Jassenheim schakelt verkeerslichten uit Kinderdagverblijf krijgt 40 plaatsen 2 leen VVD Noordwijk tegen hele jaar heffen van toeristenbelasting 8 emeente wil gesprek met mwonenden Koningspark College luistert naar bewoners van Voorstraat Aankoop van panden Tramsteeg investering in de toekomst ■IDEN& OMGEVING EeidaeSou/iont WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990"PAGINA 15 waar gewonde bij ngeval Leimuiden JMUIDEN Een 29-jarige au- iobilist uit Heemstede is na een keersongeval op de provinciale g 7 in Leimuiden met ernstige wondingen overgebracht naar Academisch Ziekenhpis in Lei- De man raakte door nog onbe- le oorzaak op de verkeerde ghelft en botste frontaal op een chtwagen. De Heemstedenaar ie vervolgens in de sloot en est uit zijn auto worden gezaagd, bestuurder van de vrachtwa- een 29-jarige inwoner van terwoude, kwam met de schrik Door takelwerkzaamheden is weg anderhalf uur afgesloten reest. NOORDWIJK Het nieuwe kinderdagver blijf in Noordwijk wordt gebouwd aan het Grue- nepad in de wijk Boe- renburg en krijgt een capaciteit van veertig kindplaatsen. De ge meenteraad was gisteren unaniem akkoord met dit plan. „Ik ben blij dat Noordwijk het aandurft om met het kinderdagverblijf niet'in een te klein jasje te gaan zitten", aldus mevrouw L. Kramer- Crama (PvdA). „De kinder opvang moet goed geregeld worden en niet plaatsvinden in kleine schuurtjes. Groen Links had liever een nog groter kinderdagverblijf ge bouwd. Burgemeester en wethou ders hadden aanvankelijk gekozen voor een kinder dagverblijf met 33 kind plaatsen. Zowel de emanci patiecommissie als de com missie onderwijs/welzijn sprak zich echter uit voor meer kindplaatsen. Daarop besloot het college het plan bij te stellen. In totaal trekt Noordwijk voor de kinder opvang in 1991 100.000 gul den uit. Mocht dat bedrag niet toereikend zijn moet er volgens Groen Links niet geaarzeld worden in de bui del te tasten om een en an der toch rond te krijgen. Zo niet voor Noordwijks Be lang. „Kinderopvang mag niet ten koste gaan van an dere voorzieningen", aldus F. van der Veen. De VVD zei te hopen dat ook buiten schoolse kinderopvang en gastouderschap in Noord wijk snel van de grond zul len komen. Inbrekers slaan toe in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Zowel in de Maasstraat als in de Conradstraat is maandagavond tussen acht en elf uur ingebro ken. Bewoners waren niet thuis. Uit de woning in de Maasstraat is een video, wat sieraden en twee spaarpotten meegenomen. Uit de woning in de Conradstraat wor den een schilderij, zilverwerk en sieraden vermist. De waarde is niet bekend. Om toegang tot de woningen te verschaffen is het keukenraam aan de achterzijde ontzet. Door de overeenkomsten met beide inbraken vermoedt de Alphense politie dat het om de dezelfde daders gaat. Politie vindt verdronken Katwijker in jachthaven KATWIJK Het stoffelijk overschot van de 57-jarige H. Gommers uit Katwijk is gistermiddag om 14.00 uur opge- dregd in de jachthaven van zijn woonplaats. De man is verdronken. Zijn motorjacht werd maandagavond rond tien voor half negen verlicht dobberend en met stationair draaiende motor in de haven aangetroffen. Aan boord was alleen zijn hond. De politie is maandag direct een zoekactie begonnen die tot kwart voor twee 's nachts doorging. Duikers hebben de haven afgezocht en er is ge dregd. Gistermorgen is het spuien van de haven uitge steld om verder te zoeken. Om 10.00 uur begon de zoek actie opnieuw. De politie gaat er van uit dat de man over boord is gevallen toen hij probeerde een stuk touw uit de schroef van zijn bootje te halen. De boot zou daarna op drift zijn geraakt. Hij dreef op enkele meters