erven in onderden leuren Winterschilder blijft maar premies geven 'Terreur' van aannemers en welstandscommissie •tit" id i, :ti'i 'If 1'li 'Of, Mc 211 1 rAAD VAN HOLSTEIN ewel de tijd van de iterschilder weer voor de ;taat, heeft niet iedereen geld klaar liggen om hem faal te ontvangen en het Ie huis te laten behangen en rven. :h vinden velen dat hun ning nodig eens grondig 't worden aangepast. Ze den dat ze een beetje uit de raken met al die derwetse' kleuren. Overal hen heen zien ze de erieurs bij buren en lenden als bij toverslag van »ur veranderen. Dus krijgen lan zelf ook de nodige ebels. Waarom in dat geval eerst even een lichtje {estoken bij de doe-het- :-zaak om de hoek? de argeloze schilder-in-spe dat lelijk doet, kijkt hij wel even op de onbegrensde mogelijkheden hem worden, geboden. De keuze leuren verf en behang die heden dage tot zijn beschikking staan is mis. oude donkerbruine, beige sfeer die de huiskamer in de jaren zeventig beheerste raakt er helemaal uit. Ster ker nog, die kleuren zijn nauwelijks nog te krijgen. Zelfs de nogal over rompelende intrede van het wit in de jaren tachtig is al weer op de terug tocht. „Drie, vier jaar geleden begon het te veranderen. Waar nog wandweefsel, zoals jute, op de muur zat geplakt, wilden de mensen het er weer af hebben. Het moest allemaal wit wor den", vertelt K. Boonstra, werkzaam bij De Kleurmaker in de Herenstraat in Rijswijk. „Gelukkig is dat voorbij, want wat is er nu saaier voor ons dan uitsluitend zwart of wit te mogen verkopen. Na het wit storten de klanten zich nu massaal op de pasteltinten". Basiskleuren Zeg nou niet datje toch niet de kleur kunt krijgen die je in je hoofd hebt, want er zijn er niet minder dan 1600 leverbaar. In zo'n zaak staan eigen lijk maar betrekkelijk weinig blik ken verf. De doe-het-zelfwinkelier zou trouwens niet weten waar hij al die honderden verschillende blikken zou moeten bergen. Eigenlijk werkt hij met maar zes basisldeuren, maar daar doet de moderne 'kleurmaker' dan ook wonderen mee. Ze verdwij nen in de mengmachine, een soort centrifuge, en het resultaat is ver bluffend. „De mensen hebben veel meer vrije tijd dan vroeger en lijken er veel meer zin in te hebben dan ooit om zelf te gaan klussen", vertelt R. Mul ler, eigenaar van De Kleurmaker. „We zijn altijd bereid hen te helpen. Soms gaan we in zo'n huis kijken en geven dan kleuradviezen. Dat moet je zus behangen en dat zo verven. De verven met warmere tinten vliegen momenteel echt de deur uit. Ja. we zijn de laatste tijd wel in een stroom versnelling terechtgekomen". Proefplekje Elk vertrek van zo'n woning kan als de cliënt dat wenst in een andere kleur worden uitgevoerd, compleet met passende combinatie-accenten. Wie thuis wil zien of de tint het wel 'goed zal doen' op een bepaalde plek kan vragen of hij een beetje verf mee naar huis kan krijgen om het even uit te proberen. Er zijn zaken waar een zogenaamde 'kleurtester' te koop is. Daarvan strijk je een beetje op de muur of het plafond of als je nog niet zo zeker van je zaak bent op een stuk karton of papier en het re sultaat wordt meteen zichtbaar. Wie vindt dat de muurverf wordt overheerst door de spiegeling van hoogglanslak kan zijdeglanslakken kiezen, die perfect harmoniëren met latexverven, zo samen een natuurlijk geheel vormend. „Meestal heb je in een vertrek voor de wanden, het plafond en het hout werk drie verven nodig", licht Boon stra toe. „Wij adviseren dan de men sen welke kleuren het best bij elkaar passen. Van dezelfde kleuren zijn soms tal van verschillende tinten te krijgen. Alleen al wit heeft bij ons tien zachte tinten. Als je er afzonder lijk naar kijkt is het wit, maar naast elkaar gehouden zie je duidelijk het verschil". De Engelse