De sterkste schouders worden ti Lisse het meest ontzien" Winkeliers Markthof willen einde aan parkeerproblemen oorschoten wil marktgelden fors verhogen wjVDA/D66IN ALGEMENE BESCHOUWINGEN: BEGROTING 1991 GEPRESENTEERD Valkenburg snijdt in zwemonderwijs I 3DEN OMGEVING CcidócSou/lOTlt WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 PAGINA 13 iRSCHOTEN De ig farktgelden in Voorschoten h< jeten verder omhoog. De p" rlijkse verhoging van tien ucent is niet voldoende nu 2i Leidse vuilverbrandingsin- 18 llatie is gesloten en de reini- irechten sterk zijn geste- Wethouder F. ten Have Ja! akte dit gisteren bekend in :3( i vergadering van de 18 rktcommissie. Vorig jaar m de reigingsrechten nog gulden per ton, per 1 juni die 179 gulden per ton en 1 januari wordt 283 gulden ton berekend. Volgens de imissieleden behoort Voor- oten al tot de dure markt- atsen en verhoging van de reJ tarieven kan wel eens funest zijn. Bezuiniging is onder meer mogelijk door verplaatsing van de vuilperscontainer van de Voorstraat naar het par keerterrein bij de sporthal. Een uur vroeger de markt sluiten, om vier uur, betekent ook een besparing omdat het schoonmaken van de markt plaats, de Voorstraat, kan ge schieden tijdens normale werkuren. Een andere moge lijkheid is uitbreiding van de markt. Daar is wel ruimte voor omdat nu niet alleen de Voorstraat maar ook de Treubstraat op vrijdag is afge sloten. Er zal zo spoedig mogelijk een enquête gehouden worden on der de kooplieden. Vanuit de marktcommissie werd opge merkt dat een uur vroeger sluiten slecht overkomt bij de kopers, maar ook bij de koop lieden, Want tussen vier en vijf uur „loopt" de markt nog steeds goed. Wegens ziekte moet de voor zitter van de Ambulante han del Leiden en omstreken, Ber- tus Verheij, zijn functie voor tijdig neerleggen en hij nam gisteravond afscheid van de marktcommissie. Wethouder Ten Have bedankte hem voor de vele jaren dat hij werkzaam is geweest in de marktcommis- Zuidhollands Landschap tegen benzinestation Roodemolenpolder VOORHOUT Zuidhollands Landschap wil niet dat er aan de Oosthoutlaan een benzine- en LPG- station wordt gebouwd. Volgens deze organisatie is een plek aangewezen waarop de bestemming „agrarische doeleinden zonder bebouwing" rust. Burgemeester en wet houders hadden een aanvraag voor een vergun ning op grond van het bestemmingsplan moeten weigeren, aldus Zuidhollands Landschap. Voorts wordt erop gewezen dat de Roodemolenpolder, in dit gebied is het tankstation gepland, een gebied is dat rijk is aan broedende vogels en doortrek kers. Open weidegebieden moeten open blijven, aldus Zuidhollands Landschap. Het bezwaar wordt maandag 1 oktober besproken in de commissie ruimtelijke ordening. COMMISSARIS PATUN VAN ZUID-HOLLAND: Rol provincie niet ondermijnen door stedelijke agglomeraties DEN HAAG „Het kan niet dat overheden elkaar blijven beoorlo gen met procedures. Zeker niet nu urgent voorzieningen in de pro vincie moeten worden getroffen op het gebied van onder meer openbaar vervoer, milieu, gezond heid, ziekenhuizen. Het is onver antwoord de discussie met Binnen landse Zaken in te gaan over de toekomst van de agglomeraties, zo als Den Haag, Rotterdam, Eindho ven, Enschede, zonder antwoord te geven op de vraag wat er met de provincies moet gebeuren". Dat zegt commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, S. Patijn. Morgen heeft hij op Binnenlandse zaken overleg over de toekomst van de stedelijke agglomeraties. Patijn ziet in die discussie de rol van de provincie danig in gevaar komen: „Men moet niet met laffe vaagheden komen als: de toekomst van de provincie