„Ik heb al die drukte rond voetbal nooit begrepen" „We zijn een voetbalploeg zonder uitblinkers" finale Onder redactie van Kees van Kesteren Iedere voetballer droomt wel eens van zo'n actie. Een vol stadion en dan het be slissende doelpunt scoren na een zeer fraaie solo. Maar voor de meesten van ons blijft het een droom. Voor Hans van der Plas van Quick Boys werd het echter een realiteit. Met een wervelende een-' mansactie zorgde hij voor de beslissende treffer in de derby tegen Noordwijk. Van der Plas is geen speler die ooit een schoonheidsprijs zat winnen. Het is meer een speler die de bal afpakt en die dan inlevert bij een ploeggenoot met meer Ode.... voetballende capaciteiten. Daarom deze ode aan alle waterdragers in de Leidse regio. Er is nog hoop. Trip De spelers van Alphense Boys maken in de winterstop een trip naar Curapo. Als voorbereiding op de tweede helft van de competitie. Een opmerkelijk bericht. Een bewijs dat het amateurvoetbal snel aan. het veranderen is. Het begon allemaal met een biefstuk met brood in het café om de hoek. Later werden het weekend jes Brabant of Limburg. Maar de wereld is toch veel groter moeten ze in Alphen gedacht hebben. Daarom staan de spelers FOTO: HENK SNATERSE van Paul Bahlmann in januari met brui ne benen in de winterkou. Het is te ho pen dat ze dan geen kou vatten. Kapot Iedere sporter kent dat gevoel. Alles gege ven hebben en dat toch verliezen. En dat zit je kapot. Geestelijk en lichamelijk. Dat overkwam zaterdag de spelers van Luba Leiden. De eerste thuisnederlaag was zichtbaar moeilijk te verwerken. Maar na een verkwikkende douche en een biertje aan de bar klaren de gezich ten meestal snel weer op. Volgende week is er weer een wedstrijd. Soms is sport net het leven zelf. 1YVAN HERMANS NEEMT VANMIDDAG DEFINITIEF AFSCHEID ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 29 NOORDWIJK - „Het was de eer ste keer dat ik met bruine benen voetbalde", zegt Yvan Hermans met enige zelfspot. Hij doelt op de voor hem fatale derby tegen Rijns- burgse' Boys. Net terug van een va kantie in Spanje liep hij in deze wedstrijd een ernstige knieblessure op die voor hem het einde van zijn voetballoopbaan betekende. „Het was een vrij onschuldig duel. Mijn standbeen stond echter verkeerd, [k voelde direct dat er iets mis was". [n eerste instantie dacht men aan een meniscus, maar na een kijkoperatie bleek dat een kruisband was afge scheurd. Na de operatie moest Hermans zes weken in het gips waarna een inten sieve revalidatie periode volgde. Een vermoeiende periode volgens de Noord wij ker. „Ik heb veel gefietst en aan krachttraining gedaan. Ik wilde er alles aan doen om terug te komen. In septem ber ben ik weer begonnen met trainen. Maar na drie weken ging het weer mis. Op een training voelde ik iets knappen. Toen is de gedachte om mijn voetbal schoenen aan de wilgen te hangen bij mij opgekomen. Leen Korbee (voorzitter van Noordwijk) haalde mij echter over om bij dokter Kessel in Zeist op consult 'te gaan. Maar ondanks een intensieve Ibehandeling voelde ik dat het nog steeds (Ie(niet goed ging. Daarom heb ik besloten ,om het voetbal maar te vergeten". olit|Hermans maakt niet de indruk dat zijn ssiejleven na dit besluit drastisch veranderd al (is. „Ik heb gelukkig altijd in mijn achter- "loofd gehouden dat sportief succes maar relatief is. Ik heb altijd fanatiek gevoet bald en ik baalde natuurlijk verschrikke lijk dat het op deze manier moest eindi gen. Maar er zijn zoveel dingen belang rijker. Ik heb die drukte rond het voet bal nooit zo goed begrepen. Het is toch allemaal een beetje rommelen in de mar ge. Je moet altijd een beetje afstand be waren. Na een goede wedstrijd kom je thuis met een blauwe schouder van de complimenten en na een minder resul taat is