ovincie wil geen extra Pastuinbouw in De Venen h dbdviGoutcmt Geldboetes voor illegaal slachten Omwonenden Duindoornstraat willen nieuwbouw voorkomen Actiegroep pleit voor behoud naam Hazerswoude OMGEVING CeidóaQowumt ZATERDAG 10 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 leputeerde it rotonde fojKERHOUT Gedepu- T. Jansen en wethouder P. ifcrk van Noordwijkerhout Winsdag officieel de minirot- l is aangelegd op de kruising IvLangelaan/'s Gravendamse- gebeurt 's middags om half opening van de rotonde I-Holland een serie van vijf i de Bollen- en Rijnstreek jüt doel hadden de verkeers- te bevorderen. Deze pro- hSie bestonden uit de aanleg [rotonde of vakken voor af- jerkeer, zijn naast Noord wij- I gerealiseerd in Nieuwveen, Voorhout en Sassenheim. Slagwerker bespeelt vliegtuigonderdelen ALPHEN AAN DEN RIJN De SBK Rijnstreek doet mee aan de Dag van de Kunstuitleen die vandaag wordt gehouden. De kunstuitleen in de St. Jorisstraat in Alphen viert dan tegelijkertijd zijn derde lustrum. Ter gelegenheid daarvan worden er ver schillende activiteiten gehouden. Vandaag zijn er kunstvideo's te zien, geeft Ruud Mourik, slagwerker bij het Residentie-orkest een uitvoering op oude vliegtuigonderdelen en zijn er bewegende sculpturen van Henny Boeye. Er is ook een expositie. Dit al les van tien tot vier uur in het pand van SBK aan de St. Jorisstraat 4 in Alphen aan den Rijn. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Het il legaal slachten van schapen op 13 juli vorig jaar kwam vijf Marokkanen uit Alphen aan de Rijn gisteren elk op een geldboete van 500 gul den te staan. De Haagse po litierechter C. de Vries- Lentsch legde hen de geld boete op conform de eis van de officier van justitie. Het slachten vond i in het kader van het jaarlijkse islamiti sche Offerfeest, de afsluiting van de vastenmaand. Iedere gehuw de islamitische man is dan tot het ritueel slachten van een schaap verplicht. De Marokka nen behoorden tot een groep van vijftig man die bij een veehoude rij in Zwammerdam de slachtin gen uitvoerden. De veehouder verkocht de schapen en rekende voor elke slachting nog eens 70 gulden. Justitie legde de veehou der eerder al een boete van een paar duizend gulden op. De vijf moesten voor de rechter verschijnen omdat zij in tegen stelling tot de anderen niet in gingen op een schikking van het Openbaar Ministerie. De vijf ga ven toe te weten dat „we daar niet mochten slachten. Maar we konden nergens anders heen. Alle legale slachthuizen in de omgeving zaten vol". De Marok kanen schoven de schuld in de schoenen van de gemeente Al phen. „Ondanks onze herhaalde verzoeken wil de gemeente niet meewerken aan een nieuwe le gale slachterij in Alphen aan den Rijn." Tot voor drie jaar konden de Marokkanen voor het rituele slachten nog bij een slachterij in Alphen terecht. De officier van justitie vond dat de vijf „het aan zichzelf te wij ten hebben dat ze niet legaal konden slachten. Ze hadden veel eerder iets moeten regelen. In april verspreidde de overheid al folders rond in de islamitische gemeenschap in ons land met in formatie over legale slachtplaat sen. Daar hadden ze naartoe moeten gaan." Bollenkwekers willen rotonde onderhouden NOORDWIJKERHOUT Bloem- bollenkwekers uit Noordwijkerhout willen zelf het verkeersplein aan de Gooweg met bollen beplanten. Te vens zijn zij bereid de nieuwe rotonde te onderhouden. Zij zullen uitgebloeide bollen rooien en onkruid wieden. Het raadslid L. Hogervorst (VVD) is met dit initiatief gekomen en burgemeester en wethouders on dersteunen het. De plantsoenendienst had