ligt in Europa. Want ik heb er geen zin in om al leen nog maar iets te kunnen zeg gen over Nieuwkoop of Oostflak- kee. Het moet niet gebeuren dat er een nieuw soort mini-provincies ontstaan, waar gemeenten geen bemoeienis mee hebben. Dat is al eens eerder mis gegaan. Kijk maar naar Rijnmond". Volgens Patijn komen er aanzien lijke veranderingen in de Wet op de Ruimtelijke Ordening, waar door gemeentes worden gedwon gen een deel van hun bevoegdhe den over te dragen. „En dan is de huidige structuur van de provincie zo slecht nog niet. We hebben in het verleden al eens aanzetten ge zien van het opleggen van zaken. Het zal in de toekomst vaker gaan gebeuren, dat er ten behoeve van de gemeenschap iets geduld moet worden. Ik heb groot bezwaar te gen de manier waarop we nu be stuurlijk met elkaar omgaan, waardoor iets niet sneller dan bin nen tien jaar tot stand kan komen. Dat is economisch niet langer ver antwoord. De kosten zijn de pan uit gerezen, de emoties lopen op en niemand weet onderhand meer wat er nu wel of niet staat te ge beuren. Dat kan niet meer". i 2i|SE „In Lisse is spra- van een typisch 2 A/VVD-college. Dat dt zijn vertaling in het De sterk- schouders worden het ontzien". Dit jrijft de fractie van 3 A/D66 in zijn algeme- beschouwingen op de roting 1991. De pro- «sieven vinden dat de oudendheid afstraalt het huidige college en ;en dat het vooral voor •rnemers goed toeven ik 30. PvdA vinden een verho- van de afvalstoffenhef- met 25 gulden onaan- Ibaar. De fractie stelt deze belasting slechts met dden te verhogen en het ot te financieren door de irend-goedbelasting licht jx, rhogen. Het CDA zegt ge- i ikken te zijn van een ver- w ig van de afvalstoffenhef- gs' net gulden. Deze partij at de minst-draagkrachti- ran deze heffing- worden isteld en zegt dat een moet worden ontwikkeld J'oorziet in het verminde- *m7an het afval. Een actie- moet de afvalberg met irocent verminderen, zo net CDA. VVD en PV/RPF hebben geen met de verhoging met 25 gulden. Het CDA gaat met de andere belastingverhogingen wel ak koord al vindt de partij een verhoging van de hondenbe lasting met drie procent ver gezocht. De kleine christelijke partijen en VVD hebben ook geen bezwaren tegen de ver hogingen. PvdA/D66 noemt het bizar dat huiseigenaren worden geconfronteerd met een verlaging van de OGB. Ook het CDA spreekt zijn be zorgdheid daarover uit. De progressieven vinden dat geen rekening wordt gehouden met de lagere inkomens. Voorts maakt de fractie bezwaar te gen de haast waarmee de be groting is gepresenteerd. Vol gens PvdA/D66 mag Lisse op drie ton meer rekenen dan nu in de begroting is verwerkt. „Lisse heeft een gezonde fi nanciële positie. In dat licht zou een actiever beleid op het gebied van de sociale vernieu wing niet hoeven af te stuiten op financiële gronden", aldus de progressie ven. Milieu Alle partijen besteden in hun algemene beschouwingen veel aandacht aan het milieu. Het CDA wil meer inzamelpunten voor klein chemisch afval (KCA). Voorts moet zo snel mogelijk worden overgegaan op het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) en moet worden over wogen compostvaten gratis ter beschikking te stellen. Ook vinden de christen-democra ten dat het aantal glascontai ners moet worden uitgebreid en dat daar waar nodig contai ners voor oud papier moeten worden geplaatst. Milieuhin- derlijke Lissese bedrijven kun nen na sanering alleen nog in Lisse terecht als bedrijventer rein Meer en Duin kan wor den uitgebreid. Heropvoering van industrieterrein Dever is volgens het CDA niet be spreekbaar. Als Meer en Duin onvoldoende ruimte biedt moet worden