Kemp stortte alles voor geld „Welkom in het kleinste hotel ter wereld" 'CcidócSouornif EENRUM - Het kleinste hotel ter wereld in Eenrum blijkt een schot in de roos. Het eenkamerhotel, dat pas tien maanden geleden werd ge opend, is nu al bekend in binnen- en buitenland. In elk geval twee be kende Nederlanders zoeken er re gelmatig een weekendje rust. En bruidsparen komen van heinde en verre om hun huwelijksnacht op een ludieke manier door te bren gen. De gemiddelde bezetting is vier nachten per week. De opening van het hotel heeft de gebroeders Jaap en Klaas Smit geen windeieren gelegd. Jaap Smit (35) had ruim een jaar geleden niet kunnen dromen dat hij nog eens hotelier zou zijn van het kleinste hotel van de we reld. De Rotterdammer, die samen met zijn broer ook 'Abrahams Mosterdmake rij' in Eenrum exploiteert, kocht toen een 'vervallen pandje vlak bij hun be drijf. Als opslagplaats, zo was de bedoe ling. Dat was het nu ook geweest, als niet een verslaggever nieuwsgierig had geïnformeerd wat er met het pand ging gebeuren. Jaap Smit: ,?Mijn broer flapte er zonder er verder bij na te denken uit dat hier het kleinste hotel van de wereld zou komen. Flauwekul natuurlijk, maar het stond de volgende dag wel mooi in de krant. We werden overstelpt met re acties. Iedereen vond het geweldig. Tja, en toen konden we eigenlijk niet meer terug". Het hotel, dat er op het eerste gezicht uitziet als een gewoon woonhuis, valt pas op door het opschrift op het raam. In mooie sierletters is het erop geschil derd: 'Grand Hotel 'De Kromme Raake', het kleinste hotel ter wereld'. Kamer i De receptie ziet er indrukwekkend uit. Achter een brede tomaatrode balie hangt een groot zwart sleutelbord. Alle vakjes zijn leeg. Op één na. Helemaal rechts bovenaan hangt de sleutel van kamer 1. Op de balie staat een koperen bel, die bij de komst van elke nieuwe gast wordt ge bruikt. Jaap Smit, die de 'gasten altijd zelf ontvangt, speelt het na. Breeduit staat hij achter de balie. Slaat op de bel en zegt met een diepe stem:„Mevrouw, meneer, welkom in het kleinste hotel van de wereld". De verbaasde, gezichten van de gasten, daar geniet hij elke keer weer van. Het gebeurt vaak dat ze niet weten waar ze terecht zijn gekomen om dat ze het als cadeau kregen aangeboden. En hij vertelt: „De personeelsvereniging van een groot bedrijf uit Zoetermeer wil de haar baas, die 50 jaar werd, iets aparts aanbieden. Ze hadden via via van ons gehoord en verzochten ons een aar dig weekendje in elkaar te zetten. En dat is natuurlijk leuk werk. We hebben de man en zijn echtgenote, die uiteraard van niets wisten, twee eersteklas trein kaartjes naar Groningen gestuurd. Toen ze daar aankwamen stonden we daar te wachten met een grote limousine inclu sief een in uniform gestoken chauffeur die de champagnekurken liet knallen. Na een rondrit door de provincie kwam het verbaasde echtpaar hier terecht. Ze wisten niet wat hen overkwam. De vol gende dag stond de limousine met chauffeur weer voor. Op naar de dijk in Lauwersoog. Het verbouwereerde echt paar werd op een uitgespreide deken op de stikdrukke dijk neergezet. Achter uit de kofferbak kwam een picknicktafel plus twee stoeltjes en een grote mand met eten... En de chauffeur serveerde thee". Deze zakenman heeft volgens Smit het weekend van zijn leven gehad. Overal in de wereld was hij al geweest, maar Een rum spande de kroon. „En dat is", zegt de hotelier, „onze kracht. De hotelgast wil wat anders. Daarom