geadviseerd om er bloeiende kruiden te zaaien en daartussen bol len te planten. Volgens de dienst zijn de klimatologische omstandigheden er erg slecht. De provincie 'oplland wil niet te- komen aan de meer glastuin- De Venen. Nieu- jcupecialiseerde glas- '"•hvbedrijven dienen het jaar 2000 niet bri«i het gebied Zuid- INGj Noord te vesti- uitwijken naar N^delijk deel van 5. Holland (Haarlem- Q0»r en Aalsmeer) is l 45>gelijk wegens ge- /m an ruimte aldaar. de glastuin- /m (e worden bevor- boomkwekerijbe- jiïdi' in Boskoop. Dat ,aarti de provinciale iuimte voor glas?". om in De Venen geen nieuw aanbod van locaties voor glas tuinbouw mogelijk te maken. De provincie vindt het gebied niet geschikt. Belangrijk in dit verband is echter dat er nu al verschuiving plaatsvindt van de voor de Veenstreek type rende gemengde bedrijfstypen naar gespecialiseerde glastuin bouw. Verwacht wordt daar om dat de gemeente Alkemade fel zal reageren tegen de nota. Ook plaatselijke kwekers zul len teleurgesteld zijn. Zij pleit ten onlangs in een nota voor versterking van de positie van deze kleinschalige bedrijven. Zij menen dat ze door hun flexibiliteit van groot belang zijn voor de dynamiek van de glastuinbouwsector. De provincie overweegt als re actie op die nota om in de re gio juist ruimte te bieden aan het gemengde bedrijfstype. Dit door te stimuleren dat gespeci aliseerde bedrijven zich in concentratiegebieden elders vestigen. De neveneffecten van een dergelijk stimule ringsbeleid zouden echter eerst grondig moeten worden onderzocht, aldus de provincie. Een van de voordelen van dit beleid is dat de gemengde glas- tuinbouwvedrijven nog beter geconcentreerd gesitueerd ra ken. Dit stimuleringsbeleid biedt tevens betere mogelijk heden voor het oplossen van ingewikkelde milieuvraag stukken. Vanwege de beperkte kavelbreedte in De Venen zouden de gespecialiseerde be drijven wellicht vrijwillig naar elders vertrekken. De provincie meent dat de Zuidplaspolder ten oosten van Zoetermeer een goed alterna tief is voor deze gespecialiseer de bedrijven. De Zuidplaspol der geniet bij de provincie vanuit ruimtelijke, landschap pelijke en tuinbouwkundige overwegingen de voorkeur als concentratiegebied voor gespe cialiseerde glastuinbouw. Het noordelijk deel van Hoeksche Waard vindt de provincie minder geschikt. Wel moet in de Zuidplaspolder rekening worden gehouden met een goed recreatief mede gebruik. Want vooral bij een combinatie van zware verste delijking en een stringent Groene-Hartbeleid zullen in heel de provincie zuid-holland tekorten aan glastuinbouwge bieden optreden. Zo wordt in de provinciale nota gevreesd. Het deelgebied Zuid-Holland Noord betreft de regio's Bol lenstreek, Boskoop en De Ve nen. In de Bollenstreek wordt de bollenteelt in de open lucht en in de glastuinbouw bedre ven voor het vervroegd in bloei trekken van bollen. In Boskoop worden vooral boom- kwekerijprodukten geteeld. In deze regio's is nog wel ruimte voor gespecialiseerde glastuin bouw. De Venen bestaat uit, qua oppervlakte, kleine bloe- misterijbedrijven met een .in tensief verbouwplan van veel verschillende gewassen. astructie eïjwijk aan Zee !00tWIJK De Jan De «negouwenweg en j^a/el Doormanstraat rderjrdwijk aan Zee 22J heringericht. De ist te trekt hiervoor gulden uit. In de i digaat een maximum ,3-0J van 30 kilometer u?gelden. KarelDoormanstraat richtingsverkeer in ilijke richting inge- fkeren kan aan beide de rijbaan. Op Hlwaar het geparkeerd wordt be- Bel worden paaltjes ge- 52; ferder komen er ver- IS 'Hipels en -tafels en KEtfikele bomen geplant. Bezen