van de over kant van de jachthaven. Het lijk van de Katwijker is vlak bij de boot aangetroffen. Bromfietsers tegen elkaar OEGSTGEEST Twee Kat- wijkse bromfietsers zijn gisteren in Oegstgeest met elkaar in bot sing gekomen. Het ongeluk ge beurde op de Oude Rijnsburger- weg, ter hoogte van de studen tenbarakken in een bocht in het fietspad. Een 17-jarig bestuurster en een 20-jarige bestuurder kwa men elkaar tegemoet, raakten el kaar en kwamen te vallen. Het meisje liep een hoofdwond en een zware hersenschudding op, de jongen een lichte hersen schudding. Zij zijn naar een zie kenhuis overgebracht. OEDE BIJ PVDA EN D66 5ENHEIM On- ks duidelijke bezwa- van progressief Sas- leim worden overeen- stig het voorstel van IW de verkeerslich- ran 21.00 tot 7 uur en indagen op knipperen „Er zullen zeker lukken gebeuren", s J. Henskens (PvdA) ren in de gemeente- inheim is nu al een race baan en het zal er stellig niet beter op worden", zo meende de socialiste. Ook C. Kuysten (D66) had haar bedenkingen over de voorgenomen maatre gel. Ze sprak de vrees uit dat het langzame verkeer, fietsers en voetgangers, de dupe zal gaan worden van de veelal on gunstige mentaliteit van auto mobilisten. Ze pleitte er dan ook nadrukkelijk voor dat voetgangers op aanvraag de lichten in werking kunnen stellen zodat er veilig kan worden overgestoken. Volgens B en W is dit echter te duur. Zowel Henskens als Kuysten worden naar hun zeggen thuis herhaaldelijk op gebeld door verontruste Sas- senheimers die er op aandrin gen hun veiligheid met name op de zondagen te garanderen. Kuysten merkte op: „Vooral als het op zondag mooi weer is zijn er veel fietsers en voet gangers op de been die nu al hebben aangekondigd dat ze de komende periode op zondag in hun bewegingsvrijheid be perkt zullen worden. Wethouder N. Wagemakers' „Het is in 85 procent van de gemeenten in Nederland ge bruikelijk een dergelijke maat regel toe te passen. Waarom zouden wij daar een uitzonde ring op maken? Bovendien is de meerderheid van de raad voorstander van de uitvoering van het plan van B en W. Maar, na een half jaar zullen we de zaak eens goed bekijken en beoordelen". Hetgeen Henskens de opmerking ont lokte: „Dan zijn er allang klap pen gevallen". )WIJK De rheid van de ijkse gemeente er gisteren geen mee de toerist n ook in de winter meebetalen aan voorzieningen, de VVD bleek fel tegen het plan toe- flasting jaarrond te aal J. van Eijken be- deelnemers aan seminars zijn geen toeristen. Dat deze nog vrij nieuwe bedrijfstak zeer belangrijk is voor de werkge legenheid in Noordwijk hoeft geen betoog. Dat deze gestimu leerd moet worden is iedereen het over eens. En daar gaat het nu juist om, stimuleren en niet bestraffen door het laten betalen van een onsympathie ke gulden". Die gulden die de Noordwijkse gast per nacht moet betalen valt volgens Van Eijken ook te betwisten omdat dat bedrag destijds tot stand kwam in overleg en met medewerking van de ondernemers die vrij willig bij de 75 cent die de ge meente wilde heffen, een kwartje bijlegden. „Zijn die ondernemers dat nu ook van plan", zo vroeg hij zich af en wees in dat verband op een brief die de Noordwijkse On dernemers Vereniging aan het college en de raad had ge stuurd. „Wij denken dat het bedrijfsleven hier volstrekt niet in is gekend". Pijngevoel Het tarief dat Noordwijk voert behoort volgens de VVD tot de hoogste in ons land. „Als we praten over belasting krijgt ie dereen ineens een soort pijn gevoel", zo reageerde de wet houder van toerisme P. Barn- hoorn (NB) op de uitlatingen van Van Eijken. „Wij willen kwaliteit blijven leveren in de badplaats. Daarbij moeten we in alle redelijkheid bekijken of de