uitgeweken naar bijvoorbeeld Lisserbroek. De SGP/GPV/RPF-fractie wil dat alle huishoudens een mi lieu-box krijgen waarin klein chemisch afval kan worden opgeslagen. Is zo'n box niet haalbaar dan moet een chemo kar door Lisse gaan rijden. Voorts pleit de partij voor het plaatsen van plastic containers in het dorp. Voorts wil deze fractie dat de politie van Lisse meer milieudelicten aanpakt. De VVD vindt het inzamelen van KCA daarentegen goed geregeld en vindt het geschei den ophalen van GTF-afval niet nodig omdat het nog niet mogelijk is het afval geschei den af te voeren. De progressieven willen het verzamelen van oud papier nog beter belonen en zijn ook voorstander van milieu-boxen. Voorts moet er een wethouder voor milieu komen, een spe ciaal telefoonnummer voor milieuklachten en moet de ge meente Lisse de gifspuit min der hanteren. Ook wil PvdA/D66 dat de gemeente Lisse bij het hoogheemraad schap druk uitoefent om de waterzuiveringsinstallatie in de Poelpolder uit te breiden. De progressieven willen dat Lisse een algemeen milieu-be leidsplan maakt Aanleg van fietspaden is een goede zaak, zo vindt het CDA. Maar niet tot elke prijs. PvdA/ D66 willen dat in het fietspa denplan veilige routes naar het centrum worden opgeno men. Het winkelgebied moet autovrij worden en tijdens koopavonden en op zaterdag ook bromfiets- en fietsvrij. Voorts moeten bij bushaltes betere fietsenstallingen komen en moeten de abri's worden verbeterd. Reconstructie van de Heere- weg is voor het CDA geen vanzelfsprekende zaak. Het staat voor deze partij niet vast dat er een verbetering op treedt. Zo wordt gevreesd voor problemen bij de inrit van het tuincentrum van Jaap Kooy. SGP/GPV/RPF wil dat iets wordt gedaan aan de gevaarlij ke verkeerssituatie Blokhuis/ Nassaustraat. Het sportpark heeft op bepaal de uren meer stroom nodig dan nu kan worden geleverd. Het CDA stelt voor de ener gievoorziening in de alterna tieve hoek te zoeken. Zo wordt een windmolen geopperd, of een „total energy installatie". Zonne-energie zou kunnen worden toegepast bij het zwembad. Gymlokalen Het CDA wijst het college erop dat er klachten zijn over het schoonhouden van de gymnas tieklokalen. De kleine christe lijke partijen dringen aan op het grondig schoonhouden van de gemeentelijke gymlokalen. Het CDA gaat akkoord met extra subsidie aan de muziek school, maar dringt aan op een integraal muziekcentrum in Lisse. SGP/GPV/RPF wil meer duidelijkheid over het aantal leerlingen uit Lisse dat de school bezoekt en ook de VVD wil meer helderheid over de subsidiesleutel. PvdA/ D66 vindt een verhoging van de subsidie op zijn plaats. Vol gens de progressieven verdient de streekmuziekschool een grotere kans. De VVD vindt de tariefstelling voor de sport achterhaald. Een training op een oud, half ver hard veld van FC Lisse is na tuurlijk niet te vergelijken met een training op een nieuw, veel duurder kunstgrashoc keyveld, zo stellen de libera len. Ook het CDA wil de tarie ven, die jaarlijks met drie pro cent stijgen, ter discussie stel len. °j meer glasbakken in Zoeterwoude vanntal glasbakken in Zoeterwoude is gisteren met twee uit- g.oo tot negen stuks. Tevens zijn de reeds bestaande glas- Ti: s vervangen door nieuwe die zijn voorzien van zogenoem- het SJterijvangers. De nieuwe glasbakken zijn geluidsarm door iciale bekleding aan de binnenzijde. Aan de Zuidbuurtse- sté ki£r hoogte van Zuidhof, werd door milieuwethouder Ton iakiin ma (rechts) en wijkbewoonster mevrouw Hulsbos de nieu- 14.00 sbak in gebruik genomen. Eerst werd een alcohol-arm 6.45- s gedronken en nadat de fles leeg was werd deze als sym- c