erpleging moet ïeen' kunnen zeggen IEUWO aij-Weggen trekt etekleed aan RUGPHARM Ex-directeur Drug Pharm ontkent schuld aan verwisseling etiketten )A komt Ritzen 'tegemoet' met wachtgelden leraren Ecologen pleiten voor meetnet natuurbehoud NENLAND £cictac Commit VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 m eder doodt vijf nden oude baby •SOUBURG Een 32-jari- roonster van Oost-Souburg op 7 september haar vijf len oude baby om het leven ofl p, er is de officier van justitie in iurg, mr. S. Tempel, is het na het overlijden naar kenhuis gebracht waar een Idadige doodsoorzaak werd eei ed. Na sectie op het li- gev van de baby is de moeder eei louden. Zij heeft inmiddels i en is in bewaring gesteld. issingse politie onderzoekt leiding van de daad van de Kinderpostzegels in teken 'kind en hobby' HILVERSUM Ongeveer 300.000 schoolkinderen gaan van volgende week woensdag af op pad met bestellij- sten voor kinderpostzegels en wens kaarten. De echtgenote van de premier, Ria Lubbers, bestelt dinsdag als eerste de nieuwe kinderpostzegels. Het thema van de 64e kinderpostzegelactie, die ge coördineerd wordt door de stichting Kinderpostzegels Nederland, is dit jaar „Kind en Hobby". Op de zegels is een kijkdoos afgebeeld. De uitgebeelde hob by's zijn paardrijden, postzegels verza melen en spelen met de computer. Ber ry van Gerwen en Jan Bolle zijn de ont werpers. De opbrengst gaat naar projec ten voor kansarme kinderen in Neder land en de Derde Wereld. Ploegen Met het laatste beetje nazomerzon blikkerend op de scharen staan deze ploegen te wachten op hun berijders, de deelnemers aan de NK- en EK-ploegen die gisteren in Zeewolde van start gingen. Morgen is de dag voor het grote publiek, met allerlei nevenactiviteiten zoals onder meer een shows met antieke tratoren. FOTO: ANP Nu ook gratificatie 'koperen' ambtenaar DEN HAAG Ambtenaren bij ministeries en in de buitenlandse dienst (rijkspersoneel), die hun ko peren jubileum vieren, krijgen voortaan na 1 ok tober een gratificatie van een kwart van hun bruto maandsalaris netto in handen. De 55.000 rijksambtenaren die al twaalf en een half jaar in dienst zijn maar nog geen vijfentwintig jaar krijgen eind dit jaar 200 gulden uitgekeerd. Het geven van gratificaties bij jubilea komt in het bedrijfsleven op grote schaal voor, vandaar dat de overheid meer marktconform' gaat opereren. De bestaande uitke ring bij een zilveren ambtsjubileum is verhoogd van 50 tot 70 procent van het maandsalaris, even eens netto. In het gisteren gevoerde overleg met de ambtenarencentrales is verder onder meer over eengekomen dat de opbouw van ziektedagen stopt als de ambtenaar langer dan zes maanden ziek is. „Aan miljoen wao'ers valt niet te ontkomen' ZOETERMEER Aan het gevreesde aantal Vaïi een miljoen arbeidsonge schikten (wao'ers) in ons land valt niet te ontkomen. Dat verwacht de schei dende vice-voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad (SVR), mr. H. van Brussel. „De ontwikkeling van bijna een kwart eeuw kun je niet zo maar ombui gen", zei hij gisteren bij zijn afscheid in Zoetermeer. Het belangrijkste is echter dat er nu iets gebeurt, aldus Van Brus sel. Hij doelde onder meer op plannen die door werkgevers en werknemers op tafel zijn gelegd voor een verdergaande aanpak, al lijkt de verdeeldheid tussen de sociale partners de uitvoering ervan (nog) in de weg te staan. {TIG PROCENT AFSPRAKEN WORDT NIET NAGEKOMEN J VANDAAG r\ IN HET W LDOORN „Het is et gemakkelijk om ki f egend personeel te jn n. Maar het is nog v ijker om het te hou- ige Sr wordt enorm veel het personeel ge- Het wordt feitelijk onmogelijke