Noordwijker die moet beta len of dat de gast daar ook aan bij moet dragen". In bijna lyrische bewoordin gen hield Barnhoorn de VVD'er er vervolgens voor dat Noordwijk ook in de winter maanden vele aantrekkelijke kanten heeft die bezoekers aantrekt. .Dat brengt kosten mee zoals reinigen van de stoepen en het strand. Voor de VVD was het echter duidelijk dat de Stichting VVV Noord wijk Promotie weliswaar meer geld in het laatje krijgt door de invoering van de nieuwe maatregel, maar dat het die zelfde stichting nog veel meer zal kosten om de schadelijke effecten ervan weer weg te werken. Noordwijkse Belang kon de sombere toonzetting van de li beralen niet volgen. A. Ver- meij: „Als we kijken naar de gunstige tarieven ten behoeve van congresgangers dan denk ik dat die gulden geen enkel kwaad doet". E. Bovenkerk (CDA) wees op de ongelijkheid die dreigt te ontstaan tussen de wel betalende verblijfstoerist en de dagjesmensen die daar van gevrijwaard blijven. Com pensatie kan het snel invoeren van betaald parkeren op di verse parkeerterreinen zijn. Kinderen De nieuwe maatregel wordt per 1 januari 1991 van kracht. Ondernemers die al contracten hebben afgesloten voor 1991, waarbij de extra gulden nog niet berekend is, hoeven niet te betalen. De VVD brak ook nog een lans voor de toerist met een smalle beurs, die men de helft van het tarief wilde laten betalen. Kinderen tot 12 jaar zouden moeten won^n vrijgesteld. A. Ouwehand van Groen Links liet kernachtig weten de belastingmaatregel al veel eerder te hebben willen Het eerste deel van de Voor straat in Noordwijk-Binnen is al onder handen genomen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ving van het stukje groen aan het Westeinde", aldus de wet houder die voor het overige slechts lof oogstte voor zowel de eerste fase van de herin richting van de straat die vo rig jaar werd afgerond, als de plannen voor de tweede fase. Hierin worden zowel de kop als de staart van de straat on der handen genomen. De kos ten van de werkzaamheden worden geschat op 519.000 gul den. Vor de aanleg van de ex tra parkeerplaatsen en de aan plant van 11 lindebomen wordt nog eens 37.000 gulden uitgetrokken. 12 tweek Lisse *9 )lle gang In Lisse is de feest- gisteravond met een vuurwerk opgeluisterd Q eerder de kermis de s voor het publiek had :eld. Voor de Lissese was er gisteren feest, Poelhuys een filmvoor- en bij de Hobaho trok- steprace en het tonk in veel publiek. Van- at de jeugd soorten. Er r andere schoolatletiek sportpark Ter Specke, en in De Lis en school- Om zeven uur begint eroptocht bij de Hoba- en half uur later gaat j kamp van start tussen >7), bedrijven en andere mensen die elkaar willen bekampen, tg is de laatste feest- als hoogtepunt de indraverij op de Heer- ssen het gemeentehuis .aan van Rijckevorsel. igL rerij begint om twee er lept (EEST Een 13-jari- r uit Oegstgeest is gis- schept op de kruising nnelaan N assaulaan tgeest. De jongen gaf orrang aan een auto Nassaulaan reed. De r, een 33-jarige in- van Oegstgeest, kon t meer ontwijken. Het er werd geschept en 1 aan een schouder op. vergebracht naar het iaconessenhuis. 18 Fokker bouwt in Valkenburg VALKENBURG Fokker bouwt een tijdelijk onderko men op vliegkamp Valken burg voor materiaal en perso neel. De gemeenteraad van Valkenburg werden gisteren volledig verrast door dit be richt en reageerden afwijzend. Fokker gaat op Valkenburg voor een periode van twee jaar vliegtuigen testen en heeft op het vliegkamp de beschikking gekregen over een oude han gar. Het onderkomen moet bij deze hangar worden gebouwd. B en W van Valkenburg zijn overtuigd van de noodzaak en willen een vergunning voor twee jaar geven. Defensie