van Henegouwen- ot 1ft een tweerichtings- 5 u%an kracht. De rij- lanfldt versmald tot 4,5 Op er komen trottoirs fnaal 1,5 meter breed, eerden er zeven par- aangelegd en beide uiteinden nstd^g snelheidsremmen- it El'erstafels aangelegd, openbare wer- ®nj verkeer bespreekt RAAD VAN STATE DOET MAANDAG UITSPRAAK DEN HAAG/NOORD WIJKERHOUT Waardedaling van hun huizen, een onaanvaard bare verhoging van de parkeerdruk en aantas ting van de groenverzie- ning in de wijk. Dat zou volgens omwonejiden veroorzaakt worden door de geplande nieuw bouw op een perceel aan de Duindoornstraat in Noordwijkerhout. De omwonenden trachtten de nieuwbouw via een spoedprocedure bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag te voorko men. De zaak diende gisteren. De zaak draait om de voor genomen bouw van veertien woningwetwoningen en tien premie-koopwoningen. De omwonenden hadden liever gezien dat het perceel vol gens de geldende bestem ming bebouwd was met een school, een kerk of een ver enigingsgebouw. Dan zou er een minder groot gebied be bouwd hoeven worden en zou groen gespaard blijven. Onbehoorlijk" noemden de omwonenden voorts het be sluit van de gemeente nog voor de spoedprocedure bij de Raad van State is afge rond groen licht te geven voor kapwerkzaamheden. Een aantal bomen ligt al te gen de vlakte. Wethouder van ordening C.W. van Duin wimpelde de bezwaren af. Het afgeven van de kapvergunning zou volgens hem beslist niet vreemd zijn. Hij wees er verder op dat de locatie vol gens de geldende bestem ming voor 80 procent be bouwd mag worden. En als dat ten behoeve van bijvoor beeld een verenigingsge bouw was gebeurd, zou daar door ook een verhoging van de parkeerdruk ontstaan, al dus de wethouder. Van Duin merkte verder op dat er voor de gemeente aanzienlijke belangen op het spel staat. „-In Noordwijker hout staan ruim 900 woning zoekenden geregistreerd. Dat aantal is veel te hoog. De woningen, waar we hier over praten, zijn slechts een druppel op een gloeiende plaat. Maar het is toch weer een druppel". De gemeente wil volgens Van Duin ernst maken met het oplossen van de woningnood. Daarbij is bepaald dat nieuwbouw in Noordwijkerhout zoveel mo gelijk gepleegd moet worden op open plaatsen nabij de dorpskern om zo het buiten gebied te sparen. De woningbouwvereniging Sint Antonius van Padua die de veertien woningwetwo ningen gaat realiseren en Noorlander Beheer Neder land BV uit Leiderdorp, die verantwoordelijk zal zijn voor de bouw van de koop woningen, hebben laten we ten na een gunstige uit spraak van de Raad van Sta te, die maandag wordt ver wacht, nog dezelfde dag te zullen beginnen met de bouw. Onderscheiding voor leden St. Jeroen Tijdens een feestelijke bijeenkomst zijn gisteren drie leden van het R.K. gemengd zangkoor St. Jeroen in Noordwijk onderschei den. A. Caspers en J. van Graas kregen door pastor W.J. Kleijn de versierselen uitgereikt behorende bij de onderscheiding van St. Gregorius. Beiden kregen de onderscheiding omdat ze 40 jaar lid zijn van het koor. Na 18 jaar de voorzittershamer te heb ben gehanteerd trad de heer De Lincel af. Hij kreeg voor zijn verdienste voor het koor de penning van de St. Jeroensparochie. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Eenrichtingsverkeer Sluispad Noordwijk NOORDWIJK Voor het Sluispad in Noordwijk wordt een richtingsverkeer ingesteld. Met deze maatregel wil de gemeente het toenemende sluipverkeer in deze straat een halt toeroepen. Ook in de Dr. Hadriaan van Neslaan wil Noordwijk iets tegen het vele sluipverkeer doen. De toename van het sluipverkeer in beide straten is een gevolg van de ingebruikname van stoplichten op de kruising Beeklaan- /Herenweg en Beeklaan/Boekerslootlaan/Bonnikeplein. Veel automobilisten gebruiken het Sluispad en de Van Neslaan om deze stoplichten te vermijden. Het nieuwe postkantoor aan de Boekerslootlaan en het doortrekken van de Losplaatsweg heeft eveneens een verkeersaantrekkende werking in deze twee stra ten tot gevolg gehad. Burgemeester en wethouders willen naast het instellen van een richtingsverkeer in het Sluispad de straat mag alleen vanaf de Boekerslootlaan ingereden worden in de Van Neslaan drie „verkeerstafels" aanleggen. Deze snelheidsremmende voporzie- ningen moeten worden aangelegd ter hoogte van de beide aan sluitingen van de Hyacintenstraat en de Tulpstraat. De commis sie openbare werken, woningbedrijf en verkeer hebben de voor stellen van B en W op de agenda van de vergadering van ko mende maandag staan. CD JA Het CD JA afdeling Leiden houdt dinsdagavond in het Gulden Vlies aan de Bree- straat 125 een algemene leden vergadering. Na het officiële gedeelte van de agenda wordt een rollenspel gehouden, waarin de CDJA'ers een ge meenteraadsvergadering na bootsen. De bijeenkomst be gint om zeven uur. igeei 11 ee Onder redactie van Ton Pieters. bepaald een oude i de Leidsche Cou- 3 november 1930: lar dagen geleden Oudemirdum (Fr.) ermeeuw gevangen "14 van het Rijks van Natuurlijke !lijksJ te Leiden. Deze zil- werd den 9den 'matiJl als nestjong te Cal- geringd door J.Blanksma en lus den leeftijd van jaren bereikt. Dit is kanijste meeuw, waarvan :oe bericht bij het mu- ingekomen". Vragenbus. „Vraag: Hypo- *nk solied? Wat be- artikel 8859 bij de vanjntwoord: omtrent de van financieele in- i spreken wij ons niet uit. Van ';3^1 "hebben wij nimmer 5 l5lfband met de staking ezoet chamottefabriek te u. Emalsen, worden eiken ^'"Sjjvërklieden uit de om- 18 00E 8emeenten met de ilSTRl^ussen onder politie- oornt» gehaald en weer lei 254rts gebracht. Vrijdag- i™elG* en °P ^en Buren- en' wederom eenige au- atieP. toen van over de •en. Revolverschoten wer- m vr.Jo.sf. De begeleidende maak- io-20.51 ^un karabijnen ge- schoten terug". rech dagen overhandigde T Leoni, onder wiens mren ^et nieuwe telefoon- de Vaticaansche Stad werd aangelegd, het huldeb lijk van de internationale te lefoon- en telegraafmaat- schappij van New York, n.l. een gouden telefoontoestel, aan den Paus. Het kostbare geschenk staat thans op het bureau van den H.Vader in zijn privé bibliotheek. Het toestel is, zooals men weet, geheel van goud en rijk versierd met zilver en email, waarin de symbolen der vier Evangelisten en het wapen van Z.H.Pius XI zijn gedre ven. De H.Vader betuigde ir- Leoni Zijn blijdschap over dit prachtige geschenk en sprak tevens Zijn voldoening uit over de onberispelijke uit voering van den modern in- gerichten telefoondienst in de Vaticaansche Stad. De pauselijke hoffotograaf, Feli- ci, kreeg verlof, een foto van den H.Vader te maken, geze ten aan Zijn bureau, waarop het kostbare telefoontoestel staat". „De nieuw gekroonde keizer van Abessinië heeft een dag na zijn kroning een groot deel van de bevolking ont haald door vóór het paleis op groote schaal spijzen te laten uitdeelen. Reeds 's morgens vroeg was het plein zwart van de menschen, die zich verzameld hadden en tracht ten een goede plaats te krij gen. Groote hoeveelheden visch, rauw en half rauw vlees werden uitgedeeld, als mede groote kwantums drank. Het feest duurde tot laat in den avond en bijna de geheele bevolking van Addis Abeba heeft van het keizer lijk onthaal genoten" „De