Geding moet herinvoering shock-therapie tegenhouden Blijvende steun justitie voor slachtofferhulp Vervangende dienst twee maanden korter Demonstratieverbod Bukarest na rellen V-raad eens over plan voor Cambodja Vuurhaard bij Athos bedwongen Waite mogelijk als volgende vrijgelaten Malta kiest; voor Euroj;; BINNENLAND/BUITENLAND QtidóaQowant DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 PAGINJJE Pronk naar herbegrafenis van Allende DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zal begin september aanwezig zijn bij de staatsbegrafenis die de voor malige Chileense president Salva dor Allende meer dan zeventien jaar na zijn dood alsnog krijgt. Al lende kwam om het leven bij de staatsgreep die generaal Pinochet aan de macht bracht. De PvdA-be- windsman woont de herbegrafenis volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bij op persoonlijke uitnodiging. Hij gaat dus niet namens de Neder landse regering. BUKAREST De burge meester van Bukarest heeft demonstraties in het centrum van de Roemeen se hoofdstad verboden na bijna een week van nach telijke rellen tussen de op roerpolitie en mensen die tegen de regering demon streerden. In een decreet dat1 verschenen in de belangrijk ste Roemeense krant, Adeva- rul, zegt burgemeester Stefan Ciurel dat de maatregel ge nomen is nadat „bepaalde sa menkomsten waren uitgelo pen in daden van vernieling waardoor de openbare rust en orde geschonden zijn". Honderden jonge, met stenen gooiende demonstranten die schreeuwden dat president Ion Iliescu moet aftreden, hebben vanaf woensdag tot zondag vijf avonden achter een slag geleverd met de op roerpolitie. Het decreet van Ciurel verbiedt demonstra ties vanaf het Universiteits plein, vijf andere grote plei nen in het centrum van Bu karest en aangrenzende stra ten „om een klimaat van orde te herstellen en norma le leef- en werkomstandighe den te scheppen voor de in woners van de hoofdstad". Veel van de demonstranten klagen er over dat de leef omstandigheden weinig be ter zijn onder Iliescu dan het geval was onder de commu nistische dictator Nicolae Ceausescu, die in december ten val werd gebracht. Kohl ligt op kop BONN Kanselier Helmut Kohl van de Bondsrepu bliek lijkt een goede kans te maken om in december tot kanselier van het verenigde Duitsland gekozen te wor den, zo blijkt uit een giste ren gepubliceerde opinie peiling in West- en Oost- Duitsland. Als de pan-Duitse verkie zingen nü gehouden werden en niet op de voorgenomen datum van 2 december, zou de regerende centrum rechtse regering onder Kohl 52 procent van de stemmen krijgen tegen 38 procent voor de oppositionele soci aal-democraten. NEW YORK De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn het eens geworden over een vredesplan dat, naar zij hopen, een eind zal maken aan de al tien jaar voortslepende burgeroorlog in Cambodja. Het plan roept de volkerenorganisatie er toe op vijf sleutel ministeries in Cambodja te beheren in een over gangsperiode die moet uitmonden in het houden van vrije verkiezingen. De Verenigde Naties moeten voorts toezicht hou den op een bestand, een gefaseeerde ontwapening van de strijders regelen, vrije en eerlijke verkie zingen organiseren en zich er van vergewissen dat alle Vietnamese militairen het grondgebied van Cambodja verlaten. Het is nog niet bekend of de strijdende partijen, wier instemming vereist is, met het plan akkoord gaan. Indonesië schaft Ier: cerlsuur deels af rei JAKARTA De Indonesische reg* heeft aangekondigd dat zij de perl suur afschaft, behalve voor „zj waarbij de nationale veiligheid inF geding is". Plaatselijke verslaggeï1' hebben sceptisch op het nieuws gg geerd. De regering van president Sujf to, die bijna een kwart eeuw aal macht is, heeft de nationale pers J* in de hand en verscherpte onlangs] de controle op de buitenlandse rajD' Deze campagne hield direct ver|] met de aandacht die buitenlandse n schonken aan een petitie van een g dissidenten, waarin werd aangedro|cl op meer democratie %en een beroegf daan werd op Suharto om in stappen als zijn ambtstermijn afloojf- AMSTERDAM Organi saties binnen de gezond heidszorg en enkele ex- patiënten hebben een kort geding aangespannen te gen het Academisch Me disch Centrum (AMC), het Lucas ziekenhuis en de Valerius Kliniek in Am sterdam. Doel is de herin voering per 1 oktober van de electroshock-therapie