Juitsland houdt speciale erantwoording voor joden OPMMTiM deelnemers Vredesweek aan de straat niet op Luchtcontrole nuttige taak voor Nederlandse F-16's VS willen in Golf blijven DHulshoff 50 slHTENLAND Ceidóc Qowuvnt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 5 in ,ange files ij Brennerpas ;ei )LZANO Bij de Brenner- is tussen Oostenrijk en Italië lange files ontstaan door dinsdag begonnen stipt- da dsactie van het Italiaanse n< ianepersoneel dat niet meer overwerken. Aan beide iten van de grens stonden eren al zo'n 1000 vrachtwa- 1 is te wachten, een aantal volgens de douane tegen weekeinde kan zijn opge- en tot 1700. Het verkeer I personenauto's wordt niet cor linderd door de actie, die :a ir verwachting twee weken d duren. M. ld Madam blijkt eigen vrouw TERAMO Een Italiaanse vrachtwa genchauffeur kreeg deze week de schrik van zijn leven. Toen hij aanbel de bij een plaatselijk bordeel bleek de madam zijn eigen vrouw te zijn. De 35- jarige chauffeur, hevig gekrenkt in zijn macho-gevoelens, ging zijn vrouw prompt te lijf. Vloekend, tierend en slaand probeerde hij zijn eega ervan te overtuigen dat haar gedrag niet te to lereren is. Dat zijn komst een identie ke moraal verried, wilde er bij de man niet in. Snel ingrijpen door omstanders wist erger te voorkomen. De vrouw heeft bij de politie een klacht tegen haar echtgenoot ingediend. Brazilië stopt miljarden in gezondheidscampagne BRASILIA De Braziliaanse overheid gaat ongeveer 115 miljard dolllar spenderen aan een grootscheepse gezondsheidscampagne om kinderziektes en malaria te bestrijden. Dat bedrag is ongeveer even groot als de buiten landse schuld van Brazilië. De campagne gaat morgen van start met een vaccinatieprogram ma, waarbij uiteindelijk twintig miljoen kin deren onder de vijf jaar ingeënt moeten wor den tegen mazelen, difterie, tetanus, kink hoest en de bof. De vaccinatie is de eerste stap in een vijfjarenplan dat de kindersterfte omlaag moet brengen. In Brazilië, dat 150 miljoen inwoners telt, ligt de kindersterfte op 60 per 1000 levend geborenen. De voornaam ste doodsoorzaken zijn ondervoeding en diar- Presidentsverkiezingen Polen al voor december WARSCHAU In Polen worden mo gelijk nog voor december presidentsver kiezingen gehouden. Alle Poolse politie ke partijen hebben gisteren in het parle ment aangedrongen op snelle verkiezin gen nu president Jaruzelski bereid is vroegtijdig terug te treden. Door de in storting van het communisme in het Oostblok is zijn positie als bemiddelaar om Polen af te scheiden van het Sovjet kamp reden voor het parlement om hen in 1989 aan te stellen onhoud baar geworden. Voorman van Solidari teit Lech Walesa neemt het waarschijn lijk op tegen een kandidaat van de Boe renpartij en premier Mazowiecki na mens de Burgerbeweging voor Demo cratische Actie. SST-BERLIJN ndskanselier Helmut hl heeft de joodse ge- enschap in de Bondsre- ee )liek gisteren beloofd het verenigde Duits- ei ten aanzien van de en een speciale verant- ordelijkheid zal hou- De joodse gemeen de ap heeft verontrusting juis jesproken over de aan- Pe inde Duitse eenheid. Ha d» een boodschap ter gelegen- afie van Rosh Hashana, het Ie se nieuwjaar, herinnerde U aan de misdaden die zijn aan onder de nazi-tirannie rei hij dat de moord op de miljoen joden nooit mag den vergeten. lts j Duitsers kunnen en zul- n niet ontsnappen aan deze recf', zei Kohl. „Daarom zal verenigde Duitsland zich bewust blijven van zijn specia le verantwoordelijkheid ten opzichte van de joden". Onder joden heerst een gevoel dat jongere Duitsers het nazi tijdperk zouden kunnen ver geten en er heerst ook veront- rustig over een toename