Lex Goudsmit échter de schildersezel D'Ancona vindt politieke kleur nieuwe NOS- voorzitter secundair Ccidóc Souocmt Yndere radioprogrammering stuit op veel kritiek Fons Jansen relativeert carrière he Rolling Stones: lpee, film en boek Grove heftigheid in 'Losing time' Tunst/rtv ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 19 ÏÏLVERSUM Een jerkgroep van de pro- f jammaraad van de NOS jndt dat de radiopro- lammering drastisch op 1 helling moet. Een duL |||lijke zenderkleuring, jrizontale programme- en het opheffen van adio 5 zijn de belangrijk- pre aanbevelingen. nota van de groep werd zl^teravond besproken in de dat er meteen j vloer mee aanveegde. De raad, adviesorgaan van de NOS en bestaande uit omroe pen en maatschappelijke orga nisaties, meent dat de nota de pluriformiteit aantast. In het plan van de werkgroep wordt voorgesteld om op radio 1 tij dens de piekuren een geza menlijk programma te maken, onder redactie van vertegen woordigers van alle omroepen, met de NOS als eindredacteur. De omroepen menen echter dat zij zich juist in de actuali teiten kunnen profileren. Het plan is ingegeven door de achteruitgang in de beluiste ring van de Hilversumse zen ders door middag-tv, commer ciële radiozenders, regionale en lokale zenders. Het succes van gezamenlijke program ma's als RadiOlanda en Radio Olympica heeft de werkgroep op het idee van een conse quentere zenderkleuring en horizontale programmering gebracht. In het plan van de werkgroep kan elke omroep inschrijven op zendtijd voor een bepaalde zender: radio 1 voor informa tie, radio 2 voor de familie, ra dio 3 voor lichte muziek en ra dio 4 voor klassiek. Wie op één van die zenders uitzendt dient zich aan het profiel van die zender te houden. Radio 5 ver dwijnt. Radio 1 zou op de mid dengolf die programmering moeten overnemen, terwijl FM-luisteraars het 'gewone' programma ontvangen. Alle omroepen hebben kritiek op deze plannen. A. de Boer van de EO: „De pluriformiteit wordt weggeplaveid ten gun ste van uniformiteit, waarin de NOS domineert. Wie het beeld wil creëren dat het met de omroepen toch allemaal één pot nat is moet zo hande len". Nivellering en ontkleu ring zijn volgens hem het ge volg. Fons Jansen leest voor uit eigen werk. Theater Diligentia, Den Haag, gisteravond. Fons Jansen was een gewaar deerd cabaretier, al opereerde hij altijd in de schaduw van Sonneveld, Kan en Hermans. Hij maakt al jaren geen caba retvoorstellingen meer, maar is allerminst vergeten. Zijn werk duikt opvallend vaak op in radioprogramma's met het humoristische gesproken woord. Nu leest hij voor uit eigen werk, achter een tafeltje op het podium. Zijn carrière als cabaretier relativeert hij. Hij gaf lezingen, bijvoorbeeld over humor in de kerk. Toen zei een vriend: leer het uit je hoofd, zet er een pet bij op, doe het zaallicht uit en je hebt een cabaretprogramma. Zo ge zegd zo gedaan, twintig jaar succes. Toen het geheugen minder werd, besloot hij de levenslijn met de top in het midden en de carrièrelijn die altijd wil stijgen met elkaar in overeen stemming te brengen. En nu zit hij dus op z'n gemak achter een tafeltje, met zijn velletjes en zijn prima voor het vertel lerschap geschikte stem. Fons Jansen heeft nog steeds zijn typische, intelligente gees tigheden. Bijvoorbeeld over de ouderdom, waarvan hij graag de voordelen bekijkt: „Senio- rén zijn een wonderlijke be volkingsgroep. Hun sterftecij fer is het hoogst, hun geboor tecijfer veruit het laagst en toch komen er steeds meer". Zijn humor is steeds talig, en tegen onzin op taalgebied ver zet hij zich op zijn rustige ma nier. Hij ontmaskert bijvoor beeld de 'fantoomoorzaak': de secularisatie als oorzaak van het leeglopen van de kerken (twee aanduidingen voor het zelfde verschijnsel), of de erf zonde als bedachte oorzaak om het menselijk lijden te verkla ren en God niet de schuld te geven. Zijn katholieke opvoe ding is nog steeds een bron van inspiratie. Sommige grappen komen wat belegen of geleend over, het slot met de nieuwsberichten uit 2000 had wat sterker ge kund, maar het luisteren blijft aangenaam. Fons Jansen zit goed op zijn oude dag. DICK VAN TEYLINGEN IS beij ^STERDAM Aan een eern de grachten in de nsterdamse Jordaan jont de acteur Lex )udsmit (77). 