de sfeer in de kantine te vergelij ken met een stationsrestauratie. Wat ik wel mis is de mogelijkheid om mijn agressie kwijt te raken. Daarom loop ik nu drie keer in de week. En hoop ik deze zomer weer wat te gaan tennissen". Sfeer Yvan Hermans maakte de overstap naar Noordwijk pas vrij laat. Tot zijn vieren twintigste speelde hij bij het Katwijkse KRV. Hij promoveerde met die club naar de vierde klasse maar wilde toch proberen te ontdekken waar zijn sportie ve grenzen lagen. Van de overschrijving naar Noordwijk heeft hij nooit spijt ge had. „Achteraf gezien had ik natuurlijk al veel eerder de overstap moeten ma ken. Maar ik had het bij KRV altijd heel goed naar mijn zin. Voetbal is voor mij niet alleen presteren. Het sociale aspect van de sport speelt voor mij een heel be langrijke rol. Bij KRV hadden we een heel gezellige groep van mensen die ook buiten het voetbal veel met elkaar op trok. Daarom ben ik zo lang in Katwijk blijven hangen". De toenmalige elftalbegeleider Jan Vie- veen was degene die Hermans wist te in teresseren voor een overstap naar Noordwijk. Het zou leiden tot een ver blijf van zes seizoenen op sportpark Duinwetering. Op de vraag waarom hij niet voor Quick Boys heeft gekozen geeft hij een kort antwoord: „Ze hebben me nooit gevraagd. Terwijl ik op dat mo ment daar best naar toe wilde. Achteraf heb ik er geen spijt van dat ik Noord wijk heb gekozen. De Noordwijkse men taliteit past beter bij mij dan de Katwijk- se. Na verloop van tijd ben ik dan ook in Noordwijk gaan wonen. En dat bevalt me nog altijd uitstekend". Zelfvertrouwen De overstap van de afdeling naar de eer ste klasse verliep voor Hermans vrij pro bleemloos. Vooral in het begin van het seizoen liep het erg goed maar na twee maanden verloor hij zijn basisplaats. „Een logische terugval", volgens Her mans. „De eerste maanden speelde ik vanuit het idee dat ik toch niets te ver liezen had. Alles wat ik zou meemaken was meegenomen. Je speelt dan heel on bevangen. Maar na twee maanden raak te ik geen pepernoot meer. Veel spelers van het huidige Noordwijk hebben met hetzelfde probleem te maken. Ik kwam in het tweede terecht en daar heb ik mijn zelfvertrouwen weer hervonden. Van af dat moment is het steeds beter gegaan. Vooral de samenwerking met Klaas Vink liep erg goed. Ik leerde mijn krachten beter te verdelen en liep niet meer als ik kip zonder kop achter iedere bal aan. Door die blessure heb ik nooit kunnen bewijzen dat ik iets meer kon dan alleen maar hard lopen". Het afscheid van zijn voetbal schoenen viel Yvan Hermans minder zwaar dan hij had gedacht. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTE REN hoofdprijs behaald. „Sinds die Katwijker bij ons speelt, zijn we geen kampioen meer geworden", was een bekende cyni sche opmerking in Noordwijk. De wer kelijke reden lag volgens de computer programmeur op het mentale vlak. „Te veel spelers vonden zichzelf te belang rijk. Te weinig spelers wilden in dienst van het elftal spelen. Het was geen een heid en daarom kwamen we op de be slissende momenten steeds tekort". Ondanks zijn afscheid als actief speler blijft Hermans nauw betrokken bij het voetbal. Iedere zaterdag volgt hij voor de Leidse Courant een wedstrijd in de eerste klasse. Hij is nog niet erg onder de indruk van de prestaties van de ploegen uit de Leidse regio. „Ik heb nu alle ploe gen gezien maar geen enkele ploeg springt er boven uit. Je mist persoonlijk heden die een elftal op sleeptouw kun nen nemen. Quick Boys heeft met spe lers als Hoogervorst en Dijkhuizen spe lers die iets af kunnen dwingen. Daarom geef ik ze dit jaar een goed kans om het kampioenschap te behalen". Derby's De confrontaties tussen Noordwijk en Quick Boys vormden voor Hermans ie der jaar weer de slagroom op de taart. Vooral