invloed op de huidige kleurentrend is heel goed merkbaar als je de voorbeelden bekijkt die de verfhandelaren in brochures laten zien. Een kamer wordt bijvoorbeeld echt zonnig bij het gebruik van pas sende gele tinten. Een appelwit pla fond met bijbehorende lichtere en donkere tinten geven een eetkamer een opvallend frisse aanblik. Kinderkamer „Een kinderkamer maakte iedereen tot voor kort blauw of roze al naar ge lang het een jongetje of meisje was dat werd verwacht. Maar ondanks het feit dat velen het geslacht al vaak van te voren van de dokter kunnen vernemen, hoeft men daar geen re kening meer mee te houden. De kleur van de kinderkamer is totaal gewijzigd. Het zijn nu meer de zacht- lila tinten, die er een rustgevende sfeer oproepen", licht Muller toe. Het roze vinden we nu meer terug in de slaapkamer van de ouders, maar dan wel in een compositie van aller lei verschillende roze tinten. De bad kamer krijgt met gebruik van beige verfsoorten een chique sfeer. Voor de keuken ten slotte zouden de kleurmakers een blauw-geelcombi- natie kiezen, waarbij de accenten vanzelf worden gelegd door het keu- kengeref waarmee wordt gewerkt. „Maar", zo benadrukken ze, „het kan ook allemaal heel anders. Net zoals de bewoner van het huis het zelf wil. Wij geven alleen aan wat de trend van het ogepblik is". Kunstwerken Die trend zet zich ook voort in het be hang en in de gordijnen. Bloemmo tieven op een donkere ondergrond zijn er net zo goed als tegen een lichte ondergrond te kust en te keur te koop. Boonstra: „De gordijnen wor den tegenwoordig dikwijls niet eens meer aan roeden of rails bevestigd. Men niet ze gewoon vast op de plaats waar ze moeten komen. Ook drape ren sommigen ze zo, dat het als het ware kunstwerken worden". Waarom zouden de doe-het-zelvers niet eens wat meer met al die kleu ren aan het werk gaan Er is beetje lef voor nodig. Maar de kleurmakers kennen hun geschiede nisboekjes twintigduizend jaar ge leden, in de I Jstijd werd er in de grot- woningen immers al met kleuren ge werkt. Men deed dat natuurlijk niet om bewonderd te worden door het nageslacht, maar om het er sfeervol ler op te maken. Het waren gedreven doe-het-zelvers, die verf van mossen en van vet van prooidieren maakten. Een uitgekauwde tak diende als kwast. Wat dat betreft hebben wij het met al die verfzaken om ons heen heel wat gemakkelijker. „Groene verf, mevrouw En grond verf Alstublieft. En hebt u ook al een kwastje De 'winterschilder' uit de reclame-actie bstakels en hindernissen j de bouw van een serre maar liet veel vragen onbeantwoord. De tweede offerte oogde veel gedegener en de prijs was navenant. Voor een bedrag van ruim zeventigduizend gulden zouden zelfs de tuin tegels weer worden 'ingewassen Serre Met het lengen van de dagen ontkiemde het idee om ook met een uitbouw zoveel mogelijk te blijven genie ten van licht en zon in onze pal zuid gelegen tuin. De woonbijlage van deze krant in het voorjaar leverde het ei van Columbus, in de vorm van een verhaal over de vele toepassingen van serres. Het opvallendste verschil tussen de traditionele aanne mers en de bouwers van serres was hun manier van handelen. Waar de eensten eigenlijk allemaal met te genzin een afspraak maakten, stonden de laatsten als het ware in de rij om langs te mogen komen. Aangezien de serres toen een levertijd hadden van acht weken werd het schema afgesteld op plaatsing eind sep tember, wat inhield dat direct na de „bouwvak met de voorbereidende werkzaamheden moest worden begon nen. Maar daar zou de gemeente een stokje voorsteken. Op een goede dag in mei begaven opdrachtgever en aannemer zich naar het gemeentehuis om alle benodig de gegevens op te halen, van kadastrale nummers tot en met grondmetingen