van het neo-nazisme. Leiders van de joodse beweging in West- Duitsland hadden geëist dat de Duitse schuld voor de holo caust wordt vastgelegd in een preambule bij het eenwor dingsverdrag tussen Oost- en West-Duitsland. Er zijn ongeveer 36.000 joden in West-Duitsland en 400 in Oost-Duitsland. In zijn bood schap verklaarde Kohl dat compromisloos moet worden opgetreden tegen diegenen die de joodse cultuur beledigen of die antisemitische opvattingen openbaar maken. De bonds kanselier bedankte de joden die na de oorlog naar West- Duitsland zijn teruggekeerd en Sjevardnadze wil nauwe samenwerking NAVO-Warschau Pact BRUSSEL/MOSKOU De NAVO en het Warschau Pact dienen nauw te gaan samenwerken om zo de toekomstige structuren inzake de veiligheid van Europa vast te leggen. Het ontbinden van de beide organisaties zal dan de volgende stap kunnen zijn, zo luidt de toekomstvisie van Edoeard Sje vardnadze, de minister van buitenlandse zaken van de Sov jetunie. Sjevardnadze presenteerde de commissie voor bui tenlandse zaken van de Opperste Sovjet gisteren een rapport over het 2+4-akkoord waarin de internationale aspecten van de Duitse eenwording zijn geregeld. Vorige maand be zocht de Sovjet-ambassadeur in België een NAVO-conferen- tie over de toekomst van het bondgenootschap. En gisteren is uit diplomatieke kringen in Brussel vernomen dat de twee hoogste militairen van de NAVO half november een bezoek aan Moskou zullen brengen. die hebben geholpen bij de op- re landen van Oost-Europa, bouw van het land. maar Bonn heeft onlangs een In de afgelopen jaren is West- tijdelijk immigratieverbod af- Duitsland een aantrekkelijke gekondigd, wat weer de woede bestemming geworden voor io- opwekte van de joodse ge- den uit de Sovjetunie en ande- meenschap in West-Duitsland die graag zou zien dat er meer joden tot Duitsland toegelaten worden. In de afgelopen negen maanden hebben zich onge veer 800 Sovjet-joden in West- Duitsland gevestigd. Eenwording De parlementen in Bonn en Oost-Berlijn hebben gisteren beide met grote meerderheid ingestemd met het verdrag voor Duitse eenwording, in Bonn met 442 tegen 47 stem men bij drie onthoudingen en in Oost-Berlijn met 299 tegen 80 bij één onthouding. In Bonn stemden de Westduitse Groe nen tegen alsmede leden van bondskanselier Kohls CDU die gekant zijn tegen het nu vast gelegde verlies van vroeger Duits gebied in Polen, in Oost- Berlijn klein links en de PDS, wier leider Gregor Gysi het verdrag afkeurde als „een daad van onderwerping en an nexatie". 0MITEE ANTI GOLFOORLOG DEMONSTREERT N HAAG Terwijl in 2 ebergen morgen de 1 "Jiidesweek wordt geo- z(id, demonsteren andere desactivisten in Am- lenldam tegen de militaire tioeienissen in het fgebied. De gevouwen den in Driebergen zijn afw het IKV en Pax ichsti; de spandoeken in sterdam van het Ko- Anti Golfoorlog, dat eduizend demonstran- verwacht, waaronder noedelijk opvallend buitenlanders. „J al de Nederlandse il i pen terug", schreeuwt het let van het Komitee Anti orlog. De actiegroep Alft de kreet 35.000 maal la- drukken en vervolgens va preid onder naar eigen erk en 25:000 Nederlanders, Arabieren en 5000 Tur- Het onlangs opgerichte chtejité bestaat voor een be deel bij de gratie van d-B nisaties van buitenlanders: e vjokkaanse, Turkse en Pale- krise arbeidersverenigingen, Socialistische Volkspartij stan, Bangladesh People, it n Communistische Partij Li- in. „Wij voelen ons soli- Allemaal vrezen we een :U latie van geweld als de m erse troepen zich niet te- e k rekken", verklaart een Iwo rdvoerder van de Marok- arbeidervereniging AM de betrokkenheid van el verschillende buiten- dr< se organisaties. Ie