5 we in zijn huiskamer zit- i is echter van de stadse |ikte niets te merken. Hij jont aan de achterkant van 1 oude pand en zijn huiska- jr is omsloten door een tuin it hoge bomen. We zitten bij 3evigiazen tuindeuren waarach- ov| zijn twee bejaarde katten I eken om naar binnen te r'ljen. Daar komt niets van „Anders springen ze bij je schoot en heb je de hele ddag hun nagels in je", al- hun baas. I praten over het debuut Lex Goudsmit als beel- ld kunstenaar. Maar na- irlijk dwalen we steeds af jr zijn acteursbestaan, waar- ~jr hij prachtige anecdotes et te vertellen. Vorig jaar is iix [begonnen met schilderen: j ben toen uit de productie d'Arc' gestapt omdat n vrouw ziek werd. Zo kon 9 meer thuis zijn. Ik zocht iets zowel mijn emotie als mijn érgie in kwijt te kunnen. Ik 1 eerder ook wel eens gete ld en geschilderd, maar dat s dan meestal een bevlie- ,g die weer overging. Nu is [Q i echt raak. Het mooie is dat helemaal van jejzelf is in te- jstelling tot acteren waarbij de teksten van een ander iruikt", vertelt Lex Goud- |t. ïlijkl bevriend kunstenaar ink Lodeizen leerde hij een ital technieken zoals uitspa ren met arabisch gom en et sen. De aanwijzingen die hij in het atelier van zijn vriend kreeg waren heel stimulerend voor hem. Inmiddels is zijn vrouw Ans Adelaar overleden en' zijn eerste weifelende po gingen uitgemond in een ware schildersexplosie. Het ene na het andere schilderij komt on der zijn handen vandaan. Het werk van ,Lex Goudsmit laat zich niet makkelijk om schrijven omdat het zo in vormgeving en kleur varieert. Hij heeft niet een duidelijke eigen vormentaal, maar pro beert enthousiast allerlei idee ën uit. Alle schilderijen zijn min of meer abstract. Soms zijn er nog vage figuren als vissen of ogen in te herken- Op mijn vraag hoe de schilde rijen ontstaan, neemt hij de houding van 'De Denker van Rodin' aan en zegt vervolgens: ,,Ik ga dus eerst niet zo zitten denken. Ik heb ideeën zat en zet vaak met houtskool in gro te lijnen op papier wat ik wil maken. Ik ben niet bewust aan het zoeken, het is meer een op avontuur gaan". In dit avontuur wordt hij nau welijks 'gehinderd' door tech nische kennis. Op speelse wij ze experimenteert Goudsmit bijvoorbeeld met kwartsverf, een soort structuurverf, waar door er reliëf in het platte vlak ontstaat. Deze reliëfvlak jes combineert hij met hele transparante vlekken die hij verkrijgt door acrylverf sterk met water te verdunnen. En laatst vond hij op de bodem van een potje aangekoekte verf, waarvan hij de kleur zo mooi vond, dat hij het eruit haalde en in een schilderij verwerkte. Hoewel hij slechts de kleuren rood, blauw, geel, groen en zwart gebruikt weet hij daar mooie kleuren mee te mengen. Veelzijdig De onbevangen manier waar op Lex Goudsmit is gaan schil deren doet denken aan hoe wijze waarop hij acteur is ge worden. Van een theoretische scholing is daarbij geen sprake geweest/ Hij leerde alles in praktijk. „Toen ik vier jaar mulo had gedaan ben ik er af gegaan zonder diploma. Ik wilde gaan werken en had meteen een baantje. Ik werd jongste bediende bij een scheepvaartvereniging en moest brieven en monsterrol len naar schepen brengen. Soms lag het schip op mij te wachten, alvorens uit te kun nen varen. Dan werd ik er met mijn brieven in een bootje heengeroeid en dat vond ik prachtig!" Dit was het begin van een ver bazingwekkend veelzijdige loopbaan. Omdat zijn familie in de diamantbewerking zat werd ook hij diamantslijper. In de jaren dertig kregen zijn ar tistieke kwaliteiten voor het eerst vaste vorm in de zang groep 'The Vocal Kings', die hij met een aantal vrienden vormde. Ze traden van 1934 tot 1938 in heel Europa op. Tussendoor wanneer het werk stil lag, verdiende hij zijn geld als diamantslijper. Na 1938 hield hij zich met andere za ken bezig. Zo had hij een le- derwarenatelier en een stome rij. Na de Tweede