op- ?n gesteld. Daar- kunnen de verpleeg- gen een groot deel e afspreken niet na rt. Veel mensen ïes »en daar op af". oei e verpleegkunde moet iar<|cht ontstaan om 'neen' inen zeggen", aldus de it» zenuwarts prof. dr. H. van An- del, voorzitter van de Stichting Gezondheidszorg '82. Hij was vandaag een van de sprekers op het congres 'Verpleging on verzekerd' dat in Apeldoorn werd gehouden. Volgens prof. Van Andel is het niet eenvoudig om verplegend personeel te krijgen, al zijn er binnenlandse verschillen. De grootste problemen doen zich voor in het westen van het land; in het oosten valt het nog mee. „Maar het blijkt nog moeilijker om dat personeel te houden. Het verloop is groot". Uitgangspunt voor het congres is een onderzoek dat naar de werkomstandigheden is ge houden en een proef die naar aanleiding daarvan in een zwakzinnigeninrichting volg de. „In het onderzoek gingen we na welke afspraken de verpleegkundigen binnen hun diensttijd moesten verwezen lijken en wat daarvan terecht komt. Afspraken, die varieëer- den van 'ik kom straks even bij u langs' tot voorgeschreven handelingen als twee keer la ten douchen, op tijd fysiothe- rapeutische hulp verlenen en zovoort. Het bleek dat maar liefst dertig procent van die afspraken niet wordt gereali seerd. Dat is enorm veel". T ekortschieten Volgens prof. Van Andel geeft dit feit vele verpleegkundigen het gevoel te kort te schieten, waardoor zij het werk als on bevredigend ervaren. „We lie ten hen daarom zelf aangeven welke taken ze noodzakelijk vonden. Uit de optelsom daar van bleek dat ze daarvoor 75 procent meer tijd zouden moeten hebben dan beschik baar is". Uit het onderzoek werd een wildgroei aan 'verplichtingen' duidelijk. Bovendien bleek dat de theoretische eisen, die ver pleegkundigen tijdens hun op leiding aanleren, zo hoog zijn gesteld, dat ze in de praktijk maar gedeeltelijk te verwezen lijken zijn. „Een heleboel vra gen konden worden vermin derd. In de betreffende inrich ting brachten we het aantal geldende afspraken per pa tiënt terug tot maximaal vijf. Dat maakte de taken aanzien lijk beter uitvoerbaar". De belangrijkste conclusie is, aldus prof. Van Andel, dat de verpleegkundigen zich beter moeten kunnen realiseren op welke wijze en aan welke za ken ze hun schaarse tijd beste den. „Hen moet een eigen ver antwoordelijkheid worden toe gekend. Ze moeten met alle vragers en opdrachtgevers kunnen onderhandelen over wat ze wel en niet kunnen doen. Daarbij behoort het recht om 'neen' te kunnen zeggen. De zorg voor de pa tiënt dient centraal te staan en de organisatie moet leren zeg gen: verpleegkundigen, wat kunnen we voor jullie doen". Prof. Van Andel geeft toe dat daarmee een ideaalbeeld wordt geschetst, waarvan de invoering in de praktijk niet gemakkelijk zal zijn. „Maar het is wèl noodzakelijk. Als je het verpleegkundigenwerk ac ceptabel wilt maken, dan dient het zo te worden georgani seerd dat vraag en aanbod met elkaar in evenwicht zijn. Lukt dat niet, dan rijzen grote pro blemen". ANDRÉ HORLINGS Uit onderzoek is gebleken dat verpleegsters dagelijks met een maken hebben. FOTO: PERS UNIE ge biji HAAG Minister lee Veggen van verkeer arl iterstaat heeft giste- de Tweede Kamer >edig het boetekleed trokken. Zij erkende Jtilijk dat er aan het are 8 over het sanctie- tegen zwart rijden wat heeft geschort. ef toe: de coördinatie mijzelf en minister Ballin verdient niet de b heidsprijs", erkende uiterlijk en ze beloofde FOTO: DIJKSTRA onmiddellijk beterschap. „Mijn collega en ik hebben elkaar kennelijk niet goed begrepen, waarna ik de zaak als afge daan heb beschouwd. Het was