ieuw talent opent ederlandse Filmdagen EO woedend op naar commercie lonkende omroep-collega's 10UKE FOKKEMA DEBUTEERT MET 'KRACHT' ins Vonk wil lar WDR-Keulen D'Ancona wil musea meer mogelijkheden bieden Eva's Piep Show usuNST/RTV QeidóaQowumt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 15 an Collins er op toneel i Collins is weer even 3 op het toneel. De de dame van de -opera Dynasty is in geboorteland iland teruggekeerd e planken, waar haar iren na de première ovatie ten deel viel. J stuk waarin de actrice It is van Noel Coward eet 'Private Lives'. FOTO: AP Christie's veilt eigendommen van bekende artiesten AMSTERDAM Een jasje van Madonna, het topje van zangeres Gloria Estefan of een dagje uit met René Fro- ger. Dat zijn drie van de zeventien merkwaardige en voor een deel zeer gewilde zaken die vanavond onder de hamer komen tijdens een veiling in de Countdown studio in Bussum. De opbrengst van de openbare ver koop is bestemd voor een nog nog nader te bepalen doel van Artsen zonder Grenzen. Het Amsterdamse Chris tie's verleent medewerking aan de veiling. Woordvoer ster D. Muriloff van het organiserende Rob de Boer Pro ductions, denkt dat een door Herman Brood beschilder de auto het meeste geld zal opleveren. De opbrengst wordt geschat op 10.000 gulden. Goede tweede wordt waarschijnlijk een jasje dat de popster Madonna heeft gedragen tijdens haar Blond Ambition Tour. Verder ko men er onder andere schoenen van Joe Cocker, oorbel len van Lois Lane, een schilderij van David Bowie en de walkman van Eros Ramazotti onder de hamer. Het Capitool kan weer op tv UTRECHT Het theehuis het Capitool op het ter rein van landgoed Schaep en Burgh van Natuur monumenten in 's-Graveland is weer geheel her steld. Tijdens de orkaan van januari dit jaar viel een beuk op het theehuis, waardoor alleen de voorgevel met de houten zuilen overeind bleef, zo heeft Natuurmonumenten donderdag bekendge maakt. Op zondagen verzorgde de NOS vanuit het theehuis een discussieprogramma onder dezelfde benaming. Tijdens de herstelwerkzaamheden had de NOS voor de uitzending van het programma de beschikking over een van de zalen in het hoofdge bouw van Natuurmonumenten. Met de herstel werkzaamheden is 300.000 gulden gemoeid. Het theehuis is begin 19de eeuw gebouwd, vermoede lijk naar een ontwerp van tuinarchitect J.D. Zo- cher, die op Schaep en Burgh een landschap in de zogenaamde Engelse stijl heeft aangelegd. Komen de zondag zal de NOS voor het eerst weer haar dis cussieprogramma uitzenden vanuit het herstelde theehuis. Van Dantzig regisseert eerste opera AMSTERDAM Rudi van Dantzig, artistiek leider van het Nationale Ballet, gaat op uitnodi ging van de Opera-directie in Graz in het najaar van 1991 de opera „Amerika" van de Oosten rijke componist Roman Hauben- stock-Ramati regisseren. „Ameri ka" is gebaseerd op de gelijkna mige roman van Franz Kafka. Van Dantzig werkte als choreo graaf twee keer eerder met de componist samen voor zijn ballet ten „Over een donker huis" en „Ulysses". „Amerika" is de .eerste opera-regie van Van Dantzig, al dus de bekendmaking. ICHT/AMSTER- - De eerste première Ie Nederlandse Film- heeft gisteravond in een verrassend re- opgeleverd: een regie-talent, Frou- ikkema, 38 jaar oud, rend met een onge- intrigerende speel- 'Kracht'. Het film- 1 lal van een stugge lurgse boer en we iaar en een Amster- ie schilderes die een liefdesverhou- hebben in een hard oesfcud landschap, er root commercieel succes •acht' zeker niet worden, is ook duidelijk niet N D$kt voor een groot pu- Daar is hij te moeilijk Niet qua beeldtaal, maar cUlffeer. Frouke Fokkema n boerendrama neer in auwe, grauwe zetting ij vergeleken de sfeer boeken van Antoon zoetsappig is. Het is •landschap, waarin oer- ;s opgeld doen, waarin lijke kracht het op moet tegen de tucht der sei- edei\. Je krijgt een wereld te ,sel|ie zelden in een Neder- speelfilm in beeld gebracht. Het Limburg 'rouke Fokkema heeft :P legte, een verlatenheid niet meer lijkt te ken- let boerenbestaan daar- is een oerstrijd met z'n 3e,sn hc pen vast ingeslepen patronen en op overleven gerichte emoties. In cliché-termen: weinig vrouwe lijk. Landbouwschool Frouke Fokkema, knalrood haar, grote helblauwe ogen is geen onbekende met die na tuur. Ze werd in '52 in Hilver sum geboren als dochter van een actrice en een zeeman. Na haar HBS-opleiding vertrok ze naar Israel, waar ze in een kibboets v/erkte. Nadat direc teur Jan Kassies haar van de Toneelschool stuurde met de mededeling dat ze 't over twee jaar nog maar eens moest pro beren, ging ze naar de land bouwschool. Ze werkte op een varkensbedrijf en een ge mengd bedrijf in Noorwegen, studeerde af aan de biologisch- dynamische landbouwschool van Kerk-Avezaath, maakte een reis naar Nepal, verbleef in een Tibetaans klooster, werkte als tuintherapeute met drugsverslaafden op de Haagse Emilie Hoeve, in '78 op een imkerij en een geitenhouderij, hoedde geiten in de Franse Pyreneeën en woonde en werkte met haar vriend op een grote hoeve in Zuid-Lim burg. Alles bij elkaar op zich zélf al stof voor een trilogie. Gruwelijke verhalen „Door m'n jarenlange verblijf op het land heb ik talloze in drukken opgedaan die ik in beeld en taal wilde uiten. Een kennis vroeg me hoe het toch kwam dat ik altijd zo tussen stad en land leef en waarom ik beide nodig heb öm te kunnen leven. En omdat ik mijn ideë- en en gedachtengangen nooit goed kwijt kon bij m'n stadse vrienden, beloofde ik die ken nis - een bekend cineast - een verhaal, of beter gezegd mijn verhaal op te schrijven in sce- nariovorm. Toen hij het na derhand las was hij tapielijk geschokt". Zo schrijft Frouke Fokkema het zelf in de inlei ding tot haar debuutfilm. „Voor mij is 'Kracht' een af sluiting geworden van het le ven op het land, want ik heb op de mooiste plekken ge woond. De Franse Pyreneeën, de Cevennes en Zuid-Lim burg. Het viel me op dat juist op die fantastisch mooie plek ken de natuur en de bevolking hard en wreed kunnen zijn. Ik heb maandenlang op een vier kantshoeve met de boeren knechten in een hoogstam- boomgaard gewerkt. In hun zangerige taaltje vertelden ze op hun humoristiche wijze de meest gruwelijke verhalen uit het dorp. Zo hoorde ik dat er vijf zelfmoorden waren ge pleegd in één jaar. En dat bin nen die gesloten hoeve. De sla- gerszoon hing zichzelf op aan een vleeshaak, de caféhouder schoot zichzelf dood omdat niemand naar hem luisterde. En de boer bij wie ik werkte werd ernstig ziek en schreeuwde het uit van de pijn in zijn auto, die hij midden in de boomgaard neerzette zodat niemand hem kon horen. Zo ontstond m'n verhaal waarin de dood centraal staat". Frouke Fokkema's eerste sce nario-versie was voornamelijk gezien vanuit het perspectief van de stadse .schilderes, die op een dood pu*t in haar le ven is gekomen en iets anders zoekt. Ze komt op een beurs Voor landbouwwerktuigen in de Amsterdamse Rai de Lim burgse boer tegen. Frouke Fokkema: „Ik heb met diverse mensen aan het scenario ge werkt. Pieter Verhoeff bij voorbeeld, maar vooral met Theo van Gogh. Ze maakten me duidelijk dat ik bij het ver tellen van mijn verhaal moest kiezen tussen die boer en die vrouw. Die veranderingen hebben bij mij een stevige cri sis teweeg gebracht. Ik heb zelfs tegen Theo gezegd: Waar om maak jij die film niet? Maar iedereen vond dat het mijn film bleef. Op een gege ven ogenblik werden man en vrouw even belangrijk in het verhaal en schakelden we in de montage heen en weer tus