bieden wij die mensen die een beetje blasé zijn van een weekendje Brugge, Antwerpen of Parijs een verfrissend alternatief'. Guinness book De Kromme Raake is al erkend als het kleinste hotel van Nederland. Omdat het langer dan een jaar duurt voordat het Guinness Book of Records in Londen de gegevens heeft verwerkt, mag het zich officieel pas volgend jaar het kleinste ho tel ter wereld noemen. Het is het enige hotel in deze categorie, omdat geen en kel ander hotel ter wereld aan de nor men voldoet. Er moet een ontbijtzaal zijn, een zit- annex slaapkamer en een receptie die bemand is. In hotel de Kromme Raake is dat het geval. In de zit-slaapkamer, die net als de ontbijtka mer en de receptie helemaal in art-deco stijl is ingericht, springt de grote met fresco's beschilderde wand meteen in het oog. Achter deze wand is de bedstee ver scholen. In steenrood geschilderd. Op het bed een echte ganzeveren deken en op de kapstok twee lange witte nacht hemden met bijbehorende slaapmutsen. In dit enorme bed hebben al veel beken de Nederlanders geslapen. Artiesten en grote zakenlieden. Nee, zegt Smit, na men noemen we niet, want ze komen hier regelmatig terug om wat rust te zoe ken. Zelfs zakenlieden uit het buitenland logeren af en toe in Eenrum. Smit toont het gastenboek. 'It was good to be here'. Geschreven door de directeur van Phi lips in Italië. „Hij kreeg dit van de Ne: derlandse directie aangeboden toen hij directeur in Amerika werd". Aan het exclusieve verblijf in Eenrum hangt ook een prijskaartje. Niet goed koop, .maar ook weer niet te duur, want iedêreen moet het kunnen betalen. De prijzen per nacht variëren, afhankelijk van de uitgebreidheid van het ontbijt, van 250 tot 350 gulden per nacht. En dat is, zo is gebleken, voor vele beurzen be taalbaar: op sommige dagen is het hotel al voor de eerste vijf jaar volgeboekt. MARJA KLIP In deze bedstee hebben al veel bekende Nederlanders geslapen. Artiesten en zakenliede FOTO: PERS UNH ZWART GELD WAS INFUUS ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA betaalde grif aan Kemp voor het afvoe ren van zijn afval. In de contracten stond zwart op wit dat het afval door de Afval Verwerking Rijnmond moest wor den verbrand, maar er wordt sterk aan getwijfeld of de drums ooit in Rotter dam zijn afgeleverd. Kemp zou het afval gewoon in de Coupépolder hebben ge stort. Ook werd al in 1982 in de directe omgeving van het bedrijf aan de Hooge- veenseweg in Hazerswoude afval afkom stig van operatiekamers en injectiespui ten gevonden. Dat leidde enkele jaren la ter tot een inval bij het bedrijf en huis zoekingen bij enkele werknemers. Voor ziekenhuis en justitie staat het vast dat Kemp ook met de aantallen sjoemel de. Het ziekenhuis kreeg rekeningen voor 20.000 drums, terwijl het bedrijf er niet meer.dan 4000 verwerkte. De winst stak Kemp in eigen zak. De Hazerswoudse afvalkoning Verdiende aan het illegaal storten van afval miljoe nen. Een luxueuze villa in Hazerswoude werd het domicilie van de man die zich op zijn bedrijf bleef voordoen' als een eenvoudige jongen die de lagere school nooit had afgemaakt. Een spijkerbroek en een slobbertrui waren zijn handels merk om zijn onschuldig imago over eind te houden. Maar naarmate Kemp zich meer met het bedrijf bemoeide, werd het kapitaal uit de illegale stort steeds meer de vloeistof in het infuus dat het zieke bedrijf in leven moest hou den. De tongen van de werknemers van Kemp kwamen pas los nadat een 41-jari