1 II inal Ie Openheid van de BVD is mooi, maar dan niet zo knullig" De peperdure malle molen geidócSowui/tit1 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA DEN HAAG - Sinds haar oprich ting in 1949 is de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) vele jaren lang een ongenaakbaar en ondoor grondelijk instituut geweest. Even ontoegankelijk en geheimzinnig als de grauwe, met vele dak-antennes uitgeruste kantoorgebouwen aan de Haagse President Kennedylaan, waar het hoofdkwartier van de Dienst is gevestigd. Sinds het mid den van de jaren tachtig is dat mysterieuze imago echter aan lich te slijtage onderhevig. Drie belangrijke ontwikkelingen hebben dit proces op gang gebracht. Ten eerste de opkomst van Mikhail Gorbatsjov op het wereldtoneel, waardoor de westerse landen tot het besef kwamen dat de Sov jetunie niet meer beschouwd diende te worden als het rode gevaar dat de we reldvrede bedreigde, een gegeven dat vele inlichtingendiensten tot nadenken stemde. De tweede oorzaak was het feit dat in Nederland met steeds grotere frequentie bepaalde praktijken van de BVD in de openbaarheid kwamen, en doorgaans niet in gunstige zin. Actiegroepen, linkse politieke partijen, hardnekkig gravende journalisten en ook burgers die zelf de publiciteit zochten om hun ervaringen met de BVD wereldkundig te maken, zij allen droegen ertoe bij dat de BVD steeds meer aan kritiek bloot kwam te staan. Van belang was ten slotte ook de toene mende hang naar openheid en openbaar heid in de Nederlandse politiek. Vooral de Tweede Kamer ergerde zich steeds meer aan de sfeer van geheimzinnigdoe nerij rond de BVD. De enige kamerle den die vrij nauwkeurig weten wat er in de Dienst omgaat zijn de fractieleiders van dé vier grootste partijen, die teza men de kamercommissie voor de inlich tingen- en veiligheidsdiensten vormen. Achter gesloten deuren worden zij op ge zette tijden door de minister van bin nenlandse zaken, die verantwoordelijk is voor het doen en laten van de BVD, op de hoogte gesteld van de laatste ontwik kelingen op het gebied van spionage, contra-spionage en infiltratie. Zij mogen daar echter met de overige kamerleden met geen woord over reppen. Staatsge heim! Het enige wankele houvast van de Ka mer was een wetsontwerp, in 1982 inge diend door het tweede kabinet-Van Agt, waarin de taken en bevoegdheden van de BVD eindelijk eens zwart op wit wa ren vastgelegd. De Dienst functioneerde namelijk nog steeds zonder wettelijke basis. In het ontwerp was zelfs een 'klachtrecht' opgenomen voor burgers die zich door de BVD ten onrechte be nadeeld voelden. Hoewel het wetsont werp op de keper beschouwd niet zo gek veel om het lijf had, was de indiening er van toch opnieuw een mooie aanleiding voor de Kamer om het reilen en zeilen van de BVD openlijk ter discussie te stellen. Al deze factoren leidden vijf jaar geleden tot een opzienbarend feit. Voor het eerst in de geschiedenis kreeg die geheimzin nige BVD een 'gezicht'. Het toenmalige hoofd van de Dienst, mr. Pieter de Haan, gaf zowaar een interview op de te levisie en in enkele kranten. Niet dat hij veel losliet over de doelgroepen en de werkwijzen van de BVD, maar zijn op tredens veroorzaakten wel een opkla- rinkje in de mist die jarenlang rond die drie letters had gehangen. Het grote zwijgen was doorbroken. Russische spionnen Inmiddels heeft Nederland alweer nader kennis kunnen maken met de BVD. En 55 hoe! Het huidige hoofd van de BVD, de 45-jarige excentrieke mr. Arthur Docters van Leeuwen, een kleine man die in po litieke en ambtelijke kringen onder meer als „briljant" en „horkerig" te boek staat, heeft