sen haar en zijn leven. De mensen die we toen de ruwe montage hebben laten zien, bleken af te haken. Het werk te niet. Vandaar dat nu de boer de belangrijkste figuur geworden is". Montagetafel Frouke Fokkema wil graag verder filmen. Maar om nu te zeggen dat ze fanatiek roept van 'ik moet zo nodig', nee. Ze heeft dan ook meer pijlen op haar boog. Ze schreef negen toneelstukken, waaronder 'De Omweg', 'De darrenslacht' (opgevoerd door Persona), 'De Theu Boermans aan het hoofd van een begrafenisstoet in 'Kracht', het debuut van Frouke Fokkema. ^Entourage van Emma',door 'Leonard Frank geregisseerd voor de VPRO-tv.en enkele eenacters. „Ik vind de camera een fan tastisch medium. Die camera ziet toch weer hele andere dingen dan jij in je storyboard hebt uitgedacht. Montage is ook zoiets. Een compleet ander medium. Op de montagetafel krijg je pas de echte film. Dat wil ik graag leren. Maar ik ga nu gewoon verder met schrij ven, ik zie wel of er weer een film van komt". Ze is ook nau welijks nerveus over de ont vangst van 'Kracht'. „Zoals hij nu is, is het mijn film en ik kan er helemaal achter staan, dus...". Het was Matthijs van Heyningen die 'Kracht' voor haar produceerde, haar bij het werk volkomen vrij liet en die - toen hij de Amsterdamse bio scoop The Movies kocht, ook als distributeur kon optreden. Geen enkele omroep wilde overigens meedoen in de pro- duktie. „Ik weet niet waarom" zegt Frouke Fokkema, „ik denk dat ze daar niet zo goed scripts kunnen lezen en dat ze een hele andere voorstelling van mijn film hadden". Ze kende acteur Theu Boer mans en vroeg hem voor de hoofdrol (een prachtige crea tie). Boermans gaf weer les aan een aantal acteurs die na hun opleiding aan de Arnhem se Toneelschool een groep ge vormd hadden, Trust Toneel. Zij zorgden voor de andere rollen. „Dat had als voordeel dat iedereen elkaar kende. Dat ze gemakkelijk die rollen in de besloten gemeenschap van die vierkantshoeve op zich kon den nemen, zonder elkaar eerst te moeten verkennen" zegt Frouke Fokkema. Over het Nederlandse film- en cul turele klimaat heeft ze uitge sproken ideeën. „Het onder wijs in Nederland schiet te kort. Op scholen wordt nau welijks aan literatuur gedaan, staart men zich dood op kleine dingen en kijkt niemand over de grenzen. Verruim je je blik dan zal je ook je eigen cultuur beter waarderen". Haar film gaat deze en komen de weken in een klein aantal theaters in Nederland draaien. Een film die begint met dood (een begrafenis) en eindigt met dood (een zelfmoord). Maar die toch 'Kracht' heet. Frouke Fokkema: „Je denkt, wat heeft die titel met de film te maken? Nou, kracht is wat die stadse vrouw bij die boer zoekt. Ik ken dat. Je ziet Theu Boermans toch die weegschaal indrukken. Om te kijken hoe sterk hij is. Dat vindt zij wel prettig, daar valt ze op". BERT JANSMA I HAAG Hoewel ndtekeningen nog worden gezet, |wel vast dat Hans chef-dirigent van jResidentie Orkest, nctie krijgt bij het van de Westdeut- Rundfunk in Keulen. 1 zal dit orkest ver- lijk al in het ko- seizoen 1991-'92 al zal hij bij het orkest, dat nog [vervanger voor hem (gevonden, tot sep- 1992 chef-dirigent n. Tot die datum zit contractueel bij het 1st. irtrek van Vonk komt lit geruzie, wantrouwen 'terklap binnen het or- dat zakelijk directeur der Meer maart van dit jaar noopte op te stappen. Vonk kwam met het orkest een gentlemen's agreement overeen waardoor het moge lijk werd het contract tot sep tember '92 uit te dienen. Hans Vonk, die zijn dirigentschap bij de Dresdner Staatskapelle beëindigde waardoor het mo gelijk werd op uitnodigingen voor gastdirecties in te gaan, zal ook na zijn vertrek naar de WDR in Keulen regelmatig zijn contacten in de VS onder houden. Ook blijft hij werken