuw meer van spraakwater. Ze zullen nooit met twee woorden volstaan, als ze er ook tien kilnnen spuien. Neem John Clement Ryan, de spreekbuis van de Ier se wiskeydistillateurs. Een reus met een bulderende bas, een handdruk als een bulldozer en de warme uitstraling van een roodkoperen distilleerkolf. Als hij zijn glas Ierse whiskey (geschreven met een e!) richting doorrookt plafond heft, blaft hij niet kortweg: „Gezondheid!", maar psalmeert hij: „Ik hoop dat je al tijd wind mee hebt, dat de zon altijd warm op je gezicht schijnt, de regens West-Ierland is onbedorven, woest en leeg. sen weg is er niet. zachtkens op je velden vallen en ik hoop dat God, tot wij elkaar weer ontmoeten, je in de palm van zijn hand houdt en z'n vuist nooit té stevig om je zal sluiten. Moge je in bed sterven, 95 jaar oud, doodgeschoten door een jaloerse echtge note". Als Ieren niet praten, toasten of decla meren, dan zingen ze. Urenlang, 's Avonds klinken in de pubs ongepoüjste folksongs over vroeger, liefde, armoede en whiskey. Soms gezongen in het Gae lic, een koeterwaals met taaisporen van Kelten en Vikingen, dat nog in grote de len van de republiek wordt gesproken. Veel pubs zijn nauwelijks meer dan een huiskamerbar, of een afgescheiden hoek je van een kruidenierswinkeltje. Menig kastelein combineert zijn dorstlessende nering met het beroep van doodgraver. In de hoofdstraat van Midleton bijvoor beeld deelt de plaatselijke pub de entree met een winkel bedolven onder doods kisten en grafzerken. Maar de cafégan Je raakt voor altijd verliefd op die ruige schoonheid of je verafschuwt haar. Een tus- FOTO: IERS VERKEERSBUREAU gers vatten het treurig uitzicht op de showroom van Magere Hein niet op als een waarschuwing dat de kortste weg naar het graf is geplaveid met alchoholi- sche zaligheden. Van zwartgalligheid geen spoor. Getapte stamgasten hebben er altijd wel een splinternieuwe Kerry- man-grap op de doordrenkte lever; de Ierse variant op onze Belgenmoppen. „Heb je al gehoord van de Kerryman die z'n gezondheid verwoestte door melk te drinken? De koe viel boven op hem". Een rechtvaardiging om het glas nog maar eens te laten vullen met een whis key die na twaalf jaar van zalige rust in een eikehouten fust verkwikt is ont waakt. Moppentappers serveren er een verbaal bittergarnituurtje bij. „Ken je die van de Kerryman die als kerstcadeau een paar waterski's kreeg? Hij is nog steeds op zoek naar een meer met een helling!". DesMacHale, samensteller van een boekje over Kerryman-moppen, heeft een simpele verklaring voor het feit dat Ieren hun bijtende spot op hun landge noten uit het graafschap Kerry richten. Het is louter jaloezie! „Kerry heeft de landstitel football vaker gewonnen dan enig ander graafschap. In Kerry wonen de mooiste meisjes van Ierland. Boven dien vind je er het mooiste natuurgebied in de wereld: de Killarney meren". Maar Kerry is niet de enige parel in het landschappelijk juweel dat wordt ge vormd door Golfstroomkust, Connema- ra en de West, waar de Atlantische Oceaan zich onstuimig in de armen stort van het meest westelijke stukje Europa. West-Ierland is onbedorven, ruig en leeg. De schepper heeft het landschap af gelakt in veertig tinten groen. De tijd draait er in een lage versnelling. Meren en rivieren zijn er nog niet vervuild en vormen een bron van wonderbaarlijke visvangsten. Baaien snijden diep in het Dublin in 1991 culturele hoofdstad Europa Dublin is volgend jaar het cultureel middelpunt van Europa. De hoofdstad van de Ierse Republiek - niet te verwarren met de onrustige Britse provincie Noord-Ierland - viert het culturele jaar met onder meer een unieke expositie van prehistorische kunstschatten en de opening van twee nieuwe musea: het Iers Museum voor Moderne Kunst en het Schrijvers Museum. Hoogtepunt is de viering van Bloomsday, op 