het spelen op Nieuw Zuid was een heel bijzondere ervaring. „Ik weet nog goed dat ik de eerste keer de kleed kamer uit kwam. Ik was zo geïmponeerd door de ambiance dat ik de hele wed strijd geen bal geraakt heb. Vanaf het tweede seizoen ging het steeds beter en leefde ik tijdens de derby's helemaal op". De grote aandacht van de media voor het zaterdagvoetbal verbaast Her mans niet. „We missen in onze regio profvoetbal. Daarom trekken de top amateurclubs zoveel aandacht. Maar het wordt soms overdreven. Iemand op een voetstuk plaatsen omdat die aardig kan voetballen vind ik erg overdreven. Het blijven gewoon mensen van vlees en bloed". Vanmiddag om vijf uur neemt Yvan Hermans officieel afscheid van Noord wijk. Hij zal echter niet actief deelnemen aan de wedstrijd van oud-Noordwijk te gen oud-Haarlem. Noodgedwongen neemt hij plaats in de dug-out. „Het is niet anders. Voetballen is voor mij ge sloten boek. Maar wel een boek waar ik veel plezier aan beleefd heb". KEES VAN KESTEREN 1ERT KORT EN HET SUCCES VAN TEYLINGEN Bert Kort:„Het is voor een trianer heel prettig als de spelers vertrouwen in je aanpak hebben". FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN SASSENHEIM - Na een magere periode zit het voetbal in Sassen- heim weer in de lift. Ter Leede draait goed mee in de top van de vierde klasse en Teylingen is lijst aanvoerder van de afdeling zondag. De vette jaren aan de Menneweg lijken te zijn aangebroken. De nieuwe trainer van Teylingen, Bert Kort, is blij met de goede resulta ten van zijn team. „Het is sneller gegaan dan ik gedacht had, maar met dit elftal kunnen we nog ver komen". Voetbal heeft in het leven van Bert Kort altijd een belangrijke plaats ingenomen. Zijn wortels la gen in de Kikkerpolder. Met UVS heeft hij jarenlang op het hoogste niveau gespeeld. Net als veel van zijn toenmalige mede spelers koos hij voor het trainersschap. Hij begon zijn carrière als jeugdtrainer bij UVS en RCL waarna hij achtereen volgens Randstad Sport, MVKV en ASC trainde. „Het was voor mij een logische stap. Ik heb altijd bepaalde ideeën over voetbal gehad en als trainer kan je die overdragen. Het is voor mij een ideale uitlaatklep". De Leidse trainer trof bij Teylingen een jonge ambitieuze ploeg aan die de pro motie naar de vierde klasse net was mis gelopen. Ook binnen de vereniging leef de het verlangen om de afdeling zo snel mogelijk te verlaten. De aanpak van Bert Kort bleek aan te slaan bij de Sas- senheimers. „Ik heb geprobeerd dit opti misme wat te temperen. Ons uitgan- spunt was het veroveren van een perio- detitel. Het gaat nu allemaal wat sneller dan verwacht. Maar de weg naar het kampioenschap is nog lang", aldus de realistische oefenmeester. Duidelijk Teylingen presteert dit jaar opmerkelijke constant. In het verleden kon de ploeg hele goede wedstrijden afwisselen met met hele slechte. „Het kenmerk van een jonge ploeg", volgens Kort. „Ik ben daarom begonnen om te werken aan een duidelijke taakverdeling binnen het team. En op het moment weet iedereen bij Teylingen wat er van hem verwacht wordt. Dat geeft rust binnen het elftal. Dat is belangrijk, vooral in wedstrijden waar het allemaal niet zo lekker loopt. Teylingen is een ploeg zonder echte uit blinkers maar als collectief zijn we moei lijk te kloppen. De instelling van de jon gens is prima. Verder spelen we vriiwel altijd het zelfde systeem. Herkenbaar voetbal met drie spitsen. Een speelwijze die prima aansluit bij de kwaliteiten bin nen onze selectie". De afdeling zondag kent dit jaar een ge ring krachtsverschil. Echt zwakke ploe gen zitten er niet meer tussen. De com petitie is dan ook bijzonder boeiend. Kort vind het dan ook jammer dat het voetbal in de afdeling zo weinig aan dacht krijgt. „De meeste clubs zijn op een zeer