Wereldoor log nam hij zanglessen en van af 1951 trad hij op in verschil lend operettes en had hij een eigen kwartet. Ook begon hij toen met acteren zowel in het theater als voor de televisie. Een van de hoogtepunten uit zijn carrière was de musical 'Anatevka', waarin hij zowel in Amsterdam als in London de rol van Tevje de melkman vertolkte, in totaal ruim 1100 keer! Verder is hij natuurlijk bekend van veel televisie-pro- tramma's voor kinderen, zoals esamstraat. En nu heeft zich dus bij deze kleurrijke opsom ming ook nog onlangs het schilderen gevoegd. Schuifdeuren Lex Goudsmit debuteert met een expositie in galerie 'De Drempel' in Sneek. De galerie houdster kwam via Frank Lo deizen in aanraking met het werk van Goudsmit en vroeg hem te exposeren. Op de vraag of hij het niet eng vindt om met zijn werk naar buiten te treden antwoordt hij: „Toen ik vijftien jaar was stond ik al te zingen tussen de schuifdeuren en trad ik dus naar buiten. To neelspelen heb ik niet geleerd, maar ik heb het gedaan. Dan kan ik ook schilderijen voor het publiek brengen. Wat heb ik nou te verliezen?" Hoe zijn schildercarrière verder zal verlopen weet hij niet: „Ik hoop dat ik dit kan blijven doen. In november zullen in München de opnamen voor een kinderprogramma begin nen. In het hele Duitstalige ge bied was vreemd genoeg geen geschikte opa te vinden. En nu ga ik daar de opa spelen". ANKIE BOONSTRA Lex Goudsmit: „Wat heb ik nou te verliezen?" foto: dijkstra en "i Rolling Stones, die hun commercieel zo succesvolle toernees )r Amerika en Europa nog wat meer te gelde willen maken, ileidi foto: pr van P o pe nge| StlCfiNDEN The Rolling >nes blijft, ondanks de rock roll-termen DvenPgbejaarde leeftijd, een kteufief groepje. Zanger ck Jagger kondigde week aan dat het En- [se vijftal drie projecten- der handen heeft; een Jee, een film en een -=-5-ek. De groep had de elpee het liefst rond Kerstmis in de win kel gehad, maar het afluiste ren van de banden vergt meer tijd dan aanvankelijk gedacht. Zoals het er nu naar uitziet, wordt het op z'n vroegst voor jaar 1991. Wel rond Kerstmis verschijnt een boek over de wereldtour nee van The Rolling Stones. Het gaat om een luxueus uit gevoerd souvenir-boek, waar in concertfoto's zijn terug te vinden van onder andere Glaude Gassion, Paul Natkin en Eugene Adebari. Wat zich voor en achter het podium af speelden, wordt beschreven door Sunday Times-journalist Robert Sandall. Tenslotte staat er, ook een an derhalf uur durende bioscoop film op stapel. Dit ruim twin tig miljoen gulden kostende project beleeft zijn première deze zomer in Amerika. Niet veel later is Europa aan de beurt. Het materiaal voor deze rolprent werd geschoten tij dens het Stones-concert in Oost-Berlijn en tijdens de Lon- len uitbrengen. „Er zit heel' dense Wembley Stadion-optre- 9fjr-[ls bekend heeft de groep ens de Amerikaanse 'Steel OGESteels'- en de Europese 'Ur- i Jungle'-toernee muziek- lamen gemaakt. Het Rol- Stones-management in ■"lDIiden liet weten dat de ep momenteel de banden i het afluisteren is en dat irschijnlijk Chris Kimsey te p wordt geroepen voor de j duktie van de compact disc, is nog geen beslissing geno- oiogien of het een enkele- of dub- -elpee, hoewel geruchten de eiflm"de doen dat The Stones het ictionoP concert integraal op plaat zorg 1 erg goed materiaal bij en Paul McCartney met 'Trip- Lthe live fantastic' een laar kan uitbrengen, dan g verpf* dat met The Stones ook dens. Het bijzondere aan de film is het 3D-beeld, waardoor de bioscoopbezoeker de indruk krijgt zelf op het podium te staan. Het is de eerste rock ken", aldus een woordvoer- roll-film in die stijl. ANS PIËT holingsfV boos over wervingsactie acteurs MCW ISTERDAM De Kunstenbond FNV heeft gisteren „met tetiekm" geprotesteerd tegen het optreden van acteurs uit de OS-serie Medisch Cehtrum West (MCW) in een ledenwer- gsactie van ECI-boekenclub. In de campagne van ECI roe- i acteurs van MCW mensen op lid te worden van de boeken- I Dm' 'n ruil voor een kans op een gastoptreden in de serie. i u j jewel plotseling