16 juni. Dat is de dag waarop Leopold Bloom, de hoofdpersoon in de 'Ulysses' van James Joyce, zijn onsterfelijke literaire tocht door Dublin maakte. De 'Culturele Hoofdstad van Europa 1991' is een fotogeniek uitgangspunt voor een rondreis door Ierland. Het eiland laat zich het beste verkennen per auto.] Huurauto's zijn er vanaf 550,- per week (met onbeperkt aantal kilometers). Wie zijn eigen auto mee wil nemen kan gebruik maken van de veerdienstenI vanuit Frankrijk (vaartijd 16-21 uur) of de hink-stap-sprongroute via Engeland, kiezen. Voor meer informatie: Iers Verkeersbureau, Leidsestraat 32, 1017 PB Amster dam. Telefoon: 020-22.31.01. landschap. Rotsige kapen rijzen soms honderden meters omhoog. De adem van de ziedende oceaan condenseert er in regenwolken die als grijze slagschepen landinwaarts drijven en het groenover goten land bestoken. Maar het regent nooit lang in dit Regenbogenland, waar de Warme Golfstroom de temperatuur tot mediterrane hoogten oppookt en als gulle attentie zelfs tropische planten laat groeien. Het westen is zonder twijfel het mooiste deel van Ierland; een fascinerende men geling van historie, cultuur, folklore, groen, mist, moerassen, regen, ruimte en stilte. Je raakt voor altijd verliefd op die ruige schoonheid, of je verafschuwt haar. Een tussenweg is er niet. Maar die ongereptheid en landschappelijke rijk dom hebben ook hun schaduwzijde. De westelijke graafschappen behoren tot de armste gebieden van de Europese Ge meenschap. De stroom toeristen, onder wie jaarlijks 60.000 Nederlanders, stijgt gestaag. De Ierse whiskeydistillateurs proberen daar een graantje van mee te pikken. Zo zit er een toeristische route langs diverse sto kerijen in de pen. De trip begint bij 's werelds oudste distilleerderij en eindigt bij de modernste. De gigant staat in Midleton, in het hart van de Ierse 'ger steschuur' en is eigendom van The Irish Distillers Group, een verstandshuwelijk van vijf vermaarde whiskey-huizen (John Power, John Jameson, Tullamore Dew, Paddy en Old Bushmills). Pal er naast verbouwen werkloze jongeren een 200 jaar oude distilleerderij tot Whiskey- museum. Het gaat in april 1992 open en toont onder meer de grootste pot (distilleerkolf) ter wereld. Inhoud H 150.000 liter. OU' traa ■£eidóe6ouACWit" >d v a he Het museumpje hangt trots aan de gro*n c klok dat Ierland de bakermat van d)woi whiskey is. Want het waren Ierse monnii af| ken die in de 6e eeuw de kunst van m sp distilleren in Eire introduceerden. Afg^hts keken van de Arabieren, die in klein*te distilleerkolven alchohol voor parfunjvoo stookten. De Ieren ontdekten een inwerf gr dige toepassing, die ze 'Uisce Beathe' (lt^raa venswater) noemden, uitgesproken aP'ng Ish'ki ba'ha en door Engelsen met eet slok op verbasterd tot whisk(e)y. Amerika was lange tijd de belangrijks! afnemer van Ierse whiskey. De drooglejIlC ging (1919-1933) betekende een neksl? voor het Ierse levenswater. Maar met d£N 'uitvinding' van de Irish Coffee kloi%or men de distillateurs uit het dal. Het r^j eï cept voor de koffie-met-een-tik is vai^ ene Joe Sheridan, een barman op d^rgc Westierse luchthaven Shannon. Kort n»n de oorlog verwelkomde hij verkleumd^ 'j, transatlantische luchtreizigers met helje koffie, met daarin een beste scheut whifen e key en een toef slagroom. De faam va^ die alcoholische choke verbreidde ziekte vliegensvlug over de aardkloot, ftmer dankbare whiskey-industrie eerde J^ucht Sheridan met een bronzen plaquette r de aankomsthal van Shannon Airpof- Maar diep in hun hart vinden de disti lateurs het heiligschennis om dat vloei ft bare Ierse goud te verminken met koflfif Daarvoor, zo zeggen ze met een snef 0 naar hun grootste concurrent, kun je nf zo goed Schotse whisky gebruiken. AAD STRU%aa Bar i Fre

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32