ge chauffeur van het bedrijf aan kanker was overleden. Verschillende lega's werden bang omdat ze wisten y de chauffeur regelmatig met zijn bid handen in het afval wroette. Na jaiL van illegaal storten zwegen zij niet la j, ger en kwamen ze met verhalen over lj j! gif dat zij overal en nergens dumpten Miljoenen Het jusititeel onderzoek heeft inmidd(v een urenlange aanklacht opgeleverd. Bp halve voor het bewust misleiden van If- drijven door te schermen met valse vj^ gunningen, bedoeld om opdrachten bL nen te halen, en het op grote schaal v z giftigen van het milieu wordt Kemp ohj aangeslagen voor het achterhouden vjb grote sommen aan omzetbelasting, loep belasting en sociale premies, het zw|g betalen van de illegale ritten van L chauffeurs, het bijwerken van dagstatc en rijtijden en het woekeren met e goed gevulde zwarte kas. Justitie e\ verder miljoenen guldens van de Fjv zerswoudenaar om schoon maakoperatjb op de stortplaatsen te kunnen bekos gen. De beperkte saneringsmaatregel (j in de Alphense Coupépolder alleen k(s ten al tien^miljoen. L Schuld Het lijkt onwaarschijnlijk dat dat geld ooit komt. Kemp is zijn imperium kvj1 en verdient als vrachtwagenchauffc I een karige boterham. De vraag is ookv Kemp door dè rechter schuldig woj/5 bevonden. Zelf heeft hij de aantijgingti altijd fors afgezwakt. In eerdere recflv zittingen gaf hij toe chemisch afval Ig hebben gestort, maar niet te hebben jti weten dat het daarna nog schadelijk z!v kunnen zijn. Ook gaf hij toe ambtenark geld te hebben gegeven om de andid kant uit te kijken als zijn vrachtwageb het terrein opreden. Maar dat geld Vr uitsluitend bedoeld om meer afval mogen storten dan was toegestaan. f< Kemps advocate, mr. Y. van Boxfn wijst op de veel soepeler milieunorrno die indertijd in Nederland golden. Nuf publieke opinie op dit gebied de laatjv jaren is aangescherpt, dreigt haar cliim daarvan het slachtoffer te worden. V Boxtel wil dat de. gemeente Alphen, L provincie Zuid-Holland en uiteindelj ook het rijk aan dezelfde boom worqp gehangen als Kemp. De staat was veelr laat met haar milieuwetgeving. Door jr meente en provincie is nooit afdoe# gecontroleerd. Veel bedrijven die (S chemisch afval produceerden zijn ot medeschuldig, omdat zij nooit precjf hebben aangegeven hoe hun afval mojg worden verwerkt. Kemp, de eenvoud] jongen, kon dat ook allemaal niet wet(r JOEP VAN ZEL ALPHEN AAN DEN RIJN/HAZERSWOUDE - Beschuldigd van alles wat vuil en smerig is, maar nooit veroordeeld. Simon Kemp, de Hazerswoudse afvaltransporteur die met zijn bedrijf een miljoenenimperium.opbouwde, is alles kwijt. Nadat ex-wèrknemers hadden verklaard dat zij in opdracht van Kemp grote hoeveelheden gif hadden gedumpt in Alphen aan den Rijn, stortte het imperium van de afvalkoning in. Dinsdag staat hij opnieuw voor de rechter. Justitie twijfelt niet aan zijn schuld. Maar zijn advocate beweert anders. Si mon kon niet alles weten. De overheid was te laat met haar strenge milieuwet geving. Controles op de stortplaatsen lie ten te wensen over. Het transport van chemisch afval zou een beperkt deel van de bedrijfsactiviteiten zijn geweest. En Simon, hij rijdt weer op een vracht wagen. Weg villa, weg geld, weg macht, in afwachting van een schadeclaim van astronomische hoogte. Simon Kemp deed alles voor geld. Giftig afval of niet, snel en goedkoop dumpen, was zijn devies, zo zeggen ex-werkne- mers van het bedrijf drie jaar nadat de illegale praktijken van Kemp aan het