ontdekte sterren natuurlijk prachtig passen geijkte formules van de roddelpers, is acteren voor de ca- fa toch in de eerste plaats een vak, waarvoor behalve talent een goede opleiding en ervaring worden vereist", aldus de istenbond. De bond heeft klachten ingediend bij Commisari- Toor de Media en Reclamecode-» mesat HILVERSUM Minister D'Ancona van welzijn en cultuur vindt de politieke kleur van de toekomstige voorzitter van de NOS secundair". Zij is „pri mair" op zoek naar ie mand die de capaciteiten heeft om de positie van de publieke omroep te ver stevigen en aan te passen aan de nieuwe ontwikke lingen, zo zei ze gisteren in Hilversum. De minister gaat daarmee in tegen de wens van de CDA- fractie die dinsdag bij monde van woordvoerder Beinema liet weten vast te houden aan een christendemocraat als nieuwe voorzitter. De vorige voorzitter, J. van der Reijden was afkomstig van het CDA. De PvdA schoof vorige week voormalig wethouder W. Etty uit Amsterdam als kandidaat naar voren. Beinema zei dins dag dat als D'Ancona met een PvdA-kandidaat komt het CDA daar „een probleem" van zal maken. De minister liet „een waar schuwend woord" horen aan Hilversumse omroepen die het publieke bestel willen verrui len voor het commerciële. „Ik acht het geenszins uitgesloten dat er naast RTL4 nog een binnenlandse commerciële omroep komt. Zij die weg wil len moeten er dus snel bij zijn, want anders gaat een ander weer voor", aldus D'Ancona. De minister zei geen behoefte hebben aan een herhaling van het zogeheten „ATV-drama". Enkele jaren geleden liepen plannen van de Avro, Tros en Veronica om samen met enke le uitgevers commerciële om roep te gaan bedrijven, spaak. Bij het ministerie liggen op dit moment circa 40 aanvragen voor commerciële omroep. Op de bijeenkomst reikte de minister „Media Awards" uit in vier categoriën. In de cate gorie Media Wetenschappen kreeg Prof. J. Bank, hoogle raar moderne geschiedenis aan de Universiteit van Leiden, een Award voor zijn gebruik van de tv als bron voor heden daagse geschiedschrijving. In de categorie Media Politiek ging de prijs naar het Commis sariaat voor de Media, voor de „opvallende" bijdrage die gele verd is aan de ontwikkeling van het denken en handelen in de media-politiek. Ruud Hendriks, programma-direc teur van RTL4, kreeg de Award in de categorie Media Talent. Dit omdat hij onder meer er in is geslaagd „een bres te slaan in het hek om Hilversum" en heeft laten zien hoe je op „geraffineerde wijze" een massapubliek aan je weet te binden. Vara-voorzitter Marcel van Dam kreeg de prijs in de cate gorie Media Business Award omdat hij als „onvermoede kwaliteiten ten toon spreidde en zijn bedrijf van de onder gang wist te redden". Greta's kunst Greta Garbo wist na haar vertrek van het witte doek haar leven in de anonimiteit redelijk aange naam door te brengen. Tenminste, afgaande op haar bezittingen, die onder meer een enorme kunstcollectie omvatten. De kunstwerken, waaronder de op deze foto zichtbare Renoir met de titel Leontine en Coco worden van 13 tot 15 november geveild in New York. Alleen de Renoir al moet zo'n 13 miljoen gulden opbrengen. FOTO: AP Blauws Maandag Compagnie i.s.m. De Voorziening: „Losing time" van John Hopkins. Vertaling en bewer king: Gommer van Rousselt/Luc Joosten. Regie: Guy Joosten. Deco rontwerp: Manfred Dittrich. Met o.a. Katelijne Damen, Victor Löw. Ko ninklijke Schouwburg, Den Haag, gisteravond. Als in de eerste scène Ruth de kamer van. Joanna binnenvalt met het verhaal dat zij zich heeft laten verkrachten, zit het al een beetje fout met 'Lo sing time' van John Hopkins. Als dan later Ruth bij Joanna is ingetrokken, zij mannen ge bruiken om wraak te nemen en in de allerlaatste scène Ruth weer bij Joanna weggaat, zit het erop: een mager gege ven is niet uitgegroeid tot iets moois. Wie is die Hopkins, waar het slechts met reproducties van gouaches gevulde programma boekje niets over loslaat? Wat zijn stuk 'Losing time' vertelt, is dat mensen zich niet afhan kelijk dienen op te stellen en dat man en vrouw als