eie handeling in de glasbak gedeponeerd. Vervolgens ver- derinch ook andere flessen in de bak. Wethouder Ringersma zich tevreden met de nieuwe glasbak. „Alle bakken zijn or alk; nu vervangen en tevens voorzien van een batterijvanger. Het aantal glasbakken in ons dorp is, gelet op het inwonertal, aan de hoge kant. Zoeterwoude is al vrij ver met het apart inzamelen van afval. Jammer is het dat bij de nieuwe bakken geen moge lijkheid is om vensterglas aan te bieden. Ik verwacht wel dat dat binnen niet al te lange tijd mogelijk is. Zo lang kunnen de men sen het vensterglas kwijt aan de gemeentewerf aan de Noord- buurtseweg", aldus wethouder Ringersma. Naast de locatie aan de Zuidbuurtseweg is ook aan de Laan van Meerburg een glas bak geplaatst. Tot heden wordt in Zoeterwoude jaarlijks zo'n 120.000 kilo glas ingezameld. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Zangavond In de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sas- senheim wordt vrijdag een zangavond gehouden waar aan door diverse plaatselijke koren wordt meegewerkt. Opgetreden wordt door het hervormd kerkkoor De Lofstem, het Sassenheims Christelijk Mannenkoor en het Ismaël Jongerenkoor. Een meditatief woord wordt gesproken door Majoor Bos- hardt van het Leger des Heils. Na afloop wordt een collecte gehouden voor de Stichting Vervolgd Chris tendom. Aanvang acht uur, toegang is gratis. Bavo Galama Bavo Galama speelt vrijdag avond in dorpshuis De Alke burcht in Roelofarends- veen zijn stuk „De vrije val van Victor Thieu". Een grij ze boekhouder wordt ge dwongen door roof in zijn levensonderhoud te voor zien, maar kan dat niet. Een mengeling van toneel en ca baret met een grote dosis hu mor. Aanvang om kwart over negen, toegang7,50. Pop Twee Alphense popforma ties spelen vrijdagavond in jongerencentrum Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Top 40-covers en eigen repertoi re wordt gespeeld door Dy- HagNoFob en Black Out speelt oudere jongeren-mu- ziek van Tom Petty, Steve Miller en Neil Young. Zaal open om half tien en toegang kost ƒ5. Lydia Gitana. Gitana Musica de Espafla. Dat is de titel van het programma dat de gitariste Lydia Gitana vrijdag ten gehore brengt in De Schel ft in Noordwijker- hout. Het accent bij het op treden ligt op de Spaanse dans- en volksmuziek. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten kosten 10 (CJP en 65+ ƒ7,50). Welfare De afdeling welfare van het Rode Kruis Voorschoten or ganiseert vrijdag een rom melmarkt in het eigen ge bouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade in Voor schoten. Huishoudelijk ma teriaal, boeken, kleding, keukengerei, glaswerk en serviesgoed zijn te koop. In formatie: mevrouw Van der Touw, telefoon 01717—3309. Vergadering De Dorpsraad van Lisser broek houdt vrijdag haar jaarvergadering. Deze wordt vanaf acht uur 's avonds ge houden in dorpshuis De Meerkoet. Op de agenda staar, onder andere de ver slagen van het afgelopen jaar en een bestuursverkie zing. VALKENBURG Subsi die aan schoolzwemmen wordt in Valkenburg be perkt tot één groep. Deze bezuiniging levert de ge meente Valkenburg in 1991 10.000 gulden op en in de daarop volgende ja ren 20.000 gulden. Dit jaar nog geeft het Rijndorp 70.000 gulden uit aan schoolzwemmen. Deze bezuiniging is gisteren bekend gemaakt tijdens de presentatie van de begroting voor 1991. Een andere maatre gel is het uitstel van asfalte ring van het fietspad naar Lei den. Dit karwei stond eigenlijk voor volgend jaar op het pro gramma, maar burgemeester en wethouders achten uitstel tot 1992 aanvaardbaar. Dit uit stel levert Valkenburg ruim 70.000 gulden