licht kwamen. Geruchten over de stort van 150.000 vaten chemisch afval op de voormalige belt in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn waren de voorteke nen van de val van Kemp. Verbijstering en ongeloof in die eerste dagen, spoedig gevolgd door verontwaardiging en een heksenjacht. Het grootscheepse onderzoek door de ge meente Alphen en de provincie Zuid- Holland leidde tot de wrange bijnaam Afval aan den Rijn. Al jaren loopt de be volking van de^oude Romeinse vesting plaats te hoop tegen de voormalige belt. Bewoners klagen over stankoverlast, zijn bang voor vervuiling van het drinkwater en hebben angst om hun spelende kinde ren. Een ingrijpende schoonmaak van de belt, waarop een golfbaan is aangelegd, kost miljoenen en dat geld is er niet. Noodgedwongen behelpt Alphen zich met peilbuizen en geruststellende prog noses van onderzoekers. Maar Alphen is niet de enige plaats waar op grote schaal illegaal werd gestort. De vrachtwagens van Kemp reden door heel Nederland en na de invoering van strengere milieu-eisen ook naar België. Ambtenaren werden betaald om een oogje dicht te knijpen en Kemp verdien de. In België loopt nog steeds een straf rechtelijk onderzoek tegen de Neder landse vuiltransporteur. Rechts: De ontdekking van gifgrond in Alphen aan den Rijn betekende dat het publiek niet overal meer mocht komen. FOTO: ANP Onder: De Alphense Coupépolder wordt afgegraven na verhalen dat er in de loop der jaren veel trommels met giftig afval zijn gestort. FOTO: WIM VANNOORT Gewetenloos Ex-werknemers hebben tegenover justi tie verklaard dat Kemp gewetenloos met afval omging. Bedrijven werden opge licht en niet giftig vuil werd met che misch afval vermengd en voor dubbele prijzen afgevoerd. Werknemers werden met een paar honderdjes omgekocht ter wijl Kemp goud geld verdiende. Eén van die werknemers is een 41-jarige Rotter dammer. Hij zou als bedrijfsleider nood gedwongen aan de illegale stortpraktij- ken hebben meegewerkt. Het bedrijf draaide financieel op de inkomsten uit de illegale stortingen. Valse facturen en een zwarte kas moesten het bedrijf over eind houden. De Rotterdammer verwijt Kemp en zijn vriendin hem buiten de feitelijke be drijfsvoering te hebben gestoten. De 'fat soenlijke' aanpak van de Rotterdammer leverde Kemp te weinig en te langzaam geld op. Wat restte was het opmaken van valse rekeningen en het witwassen van zwart geld als Kemp weer bezig was geweest. Uiteindelijk nam hij zelf ont slag zonder uitzicht op een andere baan. Dat pleitte hem eerder dit jaar overigens niet schoon voor justitie, die de Rotter dammer voor enkele jaren de cel liet in draaien. Bloed Ook bij een uit Ridderkerk afkomstige ex-vertegenwoordiger van het afvaltran- sportbedrijf gaat het bloed koken bij het horen van de naam Kemp. Hij moest bedrijven voqrhouden dat hun normale of chemisch afval met vergunningen op gecontroleerde stortplaatsen werd ge dumpt. Door Kemp persoonlijk zou hij steeds weer zijn gedwongen mooie ver halen te verkopen in ruil voor harde va luta. Hij fungeerde naar buiten toe als het 'betrouwbare gezicht' van het bedrijf. Dat het afval vervolgens elders werd ge stort, al of niet aangevuld met chemisch afval dat Kemp voor andere bedrijven zou afvoeren, wisten die bedrijven niet. Evenmin dat zij werden aangeslagen voor tonnages die ver boven de werkelij ke vrachtgewichten lagen. Ook het Leidse Academisch Ziekenhuis

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24