to Nederlands Centrum Bui- nbe tenlanders volgt de buiten landse deelname met argus ogen. J. Akel: „Ik hoop dat Nederland de demonstratie in Amsterdam in haar juiste pro porties ziet. Wanneer hier een sterke tegenbeweging ontstaat kan dat gevolgen hebben voor de beeldvorming over buiten landers in Nederland. Ik zou het betreuren als door middel van welke actie dan ook een beeldvorming naar boven komt zoals tijdens de Rushdie- affaire. Daar zouden de mi granten meer schade dan baat bij hebben. Maar iedereen heeft natuurlijk het recht om te demonstreren". Vooralsnog maakt Akel zich niet echt ongerust. De ver deeldheid onder de Arabieren voorkomt een eenzijdige, on genuanceerde veroordeling. Verdeeldheid in het Midden- Oosten, maar ook op het kan toor van het Nederlands Cen trum Buitenlanders. „We dis cussiëren wel over de Golfcri sis, maar we hebben al onze aandacht is nodig voor het al lochtonenbeleid in Nederland en de miljoenennota". De grote vredesbeweging Pax Christi en het IKV zijn zater dag niet in Amsterdam. En niet omdat ze de Vredesweek moeten openen. Pax Christie en het IKV zijn twee van de in totaal 25 vredesbewegingen die zich niet hebben aangeslo ten bij het Komitee Anti Golf oorlog. Zij juichen de aanwe zigheid van de westerse troe pen in het Golfgebied zelfs toe. „Als met militaire acties op vreedzame wijze een blokkade in stand kan worden gehouden die moet leiden tot de terug trekking van Irak uit Kuwayt, dan is dat goed", verklaart coödinator Janny Kuik van het IKV. Het Komitee Anti Golfoorlog is verbaasd. Alsof het Westen bezorgd is om de bevolking van Kuwayt die zo bruut is overvallen door de buurman. „De Verenigde Sta ten vielen Panama en Grena da binnen zonder ook maar één teken van protest van al diegenen die nu Irak blokke ren", aldus het Komitee Anti Golfoorlog. De westerse lan den zou het toch alleen maar om olie te doen zijn. Janny Kuik: „Wij zijn oprecht begaan met het lot van Kuwayt, al speelt olie een belangrijke rol. De wereld is nu eenmaal opge hangen aan olie. De interna tionale stabiliteit is in het ge ding". De Golfcrisis heeft de tongen weer losgemaakt van de ogen schijnlijk ingedutte achterban van het IKV en Pax Christi. Sinds de val van het Oostblok is het betrekkelijk stil geweest rond de grote vredebewegin- gen. Hebben de spanningen in het Midden-Oosten de vredes beweging nieuw leven inge blazen? „Dat is overdreven, maar het haalt mensen wel uit de euforie van we hebben de wereld gered", aldus Kuik. Het accent van de inspannin gen van de vredesbeweging zal desondanks op Europa olij ven liggen. Kuik laat een gedesillusio neerde KMAM achter. „Wij hebben samen met het IKV en Pax Christie gedemonstreerd tegen kernwapens. En nu lo pen ze achter al die mensen aan die millitaire interventie toejuichen. Wij begrijpen er niets van. MONIQUE VAN DE VEN Tyfoon in Japan De tyfoon Flo, die woensdagnacht en donderdagochtend over Japan raasde, heeft aan 25 mensen het leven gekost. Tien men sen worden vermist, 78 raakten gewond. Als gevolg van zware regenval deden zich in het westen en noorden van het land over stromingen en aardverschuivingen voor. Ruim 27.000 huizen on der water te staan. De tyfoon, die topsnelheden van 162 kilome ter per uur bereikte, verwoestte 220 huizen, zoals hier enkele landhuizen en tuinbouwkassen in een gebied ten noorden van Tokyo. FOTO: AP AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL ■der 02 Wanneer de gids de kloof binnenrijdt hoort hij in de het zware dreunen van een trom. Hij luistert scherp. Ja, dat b aal kent hij wel. De sheik waarschuwt zijn mannen uit te kij- naar de vreemdelingen, die de nederzetting