bij het Radio Filharmonisch Orkest van Edo de Waart in Hilversum en bij het Rotter damse Philharmonisch Orkest. Dat Vonk na september 1992 nog in Den Haag nog een or kest zal dirigeren, ligt niet voor de hand. „Het RO heeft een dirigent nodig die ook in Den Haag komt wonen", be kende hij eerder, waarmee hij ook een deel van de redenen waarover het geruzie ontstond, HILVERSUM De over heid moet de publieke omroep helpen commer ciële druk te weerstaan. Verhoging van de om roepbijdrage moet worden ontdaan van het taboe-ka rakter dat dat inmiddels heeft gekregen. Waarne mend voorzitter drs. W. Mateboer van de Evange lische Omroep gaf giste ren bij de presentatie van het winterprogramma de STER, de overheid en een aantal collega-omroepen er flink van langs. Mateboer had geen goed woord over voor de tactiek die een deel van Hilversum in de greep houdt en die ervan uit gaat dat de commerciële con currentie van RTL4 beant woord moet worden met het zelfde type pretprogramma waarmee de commerciële zen der de buis verrijkt. Voor Ma teboer zijn die programma's niet meer dan „eendimensio nale amusementsformules met de diepgang van een surf plank". Die weg moet Hilversum niet opgaan, vindt hij. „Wie name lijk gaat concurreren met om roepen die zonder-enige nor matieve rem en slechts gedre ven door winstbejag maar één doel hebben, namelijk zoveel mogelijk kijkers behagen, zal het altijd verliezen". De EO wil net als iedereen ook graag veel kijkers berei ken en blijft zeker sleutelen aan de vormgeving van pro gramma's, de presentatie, de opbouw van een avondpro grammering, maar dat mag niet ten koste gaan van de identiteit, meent de omroep. Mateboer: „De publieke om roep moet zich helder onder scheiden van de commerciële omroep op straffe van haar ondergang. En omroepen die dat niet doen zouden zo eerlijk moeten zijn om het publieke bestel te verlaten". Hoewel hij geen namen noemde mag aan genomen worden dat Mate boer met die omroepen vooral de TROS en Veronica bedoelt. De eerste heeft onlangs zelfs gesuggereerd dat omroepen die geen hoge kijkcijfers halen en dus weinig interessant zijn voor de STER maar naar de- zeer matig bekeken zender Nederland 3 moeten verdwij nen. Mateboer vindt dat de omge keerde wereld. „Het is toch te dwaas voor woorden als om roepen die liever vandaag dan morgen commercieel willen worden straks het publieke bestel zouden gaan regeren, terwijl de omroepen die de pij lers van het bestel, onafhanke lijkheid en identiteit, op het hart dragen verbannen zouden worden naar de marge". De EO sluit zich daarmee aan bij VPRO en AVRO. die die er net zo over denkt. Ook de AVRO liet deze week soortge lijke geluiden horen. Mateboer hekelde ook de volgens hem openlijke druk vanuit STER- kringen om de programmering meer in dienst te stellen van de STER-inkomsten. Toege ven aan die druk betekent volgens hem regelrechte com mercialisering van de publieke omroep en daarmee ook haar ondergang. Eerder zou de STER haar marketing moeten bijstellen en gerichter adver teerders werven. De overheid zou de omroepen niet alleen moeten manen om meer samen te werken, maar ook om meer te programme ren vanuit de eigen identiteit, vindt Mateboer. Bij samenwer king moet in het oog worden 'Het kleine huis op de prairie', het EO-programma dat opnieuw een vaste plaats krijgt in de winterprogrammering. FOTO: PR gehouden dat gezamenlijke programma's de identiteit van de EO in het geding kunnen brengen. Plannen tot een ge zamenlijke zenderredactie voor Radio 1 wordt door de EO dan ook van de hand ge wezen. In de keuze van onder werpen, de selectie van geïn terviewden, de vraagstelling en het commentaar komt de identiteit van een omroep tot uiting. „Wie dat allemaal in één grote