helderziende Marion heeft gistermiddag een po ging gedaan om wat meer licht te verschaffen in de zaak van den juweelendiefs tal te 's-Gravenhage. Met het plateau, waarop de gestolen sieraden zich bevonden, in de hand heeft hij zichizi trance gebracht en een signalement opgegeven dat niet geheel klopt met dat wat de bedien de gisteren gegeven heeft. De bediende meent b.v., dat bei de dames een bontmantel droegen. De „ziener" zegt, dat een harer een bontmantel en de ander een gewonen mantel aan had. Volgens den heer Marion zijn de daders de grens nog niet over en zal de zaak binnen drie dagen opgelost zijn. De dief zou den buit in den rech terzak gestopt hebben en uit den winkel links de Plaats opgewandeld zijn en thans nog in Scheveningen verblijf houdèn. Het gezelschap zou in een klein hotel gelogeerd hebben. Over het algemeen staat men nogal sceptisch te genover deze verklaringen. Zoowel personeel als politie meenen, dat zij eerder ver warrend dan ophelderend werken". Een advertentie: „Degene die Zondag 26 Oct. uit de R.K. kerk te Hoogmade een ver keerde tompouce heeft mee genomen, wordt verzocht die terug te bezorgen bij S.J.v.d.Meer, Noordeinde, Hoogmade". Op woensdag 5 nov.'30 land de 's morgens 's werelds EEN ZILVERMEEUW, maar dan een stuk jonger dan het exem plaar van prof.Blanksma in Callantsoog. FOTO:SP grootste vliegboot bij Am sterdam. „De vliegboot DO X is vlot in de marinevliegha- ven te Schellingwoude ge daald. Van alle kanten scho ten bootjes bemand met foto grafen en nieuwsgierigen op de vliegboot toe. De fotogra fen ontstaken zelfs voor het maken van hun foto's Blitz- licht onder de vleugels der machine, een en ander tot groote verontwaardiging der officieren aan boord, die ern stig vreesden, dat er „brok ken" gemaakt zouden wor den. Pogingen van verschil lende personen om in de vliegboot door te dringen, werden door de politie op zeer hardhandige wijze verij deld, waarbij zelfs klappen werden uitgedeeld. Enkele verslaggevers moch ten bij hooge uitzondering „genau drei Minute" aan boord komen. Er volgde even een snelle rondgang door het benedengedeelte van de boot (met vleugels waarboven in zes koppels twaalf motoren zijn geplaatst), en daarop werden de persvertegen woordigers tot een ietwat haastigen aftocht gedwongen, 't Was niet bepaald een har telijke ontvangst!" „De Margrietenlaan te Hille- gom zal worden voorzien van gasverlichting. Dit bericht zal door de bewoners met vreugde worden ontvangen, daar deze zich tot heden nog met de voorvaderlijke petro leumlampen in hunne huizen moesten behelpen". „In het ziekenhuis te Amers foort is overleden een zwer ver, in de omgeving van Bar- neveld bekend onder den naam van „de Mof". Na zijn overlijden werd er een on derzoek ingesteld naar den inhoud van den rugzak, dien de man steeds bij zich droeg. Tot aller verbazing kwam met veel anderen rommel daaruit te voorschijn een rol bankpapier tot een totaal be drag van ruim f 8000 „Uit de Meierij wordt ge meld, dat zich boven die streek gedurende de laatste dagen verschillende vluchten vriesganzen bewegen. Ouden van dagen zien ook hierin den voorbode van een spoe- digen winter. Verder is een vijftigtal wilde zwanen over Wieringen gevlogen. Men heeft er nog nooit een zoo groot aantal van deze prach tige vogels tezamen zien vlie gen. Wilde zwanen voorspel len een vroegen winter, zegt de volksmond". HAZERSWOUDE Ha zerswoude, geen Rijne- veld. De actiegroep voor het behoud van de naam Hazerswoude met als ini tiatiefnemers Leen en Ma rijke van Zanten maakt zich sterk voor het behou den van de