naderen. De houdt zijn geweer gereed en ook de meisjes houden haar wapen in de vuist geklemd. Zo gaat het langzaam voor- rts. Ze weten niet, dat een vooruitgeschoven schildwacht komst al heeft gesignaleerd en in allerijl het bericht heeft overgebracht, langs welke weg de indringers proberen te ont snappen. Maar dan is opeens de lucht vol woest geschreeuw. Schoten weerklinken, honderdmaal weerkaatst door de hoge bergwanden en in wilde galop naderen de Ryffijnen op hun snelle paarden. De trouwe gids van de meisjes vuurt verscheidene ma len en menige ruiter bijt in het zand. Maar tegen deze overmacht kunnen ze niet standhouden. Brunswijk wil weer praten met Bouterse PARAMARIBO Ronnie Brunswijk, leider van het Jun glecommando. wil met de Su rinaamse legerbevelhebber Desi Bouterse praten over een wapenstilstand, een definitief vredesplan en de economische ontwikkeling van het binnen land. Dat heeft Henk Herren- berg, speciale gezant van de legerleiding, in Paramaribo verklaard. Herrenberg heeft in opdracht van Bouterse in het naburige Frans Guyana gesprekken gevoerd met Brunswijk. Herrenberg weet nog niet waar en wanneer de bevelhebber en Brunswijk el kaar zullen ontmoeten. De bevolking van de Iraakse hoofdstad Baghdad staat in lange rijen voor de winkels. Sinds het handelsembargo van de Verenigde Naties zijn de rijen een normaal verschijnsel geworden in Irak. De regering heeft het voedsel gerantsoeneerd. foto ap (Door A.H. Lind) DEN HAAG Nederland heeft een squadron F-16 jachtbommenwerpers ter beschikking gesteld om deel te nemen aan de luchtblokkade tegen Irak. Het gaat om achttien vliegtuigen en het bijbe horende grondpersoneel. Als het squadron inderdaad in Turkije wordt gestationeerd, zoals de bedoeling schijnt te zijn, zal de Koninklijke Lucht macht ook onderdelen en der gelijke moeten meenemen. Turkije beschikt immers niet over deze geavanceerde vlieg tuigen. Aan het squadron zal in het luchtruim van Turkije een soort van politie- en controle taak worden toebedeeld. Toe stellen op weg van of naar Irak zullen door een F-16 wor den onderschept. De piloot dient de identiteit van het vliegtuig onomstotelijk vast te leggen en naar zijn herkomst en bestemming te vragen. Bij overtreding van het embargo, of het vermoeden daarvan, kan het vliegtuig worden be volen zich naar de dichtstbij zijnde luchthaven' te begeven. Daar kunnen de Turkse auto riteiten dan handelend optre den, de lading controleren en eventueel het vliegtuig opdra gen terug te keren naar de plaats van herkomst. De grote vraag hierbij is in hoeverre de F-16's in deze om standigheden dwang kunnen gebruiken. Dat is in feite nau welijks het geval. In 1944 is in Chicago een verdrag gesloten waarbij de inzet van militair geweld tegen burgervliegtui gen is verboden. Een dergelijk optreden zal dan ook niet van de Nederlandse vliegers wor den verlangd. Aan de andere kant hebben burgervliegtuigen, als zij een buitenlands luchtruim door kruisen, te gehoorzamen aan een verzoek of bevel om te landen. Door het nadrukkelijk begeleiden van een vliegtuig kunnen de gevechtstoestellen aangeven dat het betrokken vliegtuig in overtreding is en op het dichtstbijzijnde vlieg veld dient te landen. Wie zich daar niets van aan trekt en doorvliegt loopt dus niet het risico te worden neer geschoten. In dit opzicht zal dat ene vliegtuig inderdaad ontkomen. Maar het vliegtuig en zijn land van herkomst worden gerapporteerd. Daarna zal het zowel voor het betref fende vliegtuig als voor het land waar het vandaan komt uiterst moeilijk worden om nog vliegrechten te krijgen. De controle op de vliegbewe gingen is immers internatio- ganisatie