en Fokker hebben de garantie ge geven dat het om een tijdelijke oplossing gaat. D. Hoffmans: „We dachten al leen aan een locatie van Fok ker voor proefvluchten en zie daar: een bouwvergunning voor twee jaar". Ook P. Mizee (VVD) vond het een vreemde gang van zaken. A. Bremer: „De PvdA is niet gelukkig met het besluit van B en W. Val kenburg is gezien de vorige voorzichtige houding tegen de komst van Fokker door de knieën gegaan. Laten we ui terste zorg betrachten". Ook H. Dijkhuizen zei dat de CDA twijfels had over de toestem ming van B en W. Wethouder H. van der Nagel: „De vergunning die we verle nen is voor slechts twee jaar" Burgemeester C. Sinke: „Als die overschreden worden kun nen we middelen aanwenden om Fokker terug te fluiten". >34 ENHEIM Wet- er H. de Vries heeft is de gisteravond ge en raadsvergadering izegging gedaan con- >p te nemen met de menden van het Ko- park om een oplos te vinden voor de je conflictsituatie. beurde naar aanleiding agen van de liberaal H. irssen en de CDA'er W. ezen over de brief van ■oners van het Konings- naburige straten aan In de brief wordt ge maakt van al te dras appen van bomen op en locatie van het nieuwe gemeentehuis. De bewoners hebben gedreigd de Raad van State in te schakelen. Wethouder H. de Vries ver klaarde: „Er is een delegatie van de bewoners bij de burge meester geweest. Vervolgens ben ik met het hoofd van de afdeling gemeentewerken poolshoogte gaan nemen van de situatie ter plaatse. Dit heeft geleid tot de in stand houding van een aantal bomen aan de kant van het Konings- huys. Bovendien zou er met de bewoners afgesproken zijn waar mogelijk te komen tot vervangende nieuwe beplan ting", aldus De Vries. Hij toonde zich verbaasd over de verwijten van de bewoners in de omgeving van het nieu we gemeentehuis, maar be loofde op aandringen van Van Dorssen een poging in het werk te stellen de vinger op de zere wonde te leggen. Van Biezen: „De bewoners hebben zich in ferme taal tot B en W gericht, het is zaak op zo kort mogelijke termijn, nog voor de hoorzitting wordt gehouden, opheldering te bieden". De Vries wilde het, zoals hij het noemde tweede planologi sche verhaal: de aanvraag bij de Raad van State om schor sing van de bouwvergunning voor het 'nieuwe gemeentehuis buiten beschouwing laten. „Het is aan de rechter om dat te beoordelen. Het is niet ge- fiast daar nu politiek inhoude- ijk op in te gaan". Valkenburg schuift geld kinderopvang naar Katwijk VALKENBURG Raadslid T. van Es (GPV/ RPF) ging gisteren in de gemeenteraad niet ak koord met het doorsluizen van geld voor kinderop vang naar Katwijk. De andere raadsleden stemden wel in met dit voorstel. Het geld, 20.000 gulden, is afkom stig van WVC. Katwijk start een kinderdagverblijf en daar kan Valkenburg van profite ren. H. Dijkhuizen (CDA): „Ie dere ouder heeft recht om wel of geen gebruik te maken van deze opvoedende taak. De op vatting van anders denkenden dienen we eveneens te respec teren". Van Es zei het jammer te vinden dat het CDA voor stemde. Hij had liever gezien dat er een particuliere opvang van de grond was gekomen. NOORDWIJK „Het is heel slagvaardig dat de in spraak door bewoners en ondernemers direct ver werkt is in dit plan". Waarderende woorden van raadslid L. Kramer- Crama (PvdA) in de rich ting van wethouder J. Willms (CDA). Willms kondigde gisteren in de gemeenteraad aan dat bij het herinrichten van de Voorstraat alsnog reke ning gehouden wordt met de wensen van bewoners en ondernemers. Er was vooral veel tegenstand tegen het veranderen van de rijrichting in het gedeelte tus sen de Zeestraat en de Schie- straat. Tijdens een hoorzitting werd volgens Willms ook dui delijk dat