huidige plaats naam. Gisteren hebben zij alle lijsttrekkers van de plaatselijke politieke par tijen uitgenodigd om sa men met de inwoners van Koudekerk, Benthuizen en Hazerswoude hierover van gedachten te wisse len. De hoorzitting is op woensdagavond 21 no vember. „Het is niet meer dan logisch dat de nieuwe gemeente de naam van de plaats met de meeste inwoners krijgt", me nen Leen en Marijke van Zan ten. „Hazerswoude heeft 11.500 inwoners, terwijl Kou dekerk en Benthuizen er sa men maar 7500 hebben". De werknaam Rijneveld is erg slecht gevallen bij zowel de Van Zantens als bij vele ande re Hazerswoudenaren. Dit laatste blijkt volgens het echt paar uit de vele reacties die zij van dorpsgenoten hebben ont vangen, nadat zij eind oktober met een actiegroep zijn gestart. „Hazerswoude moet herken baar blijven", beargumenteren zij hun actie. „Ook omdat deze gemeente naam heeft gemaakt met het sierteeltcentrum. Bo vendien is Rijneveld al een naam van een polder en woon wijk van Boskoop". Njet eerlijk Fel haalt Van Zanten uit naar de gemeente Hazerswoude. „Het is goed dat Van der Sluijs (tot voor kort burgemeester van Hazerswoude, red.) is ver trokken. Hij heeft zich destijds onvoldoende verzet tegen de gemeentelijke herindeling. Het is niet eerlijk dat Ter Aar met 9000 inwoners wel zelfstandig mag blijven, en Hazerswoude met ruim 11.000 niet. Ook was hij voorstander van de naam Rijneveld. Je kunt wel mer ken dat hij geen Hazerswoude- naar is. Het was ook geen man voor een boerendorp". Ook verbaast de familie Van Zan ten zich over de houding van CDA-wethouder Van der Werf. „Ook hij is destijds niet tegen de naam Rijneveld ge weest. En dat, terwijl hij zelf boomkweker is en zijn bomen naar het Rijneveld in Boskoop brengt. Rijneveld is voorlopig de werknaam voor de nieuwe ge meente. De nieuwe gemeente raad zal een besluit nemen over de definitieve naam. Om dat het nu nog kan, besloten de Van Zantens een werk groep te vormen. Uit alle gele dingen van de bevolking heb ben zij mensen benaderd. De reacties waren overwegend positief. Al snel vormden zij een werkgroep van tien perso nen. Inmiddels is dat al uitge- •groeid naar vijftien. Alleen de mensen uit Koudekerk zijn te gen de naam Hazerswoude. „Zij zeggen: wij geen eigen naam, dus jullie ook niet. Wij begrijpen dat best wel. Maar voor de Hazerswoudenaren is het nog veel pijnlijker als hun plaatsnaam wordt gewijzigd. En dat, terwiil Het helemaal niet nodig is. Het lijkt wel of ze het ons niet gunnen. Met de gekste namen komen ze. Holt- land heb ik al horen noemen en Rijnswoude". Een meerder heid van de gemeenteraad van Koudekerk heeft overigens af gelopen maandag bepaald dat de naam Hazerswoude niet aanvaardbaar is voor de nieu we gemeente. De hoorzitting begint woens dagavond 21 november om half acht in 't Anker in Ha- zerswoude-Rijndijk. (ADVERTENTIE) Wim Kok komt naar „Rijneveld". Op 14 november zal de PvdA afdeling „Rijneveld" een groots opgezette verkiezings avond organiseren in de Ridderhof te Koudekerk aan den Rijn Op deze avond voeren kopstukken van de PvdA het woord, t.w - Wim Kok, vice-premier, minister van Financiën en partijleider. - Loudi Stolker, Gedeputeerde van Ruimtelijke Ordening - Gerrie van der Lecq, wethouder en lijsttrekker Het zangkoor „Globaal" zal voor de muzikale omlijsting zorgen. U bent van harte welkom Zo'n unieke gelegenheid mag u voor geen pnjs missen. De (gratis) koffie staat klaar! Aanvang 20.00 uur. Eindtijd 22.30 uur. Kom op tijd. Want vol is vol! De PvdA afdeling „Rijneveld

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15