op. Verhoging van de tarieven moet ook extra geld in het laatje brengen. Zo wordt de af valstoffenheffing in 1991 ver hoogd van 125 gulden tot 165 gulden. In de komende jaren zal ook met een verhoging van 40 gulden rekening moeten worden gehouden. Voorts gaat de onroerend-goedbelasting (OGB) omhoog. Eigenaren van woningen gaan 2.85 gulden per 3000 gulden van de waar- dè van de woning betalen en februikers 2.28 gulden per 000 gulden. Ben W geven toe dat.de OGB (waarin ook hetr rioolrecht zit) procentueel fors stijgt, maar stellen dat de bur ger er niet zo veel van merkt. Zo gaat de bewoner van een woningwetwoning zo'n tien gulden per jaar meer aan OGB betalen. Volgens de meerja renraming is er, als de OGB jaarlijks wordt aangepast, over drie jaar wat meer ruimte voor nieuw beleid. Verder wil het college de grafrechten met tien procent verhogen. Ook enkele leges en de precario rechten gaan iets omhoog. Tekort De bezuinigingen en verhogin gen van de belastingen moeten een „zeer aanzienlijk tekort" van 170.000 gulden wegwer ken. Ondanks dit tekort kan Valkenburg in 1991 nog enige investeringen doen. In ver vanging van riolering wordt 215.000 gulden gestopt, voor herinrichting van het terrein van de gemeentewerkplaats is 50.000 gulden gereserveerd, de Stichting Smalspoor Valken burg krijgt 25.000 gulden voor het te bouwen smalspoormu seum en voor een onderzoek naar de herinrichting van de Hoofdstraat wordt 9.000 gul den gereserveerd. Eigenlijk wilde Valkenburg al dit jaar onderzoeken hoe de Hoofd straat het beste kan worden aangepast wanneer de S4 klaar is en Valkenburg wordt verlost van veel doorgaand verkeer. B en W willen nu echter pas gaan onderzoeken als het verkeer uit de kom verdwenen is. Dan ontstaat een zuiverder beeld, zo wordt verondersteld. In 1991 worden de trottoirs van de Katwijkerweg her- straat. Ook wordt er vanuit gegaan dat het vrachtwagen- parkeerterrein aan de Toren- vlietslaan kan worden aange legd. De Luit Katlaan en Duij- raklaan worden in 1991 op nieuw geasfalteerd. Luit Kat laan en Oude Broekweg wor den als laatste aangesloten op de openbare verlichting. Over de veerpont is het college te vreden. Het ook varen op za terdag wordt als een belangrij ke verbetering gezien. Riolering Vervanging van de riolering van het Frankenburg, in de buurt van de flat is noodzake lijk. Verder willen burgemees ter en wethouders de riolering in 't Joght met een videocame ra op gebreken laten onder zoeken. De gemeente Valken burg blijft streven naar de bouw van een twintigtal be-' jaardenwonineen op het Weit je. B en W heBben voorts goe de hoop dat toestemming kan worden verkregen voor de bouw van een bejaardentehuis. In Valkenburg bestaat vooral grote behoefte aan woningen voor een- of tweepersoons huishoudens. Volgend jaar worden 22 van dergelijke wo ningen gebouwd, maar er blijft in het Rijndorp een aanzienlijk tekort aan huizen voor starters en bejaarden. Nog dit jaar zijn voorstellen te verwachten voor de beveiliging van het raadhuis. Op deze Beveiliging wordt door het ministerie van binnenlandse zaken aange drongen in verband met de re gelmatige diefstal van pas poorten, rijbewijzen en toeris- tenkaarten uit gemeentehui zen. Een financiële tegenvaller dit {'aar is het- faillissement van iet bedrijf dat Valkenburgse kinderen naar scholen buiten het dorp bracht. De gemeente moest een andere transporton derneming inschakelen en dat betekende een extra kosten post van 13.000 gulden. wan k it, e Voorhout wil van Borselenlaan iet asfalteren (OUT De Frank rselenlaan wordt niet Jeerd. De kosten zijn te daarom moet er van afgezien, zo menen ester