de laatste tijd duchtig van zich doen spreken. Hij schroomde niet ten behoeve van enkele gedrukte media op zijn praatstoel te gaan zitten en open de onlangs zelfs de deuren van zijn Haagse bastion voor een televisieploeg van KRO's Brandpunt. Dat laatste leverde de actualiteitenru briek een opzienbarende tweedelige do cumentaire op, die afgelopen zondag en woensdag is uitgezonden. Een deel van de BVD-werkzaamheden passeerde daar in de revue, zoals: het in de gaten hou den van spionnen uit het voormalige Oostblok. Nederlandse neo-nazistische groeperingen, linkse actiegroepen met kennelijk kwade bedoelingen en bedrij ven die grondstoffen voor chemische wapens aan Irak leveren. Maar ook het recruteren van informanten kwam aan de orde, evenals het bijhouden van enige honderdduizenden personendossiers, waarvan overigens binnenkort twee der de zal worden vernietigd; enerzijds van wege de nieuwe Privacy-wet en ander zijds omdat veel gegevens niet meer van belang zijn. Nog afgezien van de vraag of er al enige aanleiding toe was, kan men bijvoorbeeld nu toch moeilijk meer beweren dat er een luchtje zit aan Ne derlanders die regelmatig naar de DDR of Tsjechoslowakije reizen of reisden. In het eerste deel van de tv-documentai- re werd onder meer een door de BVD opgenomen filmpje vertoond (vervaar digd met een zwabberende verborgen ca mera) waarop de arrestatie te zien was van een Stasi-spion uit de voormalige DDR. De man werd, na langdurig ge schaduwd te zijn, op een pittoresk grach tje door rennende BVD'ers achtervolgd, bij de kladden gegrepen en in een auto gedeponeerd. Voorts deelden Docters van Leeuwen en de chef van de afdeling contra-spionage, O. Koerten, het Brand punt-team op verontruste toon mee dat er in ons land nog minstens 25 Russi sche spionnen operatief zijn. Dezen be wegen zich vooral op het gebied van in dustriële en wetenschappelijke spionage, want door perestrojka en ontspannings- politiek heeft men in de Sovjetunie nau welijks nog trek in onze militaire gehei men. Voor de BVD-chef was het zo klaar als een klontje wat er met die nog immer onbetrouwbare Russen diende te gebeuren: de Nederlandse regering dien de deze lieden terstond het land uit te zetten. Gevoelig Het effect van de uitzending pakte ge heel anders uit dan Docters naar we mo gen aannemen had gehoopt. De minis ters Dales (binnenlandse zaken) en Van den Broek (buitenlandse zaken) trokken hun wenkbrauwen hoog op. Sinds wan neer dicteert de BVD welke personen uit Nederland verwijderd dienen te worden? En nog openlijk ook! Zulke zaken liggen immers uiterst gevoelig in het diploma tieke verkeer, want het risico van tegen maatregelen 'aan de andere kant' is le vensgroot aanwezig. Daarom worden tips van de BVD over buitenlandse per sonages die niet pluis worden geacht al tijd eerst door de minister van buiten landse zaken uiterst behoedzaam aange kaart bij de ambassade van het betref fende land. Pas als er geen verbetering in de situatie optreedt, komt verwijdering Het huidige hoofd van de BVDde 45-ja rige excentrieke mr. Arthur Docters van Leeuwen, een kleine man die in politieke en ambtelijke kringen onder meer als briljanten horkerigte boek staat, heeft de laatste tijd duchtig van zich doen spreken. FOTO: SP uit Nederland aan de orde. Ook de Tweede Kamer reageerde ver baasd op de eerste Brandpunt-uitzen ding. Dinsdag stonden de kamerleden Dijkstal en Weisglas (beiden VVD), Stoffelen (PvdA), Scheltema (D66) en Willems (Groen Links) in de rij om mi nister Dales om opheldering te vragen. In de gedachtenwisseling die daarop volgde kon de conclusie worden getrok ken dat Dales en