konijn en ratelslang of andersom te genover elkaar staan. De man is slechts in staat zijn onbegrip voor vrouwen met geweld te manifesteren. De vrouw krijgt de man klein door zijn gebrek aan viriliteit te bespotten, zo wil dit stuk beweren. Door de bewerking van Gom mer van Rousselt en Luc Joos ten heeft 'Losing time' een „Tanghe-bewerking" gekre gen: er wordt door elkaar ge schreeuwd en vooral veel her haald in crescendo. De harde stemmen kunnen het gebrek aan nuance niet overschreeu wen. Tegenwerpen dat het in de onvermogende communica tie tussen man en vrouw nu eenmaal bot toegaat, voldoet niet als argument. 'Losing time' mankeert als leerstuk de vorm, die een pu bliek kan overtuigen. De tekst zit vol schuttingtaai, het ap partement van Joanna waarin de handeling zich afspeelt, be vindt zich getuige een blauw met wit oplichtend doek om de lijst-in-de-lijst in de wol ken. Regisseur Guy Joosten heeft de titel 'Losing time' om flau we zinspelingen te voorkomen niet laten vertalen in „tijdver lies". Slechts het bekende goe de acteren van Victor Löw als een van de vrienden van Ruth en Joanna en Katelijne Da- men als Ruth voorkwamen een volledig afkeren van de grove heftigheid op het toneel. Volgens mij komt die John Hopkins uit Amerika. PETER SNEL Hans Vonk levert topprestatie Het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk met werken van Strawinsky, Ton de Leeuw en Debussy. Met me dewerking van Jeanne Colletin (ré- citante). Christian Papis (tenor), het Nederlands Concertkoor en het Jon genskoor St. Bavo. Anton Philips- zaal, Den Haag, gisteravond. Herha ling vanavond. Chefdirigent Hans Vonk en het Residentie Orkest hadden zich voor het con- cert van gisteravond (van- avond herhaling) vastge beten op een uitzonderlij ke compositie van Stra winsky, het uit 1934 stam mende melodrama in drie delen 'Perséphone' op tekst van André Gide. De componist omschrijft het werk als een „masqué of dans- pantomime verbonden door gezongen en gesproken tekst", in feite een symfonie met ko ren. Strawinsky en Gide te- kenden voor samenwerking, maar uiteindelijk werd het tussen beide heren heibel. Het gedicht van Gide is gebaseerd op de vierde van de zogeheten Homerische gezangen waarin de Eleusinische mysterieën van de Demeter-culius worden bezongen. Strawinsky gaf het heidense gedicht een christelijk gezicht en verwijst naar het Gregori aans, naar wisselzangen ep, zelfs naar de Russische kerk muziek. Fascinerende, adem benemende, tedere muziek waarin ritme en melodie het karakter bepalen. Een werk vol weemoed, h,oop, liefde, verlangen en berusting, een werk ook waarin Strawinsky de deelnemende partijen tot een eenheid heeft weten te smeden. Récitante Jeanne Colletin was de ideale figuur om het ver haal tot leven te brengen, de tenor Christian Papis heeft zijn helsmoeilijke partij su bliem vertolkt en het Neder lands Concertkoor bewees wat een amateurkoor vermag: in één woord perfect. Ritmisch verliep alles vlekkeloos en dat wil bij deze Strawinsky wel wat zeggen, maar ook het klankbeeld was uiterzonder- lijk gaaf en helder. Het vrouwenkoor in 'Sur ce lit elle repose' was van een bo venaardse schoonheid. Het Jongenskoor St. Bavo kwam wat zwak over, je zou zeggen dat achtenveertig jongens meer geluid kunnen voort brengen. Hans Vonk was de centrale figuur die deze parti tuur als het ware boven zich zelf wist uit te tillen. Jammer dat deze uitvoering niet op CD wordt gezet, het zou een top per geworden zijn. Een zware en lange avond voor uitvoe renden en publiek. Eigenlijk een beetje teveel van het goe de, want goed was het. Een voortreffelijke combinatie van de 'Symphonies of winds' van Ton de Leeuw en de 'Symphonies for wind-instru ments' van Strawinsky werd door de blazers fascinerend vertolkt en of het allemaal niet op kon: ook nog de drie delige Nocturnes van Debussy. Hans Vonk gaf een vertolking van absoluut topniveau en de sopranen en alten zongen Sirè- nes zo mooi, dat men zich graag had laten verleiden. ADRIAAN HAGER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19