een zogeheten vlieg- plan ingediend, waarin de te volgen route en tijden van vertrek en aankomst en ande re details staan aangegeven. Dit vliegplan wordt gemeld aan de autoriteiten die het vliegtuig op zijn vlucht vanaf de grond volgen en wier lucht ruim het zal doorkruisen. Een vliegtuig dat zich derhalve schuldig heeft gemaakt aan een overtreding van het em bargo kan dus belet worden van het luchtruim van een be paald land gebruik te maken. Een dergelijke maatregel zou ook de vliegmaatschappij kun nen treffen of zelfs het land van herkomst van het betrok ken vliegtuig. Kortom een politietaak waar bij onomstotelijk de identiteit en nationaliteit kan worden vastgesteld van brekers van het embargo is zonder meer nuttig en behoeft geen risico's in te houden voor degene die deze taak uitvoeren. De F-16's zijn er uitdrukkelijk niet om eventuele militaire vliegtuigen vanuit of naar Irak tegen te houden. Dat is een taak die uitsluitend aan de (Turkse) na tionale autoriteiten mag en moet worden overgelaten. (De auteur is kapitein-ter-zee b.d.) (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Hoge Amerikaanse militairen heo- ben in een interview met de Wall Street Journal onthuld dat het Pentagon voorberei dingen treft om na afloop van de Golfcrisis ongeveer 10.000 man in het gebied te handha ven en steunpunten voor de Amerikaanse luchtmacht in te richten. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie ontkende later het bericht. Feit is even wel dat de VS de afgelopen ja ren hebben geprobeerd eigen bases in het Golfgebied te krij gen. Zij hebben zich echter te vreden moeten stellen met het financieren van gemeenschap pelijke voorzieningen op mili taire bases, op vliegvelden en in havens van diverse Golfsta ten. Aubin Hendrickx, de bekende gifgasexpert van de universi teit van Gent, is op verzoek van de Saudische regering naar Riyadh gevlogen om de Saudi's te laten delen in zijn kennis van gifgas en van door hem ontwikkelde behande lingsmethoden, waarmee in België onder meer Iraanse slachtoffers van Iraakse gifga saanvallen zijn geholpen. De Verenigde Staten zijn gis teren begonnen Westduitse tanks te sturen naar het Golf gebied die als geen ander voertuig chemische wapens en gifgassen kunnen opsporen en analyseren. De met computers uitgeruste tanks zijn ontwik keld om gifgassen op te spo ren, het gevreesde wapen van de Iraakse leider Saddam Hu- sayn, wiens invasie in Kuwayt op 2 augustus tot de Golfcrisis leidde. Functionarissen in Bonn zeiden eerder dat de Bondsrepubliek, die krachtens haar grondwet geen troepen naar de Golf kan zenden, de Amerikanen in totaal 60 Fuchs-tanks zal lenen. Ze wor den bediend door inderhaast opgeleide Amerikaanse mili- ADVERTENTIE Dat is eigenlijk heel makkelijk. Met een kastenwand van Exclusief heeft u alle mogelijkheden die u zelf wilt in de hand. Ruimtebesparende kastdeuren, naar eigen smaak voorzien van spiegels of panelen in vele eigentijdse kleuren geven een extra cachet aan uw interieur Ook de indeling is altijd exclusief precies zoals u het zelf wilt. De optimale benutting van iedere centimeter geeft u een prettig opgeruimd' gevoel en zeker 30% meer bergruimte Voor elke plaats in uw woning is er een passende oplossing, exact op maat, in oogstrelende vorm geving. Onze woonadviseur geeft u graag advies 'op maat' anders denken over wonen Den Haag: Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Boogaard Leiden: Nieuwe Ri|n Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage Hilversum: Groest Zwolle: Weversgildeplein Voorschoten: produktie- en distributiecentrum

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5