de parlementariërs het roerend eens waren over de stelling „Meer openheid bij de BVD is mooi, maar dan asjeblieft niet zo knullig". Da- les, die bekende het opengooien van de luiken bij de BVD op zichzelf toe te jui chen, kwam zelfs tot de conclusie „dat er voorlopig maar weer eens even rust moet komen rond de BVD". Met andere woorden: Docters van Leeuwen en zijn manschappen zouden er goed aan doen zich de komende tijd tegenover de me dia gedeisd te houden. Hoewel het woensdag uitgezonden twee de deel van de KRO-documentaire in politiek Den Haag beter is gevallen dan deel I, blijft de Kamer van oordeel dat de reportage van zondagavond diverse perken te buiten ging. „Het was toch ook een uitermate knullige vertoning!", briest VVD-kamerlid Hans Dijkstal na. „Hier werd een sfeer opgeroepen die zelfs in de goedkoopste spionageboeken niet voorkomt. De BVD heeft de slechte naam die zij toch al had door deze uit- Jammer, want op zichzelf is de Dienst natuurlijk een zeer nuttig instituut". Pieter Stoffelen (PvdA) denkt er geen haar anders over. „Ik ben een groot voorstander van meer openheid van de kant van de BVD. Maar de manier waarop men die openheid zondag be trachtte was niet in de haak. De BVD moet gewoon aan de bevolking duidelijk maken wat ze wel en niet doet en welke grenzen daarbij in acht worden geno men, maar daar geen sensationeel spek takelstuk van maken!" Opzet In de wandelgangen van de Kamer werd deze week al snel de theorie geopperd dat er opzet stak achter de wijze waarop de BVD zich tegenover het tv-team had gepresenteerd. Door de toenemende glasnost en democratiseting in Oost-Eu ropa zou er twijfel kunnen ontstaan over het verdere nut van de Dienst. Deze ge voelens zou Docters van Leeuwen dras tisch de kop hebben willen indrukken door duidelijk te maken dat de BVD nog steeds hard nodig is. Ook minister Dales leek die theorie aan te hangen. In een ra dio-uitzending van Veronica suggereerde ze dinsdag dat de BVD wellicht „haar baantje veilig wil stellen". Zo er al een kern van waarheid in deze theorie mocht schuilen (Docters van Leeuwen ontkent dat trouwens in alle toonaarden), het bestaansrecht van de BVD is voor kabinet en parlement abso luut geen punt van discussie. Nooit ge weest ook. Zelfs de fractie van Groen Links, die evenals eertijds PSP, CPN en PPR altijd vooraan staat bij het uitoefe nen van kritiek op de BVD, ziet de Dienst als een instrument dat zijn 1 kan hebben bij het behoud van de nii mocratie en de staatsveiligheid. on Er speelt echter wel een andere polit Hf discussie rond de BVD, een discussiele\ voorlopig nog niet uitgewoed zal is. De centrale vraag daarbij is: waaijho mag de BVD zich bemoeien en waan niet? De Dienst heeft de neiging ompi zien het afgenomen gevaar uit Oost ropa, een aantal andere taken naar 13 toe te trekken, zoals bestrijding p computercriminaliteit en bestrijding terrorisme. Hier doemen raakvlakkei met de politie. De Tweede Kamer' echter met alle macht proberen de w terreinen van BVD en politie strikt, scheiden te houden. j „Laat ik een voorbeeld geven", zegtl ter Stoffelen (PvdA). „Stel dat uit tacten met buitenlandse inlichtir diensten blijkt dat zich in Nederlan vaarlijke terroristen ophouden die slagen in andere landen voorbereide dat geval mag de BVD daar achte Maar zodra die terroristen gelokali zijn, moet de BVD zich terugtrek Het arresteren en verhoren van die een politietaak". Hans Dijkstal (VVD): „Ik vind het essentieel dat de taken van politi BVD strikt gescheiden blijven. Gein is er onlangs een commissie ingestel deze problematiek onderzoekt. Het ste woord is er dus nog lang niet gezegd. Daar zullen in de Kamer hartige woorden over gesproken wo De BVD moet niet te veel willen. 