pot probeert te stop pen krijgt een grijze brij, waarin de oorspronkelijke be standdelen onherkenbaar zijn geworden", meent Mateboer. Tot de nieuwe programma's die de EO deze winter op het scherm brengt behoren een praatprogramma over man nen, een aantal jongeren- en kinderprogramma's en de se ries „Het kleine huis op de prairie" en „Our House". RIJSWIJK Minister D'Ancona (WVC) wil haar museumbeleid uitbreiden tot het gehele museumbe- stel. Ze wil zich dus niet meer beperken tot de rijksmusea alleen. De be windsvrouw wil „voor het gehele museumveld zoda nige voorwaarden schep pen dat een adequate be hartiging van de museale functies mogelijk wordt". Dat schrijft zij in haar con cept-museumnota „Kiezen voor kwaliteit". Het stuk werd donderdag naar de Raad voor het Cultuurbeheer gestuurd voor advies. Verder wil D'Ancona toch weer pro beren meer mensen het mu seum in te krijgen, ook dege nen die dat van huis uit niet zo gewend zijn. Publieksplan Rijksmusea moeten zelfs een publieksplan indietien, waar uit blijkt hoe en wat voor pu bliek ze denken te trekken, niet alleen met hun collectie, maar ook met bij voorbeeld lezingen of muziekuitvoerin gen. Niet-rijksmusea hoeven zo'n plan niet te maken, maar maken dan ook minder kans op een deel uit de subsi- diepot. Selectie Definitieve plannen gaan in november naar de Tweede Kamer. Rijks- en niet-rijks musea kunnen meer dan voorheen op basis van hun voorstellen en prioriteiten gebruik maken van de subsi diestromen. Het is wel nodig torn een strengere selectie toe te passen op wat tot een col lectie behoort en wat niet, want: „De groei van het cul tureel erfgoed, en van de museale collecties in het bij zonder, kan de kwaliteit van collecties en van de museale taakuitoefening nadelig beïn vloeden". Producer van Lois Lane trekt kort geding in AMSTERDAM Compo nist en producer E. Ab- bing van de popgroep Lois Lane heeft het kort ge ding ingetrokken dat hij had aangespannen tegen de manager van de groep G. van der Zwaard. Het geding zou dienen voor de Amsterdamse rechtbank. De raadsman van Abbing, mr R. Cairo, verklaarde gisteren dat overeenstemming is bereikt tussen de partijen over inzage in de boekhouding van de groep. Abbing krijgt, op straffe van tweeduizend gulden per dag, inzicht in het beheer en de jaarrekeningen vanaf 1987. Dit was de voornaamste eis van het geding. Tot nu toe zou Van der Zwaard altijd hebben geweigerd om rekening en verantwoording af te leggen. Volgens de manager van Ab bing zou de componist en pro ducer voor het geheel of ge deeltelijk componeren van twaalf nummers voor de band, het produceren van de cd For tune Fairy Tales en het mede- produceren van de mini-cd Lois Lane, tot nu toe een zeer gering bedrag hebben ontvan gen. Abbing heeft, volgens zijn ma nager, sinds januari van dit jaar zijn relatie met de mu ziekgroep „bevroren". Aan de hand van de overgelegde stuk ken zal, volgens raadsman Cairo, bekeken worden of „tot een vergelijk kan worden ge komen." DEN HAAG Voor heel Duitsland is Eva-Maria Hagen een begrip en dat niet alleen omdat zij de moeder is van Nina, die in ons land weer meer fans telt. Maar zo moeder zo doch ter, of omgekeerd, in Duitse recensies wordt moeder Eva- Maria keer op keer geprezen als een 'warme en tempera mentvolle persoonlijkheid' die haar teksten een 'maximale zeggingskracht' meegeeft. In 'Eva's Piep Show' brengt zij zondag 30 september om 14.30 uur in Diligentia en begeleid door haar vaste pianist Sieg fried Gerlich die eveneens de arrangementen schreef, liede ren die de actuele ontwikkelingen in Duitsland tot onder werp hebben, maar ook op thema's als liefde, sexualiteit en man-vrouw-verhoudingen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15