er knelpunten wa ren bij te krap gehouden uit ritten voor bedrijven en een garage. Om daarin te voorzien moesten drie parkeerplaatsen worden opgeofferd. Parkeer plaatsen die er volgens E. Ho- gervorst (VVD) in de monu mentale Voorstraat toch al te weinig zijn. Hogervorst pleitte voor de aanleg van een extra parkeerterreintje langs het Westeinde. Vooral omdat er in dat deel van de straat horeca bedrijven zijn gevestigd die vaak veel parkeerruimte no dig hebben. Voor Willms is dat echter geen argument omdat volgens hem het aantal parkeerplaatsen dat door de herinrichting wegvalt slechts gering is. Bovendien wordt het verlies gecompen seerd door de aanleg van een terreintje met 16 plaatsen aan het Gritpad. „Als het nodig is kunnen we altijd nog. extra ruimte creëren. Voorlopig kie zen we echter voor handha- De VVD ging akkoord met de aankoop, echter met de re strictie dat sloop moet worden uitgesteld tot er duidelijkheid is over de ontwikkeling van het winkelgebied in Noord wijk-Binnen. „Wij willen een verbinding tussen de Kerk straat en het Jemocentrum", zo bracht Th. Sweers in herin nering. De PvdA ging akkoord, on danks de hoge prijs. „Het is hoog tijd dat we wat aan de kern in Binnen gaan doen. Anders ben ik bang dat we over 15 jaar met een compleet verpauperde kern zitten". Noordwijks Belang vond het verwerven van de panden wel belangrijk maar „niet tot elke prijs". Volgens wethouder P. Barnhoorn (NB) zal de ge meente met deze aankoop ze ker geen trend zetten voor overige huizen die nog moeten worden aangekocht in Tram- steeg en omgeving. In een gedeelte van het ge bouw is de tweedehandswin kel „Snuffelschuur" gevestigd. De eigenaar zal volgens de wethouder flink aan inkom sten derven. Ter compensatie Jkrijgt hij wel twee garages el ders in het dorp ter beschik king, maar niet om handel in te drijven. „Aan die economi sche waarde voor de eigenaar kunnen we niet voorbij gaan". NOORDWIJK „We be talen een stevige prijs, maar in het verleden heb ben we te vaak meege maakt dat wanneer je de knoop niet doorhakt op het moment dat het kan, je daar later enorm spijt van kunt krijgen". Dat zei R. Dessing (CDA) gister avond over het raadsvoor stel twee panden aan te kopen aan de Tramsteeg. Bouw brandweerkazerne vordert De nieuwbouw van de brandweerkazerne in Wassenaar is in een vergevorderd stadium. Naar verwachting is de kazerne nog voor het einde van dit jaar klaar en wordt de accommodatie in januari officieel geopend. De brandweerkazerne staat vlakbij het ge meentekantoor aan de Johan de Wittstraat. Met de bouwer, Back Hage bv, is afgesproken dat dit project met gesloten beur zen wordt geregeld. Back Hage krijgt het oude complex In ruil voor een nieuwe kazerne. Voor de werkplaats en enkele extra voorzieningen betaalt de gemeente zo'n anderhalf miljoen gul den. Op de voormalige plaats van de kazerne worden tien appar tementen van zeven ton 'per stuk gebouwd. FOTO: STEPHEN EVENHUIS De panden belemmeren het uitzicht van automobilisten die van een naastgelegen parkeer terrein af willen rijden. Bo vendien zullen in het gebied in de toekomst meer panden moeten wijken in verband met verdere ontwikkeling van de winkelstraat de Kerkstraat in Noordwijk-Binnen. Een aantal raadsleden vond de prijs die op tafel moet worden gelegd, 225.000 gulden, te veel. A. Ouwehand (GL): „Ik dacht dat de grond in de Zuidduinen en aan de boulevard duur is, maar dit is met recht een gou den plek. Ik heb het gevoel dat het college slecht heeft on derhandeld". Groen Links vond dat het voorstel terugge nomen moest worden om met de eigenaar een lagere koop prijs overeen te komen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15