waarvan een aantal om nog on opgehelderde reden spoorloos was verdwenen. Sinds dien lijken de gemeentelijke molens steeds langzamer te zijn gaan draaien. Een week na het indienen van de bouwplannen kwam er een brief dat ze ontvangen waren. Een paar weken later volgde er een uitnodiging voor een gesprek met een van de meest merkwaardige adviesorganen van het gemeentebestuur, de welstandscommissie. En of we voor die Dag des Oordeels maar alvast tachtig gulden wilden betalen. De welstandscommissie bleek te bestaan uit één heer, gesecondeerd door een hoge gemeentelijke ambtenaar. Hun boodschap was helder en duidelijk. We hebben wat bezwaren. Ukunt het wel met ons oneens zijn, maar de gemeente zal toch altijd naar ons luisteren En hop, daar werd de serre aan de tuinzijde voorzien van een ruim zeventig centimeter brede balk bovenop het kozijn. Omdat, naar de mening van de welstands commissie, de hoogste punten van de verschillende uit bouwen vanuit de tuinen gezien op één lijn moeten lig gen. Dat met deze voorstellen afbreuk werd gedaan aan het hele idee van een serre (schuinaflopende daken) was iets waar de welstandscommissie zich niet mee bezig wenste te houden. Dat de enige mogelijkheid om nog iets van het oorspronkelijke idee te redden enkele dui zenden gulden meerkosten heeft opgeleverd, is iets waar de commissie helemaal geen boodschap aan had. Na nog eens vele weken wachten en vragen („Iedereen is met vakantie"en „De tikkamer heeft het druk") viel eindelijk een velletje in de bus met het bericht dat tegen betaling van bijna driehonderd gulden de officiële goedkeuring was af te halen aan het gemeentehuis. De verbouwing begint nu op het moment dat het buiten koud, nat, naar en akelig is. Door de lange levertijden (serres zijn momenteel erg in) kan de eigenlijke uitbouw pas begin volgend jaar worden geplaatst en daarna moet. het huis binnen nog worden opgeknapt. DégKerstmis in een vernieuwde woning. Gemeente noch welstandscommissie is welkom, wan neer binnenkort de eerste paal voor de fundering de grond in gaat. Kleurmaker K. Boonstra: „Wat is er nu saaier voor ons om uitsluitend zwart of wit te verkopen". Enkele tienduizenden Nederlanders profiteren nog steeds ieder jaar van de aanbieding om hun huis of delen ervan met flinke korting porofessioneel te laten schilde ren of behangen. Vorig jaar waren dat er bijna 32.000. Zij allen voldeden aan de voorwaarde dat een behanger of schilder minstens drie mandagen aan het werk moest zijn. Per dag, en per man, ontvingen zij daarvoor 50 gul den. Of anders gezegd, werd hun totale rekening met dat bedrag of een veelvoud daarvan gekort. De premieregeling 'Haal de winterschilder in huis' be staat nu al 23 jaar. In 1967 werd het plan opgevat om te komen tot een spreiding van behang- en, vooral, schilder werk. Het bleek en het blijkt nog steeds dat er in die bran che in de zomer genoeg werk is. Zodra het echter kouder wordt, dan trekken de Nederlanders zich massaal terug in huis en denken niet aan behangen of schilderen. Ook niet al dat door anderen wordt gedaan. Om een einde te maken aan deze 'seizoenspieken' kwam er een kortingsregeling met een uitvoerige reclamecam pagne. Symbool daarin is al jaren het springende, gete kende, schilderde met een kwast in de hand. In de loop der jaren is de actie een behoorlijk succes geworden, in die zin dat veel Nederlanders gebruik maakten van de korting. In totaal veranderen de totale aantallen per jaar echter niet zo veel meer. De echte groei is er uit. Daarnaast merkt het Bedrijfsschap Schildersbedrijf in het jaarverslag 1989 op dat de regeling dan wel positieve effecten heeft op de werkgelegenheid, maar dat de werk loosheid onder de schilders toch nog op een relatief hoog en