1 dat hoeft ook niet, want er zijn no noeg bedreigingen van onze staatsv heia om de BVD voldoende werk t zorgen. En dan heb ik het niet over sen hoor". DICK VAN RIETSCHO ROTTERDAM - Seminars,sympo sia, conferenties: bla bla in cadeau- papier of hebben ze ook nog in houd? Dagelijks zijn allerlei oorden gevuld met mensen die 'geïnfor meerd willen zijn'. Over 'Ziekte verzuim Omlaag', 'Zelf Onderne men', 'Kinderopvang in Uw Ge meente', 'Informatisering Perso neelsmanagement' en 'Loopbaan beleid in Perspectief, 'Nederlands voor de directiesecretaresse' en na tuurlijk over 'Radical change pro cesses in de selforganizing business system'. Een willekeurige greep uit de wassende stroom onderwerpen die jaarlijks in groot verband 'diepgaand' worden be sproken. Het zijn er honderden. En er gaan miljoenen guldens in om. Waaro ver wordt eigenlijk géén conferentie ge houden? Alle bijeenkomsten hebben een aantal vaste elementen: eindeloze rijen stoelen, stromen koffie, mappen met studiemate riaal, de onvermijdelijke overheadpro jector. En natuurlijk een inleider, die bij de start al grapjassend contact probeert te leggen met het toegestroomde studieu ze publiek. Na een bezoek aan drie 'conferenties' vrees ik dat mijnheer R. van Ameron- gen, tijdens de afgelopen zestien jaar deelnemer aan zo'n 150 seminars (waar van hij een groot aantal heeft geleid), ge lijk heeft als hij zegt: „Bij de terugblik overheerst zonder twijfel schaamte. Want populair gezegd is bij mij, zij het wat laat, de overtuiging gegroeid dat die hele kermis niets uithaalt, een enorme verspilling is van geld en energie en een misleidende show van pseudo-progres- sie". De net gepensioneerde Van Amerongen, die een hoge functie heeft gehad in de1 volksgezondheidssector, schrijft dit in een ingezonden brief in een landelijk ochtendblad. Hij had op 30 oktober nog een conferentie geleid die inzicht moest verschaffen in het probleem 'Alcohol en Werk, Actuele Ontwikkelingen'. In de folder stonden indrukwekkende onder werpen vermeld, waarna de mededeling volgde dat 's middags de zaak zou wor den afgesloten met...een borrel. Dit was de één na laatste conferentie voor Van Amerongen. Hij moest er wel heen, schreef hij, omdat de afspraken al lang geleden gemaakt waren. Maar: „Ik heb besloten nooit meer als deelnemer, inleider of voorzitter naar zo'n dag te gaan. Geen enkel besluit heeft mij op seminars, symposia, cursussen, bla, bla, bla... mijn oude dag zoveel levensvreugde ge bracht". De ex-cursusleider, gebeld om nader commentaar, vertelt dat hij misschien wat erg zwart-wit tekeer is gegaan in zijn brief. Meewerken aan een seminar wordt redelijk betaald, vindt hij. Voor een le zing over een actueel onderwerp keert het Nederlands Studiecentrum hem vijf honderd gulden uit en voor het leiden van een conferentie vijftienhonderd gul den. Intuïtief management Het Nederlands Studiecentrum, waar Van Amerongen voor heeft gewerkt, is Alle bijeenkomsten hebben een aantal vaste elementen: veel stoelen, stromen koffie, mappen met studiemateriaal, de onvermijdelijke projector en natuurlijk een inleider die al grapjassend contact probeert te leggen met het toegestroomde studieuze publiek. FOTO: SP een van de grote organisaties op het ge bied van conferenties. In overleg met de marketing-afdeling van het bedrijf kies ik voor het bijwonen van het mysterieus klinkende 'Intuïtief Management'. Deze bijeenkomst kost net als de overige tus sen de zeven- en achthonderd gulden, de lunch inbegrepen. 