Veiligheid kindermeubel belangrijker dan design Drijvend op een vlot van piepschuim Het duurdere kindermeubel, schakelbare stoeltjes van de Italiaanse fabrikant Kartell. Een kleurige kinderkamer van Habitat. door CHRISTA VAN DER HOFF In de wereld van de meubelen voor volwassenen is het design al tientallen jaren 'gewoon'. De grote ontwerpers hebben inmiddels ook het straatmeubilair ontdekt. Voor exclusieve kindermeubelen lijkt echter vooralsnog geen plaats: stevigheid, prijs, maar vooral de veiligheid zijn voor ouders het belangrijkste. Voor kindermeubilair zijn geen spe ciale keurmerken. J. de Ridder van de Consumentenbond: „Als er klach ten zijn, geldt dezelfde regeling als voor ander meubilair. Je kunt te recht bij de geschillencommissie van Interieurwaarborg. „Daar moeten de winkels dan wel bij aangesloten zijn. Overigens staat de woninginrichtingsbranche bij ons nummer één als het gaat om klach ten. In 1989 bleken de meeste klach ten over meubels en vloerbedekking te gaan. Maar bijzondere klachten over kindermeubilair kan ik me niet herinneren". Ongelukken De Stichting Consument en Veilig heid in Amsterdam weet meer te vertellen over de veiligheid van kin dermeubelen. Deze stichting geeft onder het motto 'Kijk op veilig' bro chures uit, waarin tips gegeven wor den voor kinderveilige artikelen. Ook is er een lijst van leveranciers die kinderveilige produkten verko pen. Woordvoerder Paul Dorsman: „De veiligheid van kindermeubels hangt voor een groot deel af van het pro- dukt, maar ook van de ouders zelf. Die zijn vaak onverantwoord bezig. Als je in een kinderbedje een hoop speelgoed legt, kan je verwachten dat het kind er op klimt en er uit kan vallen. Of er wordt een bedje geko zen met een te lage zijkant". Per jaar moeten meer dan vijfhon derd kinderen tussen de nul en vier jaar op de EHBO-afdeling van een ziekenhuis worden behandeld door een ongeluk met hun bedje. Onge veer twintig kinderen uit die leef tijdsgroep overlijden zelfs door ver stikking. Het bedje zelf is vaak de oorzaak van de ongevallen. De bo dem is niet stevig genoeg, het matras is te klein of de afstand tussen de spij- Wet Sinds kort is er, ondermeer op initia tief van de Stichting Consument en Veiligheid, een wet in Nederland die voorschrijft aan welke voorwaarden een kinderbed moet voldoen. Het zo genaamde Waren wetbesluit Kinder bedden en -boxen is op 13 september van kracht geworden. De handel heeft tot 1 januari 1991 de tijd om er voor te zorgen dat de bedjes aan de voorwaarden voldoen. In de wet staat ondermeer hoe hoog de zijwan den minimaal moeten zijn, wat de maximale afstand tussen de spijlen mag zijn, en dat er geen uitstekende delen op de bovenkant mogen voor komen. Dorsman verwacht dat er ook een warenwetbesluit voor kinderstoelen zal komen. Van de consumenten krijgt de stichting vooral veel vragen over eventuele giftige verf. Dors man: „Toch is dat eigenlijk nooit een probleem. Voor speelgoed zijn de ei sen voor wat de verf betreft heel erg streng. De fabrikanten van meube len voegen zich meestal naar die ei- Doorgroeimeubel Van een echte mode in kindermeu belen is geen sprake. Er zijn wel ten- denzen. De heer P. Baard van de Ha bitat-vestiging in Den Haag: „Er is meer vraag naar de zogenaamde doorgroeikamer. De meubels kun nen op de groei worden aangepast aan de leeftijd van het kind". Habitat verkoopt kindermeubels in de pri maire kleuren, in grenen of wit. Ikea heeft ook een uitgebreide collectie, die je ook op de groei kunt kopen. De baby-commode wordt het eerste bu reau, daarna opbergruimte enzo voort. Er zijn ook bureau's die met een verhogingsdeel hoger gemaakt kunnen worden. Ook hier zijn kleuren grenen, wit of de prima kleuren. H. Jansen van Jansen Binnenhuis chitectuur in Den Haag heeft kindermeubelen in huis die door ontwerpers zijn ontworpen. Jans „Het is een hele kleine markt, mensen geven er niet veel geld uit. Ze wachten tot de kinderen gr zijn. Dit in tegenstelling tot Du land, waar wel veel geld aan kind meubilair wordt uitgegeven". J; sen heeft een leuke kunststof mi beltjesset van de Italiaanse fabrik Kartell, die in Italië een ontwerpp kreeg. Er zijn ondermeer stoeltjes de primaire kleuren. Van de stoell kan een lange rij worden gema; Wie zo'n stoeltje koopt moet daar na 160 voor neertellen. Experiment Industrieel ontwerper Irene Peer uit Utrecht ontwierp drie j geleden een kindermeubel, w kinderen niet alleen op of aan ki nen zitten maar ook mee kuni spelen. Van Peer: „Wat er aan k dermeubilair is, is meestal een min tuuruitvoering van het meubel v| volwassenen. Ik wilde juist uitgt van het kind zelf". Ze bedacht grote constructie-s menten van gelamineerd kart waarmee de kinderen zelf kunr ontdekken hoe ze tafeltjes en st< tjes kunnen maken. In de kartoni elementen zijn gaten gemaakt, v door