verstandiger geweest om de zaak tevens schriftelijk af te handelen. U ziet: ook ministers kunnen een lesje leren. Dat kleine boetekleed trek ik aan". De rommelige gang van zaken rondom de verhoging van boe tes voor zwart rijden in tram, bus, metro en trein had eerder aanleiding gegeven tot een hele reeks kritische opmerkin gen en vragen. Het Groen Linkse kamerlid Peter Lank- horst hekelde het feit dat de NS pas achteraf van de boete verhoging tot 100 gulden op de hoogte was gesteld. Bovendien bleek het openbaar ministerie nog steeds een schikkingsbe drag van 65 gulden te hante ren. Een brief die Maij aan de NS had gestuurd was zoekge raakt en toen zij op haar voor stel over de boetes niets meer van Justitie hoorde trok de verkeersminister de conclusie: geen nieuws, goed nieuws. Ook de regeringsfracties wa ren niet zuinig met kritiek. „Zoiets mag niet meer voorko men", waarschuwde CDA-ka- merlid Yvonne van Rooy. „Als er een premie staat op niet be talen omdat de rechter een la gere boete oplegt, is de effecti viteit ver te zoeken", consta teerde PvdA-kamerlid Willie Swildens-Rozendaal. Namens de oppositiepartij VVD bracht Benk Korthals te berde dat het aan afstemming tussen Ver keer en Waterstaat en Justitie 'ten ene male' had ontbroken. Het bedrijf Drug Pharm.Medical Supplies in Almere-Haven is in april failliet gegaan. FOTO: ANP UTRECHT De voormalig directeur van Drug Pharm Medical Supplies uit Almere- Haven, J. Pijnappel, ontkent elke verantwoordelijkheid voor de verwisseling van eti ketten op vaten di-ethyleen- glycol. Als gevolg daarvan werd de giftige stof in Nigeria ten onrechte gebruikt als hulpmiddel bij de bereiding van paracetamolsiroop. Sinds april zijn 109 kinderen gestor- Volgens Pijnappel werd er in de dertig jaar dat hij directeur is geweest in zijn bedrijf met grote regelmaat en grondig ge controleerd. „Als er al verwis seling heeft plaatsgehad, dan kan dat, ook buiten het bedrijf, kwaadwillig gebeurd zijn, maar dat lijkt me onwaar schijnlijk". Het ligt volgens hem meer voor de hand dat er in Nigeria iets fout is j „Zelfs al waren de labels ver wisseld, dan nog is het een hele rare zaak dat de apothe ker daar niet heeft gecontro leerd of. het wel om de juiste middelen ging". Het Nigeri- aanse ministerie van volksge zondheid heeft het in april failliet verklaarde bedrijf Drug Pharm officieel verant woordelijk gesteld. De Keu ringsdienst van Waren heeft gisteren een onderzoek inge steld naar de gang van zaken. Inspecteurs hebben monsters genomen en de boeken beke ken. Het is vooralsnog een raadsel hoe de verwisseling heeft kunnen gebeuren. Drug Pharm is niet bekend bij de branche-organisatie van de geneesmiddelenindustrie (Ne- farma). IAAG De CDA-frac- de Tweede Kamer blijft een verplichting voor 'ijsinstellingen om bij res wachtgelders aan te Bij de voortzetting van at over dit voorstel van !r Ritzen van onderwijs, n in de Tweede Kamer, woordvoerder Tuinstra windsman echter wel enigszins tegemoet. Tuinstra zei zich eventueel te kunnen neerleggen bij „niet-vrijblij- vende voorrangsbehandeling" voor wachtgelders boven ande re sollicitanten. Het CDA is te gen een verplichte aanstelling van wachtgelders omdat dat een bedreiging voor de vrij heid van onderwijs zou zijn. Minister Ritzen bestreedt die opvatting gisteren maar toonde zich verheugd over de „con structieve opstelling" van het CDA. De bewindsman heeft voor zijn voorstel al de steun van PvdA, D66 en VVD. De werkelijke krachtmeting werd uitgesteld, constateerde zowel Tuinstra als Ritzen. Het wets voorstel waarin de minister de verplichting wil opnemen, ligt nog