serieuze manier met voetbal be zig. Vrijwel overal wordt twee keer in de week getraind. Veel mensen denken ten onrechte dat er in de afdeling alleen maar „boerenkoolvoetbal" wordt ge speeld. Dat is zeker niet waar. Ploegen als ASC en VTL spelen technisch goed voetbal". Jeugd Ondanks de problemen rond het com plex aan de Menneweg wordt er bij Tey lingen hard gewerkt aan de toekomst. De terugkeer naar de KNVB is de eerste doelstelling. Kort wil daar graag zijn steentje aan bijdragen. „Ik heb het in Sassenheim heel goed naar mijn zin. Er wordt door veel mensen hard gewerkt om de structuur van de vereniging te verbeteren. Vooral de opleiding van de jeugd krijgt veel aandacht. We zijn bezig om een jeugdplan op te zetten. Voor een vereniging als Teylingen is een goede jeugdopleiding erg belangrijk". De plaats in de top van de afdeling geeft Bert Kort veel voldoening. „Het is voor een trainer heel prettig als de spelers ver trouwen in je aanpak hebben. Ondanks de teleurstellingen die ik als trainer heb ervaren (Kort vertrok voortijdig bij Randstad Sport) beleef ik altijd nog veel plezier aan het werken op het veld. Het is een deel van mijn leven geworden, waar ik niet makkelijk afscheid van kan nemen. Het kost veel tijd en energie, maar je krijgt er veel voor terug. Ik re ken dit jaar nergens op maar Teylingen is op de goede weg". KEES VAN KESTEREN eenjT EIDEN - De dertiende Schiphol- die morgen om half tien van van gaat heeft een grote aan- ■zitterjrekki ngskracht op de atleten uit de rfeidse regio, sci op Pet grote aantal voorinschrijvingen geeft men)' aan dat de ooit als experiment opge- Fte '°°P 'n een grote behoefte voorziet. vaP.nder de bijna tachtig inschrijvers be- Enf'ndt zich een sterk trio atleten. Toeval- 'uitePgerwijs allemaal met dezelfde voor- Hies',?3?01- Wim Westerholt won vorig jaar, nrm'^im van Dijke werd toen tweede en is zoek naar revanche en Wim Akker- begint de weg nu zo goed te ken- dat van hem verwacht mag worden hij zich in de strijd om de eerste voorfiaais gaat mengen. Van deze atleten is ft nope inschrijving binnen met nog zo'n vijf- ks injnzeventig andere, een recordaantal. Smit van de organsiatie ver- echter nog veel meer deelnemers, aar dat is afhankelijk van het weer", Smit. „Hoewel je mag verwachten voor een dergelijke afstand spe- voorbereid bent en dus ruim op weet of je meedoet, kijken veel van superlopers het weer aan alvorens huis te gaan." tendens die jaren terug begonnen is de lopers op de baan en oversloeg de korte en later de langere weg en via de marathons nu dus zelfs al toeslaat bij de superlange af standslopers. Atleten die voor een wed strijd van 100 kilometer lengte niet te rugdeinzen, zelfs 24 uurswedstrijden en langer afwerken. Aanzien Dertien jaar geleden was de Schiphol- loop een bijzonder evenement voor een klein aantal „loopfreaks", tegenwoordig geniet het lopen van de super lange af standen veel meer aanzien en wordt er zelfs getracht een officieel Nederlands kampioenschap over 100 kilometer te realiseren. Zover is het met de KNAU nog niet, omdat die zich zorgen maakt over de lichamelijke consequenties voor de atleten. Tussen de mannen die al wel ingeschre ven hebben bevinden zich drie heren die alle twaalf de vorige edities hebben mee gemaakt en onder elkaar proberen uit te maken wie het het langst volhoudt. On der hen NSL-er en ooit initiatiefnemer Ad Ulijn: „Die twee andere mannen zijn zo'n tien jaar ouder, wie weet kom ik wel als eerste aan de 1000 kilometer". Daarvoor moet Ulijn dan wel tot en met de 17e Schipholloop meedoen, maar voorlopig jaagt dat hem geen schrik aan. „Ik heb nog veel te veel plezier in het lopen en organiseren van dit rondje om de Haarlemmermeer." '£aidóe@otwcmt"

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29