onaanvaardbaar niveau is gebleven. Daarom is er nu toch weer zo'n voordeelactie, die deze winter geldt voor de periodes tussen 19 november en 21 december 1990 en tussen 7 januari en 15 maart 1990. Wie meer wil weten kan zich wenden tot elk gerenommeerd schildersbedrijf of tot het bedrijfsschap, tel. (070) 3999555. ste verdieping. De achtergevel van de uitbouw zou be staan uit louter glazen draai- en schuifdeuren. Door de verbouwing moest ruimte ontstaan voor een nieuwe, ruimere keuken. De kerstdagen werden doorgebracht met het in de Gou den Gids aanstrepen van telefoonnummers van aanne mers uit de buurt, niet uit het eigen dorp, want die heb ben de reputatie veel te duur te zijn. Achteraf vraag ik me af hoe hoog hun berekeningen wel niet geweest zou den zijn. De telefoontjes volgden een vaste procedure. Eerst de vraag aan wat voor soort uitbouw we dachten. Daarna de vraag of er al tekeningen van een architect voorhan den waren (neen). Waarop bijna na steevast de medede ling volgde dat het betrokken bedrijf voor de eerstko mende drie maanden nog werk genoeg had, maar dat men na de kerstvakantie wel bereid was een keer te ko men kijken. Aannemers Van de ongeveer vijftien aannemers met wie contact is opgenomen wilden zeven een afspraak maken. Van hen kwamen er uiteindelijk vier opdraven. Twee toon den oprechte interesse, de andere twee hadden bij bin nenkomst al een blik in ogen van 'Wat doe ik hier Van hen is, zelfs na een nieuwe ronde van telefoontjes, niets meer vernomen. Kennelijk was de klus elke ver dere inspanning niet waard, zelfs niet de moeite om ons dat even te laten weten. Maar ook de eerste twee aannemers hadden zich, ach teraf bezien, de moeite kunnen besparen. De eerste of ferte was met ruim 33.000 gulden exclusief btw welis waar maar een bescheiden bedrag boven de begroting, -Tjelukkig is het voorbij jljat alles wit moest zijn' bijna een jaar van onderhandelingen en voorberei dingen gaat komend najaar, waarschijnlijk in novem ber, alsnog de eerste paal de grond in. Neen, niet voor en kolossaal kantoorpand of een prestigieus hotel. Het bouwproject betreft een aanbouw aan ons huis, ter rootte van drie bij zes meter. De weg naar een ingrij- bende verbouwing van de eigen woning, zo hebben de oorbije maanden geleerd, is geplaveid met obstakels n hindernissen. hs huis is gelegen aan een rustige straat in een dorp ossen Den Haag en Leiden. Bouwjaar 1960, wat vaak betekent dat de kamers met een afmeting van zeven bij ier meter niet echt ruim zijn bemeten en de keuken 'ooral na een maaltijd met wat gasten snel overvol taat. Bijna een jaar geleden kreeg daarom het idee 'orm aan de achterzijde van het huis een stukje aan te bouwen. Een van de buren had dat al laten doen en het erlies aan tuin weegt bij hen ruimschoots op tegen de 'instaan woonruimte. 'on snel telefoontje naar het gemeentehuis leerde dat r, gelet op het precedent van de buren, geen grote be waren zouden bestaan. De buren zouden geen roet in et eten kunnen gooien. Als we ons maar aan de regels ielden... 'p de sombere zondagmiddagen van het late najaar verden steeds nieuwe schetsjes gemaakt. Er werd ge- ehoven met de keuken, de garderobe en het toilet tot- at daar op een gegeven moment Het Plan lag: over de olie breedte van het huis twee en een halve meter aan- ouwen. Het dak van de uitbouw zou dienst moeten unnen doen als balkon voor de slaapkamer op de eer- Zelfs het aanbouwen van een redelijk eenvoudige serre levert in de praktijk nog wel wat strijd op met gemeente en welstandscommissie. Vooral pastelkleuren krijgen meer en meer aandacht. Het laten schilderen van het huis in de wintermaanden levert nog steeds een premie op.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27