de kinderen bijvoorbeeld si goed naar binnen kunnen gooien.! Het ontwerp kreeg in 1988 eer op een internationale beurs in rijk. „Toch durven bedrijven heti aan de elementen in produktie te men. Ikea vond het een erg leuk ij Maar ouders hebben nu eenmaal idee dat karton niet stevig is. Ge de kosten van het spelelement d den ze het niet aan". Verzakken van veenachtige tuinen voorbij door RIEN VAN DEN ANKER In veel, met name veenachtige, gebieden in Nederland kennen ze het probleem maar al te goed: elk jaar verzakt de tuin achter, voor of rond het huis weer verder. Door achterdeur of schuifpui naar buiten lopen vereist een steeds diepere stap. En het terras moet eigenlijk om de een of twee jaar opnieuw worden betegeld. Slimme hoveniers hebben inmiddels de oplossing '5 ontdekt. Een beelje afgekeken J van de collega- <r wegenbouwers, maar wel afdoende. Hovenier Robert s Uitterdijk heeft inmiddels al zijn eerste piepschuimen 'vlot' Om verdere verzakkingen te voorkomen moet wel eerst een 'bak' van anderhalve meter diep worden gegraven. Vooral in gebieden rond Rotterdam, Gouda en Reeuwijk, om er maar een paar te noemen, is het probleem be kend. De grond, voornamelijk be staand uit veen, verzakt. Bij de bouw van huizen kun je dat oplossen met lange heipalen, die dwars door de zachte aardkorst heen gaan en zich echt vastnestelen in de grond daar onder. Grote problemen geven echter stra ten en wegen in deze gebieden, om dat de verzakkingen per plaats nog wel eens verschillen. Mooie voor beelden zijn sommige stukken van de Ring rond Rotterdam, waar je je, vanwege het 'dansen' op het wegdek, wel noodgedwongen aan de snel heidsbeperking wil houden. In de wegenbouwsector zijn ze zo'n vijftien jaar geleden met een oplos sing gekomen door te gaan experi menteren met piepschuim. In het bed van de nieuw aan te leggen weg werd eerst een laag van dit tempex gelegd en pas daarna kwam het grind, zand en asfalt. Daardoor werd elke vierkante meter wegdek een stuk lichter, waardoor het geheel langzamer verzakte. Principe Het bleek een perfecte oplossing, want, ondanks de behoorlijke kosten bleken ook bedrijven met opslag- en parkeerterreinen geïnteresseerd, omdat ook daar regelmatig scheuren in asfaltlaag of verzakte tegels voor komen. En later werd de piep schuim-methode zelfs ingevoerd bij de aanleg van een nieuwe woonwijk in Capelle, waar hele stukken grond met het lichte materiaal werden voorzien. En nu lijkt de methode ook rijp voor de particulier. „Het principe is natuurlijk erg sim pel", aldus Robert Uitterdijk van Staelduinsebos Groenspecialisten BV in 's Gravenzande. „Je verlaagt het soortgelijk gewicht per vierkante meter. Een kubieke meter grond weegt normaal zo'n 1300 kilo en een kuub piepschuim slechts 150. Dat scheelt nogal wat in de druk naar be neden. Bovendien kun je met zo'n 'doos' van piepschuim in de grond ook de druk over de gehele tuin goed verdelen". Normaal gesproken kun je, woon achtig in een veenachtig gebied, er wel wel van uitgaan dat ae grond per tien jaar zo'n 10 centimeter of meer zakt. Volgens Uiterdijk wordt dat met piepschuim in de tuin terugge bracht tot vijf 7 millimeter. Wie van een alsmaar verzakkende tuin af wil moet wel beseffen dat hij aan een behoorlijke operatie begint. Zowel financieel als materieel. Af hankelijk van de grootte van het pro ject kost het gauw tussen de 200 en 250 gulden. Maar daarvoor moet ook heel wat werk worden verzet, want voor een tuindeel moet er eerst, met spade of graafmachine, een 'bak' worden ge graven van zo'n anderhalve meter diep. Daarin wordt een ongeveer 80 centi meter dikke bodem van platen piep schuim gelegd. Daaroverheen komt weer een soort doek dat wel lucht en water doorlaat, maar dat ook kunst stof en grond goed scheidt. Tenslotte moet er een drainagesysteem komen, waarna de 'bak' verder met gewone grond weer wordt opgevuld. De overtollige tuingrond moet tenslotte worden afgevoerd. „Het tempex heeft in feite de wer king van een soort drijfplank", aldus Uitterdijk. „Bij een tuin moet je wel zo diep gaan, omdat je voor de be groeiing zeker 70 centimeter aarde nodig hebt. Bij een terras hoeft dat niet, omdat je dan op die piepschui men bodem kunt volstaan met een dikke laag zand van zo'n 25 centime ter". Grondwater tevoren goed moet bekijken waJ meeste verzakkingen voorkoi Dat kan betekenen dat op somi stukken de tempex-laag dik1- zijn dan op andere plaatsen. „Gespecialiseerde bedrijven kun dat met de computer zo uitreken aldus Uitterdijk, die er aan toevi „Ook de grondwaterstand is hee langrijk. Zou je de blokken te leggen, eigenlijk in het grondw dan zou het effect omgekeerd Dan zou dat vlot de aarde met s ken en bomen gewoon naar b< drukken. Krijg je ineens van die grote molshopen in je tuin".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30