en wethouders rhout. Het gaat om het tussen Teylingerlaan >edrijf van de firma A. ferbreden en asfalte- 300.000 gulden, alleen tl 120.000 gulden. De ie ruimtelijke orde- li om asfaltering ge- maar de investering is u B en W te hoog. „Ze- afat de weg nauwelijks :tie heeft voor niet-Be- igsverkeer". De com- »raat maandag 1 okto- dit voorstel van het KOMST ALBERT HEIJN HEEFT OVERLAST VERGROOT DEN HAAG/OEGST- GEEST Een groot aan tal middenstanders en omwonenden rondom de vestiging van Albert Heijn in Oegstgeest blijft vinden dat de provincie Zuid- Holland een grote fout heeft gemaakt door mee te werken aan de ver plaatsing van de super markt van de De Kempe- naerstraat naar de Markt hof. De komst van de Al- bert Heijn naar de Markt hof heeft alleen maar de parkeeroverlast in deze omgeving vergroot, zo menen de middenstan ders. De parkeeroverlast zou vol gens hen leiden tot zeer onvei lige verkeerssituaties, vooral aan de De Kempenaerstraat en de Geversstraat. Het komt re gelmatig voor dat fietsers am per langs vrachtauto's kunnen die op de stoep aan het laden en lossen zijn, aldus de mid denstanders. Zij wijzen er tevens op dat er veelvuldig dubbel geparkeerd wordt. Sommige middenstan ders spreken van een enorm omzetverlies doordat klanten wegblijven wegens het tekort aan parkeerruimte. De parkeerproblemen als ge volg van de verplaatsing vormden gisteren de hoofd moot bij de behandeling van het tweede Kroonberoep van de middenstanders door de af deling bestuursgeschillen van de Raad van State. Het beroep was gericht tegen de tweede afwijzing van de herziening 1985 van het bestemmingsplan Centrum door de provincie. De Kroon vernietigde een eer dere afwijzing wegens onvol doende motivatie. De herziening waar het hier om gaat, stond slechts kleine winkels aan de Markthof toe. De provincie wees deze af op aandrang van de gemeente, die daarmee terugkwam op de eerder door haar gewenste herziening. Toen Albert Heijn belangstelling toonde voor de Markthof liet de gemeente het plan varen om hier alleen kleine winkels toe te laten. De gemeente liet de provincie we ten niet meer voor de herzie ning te voelen en aan de vesti ging van een supermarkt mee te willen werken. De Albert Heijn-vestiging aan de Markt hof is in april dit jaar geopend. „De provincie is van onjuiste cijfers uitgegaan bij de afwij zing. Zij zegt dat er toen zeker heid was dat er voldoende par keerplaatsen zouden komen om de verwachte toeloop van bezoekers naar Albert Heijn aan de Markthof op te vangen. Welnu, als de provincie zich beter op de hoogte had laten stellen, dan had zij in 1987 kunnen weten dat er nooit voldoende parkeerplaatsen zouden komen. Zij had dus niet met de wens van de ge meente moeten instemmen," zo betoogde N. Rietkerk na mens de tegenstanders van de supermarkt. Rietkerk liet weten dat het de tegenstanders niet „zozeer erom te doen is Albert Heijn weg te krijgen nu die er een maal staat. We willen nu dat de gemeente de nijpende par keerproblemen rondom de Markthof oplost. Doet zij dit niet, dan zal Albert Heijn vol- Provinciewoordvoerster J. de Haas bleef evenwel van me ning dat de „afwijzing terecht was." Volgens haar had de provincie „op grond van de toen beschikbare cijfers over te realiseren parkeerplaatsen niet anders kunnen doen. Wij waren toen van oordeel dat er geen parkeerproblemen zou den ontstaan." De middenstan ders en omwonenden wezen in hun eerdere Kroonberoep ove rigens al op de te verwachten parkeerproblemen De afdeling brengt advies uit aan de Kroon. Deze komt bin nenkort met een uitspraak.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13