in twee van de drie zie kenhuizen tegen te hou den. De Valerius Kliniek is reserve voor de invoe ring. Dat heeft de advocaat van één van de partijen, mr. I. Heslin- ga, gezegd. De zaak dient op 5 september. Het geding wordt onder ande re aangespannen door de Cliëntenbond, de stichting Rechtswinkel, het basisoverleg Geestelijke Gezondheids Zorg (GGZ) en ex-patiënten. Al in juni vroegen dertig actie voerders door middel van een bezetting van de directieka mer van het AMC aandacht voor het dubieuze effect yan de electro convulsie therapie. Ze eisten dat de raad van be stuur van het ziekenhuis bin nen drie weken negatief zou beslissen over de herinvoe ring. Vice-voorzitter F. Wer ner beloofde de argumenten mee te zullen nemen in de overwegingen. Electroshocks worden met name toegepast op ernstig de pressieve patiënten. In 1987 ondergingen in totaal 73 pa tiënten de therapie. Van hen was tachtig procent vrouw, terwijl de gemiddelde leeftijd 63 jaar was. De Cliëntenbond vreest een toename met zeker twintig shocks per jaar als het AMC en hef Lucas Ziekenhuis de electro convulsie therapie invoeren. Het voornaamste bezwaar van de bond tegen de therapie is de nadruk op de biologische benadering. „Als ik zie dat de meeste patiënten vrouwen van rond de 63 zijn, dan zou ik me kunnen voorstellen dat er an dere factoren meespelen. De overgang. Levensvraagstuk ken wellicht. Psychische pro blemen hebben zelden een louter biologische oorzaak", al dus I. Peters van de bond. Shocks worden toegepast op circa tien procent van de ern stig depressieve patiënten. In de helft van de gevallen zou er sprake zijn van een verbete ring. Peters: „Over de schade lijke en wellicht onherroepelij ke effecten is echter veel te weinig bekend". Sommige ex- patiënten klagen over bijwer kingen als geheugen- en con centratiestoornissen, ademha lingsproblemen en hartklach ten. Een woordvoerder van de Sa menwerkende intramurale ge- zondheidsvoorzingen voor de regio Amsterdam stelt dat de invoering zorgvuldig wordt voorbereid. Daarbij zijn vele deskundigen geraadpleegd en worden speciale criteria gefor muleerd voor de selectie van patiënten. Volgens de woord voerder wordt de therapie in gevoerd op verzoek van de Geneeskundige Inspectié voor de Geestelijke Volksgezond heid. In Noord-Holland werd de therapie niet meer gegeven sinds het Joannes de Deo zie kenhuis in Haarlem in 1988 er mee stopte; Sindsdien werden mensen doorverwezen naar andere provincies. KGB opent dossiers in zaak Wallenberg MOSKOU De Sovjetunie heeft erkend dat de Zweedse diplomaat Raul Wallenberg in 1947 mogelijk niet is overleden in een Moskouse gevangenis. De Sovjetautoriteiten stemmen er daarom mee in dat de KGB-dossiers van de zaak- Wallenberg opnieuw worden onderzocht om de waarheid boven water te krijgen, zo heeft een internationale groep wetenschappers bekendge maakt. Wallenberg heeft tij dens de Tweede Wereldoorlog duizenden Hongaarse joden uit handen van de nazi's weten te houden. De diplomaat is op 17 januari 1945 voor het laatst ge zien toen hij op bezoek ging bij de commandant van het Sov- jetleger dat Hongarije had be vrijd. De Sovjetunie heeft tot op heden volgehouden dat Wallenberg in 1947 in de Loebjanka-ge vangen is aan een hartaanval is overleden, maar Zweden heeft deze verklaring nooit willen accepteren. De Canadese professor Irwin Cot- ler, die aan het hoofd staat van een team dat de verdwijning van Wallenbefg onderzoekt, noemt de opening van de dos siers en de verklaring van de Sovjetautoriteiten „een door braak". Het onderzoeksteam van Cotler mag onder meer de gevangenissen bezoeken waar in Wallenberg mogelijk vanaf 1945 heeft gezeten. ATHENE Brandweerlieden hebben een van de twee vuur haarden bedwongen die de Noordgriekse monnikenrepu bliek Athos bedreigen. De brandweer stelt alles in het werk om ook de tweede vuur haard te doven. Bij het blus werk wordt onder meer ge bruikt gemaakt van helikop ters, die bij elke vlucht ruim vijf ton water laten neervallen op de vuurhaarden. Brand weerlieden, vrijwilligers en monniken proberen al enkele dagen het vuur een halt toe te roepen. De Griekse minister van landbouw, Michalis Papa- konstantinou, verklaarde gis teren dat waarschijnlijk on achtzaamheid van een van de monniken de brand heeft ver oorzaakt. Een monnik en brandweerlie den wijzen op Athos naar een van de