niet bij de Tweede Kamer, het moet zelfs nog besproken worden in het kabinet. Alle fracties betwijfelden daarom de haalbaarheid van de invoe ringsdatum (1 januari 1991) die Ritzen voor ogen heeft. De mi nister heeft haast met zijn voorstel omdat hij de komende jaren fors op de uitgaven voor wachtgelden voor werkloze le raren moet bezuinigen. In het kabinet heeft hij zich vastge legd op een bezuiniging van in 1991 al 31 miljoen gulden. Dat bedrag moet oplopen tot 125 miljoen in 1995. Bovendien wil de minister geld vrijmaken voor de financiering van een convenant over arbeidsvoor waarden dat hij met de onder wijsbonden hoopt te sluiten. IIBAAI door WILLEM RITSTIER Psychiater F. niet welkom op colleges NIJMEGEN Studenten van de Katholieke Universiteit in Nijmegen willen dat psychia ter F., ex-directeur van de Heldringstichting in Zetten, verboden wordt colleges te volgen in de wijsbegeerte. Het college van bestuur beraadt zich over de eis van de studen ten. F. werd veroordeeld we gens zedenmisdrijven met minderjarige pupillen in de Zettense inrichtingen. Hij is in hoger beroep gegaan. DEN HAAG De rege ring heeft het hoog op met het milieu. Om de ha verklap verschijnen mi lieubeleidsplannen gericht op het natuurbehoud. Maar hoe kun je als over heid een effectief beleid voeren zonder juist inzicht in de toestand van de na tuur? Deze kritiek viel gisteren te beluisteren in Den Haag bij de presentatie van een thema-uit gave van het tijdschrift De Le vende Natuur, een vaktijd schrift voor natuurbeheerders en -beschermers, dat geheel gewijd is aan 'biomonitoring'. Biomonitoren is het door mid del van een (landelijk) meet net systematisch verzamelen van gegevens over de ontwik keling van bepaalde soorten planten of dieren. Hierdoor kunnen vroegtijdig verande ringen in de natuur en het mi lieu geconstateerd worden en is het mogelijk effecten van bepaalde maatregelen te me- Ecologen verwijten de over heid dat zij weliswaar met de regelmaat van de klok schrijft over de wenselijkheid van een nationaal meetnet, maar dat het er nog steeds niet is. Vol gens dr. Van Harperen, staf medewerker bij Staatsbosbe heer, is het voor zo'n ook be slist niet nodig alle planten en dieren te tellen. Maar gelet op de achteruitgang van het mi lieu is het meetnet zelf voor natuur en landschap noodza kelijk. Prof. Van der Aart, hoogleraar Landschapsecologie wees er gisteren nog eens op hoe de overheid, naar zijn mening, achter de feiten aanloopt. „De Veluwe is in het Nieuwe Na tionaal Milieubeleidsplan aan gewezen als kerngebied, om dat daar zeldzame boomkik kers leven. Toen ik vorige week in dat gebied een kijkje ging nemen, bleken die kik kers al twee jaar te zijn uitge storven". Geldauto overvallen Een geldtransportauto wordt door de politie voor onderzoek weggesleept. Overvallers kaapten de geldauto die bij een super markt in Broek op Langedijk de dagopbrengst kwam ophalen. De wagen is op een parkeerplaats in Halfweg teruggevonden. Twee veiligheidsmensen, die in gijzeling waren gehouden, zijn ongedeerd. Van de daders is nog geen spoor. Simons: apothekers achter vergoedingen AMSTERDAM Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) verwacht dat het geneesmid delenvergoedingssysteem (GVS) dat hij op 1 januari wil invoeren de steun en mede werking krijgt van een grote meerderheid van de artsen en apothekers. Op een vandaag in Amsterdam gehouden sympo sium van de Europese Unie van Sociale Apotheken zei hij zijn verwachting te baseren op de commentaren die op het GVS zijn binnengekomen. Het systeem houdt in dat zieken fondsverzekerden maximaal de gemiddelde