'Intuïtief Management' vindt plaats in Congrescentrum Engels te Rotterdam, 's Morgens rond negen uur sta ik met en kele honderden andere congresgangers voor de conferentiezaal, waar studie mappen en koffie worden uitgedeeld. De mappen van het Nederlands Studiecen trum zijn zwaar uitgevoerde multo's, volgestopt met referaten van deskundi gen, syllabi en losse vellen. De echte deelnemers aan de conferentie beginnen direct na ontvangst van hun map aan een nerveuze speurtocht door het studiemateriaal, als menen zij daarin eindelijk de oplossing van vele raadsels te zullen aantreffen. Door een misverstand kom ik niet direct bij 'Intuïtief Management' terecht maar bij 'Informatisering Personeelsmanage ment'. Die conferentie (van hetzelfde be drijf) wordt een zaal hoger gegeven. De hostessen bij 'Informatisering Perso neelsmanagement' zijn heel vriendelijk. Mijn naam komt weliswaar niet voor op de deelnemerslijst, maar ik krijg toch zo'n studiemap. Een plaatsje is gauw ge vonden in de immense zaal. Prof. dr. A. Teulings (hoogleraar organi- satie-sociologie aan de universiteit van Amsterdam) verzorgt een soort dagope ning met een praatje over het nut van een compleet personeelsplaatie in de computer. Zó handig, je kunt dan in één oogopslag zien hoeveel personeel je hebt, wat de capaciteiten zijn van de mensen en hoe vaak ze ziek zijn. Ik kan niet ont kennen dat het belangwekkend klinkt, maar hoe pak je dat nu aan? Dat moet de volgende spreker, drs. J. Maas van DAF-Trucks, vertellen, personeelssysteem heeft DAF hard dig, zegt Maas, want als er plotselinj vakman vertrekt moetje die plaats een functionaris van dezelfde kwa bemannen. Hoe de computer zo'n langen kan vervullen weet hij eerlij zegd ook nog niet helemaal. De vr wagenfabriek is nog bezig om dat i zoeken. Ik onderken het probleem, je komt hier toch om iets wijzer te 4e den. Dikke multomap u Na de pauze stap ik over naar 'Intj^ Management', een verdieping lagei|^ krijg wéér zo'n dikke multomap, zt van de referaten en ontboezemingen hostess die de map verstrekt, maaktj^- geenszins zorgen over de rechtmatiaT" van mijn deelname. Trek een netjV aan, zet een studieus gezicht op eni tegen één dat conferentiedeuren li openen als u een half uur na het Br jachtig arriveert. Bij 'Intuïtief Management' gaat hetl* het bij elkaar brengen van 'de mat! ment-wereld en de meer spirituele! reld'. De sessie vindt plaats in een M kere zaal met een hel verlicht podoï waarop de deskundigen tronën. De Sta ding is intussen door dagvoorzitter^ R. Mees verzorgd, de man die laatsF_ nog deel uitmaakte van de raad var stuur van NMB Postbank. Hij scL ooit het boek 'Een andere kijk op f|e En hij leidt seminars, waarop menf' kan horen zeggen: „Management zich op het voor elkaar krijgen vaP.n ken, ofwel to get things done". Erfir zegt Mees ook dingen over de 'uitePS' en de innerlijke kant van situaties', ij3:' 'imaginatie, cultuur, een vorm beweeglijkheid in ons denken diepP kan brengen naar nog onontgonnen?13 kwerelden'. jei Zo'n zaal zit er verbijsterd naar te Ie31 ren. Je hoeft er eigenlijk niet voorp3 de Maasstad. Elke kiosk heeft no£e wat populair-wetenschappelijks inT12 socio-segment. Maar het is wel kniPe met z'n allen in een zaal. De adjun^31 recteur van een GAK-kantoor toont» tegenover mij buitengewoon in zijnp jes met de bijeenkomst. Maar heer31 wat aan de ontvouwde visies? Wis ej3j ker! Hij beziet zijn personeel ineen|Jd andere ogen. „Je kunt de kwaliteiten mensen eigenlijk best op je gevoel!31 ren". Maar dat wist u toch al? „Ja,j.er hier wordt het nog eens door deskM gen bevestigd". }aa CHRIS SPÖNlfe<

Leidse Courant | 1990 | | pagina 28