branden op het schier eiland, die de afgelopen dagen onder meer het beroemde klooster bedreigden. FOTO: AP ater. }ng« De.Rotterdamse winnaars van de Hein Roethofprijs tonen trots de bijbehorende oorkonde. V# prof. Hoefnagels, minster Hirsch Ballin, Hein Roethof en de winnaars: C. Hooymakers, Ireen vajij Lem, Emil van Rinsum en mevrouw W.H. Lommen. e FOTO: I' HEIN ROETHOFPRIJS NAAR ROTTERDAf DEN HAAG Bureaus voor slachtofferhulp in ons land kunnen rekenen op blijvende financiële steun van het ministerie van justitie. Minister Hirsch Ballin en staatsse cretaris Kosto van justitie, maken daar structureel geld voor vrij. De minister zei dat gisteren ter gele genheid van de vierde uit reiking van de Hein Roe thofprijs in Den Haag. Bureaus voor slachtofferhulp zijn in circa 60 gemeenten ac tief, terwijl in 40 gemeenten zogenaamde Halt-bureaus zijn gevestigd. Volgens de minister hebben beide nieuwe voorzie ningen in de afgelopen jaren hun maatschappelijk nut ruimschoots bewezen. Over de financiering van de Halt-bu reaus neemt staatssecretaris Kosto binnenkort een defini tieve beslissing. Zowel de bu reaus voor slachtofferhulp als de Halt-bureaus werden tot nu toe op experimentele basis ge deeltelijk gefinancierd door het ministerie van justitie. Behalve dat ministerie hebben ook gemeenten gezorgd voor financiële ondersteuning van de bureaus voor slachtoffer hulp. De minister hoopt dat de desbetreffende gemeenten „bereid blijven in deze voor zieningen te investeren". Hirsch Ballin deelde verder mee dat er plannen bestaan om het idee van de gemeente lijke toezichthouder, de stads wacht, verder te verspreiden. Volgend jaar moeten in ten minste tien gemeenten derge lijke functionarissen actief zijn. „Zij fungeren als de ogen en oren van gemeentelijke diensten en niet als de sterke arm daarvan", aldus Hirsch Ballin. De Hein Roethofprijs is overi gens voor de tweede keer ge wonnen door Rotterdam. De projecten Verbeter de buurt, begin bij jezelf, en Sociale Vei ligheid zijn hiervoor bekroond. De projecten kregen de prijs 10 duizend gulden op grond van de aanpak van de criminaliteit en de verloede ring in de Rotterdamse wijk Het Nieuwe Westen. In ontving Rotterdam de voor een project dat als had de overlast op het wii r centrum Zuidplein te bi den. Vijftig miljoen voor preventie criminaliteit DEN HAAG Aan tachtig gemeenten zijn i dies van vijftig miljoen g verleend voor ongeveer |e projecten voor criminal >]jj; spreventie. Dat heeft mii ji Hirsch Ballin van justitie termiddag bekendgemaakt dens de uitreiking van.r Hein Roethofprijs in a Haag. De ervaring heeft gens hem tot nu toe gel ere dat maatschappelijke erin 0] liteitspreventie als vorm overheidszorg .mogelijk u broodnodig is", maar eenvoudig". De betrokkei meentebesturen hebben ten minste twee keer z aan de voorkoming van c naliteit besteed. „Crim^ teitspreventie is niet de Nederlandse gemeente ;i tiek weg te denken", coi deerde de minister dan o< he DEN HAAG De termijn van de vervangende dienst plicht moet net als die van de dienstplicht zelf met twee maanden worden ingekort. Met dit voorstel wenden de ministers van sociale zaken en defensie zich binnenkort tot het parlement. De termijn van de eerste oefe ning kan worden verlaagd tot twaalf maanden zonder wets wijziging, maar voor de ver vangende dienst is een wets wijziging onontkoombaar. Die termijn zou dan uitkomen op zestien maanden. Bij de parle mentaire behandeling van de wijziging van de wet gewe tensbezwaren militaire dienst wordt opnieuw een poging ge waagd om de vervangende dienstplicht gelijk te trekken met die van de eerste oefening van dienstplichtigen. Tot dus ver staat in de wet dat de ver vangende dienst éénderde lan ger duurt dan de eerste oefe ning met een minimum van achttien maanden. De Vereni ging van Dienstweigeraars (VD) is niet verrast door het regeringsvoorstel. Men vindt het een logisch gevolg van de verlaging van de dienstplicht van 14 naar 12 maanden. De vereniging pleit wel voor mi nimale gelijkstelling van de vervangende aan de „gewone" dienstplicht. Op de lange ter mijn zou de dienstplicht vol gens VD in zijn geheel moeten worden afgeschaft. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER Benl u tlaximiliaanheer? Ik ben Suske, ik heb een brief van koning ferdinand van ftrapn, de brief is mr u bestemd ka kahahaDat is (eueldii nieuws1 ten voorster lot een huueluk lussen mun zoon f, de fihvne en de dochter v, ferdinanó Johanna van t, I Kon je met feuoon door de deur binnen - Mldu komen van Iteihelen, heer frans van] [komen, knaap Pwaarom met zoveel kabaal \fassis stuurde ons met de boodschap Heel de tvef naar hier worden wu al belaagd door tespuis onder leiefi'nj Vou een Jtaliaanse edelmanframo Bollo' Ultgevorlj/Wavery Productions Tandplak koekt aan op eiwitlaagje GRONINGEN Tandplak, de witte aanslag op tanden en kiezen, hecht zich niet direct aan het tandglazuur maar op een dun eiwitlaagje dat als een vlies om de tanden is gespan nen. Dat concludeert mevrouw drs. J.H. Pratt-Terpstra in een proefschrift waarmee zij vrij dag aan de Rijksuniversiteit Groningen hoopt te promove ren tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen. Zij stelt dat de vorming van gaatjes door de bacteriën in het tandplak het beste kan worden voorkomen door er voor te zorgen dat eiwitten zich niet aan het tandopper- vlak kunnen hechten. Het is gebleken dat eiwitten niet kunnen aankoeken op water afstotende oppervlakten. Vol gens drs. Pratt kunnen op ba sis van deze kennis bepaalde coatings voor de tanden wor den ontwikkeld waarop eiwit ten, de voedingsbodem voor plak, geen vat kunnen krijgen. Ravage De ravage in het hoofdkwartier van de socialistische partij (voorheen de communistische partij) in Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, nadat honderden betogers er zondag vernielingen aanrichtten. De Bulgaarse politie heeft 50 mensen aangehouden. De onlusten braken uit tijdens een manifesta tie van duizenden mensen die eisten dat de rode ster, symbool van het communisme, van het dak zou worden gehaald. FOTO: AP BAYRUT Een radiosta tion in Bayrut heeft ge meld dat de Anglicaanse gezant Terry Waite moge lijk de volgende gijzelaar zal zijn die door pro- Iraanse gijzelnemers in Libanon wordt ten. rende Amerikaanse gijzelaars worden vrijgelaten zodra de Verenigde Staten overgaan tot het vrijgeven van de bevroren Iraanse tegoeden. Waite ver dween op 20 januari 1987 na dat hij zijn hotel in West-Bay- rut had verlaten voor een ont moeting met leden van de Is lamitische Jihad, een organisa tie die zei de Amerikaanse gij zelaars Terry Anderson en Thomas Sutherland vast te houden. Geen énkele groep eiste ooit de ontvoering van de 51-jarige Waite op. Verschei dene sji'itische leiders zeiden onlangs dat Waité in leven en gezond is. De gijzelaar die het meest re cent zijn vrijheid herkreeg, was de Ierse docent Brian Keenan. Bij diens medische onderzoek in Dublin is geble ken dat zijn ontvoerders hem herhaaldelijk hebben ",""r en dat hij geketend en ge blinddoekt werd vastgehouden in een van muggen vergeven kelderruimte. De artsen gaan vooral na of Keenan is vergif tigd met arsenicum, nadat een andere oud-gijzelaar, de Ame rikaan Frank Reed, had ont huld dat hij arsenicum kreeg toegediend om hem rustig te houden. Volgens de medici zal Keenan geen ernstige licha melijke gevolgen ondervinden van de mishandeling. aal. (Van onze corresponds'ucl Aart Heering) ROME Malta heeft ndi finitief gekozen voor cc ropa. De dwergstaat-ip Middellandse Zee wil nen vijf jaar volledig zijn van de EG. J 'ayt Het Maltese verzoek is de*1 kroning van een radicale tieke koerswijziging. Drie geleden stelde het eiland het Sovjet-model nog tot beeld en in 1984 werd a vriendschapsverdrag met kolonel Gaddafi. De koerswijziging begoi 1987 toen de Labourpartij de rusteloze en charismati nn| Dom Mintoff voor het sinds zestien jaar de verki I gen verloor. Zijn opvolge christen-nationalist Edi f Fenech-Adami, hecht aai" aanvraag van het EG-lidi| schap daarom vooral eenl tieke betekenis. In econoii opzicht zal er direct nietj veranderen, omdat buitenlandse handel al I twee derde met EG-sJ wordt gedreven. De republiek Malta bestaf uit de drie tussen Italië en nesië gelegen eilanden, Gozo en Comino, is niet g dan driehonderd vierkant| lometer en telt 350.000 i ners. Vanwege zijn strlj sche ligging is Malta inr verleden als vlootbasisl bruikt door onder an# Carthagers, Romeinen, Vefeg-j len, Arabieren, Johannf Ridders (de Maltezer Fransen en Britten. In f verlieten deze laatsten U eiland dat in 1979 ook dek( vereiniteit van Elizabeth wees en een onafhankelijk ongebonden republiek wa

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4