prijs vergoed krijgen van de groep gelijk waardige geneesmiddelen waartoe hun medicijn behoort. Voor duurdere middelen moet de patiënt bijbetalen. De staatssecretaris verwacht dat de producenten van deze mid delen hun prijzen zullen verla gen om hun marktaandeel niet kwijt te raken. Dagbehandeling moet opnames psychiatrie terugdringen UTRECHT „Met enige overdrijving zou ik willen zeggen dat het tijdperk van dagbehandeling op grote schaal is aangebro ken. Het zal blijken dat daarmee vele problemen die de geestelijke gezond heidszorg sedert jaar en dag plagen zijn op te los- Dit zei vandaag J.B. van Bors- sum Waalkes, gepensioneerd hoofdinspecteur voor de gees telijke volksgezondheid, tij dens de opening van het gere noveerde instituut voor psy chiatrische dagbehandeling van de Willem Arntsz Stich ting in Utrecht. In ten minste 30 procent van de gevallen is dagbehandeling mogelijk in plaats van opname in een psy chiatrisch ziekenhuis. Voor waarde is wel dat zonodig vierentwintig uur per dag aan vullende crisishulp kan wor den geboden. Basissalaris De ontwikkeling van dagbe handeling wordt volgens Van Borssum Waalkes sterk ge remd door een personeelspro bleem: verpleegkundigen wer ken graag in onregelmatige diensten om hun te lage salaris aan te vullen. Uitsluitend dag diensten doen kan 450 gulden per maand schelen. Een ver hoging van het basissalaris en verlaging van de onregel matigheidstoeslag lijkt de op lossing. Voor dagbehandeling zijn uiterst deskundige en er varen verpleegkundigen no dig, aldus de oud-hoofdinspec teur, die vindt, dat het aantal dagbehandelingscentra in combinatie met de psychiatri sche poliklinieken zo snel mo gelijk sterk moet worden uit gebreid. LEIDSE ONDERZOEKERS: Aanvraag studie financiering te ingewikkeld voor allochtonen LEIDEN Allochtone stude renden en hun ouders onder vinden (nog) meer problemen bij het aanvragen en verkrij gen van studiefinanciering dan andere mensen die daar recht op hebben, zo blijkt uit een onderzoek van de Rijks universiteit Leiden. Alleen al het begrijpen van de ingewikkelde regelingen en procedures om voor studiefi nanciering in aanmerking te komen, levert grote moeilijk heden op, zo stellen de onder zoekers B. Smit en K. Hooge- veen van het Leids Interdisci plinair Centrum voor Onder wijsresearch (LICOR) Voor allochtonen is het vol gens hen vrijwel onmogelijk om zonder hulp van instanties aanvraagformulieren in te vullen en de brieven van de Informatiseringsbank te be grijpen en te beantwoorden. Ook hebben allochtone stude renden vaker te maken met een gehele of gedeeltelijke af wijzing, doordat gegevens on volledig of te laat zijn ver strekt, aldus de onderzoekers. Één van de redenen is hier voor dat één van de ouders (of beiden) in het buitenland ver blijft. Eenvoudiger en toegankelijker taalgebruik in schriftelijk voorlichtingsmateriaal (fol ders, brieven, formulieren en toelichtingen) zou de proble men bij het aanvragen van studiefinanciering al behoor lijk kunnen verminderen, zo blijkt uit het onderzoek. In aanvulling op het bestaande materiaal zou ook een beknop te folder in verschillende talen uitgegeven kunnen worden, waarin gewezen wordt op de mogelijkheid om studiefinan ciering aan te vragen. Verder pleiten de onderzoe kers ervoor dat naast schrifte lijk voorlichtingsmateriaal meer gebruik gemaakt wordt van visuele, auditieve en audi- visuele media. Voor het onderzoek is een lite ratuurstudie verricht en een schriftelijke enquête gehouden onder dekanen en leerlingbe geleiders van 115 scholen voor avo, lbo en mbo in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3